BINNfiNLIND. GEMENGDE BERICHTEN. einde een tegenwicht te hebben tagen de benoeming van White als Eugelsch am- bassadeur. De Standard meldt uit Philippopel, dat Kaulbara zijn plan voorbereidt, om 10,000 troepen verdeeld over de garnizoenen van Varna, Schumla, Widdin en Tirnova om te koopen, ten einde door eene omwente ling de Bulgaarsche Ilegeering af te zetten. Aan de Standard wordt gemeld, dat de buitengewone agent te Constantinopel ook de hulp der Porte voor Bulgarije moet in roepen. In Regeeringskringen gelooft men, dat haugende de verkiezing van den nieu wen Vorst, het regentschap eene dictato riale macht zal bekleeden. Gelijktijdig ver trekt eene commissie uit de Sobranje naar de verschillende Europeesche hoofdsteden om den toestand van Bulgarije toe te lich ten en den steun der groote mogendheden in te roepeh. Berichten uit Sofia melden, dat de toestand minder gespannen is. Het gema tigd element in het Kabinet heeft, met betrekking tot de verkiezing van een Vorst, aan de geavanceerden toegegeven, die daartegenover toegestemd hebben, dat de Regeering concessies aan Rusland in ern stig beraad zal nemen. Bij besluit vau het Regentschap zijn de Majoors Gruef en Nikoforof benevens 7 kapiteins, die aan de samenzwering van 21 Augustus hebben deelgenomen, uit den dienst ontslagen, in afwachting waar schijnlijk van wat de krijgsraad over hen beslist. De Portugeesche politie heeft te Oporto twee Amerikanen aangehouden, die bezig waren valsche Engelsche banknoten uit te geven, zjj bekenden dat een omvang rijk komplot te Londen bestaat om een groot bedrag zulke nagemaakte noten in omloop te brengen. Wij beleven vreemde tijden, zegt het Ven- loosch Weekblad. Nu ziju waarachtig de weel derigste en overmoedigste stervelingen de suikerlords tot den bedelstaf gebracht; ten minste zij komen ootmoedig en met haugende pootjes bij den Staat om hulp en steuu bedelen. De suikerprijzen zijn zoo sterk gedaald, dat de heereu met verlies werken. Wanneer de Staat niet helpt, gaat de suiker-industrie op Java te gronde. Zoo beweren zij. De Minister van Ko loniën is natuurlijk zeer genegen die arme sui kerlords te helpen, maar het gerucht loopt, dat de Raad van State zijne plannen, daartoe strek kende, heeft afgekeurd. Eu verder heet het: Cremers van Bingelrade en Faber te Zuidhoru, die zoo minachtend door de liberale pers bejegend zijt en bij de Regee ring nul op uw request hebt gekregen, gij zijt gewroken. Evenals gij, komen thans de suiker lords bij den Staat hulp zoeken, maar met dit groot verschil, dat hetgeen gij van den Staat vraagdet, de schatkist zou gevuld hebben, terwijl wat de suikerlords vragen, de schatkist zal uit putten. Eu toch zult gij zien, dat de suikerlords gunstiger ooren vinden dan gijlieden. Onthoudt wat wij u zeggen: Niet wat men verzoekt, maar wie iets verzoekt, dat is bij ons land de quaeslie. Wanueer de handel er voordeel bij heeft, zijn de vtijhandelaars zelfs niet van protectie afkeerig. Nu deuke men niet, dat wij ons in den nood der suikerlords verheugen. Verre van ons. Wij wenschten van harte, dat zij zich nog altijd in weelde baadden. Maar het is toch ten troost voor de armen, die te lijden hebben, dat ook de rijken worden getroffen. Solamen miseris socios habuisse malorumzeggen de Latijnen, 't Ia daarmee als met den dood, die de grootsten en de kleinsten, de rijksten en de armsten onverbiddelijk gelijk maakt, en daarom de trooster der misdeelden, de radicaalste sociaal-democraat zou kunnen ge noemd worden. „Wat zal onze Regeering doen?" vraagt het