propaganda voor het „lcunstraeel" maakten, doch nu de bedriegerij zoo driest het hoofd durft op steken en op de markt hare waren aanbiedt, is het openbaar maken daarvan meer dan ooit van dringend belang." Bij de af deeling Groningen van den Nederlandschen Volksbond is ingediend een voorstel om voor zeer geringen prijs, b. v. 2 cent, verkrijgbaar te stellen een kop goede koffie ten behoeve van ambachtslieden en sjouwerlieden. Deze zaak zal door het bestuur nader worden overwogen. Terwijl bij het Duitsche leger nu onlangs een nieuw repetitie-geweer is ingevoerd, en men zich in Oostenrijk juist gereed maakte om, zoover de begrooting het toelaat, dit voorbueld na te volgen, heeft de Weener scherpschutter Jozef Schulhof, met wien PrinsV. Bismarck zich iu Augustus laatstleden te Gasteiu oefende in het schieten met de pistool, een nieuw repetitie-ge weer uitgevonden, waarmee dezer dagen in tegen woordigheid van hooge overheden te Weenen of- ficiëele proeven zijn genomen. Schulhof schoot daarmee 52 keeren in de minuut! Hij heeft tel kens 5 seconden noodig om tien kogels af te schieten, en dan wtêr zes seconden om het pa tronen-magazijn opnieuw te laden. De autori teiten waren hoogst voldaan en achten zoo iets „noch nicht da gewesen". En nu dat alles ge reed is overal, nog een kleine „casus belli" en dan oorlog! STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 9 Oct. In het perceel aan het Korte Spaarne No. 5, bewoond door den heer W. F. Van Deinse, tabakshan delaar, is Woensdag-avond omstreeks half negen een felle binnenbrand op de boven kamer uitgebarsten, welke zich eerst drei gend liet aanzien. Gelukkig, dat het water zoo nabij was, waut daardoor bad men de gelegenheid, een groot aantal emmers wa ter tot blusscbing te gebruiken, hetgeen het gewenschte gevolg bad. Een aantal sigaren zijn verbrand; alles was verze kerd. Jl. Woensdag is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht Johannes 1'reder ik Roeien, oud 39 jaren, metselaar, geboren te Rotterdam, die zich heeft schuldig gemaakt aan valsch- heid in geschrift en oplichterij door mid del van bedelbrieven. Hij heeft reeds vroe ger verschillende vonnissen voor gelijke misdrijven gehad. De rechtbank heeft de beide jongens, die de vorige week terechtstonden wegens het stelen van peren door overklimming uit den tuin van den heer W. alhier, ver oordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf voor ieder. In de terechtzitting stond jl. Don derdag ook een doofstomme kleedermaker H. terecht, die sedert Juli jl. zonder werk rondzwierf en op 19 Sept. jl. in het Ke naupark door middel van een leitje, waar op hij geschreven had, dat hij doofstom en zouder werk was, giften van de voor bijgangers vroeg. WegeDS bedelarij was hij reeds vroeger herhaaldelijk veroordeeld. De rechtbank, na zijne schriftelijk gegeven antwoorden op de hem gedane vragen te hebben vernomen en na hem schriftelijk te hebben medegedeeld wat door den getuige was verklaard, die hem bekeurd en mede genomen had naar de gevangenis, veroor deelde hem tot de door het O- M. tegen hem geëischte straf, ul. als hoofdstraf 2 dagen hechtenis en als bijkomende straf opzending en plaatsing in eeue Rijks-werk- inriehtiug gedurende 6 maanden. Voorts stond nog terecht de koetsier Heemskerk, tegen wien het 0.11. eene geld boete van 5 of 2 dagen hechtenis vroeg, wegens het mishandelen van zijn paard aan het Stationsplein alhier, door het ge heel onnoodig om den kop en den buik te slaan, hetgeen bij het nieuwe Strafwetboek is verboden. Naar wij vernemen, is de heer J. H. Krelage alhier benoemd tot corres- pondeereud lid der Royal Horticultural Society's, te Londeu. Nog niet lang gele den ontving de heer Krelage mede eene benoeming als eerelid der Pennsylvania Horticultural Societyte Philadelphia, in Noord-Amerika. De passage voor rij- en voertuigen over de brug, liggende over de Brouwers vaart bij de Leidsche Vaart, zal, wegens herstellingen, gesloten zijn van Maandag 11 October e. k. tot nadere aankondi ging- Ten gevolge van de gehouden aan besteding der levering van brandstoffen, ten dienste van eenige gemeente-inrichtin gen tot ulto. Juni 1887 benoodigd ebben Burg. en Weth. gegund lange turf aan den heer J. Overakker. voor 0,2490/ioo- Korte turf lo. qualiteit aan den heer P. G. Otter, voor 0.53; korte turf 2e qua liteit aan denzelfde, voor f 0.45; alles per dubbelen HL. Geklopte cokes voor ƒ0.44 en ongeklopte cokes voor 0.40 per HL. aan den ingenieur-directeur der Haarlem- sche Gasfabriek; grove Engelsche steen kolen aan den heer J. Overakker voor 0,83, en steenkolengruis aan den heer J. H. Schweglervoor f 0,53 per Hectoliter. De gewone openbare vergadering van den Raad dezer gemeente zal op Woensdag den 13den dezer niet plaats hebben. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur do Hoogmis met Preek, te 2 uur de Onder richting voor de Vormelingen, te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere vau het H. en O. Hart van Maria tot bekeering der zondaars, met Preek Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie en uitstelling van het A. H. Sacrament. Maandag te half 11 uur de plechtige Con ventueele H. Mis door het Hoogeerw. Kapittel dezer Kathedrale Kerk. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag te 7 uur Lof en voorbereidende oefeningen voor de Vormelingen. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H.en O. Hart van Maria, tot be- keeriug der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 's avonds van 5 tot 10 gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen en de Cate chismus naar gewoonte. Parochiekerk van den H.Autonius van Padua Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur, te half 11 uur de plechtige Hoog mis, te 6 uur de Vespers, waaronder de Pre dikatie zal gehouden worden. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, des avonds te 6 uur het Lof. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, te 6 uur het Lof en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Te half 7 uur Lof met Rozenhoedje. Na de H. Mis van 8 uur wordt het Ro zenhoedje gebeden. Maandag en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. Zondag-middag te 2 uur en Dinsdag en Vrijdag te 12 uur onderrichting voor de Vormelingen. In de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 41e WEEK VAN HET JAAR 1886. OCTOBER, "Wijnmaand, (31 dagen). Toegewijd aan de HH. Engelbewaarders. 10. Zondag. (17e Zondag na Pinkster.) Frauciscus Borgia, Belijder, f 1572. Evang. Het grootste gebod der wet de liefde. 11. Maandag. H. Ludovieus Bertrandus, Belijder, f 1580. 12. Dinsdag. H. Wilfridus, Bisschop en Belijder, Apostel van Friesland, f 709. 13. Woensdag. H. Eduard, Koning en Be lijder, f 1869. 14. Donderdag. H. Calixtus, Paus en Mar telaar, f 222. 15. Vrijdag. H. Theresia, Maagd, stichte res van de orde der ongeschoeide Karmelitessen, j- 1582. 16. Zaterdag. H. Gallus, Abt, f 646.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6