BUITENLAND, BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Wat heeft zoo meaig land arm gemaakt, wat hindert Rusland in zijne ontwikkeling, wat is de oorzaak van het pauperisme? Niets anders dan de sterke drank. Verba zend zijn de sommen, welke men aan alco holische dranken besteedt en die aldu3 aan het nationale vermogen worden ont trokken. Eu nu een laatste woord! Godsdienst en zedelijkheid, de fundamenten van het meu- schelijk leven worden door het steeds toe nemende gebruik van sterken drank in hooge mate geschaad. Wij zullen dit door eeuige feiten bewijzen. Volgens eene tabel, voorkomende in het werk van den reeds genoemden Dr. Baer, waren onder 514 moordenaars, die in tuchthuizen verblijf hielden, 237 dronkaards; onder 848 andere moordenaars waren 220 dronkaards: onder 898 dieven en straatroovers 618 en ouder 954 andere veroordeelden 575Onder 100 veroordeelden wegens doodslag waren 50,8, wegens diefstal 51,9 wegens brandstichting 57.6, wegens meineed 26,6 en wegens het toebrengen van kwetsuren 74,5 percent dronkaards. Ja, de sterke drank maakt van den mensch een razend dier; hij doodt al het hoogere, hij verstikt al het edele, hij ver woest de huisgezinnen, hij brengt armoede, zedeloosheid, domheid, lediggang, misdaden, zelfmoord onder de menschheid. Daarom moeten wij ten strijde trekken tegen dien machtigen vijand der menschelijke maat schappij en niet rusten voor dat hij totaal is overwonnen en onschadelijk gemaakt. Wie zijn volk lief heeft neme deel aan dien strijd on smeeke den Almachtige om moed, kracht en volharding, opdat de ver doolden spoedig terug keeren op het pad der deugd en gerechtigheid, dat zij, door den drankduivel verleid, helaas! sinds lan goren of korteren tijd op vermetele wijze hadden verlaten. De Koningin Regentes van Spanje heelt een besluit geteekend, waarbij een einde wordt gemaakt aan het laatste overblijf sel der slavernij op Cuba, dat er nog be staan had onder de verbloemende benaming van patronaat. De Russische Regeering houdt zich bezig met het opstellen eener nota aan de groote mogendheden. De overtuiging wint veld, dat er belangrijke gebeurtenissen op handen zijn. De Grootvorst Nicolaas zal, naar het heet, eerlang den Grootvorst Wla- dimir vervangen als bevelhebber van het oorlogsdistrict St. Petersburg. Volgens een bericht uit Sofia zijnde ministerieels caudidaten verkozen. De stad is rustig. Volgens de berichten uit de provinciën hebben de regeeriugs-candida- ten de meerderheid. Niet een candidaat- der tegenpartij is verkozen in Rumeüë. De Standard verneemt uit St. Peters burg dat Kaulbars den Czaar geseind heeft om ondersteuning door troepen; wordt dit geweigerd, dan wenscht hij teruggeroepen te worden. Met knuppels gewapende boeren hielden Zondag jl. de wacht in het Russische con sulaat, te Sofia, waar rondom eene groo- tendeels vjjandig gezinde menigte zich voortdurend bewoog. Patrouilles doorkruis ten de aangrenzende straten, maar overal is de orde ongestoord, ook in het stembu reau. Te 4 uur hebben Montenegrijuen, die in het Russisch consulaat verborgen waren, revolverschoten gelost in de rich ting der Eugelsche en Duitsche consulaten. Niemand werd getroffen, maar de gebou wen dragen de sporen van kogels. De heer Thielemann en het personeel van het Duit sche consulaat hebben werkelijk gevaar geloopen. Indien de boereu, die in grooten getale op het binnenplein van het Rus sische consulaat zich bevonden, naar bui ten gekomen waren, zouden ernstige wan ordelijkheden te