anti-revolutionnair orgaan De Zeeuw, tegen over het veldwinnend anarchisme, dal onlangs weder de stad Weenen aau eeu outzettehd gevaar prijs wilde geven? „Huldigt men de moderne levensopvatting, zegt het blad, dan moet men niet terugdeinzen voor de consequenties van het socialisme: Ge moogt er vaudaag of morgen nog wat tegen spartelen, overmorgen komt ge er van zelf. Beginselen zijn machtiger dan gij, die ze draagt; en de logica, die er in schuilt, treft ze, ondanks uzelven. O. i. moet de Regeering wat beter helpen zal dan uitzonderingswetten en politie juist de beginselen des Christendoms helpen verbreiden, althans niet de uitbreiding daarvan in den weg te staan Doet men dit niet, helpt men niet paal en perk stellen aan de verbreiding van die verderfelijke leerstellingen, die thans het Christendom moeten vervaugen, dan zullen de beste wetten en het uitnemendste leger ons niet baten. Dan zal ons volk met al zijn vooruitgang op stoffelijk en wetenschappelijk gebied steeds rijp voor den ondergang zijn, omdat met bet Christendom ook de overtuiging en de zedelijke kracht ziju te loor gegaan, die het voor ondergang had kunnen behoeden en tot nieuwen bloei doen terugkeeren." Omtrent de enquête zegt de Nieuwe IJsel- bode„Het is zeker eoed, bet sociale vraag stuk van alle kanten eens goed onder de oogen te zien; doch practische resultaten stellen wij ons van dit onderzoek niet voor. Het wil ons voorkomen, dat ingrijpende maatregelen op het ge bied van den arbeid niet anders dan door eene internationale wetgeving kunnen tot stand komen. Wil een laud op eigen boulje zulke maatregelen nemen, dan loopt het gioot gevaar, zijne industrie een gevoeligen knak toe te brengen eD bestaans- takken naar het buitenland te verplaatsen." Rarae aves in terris of vrij vertaald, onze lieve Heer heeft rare snaken op deze wereld. Zooals men weet heeft de Minister van eere- dienst in Italië, de heer Tajani, nogal drukkende en hatelijke maatregelen tegen de Jezuïeten ge nomen, alsof ze eeu zeer gevaarlijk slag van meuscheu zijn, gevaarlijk voor den Katholieken Staat zelfs. Diezelfde Minister Tajani vertrouwt zijne kin deren, wat opvoeding en onderwijs betreft, aan die gevaarlijke Jezuiëten toe. En wat antwoordde de Minister, toen men hem opmerkzaam maakte op die tegenstrijdigheid in zijne handelwijzen? „Mijne hoedanigheid als Minister schrijft mij eene andere gedragslijn voor, dan die van vader mijner kinderen. Als vader ben ik verplicht, zorg te dragen voor de opvoeding mijner kinderen. Ik heb ze den Jezuïeten toevertrouwd, omdat ik ze ken ls bekwame, rechtschapen en deugd zame mannen." Als de dubbeltjes bij velen niet de grootste, ja de eenige rol in de wereld speelden, het zou er gansch anders uitzien in dit dal der tranen. De geschiedenis van de plannen tot droog making van de Zuiderzee nagaande, is de Zaanl. Ct. van oordeel, dat, nu in de laatste 25 jaren ook dit deel der waterbouwkunde zulk een enor- men vooruitgang heeft gemaakt; nu de prijzen van het land zijn gestegen, de financiën in zoo veel beteren toestand zijn geraakt, de kans tot welslagen ook veel grooter is geworden. Het is daarbij een gelukkig teeken des tijds, dat hoogerc en lagere besturen, belanghebbenden en belangstellenden, met meer of minder ijver zich aan sluiten bij het comité, dat dit reuzenwerk op't ge touw wil zetten, en dat men alom vergaderingen houdt en hulpvereenigiugen sticht om het groote doe! te bereiken.... Mocht eenmaal de nieuwe provincie, zij moge dan Nassau ot Oranje of hoe ook hee- teu, voor het nageslacht