II1 N N E N L 4D. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. met die bij eene universiteit. Deze verkla ring is gegeven en afgekondigd krachtens de nieuwe kerkelijk-politieke wet. Voorts wordt den 15den dezer bet priestersemiuarium te Keulen weder ge opend, naar men zegt voorloopig met 20 Candidaten. De algemeene raad van den sociaal- democratischen bond te Londen beeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt verklaard dat de nood onder de Londeu- scbe werklieden, die geen arbeid kunnen vinden, grooter is dan het vorige jaar. De werkeloozen worden uitgenoodigd, zich te voegen bjj den optocht van den lord mayor op 9 November a. s., en aldus aan bet land te toouen, in welken wan- nopigen en gevaarlijken toestand zij zich bevinden. Aan de Daily Dews wordt uit Sofia geseind, dat zijn correspondent een gesprek voerde met een lid van bet Kabinet. Deze zeide dat het Regentschap zoowel als het Ministerie hun ontslag zullen aanbieden aan de Sobrauje, zoodra deze geconstitu eerd zal zijn. Particulier» berichten uit de provinciën bevestigen dat Kaulbars niet voornemens is naar Sofia terug te keereu, doch naar Petersburg vertrekt. De brigade-commandant Schoewaroff, die geheime relatiën had met Kaulbars, is te Sufia gevangen genomen. De Times verneemt uit Constautinopel dat de ex-Khedive voornemens is zijne aanspraken op eigendom in Egypte aau de Porte voor te leggen. Sommige hoog geplaatste Turken ondersteunen Ismaïl- pacha. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op eene advertentie in ons nummer van heden geplaatst, waarin de oprichting van eene Neder- landsche Landbouwbank te Amsterdam wordt aangekondigd. Bij een goed beheer sn voldoende kapitaal zal eene dergelijke inrichting zeker tot nut tn voordeel van menigeen kunnen werkzaam zijn. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn te Sneek uitgebracht 3652 stemmen, waarvan 25 van onwaarde. Meerderheid alzoo 1814. Er moet herstemming plaats hebben tusschen Mr. P. J. G. van Diggelen (lib.), die 1712, en Mr. Baron Brantzen Van de Zijp (anti-rev.), die 1584 stemmen verkreeg. l>r. Bruiusma (lib.) had 305 stemmen. Radicaal in toenemende mate, en hiervan telkens blijk gevende door hij elke gelegenheid de partij op te nemen voor de sociaal-democra ten, noemt de Midd. Ct. het ontwerp tot wij ziging van de wet op het recht van vereeniging en vergadering een verwerpelijk voorstel. Zij kiest tot uitgangspunt een artikel van mr. Heinekeu in de Vragen des Tijds, berustende op de val- scire stelling: „eene bevolking, die redenen van tevredenheid heeft, laat zich niet opruien". Valsch, zegt Het Dagblad van Z. H. en 's Gr., omdat de geschiedenis van alle eeuweu heeft bewezen, dat, hoeveel reden tot tevredenheid er ook be staat, opruiers er toch altijd gemakkelijk in slaag den om de bevolkiug wijs te maken, dat er de grootst mogelijke reden tot ontevredenheid was. En heeft men aan die voorbeelden der geschie denis nog niet genoeg, laat ieder het dan maar eens in zijne maatschappelijke of huiselijke om geving nagaan of beproeven, hoe licht men, al is 't ook met de meest gezochte en miust waar heidlievend beweringen, tot zelfs onder maunen van beschaving en ontwikkeling, het zaud der ontevredenheid kan uitzaaien op een bodem, die enkel vruchten van voldoening en erkentelijkheid scheen te moeten opleveren. Dr. Bronsveld haalt in de jongste afle vering van de Stemmen voor Waarheid en Vrede weer eens de anti-revolutionnaire partij over den hekel, tot