duchten geweest zijn. Be halve in den omtrek vau het Russische consulaat heerschte er overal rust. Terwijl men tegenwoordig in Nederland het verschijnsel waarneemt, dat in het algemeen het valsche der grootsche verwachtingen, van de pro ducten van wetgeving uit het jongste liberale tijdvak gekoesterd, op meer dan één gebied in het licht treedt, toont De Tijd dit in het bi zonder aan van de geneeskundige wetgeving. Dank zij de aanhoudende voorlichting, de steeds toenemende ervaring en de onverdfoten werk zaamheid van een korps van meer dan 140 Staats ambtenaren op dit gebied, waaraan 7 Va ton 's jaars wordt uitgegeven, terwijl bovendien ai de prakti- seerende geueesheeren, door de hun opgelegde verplichtingen, feitelijk bij dat korps werden in gelijfd, scheen het Rijk van den Scaatsgeueesheer aanstaande te zijn. Van het ontwaken tot het naar bed gaan zou weldra ieder individu door het zorgzaam oog van een geneesheer-Staatsamb tenaar worden gadegeslagen, en zou hem steeds worden voorgehouden wat hij te doen en te laten, waar hij te gaan en niet te gaar:, wat hij te eten en te drinken, wat hij te vermijden en te ontvluchten had, om geen schade te lijden in zijne gezondheid. Iets meer dan twintig jaren zijn voorbijgegaan, en hoe oordeelt men thans? De Tijd haalt het oordeel aan, door dr. Co- ronel in de Vragen des Tijds en door dr. Bruinama in De Gids uitgesproken, om op grond daarvan te consiateerer,, dat de resultaten van het Geneeskundig Staatstoezicht ellendig zijn; dat het goede, hetwelk is tot stand gebracht, even goed onder de oude wet had kunnen bereikt worden; en dat de mannen van het Staatstoe zicht de bij de toepassing van de wet van 1865 ondervonden teleurstellingen toeschrijven aan het gebrek van volgzaamheid en de zucht tot be waring van autonomie der Gemeentebesturen. De werking der wetten van 1865, wat aangaat het bereikbaar stellen van degelijke geneeskun dige hulp voor allen, welke haar noodig hebben, bespreekt De Tijd nader. Italië, het Italië van den Régalantu homo, heeft voor Erankrijk in moordenaarsvereering niet willen onderdoen. De 72-jarige Graaf Aloysius Pianciani, lid van het parlement en oud-burgemeester van Rome, hield bij gelegenheid van de officiëele apotheose, of vergoding van den sluipmoord, te Rome de gelegenheids-toespraak. En wie nu is die Graaf Pianciani? Een man, die zijn geld verkwistte. Eeu man, die later gebrek en armoede leed. Een man, die om niet van honger en ellende om te komen, van Paus Gregorius xvi, een postje als tolbe ambte bedelde en verkreeg. En wat deed hij later? Uit dankbaarheid, je gens zijn weldoener, wierp hij zich in de armen der revolutie. Hij werd de aartsvijand van het Pausschap. 't Oude deuntje, dat zich ook in ons land her haalt. Hoe velen zijn er, die aan de Vincentius- vereenigiug te danken hebben, dat zij een sport of wat hooger geklommen zijn op de maatschap pelijke ladder; hoe velen, die aan de leiding van godsdienstige instellingen of aan den geldelijken steun van Geestelijken te danken hebben wat zij zijn. Die, zonder dezen, op den laagsten trap der maatschappij zouden vegeteeren, en nu, ter wijl zij eenige trappen hooger geklommen zijn, dank zij de ondersteuuing van godsdienstige en weldeukende personen, bij wijze van dank, én de Kerk, én de Geestelijkheid, én den godsdienst op alle mogelijke wijzen verguizen, die allerlei misdrijven verzinnen, om deze in bladen van het geringste allooi, als welkome kost, aan al wat anti-godsdienstig is, op te disschen. Het