B1 N N N L i ND. GEMENGDE BERICHTEN. schap te bewerken, door middel van Rus sische geldeu. Door dieu opstand zou Rusland eene reden hebben om een bezet tingsleger naar Bulgarije te zenden. Ra- bodjar begon dadelijk onder zijne landge- nooten voor dat plan te werven; maar dit vond bij hen geen gunstige ontvangst en één hunner heeft toen net plan aan de Bulgaarsche Regeering bekend gemaakt. De Regeering nam terstond de noodige maatregelen om het te verijdelen. Rabod- jar, die men sedert de mislukking van het complot te Sofia ontmoette, wordt streng bewaakt. Kaulbars moet den weusch te kennen gegeven hebben, om eene reis door Bul garije te doen, ten einde den staat der ge moederen te leeren kennen. In officiëele kringen beschouwt men deze reis als ge vaarlijk en niet raadzaam, en schijnt men kwaadwillige bejegingen te vree zen. Yolgens bericht uit Constantinopel aan de Times strekt het nieuwste plan van Bulgarije tot vestiging eener republiek al daar, naar het model van die in Zsvitser- land, onder protectoraat der groote mo gendheden. De Porte is ten stelligste er tegen. Uit Bombay wordt melding gemaakt van een ernstig voorval te Etanah, bij ge legenheid van godsdienstige feesten der Hindoo's cn Mohamedauen. Toen eene bot sing tusscheu de belijders dezer beide gods diensten onvermijdelijk scheen, liet de overheid een trein met Britsche soldaten, die op weg waren naar Birma, daar op houden. Het gezicht der troepen maakte het volk zoo woedend, dat het tegen de bajonetten instormde. Vele lieden werden gewond, waarvan eenigen doodelijk. Nu van meer dan ééne zijde beweerd en bel wezen is, dat de Tweede Kamer niet ia samen gesteld overeenkomstig de voorschriften der Grond wet en alzoo in constitutioneelen onbevoegd om over te gaan tot Grondwetsherziening; nu men hier alzoo met eene zeer ernstige constitutio- neele grief te doen heeft; eene grief, die te meer klemt, nu de cijfers uitwijzen, dat bij de jongste verkiezing de meerderheid van het pays legal zich tegen het liberalistisch doordrijven van een partijzuchtige Grondwetsherziening uitsprak nu zou men zeggen, alzoo doet De Standard op merken, zullen de organen der lioeralietisciie co terie hier toch het hunne vau zeggen. Niet dat ze u gelijk zullen geven. Integendeel, dat ge ongelijk hebt staat, nu zij meerderheid in het Parlement werden, vast. „Zoo zijn nu eenmaal hunne manie ren!" Maar wat men toch had verwacht, was, dat ze op hunne manier aangetoond hadden, dat de grief ongegrond was. Daar denken ze echter niet aan. Zelfs de eere van het constitutioneel Staatsleven begint ben koel te laten. Het Èbl. juicht het voorstel der Ke- geering toe, om op de Staalsbegrootiug eene som uit te trekken voor subsidiëu aan hulpbehoevende gemeenten, waar gebrek aan geueeskuudige hulp bestaat. „Het aangevraagd crediel van f 6000 is zeker matig genoeg, om eene proefneming met deze wijze van voorziening aanbevelenswaardig te maken. Met de Regeering hopen wij, dat de maatregel slechts van tijdelijkeu aard zal zijn en allengs zal kunnen vervallen, naar mate het getal bevoegden stijgt. Maar ook al ware dit niet het geval, dan nog is het een eisch van menschelijkheid, dat de Staat aan hulpbehoevende gemeenten niet minder de hand reike voor goeden geneeskun digen bijstand, dan voor de behoefte aan goed onderwijs." In de Arnhemsche Courant wordt door iemand geprotesteerd tegen de neiging, welke zich meer en meer van onze „liberalen" meester maakt om de Staatsinmenging al verder uit te strekken. De liberalen gaan volgens hem, met prof. Quack