wier voornaamste fouten, volgens hem, behoort, het met de Boomschen samengaan. „Bedrieg ik mij niet," zegt de schrijver, dan wordt het hoe langer hoe meer mogelijk en nood zakelijk, niet eene nieuwe partij te vormen, maar eene groep te verzamelen van manneu, die zich niet laten binden door een program, die het partij-drijven moede zijn, en daarom niet op elkauders karakter en goeden wil vertrouwen, en die het Vaderland willen dienen, ook al kun nen zij niet berëiken alles wat zij wenschelijk achten." Een groep zonder program dus, en geene partij! Dat belooft wat voor de toekomst! zegt Het Centrum. 't Is thans de vraag, of met deze „groep" ook het verlangen der „vijf Utrechtsche heeren" en des heeren Buyteudijk zal bevredigd worden. De laatste toch weuscht een midden-partij', de heer Bronsveld eene groep! Buyteudijk, Bronsveld-Gunning! leiders en aanvoerders genoeg! Als nu maar volgelingen willen komen,dan is men er! Aan de Tweede Kamer is een adres in gediend door H. A. De Yos, op verzoek eervol ontslagen adjunctdirecteur van het gesticht Veen- huizen No. 1, waarin hij verklaart, dat hij tij dens de waarneming zijner functie de overtuiging heeft verkregen, dat hij de belangen van deu dienst niet naar behooreu kon waarnemen; dat er personeel aan dat gesticht verbonden was, op wier zedelijkheid, plichtsbetrachtingen eerlijkheid veel was aan te merken; dat hij zijn verschil lende door hem te bewijzen grieven aan den toe- maligen directeur, thans hoofddirecteur der ge stichten Ommtrschans en Veenhuizen, zoowel als aan den inspecteur der gevangenissen Ver schoor, „en wel aan dezen laatsten bij zeer ge motiveerd schrijven", heeft medegedeeld, en dat hij daarop bij missive van den directeur, op last van den Minister van justitie werd aangeschreven om binnen twee dagen zijn ontslag te nemen, naar aanleiding en als gevolg van ziju hierbedoeld schrijven aan den inspecteur Verschoor. Hij verzoekt de Kamer een onderzoek te doen in stellen naar den toestand in het gesticht Veen- huizen I en de volgens hem laakbare handelingen van den inspecteur, om, na onderzoek, zoodanig.: maatregelen te nemen als de Kamer dienstig zal oordeelen tot verbetering van een en ander en tot meerdere handhaving der rechten van ambte naren, die hun plicht doen. Inlichtingen gevende op de adressen tegen het nieuwe telegramtarief, doet de Minister op merken, dat het tekort in 1885 tot bijna f600,000 was eestegen. en dat tariefsverlaging bleek, de inkomsten niet te verhoogen. Druk kend zegt de Minster verder is de ver- hoogiug niet, want de middeuprijs steeg slechts van 29 tot 32 ets. per telegram. Eu evenwel is in ons land het tarief lager dan elders, alleen België, Luxemburg, Zwitserland en Frankrijk voor de perstelegrammen uitgezonderd. Voorts gelooft de Minister, dat het belang van den dienst uiet medebrengt, de groote telegrammen aan te moedigen voor prijsvermindering, want wij belemmeren de snelheid van overbrenging; trou wens is slechts 1.4 pet. groote telegrammen. In Juli-Aug. jl. was het getal telegrammen bijna gelijk aan 1885 en de opbrengst zelfs nog 60,000 's jaars meer. Dit wordt echter opge wogen door verschillende voordeelen, o. a. 65.000 minder voor buitenlaudsche dépêches. Ten slotte zegt de Minister, dat de bedoeling van deu wetgever was, de,.kosten vau ,jeu teje. graafdienst door de gebruikers te doen betalen. Blijkens het voorl. Verslag der Tweede Kamer, waren sommige leden in beginsel tegen de enquête omtrent den arbeid, door de