NIEUWE No. 1040. Donderdag 16 September 18S6. 11 de Jaargang. Kerk en Volksschool, BUITENLAND. Loon naar werk. HAARLHSCHl C01RA1T. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. amraur. AQTTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPER8 LAÜEEY. Vervolg en slot.) Karei de Groote en Alfred waren de eenige wereldlijke heerschers, die de be- langeu der volksschool van hun tijd ter harte namen. Hetgeen zij voor het volks onderwijs door het stichten van parochie scholen deden, dat volbrachten zij met de Kerk en door de Kerk. En gelijk de Kerk vóór deze Voisten de eenige verpleegster van het hooger en lager onderwijs was, zoo bleef zij het ook na hen gedurende de periode der middeleeuwen. Heeft de Kerk, wellicht tengevolge van de reformatie, op gehouden zich om de volksschool te be kommeren, en is misschien het Protestan tisme als volksopvoeder op den voorgrond getreden? Als men de verzekering der mo derne geschiedschrijvers wil gelooven, dan is zulks werkelijk het geval, »want,« zeggen zij, eerst Luther heeft het volksonderwijs met energie bevorderd en spoedig eene imponeerende macht te voorschiju geroe pen. Dientengevolge heeft ook de Katho lieke Kerk, daartoe door den nood gedron gen, een begin gemaakt om voor het volks onderwijs werkzaam te zijn. Zeker, als de Kerk van oudsher veroordeeld is, als licht schuwe macht en als eene onverbeterlijke vjjandin der volksbeschaving te boek te staan, dan is het zeer doelmatig, het Pro testantisme als de lichtbron voor te stel len, die de duisternis in den helderen dag deed overgaan en 't getuigt zelfs van groot moedigheid ook op het Katholicisme eeuige bezielende stralen te doen vallen. Doch laten we dit zonneklare licht aan den eenen en de stikdonkere duisternis aan den anderen kant eenigszins nader onder zoeken Vooraf moeten we vermelden, dat Luther geen bizon der vriend was der philosophi- sche wetenschappen, hetgeen hij bewees door zijne lompe uitdrukking ten opzichte van het verstand. Met recht klaagde de geleerde Erasmus; »Waar het Lutherdom heerscht, daar is de dood der wetenschap. Maar ook het volksonderwijs werd door hem niet behartigd. De scholen, tot welker oprichting Luther aandrong, waren geene volksscholen, maar latijnsc'ne scholen in de steden en Catechismusscholen op het land. De eerstgenoemde hadden het doel predikanten te vormen. Vau gewone volks scholen spreekt Luther zeer zelden. Hij beschouwt ze alleen als inrichtingen, om de jeugd den Catechismus te leeren. Hoe gering zijne eischen voor zulke scholen waren, kan men opmaken uit hetgeen hjj FEUILLETON. Vervolg.) 12) Hij had voor de rechtbank zijn verhaal weder gedaan, en zon nu onder eede worden verhoord. Jakob Frosch heeft een eed gedaan 1* verhaalde men elkander den volgenden dag in het dorp. En hij had gezworen, den eed gezworen waar door den ongelukkige het vonnis wachtte van ten minste tien jaren tuchthuisstraf. Tien jaren de beste tijd van zijn leven in het tuchthuis Toen Abraham dat vernam, dreigde hij ineen te zinken, maar om den wil der arme, gebogene moeder hield hij vast aan zijn geloof. „Heb geduld en heb vertrouwen, moeder 1" zoo sprak hij. „De Heer zal de waarheid aan het licht brengen, al zouden ook duizend valsche eeden haar bedekken!" „Maar waneer? wanneer?" zuchte de arme. iu zijne geschrifteu dienaangaande ver kondigt: »'tls mijn gevoelen, dat men de knapen eiken dag een of twee uur naar zulk eene school zende en hen den overigen tijd late besteden om een ambacht te leeren. Met spelen verknoeien zij vaak te veel tijd. Ook een meisje kan eiken dag een uur naar school gaan en het kan dan nog wel hare huiselijke bezigheden verrich ten. Aan slapen en dansen wordt in den regel meer tijd vermorst.Men vergelijke nu eens deze uiterst bescheiden eischen van Luther met de vroeger meegedeelde school verordeningen van Bigge uit het jaar 1270 'tZou bovendien eene groote dwaling zijn te gelooven, dat de school, tengevolge van de reformatie eene hooge vlucht had ge nomen. Juist het tegendeel is waar in vele steden, waar tot dusver drie scholen haddeu bestaan, kon slechts eene worden voortgezet. Er ontstond zulk eene teugel loosheid, trouweloosheid en zulk eeue ver zaking van plichten, dat de »hervormers« zeiven er zich over ergerden. De stedelijke overheid deed niets meer voor de scholen en aangezien de gestichten en kloosters, waar de kinderen kosteloos onderwijs ge noten, opgeheven waren, wilden de parti culiere personen ook niets doen. Toen klaagde