aan het hoofd een verkeerden weg op. Ter wille van het welzijn der menigte zijn er wetten ge maakt, die zoodanig inbreuk maken op de vrij heid, dat vau de vrijheid nauwelijks iets meer dan de naam is overgebleven. De schrijver beroept zich op een werkje van Herbert Spencer: „De mensch tegenover den Staat," waarin betoogd wordt, dat de tegenwoordige richting van het liberalisme uitloopt, zooal niet op vernietiging der individuëele vrijheid, dan toch op een socia listische centralisatie, waarbij de vrije mensch wegsmelt. Dit oordeel over de richting van het libera lisme in een liberalistisch blad geleverd, is niet minder waar dan leerrijk, zegt Het Centrum. De liberalisten wenschen, dat de Staat zich met alles zal bemoeien, voor alles zorg dragen; zelfs wil men hem het geweten van het volk toevertrouwen, getuige onze schoolwet. Zouden wij mogen verwachten, dat boveng:- citeerde verklaringen, in een „liberaal" blad ge daan, de liberalisten op hun verderfelijken weg zullen doen terugkeeren? Door het hoofdbestuur van den Anti-dienst- vervangingbond is aan de Tweede Kamer der Slaten-Geneiaal een adres ingezonden, waarin er op aai,gedrongen wordt, om de afschaffiug van de plaatsvervanging in de nieuwe Grondwet zelve op te nemen. Genoemd hoofdbestuur vreest, dat als zoodanige regeling aan den gewonen wet gever overgelaten wordt, bij eene nieuwe militie- wet niets terecht komt van afschaffing der plaats- Vervanging, eu meent dat op Regeering en Volksvertegenwoordiging de plicht rust, om een gebiedend voorschrift daaromtrent in de Grond wet eene plaats te doen vinden, De geleerden zijn het niet eens over de vraag, of de protestautsche Limburgers of Lim- burgsche protestanten al dan niet bevreesd zijn! Volgens de predikanten zijn ze het wèl. Volgeus den heer C, zijn ze het niet, volgens den heer X. zijn zë het weer wèl. Laatstgenoemde geeft nl. in de Nieuwe Rott. Ct. te verstaan, dat de protestanten, die hij kent wel degelijk vree zen, dat op een goeden morgen al hun kinderen door de Limburgsche Katholieken, welke toch niets anders zijn dan bokkenrijders, zullen worden opgelicht, vermoord, ja zelfs in de kloos ters gestopt! Het is nu moeilijk uit te maken hoe het eigenlijk met die vrees zit! Het aanne- melijkste is, dat ook hierin de protestanten van Limburg verdeeld zijn. Het bij de Tweede Kamer ingekomen ont werp van Wet tot onteigening ten behoeve van een locaalspoorweg van Medemblik naar Hoorn strekt om uitvoering te geven aan de concessie aan de locaal spoorweg-maatschappij Hollands Noorderkwartier. Aan giften voor het personeel van de Philharmonische kapel en de bedienden van het Kurhaus te Scheveningen is, de op brengst van het liefdadigheidsconcert daarin begrepen, thans ontvangen ƒ9281,06. Men schrijft ons uit Dordrecht: Alhier werden dezer dagen groote bestellingen gedaan van boter en kaas bij de firma Van H., van flesscheu bessensap en diversen (liefst 100) bij den apoth. Ku.van sigaren (heel gaarne de beste merken) Dij den fabrikant V. d. R., van ongeveer 50 zakken zout per week bij de firma weduwe van E. Zwijudrecht, door Th. eu C. Siemons uit Amsterdam. Na gevraagde eu ingenomen informatiëu aan het bureau van politie, ia geen der orders uitgevoerd, want het bleek, dat die heeren al het beste, wat op ver schillend gebied kan worden geleverd, kunnen gebruiken, maar wellicht niet zullen be talen. Te Lausanne is dezer dagen eeu klein doek van Raphaël, de Heilige Maagd met het Kind Jezus voorstellende, dat verleden jaar voor 200 franks werd verkocht, doch nu als echt is