BUITENLAND. BINNENLAND. GEMEN GDEBERICHTEN Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. blindheid zijn geslagen? De ervaring leert integendeel, dat er geeu laud is, waar men miuder besef toont voor de behoeften op 't gebied der industrie dan juist Neder land. Hier vindt, helaas! de theorie steeds de meest dweepzieke aanbidders. Dat moet anders worden, willen wij in betere toestanden geraken. De heeren Huet en Schimmel wenschen ten aanzien van een zeer gewichtig indrnstriëel belang ons op den weg te voeren, waarop mee de eischen der practijk rekening wordt ge houden. Wij hopen, dat hunne stem niet te vergeefs zal zijn gehoord en dat dus de nijverheid in Nederland zal toouen, dat zij nog meer kan doen dan mopperen. Pruttelen is natuurlijk: het kan soms lucht geven aan het ontstemd gemoed; doch handelen is oneindig verkieslijker. Dé Nederlandsche octrooi-vereeniging worde spoedig gevormd, ook als een teeken van ontwakende energie bij de vaderland- sche industrie. Geheel onverwacht begon de buitenge wone zitting van den Rijksdag eergisteren met een groot rumoer. Nadat Wiudthorst de herkiezing had voorgesteld van het oude bestuur, verzette zich daar tegen Ha3enelever uit naam der sociaal-democra ten, omdat de voorzitter, Von Wedel, in zijne hoedanigheid van ambteuaar, n. 1. als Pruisische Regeeriugs-president in hét Bezirk Maagdenburg, door het uitzetten van een socialist getoond had geen waar borg meer op te leveren voor eene onpar tijdige leiding. Onder een heftig spektakel en luid gelach, verdedigde Hasenclever zijn protest, en ten slotte moest, wegens dit verzet, overeenkomstig het reglement van orde, werkelijk tot eene verkiezing voor het presidentschap worden overgegaan. Met 177 van de 218 uitgebrachte stemmen echter heeft de Rijksdag Von Wedell tot eersten voorzitter herkozen. Er waren 41 blanco biljetten ingeleverd. De Standard verneemt uit Sofia, dat het antwoord der Soürauje op de troonrede van het regentschap gematigd is. De Sobrauje noemt daarin de staatsgreep een boevenstuk van omgekochte verraders. Naar aan de Times uit Sofia wordt gemeld, heerscht er in de Bulgaarsche Regeeriugskringeu groote ontmoediging. Ondanks alle slaafsche tegemoetkoming blijft Rusland onverbiddelijk tegenover het regentschap. De Czaar eischt onvoorwaar delijke onderwerpii g, ofschoon de Russische consul weigert de voorwaarden daarvan duidelijk aan te geven. Geen partij hier te lande, zegt De Standaard, heeft roekeloozer dan juist de liberalistische, èu in de pers èn in het Parlement, het gezag on dermijnd: het koninklijk gezag, de autoriteit der rechterlijke macht, het prestige van eik konink lijk ambtenaar, de tucht in leger en vloot. Die gezagondermijueiide geest moest ten slotte ook wel in onze werkplaatsen, scholen, gezinnen door dringen. Groen heeft daarvoor gewaarschuwd; maar Groen wees daarbij op den wortel van alle gezag; daarom werd met Groen gespot. Verzet en muiterij zouden hier nimmer komen; of voedde dan de school onze volksjeugd niet op tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden? Dit optimisme bleek toch in 'l eind zich be drogen te hebbeu; er kwamen onrustige geesten, booze tijden, eindelijk de b roering te Amsterdam. Toen koos heel het liberalisme op eenmaal de zij de van het gezag; de vrijheid dook omlaag, het gezag omhoog. Maar hoe? Trachte het nu voor de valsche vrijheid en het valsche gezag, die steeds op voet van oorlog leven, in de plaats te stellen het Goddelijk gezag, dat tevens de moeder is der ware vrijheid? Helaas! Van zulk een dorst naar de waarachtige autoriteit viel in het liberalistische kamp ook maar het zwakste spoor niet te ont dekken. De politieke correspondent der Zutpli. Ct. tracht de vutegeuwoordigiug ook nog aan te spo ren om vervroegiug te bewerken van den termijn 1890, waarop het aantal onderwijzers door de wet van 1878 voorgeschreven, in de scholen aan wezig zal moeten zijn. Die termijn, herinnert hij, eerst op 1886 bepaald, werd verlengd omdat er geen ouderwijzers genoeg waren. Nu zijn er in overvloed; er zijn er zonder betrekking; geeft hun