kb. Borgeatus c. s. voorgesteld, omdat daardoor over dreven verwachtiugen zouden opgewekt worden en een eerste stap zou gedaan worden naar Staatszorg voor den maatschappelijkeu arbeid. De meeste leden daarentegen verwachtten, dat de enquête de ongegrondheid zon aantoonen van tal van voorstellingen, waardoor de arbeiders tot ontevredenheid en onredelijke eischeu worden gebracht, terwijl zij tevens zou tooneu, dat men het licht der openbaarheid niet schroomt, ein delijk ook zouden, bestaan zij inderdaad, mis bruikeu daardoor kunnen verdwijnen. Als een bewijs hoe zaken, die in deu regel een groot verlies opleveren, met name tentoonstellingen, niet alleen goed kunnen slagen, maar ook vrij wel de kosten kunnen dekken, vermelden wij gaarne, dat de Bakkerij-Tentoon stelling te Amsterdam gehouden, slechts een klein nadeelig saldo heeft opgeleverd. Zij, die het waar borgfonds te zamen brachten, zullen van de door hen gestorte gelden tusschen de 75 en 80 per cent terug ontvangen. Men zal zich wellicht de vrees e- lijke geschiedenis herinneren van den man, die eene vork had ingeslikt, welke later door het openen van de borst en de maag te voorschijn werd gehaald. In de jongste zitting der Eransche Academie de Médécine heeft dokter Polailon, die het waagstuk heeft volbracht, deu man voorge steld. De volstrekte geneziug heeft geen 20 dagen geduurd. Toen de vork eindelijk uit de maag gehaald was, liet men den patiënt een geheelen dag vasten; men gaf hem alleen van tijd tot tijd een weinig champagne mtt ijs. Gedurende de vist volgende dagen heeft men met een buisje, vleeschsoep in ziju keel aangebracht. Later gaf men hem melk en reeds den twaalfden dag kon hij wat vleesch eten. Twee ongevallen deden zich voor: eerst een weinig geelzucht, veroorzaakt door de opstopping van de gal in de levi-r, wat gelukkig geene ontsteking ten gevolge had, en later nog een vrij hevige koorfs ten gevolge der wonden op de borst, waar de insnijding gedaan was. Thans is zijne gezondheid allerbest. De man voelt geen de minste pijn en kan vrij de romp buigen en rekken, ten bewijze dat niets de maag belemmert. In den Staat Tennessee (N.-A.) heeft een ondernemend man den volke of, meer in het bizouder, der vrouwen verkondigd, dat, zoo de tegenwoordige inrijgmanie niet ophoudt, hij eene vereeniging tot stand zal brengen tot afschaffing der korsetten. Hij heeft eene lange lijst opgemaakt van ziekten, misvormingen en sterfgevallen, door het dragen van korsetten ver- oorznakt. Hij zal bewijzen, dat in de Vereenigde Staten elk jaar millioenen dollars aan korsetten werden uitgegeven, ongeveer half zooveel als voor brooddat duizenden van menschen om en met korsetten hun tijd verbeuzelen, dat on beschrijfelijke ellende door het dragen van kor setten werd gesticht: verwoeste gezondheid, huiselijke twist, echtscheiding, moord en brand en dat, tengevolge der geheel nuttelooze, wan smakelijke, barbaarsche en tegennatuurlijke mode van het inrijgen, tal van kwalen op de nakomelingschap worden overgedragen. Hij is overtuigd, dat dit voldoende gronden zijn, om ter bestrijding van dezen maatschappelijkeu kanker een groote staatkundige vereeniging te vormen. „Als onder het voorwendsel" zegt hij „dat door het drinken veel onheil wordt gesticht, wetten gemaakt worden, waarin het volk wordt voorgeschreven, wat het drinken mag, zoo kan de wetgeving met hetzelfde recht zich met de kleeding inlaten. Als de borrel verboden wordt, is het korset ook te verbieden. „De