erkend, voor 215,000 franks door me vrouw Arnaud de 1' Ariège aangekocht. De heer N. U. Van der Kolk, die Zaterdag met Julhes opsteeg, deelt mede, dat de ballon te half zes in zea daalde, tusscheu het gat van de rivier de Eem en het Gooi, op ongeveer 3 kwartier van het strand. Na een half uur nu ems op dan onder de golven ge slingerd te ziju, kwam kotter 84, schipper Molg- boorn uit Durgerdam, de drenkelinge^ te hulp, die hen Zondag-ochtend te half drie te Schelliug- woude aanbracht. Met de Lemmer-nachtboot kwamen Julhes eu Van der Kolk te 3 uren te Amsterdam aan. Ook de ballon met welken Lhoste eu Kiesewetter opstegen, had eene noodlottige luchtreis. Na meermalen onder water door gesleept te zijn, landde men te ongeveer 7 uren bij Heerde. De bakkers der Beiersche stad Kaiserslautern hebben besloten in hunne winkels biljetten aan te plakken, waarin het publiek verzocht wordt hunne waren niet te betasten. Aan de hoogeschool te Konings bergen is een boogleeraar zonder armen, prof. L. Deze geleerde, die met dat lichaamsgebrek geboren werd, heeft het door stalen ijver en een buitengewouen aanleg, zoover gebracht. Hij schrijft zeer fraai met de voeten, maar gewoonlijk heeft hij een secretaris bij zich, wieu hij dicteert. Te Karlstadt bij Würzburgwerd deze week in een der hotels eene bruilolt gevierd. Juist toen de gasten aan tafel zaten, verscheen een deurwaarder, die beslag legde op al wat zich iu keuken cn eetzaal bevond. De bruiloftsvierders vroegen hem, hoe hoog de som was, die hij moest hebben, eu brachten het noodige geld bijeen, ter wijl ze voor de rest borg spraken. De bruiloft kon toen voortgang hebben. De hotelhouder had in geen drie jaar den slager betaald, die op deze wijze aan zijn geld kwam, dat hij anders nooit had gekregen. De Waterbury Watch Co. levert 1200, zegge twaalfhonderd, horloges per dag af, of, den dag op 13 werkuren stellende, elke mi nuut twee horloges. Ten behoeve van de Kon. Ned. m a- rine worden te Amsterdam plannen ontworpen voor eene volledige bakkerij aan boord van de nieuwe Nederlandsche oorlogsschepen, waarin, zoo wel voor het volk als voor de officieren, zal mee- tm gebakken worden. Als adviseur wordt ge raadpleegd de technische redacteur van de Bakkers Ct., de heer Geert de Jonge. J. M. Roodenburg te Maassluis redde jl. Woensdag voor de 45e maal een men- schenleven. In zake muziek schijnt tegenwoor dig ook al alles beproefd te kunnen worden. Er huist nu te Amsterdam eeu kinder-orkestje, hoofd zakelijk uit Weener meisjes van ongeveer 12 jaren bestaande. Het is niet kwalijk te nemen, dat deze kinderen, in hunne proefnemingen om muziek voort te brengen, haar meedoogeuloos ombrengen en de ooren van de hoorders op gevoelige wijze bewerken, maar er is wel wat tegen te zeggen, dat men deze kinderen in eene tabagie laat op treden op een tijdstip waarop ze, met eeu aard rijkskundig lesboek onder het hoofdkussen, rustig te bed moesten liggen. Een grijsaard van omtrent 90 ja ren te Rockanje, wonende ®/c uur buiten hel dorp, doet elke week nog tweemaal de reis te voet naar het dorp om zich te laten scheren. De heer Marey heeft aan de „Aca- démie (les Sciences" te Parijs eene reeks door hem in den tijd van 3/iooa seconde vervaardigde photographioën van vliegende vogels vertoond, waarmede men z. i. al de gegevens om de vogelvlucht uit het mechanisch oogpunt te be- oordeelen bezit. Wellicht zal daarvan kunnen worden partijgetrokken voor het probleem der luchtvaart. De Haagsche politie heeft ver gunning geweigerd tot het aanplakken van op roepingsbiljetten