het bewijs opleveren dat „eendracht macht maakt." In De Ingenieur (No, 42) heeft de beer C. J. Vaillant te Utrecht, eenige opmerkingen geschreven naar aanleiding van het aanhangig wetsontwerp tot regeling der gemeentschap door telephonen. Hierbij doet zich onwillekeurig de vraag voor, of reeds nu niet het oogenblik ge komen is, dat de Staat de zaak zelf op zich moet nemen en of het verstandig is, met het oog op de teekenen des tijds, zich de handen te binden door aan particulieren voor eer e reeks van jaren concessie te verleenen? Werkelijk eene vraag, die wel overweging verdient, zegt bet blad. Maandag is in de Trêves-zaal te 's-Gra- venhave bijeengekomen en geconstitueerd de Staatscommissie tot het instellen van een onder zoek naar den toestand van den landbouw hier te lande, en tot het indienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van regeerings- w'ege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, als mede tot het geven van advies, zoo dikwijls de Regeering dit van baar mocht verlangen. De Minister van waterstaat, handel en nijver heid, de heer Van den Bergh, opende deze eerste vergadering met eene rede, die beantwoord werd door den voorzitter der commissie, Mr. C. J. Sickesz. Bij de Tweede Kamer is ingenomen een wetsontwerp tot wijziging der begrooting voor de Rijksstichting Ommerschans en Veetrhuizen, dienst 1885, strekkende tot verhooging van een tweetal posten met ƒ6700,in welk tekort door het overschot op een ander artikel kan worden voorzien. De elf onderwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in de verschillende pro vinciën hebben bij het onderzoek in de af- deelinger. der Tweede Kamer tot gecne beden- kingeu aanleiding gegeven, evenmin als het onteigeningsonswerp voor een locaalspoorweg Medemblik-Hoorn. Door den Minister van Waterstaat enz. is uitgemaakt dat visitekaarljes, ook wanneer daarop de naam geschreven is, als drukwerk kunnen verzonden worden. De Minister van koloniën hoopt, zoo ver neemt men, het daarheen te leiden, dat de voor stellen betreffend? de suikercrisis in Indië nog deze week aan de Tweede Kamer zullen inge zonden worden. Het ontwerp beoogt maatregelen tot bevorde ring van de instandhouding der suikercultuur op Java. De paardentram teBerlijnisal- licbt de drukste die bestaat. De maatschappij bezit 5000 paarden, die op drukke dagen het werk niet af kunnen dan worden er viervoeters bij gehuurd. Het dienstpersoneel bestaat op ge wone dagen uit 900 conducteurs en even zoovele koetsiers, mitsgaders 35 controleurs. De heetwaterbron te Wiesbaden, welke per minuut 300 liter water oplevert, bevat, volgens bet jongste onderzoek van professor Fresenius, zoovele vaste bestanddeelen, dat zij jaarlijks 1,656,755 kilo daarvan aan den groud ontneemt. Dat maakt alleen voor de 2000 jaren dat bet bestaan der bron bekend is, 66 millioen centenaars en als men bedenkt, dat dit sedert vele eeuwen het geval is en de andere bronnen daartoe getrouw medewerken, dan zal men zich niet verwonderen, als dikwerf in de diepte aardstor tingen plaats hebben, welke wij aan de opper vlakte voor eene aardbeving houden. De vaste bestanddeelen hebben zich iu boeveelheid sedert 1849 dat het laatste onderzoek plaats had, op geeuerlei wijze veranderd, slechts kalk en bitter aarde hebben afgenomen. Te Berlijn beeft eene vrij ernstige vergiftiging plaats gehad door bet gebruik van pudding-saus, van eiwit dat acht dagen bewaard was. Op de vraag of het verstandiger is bier in kruik of glas te bewaren, antwoordt een Duitsch scheikundig