anti-korsetten- Vereeniging behoeft slechts in denzelfden geest te handelen als de afschaffersvereeniging en zij zal eene beweging in het leven roepen, gelijk er nog geen in het land is geweest. Ook de oppositie zal dezelfde zijn als bij de Vereeniging tegen mis bruik van sterken drank. De vrouwen verklaren, dat ze korsetten drageD, om lijf en leden recht en sterk te houden; de man, die ziju morgen slokje neemt, doet het, zegt hij, met hetzelfde doel. De drinker en korsetdraagsler rechtvaardi gen zich op denzelfdeu grond. Hat korset is de borrel der vrouw en de borrel is het korset van den man. Het militair geneeskundig ar chief geeft een onschadelijk middel aan de hand voor hen, die ee« kleurmiddel voor het haar be hoeven en te recht worden afgeschrikt door de vele lood- en andere vergiften houdende kleur- middelen. Het bestaat uit eene alcoholische op lossing van catechu, die in groote hoeveelheid moet toegevoegd worden aan eeue onschuldige pomma le, en waardoor het haar bij vastgezet gebruik eene schoone bruine kleur verkrijgt. Het stadje Darkehmen, in het oostelijke gedeelte van Pruisen, heeft zich eens klaps vermaard gemaakt, en wel door de vol tooiing zijner electrische verlichting. Want het is nu op het Europeesche vasteland de eerste stad, die geheel en al electrisch wordt verlicht. Langs de straten heeft men booglicht, in de huizen gloeilicht. De bron van het nieuwe licht is het riviertje de Angerapp, hetwelk aldaar zulk een sterken val heeft, dat het zelfs in de heetste zomerdagen overvloedig water aanvoert, waardoor men er eene voortdurende werkende kracht heeft; zoodat men er alleen voor aanleg had te zorgen en het bedrijf der dynamomachines niets kost. Het groote standbeeld van Ba ru ses II, dat in hst begin dezer eeutv, tegelijk met de „naald van Cleopatra", aan Engeland ge schonken werd, maar dat thans nog te Memphis in den grond ligt, zal in het begin van het vol gende jaar naar Londen worden gebracht. Het zal daar in den omtrek van de Albert-Hall wor den geplaatst. Het uitgraven, inpakken en ver zenden van het beeld zal 500 6000) kosten. Aan proefnemingen met schiet- wapens is, blijkens een aan het Lagerhuis over gelegd officiëul rapport, in de jaren 187786 door de Engelsche Regeeriug 227,797 besteed. De proeven met kanonnen kostten 218,126, die met handwapens 9671. Het rapport geeft ook eene lijst van de aau uitvinders uitgekeerde belooningeu. Nordenfeld ontving bv. 10,000 voor het vinden van eene „toepasselijke" muuitie voor zijn e'éuduims kanon, B. S. Fraser, voor verbeteringen in de vervaardiging van geschut, 5000; F, Bash-fort 2000, voor zijn mathe matische werkzaamheden op het gebied der bal listiek (berekening der kogelbanen). Si vis pacem para bellum! Aan de zangvereeniging Musis Sacrum te Amsterdam, Directeur de heer N. H. Andries- sen, werd bij den zangwedstrijd te Mecheleu door de jury eene eerste eervolle vermelding met di ploma toegekend. Bij de uitreiking der prijzen is deze bekroning vervangen door een buitengewo- neu vijfden prijs (eeue medaille iu vermeil.) Dezer dagen is een reisgezelschap van ongeveer 30 personen te Frankfort a/M. aangekomen, die uit Amerika naar hun geboorte land Zwabeu terugkeerden. De menschen vertellen, dat het te betreuren viel, dat er nog altijd zoo: ele duizenden krachtige Duitsche jongelieden naar Amerika verhuizen, waar zij meestal geen werk vinden, rondzwerven en, daar geen middelen hebben naar het vaderland terug te keeren, meer en meer dalen om eindelijk op gelijke