NIEUWE No. 1044. Donderdag 30 September 1886. tide Jaargang. De toestand. li» 0,85 ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BöBBAU: St. Jansstraat Haarlem. PKIJS DEB ADVEBTENTIÉW 1>— 1,50 0,06 AGITE MA ItOU AGITATE. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPE RS LAURI Y. Als we een blik slaau op de verschil lende landen van het meest beschaafde werelddeel, dan zouden we, word ons ge voelen gevraagd omtrent deu maatschap- pelijkeu toestand der onderscheiden Staten van Europa, tot de erkentenis komen, dat er bijna overal eene onheilspellende ruste loosheid, eene zenuwachtige bedrijvigheid, ja een onbehaaglijke toestand heerscht, die inderdaad het ergste doet vreezen. Een geest van revolutie kan overal worden waargenomen. Nauwelijks was de omwen teling te Sofia gebeurd ol uit Madrid kwa men ons revolutionnaire berichten ter oore. Omwenteling in het Oosten, omwenteling in het Westen. En al is het republikeiu- sche oproer in de Spaansche hoofdstad eene zinnelooze farce geweest, die zelfs den Spanjaarden Spaansch voorkwam, zoo heb ben tcch de feiten opnieuw bewezen, dat de revolutionnaire brandstof licht ontvlam baar is, zoo licht, dat soldaten zelfs, op aanraden van onbekende personen, den treurigen moed hebben tegen het wettig gezag te revolteeren. De gausche muiterij te Madrid moge men nu als kinderspel beschouwen, maar zij is in elk geval eene eerste, hoewel mislukte poging van de in stilte arbeidende revolutie, 't Werd dan ook tijd, dat er weer eens wat voorviel, want de sensatie-grage politiek, die min stens elke week iets nieuws begeert en sinds acht dagen niets had ontvangen, was op weg in de klasse der herkauwenden te worden gerangschikt. Bij gebrek aan pi- kauter stof stelde men zich dan ook in de laatste dagen tevreden met de handelingen van den Franschen Minister van Oorlog, den heer Boulanger, na te gaan en men verdiepte zich in gissingen of de man, die gansch Duitschlaud in de pan wil hakkeu, slechts offensief op het gebied der krijgs kunst handelen wil, zooals hij aan zijne officiereu te Libourne verhaalde of dat hij zj)n stelsel ook op het terrein der politiek weuscht toegepast te zien. Boulanger is druk aau 't spreken en de Fransche budget commissie is druk aan 't schrappen, want FE U ILL E T ON. Wij moeten eene piano hebben. Vervolg slot.) „Aha! dus toch eeu kransje! Zal de kanton rechter daar ook aan deelnemen?'' „Natuurlijk en de nicht van Meier ook." „Dus ook een huwelijksplan! Dacht ik het niet, het is waarlijk heel aardig. „Heel aardig! niet waar, lieve man? Nu, dan nemen wij daar ook deel aan, en gij gij doet het zoo gaarne gij doet mij het genoegen eene pianino te koopen. Eene pianino moeten wij toch hebben!" Nu verloor ik het geduld. „Mevrouw Meier is gek, en gij gij hebt u het hoofd ook op liol laten brengen," baltste ik uit en daarmede ging ik ter ruste. Dien nacht droomde ik, dat ik in een chaos van pianino's wasin duizenderlei gedaanten zat de kantonrechter voor de duizenden instru menten en donderde met reuzenkracht polonaises van Chopin, en toen zijn arm verlamde, nam de doktersvrouw zijne plaats in en deed on zuivere onbekende accoorden door de lucht ruischentusschenbeide greep mijne vrouw over de schouders der spelende heen de toetsen en sloeg een schellen dissonant aan. Het was een muzikaal heksenfeest, dat ik in mijn droom bijwoonde en 's morgens ging ik weinig verkwikt aan mijn werk. Onder weg ontmoette ik den kantonrechter. Hij kwam, of liever hij wiegelde