blad, dat het licht een bizonder uadeeligen invloed uitoefent op den toe stand van het bier, reden waarom het kruiken- bier te verkiezen zou zijn, en het fhs'chenbier voor het zonnelicht dient bewaard te blijven. Volgens de laatste statistieken zijn er in Europa 4,579,000 vrouwen meer dan mannen. Wat Frankrijk (en elders) ziet en niet ziet! Men ziet, volgens den voorzitter vau de Vereeniging van scheikundige producten, Suilliot, dat de invoer van stikstof in Frankrijk in den vorm van natrousalpeter, ammonium-sulfaat en guano, telken jare gemiddeld kost 28 millioen franks, maar men ziet niet, dal de stad Parijs alléén alle jaar eene hoeveelheid stikstof ouge- biuikt door haar kanalen laat afvloeien, die een kapitaal van 40 millioen frauks vertegenwoordigt. Bij verwerking van al dien afval op stikstofverbin dingen zou zulk een belangrijk bedrag voor het nationale vermogen wordeu behouden. Bij gelegenheid der groote ua- jaarsmarkt te Purmerend trachtte men aldaar geelkoperen medailles aan den man te brengen voor tienguldenstukken. Bedoelde stukkeu dragen aan de eene zijde een borstbeeld en aan de keerzijde het adres eener handelsfirma in den Haag. Het publiek zij dus op zijue hoede. Het Noorden deelt de volgende staal- tjes mede van bevoordeeling van den vreemdeling boven den landgenoot. De heer K. E. Pescuman, fokker van Poiand-Chinavarkens te Groningen, kan eene fokbigge in mand niet audeis verzenden naar Beverwijk dan per goederentrein voor ƒ13,60, en dan moet bet dier 3 dagen, zegge drie dagen, onderweg zijn; of per personentrein voor f 41,90 iu den tijd van omstreeks 11 uren. De buitenlanders kunnen daarentegen zoo een dier als bestelgoed verzenden. Nog een voorbeeld een pakje zaad vau 250 gram kilo) van Duitschlaiul naar Batavia kost 0,15, terwijl dit van Nederland slechts als brief kan verzon den worden, voor een bagatel van f 4,25. Vrachtvrij. Het Hand. bevat de vol- gende advertentie: „Sollicitanten, welke in aau- merking wenschen te komen voor de betrek king van onderwijzeres aan de openbare scholen „Costerschool" en „School Tesselschade/r te Am sterdam, worden uitgeuoodigd zich vrachtvrij aan te melden aan de gemeentesecretarie aldaar enz. De volgende advertentie leest men in de Stand: „Namens de algemeene ver gadering der Nederlandsche Vereeniging voor Israël verklaart de oudergeteekende, als voorzit ter dier vergadering, dat de volgende motie met algemeene stemmen is aangenomen; De verga dering verklaard met innig leedwezen te hebben vernomen, dat Dr. A. Fürst vrij-metselaar is, en spreekt als baar oordeel uit, dat zulks niet te vereenigen is met hei voorzitterschap onzer Nederlandsche Vereeniging van Israël. Tevens mag worleu medegedeeld, dat iu de namiddag- vergadering door Dr. Fürst is verklaard; „ik breek met de vrijmetselarij. Namens het bestuur, E. Weiss, vice-president. Amsterdam, 14 Oct. 1886. Hypnotisme. Met het oog op de ver- tooningen, met welke de heer Douato thans andermaal in Nederland, bij wijze van eene open bare vermakelijkheid, zich onledig houdt en de we gering o. van den Burgemeester van 's-Gra- venhage, om die vertooningeu in het publiek ver der toe te laten, als zijnde die ten minste be denkelijk uit het oogpunt van de belangen der volksgezondheid, wordt de aandacht gevestigd op de discussiëo, die onlangs over het hypnotisme hebben plaats gehad in het Congres de I' Asso ciation franchise pour Vavanceinent des sciences. Het verslag komt o. a. voor iu het Journal d'Hygiene van 7 October jl., pag. 501 en volg. Men ziet daaruit, hoe