Luther: »Er is geeu vreeze Gods, geen tucht meer, omdat de Pauselijke ban vervallen is en nu doet iedereen wat hij wil. Maar omdat het ons allen, hoofdzake lijk de overheid, is bevolen, voor alles de arme jeugd op te voeden, eu tot de vreeze des Heeren te leiden, zoo moeten er nood zakelijkerwijs scholen en predikanten ziju. Waar blijft nu de imponeerende macht, die Luther door energieke organisatie van het volksonderwijs heeft uitgewerkt? Keiler zegt: »Zoo Luther en de overige reformatoren hunne aandacht op de volks scholen vestigden eu het oprichten en het behoud er van dringend aanbevolen, dan volgden zij daardoor slechts den draug van het zelfbehoud. Wel zagen zij in, dat de verkondigde nieuwe leer alle geloof aan gezag, alle vroomheid had ondermijud en dat dus hunne hoop slechts op de jeugd kon gevestigd zijn.« Hoe stond het ten tijde der reformatie met het Katholieke onderwijs geschapen? Grafe, een Protestant, zegt, dat Luthers klachten over de toenmalige schooltoestan- den overdreven waren. Hij zelf deed met de overige hervormers voor de school niet zooveel als men had kunnen verwachten. Hetgeen de reformatoren van het volks onderwijs verlangden, dat was in de Ka tholieke Kerk reeds sinds 500 jaren den „Het duurt lang, en intusschen vergaat ons kind in jammer en schande." Zoo was er een jaar omgegaan in kommer en tranen, in troostelooze smart. Voor David was het een lang, lang jaar in het tuchthuis geweest, en nog lagen daar negen jaren voor hem, negen jaren vol wanhoop en ellende. Treurig, rijk alleen in tranen, was het voor velen gezegende jaar ook voor Geertrui, die de hofstee verlaten had, en nu in daghuur werkte bij eeue oude, doove nichtin hare ziel was zij overtuigd, dat David geen sluipmoordenaar was. Zij geloofde niets van Jakob's verhaal, en eigenlijk geloofde dat bijna niemand, maar men gunde het wel den ouden Lustig, die zich met ziju vreemd en afgezon derd leven niet veel vrienden in het dorp had ge maakt. Men droeg hem wel de achting toe, die hij verdiende, maar dat hij beter wilde zijn, dan anderen, dat vergaf men hem nooit. Nu had immers iedereen vrij spreken over den man, die, met al zijn vroomheid, zijn zoon voor de ge vangenis had grootgebracht. Och, en waar het eene gebrek ontdekt was, daar vond men spoedig het tweede, waar een klein poortje voor den Herders als plicht opgelegd De Katholieke Kerk was dus nooit verplicht, eerst vau de »reformatie« te leeren voor het onder wijs der jeugd bezorgd te ziju. De verwarring der reformatie, die in ruime mate het zaad der tweedracht zaaide, werkte natuurlijk stuitend eu schei dend op de school overalwaar de geloofsverdeeldheid ingang vond. Zoodra de afscheiding der Katholieken eu Protes tanten had plaats gehad en rustiger toe standen waren ingetreden, was het de zorg der Katholieke Kerk de bestaande scholen te verbeteren en nieuwe op te richten. De vijandeu der Kerk streefden er naar tot eiken prijs de school in hunne macht te krijgen eu protestantsche leer boeken in te voeren. Des te meer zagen de Bisschoppen zich verplicht, op de syno den aan de zaak van hot onderwijs hunne bizondere aandacht te wijden. De synode van Constance (1567) was eene der eerste, welke voorschriften omtrent het onderwijs uitvaardigde. Wij zullen van deze kerke lijke verordeningen omtrent de volksschool slechts eeuige noemen. De meergemelde synode, de Bisschop namelijk iu beraad met de Geestelijkheid, gelastte het volgende. Iu alle, hoofdzakelijk in de groote paro chiën,zullen er onderwijzers worden benoemd- Tweemaal in het jaar zal de Deken in gezelschap van den een of anderen Prie ster alle scholen en kerken vau zijn ka pittel bezoeken. Het examen omvatte niet alleen het Godsdienst-onderwijs, maar liep ook over alle elementaire vakkeu,wolke toen maals werden onderwezen. In eene latere synode te Constance (1609) werd bepaald; »De Pastoors zulleu de scholen der steden eu dorpen bezoeken. De wereldlijke overheid kan met den Pastoor geachte en geschikte mannen kiezen en deze tot schoolbezoek afvaardigen. Wie heeft nu deze volksscholen gesticht? Wie anders dan de Kerk? Ook in onze dagen bestaan er lauden, waar de Kerk vrij is naast de godsdieust- looze Staatsscholen, Katholieke scholen op te richten. En deze inrichtingen van Ka tholiek onderwijs kunnen in alle opzich - ten den toets der vergelijking met de Staatsscholen doorstaan. Doch niet alleen in Europa, maar ook daarbuiten, 't zij in Amerika, 't zij in Afrika of bij de be woners van