toch een plaatsje. Niets natuurlijker dan dat mannen als deze cor respondent, die den onderwijzers gouden bergen hebben voorgespiegeld en zoo velen hebben aan gespoord om deze loopbaan te kiezen, waarin zij nu geen of een alles behalve schitterend bestaan vinden, er iets voor doen om die menscheu uit den nood te helpen. Daar zijn zij eigenlijk zede lijk wel toe verplicht. Het blijft echter altijd nog de vraag of het algemeen belang die vermeerde ring van ouderwijzers wel vordert; of zij althans wel zoo noodig is om de financiën van Rijk en Gemeenten daarvoor nog meer in het honderd te sturen dan de nog niet eens volkomen uit voering der wet van 1878 reeds heeft gedaan. Den 22aten dezer wordt te 's-Hage eene tweede vergadering gehouden vau Katholieke kies verenigingen in Noord- en Zuid-Holland, met het doel een Provincialen Bond op te richten, die zich eventueel bij den ceutralen zal aansluiten. Aan de Tweede Kamer is wederom een adres met bezwareu tegen de Drankwet ingediend. In eene ta Bolaward gehouden vergadering der kiesvereniging Vooruitgang is tot voorloo- pige caudidaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkieadistricfc Sneek gekozen jhr. mr. J. Röell, oud-lid der Kamer voor Utrecht. Da kiesvereniging Orde en Recht te Gorre- dij'c heeft besloten iu de a. s. Dinsdag te Sueek te houden centrale vergadering als candidaten voor te dragen de heeren: Frowein, Van Digge len en jhr. Van Harinxma, te Leeuwarden. Blijkeus een bericht uit Berlijn bevat da Reichsanzeiger een keizerlijk besluit, waarbij de kleine gouden medaille voor kunst wordt verleend aan den kunstschilder Mesdag te's-Gravenhage, en den architect Cuypers, te Amsterdam, wegens hun verdienstelijke inzendingen op de groote kunsttentoonstelling te Berlijn. Den iOu Sept. meldden zich b ij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Axel een man en eene vrouw aan, om aan te teekenen. Den volgenden dag vervoegde zich de man, een weduwnaar, opnieuw bij den ambtenaar, doch thans om mede te deelen, dat hij van het huwelijk afzag. De indruk, dien zijne aanstaande op hem maakte, toen zij na het aanteekenen zijne woning opzochten, en de wijze waarop zij zijne kindereu behandelde, deden den man inzien, dat het beter ten halve gekeerd is daD geheel te dwalen. De kapitein van het Ned. drank- schip, die wegens smokkelen te Hartlepool is opgebracht, is veroordetld tot eene boete van f 540, terwijl de goederen aan boord ter waarde van f 4200 zijn verbeurd verklaard. Olie op zee. De Hansa drong on langs er ten sterkste op aan, dat voortaan op alle zeeschepen de aanwending van olie bij storm weer en hooge zeeën zou behoorea plaats te hebban. De zaak was thans genoeg uitgemaakt, en de tijd der algemeene toepassing is nu daar. De eeuvoudigste mauier van aanwenden is ge bleken te zijn deze, dat met olie gevulde en van gaatjes voorziene zakken van zeildoek over de reeling gehangen worden, waarna de inhoud langzaam uit den zak wegloopt. Den le October a. s. viert D. V, de heer Pieter Roggeveen, teHillegersberg, zijn 100ste verjaardag. Do man geniet nog eene volkomane gezondheid. Dat het cricketspel het lichaam eene eenzijdige oefening geeft, is voor ieder toe schouwer te zien. Mag men echter de Arnh. Ct. gelooven, dan zijn reeds bij keuringen ver scheidene jougelieden gevonden, waarvan de rech terarm iets iauger was dan de linker. Het bleek dat zij cricketspelers Waren. Genoemde courant vraagt waarom men van de Eugelschen ook niet overneemt het balspel, waarmede iu Engeland jong en oud zich gaarne bezighoudt. Vermoedelijk rs niet de Jootball bedoeld, een tamelijk gevaarlijk spel, dat geen aanbeveling verdient. Maar waarom denkt niemand eens aau eeu echt nationaal spel: ons kaatsen? Door den heer W. Wiegersma, in't Meer (Pr.), is dit jaar een stuk land reeds voor den vijfden keer gemaaid. Telken male leverde de snede veel en degelijk gras. In de Duitsche bladen werd in den jongsten tijd melding gemaakt van voor schriften, welke door de Regeering waren ver strekt met betrekking tot het gebruik van honden bij den vtld-, speciaal oij