naar mij toe want muzikale lieden loopen niet, zooals andere en zeide „Goeden morgen, mijnheerGoed geslapen zij heeft wederom haar moed gekoeld aan de begrooting voor den eeredienst en 100,000 franks geschrapt voor de kerkelijke inrichtingen in Algiers en Tunis, omdat de daar verblijfhoudeude Aartsbisschop La- vigerie bij de republikeinen niet hoog staat aangeschreven. Inderdaad een afdoend motief! Als Frankrijks financiën door den genomen maatregel, nu niet in bloeienden toestaud komen, dau begrijpen we het niet, vooral nu ook Freycinet met zijue groote politieke redevoering, welke hij te Toulouse hield, aan de Fransche Natie duidelijk gemaakt haeft, dat de Republiek zich thans in eeu goed vaarwater bevindt. Als het maar waar is! Engeland wordt nog steeds door de Ier- sche quaestie bezig gehouden. Of de nieuwe landbill van deu ouvermoeideu Parnell,die geene politieke beteekenis, maar het doel heeft, deu toestand der verdrukte pach ters eenigszins te verlichten, voor de En- gelsche machthebbers genietbaar zal zijn Men spreekt in onze dagen wel is waar veel van humaniteit, maar als zij moet toegepast worden, dan haalt men de schou ders op, trekt terug en verschanst zich achter een berg vau uitvluchten van je welste. Dat geschiedt niet alleen in Engeland, dat gebeurt ook te onzent en in audere lauden van het beschaafde Europa. Vestigen we ons oog op Italië, dan zien we hoe in het land wo die Citronen blühn« da radicale pers te keer gaat, omdat de Jezuïeten te Rome een gebouw hebben ge kocht, waar voortaan de Civilta Cattolica welke tot dusver te Florence verscheel), zal gedrukt worden. Het gansche libera lisme roept wraak over de »clericale in vallen en roert de trom tegen de Jezuïe ten en de overige Orden der Katholieke Kerk; men eischt nieuwe anti-kerkelijke wetten en wel zulke, die het kerkelijk ver mogen zullen reorganiseeien. 't Mooist vau alles is, dat er iu Italië wettig geeu Je zuïeten bestaan, want de wet, die de Katho lieke Orden ophief, heeft ook hen verjaagt; de Paters zijn Italiaansche burgers ge worden. Goed, zeggen de libertijnen, al Dat verheugt mijApropos uwe vrouw speelt heerlijk prachtig een uitstekend talent! Zoudt ge u geene pianino aanschaffen En daarmede wiegelde hij voort. Toen ik om twaaf uur naar huis ging, kwam ik de „goede mevrouw Meier" tegeu. „Ha, goeden dag, mijnheerGoed geslapen Dat verheugt mijApropos, ge hebt er im mers niets tegen, dat ik van middag met uw vrouwtje een uurtje quatremains ga spelen? Zij is zoo muzikaal! Gij moet eene pianino aanschaf- fen.„ En daarmede huppelde zij verder. Voor de eerste maal in ons huwelijk was het dien middag aan tafel zeer ongezellig. Het ver langen naar eene pianino straalde uit de voch tige oogen mijner vrouw en in mijn binnenste kookte eene wezenlijke pianinowoede. Toen het middagmaal afgeloopen was, nam ik het gesprek, van gisteren avond op, in de hoop dat mijne vrouw zich zou laten bekeeren. Ik dwaalde echter. „De Mulders, de Meiers, de Vissers, hebben eene pianino, en wij „Wij hebben niet veel plaats in onze woning en voor uw spel „Mijn spel? Heeft de kantonrechter mij niet geprezen? En heeft mevrouw Meier mij niet gekust? Natuurlijk kan ik niet zoo vlug spelen als iemand, die „En kondet gij zoo vlug spelenhet zit niet alleen in de vlugheid, het muzikaal gevoel moet ons aangeboren zijn, als wij werkelijk spelen willen." „Ik zal alle moeite doen en mij oefenen om „Om mij ten slotte het Gebet der Jungfrau, bestaan zij niet meer wettig, zij