NIEUWE Mo. 1042. Donderdag 23 September 1S86. 11de Jaargang. Duitschland en Rusland. BUITENLAND. Loon naar werk. HA MIE ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem1 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afz imderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BH BE AU: St. Jansstraat Haarlem. AG-ITE MA NON AGITATE. II RAIT. PBIJS DEB ADVEHTEHTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÏlPPEES LAUEET. De moraal, het christelijk-zedelijk gewe ten, het rechtsgevoel der volkeren hebben in den laatsten tijd in de onafhankelijke Duitsche pers, die niet knielt voor de Ko zakken en die het aan de officieuze huur lingen overliet, de revolutie te verdedigen en het legitimiteitsbeginsel met voeten te treden, eene tamelijk groote rol gespeeld. Men plaatste het zedelijke bewustzijn der volkeren tegenover de ergerlijke, brutale po litiek van Rusland en tegenover de Kozak- kenpers, die de staatkunde vau den Noord- schen kolussus verdedigt. Men stond ver baasd, dat de Czaar zelf, op de meest on beschaamde wijze kon eischen dat Prins Alexander, Vorst van Bulgarije, gehoor zou geven om voor de revolutie te buigen en zijn vaderland te verlaten; maar moet men er zich veeleer niet over verwonde ren, dat zulke feiten de verbazing der we reld nog opwekken? Wanneer toch heeft de politiek moraal en een zedelijk gewe ten gehad? Van de oudste tijden af tot den huiaigen dag, huldigde zij de grond stelling: wie de macht heeft, heeft ook het recht. De groote heeft te allen tijde den kleine onderdrukt of vernietigd, gelijk de leeuw het lam en de adelaar de duif ver scheurt. De Perzen vielen in Egypte en Griekenland, omdat zij zich sterker gevoel den dan hunne tegenstanders; Alexander de Groote onderwierp Azië, Rome bracht het toenmaals bekende aardrijk onder het juk; later zetten de Hunnen, Gothen en Vandalen hun voet op deu nek van het overmoedige en vermolmde Italië; de Span jaarden en Portugeezen onderwierpen de Indianen van Amerika; Engeland, dat de zeeën beheerscht, sloeg alle volksstammen, in wier bereik het zijne kanonnen bracht, in boeien; Frankrijk verwoestte en brand schatte de Duitsche landen; de eerste Na poleon zwaaide zijn geesel over gansch Europa, doch geen van allen bekom merde zich om het rechtsgevoel der vol keren en zou men het dan nu plotseling gerespecteerd willen zien, nu het groote Rusland den kleinen Bulgaarschen Vorst uit het land verjaagt Het moet ons veeleer nog verwonderen, dat de officieuze huurlingen nog niet tot een beroep op vroe gere feiten hunne toevlucht hebben geno men en dat de onafhankelijke pers het luxe-artikel der moraal nog ab wapen in het veld voert. Toen de woeste horden van Lodewijk XIV in het jaar 1689 in den FEUILLETON. 14) Vervolg slot.) //Och, dat is malligheid!" zei Jakob. «Ik heb een paar glazen te veel gedronken en dan denk je niet bij al wat je zegt. Je hebt er toch niets van geloofd? Was David geen slechte kerel, dan zat hij niet gevangen. Hij krijgt wat hij verdient. Je had maar eens moeten zien, hoe hij zijn mes zat te slijpen, toen ik er aan kwam." «Zoo? Ik dacht, dat hij zich in den wijn gaard had verstopt?" vroeg zij zoo onschuldig mogelijk. «Ja, ja?" riep Jakob, hoe langer zoo onrus tiger. „Maar spreek er niet meer over. Thuis heb ik een grooten ketting van mijne moeder, tien snoeren granaat met een groot gouden slot, dat geef ik je morgen voor je kermis." „Neen, houd dat maar," zei Geertrui. „Dat is mij te kostbaar." „Nu, als ik er nog een paars zijden schort naast leg?" vroeg hij. Het meisje gaf geen antwoord en Jakob dacht, dom te Spiers met de hoofden der Duit sche Keizers eu Koningen aan 't kaatsen waren, ontstelde de wereld over een der gelijk afschuwelijk feit; doch hebben de vorstenkronen in onze dagen eene hoogere waarde dan toen? Er bestaat slechts een klein onderscheid in den toestand van voor heen en thans; 't ziin geen overmoedige soldaten, die de Bulgaarsche vorstenkroon hebben vertrapt en verbrijzeld, geen woes te, teugellooze volksmenigte, maar een Keizer, wiens macht slechts op het auto riteitsbeginsel rust. De mogendheden heb ben den verdreven Vorst van Bulgarije geraden, do revolutionnaire belhamels niet ter dood te doen brengen, omdat bjj eene nieuwe politieke omwenteling represailles in dat opzicht zouden genomen worden. Revolutie eu contra-revolutie worden op eene lijn geplaatst, niettegenstaande de eerstgenoemde de misdaad vau hoogver raad pleegde en de laatstvermelde slechts het wettige