voor eene socialistische verga dering in de hofstad. Te Middelburg is eergisteren tegeu eene boerin uit de gemeente Grijpskerke proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen vau boter, die met andere bestanddeelen was vermengd, vermoedelijk met ossenvet. Zooals men weet, wordt dit feit in het nieuwe wetboek van stiafrecht strafbaar gesteld met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaar. Onderscheidene slagers te Leeuw arden hebben den prijs van het vleesch met 10 cent per K. G. verlaagd. Eerste soort is thans verkrijgbaar voor 80 cent het K. G. Waar blijven toch de gouden ti en tjes? is herhaaldelijk de vraag op de kantoren of in de winkels, eu meestal wordt deze vraag met een schouderophalen beantwoord. Dat men veel heebt aan de tientjes, wordt bewezen door de navraag. Vooral de boerenstand schijnt er fel op te zijn, daar zulk geld gemakkelijk is om te bergen of om //te potten". Ter inlichting kan dieneu, dat de Nederl. Bank ze sedert eeuige jaren door middel harer correspondenten inhoudt, ofschoon dit geld toch zeker niet vervaardigd zal zijn om door dat groote lichaam tot specu- leereu te worden gebruikt. De kantonrechter te Kampen heeft den landbouwer te Oldenbroek, die de gem.- verordeniiig op het rijden met trapwieleu had overtreden, overeeukomstig deu eisch van het O. M. veroordeeld tot f2 boete eu verbeurdver klaring van het rijwiel. Doorboorde glasruiten. Aangaande deze nieuwe uitvinding, die voor hospitalen en ge bouwen, waariu een bestendige toevoer van ver- sche lucht vereischt wordt, belangrijk schijnt te zullen worden, lezen wij het volgende in de Deutscher HausschatzHet glas heeft op een vierkanten meter ongeveer 5000 gaten. Deze ga ten zijn alle wigvormig, met de wijdste ope ning naar binnen gekeerd, waardoor het te snelle binnenstroomen der lucht van buiten vermeden wordt: zij zijn op gelijke lussckenruimten van elkander verwijderd. In versoheiden hospitalen mo ten deze nieuwe glasruiten met goed gevolg zijn aangewend, o. a. in het therapeutisch etabiis- semeDt te Berghes. De Gravin Ton Arnim, welker ver dwijning wij onlangs meldden, is nog niet terug gevonden. Haar echtgenoot, die een ontzaggelijk groot vermogen bezit, heeft meer dan 30,000 mark uitgegeven om dat gedtelte van het Schwarzwald te laten doorzoeken, waar de Gravin het laatst gezien was, maar te vergeefs. Zij leed aan aanvallen van verstandsverbijstering en werd reeds eenmaal in het Badensche krankzinnigen gesticht Illenau verpleegd. Vóór twee jaren heeft zij zich ook plotseling verwijderd, maar toen werd zij na 14 dagen teruggevonden. De heer Fosthuma, directeur van het kantoor der firma Van Gend en Loos te Leeuwarden, is Zaterdag op den overgang van het hoofd- naar het tusschenpsiron door eene loco motief overreden en gedood. Ondanks de waar schuwing van den stationschef, kroop hij onder den boom door, toen de machine passeerde. Jaren achtereen werd door den nu overleden mr. Thoms, redacteur van Notes and Queries (de Engtdsche „Navorscher"), herhaaldelijk naar een deugdelijk bewijs gevraagd, dat ooit iemand honderd jaar had geleefd. Thans nu de heer Thoms, sedert eenige jaren dood, geene gelegenheid gehad om sir Mozes Montefiore te complimenteeren op zijn lOln verjaardag, weet een Engelsch blad te verhalen van de volgende, trouwens niet onbekende, gevallen van lang leven: De Gravin van Dermond stierf in den ouderdom van 145 jaar en dan nog wel nota bene, doordat zij uit een kerseboom viel. De Engehchman Parr huwde niet vóór zijn 80e jaar, en was 152 