brug bevonden, werden in de diepte meegesleurd, in 't geheel zijn 9 soldaten en 9 burgers veron gelukt. De kettingen, die de brug ophielden, waren door den roest als verteerd; daar het on derhoud der brug den Staat aangaat, ziet men veie processen te gemoet. Volgens de Arnh. Cl. lagen op den „dollen Maandag" der Nijmeegscbe kermis zelfs kinderen van io tct 16 jaar van dronkenschap als lijken langs den weg en is een huisvader aan de gevolgen van het kermishouden overleden. Een Engelschman beweert, eene nieuwe soort van naaimachine te hebben uitge vonden, waarbij Howe en Singer in het niet zou den zinken. De uitvinding zal den naam dragen van The Fox. Zij kan, zegt men, 150 Eugelsche yards garen op het spoeltje dragen en is voor namelijk geschikt voor zeilwerk en ander zwaar linnengoed. Men beweert dat zaagsel van beu kenhout zou gebleken zijn, een uitmuntend vee voeder te wezen, dat zoowel paarden en runderen als honden en varkens met graagte eten. De Arabische gom wordt jaar op jaar duurder. Dit geeft aanleiding tot het zoeken naar stoffen, die de gom kunnen vervangen. Men meent inde West-Indische kaju zulk eene stof te hebben gevonden. De kajuboom (Anacardium Occidentale) groeit op kruba en St. Martin in vochtige zandgronden; ook op de andere West- Indische eilanden groeit de kaju in 't wild. De gom wordt gewonnen uit den stam. De vruchten leveren bovendien eene scherpe harsachtige stof, terwijl de zaden eetbaar zijn. Kunst\ TeVlissingen zal publiek verkocht worden eene „partij" door den heer Vic tor Zeppenfeld, kunstschilder te Hamburg, „ver- „vaardigde" schilderijen in olieverf. In de Milaansche Secoio komt de volgende niet onaardige statistiek voor: in 1856 bedroegen de kosten der gezamenlijke legers en vloten 2 milliarden en 375 millioeu lire; in 1884 was dit cijfer tot 4 milliarden en 575 millioeu geklommen; zoodat de kosten in minder dan 30 jaar waren verdubbeld. Eu hiermede hebben de schulden nagenoeg gelijken tred gehouden. In 1856 bedroegen deze voor de Europeeschs Staten 72 milliarden 900 millioen; in 1884 waren zij geklommen tot 118 milliard en 725 millioen. Deze zelfde statistiek geeft verder aan, dat de zes voornaamste oorlogen in de tweede helft dezer eeuw, de Krimoorlog, de) Oostenrijksch-Italiaan- sche (1859), die van Sleeswijk-Holstein, de Oos- tenrijkschDuilsche, de EranschDuitsche en de TurkschEussische 889,000 menschenievens en 33 milliarden hebben gekost. De laatste berichten van het Pa nama-kanaal bewijzen, dat zelfs in het heetste jaargetijde het werk met kracht wordt voortgezet. In Juni werden ontgraven 1,042,000 kubieke meter grond, in Juli 869,000 en in Augustus 900,000, terwijl in September waarschijnlijk weer 1,000,000 M3. zal bereikt worden. Beparatiën aan twee groote Amerikaansche baggermachines deden Juli en Augustus beneden het gemiddelde blijven. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 25 September. Door de politie alhier is gearresteerd en naar het huis van arrest overgebracht J. H. D. S., oud 27 jaren, geboren en laatst verblijf houdende te Haarlem, tegen wien door de arr-reeht- bank alhier bevel van gevangenneming was verleend ter zake van oplichterij van twee pakken kleederen, ter waarde van 50. Bi) de gehouden aanbesteding van de levering van ligstroo voor het nacht leger van het garnizoen alhier, is aanne mer geworden de heer L. Kroonte Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, voor ƒ15,35 de 1000 kilogram. Yoor de rechtbank alhier werd jl. Donderdag de eerste zaak behandeld, waar in de nieuwe strafwetgeving verdediging verplichtend stelt. De verdediging van den