den yoorpostendienst. Aanleiding tot die geruchten gat de volgende uitdrukking, welke voorkomt in een ontwerp voor eene nieuwe verordening nopens den veld dienst: „Zijn houden bij de troepen aanwezig, zoo kunnen zij, bij de voorposten, waartoe de personen behooren, aau welke zij zich ge hecht hebben, zeer geweuschte diensten bewijzen. In den oorlog van 1870/71 is dikwerf van de sedert lang bekeude intelligentie van den houd, meer iu 't bizonder bij den voorpostendieust, gebruik gemaakt." Te Baambrug is een jongetje van 6 jaren gestikt onder het eten van een stukje biefstuk. Men klaagt bij ons wel eens over langzaamheid bij de behandeling der zaken van lands- en gemeentebestuur, maar het schijnt in dit opzicht ook al te zijn: „niet erger dan el ders," althans lang niet zoo erg als te St Peters burg. Blijkens de rekening en verantwoording der gemeente-vertegenwoordigers van de Russi sche hoofdstad, zijn er bij hen 9 quaestiën welke reeds sedert 40 jaren op afdoening wachten; 16 welke 30 jaren, 77 welke 20 jaren, 392 welke 10 jaren aanhangig ziju, eu ruim 2000 nog on afgedane zaken van de jaren 188184. Als iets nieuws op het gebied van „Sport" wordt gemeld, dat ta Gouda eerst daags eeu hoepelwedstrijd zal worden gehouden. De jeugdige deelnemers mogen geen ijzeren hoe pels met haken gebruiken, maar zijn verplicht met den ouderwetschen, taaien, houten hoepel in het strijdperk te treden. Lotgevallen van eene schilderij. Uit eene woning te Parijs werd eene scuüdetij van Claude Lorrain gestolen. De politie deed ijverig onder zoek, vond de schilderij en gaf het volgend bericht over hare lotgevallenDe dief, Dufour genaamd, verkocht de schilderij voor 5 fr. aan eeu vodden koopman. Deze uitdrager verkocht haar voor 8 fr. aau een collega in de wijk Pigalle, die haar voor zijn raam hing, met het opschrift, dat zij voor 10 fr. te koop was. Ongeveer veertien dagen bleef het stuk daar, blootgesteld aau regen en wind, zonder dat eeu kooper zich opdeed. Einde lijk kocht een voorbijganger het en nam het meê, maar zijn huisgetiooien dreven zóó den spo met zijn aankoop, dat hij het ergens wegzette. Daar werd, door een agent van politie, er beslag op gelegd. De Chronique des Arts, waaraan wij dit verhaal outleenen, bericht tevens, dat de schilderij geschat wordt op eene waarde van ƒ10,000. In de We3tray Fyrth, aan de kust van Schotland, bemerkte onlangs de stuurman der vissoherspink Osprey eene scuool walvisschen. Men begon onmiddellijk de jacht en verscheidene andere booten sloten zich bij de Osprey aan. Door schieten, schommelen, schreeuwen enz., wer den de monsters la ïd.vaarts gedreven. Emigen van hen, door kogels gewond, zwommen al da delijk de baai vaa Garth W .stray binnen en raakten daar aan den grond; andereu volgden en ten slotte was de geheele school van 130 groote walvisschen, allen meer dan 20 voet lang, in de val. Met mes3en, bijlen en wat verder aan snijvverktuigen voorhanden mocht zijn, werden de dieren afgemaakt. De geheele baai geleek een zee van bloed. De gelukkige vangers zamelden voor duizenden ponden sterling aan traan en balein in. Er zijn staten in Afrika, waar de meisjes zes voet groot moeten zijn, eer ze mogen trouwen. Die Afrikanen denken waarschijnlijk dat kleine vrouwtjes een man niet kunnen re- geeren. Wanneer zij eenigen tijd in een beschaafd land, (bijvoorbeeld Nederland) vertoefden, zouden zij wel tot beter inzicht komen. Er is proees-verbaal opgemaakt tegen vier personen, 3 hulponderwijzers en een student in de medicijnen, die zich te Nieuwer- Amstel in den nacht van 25 op 26 Augustus hebben schuldig gemaakt aan nachtrumoer en baldadigheden. Bij den president der feestcom missie werd eene vlag verscheurd en m êgenomen eu bij den Eerw.heer Pastoor Brouwers werden dien nacht papieren ontvreemd, waaronder brieven en stukken voor de Pers. Te 2 uur 's nachts zijn de 4 personen gezien in de nabijheid der pastorie, 's morgens kwam men tot de ontdekking van den diefstal. De zaak is in onderzoek. Een musicus te Brussel, Van Ele- wijk, moet een toestel uitgevonden hebben, dat de op de