ziet er in ons vaderland met den veehandel op dit oogenblik treurig uit. De prijzen van alle veesoorten loopen gaandeweg terug. De Belgen besteden weinig geld, omdat de handel ook daar alles behalve rooskleurig is. Het is te betreuren, dat onze Nederlandsche Regeeriog geen krachtige pogingen aanwendt bij hel Duitsche Gouvernement, om vrijen invoer van vee uit Nederland te verkrijgen. Bij een uitstekend ge zonden toestand van onzen veestapel in dezen tijd, zou het vrije handelsverkeer met Duitschland eene belangrijke verbetering in den veehandel te weeg brengen. Naar ons gemeld wordt, zou de Engelsche Regeeriug bereid zijn, de Engelsche markten weder te openen voor het Nederlandsche vee, mits door ons Gouvernement geeue dispensatiën meer wor den gegeven van het Koninklijk besluit, waarbij invoer van vee uit besmette landen wordt verboden. Het gebeurt niet zelden, dat men aan den Directeur der Rijkspostspaarbank, te Amsterdam, uit andere deeleu des lands (veelal ter srelegenheid van de inzending der boekjes, tot jaarlijksche rentebeschrijving) een zg. „postbewijs doet toe komen, met het verzoek, de daarop te ontvangen geldsom in te schrijven in het boekje. Aangezien de operatiën, op de postspaarbank- boekjes te vermelden het inleggen en terug betalen betreffende alle plaats vinden aan de postkantoren of voor den dienst der Rijks postspaarbank opengestelde hulpkantoren der Pos terijen, terwijl bij genoemden Directeur slechts het algemeen beheer, de algemeens leiding, voor het gansche Rijk, berust, behoort de voldoening van hel genoemd verzoek, dat telkens een zijner ambtenaren tot een gang naar het postkantoor verplicht, niet tot zijn ambtelijken werkkring. Niettemin heeft die Directeur, om het publiek te gerieven, tot dusver aan verzoeken als de be doelde gehoor gegeven. Op den duur, evenwel, zou hij dit niet kuunen doen. Daarom vraagt hij onze medewerking om deze mededeeling ter al gemeene kennis te brengen, ter waarschuwing van hen, die inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn of dit in de toekomst zullen worden. Vogelenzang, 12 Oct. Door het R. K. Paroch. bestuur van de kerk H. Maria Hemelvaart is alhier aanbesteed: Het bouwen van eene pastorie met catechismuskamer, onder beheer van den architect E. J. Margrij, te Rotterdam. Ingekomen waren 12 biljetten. Minste iuschrij er was de heer J. Van Tongeren alhier voor 19,995. De hoogste inschrijving bedroeg f 29,899 De Rotterdamsche Tramweg- maatschappij heeft reeds in een harer dubbele wagens, ter vervanging der vroeger gebezigde heetwaterbussen, pijpleidiugen laten aanbrengen, om door middel van stoom, van de locomotief afgevoerd, warmte aan te brengen. Aan onze departementen van a 1- gemeen bestuur schijnt men somtijds zeer zon derlinge verzuimen te begaan. Zoo werd aan den hoofdingenieur van den waterstaat J. Van der Toorn een verlof van 3 jaar verleend, ingaande op 26 September, zonder dat hij daarvan officiéél bericht ontving. Dientengevolge ging hij tot den 30sten September door met het waarnemen van zijn dienst, zoodat hij zaken afdeed, welke door zijn opvolger behoorden te worden afgedaan. Derhalve hebben bijv. de stukken, welke hij na den 26sten Sept. geteekend heeft, geene waarde en zal er eeu nieuw kon. besluit noodig zijn, om de fout te herstellen. De Algiersche bladen vertellen van een kind, dat eene boodschap moest doen op eene naburige marktplaats en plotseling een pan ter ontdekte, die een paard verslond. Het kind schrok zoo hevig dat