ij voegsel behoor ende NIEUWE van Zondag 10 October 1886. Uit Spanje. Dat aan de wegens de revolutie van 19 September veroordeelden gratie is verleend, weten onze lezers uit een bericht in ous vorig nummer. De Ministers hadden na langdurig be raad beslist, dat de uitgesproken doodvon nissen zouden voltrokken worden. De heer Sagasta ging de Kouingiu kennis geven van dat besluit. H. M. was zeer ontsteld, brak in tranen los en wenschte, dat niet nog meer bloed zou vergoten worden. Zij verzocht nader beraad. Later bleef £L M. tegenover den heer Sagasta en den Mi nister van Oorlog op verzachting van straf aandringen. Toen de Ministerraad lang besluiteloos bleef, zond de Koningin den chef van haar militair kabinet naar den Ministerraad. Daar verzocht hij, namens de Koningin, aan de Ministers de reden van Staat in overeenstemming te brengen met de impulsie des harten van de Souvereine. Ook Maarschalk Martinez Campos was voor eene daad van lankmoedigheid. In den la ten avond besloot de Ministerraad daarop, zich naar den wensck der Koningin te gedragen. Verscheiden republikeinsche Kamerle den besloten persoonlijk Koningin Chris tina voor deze daad van genade dank te gaan betuigen. Algemeene geestdrift heerscht er voor de Koningin. Generaal Blanco, de militaire chef van het Koninklijk Huis, is aan de veroordeel den gaau mededeelen dat zij gratie hadden gekregen. Generaal Villacampa had zich reeds op den dood voorbereid, Toen Ge neraal Blanco hem het besluit mededeelde, betuigde hij zijn dank. Gij kunt zeide hij aan de Regentes de verzekering ge ven van mijne inuige verknochtheid en van mijn oprechte trouw voor geheel mijn ver der leven. Luitenant Gonzalès weende en de ver oordeelde sergeanten riepen: »Leve de Ko ningin! Mejuffrouw Villacampa, die dag en nacht voor den ingang der gevangenis was blijven staan, werd bijna krankzinnig van vreugde. Maarschalk Jovellar, die in dan Minis terraad tegen de gratie had gestemd, heeft met nog vier Ministers zijn ontslag ge nomen. De ter dood veroordeelden zulleu levens lange opsluiting ondergaan in de presidios van Afrika. Emiiio Castelar heeft uit, Bordeaux aan El Globa van Madrid getelegrapheerd, om in zijn naam het Ministerie geluk te wen- schen met zijne daad van genade, onder verklaring, dat daardoor de republikeinen verplicht zijn om voortaan slechts langs wettigen weg naar de zegepraal van hunne beginselen te streven. De Ministers hebben in hun jougste bijeenkomst besloten, door alle mogelijke middelen te doen opsporen de moordenaars van Generaal Velarde en van Kolonel Mi- rasol en aan de Cortes voor te stellen een suppletoir pensioen toe te kennen aan de weduweu dier beide officieren. De republikeinen woeden heftig in Span je; dat is een feit. Daarentegen dient krach tig te worden gewaakt, wil de monarchie niet zoo worden ondermijnd, dat de troou vau Alphonsus XIII invalt, voor hij hem persoonlijk kan bestijgen. GEMENGDE BERICHTEN. Ju! Onlangs ging e e u varkens- koopman, s'avonds te rust., 'a Nachts sprong hij eensklaps uit zijd bed, ging de trap der tweede verdieping af en naar eene andere kamer. Daar trok hij de lade eener commode open, zette zich er in neer en... Ju! zoo riep hij. Op hetzelfde oogeublik tuimelde de commode met al wat er opstond, zooals de brandende lamp, spiegel, por seleinen servies, vazen eu m ;er andere voorwer pen, over het hoofd van den slaapwandelaar. De man moest den volgenden ochtend om varkens uit rijden eu dacht, naar alle waarschijnlijkheid, reeds op de kar te zitten en te veitrekken, toen hij zich in de lade der commode neerzette. Buiten eene schade van ongeveer 100 fr i3 hij er met den schrik van afgekomen; De gemeen tel ij ke leening van 's Graveniiage van 5i/s millioen, deels strekktnde tot aflossing der vroegere 4 pCts. leeniugen, is meer dan driemaal volteekend. Binnenkort wordt te Par ij s de aangekondigde kattententoonstelling geopend. Het publiek is er zeer mede ingenomen, wellicht omdat Parijs het grootste aantal katten herbergt. In de nabijheid der markten ziet men groote scharen katten, die de ratten verdelgen en van den afval leven. De bekende tenor Duprez onderhoudt op zijne kosten honderden katten. De prefektuur van politie houdt er een groote katteukolouie op na, welke met vleesch en melk gevoed wordt en ouder opzicht vau eeue 70jariga vrouw staat. De kapitein der genie Van Scherm- beek is uit den Japanscken krijgsdienst weder te ,8-Gravenhage teruggekeerd. De lieer van Hamel Roos, redac teur van het Maandbl. tegen vervalsching van levensmiddelen enzontving onlangs van de re dactie der Vlaamsche Bakkersgazet een poeder ter beoordeeling, hetwelk als „kunstmeel" op de graanmarkt te Antwerpen aan de bakkers aan geboden wordt a fr. 3.80 per 100 kilo. Het bleek hem bij chemisch onderzoek ie bestaan uit ruim 91 pCt. anorganische stof (kiezelzure magnesia, een weinig kalk) verder water en organische stoft' n, maar geen spoor //meel" te bevatten. //Wij hebben dus," zegt bij, „hier weder met eene grove oplichterij te doen, eu daar het niet onwaarschijnlijk is, dat deze stof haar weg naar Holland zal nemen, meeueu wij het gepast ernstig tegen deze praktijk te waarschuwen. Tot nu toe waren het slechts enkele beruchte firma's, welke

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5