NIEUWE 1 No. 1046. Donderdag 1 October 1886. Ifde Jaargang. Charlatanerie. BUITENLAND. HHKLEHSIHL IIII RMT ABOBTWEMEHTSPB IJ S Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0.85 1,- 1,50 0,06 ynsiw&wiïnÉiï AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVEBTENTIÉN Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS L A U E E Y. Tot de ondeugden, die onzen tijd ken schetsen en vrij algemeen worden beoefend, behoort ongetwijfeld de ondeugd der char latanerie, dat is: voor echt te doen door gaan wat valsch is, voor waarheid te verkondigeu wat leugen blijkt te zijn, het streven om met een voorkomen van op rechtheid de menigte bij den neus te kun nen nemen. Charlatanerie heerscht overal, zoowel in de voorname standen als in de lagere klassen der menschelijke maatschappij. Met een ernstig gelaat vent de zwendelaar zijne vervalschte goederen en verzekert toch, dat ze van de beste qualiteit en nergens zoo goed te krijgen zijn. De schildergen voor de kermistent ver- tooneu kunsten op het koord ol te paard, die ons verbaasd doen staan; binnen tre dende krijgt men er ondertusschen weinig of niets van te zien. De wijn, dien men drinkt, heet drui vensap te zijn. Een bskwaam scheikundige zal echter gemakkelijk kunnen bewijzen, dat dit edele vocht allerminst gebruikt wordt bij het fabriceeren van den geli.f- koosden drank. De koffie, de melk, de suiker, het meel, in een woord bijna al onze dagelijksehe behoeften worden vervalscht. De charla tanerie is in hooge mate vindingrijk in hare practijken. Men verzekert zelfs dat er in Duitschland inrichtingen bestaan, waar koffieboonen worden gefabriceerddat Ame rika het voorrecht heeft fabrieken te be zitten, waar eieren op kunstmatige wijze worden gemaakt en dat China thee levert) die slechts in vorm overeenkomt met de bladen van den Thea Chinensis. Voor alles heeft men iu onze dagen een surrogaat gevonden. De soliditeit, de eer lijkheid in den handel is verdwenen en heeft plats gemaakt voor het snoodst be drog en de ergerlijkste misleiding. Ook in de politiek wordt de charlatane rie beoefend of mag het geen charlatanerie genoemd worden als een aantal revolution- naireu, Vorsten verjagen en tronen omver werpen om zelf de teugels van het bewind in handen te nemen en dan over land en volk op de meest tirannieke wijze te re- geeren? Van charlatanerie is tegenwoordig de wereld vol. Geen handelaar bijna of hij maakt zich aan die ondeugd schuldig om FEUILLETON. Een gezondheidsreisje. Vervolg). Dank je, beste, en zij stapten in den waggon. Na veel werken over de gezondheids-stations aan de Midd»lland»che Zee gelezen te hebben, waarin de schrijver-geneesheer altijd zijne plaats ten koste van een ander aanprees, besloot mijnheer Panard, die bijna tot verbijstering was geraakt, om Saint Raphael te kiezen en wel om die reden, dat hij onder de namen van eigenaars der voornaamste hotels aldaar, die der beroemde professoren van de Parijsche geneeskundige facul teit aantrof. Al» zij daar wonen is het zeker, dal het er gezond moet zijn, zoo was zijne redeneering. Zij stapten dus te Saint Raphael af en reden onmiddellijk naar een hotel, waarvan hij den naam in een der bovengenoemde werken had ge lezen. Onderweg overvielen hem al weder nieuwe benauwdheden. Wat is minder sekuur dan een hotel vooral in eene streak, die zoo door borst- zijue waren aan den man te brengen; geen bandwerker bijna of bij beoefent charlata nerie om geld te winnen; geen kunstenaar bijna of hij tracht door charlatanerie meer iets oppervlakkig schoons dan wel iets dege lijks te leveren. Verlichting moet er komen, beschaving moet worden aangekweekt, daardoor zullen de ondeugden vermiuderen, zoo roepen de modernen naar de vier windstreken uit. En wat ziet men gebeuren? Het kwaad neemt toe, de misdrijven worden menig- vuldiger en grooter. Inderdaad de verlich - ting, de beschaving, die zulke treurige uit komsten oplevert, mag ongetwijfeld char latanerie worden geheeten. Men zegt zich het lot van den hand werksman aan te trekken; men bepleit zijne zaak in het openbaar, maar men overdrijft in hooge mate wat hij te verduren, wat hij te lijden heeft. Die beschermers van den haudwerksmau wrokken tegen de groo- ten, trekkeu te velde tegen het kapitaal en wenschen de omverwerping