het ter aarde viel an bleef liggen. De panter naderde, berook het kind en vluchtte op de komst van een paar Arabieren. Het kind heeft echter door den schrik de spraak verloren. Op eigenaardige wijze is onlangs de godsdienstoefening in een dorpje in België verstoord. Toen de gemeente ter kerke toog, be merkte men reeds buiten een schel gezang, dat de kerk vervulde. Binnen gekomen zag men duizenden zwaluwen, die in het kerkgebouw waren verzameld, voordat zij hunne groote reis naar het Zuiden ondeinamen. De godsdienstoefening moest worden uitgesteld, daar alle middelen om de diertjes tot zwijgen te brengen of te verjagen te vergeefs waren. Ook te Grave is tengevolge van de lage veeprijzen, het vleesch verminderd in prijs; men betaalt daar thans /0.25 voor het halve kilo. Ook het varkensvleesch is goedkooper dan voorheen; men betaalt 24 cent per V2 KG. schoou aan den haak. De roomkalvereu worden van de hand gedaan tegen 20 cent de 5 ons. De tegenwoordige Hertog van Atholl in Schotland, is een der grootste boom kweekers, ter wereld. Hij laat alle jaren op zijn uitgestrekte landgoederen 600,000 a 1,000,000 boomen planten, voor het meerendeel eike-, sparre-, denne-, lariks-, beuke- en elzeboomen. Hij volgt hierin het voorbeeld van zijn vader. Deze heeft gedurende zijn leven, naar men berekent, onge veer 27 millioen boomen laten planten. Da heu vels in den omtrek van Dankeld en Atholl, welke in 1854 nog kaal waren, zijn dan ook nu met uitgestrekte bosscheu bedekt, welke een aanzien lijk kapitaal aan hout vertegenwoordigen. Op het gebied van nomenclatuur levert het jongst verschenen Algemeen Politieblad weder eene curieuze bijdrage. Men vindt daarbij op de lijst der gesignaleerde personen behalve een Gendarme, een Ham, Knol, Uil, Snoek, Goud, Gort, Ridder, Turk, Vos, Buffel en Zuur bier. Volgens eene mededeeling in het Engelsch maandschrift Colonies and India, zou den twee Duitsche natuurvorschers op Nieuw Guinea een electruchen boom hebben gevonden. Bij het naderen van eene plaats op twaalf dag reizen van de kust, bemerkten de reizigers dat hunne compassen in de war waren tengevolge van de aanwezigheid van een boom, die zoo vol komen de eigenschappen eener zwaar geladen electrische batterij bezat, dat een der reizigers op den grond werd geworpen toen hij den stam aanraakte. Analyse toonde aan dat de boom uit bijna zuivere amorphekool bestond. De ontdekkers gayen aan dit gewas den naam vanElsassiaElectrica. Een Amsterdamsche kleermakers- firma heeft een gezelschapsspel samengesteld in de manier van het bekende ganzenbord, maar met het ouderscheid dat de spelers niet in „den put" of bij „den dood" terecht komen, maar bij „concurrenten" van haar kleedermagazijn wat veel erger is. Door Henry Crookes is een roode verfstof uitgevonden, die de merkwaardige eigen schap bezit bij verandering van temperatuur ook van kleur te veranderen. Bij sterke verwarming wordt de verf bijna zwart, en bij afkoeling weer hel der rood. Volgeus beweren van den uitvindor houdt de verf jarenlang stand. Is dit zoo, dan kan die verf in enkele gssallen goede diensten doen als een ruwe maar gemakkelijke aanwijzer van temperatuur. Zoo b.v. zou met een oogopslag overzien worden of assen ouder spoorwegrijtuigen heet geloopen zijn, indien de potten met deze verf waren bestreken. Voor ge dep. Staten van Gronin gen verscheen Vrijdag een milicien uit de ge meente Ten Boer, lichting 1886, om geneeskun dig te worden onderzocht betreffende eene toe gebrachte zelfverminking, die