gevaarlijk in meer dan één opzicht bet hypnotiseeren kan zijn, d. i. zoo wel psychisch en sociaal, als physisch. Eene dame, te Hamburg, dieniet genoemd wenscht te worden, beeft tot oprichting van een kinderziekenhuis en herstellingsoord te Diihnen hij Cuxhafen de belangrijke som van 360,000 marlc gegeven. Met den bouw is men iu de vorige maand begonnen. Om ingekuilde aardappelen beter te bewaren, en te voorkomen, dat ze te veel lijden door broeiiug, leggen sommigen thans pijpjes in de aardappelkuilen, met de monding naar boven, hetwelk de uitwaseming bevordert en daardoor het rotten belet, alsmede het zetten van oitloo- pers tegengaat. De aardappelen blijven meeliger door dit eenvoudig middel, en houden dus beter hunne waarde. Bij vorst bedekt men de openin gen der pijpjes met wat stroo, hetwelk men ge makkelijk verwijdert, wanneer er zachter weersge steldheid intreedt. In eene herberg bij Zwaag (N.-H.) zal een biljartwedstrijd plaats hebben. Als prijzen ziju uitgeloofd een vlugloopende ezel en een beste geit. Aan Richard is een patent ver- leend voor een nieuw hangslot. Het is voorzien van twee pijpjes, waarin een beugel geschoven wordt, zoodat bij het openen het zich iu twee stukken ontbindt en de beugel niet als gewoon lijk met een scharnier verbonden blijft. Binnen in het slot liggen zes schoten, aan elke zijde drie, die in evenveel opeuingen van den beugel vallen. Die sleutel heeft zes baarden, die de schoten naar binnen trekken bij bet openen, en gelegen heid geven om den bengel te verwijderen. Door verplaatsing van baarden en verandering van den vorm is een groot aantal combinatiën mogelijk. Naar men mededeelt, zullen de rijtuigen 3e klasse gedurende dezen winter bij de Hollaudache IJzeren Spoorwegmaatschappij door preskolen worden verwarmd. Ook te Waalwijk zal eene coöpe- ratieve slachterij worden opgericht, om niet lan ger van de willekeur der slagers afhankelijk te zijn. Volgens gemaakte becijferingen zou de on derneming prima qualiteit rundvleesck a 30 ct. per l/a kilo. kunnen leveren. Aan den rand van een afgrond. Een personentrein naar Denver (Colorado) ont spoorde aan den rand van den verschrikkelijken afgrond Biack Canon, en weiuig verschilde het of er was een verschrikkelijke ramp gebeurd. Eeu reiziger uit San Eraucisco, de heer Wolkeman, geelt van het gebeurde bet volgende verhaal: Op het oogeublik dat de trein, bestaande uit dertien waggons, vol reizigers en door twee locomotieven getrokken, den Black Canon overtrok, voelden wij plotseling hevige schokken. Men begreep dat de trein was ontspoord en elk oogenblik tegen de puntige rotsen in den afgrond kon geslingerd worden. Er ontstond toen eene geduchte paniek; de mannen beefden over al bun leden en werden bleek als de dood; de vrouwen vielen in zwijm. Bij eiken schok verwachtten wij een verschrikke lijken dood en een onzer, eeu handelsreiziger, door angst verbijsterd, sprong op den weg. Hij kwam gelukkig terecht op eene rots, die hem staande hield en voor een val in den afgrond behoodde. We werden op die wijze langs een afstand van 300 el voortgesleurd; maar ten slotte werden wij, dank zij de geestkracht en de tegen woordigheid van geest van den machinist, die den trein tot staan bracht, zoo snel hij kon, op een waarlijk wonderdadige wijze gered, want ver scheiden waggons waren reeds buiten het spoor. De Keizerin van Japan heeft, bij eene firma te Berlijn, ten diadeem en een halssnoer van diamanten besteld, ter waarde van een paar honderd duizend Mark. Zij is de eerste daar te lande, die diamanten