beklaagde, zekere C. F. S. uit Delft, die te Zaandam een horloge had gestolen uit den zak van een slapend kermisreiziger en dit bekende, was opgedragen aan Mr. JY. G- Cnoop Koopmans, advocaat procu reur alhier, uit kracht van een bevel van verwijzing, 10 September jl. gegeven door de rechtbank alhier. Yrijdag-uacht te kwart voor tweëen is er brand uitgebroken ten huize van A. Mulderkoopman in turf en hout wonende in de Verlengde Oranjeboomslaan No. 151. De brand is vermoedelijk door onzichtig- heid met vuur ontstaan. De bewoners wa ren in diepe rust, toen de brand door de buren werd ontdekt, wier woning vol rook stond. Door krachtige hulp van een aantal buren en eenige agenten van politie, was de brand, die reeds het woonvertrek had aangetast, spoedig gebluscht. Alles is ver zekerd. Door de IJsclub van Haarlem en omstreken is een stuk land gehuurd, na bij den Overveenschen weg, ter grootte van ruim 3 Heet. Men stelt zich voor dit land bij vriezend weder door middel van stoomkracht onder water te zetten, om vervolgens ijsbanen daarop in te richten. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef. Zondag, de jaarlijksche aanbiddiugsdag der Broederschap van gedurige aanbidding; te 6, 7 en 8 uur de gelezene H. Missen, te 10 de plechtige Hoogmis, te 3 uur het Rozenhoedje en de Vespers, te 6 uur plech tig Pontifikaal Lof, Preek, Processie en Te Deum. In de week eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje, en gedurende de maand Oc tober met uitstelling van het A. H. Sa crament. Donderdag te half 11 de plechtige Con- ventueele H. Mis door het Hoogeerw. Ka pittel dezer Kathedrale Kerk, en 's avonds te 7 uur het Lof tot intentie van Z. H. den Paus. Vrijdag te 8 uur gezo ngeu H. Mis en 's avonds te 7 uur Lof eu Oefening ter eere van het Goddelijk Hart van Jezus. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H.en O. Hart van Maria, tot be- keering der zondaars, met 500 dagen aflaat; 's avonds te 6 uur Lof en van 5 tot 10 gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen en de Cate chismus naar gewoonte. Da boekjes bevattende de gebeden en gezangen van deze godsdienstoefening zijn bij de uitgevers der NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT a f 0,15 verkrijg baar. Parochiekerk van den H.Antonius van Padua. Zondag de HH. Missen te 5, 7 en half 9 uur met de Ouderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Preek, te 3 uur de Ca techismus, te 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere f van St. Antonius, des avonds te 6 uur het Lof. Woensdag-avond te 7 uur Vergadering voor de Leden der Derde Orde. Vrijdag te 8 uur gezongen II. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. Vrijdag-avond te 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. In de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. Zondag, feestdag van de H. Maria, Ko ningin van den H. Rozenkrans, titel dezer Kerk. ALMANAK DER 39e WEEK VAN HET JAAR 1886. SEPTEMBER, Herfstmaand, (30 dagen). Toegewijd aan den Aartsengel Michaël. 26. Zondag. 15e Zondag na Pinkster. HH. Cypriauus en Justina, Martelaars, f 304. Evang. De jongeling van Naïm. 27. Maandag. HH. Cosmas en Damiauus, Martelaar, 303. 28. Dinsdag. H. Wenceslaus, Martelaar, f 938. 29. Woensdag. H. Michaël. 30. Donderdag H. Hieronymus, Belijder en Leeraar, 420. OCTOBER, Wijnmaand, (31 dagen). Toegewijd aan de HH. Engelbewaarders 1. Vrijdag. H. Bavo, Belijder, 657. Hoofdpatroon der stad Haarlem en der plaatsen in dit Bisdom, die geen eigen Patroon hehben. 2. H. Remigius, Bisschop en Belijder, 538.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6