komen toch te zamen en er wonen zelfs eenigeu bij elkander! Zoover is het das iu het vrije* Italië gekomen, dat twee of drie burgers niet meer aan eene tafel mogen eten en gezamenlijk hunne zaken mogen besturen. De libertijnen nu hebben steeds den mond vol van verdraagzaamheid, maar zij schamen zich niet de vrjjheid aan an deren te ontnemen, die niet denkeu zooals zij. Als de Katholieken eens eisckten, dat deu vrijmetselaars zou verboden worden vergaderingen te houden, dau zou men eens kunnen waarnemen, hoe de libertijnen zich tegen zulk een voorstel zouden verzetten. Over Oostenrijk-Hongarije, waar helaas! de Aziatische cholera kareu intocht heeft gehouden, begeveu we ons naar Duitsck- land, waar Bismarcks zoon de buitenland- sche zaken bestuurt. De Kanselier zelf trok naar Varzin, juist voor dat de Rijks-afge vaardigden te Berlijn te zameu kwamen. Men kon ook niet verwachten, dat de Kan selier in den Rijksdag die politiek zou verdedigd hebben, die de heer Pindter en en het officieuze koor in de laatste weken hebben ten beste gegeven, want de open bare meening heeft openlijk verklaard ge kant te zijn tegen de brutale, Russische politiek. De liberalen in België zijn woedend over het ontslag van eeu wethouder der stad Na men,de heerRonvaux,dieop het daargehoudeu congres van liberale onderwijzers eeu toost op den Belgischen Koning instelde, welke eene grove beleediging voor land en Ko ning bevatte. De vergadering had boven dien nog de vermetelheid het gesprokene den Koning telegrapkisck mede te deelen. Het ontslag van dien heer was echter noodzakelijk, opdat de achting en de eer bied voor wet en recht niet zouden ver loren gaan. De libertijuscke pers klaagt natuurlijk steen ^en been over zulk eene ongehoorde daad van partij-politiek. Slechts enkele bladen der oppositie zijn eerlijk genoeg, het Ministerie recht te doen we- dervaren en het gedrag van deu wethouder te veroordeelen. Een dier bladen zegt o. a. het volgende: »Men kan der Regeering iu de Klosterglocken en Silberfischen te kunnen voorspelen." „Ik zal mij bij de klassieken houden." „Kindlief, daar behoort meer toe dan de kinderachtige blijdschap van met een mooi in strument en gezelschap te kunnen pronken. Gij hebt werkelijk geeu aanleg voor muziek wees voor mij, wat ge tot dusver geweest zijt: eene trouwe echtgenoote en eene goede huisvrouw, dau zult gij gelukkig eu tevreden zijn, en denk er niet meer aan, wat "mevrouw Meier u heeft voorgepraat. Wij hebben geene pianino noodig om gelukkig te zijn." Ik meeude, dat ik daarmede den storm be zworen bad. MisEr zijn ziekten, die voor een poos wijken en zich niet openbaren, men bemerkt ze nauwelijks, maar op eens wordt de smeulende vonk eene lichte laaie en dan ia de ziekte daar. Zoo was het met de p ianiuo-ziekte van mijne vrouw. Waar zij kwam, bij de Meiers of bij de Mulders, overal stond zulk een smaakvol meubel in de kamer; de metronome staat ar gewoonlijk boven en beide leveren een allerliefst kamerornaraent op. Hare oogen zeiden mijWij moeten eene pianino hebben hare zuchten bevestigden dat de vrienden en vriendinnen drongen er op aan eu zoo besloot ik, hoewol met een bezwaard hart, eene pianino te koopen. „Maar eene Mozart-pianiuoriep mijne ge lukkige gade mij na. „Ah ja omdat het zoo'n lief kamerorua- ment ia." Ik kocht het ding en liet het naar onze woning brengen. Natuurlijk waren de kantonrechter en de doktersvrouw gekomen. Men zocht er een deze affaire gee» ongelijk geven. Zij mag niet toestaan, dat eeu officieel persoon den Koning iu't openbaar voor zaken ver antwoordelijk stelt, welke hij als constitu tioneel monarch moet laten gebeuren. Had eeu clericaal Burgemeester ten tijde van het Ministerie Frère-Orban het gewaagd zulk eene taal te spreken, dau zou hem hetzelfde lot hebben getroffen, wat nu de wethouder te Namen ondergaat.