piano gespeelde noten dadelijk op papier brengt. Of dit toestel praktische waarde bezit zal nog moeten blijken. In de verschillende politie-afdee- lingen der stad New-York zullen zoogenaamde signaalkasten worden aangebracht, waarvan de op post staande politieagenten den sleutel bij zich dragen, om terstond per telegraaf hulp van de politieposten te kunnen ontbieden. Van deze in richting wordt groot nut verwacht bij oploopeD, inbraken enz. De signaalkasten zijn blauw geverfd en dragen het opschrift: „Police signal box. A key carri d bij every policeman". TeNapels heeft men dieren blo ed- drinkhalleD gesticht, vlak naast het slachthuis. In die inrichtingen wordt het dierenbloed versch van do nog rookende dierenlijken gedronken. Natuurlijk brengt de kuur wonderen te weeg en wordt d e door talrijke patiënten uit de voor naamste kringen gevolgd, en, zoo als van zelf spreekt, wordt het resultaat nitbuudig geprezen. Daar de halve wereld heden ten dage aan bloed - gebrek lijdt, ligt het voor de hand, dat het drinken van dierenbloed het eenvoudigste en meest afdoende middel daartegen is, altijd naar de oppervlakkige en onwetenschappelijke meening van velen. Op het buitengoed „Oranjestein" te Oranjegoed (Pr.) staat thans de bekende Aloë in bloei. Van de 30 bloemtrossen hebben zich 6 ontplooid en bloeien iu volle pracht. De bloem stengel heeft eene hoogte van nagenoeg 8 Meter bereikt. Niettegenstaande het minder gunstige weder van dezen zomer, is de merkwaardige plant buitengewoon frisch. Pen belangrijke zwemtoer werd dezer dagen op de Elbe bij Altona volbracht, door zekeren heer Krüger. Hij legde den afstand van Altoua naar Liihe (21,965 meter) in 5 uren af. Van ziju metgezellen legde een 17,140 meter in 4 uren 10 min. af en een ander 11,390 me ter in 2 u. 25 min. De zwemmers werden ver gezeld door eene boot met allerlei mondbehoeften en zij gebruikten vau tijd tot tijd, iu het water, eieren, broodjes, koffie en bouillon. De milicien N. H. van het 2e bat. 7e reg. Inf. te Hoorn, is door den krijgsraad veroordeeld tot een jaar militaire cellulaire ge vangenisstraf; wegens het opzettelijk weigeren van dienst. Voor het gerechtshof te 's Hage kwam eergisteren de zaak van Domela Nieuwenhuis in behandeling. Het O. M. eischte tegen hem veroordeeling tot een jaar celstraf eu iu de kosten van het geding. Een getuige a décharge, Boelens uit Amsterdam, verklaarde de schrijver van het geïncrimineerde stuk uit Recht voor Allen te zij i, waarin de persoon des Konings wordt beleedigd. Domeia's advocaat pleitte vrij spraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag 23 dezer. in Aziatische landen, waar plotseling hongersnood uitbreekt, tij 1 wint om in het ontstane geb rek te voorzien; 4o. dat men iu oorlogstijd bij klei nere expeditien het meesleepeu van voedsel mij den kan. Misschien zou zelfs bij het insluiten van eene vesting dit middel de verweerkracht van de belegerden kunnen verhoogen.// De vorige week vertrok van R o t- terdam naar Harderwijk om dienst te nemen als koloniaal een jonkman, die iu twee of drie jaren niets minder dan eeu ton gouds heeft verkwist. Da heer P. L Stracké Jzn.de ver- vaardiger van hat waldra te onthullen standbeeld voor Hugo de Groot, heeft eau zouderliugm brief ontvangen van eeu violist te Venetië, genaamd Aloisa Grotti. Deze Grotti beweert, dat „Ugo Grotius" zijn voorvader was. Ten bewijze heeft hij een zeer oud portret vau de Groot of Grotius en verder een manuscript over de afkomst van de familie Grotti. Daarin wordt die teruggebracht tot onzen Hugo de Groot. Te Echt is proces-verbaal opge maakt tegeu een slager, wegens het op uoode- loo8 pijnlijke wijze vervoeren van diereu. Bij het tegenwoordige wetboek van strafrecht is dat strafbaar gesteld. Dezer dagen werd tusschen Zutfen en Arnhem eene beproeving gehouden van het in de fabriek der firma Beijnes, ta Haarlem, aangemaakt materiëel voor locaal-spoor- wegen. De rijtuigen, welke er fraai uitzien, bleken ook aan de vereischte deugdelijkheid wel te be antwoorden. Het nieuwe materieel is onderschei den in 2 typen: eeu met