volgeus het oordeel der militaire autoriteit hem ongeschikt maakte voor den dienst. Die verminking bestond in het gedeeltelijk gemis van den wijsvinger van de rechterhand. De geneeskundigen, die bedoelden milicien onderzochten, waren van gevoelen, dat het gedeeltelijk gemis van den vinger hem niet verhinderde den dienst waar te nemen. Gedep. Staten, die zich met dat advies vereenigdeu, hebben bedoelden milicien derhalve geschikt ge oordeeld voor den dienst. Onder de advertentiën in een der bladen biedt zich een meisje aan „oud 19 jaar, P.G. lang 145 centimeter, liefst op een dorp bij nederige menschen, in een klein gezin." Dat is ook wel noodig voor een dienstmeisje van zoo weinig centimeter! Een luchtreiziger, Saks genaamd, die laatstleden Zondag te Helsiugfors opsteeg met een ballon waaronder hij aan een trapees hing, is waarschijnlijk verongelukt. De ballon en het tiapees zijn, niet ver van Sveaborg, door een stoomschip in zee gevonden. De bemanning van dat schip had negen minuten te voren den ballon in zee zien dalen, maar men twijfelt, of de lucht reiziger zich toen nog op het trapees bevond. Uit Deventer wordt ons gemeld: De overvloed van aardappelen is in deze om streken zoo groot, dat de beste winteraardappelen voor f 2 per hectoliter door de boeren te koop worden aangeboden. Bij het jongste jaarlijksche con cours van het conservatoire te Parijs verwierf een elfjarig meisje, mile Reine, den prijs als harpiste. De jeugdige musicienne is zóó klein, dat zij nauwelijks boven hare harp uitkomt. Dit aeemt niet weg, dat zij met groote virtuositeit haar instrument bespeelt. Een nog jonger meisje, de 8jarige Juliette Boué, heeft aan het conservatoire te Namen den eersten prijs behaald voor pianospel. Ook te Pernis is de prijs van het rundvleesch verlaagd en gebracht op 32V2 cent per half kilo. De concurrentie van petroleum tegen steenkolengas is te Brussel, evenals in vele Nederlandsche steden, in vollen gang. Maand op maand nemen de abonnementen op lichtgas af; vooral is dit het geval sedert er petroleumlam pen in den handel zijn gebracht, die in licht— kracht niet achterstaan bij gaslampen en toch minder kosten per uur dan deze. De Brusselsche. gemeenteraad heeft den gasprijs dientengevolge reeds van 20 op 17 centimes per kubiek meter gesteld. Bovendien genieten verschillends iudus- trieëu aanmerkelijke kortingen, zoo b. v. betalen de bakkers 10 centimes voor 'c gas, in hunne werkplaatsen gebruikt. Het groote publiek is in elk geval de winnende partij bij de scherpe con currentie tusschen gas en petroleum. De prijs van honderdduizend gul den uit de staatsloterij is te Amsterdam gevallen. Een twintigste lot behoorde aan een bediende in een bierhuis, die voor eeuige dagen in het gasthuis overleed, zonder bekende erfgenamen. Een brief uit Amerika voor honderd jaar. Onlangs heeft iemand aan het Berlijnsche Post- museum als merkwaardigheid een brief van ge wone grootte laten zien, die uit Philadelphia aan zijn overgrootvader was afgezonden. Op den brief staan de poststempels van Philadelphia, Londen, Calais, Brussel, Den Haag, Amsterdam en Ham burg, waaruit van zelf blijkt langs welken weg de brief is gekomen. Geen der poststempels ver meldt echter, helaas, het jaar der bezorging: maar dewijl de geadresseerde volgens opgave van ziju achterkleinzoon, eerst in het jaar 1760 in Sternberg is komen wonen en daar tot 1789 gebleven is, moet de brief iu het tijdsbestek van 1760 tot 17 89 ziju aangekomen. De brief was