recht van den Vorst tegen de hoogverraders wederom herstelde. Men ging nog verder in het verguizen van recht en billijkheid; de samenzweerders Clement en Zankow werden op vrije voeten gesteld, de opper-bel hamel Katkow kreeg eene hooge Russische ridderorde; Russische officieren verkrijgen wederom de hoogste posten in het Bulgaarsche leger en sarrend roept de Russische persRusland is sterker dan ooit, wie zijne vrijheid in 't geringste wil beperken, zal zijne macht moeten voelen! Toen Prins Alexander Sofia verliet, ver kondigde men, dat Rusland de vrjjheid en de rechten van Bulgarije ongedeerd zou laten, niemand zou zich met de binnen- landsche aangelegenheden van het land bemoeien, thans echter zegt men, dat zulke beweringen even ongehoord als vermakelijk zijn, want de Russische Regeering heeft geen enkele verplichting op zich genomen. Waarom zou Rusland ook niet de rol van een Europeeschen dictator kunnen spelen? 't Schijnt immers alsof Rusland in Europa alleen iets te bevelen heeft. Voor ongeveer 80 jaren geleden boog Europa voor den wil van een Bonaparte, thans buigt het voor den wil vau den Czaar, die het ver drag van Berlijn aan flarden scheurde. Wie echter tegen zulke daden vau geweld en ongerechtigheid in Duitschland zijne stem verheft, die aan de moraal en het ze delijk bewustzijn der volkeren herinnert, die is in de oogen van de »ofïïcieuzen« een rijksverrader, die behoort tot de »ultra- montaansche, Wellische of Poolsche liga, dat zij aau de verleiding van dat schort geen weerstand kon bieden. Hij stak haar de hand toe: „Daar, sla toe!" Het meisje veegde lang zaam de hand aan haar schort af. „Het is goed zoo!" zei ze. Nu scheen de nicht haar geduld te verliezen, en zij gaf Jakob, juist niet met de vriendelijkste woorden, te kennen, dat hij weg kon gaan, want dat zij naar bed verlangde. De oude vrouw verdedigde haar huisrecht zoo krachtig, dat de toch reeds wat bedaaid geworden Jakob wel moest gehoorzamen. Toen de deur gesloten was, keerde Geertrui zich met fonkelende oogen om. „Hebt gij het gehoord, nicht?" vroeg zij met bevende stem. De oude had namelijk die bizondere soort van doofheid, die stokdoof is, als zij iemand niet wil verstaan. „Ik ben doof, ik versta er niets vanl" placht zij te zeggen, als de persoon, die haar sprak haar niet beviel. Al schreeuwde men dan nog zoo hard, nicht was doof. Daarentegen verstond zij wonderlijk goed, als men er niets van vermoedde. „Wat zou ik het niet gehoord hebbenDie gemeene schurk heeft hard genoeg geschreeuwd," antwoordde zij. welke Duitschland in een oorlog wil wikke len. Het verraad aan 't vaderland* moet als dekmantel dienen, om in Duitschland de vrees voor den Russisehen beer te ver bergen. Yoor de eerste maal sinds 25 ja ren is er tusschen het politieke gevoel van het Duitsche volk en Von Bismarcks bui- tenlandsche staatkunde eene klove geko men, want het volk is overtuigd, dat Duitschland en Oostenrijk zich hebben ge bogen voor eene schurkeu-politiek en ge wichtige belangen hebben prijs moeten geven, nu zij Bulgarije aan Rusland over lieten en daarmede den Czaar den weg naar Constantinopel baanden. Wat van. daag in Bulgarije geschiedt, kan morgen in Servië gebeuren, want het is eene be kende zaak, dat ook Koning Milan, we gens zijne sympathie voor Oostenrijk, den Czaar een doorn in 't oog is en even als de Batten berger* een Vorst is, geze teld op een vat buskruit, 't Is de over macht van het onverzadelijke Rusland, waartegen het geweten der Duitsche na tie is gekant. Het is intusscheu niet dan vuige laster, wanneer die gerechtigde op positie zoodanig wordt verklaard, alsof Windthorst en Richter den Rijkskanselier tot een oorlog met Rusland zouden willen aanhitsen. Is dan de macht van Duitsch land niet grooter, dan dat zij slechts de keus heeft tusschen den oorlog en het goed keuren van de begeerlijkheid van den Noord- scben kolossus? Dat Duitschlands politieke beteekenis in deze aangelegenheden ontzaggelijk geleden heeft, behoeven we niet te vermelden. Het machtige Duitschland is bang voor het Russische Rijk, men vreest in Germanië de klauwen van den roofgierigen beer. Eens kon Prins Von Bismarck ver klaren, dat er zonder zijn wil geen schot in Europa zoude vallentot dusver was Duitschland de eerste toongevende macht, dat is echter anders geworden. Rusland speelt thans de eerste viool en de tijd is wellicht niet meer verre, dat de Europeesche Staten zich op onderdanige wijze tot den Russisehen alleenheerscher moeten wenden om