zal dragen. In de Eriesche Wadden vertoeft sinds eenige dagen een Engelschman met zijn jacht, om daar, gewapend met een kanonnetje, jacht te maken op eenden en zeckoppen. Do vaugst, welke per schot dikwijls 30 a 50 vogels bedraagt, wordt door de bootslieden aan den vasten wal voor zeer geringeu prijs verkocht. Ook in anderere waterrijke streken van ons land wordt deze liefhebberij op die moorddadige wijze vaak door Eugelschen uitgeoefend, tot groot on genoegen van alle andere jagers. De kasteelen van wijlen den Ko ning van Beieren: Linderhof, Herrenchiemsee en Neuscbvvansteiu, blijven tot 31 dezer ter bezich tiging gesteld voor het publiek. Tot 1 Oct. werd er 200,000 Mark aan toegaugsgelden ontvangen. Er zijn, volgens een onlangs op- gemaakten staat, iu het geheel 950 millionnairs op de wereld, die meer dan 10 millioen gulden bezitten. Daarvan vindt men er 250 in Engeland, 200 iu de Vereenigde Staten, iu de overige lan den van Amerika 100, in Duitschlaud 100, iu Frankrijk 75, in Rusland 50, in Indië 50 en in de overige landen te zamen 125. Staat Engeland iu dit opzicht bovenaan, in Frankrijk moeten de meeste millionairs zijn, die minder dan 10 millioen bezitten. Negen en vijftig fabrieken van gebreide goederen in den Staat New-York worden met bet eind dezer week gesloten, ingevolge een besluit der „Nationale vereeniging van fabrikan ten." Daardoor zullen weder 25.000 personen zonder werk zijn. In de speelbank te Mont e-C a r 1 o is dezer dagen eeu twist outstaau tusechen ver scheidene spelers, welke zoo boog liep, dat er met pistolen werd geschoten. Eeu der deelnemers aau het gevecht werd gedood, en verscheidene andere werden gewond. Dc spelers en speelsters waren wel ontsteld, maar weinige oogeu- biikken na het gevecht, waren allen weer aan het spel, alsof er niets was gebeurd. De baron Meyer Karl Von Roth- schild is aau eene beroerte gestorven. Een jager te Ruinen een pa trijs willende schieten, raakte drie persouen, die bezig waren met aardappelenrooienAls de patrijs had kunnen lachen, zou zij het zeker hebben ge daan; de aardappeleurooiers, die kotden lachen, deden bet zeer begrijpelijk niet. Het lijk der sedert eenige weken vermiste Gravin Von Arnim is, naar men dd» 17 dezer uit Baden-Baden meldt, in de Murg, niet ver van Weissenbach, gevonden. De uitvinder van het Malz-ex- tract, de heer Johann Hoff, heeft van den Sultan van Turkije de orde van Kunst en Wetenschap en den titel van Keizerlijk Hofleverancier ont vangen. Deze onderscheiding is van belang, omdat, terwijl krachtens den Koran, iu het Turksche Rijk geeuerlei bier mag worden ge dronken, het gebruik van het Malz-extract- gezondheidsbier daar ia toegelaten. Ook op Tesselisdeprijsvanhet ruudvleesch belangrijk afgeslagen. De onderlinge slachtvereeuigiug te Den Burg biedt het rund- vleesch reeds tegen 30 ct. per half KG; aan. Onlangs is te Par ij a een niet juist „eerlijke" vinder, zekere C., er leelijk ingeloopen. Hij viel aan bet spoorwegstation St. Lazara, bijna over een man, die juist bukte om een étui op te rapen, dat vóór bem op den grond lag, „Dat is een buitenkansje!" riep de man. „Eeu paar prachtige oorhangers! We zullen samen deeien!" Dat voorstel werd met graagte aange nomen. Beiden gingen nu naar eeu goudsmid, eu deze schatte de oorbelleu op 100 franks. loeit zij deu winkel verlaten hadden, zei de on bekende tot C: „Weet ge wat, geef mij 60 fr.; dan kunt gij de oorhangers behouden". C. vond bet goed; hij kreeg het étui, en de onbekendst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2