van het bestaande. Doch als men alles op den keper beziet, wordt men dan niet gewaar, dat het doel dier volksvrienden niet anders is, dan zich zeiven in de hoogte te werken. En moeten dan ook die vrienden des volks niet met den naam van kwakzalvers wor den bestempeld? Charlatans zijn ze, niets anders Vereenigingen en maatschappijen komen tot stand, om land te ontginnen, handels- verbiutenissen aan te knoopen. Zij beloven veel voordeelen, hooge winsten. Zooge naamde solide mannen vormen het bestuur, de uitvoering is toevertrouwd aan beproefde handen, aan bolleboozen op technisch en commercieel terrein. Doch, helaaswie heeft niet ondervonden, dat schier alles kwakzalverij is «n dat men veelal niet anders beoogt, dan zich zeiven voordeel te verschaffen en dat men er geen been in vindt om de dubbeltjes van anderen er aan te wagen. De man, die onbevoegd de geneeskunde uitoefent, ai helpt hij ook verschillende lijders, die geen dokter van den dood kan helpen, wordt gestraft met boete en ge vangenis. Hg is eeu kwakzalver. Maar is de geneesheer, die voor eene hem onbe kende ziekte staat en toch eene gevaarlijke proef neemt, ook geen charlatan? Hoeveel menschen hebben het gezicht verloren,hoeve- leu zijn ongelukkig hun leven lang, ter oor- zake van eene verkeerde behandeling, welke lijders wordt bezocht. Hoeveel lijders en welke lijders hebben op de matrassen en in die dekens geslapen en dan die oorkussens, hoeveel onzicht bare ziektekiemen zijn niet uit hunne huid, adem of koortsen in het linnen, de wol of veeren gedrongen Hoe zoude hij in die verdachte bedden kunnen slapen zonder door eene ver schrikkelijke nachtmerrie overvallen te worden, waarin de geest der wellicht eenige dagen vroe ger in dat zelfde bed gestorvenen hem zoude verschijnen en verontrusten. Daar valt hem iets in. Hij zal eene kamer in het Noorden geheel in hel Noorden gelegen vragen, zonder zon, waar zeker geen zieke kan hebben gelogeerd. Men toont hem een groot, ijskoud vertrek, dat op den eersten oogslag al de zekerheid, die hij verlangt, schijnt aan te bieden, zoo kil en onbe woonbaar ziet het er uit. Hij deed vuur aanleggen en zijne bagage boven brengen. Eene verkoeling vreezende, loopt hij snel door het vertrok en zegt tot zijne vrouw Zeg, beste vrouw, weet je wel, dat het in deze landen juist gevaarlijk is om in die kille vochtige vertrekken te wonen. Men zoude er rheumatiek kunnen oploopen. Wil je zoo goed Eijn de koffers uit te pakken. zij van artsen en wondheelers ondervon den? Zou het niet waar zijn, dat de kwak zalverij aau vele geneeskundigen zei ven niet vréémd is? Vertrouwen wij ze toch niet de markt schreeuwers en de kermiskunsteuaars; hech ten we geeue waarde aan wat eeu schoon uiterlijk heeft en wat goedkoop is. We zouden ons even licht beet genomen zien, als het de kwakzalver doet, die één en hetzelfde geneesmiddel voor allerlei soor ten van ziekten voorschrijft. Vertrouwen we de warme aanbevelingen niet, welke men overal verspreidt, want daar zijn lie den genoeg, die zich voor geld en goede woorden laten vinden om den kwakzalver behulpzaam te zijn. Men heeft den oorlog verklaard aan Holloway, aau Haarlemmer-olie, aan Ur- banuspiilen en tutti quanti, vooral" ook aan wonderdokters en het is goed. Wij waardeeren het ten zeerste, dat de char latanerie wordt tegengegaan. Maar nu dient ook alle andere kwakzalverij, die men in de maatschappij kan waarnemen, te wor den belet. Dat zal ondertusschon niet ge beuren. En waarom niet? Omdat charlatanerie in onzen tijd door velen, helaas! beschouwd wordt als het voor name middel om te bestaau, door de we reld te komen en tot eer en aanzien te geraken. Inderdaad de charlatanerie van onzen tijd werpt eeu droevige schaduw op den glans onzer eeuw van vooruitgang. Het is treurig, voorzeker, desalniettemin maar al te waar! Te Namen is van liberale zijde eene ma nifestatie gehouden, welke door afgevaar digden van alle liberale vereenigingen des lauds werd bijgewoond. Het doel was, om te protesteeren tegen de afzetting door de Regeeriug van den heer Ronvaux als sche pen van Namen. Verscheidene liberale bla den beschouwen deze manifestatie als een bewijs van verzoening ouder de verschil lende fractiëu der liberale partjjEn on dertusschen vechten te Brussel