ljju met vagebonden en ander gespuis te staan. Zij, die dit aan een correspondent van het Berliner Tageblatt mededeelden, hadden het geluk gehad, een vermogend landgenoot te ontmoet, die hen van reisgeld naar Duitschland had voorzien. Degroote hitte, die wij iu Augustus en September hebben gehad, wordt aau de buiten gewone hoogte van de protuberansen der zon (gloeiende dampen van waterstofgas) toegeschre ven. Met de hoogte dezer protuberansen staan de warmtetoestanden van onze narde en van de andere planeten in nauw verband. Als ze niet meer dan 12000 km. hoog zijn (de normale hoogte), dan ziju ook de warmtetoestanden op de aarde normaal. Het is echter in het geheel geen zeldzaam verschijnsel, dat de zonnevlammen eene hoogte van 160,000 km. en meer boven de oppervlakte der zon hebben. Doet zich dit ver schijnsel iu het laatst van den winter voor, dan wordt de wiuterkleeding opgeborgenheeft het evenwel plaats gedurende den zomer, dau krijgt men ondragelijke hitte, droogte en andere cala miteiten. In Augustus van dit jaar nu bereikten de protuberansen een ongewone hoogte en ver hieven zich, volgens de berekening der sterre- kundigen, den 24sten Augustus zelfs tot op 30.000 km. Vandaar die hooge temperatuur. 'tMag zeker onder de grootste triomfen van het rijwiel gerekend worden, dat het zich zelfs toegang heeft weten te verschaffen tot het hof des Keizers van Marokko. Onder de leiding van een Engelsch officier, die het com mando over de troepen te Marokko voert, oefende de Keizer zich eenigen tijd op een driewieler. Het begon hem echter spoedig te vervelen. Het rijden op zichzelf vond hij niet onaangenaam maar het onvermijdelijke trappen en omvallen brachten hem op den inval een nieuw soort trapwiel te doen vervaardigen, dat stabieler was en door slaven kou voortbewogen worden. Than s kan men den Keizer zien zitten tusschen zijne trappende slaven. Volgens Moorsch gebruik zit de Keizer met gekruiste beenen op een met zilver en goud geborduurd kussen. Een fraai zonne scherm met zijden gordijnen, die in breede plooien afhangen, beschermen hem voor de stralen der zon. Onder de kostbaarheden en rariteiten, die aan de machine zijn aangebracht, bevinden zich o. a. een klok en een kompas. Een schoenmaker te Napels won dezer dagen 650,000 lire uit de loterij, waarop zijn eerste daad was zijn winkel voor een ieder open te stellen en eene soort van vrijwillige plun dering van zijn voorraad toe te staan. Onder veel gejuich werd druk van de vergunning gebruik gemaakt. Het eigen tehuis is de schoonste bezit ting en de heerlijkste verblijfplaats der echtelingen. Wijs is men, zoolang men de wijs heid zoekt. Dwaas wordt men, zoodra men meent, haar in pacht te hebben. Als men arm is geworden, is sparen te laat. Een dief en een leugenaar leven on der één dak. Waar oorlogen zijn, ziju ook beloo ningen; waar veldslagen zpu, zijn ook eerbetuigingen; waar strijd is, is ook een kroon. Wilt gij gelukkig zijn, dan moogt gij geen menach haten. Wees niet egoïstisch maar leef en zorg ook voor andereu, dat is het groote geheim, dat slechts de braven, de eenvoudigen verstaan, de grondwet van het Godsrijk, 't welk de Heiland heeft gegrondvest. Beproef het met de eigen liefde en gij zult u zelf ellendig maken, beproef het met de opoffering en gij zult het geluk vinden, dat gij zoekt. Minder gewenschte bepaling. Waarde oom, ik hoor dat ge uw testament hebt gemaakt; ik twijfel uiet of ge hebt ook mij bedacht. Zeker Frans; maar ik weet, dat ge geen