toestemming te ver krijgen tot het bouwen van vestingen, en panserschepen en tot het houden van ma noeuvres te land of ter zee. De Russische knoet schijnt zijn zege praal nabij! „Dan moet gij moe getuigen," zei Geertrui- „Van avond nog! Ik ga dadelijk naar de recht bank." En zij deed liet. Vergeefs liep Jakob den volgenden dag het dorp op en neer om Geer trui te zoeken met zijn ketting en zijden schort. Hij begreep er niets van, waar zij was. Maar toen hij tegen den avond twee gendarmes in de „Adelaar" zag komen, met last om hem te vatten, toen werd het hem duidelijk, wat Geer trui had gedaan. Hij poogde te ontkennen, maar hij was tegen al de vragen en wedervragen van den rechter niet bestand. En toen nu Jakob als meineedige werd veroordeeld,toen veranderde het geheele dorp van meeuing; de eene had Jakob nooit vertrouwd, de andere wist wel dat Jakob een leugenaar was, een derde kende David als een degelijken en bedaarden jongen en zoo meer. Wat te voorzien was gebeurde. David werd ontslagen en Jakob ging in zijne plaats het tuchthuis in. „Moeder!" riep de oude Abraham, op den dag, toen David in de ouderlijke woning terug keerde. „Moeder, wij hebben ons vastgehouden aan Gods gebod en de waarheid gezegd, daarom Het dagblad la Charente deelt een feit mede, dat, als het waarheid blijkt te zijn een treurig licht werpt op de Fransche legerorganisatie. Het blad wijst namelijk op ernstige dwalingen, welke op eene kaart van den staf voorkomen. Op een enkel vel, dat van Périgueux, in Mei 1884 gedrukt, worden over eene lengte van tien kilome ters, tusschen de vallei vau Baudiat en die van La Belle, meer dan tien groote wegen, gemeenschapswegen en departementale we gen niet gevonden; ja en zelfs de spoor weg van Nontrou komt er niet op voor. Het blad is van meening, dat herzie ning van de kaarten dringender noodig is dan het dragen van den baard en andere kinderachtige hervormingen, door den Mi nister Boulanger ingevoerd. De Standard behandelt het Egyp tische vraagstuk, en zegt, dat Engeland lichtzinnig handelen zou, indien het thans zijn leger uit Egypte terugtrok. Enge land zou om zekere redenen thans Egypte niet mogen ontruimen, zelfs indien zijne taak aldaar reeds ware volbracht. Enge land doorziet het oogmerk van de Rus sische diplomaten; doch (vraagt het blad) wat denkt Frankrijk te winnen, door van Engeland te verlangen, dat het nit juist Egypte outruime? Indien Von Bismarck, na Fraukrijk en Rusland van elkander ver wijderd te hebben, eene verkoeling tusschen Fraukrijk en Engeland teweeg wilde bren gen, ten einde Frankrijk geheel te isolee- ren, zoo kou hij niet beter doen, dan de laatstgenoemde mogendheid te bewegen, om thans de vraag tfl stellen, wanneer En geland Egypte zal ontruimen. Het ant woord op zulk eene vraag is duidelijk, en Engeland is ten volle bereid het te geven, niet alleen aan Frankrijk, maar aau de gansche wereld. De limes meldt uit Sofia, dat de Rus sische Regeering steeds blijft weigeren het regentschap te erkennen, met hetwelk zij slechts privatim verkeert. De correspondent interviewde Stambouloff, den president van het regentschap, die zeide, dat het regent schap, den trooucandidaat zal voorstellen, dien Rusland aanbeveelt, mits de groote mogendheden Ruslands keus goedkeuren. In het Lagerhuis stelde Parnell de tweede lezing van zjjn ontwerp betreffende Ier land voor. Hij vorklaarde van de aanne- neming betere gevolgen voor Ierland te verwachten, dan van het zenden van een stond God ons met Zijne waarheid bij. De waar heid zegeviert altijd over de leugen en ah er niemand is, die ze aau het licht brengt, dan moet de leugenaar het zelf doen, of hij wil of niet. Laat ons dus de waarheid liefhebbeu, en op haar vertrouwen als op eene rots, want de leugen is een slecht en gevaarlijk wapen, dat onder de handen breekt. Zij daarom uw ja, ja en uw neen, neen; wat daarbuiten is, is uit den booze. En op de waarheid grondden zijn hun huis en als David later zijne redster als vrouw op de hoeve bracht, en zijn gezin bloeide en tierde onder den zegen Gods, dankten zij dat aan de wederzijdsche trouw, die hield wat zij beloofde. Toen Jakob uit het tuchthuis kwam, verzonk hij al dieper en dieper in dronkenschap en zwelgerij. Nog een tijd lang leefde hij in de her bergen, en onthaalde de gasten op allerlei stout bezworen leugens, tot men hem op zekeren mor gen dood op een hoop stroo vond liggen, dien hij zeker voor zijn bed had aangezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1