* Dat het in de lagere klassen der maat schappij iu België ook nog lang geen cou leur de rose is, bewijst het feit, dat er Vrijdag jl. in het kolenbekken van Char leroi, te Montiguy sur Sambre, weder eene werkstaking is uitgebroken, welke zich over eenige mijnen uitbreidde. Iu Bulgarije zijn de gemoederen nog lang niet bedaard. De Panslavisten in Rus land beweren, dat de Regeering veel te toegevend ia en dat de Russische vlag reeds sedert eene maand te Sofia moest waaien, dat wanneer een nieuwe Bulgaar- sche Vorst wordt gekozen het geval van den »Batteubergerzich kan herhalen. Men kent de plannen der Russische Re geering nog niet; zij weet echter, dat zij bij eene bezetting van Bulgarije, op eene alles behalve hartelijke ontvangst van de zijde der bevolking kan rekenen. De Bul garen laten blijken, dat zij met het Rus sische bestuur niets op hebben. Demon straties als het verbranden der vanen van de cadettenschool te Sofia en van het re giment van Strunska, die tot de revolu tie van 9/21 Aug. hebben medegewerkt eu de bij die verbranding gehouden redevoe ring van Majoor Popoff geven een volsla gen bewijs, dat men al heel weinig sym pathie koestert voor het land, waar de Czaar deu scepter zwaait. Staten komen en verdwijnen: kleine Rij ken gaan iu grootere op, zooals wij dat iu Duitschlaud eu Ttalië hebben gezien. Het eenmaal zoo machtige Turkije, waar voor Europa sidderde, beviudt zich iu een oplossings-proces. Rusland zal het vooze Rjjk deu doodsteek geven; de weg is ge baand en wie zal deu Czaar verhinderen het testament van Peter I uit te voeren? geschikte plaats voor, verschoof en trok, men nam de schilderijen van den wand en hing ze ergens anders; eindelijk was alles in orde en kon men de ruischende fantasie van den kan tonrechter hooren. Zoo werd ik dan de gelukkige bezitter van eene pianino. En mijne vrouw? Zij was overgelukkig eu als ze mij niet zoo lief had gehad, zou zij, ge loof ik, om haar instrument, huishouden en keuken vergeten. Als zij een half uurtje tijd had, zat zij voor de toetsen en tot haar eer moet ik zeggen, dat zij Haydn en Mozart vlijti ger instudeerde dau een schoolkind. Toen kwam het Kersfeest. Ik zag haar aan een tapisserie werkje bezig, maar zeide niets. Eu toen de kerstboom ontstoken was, wat had zij mij toe bedeeld? Een pianino-tabouret. Ik zeide niets. Op Nieuwjaarsdag verrastte ik mijn vrouw, ter wijl zij op de nieuwe pianino de Klosterglocken luiden deed, doch kort daarop moest ik bemerken dat zij geheel en al had uitgeluid. Haydu en Mozart hadden afgedaan het eerste vuur der mode-geestdrift was verdoofd en nu staat onze pianino daar ongebruikt en onaangeroerd, maar als een lief kamerornameut. De snaren klinken nu nog maar alleen als de stofdoek over de tootsen gaat en als de goede mevrouw Meier en de zwarte kantonrechter op het kransje komen. Dau wordt er veel gespeeld, als men het zoo noemen mag. Bij het afscheiduemen zegt de vrouw van den dokter gewoonlijk „Ziet gewei, mijnheer, hoe aangenaam het nu bij u is. Ik zucht dan eu antwoord: „Ja, ja, ge hebt geljj k> wij moesten noodzakelijk eene pianino hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1