Bijvoegsel beboerende bij de NIEUWE van Zondag 19 September 1886. BUITENLAND. Het Britsche Gouvernement heeft voor den tijd van tien jaren, met 1 Februari 1887 te beginnen, het mailcontract met de Peninsular and Oriental Steam-Navigation- Company hernieuwd. De regeerings-subsidie voor het overbrengen der mail naar Indië en China is hierbij aanzienlijk verminderd, terwijl de Maatschappij zich verbiudt tot het belangrijk bespoedigen van den mail dienst, door de mails over Brindisi en het Suez-kanaal, in plaats van over Brin disi en Alexandrië te vervoeren. Op de begraafplaats te Ivry is een gedenkteeken onthuld ter eere van Autoine Aruaud, die lid van de Commune was en in het vorige jaar is overleden. Omstreeks honderd personen waren voor die gelegen heid op het kerkhof bijeengekomen. Een der sprekers herinnerde aan het voorstel om een standbeeld op te richten voor Thiers. Alle revolutionnairen, zeide hij, moeten zich verbinden, de uitvoering van dit plan tegen te werken, zelfs met geweld. Zij mogen zich zulk eene beleedigiug niet laten welgevallen. Zij moeten zweren bij het graf van hun vereerden Aruaud, zich als één mau naar de plaats te zullen be geven, waar men de heiligschennis zou wil len plegen, en haar tegen te werken, het koste wat het wil. Daverende bijval; de eed werd gezworen ouder het aanheffen van den kreet: Leve de Commune! Die oude Thiers moest nog eens op staan Op bevel van den Minister van Oorlog aan den Gouverneur van Parijs, wordt het Champ de Mars, vóór het einde der W6ek, geheel ter beschikking gesteld van de com missie voor de Tentoonstelling van 1889. De Hertog vau Sevilla is ontvlucht uit Mahon (op het eiland Minorca) waar heen hij was verbannen, en heeft zich naar Cette begeven. De Hertog was, zooals men zich herinneren zal, verbannen wegeus be leedigiug der Koningin voor haar paleis. Het is met de nijverheid in Spanje ook zeer treurig gesteld. Twee en twintig fa brikanten, te Barcelona en in andere ste den van Catalonië, zijn genoodzaakt ge weest huuue werkplaatsen geheel te slui ten, en drie en dertig anderen werken slechts drie of vier dagen per week. Ruim 16,000 arbeiders zijn daar geheel zonder verdienste. De Staten, welke te Bern de over eenkomst betreffende het letterkundig eigen domsrecht geteekend hebben, zijn: Frankrijk, België, Duitsehlaud, Enge land, Spanje, Italië, Zwitserland, Haïti en Liberia. De Gezant der Vereeuig le Staten heeft, namens zijne Regeeriug, een spoedig toetreden beloofd. Zooals men weet, bevat de overeenkomst bepalingen omtrent het vertalingsrecht, welke haar voor eeu land als het onze on aannemelijk maken. De cholera, die tot dusver binnen de Italiaausche grenzen gebleven was, heeft zich ook op het gebied der Oosteurijksch- Hongaarsche monarchie vertoond. Naar uit Weenen geseind wordt, hebben zich te Raab reeds 5 gevallen voorgedaan, zonder vermelding echter of Raab in Opper-Oos- teurijk dan wel in Hongarije wordt bedoeld. Te Rimini, waar de cholera in den laatsten tijd hevig is geweest, neemt die ziekte nu af. Yau de 10,000 inwoners wer- deu 170 door cholera aangetast, eu stier ven ougeveer 90 daaraan. Ook te Ravenna neemt die ziekte af, maar in de stad Ferrara, en in diegeheele provincie, heerscht zij nog met hevigheid. De laatste berichten luidden: 123 ziekte en 55 sterfgevallen. De provinciën Vero na, Vicenza, Padua en Ravigo zijn ook niet vrij van de geduchte ziekte. Maar over het geheel neemt zooals reeds ge meld werd de cholera In Italië af. Te Lie, in Croatië, woedt de cholera zeer erg. Van de 918 inwoners werden 99 door die ziekte aangetast, en zijn er reeds 20 gestorven. De geneesheeren worden door het volk met eeu hagelbui van steenen ontvangen, en niemand wil zijn buurman helpen. Te Pestb, waar de ziekte officiëel voor cholera verklaard is geworden, heerscht dientengevolge eene soort paniek. Wegeus het uitbreken der ziekte in Pesth, heeft de Porte eene quarantaine van vijf dagen voorgeschreven voor aankomsten van alle Donau-havens. GEMENGDE BERICHTEN. Op het eiland Zuid- Beveland bestonden vroeger de zoogenaamde „musschen- gilden", waarvan ieder lid verplicht was jaarlijks een zeker aantal musschen te dooden. Door de wet op de bescherming der vogels enz. hadden deze vereenigingeu in den laatsten tjjd geen recht van bestaan meer. Thans, nu het voor enkele maanden geoorloofd is de mussehen te schieten, heeft de landbouwvereeniging te Rilland haren secretaris gemachtigd voor eiken musschenkop een halven cent te betalen. Men hoopt door dezen maatregel het aantal dezer „straatjongens onder de vogels" aanmerkelijk te vermiuderen. In de Berkel is dezer dagen een paliug gevangen, welke vier pond en twee ons woog. Op zijn laatste reis li et de D ui t- sche Rijkskanselier zich aan het station Neuren berg een glas bier geven. De pachter der restau ratie liet terstond daarna dit glas afzonderlijk houden en waarmerken, waarna er een eereplaats op het buffet aan ingeruimd werd en het niet meer mocht gebruikt worden. Een Engelschman, die hiervan gehoord had, bood er een gouden lIHRIIMSiHE (IHKiVï.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5