geld nut zijt en daarom heb ik voor u gezorgd; ik heb bepauld dat 500 Mark, voor u bestemd, eerst na uwen dood aan uwe familie uitgekeerd wor den; dan hebt ge in elk geval eene deftige begrafenis. Een kind des tijds. Koosje (uaar het Atlas beeld op net Amsterdamsch paleis wijzende): „Kijk, moe! de man met den luchtballoa In een spoorweg-coupé, 't Zou me aange naam zijn, ais je deu rook den anderen kant wou opblazen en niet vlak in mijn gezicht. Maar, mijn beste man, die rook zal je niet hin deren. Het hindert me wel, mijnheer, ik kan geen tabakslucht verdragen. Maar mijn goede heer, dat is geen tabak, 't is een beste sigaar van de zes. Tegenspraak. Man. Zie eens, vrouw, wat een mooie pereboom. Vrouw. Wel man je vergist je, dat is een appelboom. Man. Met je verlof hier hangt eene peer. Vrouw. Nu, dat zal wel bij toeval zijn. Een neger, die in alle wereld de e- len is. Op eene kermis te Wolfenbuttel was een neger te zien, die als volgt aan de burgers eu buitenlui werd gepresenteerd „Aha Aha I Komt 1 Komt! Hij is hier, de neger uit Afrika!" Iets lager op het biljet leest men"Optreden van een neger uit den stam der Hindoes", en tot bIoI „De Neger wird sich als Amerikauischer Steinschlager produciren". Een bericht uit Niauwediep van Zaterdag luidt: „De torpedoboot Ardjoeno, gis teren uit Eugelaud bij de directie der marine te Willemsoord aangekomen, liep tegen de deuren der kleine schutsluis op en bekwam belangrijke averij aan den voorsteven." Zou er altemet, vraagt het Rott. Nbl. bij onze marine eene ge heime overeenkomst bestaan om langs den min gebruikelijken weg van stooten, botsen en aan varen, oorlogsschepen kapot te maken en op die manier werk te verschaffen? Of het doel hier de middelen heiligt? Wij weten niet wat er van te deuken. Is er dan niemand meer te Nieuwediep, die eene schuit met fatsoen kan naar binnen of naar buiten brengen? Wij stellen ons voor, dat tegenwoordig het dagelijkach gesprek te Nieuwe diep geregeld begint met de woorden: „Wat voor schuit heeft er vandaag weer een douw gehad?" Naar aanleiding van geneeskun- dige rapporten, is thans aan Mevrouw Bulkley ontheffing van haren verderen straftijd verleend. Zij is in vrijheid gesteld eu naar hare villa te Scheveningen vertrokken. Scherpe critiek. Gedurende de lange feest rede van professor Babbelman, wil een der toe hoorders zich verwijderen en verzocht derhalve den portier, hem de deur der zaal te openen. „Dat gaat niet," antwoordt deze, „als ik u laat passeeren, willen alle andere toehoorders er ook uit." Vermaning. Professor, (tot ziju nalatigen bediende). Lees Cicero's brieven over de plichten en poets mijne laarzen beter. Troef. Als ik tien jongens had, zeide in een spoorwegcoupé een spotter, terwijl hij een medereiziger, een Geestelijke, aanzag dan liet ik den domsten Geestelijke worden. Mijuheer, uw vader heeft er blijkbaar an-> dtrs over gedacht, merkte de Geestelijke op. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Ben doos met 4 kindermutsen. Een ring met sleutels' Eene portemonnaie. Een zakdoek. Een zilveren oorknop. 2 leege kisten. Een sleutel Criquet-handschoenen. Een schoolboek. Een kinderparasol. Een juweelen broche. 2 tafelmessen. Een Rozenkrans. Een portretlijstje. Een pet. Een boekje. Een oude jas. Een kurkentrekker. Eene zweep. Een zwarte doek. Een hondenhalsband. Een groote houd. Waschgoed. Alles op straat gevonden. In den tramwaggons achtergelaten: Eene parapluie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2