Polynesië, overal is het de Katholieke Kerk, die door hare Priesters en Missionarisseu scholen opricht en ook onderhoudt. Hij dus, die beweert, dat de Katholieke Kerk zich om de volkschool weinig bekommert, lastert haar. De Kerk laster werd open gedaan, daar liet zich de groote deur niet lang wachton, en voor bet van den weg verwijderde dorp was het een onderwerp van gesprek, dat men niet zoo heel gauw liet varen ook al, omdat er geen ander voorhanden was. Waarom Geertrui niet bij de familie Lustig was go- bleven, wist men niet. Een ieder dacht er het zijne, maar weinigen dachten er het goede van. Geertrui zweeg en deed haar werk. Zij treurde om David en zijne oudera, en dat te meer, omdat zij zich zelve de schuld gaf. Had zij niet eens met Jakob kunnen dansen? Dan was er van het geheele gevecht niets gekomen? Maar als zij zich die vraag deed, dan klonk in haar bin nenste het antwoord? „En al wus er mijn leven meê gemoeid, ik had niet kunnen verdragen, dat hij mij aanraakte!" En zoo ging dat sombere jaar vreugdeloos voorbij. Voor Jakob Frosch was het vervlogen in een wilden roes. Eerst wilde hij de schade van de negen weken inhalen, en toen poogde hij te vergeten wat hij, door zijn meineed, tegen David had misdreven. Hij kwam aan den drank, maar hoe meer hij dronk, hoe meer hij noodig had, is en blijft te allen tijde eene liefhebbende Moeder, die zoowel voor de materiëele als iutellectueele behoeften haren kinderen zorgt en waakt. De feiteu zei ven spreken. De Duitsche Gezant bij het Vaticaan, de heer Von Schlözer, die zich nog te Berlijn bevindt, zal zich zeer spoedig naar zijn post terugbegeven. Le Monde bevat een bericht uit Rome, van den lln,de verschijning mededeelende van eene Pauselijke bul, waarbij de katho lieke hiërarchie in Portugeesch Oost-indië wordt hersteld, krachtens het Concordaat. Z. H. de Paus is voornemens, nieuwe bis- dommeu in te stellen op een eerlang te houden consistorie. In deze gewichtige zaak zegt de berichtgever heeft de Eugelsche Regeering, voor zooveel hare administratie iu Oost-Indië betreft, van zoo groote deferentie jegens het Pauselijk Gouvernement blijk gegeveudat het weuschelijk ware, dat de Katholieke Staten daaraan een voorbeeld namen. Volgens een bericht van den Bis schop vau Tonkin, door de Univers mede gedeeld, zijn in de vorige maand 700 Christe nen in de provincie Thau Hoa vermoord, en verkeeren 9000 andere Christenen in gevaar vau honger om te komen. Niet Peter, maar Hertog Alexander vau Oldenburg is de Russische Candidaat voor de Bulgaarsche troon. Hij is een neef van den tegenwoordig regeerenden Groot- Hertog van Oldenburg. Hij werd geboren den 2deu Juui 1844, zijn vader, de Hertog Coustautijn, was Generaal in Russischen dienst en stierf iu 1881. Hertog Alexan der is Adjudaut-Generaal van den Czaar, en commandeerend Generaal van de Kei zerlijke Garde. Hij is gehuwd met Prinses Eugenie van Leuchteuberg, een kleindoch ter van Czaar Nicolaas, en is een der ver- mogeudste van alle Russische Vorsten. Persoonlijk is hij een der meest gotrouwe aanhangers van den Czaar, en zijn eenige zoon Prins Petrus Frederik George, gebo ren iu 1868, en nu een luitenant van het beroemde Preobraskeusky regiment van de Keizerlijke Garde, is zorgvuldig volgens zijn vaders overtuigingen opgevoed. Iu een bericht uit Madrid wordt, in antwoord op het bericht, dat de Koningin regentes lijdende is aan dezelfde ziekte waaraan de Koning is overleden, gemeld dat de toestand harer gezondheid uitne mend is. en eindeljjk bracht hij zijn leven geheel in dronken schap door. Hij had Geertrui meermalen ontmoet en dat zij hem zoo duidelijk ontweek, prikkelde zijn lust naar haar bezit nog meer. Zoo kwam de kermistijd weerom. Weer liepen in het linis van den schout dochters en meiden elkander voorbij, weêr trokken de jongelingen uit met gezang en gejuich, om de kermis in te halen, en weêr kwam Jakob tegen den avond uit de „Adelaar." Maar nu ging hij niet naar de baptisten-hoeve, hij vermeed die altijd zoo veel hij kon en ging een tegenovergestelden weg. Zijn gang was zoo vast en stevig niet meer als vroeger; zelfs als hij niet te veel had gedronken liep hij waggelend en slenterend over straat zijn gezicht zag er veel meer vervallen uit, dan men van zijne jaren wachten kon, en het droeg de duidelijke sporen, dat Jakob aan wijn niet langer genoeg had, eu dat hij in brandewijn de bedwelming zocht, die hem de wijn niet langer verschafte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1