zijdoorgang en open balkons aan het einde (systeem der bekende sleeping-carshetgeen dea reizigers het voordeel aaubiedt vau niet door de conducteurs lastig ge vallen te worden tijdens de uitvoering Van hun dienst, en een ander type met middendoorgang en gesloten balkons aan de einden, tot wering vau tocht. In de Zuidelijke Staten van Ame- rika bestaat eene sekte, welke slechts leem eet. De soort, welke zij gebruiken, is wit eu men ver telt, dat deze lieden noch aan hartkwalen noch aan de longen lijden. Het leem is niet recht streeks voedzaam, maar moet een groot gedeelte van den gewonen kost als brood en vleesch ver vangen. Het weegtoestel te Arnhem aan het station geplaatst dat, zooals bekend is, slechts dan het gewicht van den te wegen p;rsoou aan geeft als men drie enkele centen (niet meer of miuder) iu een busje werpt, blijft zich in toene mende gunst van het publiek verheugen. Bij de opening der bus gisteren-namiddag bleek dat iu vier dagen tijds niet minder dan voor tachtig gulden centen iu de bus was geofferd. Te Utrecht, te Zevenaar eu elders binnen en buitenlands ziju zulke toestellen geplaatst eu allen reusseeren bo venmate, zoodat de ondernemers (Engelschen) dan ook met de weeglust vau het publiek zeer iu hun schik zijn. Rijkdom weet niet wat armoede is. Die een hard hootd wil verzachten, moet geoliede woorden gebruiken. Als men den wolf tot schaapherder maakt, is de kudde in groot gevaar. Die jong spaart, lijdt oud geeu ge brek. Kwaad worden is meuscheljjk, maar hateu is duivelsch. Alles wat kau verloren gaan is niet waard onder de goederen te worden gere kend. Stelt iemaud zijue hoop op een wrak ken grond, dan zal hij niet lang vast staan. Hij, die allen voorspoed verach tend, met zich zeiven alleen te vreden is, komt de zaligheid van God het meest nabij; beiden immers zijn zich zeiven genoeg; beideu zonder anderen gelukkig. Ongehoord. Jonge Vrouw. Wat wordt er in onze dagen al niet van eene vrouw verlangd. Nu wil mijn echtgenoot, dat ik koffie eu thee zal zetteu! Van Scilla naar Charybdis. Vader (tot zijn zoontje, die voor de eerste maal naar school is geweest). Nu, Hendrik, hoe is 't je op school bevallen? Hendrik. Ach, Papa, 't is er net als thuis, klappen en altijd klappen. Een bedelaar, die wederom op- zending naar het gesticht te Veeuhuizea als ko lonist verlangde, liet onlangs hij een schoenmaker te Heerenveen een paar hakken onder de schoe nen zetten en gaf hem eeu tienguldenstuk, om dat in zijne tegenwoordigheid in den hak te verbergen. Hij had dan later, omdat hun daar bij hunne komst hun geld wordt afgenomen, nog iets om eene versnapering te koopen, meende hij; want in die hakken zou niemand het zoekenl D e Standaard bizon der ingenomen met Succt's proefneming om eene maand lang geen voedsel te nemen, verklaart dat deze proeve geen humbug is en verzekert dat zij uitzicht geeft op de volgende voordeelen. lo. dat voor ziening van elke reddingsboot van dit vocht in genoegzame hoeveelheid het vreeseiijke doodhon geren van schipbreukelingen zal voorkomen; 2o. dat bij gewichtige operatiën van keel, maag of ingewanden, de altoos zoo bedenkelijke iu- brengiug van voedsel zoo lang kau vermeden worden, tot de wonde is hersteld 3o. dat men Na het examen. Student. Nu, hoe is't eer ste gedeelte van je examen afgeloopen? üandidaat in de medicijnen. Niet al te best; maar de eerste vragen kon ik ten minsle vlot beantwoorden. Student. Zoo? Welke vragen waren dat? Candi- daat. De professor vroeg mijn naam, geboorte plaats eu ouderdom. Mislukt dreigement. Vader. Willem, wat ben je weêr ondeugend. Zie je, wat daar in den hoek staat? Willem. Jawel, pa. Vader. Wat dan? Willem. Uw stok, pa. Vader. En wat denk je wel, deugniet, dat ik daarmee doen zal, als je niet dadelijk gehoorzaam bent! Willem. Gaau wandelen, pa. Onvervaard. r/Een van mijne voorvaders heeft tijdens de kruistochten eens eeu veldslag gewon nen door eene handige artillerie-manoeuvre,// bluft de baron. „Maar" waagt een vriend op te merken, „toen was het buskruit immers no*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2