toen hij, vlug van gehoor, goed ter sprake en steeds opgeruimd zich ver gastte aan ale en somtijds aan a cup of sherry Een ander Eugelschman, Henry Farr, bereikte den ouderdom van 169 jaar en werd in een gerechtshof als getuige toegelaten loen hij reeds 150 jaar oud was geworden. I n 1883 huwde een Parijschepo- litieagent met een 18-jarig meisje, dat pas het weeshuis had verlaten met hel plan om winkel dochter te worden. Daags vóór het huwelijk ont ving het meisje van een onbekende een volledige bruidskorf en een bankbiljet van 1000 fr., met een briefje, luidende: Wees altijd braaf en deugd zaam; uwe moeder smeekt er u om." Sedert zijn drie jaren verloopen en dezer dagen kregen de echtelingen hun eerste kind. Verleden week ont ving de politieagent den volgenden brief: „Gij zijt nu vader; misschien is uw tractement niet voldoende om in de kosten der opvoeding be hoorlijk te voorzien. Hierbij vindt gij een wissel van 100,000 fr. op de Eransche Bank. Omhels uwe vrouw en kind voor mij." Men kan zich voorstellen hoe dit geschenk in dat jeugdig ge- ziu werd ontvangen. Te Par ij s zal weldra verschijn en een blad getiteld „93". Een modern pleidooi. Een man, beschul- digd vau diefstal met inbraak, staat voor het gerechtshof terecht. De verdediger. Ja, mijue- Leeren! hij heeft gestolen, hij heeft des nachts gestolen, hij heeft met inbraak gestolen. Met inbraak, omdat het wantrouwen der inwoners van deze kleine stad zoo groot is, dat zij hunne deuren met grendels sluiten. Hij heeft des nachts gestolen en dit bewijst juist, dat wij hier niet te doen hebben met eeu dier verharde misdadigers, die de Maatschappij uit haar midden moet ver bannen; Wetende, dat hij eene berispelijke daad pleegde, heeft hij haar niet bij dag willen plegen. Over de grenzen des rijks werden gedurende het 3de kwartaal vau dit jaar 948 vreemdelingen uitgeleid. Om een voorbeeld te geven van de ruwheid of beter gezegd van de on mensche lijkheid der Zigeuners schrijft men uit Rozendaal, waar zich eesie bende vertoonde, aan de N. R. Ct. het volgende: Te Belg-Putten, nabij onze grens, viel uit een der wagens een kind en werd over een beentje overreden; en wat deden nu de on- menschen? Het kind werd opgenomen, in een zak gestopt en tegen een boom doodgeslagen! Vervolgens wierp men het deerlijk verminkte lijkje voor de beren! Van menachen kan men Zoo iets niet verwachten, wel van wilden, en het is dus licht te begrijpen, waarom door de Rijks politie alles in het werk gesteld wordt om die Zigeuner-benden met de beren en wat zij verder meevoeren uit ons land verwijderd te houden. Een koopman te 's-H age, die aan een der registratie-kantoren eenige plakzegels van hoog bedrag had laten nemen, trachtte, toen toe valligerwijze bleek, dat hij ze niet uoodig had, ze aan hetzelfde kantoor in te ruilen tot een gelijke waarde tegen plakzegels van lager bedrag. Dit werd hem geweigerd. Hij wendde zich daarop tot den Minister van financiën. Het antwoord kwam, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vat baar was, omdat daartegen „comptabiliteitsbe- zwaren" bestaan. De afgeloopen maand September is niet de eenige warme maand van dien naam geweest. Wel beleefden wij 91 graden, doch in het jaar 1793 steeg de thermometer in Septem ber in de schaduw tot 110 graden Fahrenheit, de muren barstten en de vruchten verdroogden aan den boom. In het jaar 995 geraakten in September de boomen in brand. In 1699 vie len de dieren in September dood ter aarde, en het water werd te lauw om te drinken. Den 5en Sept. 1865 kwam de thermometer