de Associa - tion libérale en de Ligue, de beide liberale kiesvereenigingen, om de candidatnur van den beer Ronvaux, dieu men te Brussel in de Kamer wil brengen. De liberale Indé- pendance beige en de meer radicale Nation Dadelijk begint zij de koffers te" ledigen en de laden van de commode en andere kasten te vullen, toen mijnheer Panard eensklaps zijne wandeling staakt en als een hond, die wild ruikt, begon te snuffelen en verschrikt uitriep: Maar het ruikthet ruikt hier naar zieken, naar geneesmiddelen. Ik ban zeker kruiden te ruiken; er moet hier in die kamer eeu, eeneen borst-of teringlijder geweest zijn. Maar zeg, liefste, ruik jij niet»? Mevrouw Panard begon op haar beurt te snuffelen en antwoordde. Ja het ruikt naar, naar ik weet niet goed wat, maar het lijkt toch op eene remedie. Hij vliegt naar de bel, luidt als of er brand was en zeide, toen de bediende kwam: Wees zoo goed onmiddellijk uw patroon hier te verzoeken. Deze verschijnt dadelijk daarop, groet beleefd, terwijl een glimlach om zijne lippen speelt. Mijnheer Panard ziel hem strak in de oogenen vraagt hem op den man af Wie was de laatste reiziger, die hier gelo geerd heeft. De hotelhouder, een beetje verbluft, trachtte de bedoeling, de gedachte of de verdenking van zijn gust te raden; doch daar hij toch moest varen naar hartelust tegen elkaar uit. De geheele Ronvaux-zaak wordt hoe langer hoe meer eene bespottelijke klucht, waaraan men zoo gauw mogelijk een eind diende te maken. Maar 't is den liberalen te doen om lawaai te maken en dan zijn alle mid delen goed. Het bevestigt zich, dat de Hertog van Aumale zijn prachtig kasteel Chautiliy, met zijn omliggenden grond van ruim 10,000 hectaren, zijne bibliotheek en al zijne kostbare verzamelingen (op eene waarde van ruim 30 millioen franks geschat) aan het Institut de France heeft geschonken, zich alleeu het vruchtgebruik (op 500,000 franks geschat) en enkele andere rechten voorbehoudend. Zooals uit de betreffende stukken blijkt, had de Hertog het goed reeds bij testament van 3 Juni 1884 met al zijn toebehooren aan de genoemde in stelling vermaakt, en wel in overleg met zijne erfgenamen. Hij geeft aan dit besluit echter thaus reeds uitvoering, ter voorko ming van mogelijke moeilijkheden na zijn dood. Eene Regeering, die zich «ehaamt, kan men zich moeilijk denken maar op de facies van Grévy en Boulanger moet het er, bij het lezen van dit bericht, toch ze ker vreemd hebben uitgezien. In een oogenschijnlijk geïnspireerd artikel zegt de Morning Post, dat Prins VAn Bismarck een Europeeschen oorlog slechts kan afwenden door het steunen van Oos tenrijk. Blijkt de Duitsehe Rijkskanselier geheel onzijdig, dan is een oorlog zeker. In geval hij echter Oostenrijk ondersteunt kan hij rekenen op Eugeland's locale me dewerking en het blad gaat na, welke strijdkrachten Engeland, met het oog op een dreigenden grooten oorlog, zou kun nen beschikbaar stellen. De krijgsraad te Madrid heeft den Generaal Villaeampa, den luitenant Ser rano en vijf onderofficieren, ter zake van het jongste oproer, ter dood veroordeeld. Het heet te Madrid, dat de Regeering aan Frankrijk het verzoek zal richten Zorilla het land uit te zetten, daar uit de instructie iu de zaak der opstande lingen van 19 September aan het licht gekomen is, dat het complot zijn werk was. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld Kaulbars had bij Babadjau, hoofd der op standelingen in Macedonië, aanzoek gedaan om te Sofia een opstand tegen het Regent- antwoorden en er sedert maanden niemand in die kamer gewoond had, zeide hij, mijuheer de Graaf De la Roche-Limonière. A! zoo, dus een Franschman? Neen, mijnheer, een een een Belg. Zoo was hij gezond? Jadat wil zeggen neen, toen hij aankwam was hij zeer lijdende, doch hij is ge heel hersteld vertrokken. Zoo en wat was zijn ziekte? Erge pijnen. Welke pijnen? Pijnen pijnen aan zijn lover 't Is zeer goed, mijnheer, ik dank G. Ik dacht hier eenigen tijd blijven, doch beu van plan veranderd. Ik zal onmiddellijk met mevrouw Panard vertrekken. Maar mijnheer Onnoodig mijnheer Wij vertrekken. Zend uwe rekening, omnibus, kamer en service alles inbegrepen. De verstomde patroon verliet daarop terstond de kamer. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1