ougefran- keerd; volgens de postmerken heeft de geadres seerde er niet minder voor moeten betalen dan 18 Mark 60 pfenning, dus elf gulden ongeveer. Een koopman in schrijfbehoeften te Leeuwarden met een houten been en boven dien nog doofstom, verkeerde dezer dagen zoodanig in keuuelijkeu Btaat, dat hij naar het politiebureel moest wordeu gebracht. Hij geraakte daardoor zoodanig in woede, dat hij de politie dienaren luidkeels uitschold. Eene spoorwegmaatschappij, wier hoofdbureau te Washington gevestigd is, heeft nu 4 jaren geleden haar constructiewinkel gebouwd vlak achter eene kerk der Baptisten. De pre dikant eischte verwijdering der werkplaatsen, of wegens stoornis der godsdienstoefeningen, eene jaarlijksche schadevergoeding van 500 dollar. De maatschappij heeft reeds drie malen die som uit gekeerd en is thans iu beraad om den construe- tiewinkel te verplaatsen. De Oostenrijksche Regeering heeft het inmaken en verkoopeu van voedings middelen in vernikkelde bussen, op grond van eeu advies van de gezondheids-commissie, als schadelijk voor de gezondheid, verboden. Alle zout- en azijnhoudende vloeistoffen, zoowel als zure vruchtec,sappen, lossen reeds bij eene ge wone temperatuur bet nikkel op, hetwelk uit een sanitair oogpunt beschouwd, als lang niet onbe denkelijk mag gerekend worden. Over Londen hing Vrijda g-o c k- teud een dikke mist, zoodat de straatlantaarns lot 12 uur moesten branden. Vooial iu Westend was het zeer donker. Het verkeer werd intuescheu niet gestremd. Te Edam is eeu vierjarig kind van zekeren E. in eene waterton achter de woning gevallen. De menschen, die het za gen, begingen weer de onvergeeflijke dwaasheid, dat zij het arme kind iu het water lieten lig gen, tot de politie er bij was gehaald. Inmiddels was het lieve kind reeds gestorven. Wauneer zal dit domme vooroordeel toch eindelijk eens op houden? Door al te bondig te willen z ij n in telegrammen is men soms zeer hatelijk. De heer Bratiauo, de Minister, op wieu onlangs een moordaanslag werd gepleegd, deelt mede, dat hij 0. a. het volgende telegram van eeu gemeente bestuur ontving: „De tijding van den moord aanslag en van uwe wonderdadige redding vervult ons met afschuw." Vice versa of de Hollandsche enveloppen-in dustrie. Aan een magazijnhouder te Amsterdam werd onlangs de levering opgedragen van En gelsche enveloppen, volgeus eeu daarbij gevoegd model, dat vroeger te Londen was gekocht. De partij kwam hier aan, de prijs was hoog; f 32 per duizend! Toen de belangstellende magazijn houder aanstonds een der euveloppen tegen het licht hield, om te zien of wellicht de naam van den Engelschen papierfabrikant te vinden was, zag hij met verwondering als watermerk: Van Gelder Zonen Amsterdam In eene niet zindel ij ke huishou ding vond meu in de gang eene mat waarop; „voeten vegen". Een spotvogel schreef er bij: „als ge uitgaat". Dat de dezer dagen overleden prins Melisano die ongeveer anderhalf millioeu schuld heeft nagelaten niet altijd kiesche middelen aanwendde om uit zijn geldnood te ge raken, bewijst het volgende verhaal. Op zekeren dag begaf hij zich naar den Nuntius, Mgr. Di Rende, en dreigde zich iu diens tegenwoordigheid dood te schieten, als Monsignore hem geen 15,000 frs. leende. Bij het zien van den revol ver, met welken de Prins aan zijue bedreiging uitvoering scheen te willen geven, en schandaal vreezende, gaf de Nuntius toe, overhandigde den Prins al het baar geld, dat hij bij zicht had en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2