op 110 graden Fahrenheit en den 29 September was hij nog 92 graden. In het jaar 1871 kwam hij in Sep tember wederom op 110 graden. De geschiede nis geeft alzoo aan, dat er niets nieuws onder de zon is, zelfs niet het branden harer stralen. Prins Alexander VanBattenberg moet reeds door drie uitgevers aangezocht zijn, om een werk te schrijven over zijne lotgevallen als Vorst van Bulgarije. Een dier aanbiedingen moet bizonder verlokkelijk wezen. Te II o h e n-S chönhausen is een ge zonde man in de kracht des levens gestorven tengevolge van de reeds zoo dikwijls als ver- derflijk aangewezen gewoonte om zich door zijn hond te laten likken. De melkboer Bhr, die da gelijks zijne waar naar Berlijn ter markt bracht en op ziju wagen een grooten hond had, die er iD zijne afwezigheid op paste, werd plotseling ongesteld zonder dat de geneesheeren den aard zijner ziekte konden ontdekken, en stierf kort daarop. De lijkopening bracht aan het licht, dat ziju maag vol parasieten zat, die alleen door de liefkozingen van zijn hond daarin hun weg hadden kunnen vinden. De Gemeenteraad van Berge n-o p Zoom heeft eene som van twintig duizend gulden uitgetrokken en goedgekeurd voor den aanleg van een park daar ter stede. Wij zijn blijkbaar zegt de L. Ct. een rijk, maar veelmeer nog een gemak zuchtig volk, want Nijmegen en Bergen-op-Zoom doen hare parken en plantsoenen door den B:lg aanleggen; het Centraalstation te Amsterdam, dat monument van moderne bouwkunst, werd door Duitschers gebouwd; Engelschen bouwen en exploiteeren de nieuwe gasfabrieken in de hoofd stad van ons land; eene Duitsche Actiën-Gesell- schaft zal straks den ijzeren bovenbouw voor de brug over de Oude Maas bjj Barendrechl maken; zeker altemaal omdat ons werkvolk reeds met arbeid is overladen. De heer J. J. Viaene, inspecteur van politie te Vlaardingen, stelt pogingen in het werk tol oprichting van een „Nederlandsch Politisweeshuis" aldaar. De kosten van eene zoo danige inrichting worden door hem alleen wat het gebouw, behalve deu bouwgroud cn het huisraad betreft, geraamd op f 40,000. In eene circulaire wordt de medewerking van alle politie-autoriteiten ingeioepeu. Niet onbelangrijk is het na te gaan aan welke slijting spoorwegmateriëel onder hevig is. Nauwkeurige waarneming heeft aange toond, dat wanneer een spoorwegwaggon 1000 kilometers heeft afgelegd, elk wiel 85 gram in gewicht is afgenomenbij een wiel waarop do rem werkt, bedraagt dit verlies nog 45 gram meer. Het spreekt van zelf, dat dit een gemid deld bedrag is en dat wielen van het beste staal, b. v. uit Krupp's fabriek, de minste slijtage lijden. De massa staal, die op deze wijze dag op dag als het ware spoorloos in de lucht verdwijnt, is natuurlijk verbazend groot. Stel, om een voor beeld te nemen, dut een spoortrein van 25 wag gons een afstand van 100 kilometers aflegt. Indien men nu de wielen vóór en na de reis gewogen had, zou men circa 2 pond verlies vinden. Zoo nemen de gezamenlijke wielen der Saksische Spoor wegen per dag zes centenaars af. Neemt men aan, dat op de Duitsche spoorbanen 900,000 wielen loopen, dan bereikt het jaarüjksch de ficit de aanmerkelijke boeveelheid van 30,000 centenaars, gelijk aan het gewicht van 4400 wielen. Het metaal verlies wordt nog grooter doordat de wielen niet rond blijven en van tijd tot tijd moeten bijgewerkt worden. Zoodra een wiel 50 kilogram Btaal heeft verloren, wordt het af gekeurd. Als het zóo ver gekomen is, heeft het gemiddeld 125,000 a 130,000 kilometer afgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2