NIEUW E Ipïf^ 1052. Donderdag 28 October 1886. 11de Jaargang. Rusland aan de Zwarte Zee. B U i T Vj L A ft I) Per 8 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzinderlijke Nummers0,06 Dit blad verschjjnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janastraat Haarlem. WWMBSBf Van 16 regels30 Oenta. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. In eenige voorname en in vloedrjjke Rus sische dagbladen werd dezer dagen betoogd, dat het voor Rusland tijd was *ich niet meer met de Bulgaarsche toestanden te bemoeien, dat wil zeggen Bulgarije aan de Bulgaren over te laten. Zoodra de Bul garen, aldus meeneu die organen, de over tuiging hebben, dat hunne zelfstandigheid van den kant der Russische Regeering door geen gevaar wordt bedreigd, zou het aan tal vrienden en aanhangers van het Rus sisch bestuur in korten tijd zeer toe nemen. Deze tegenstanders van eene Russische bezetting in Bulgarije, wier aantal in den laatsten tijd in St. Petersburg en zelfs in Moskau toeneemt, hebben zeker hunne bizoudere motieven voor zulk eene groot moedige verzaking. De ontwerpers en verdedigers van dit idee hebben echter geenszins het plan de zelfstandigheid van Bulgarije zoo maar mir nichts dir nichts te erkennen; in gee- nen deele; zij eisclien als schadeloosstelling de erkenning van Ruslands aanspraak op verschillende puuten in de Zwarte Zee. Sinds een Eugelsche Prins in Constanti- nopel vertoefde en een Engelsch eskader zich gedurende langen tijd in de Straat der Dardanellen ophield, hebben de Rus sen eene verandering gemaakt in hunne tactiek betreffende de Bulgaarsche quaes- tie. Wordt het gerucht, dat Generaal Kaul- hars Bulgarije binnen korten tijd zal verla ten bevestigd, dan kan men veilig aannemeD, dat Rusland in overeenstemming met het geen de Russische organen vermelden, op het punt staat de werkkring zijuer poli tiek meer naar het Oosten, naar de Zwarte Zee te verleggen. De waarborgen voor het behoud van den vrede, aldus zeggen de Russische bladen, moet Rusland zich verschaffen aan de kusten der Zwarte Zee. Lang voor dat Europa door de Bulgaar sche quaestie werd verontrust, heeft Rus land, op echt Russische, brutale wijze de verdragen schendende, getracht zijne po sitie in de Zwarte Zee te verbeteren. Pro- fiteerende van de kritieke omstandigheden en van de tweedracht, welke tusschen de mogendheden heerscht, heeft Rusland ten opzichte van de haven van Sebastopol en FEUILLETON. Zijn er zoo? Mevrouw Handspaak, lieve vriendin, (laar hoor ik de stem van een heer, en ik zie er zoo uit!" riep Amanda Van Bommelen die» zoo even in de stad gekomen, hare vriendin, mevrouw Handspaak een bezoek bracht, die zij sedert haar huwelijk niet had gezien. „Blijf zitten, beste," zeide mevrouw Handspaak bedaard, er is niemand, 't is mijn man maar. Hij zal niet binnenkomen." „O," zeide juffrouw Amanda, toen zij vernam, dat de gehoorde stem die van mijnheer Hand spaak was. ,/Zoo," voegde zij er gerustgesteld en kalm bij, toen zij hoorde, dat Handspaak „mijn man maar" was. Zonder dat zij juist zooveel philologische kunde bezat, bevroedde zij volkomen de kracht van dat veelbeteekende woordje „maar." „Zeide ik het niet, dat hij niet binnen zou komen, als hij hoorde, dat er iemand was?" zeide mevrouw Handspaak terwijl bijna on hoorbaar //mijn man maar", de kamerdeur voorbij en de trappen opslofte. Hij kwam niet binnen, hij hemde, noch neuriede, noch floot, noch sprong drie trappen tegelijk op. „M(jn man maar," doet zoo iets nooit. Hij is eenvoudig een voertuig, die zijn eigen persoon die van Burgas zijn wil verkregen. Thans eischen de Russische bladen ook, dat de haven van Varna niet alleen, ruaar ook het gelijknamige district aan Rusland zal afgestaan worden ten einde daar een oor logshaven te kunnen vestigen, en zoo aan dezen eisch niet wordt voldaan, verlangt men een eiland, dat de Dardanellen be- heerscht. Zoo lang Prins Alexander in Bulgarije vertoefde, heeft hij steeds een bizonder be lang gesteld in de hav9n vau Varna, die eene der sterkste en beste oorlogshavens is op de westelijke kust vau de Zwarte Zee. Hij had ten aanzien van deze haven en de positie van Bulgarije aau de Zwarte Zee, groote plannen. De onverstandige haat van den Czaar tegeu den Prins wordt begrijpelijk, als men in aanmerkiug neemt, dat laatstgenoemde het plan had Varna op solide wijze te versterken, hetgeen elke poging tot auexatie van den kant van Rus land zou bemoeilijkt hebben. Een opvol ger van Prins Alexander moet, als hem de positie en de toekomst van zijn land niet onverschillig is en als hij Bulgarije voor het lot vau Rumeuië wil behoeden, voor alles de ideeën vau Prins Alexander over nemen. Het bljjkt nu inderdaad uit het ongeduld, waarmede van Russische zijde op het bezit van Varua wordt aangedron gen, dat Ruslaud zich met het denkbeeld tot het beroepen van een nieuwen Vorst en met het idee Bulgarjje niet te bezetten heeft verzoend. In elk geval zal intusschen de tegenstaud der mogendheden tegen het uieuwe Russische plau niet gering zijn. Rusland heeft indertijd met de verwerving van Bessarabië zijne positie aan de Zwarte Zee belangrijk verbeterd. Wordt Rusland meester van Varna, dan kan men veilig zeggen, dat de door Engeland, Frankrijk en Italië in den Krimoorlog geofferde men sehen (meer dan 100,000) totaal ver geefs zijn geslacht geworden. Wanneer Rusland Burgas en Varna in het Westen, Poti en Suchumhale in het Oosten, Sebastopol in het Noorden bezit, dan kan men den Noordschen kolossus meester noemen van de Zwarte Zee; een boom, waaraan een appel hangt, Constau- tinopel geheeten. 't Getuigt niet van slimheid, dat de Russische persorganen thans reeds met d#ze hunne hartewenschen voor den dag komen. volgens ontvangen orders vau plaats tot plaats vervoert, zonder zich over te geven aan buiten gewone sprongen of uitspattingen. Arme Pieter HandspaakIs dit dan de laagte waarin gij gezonken zijtl „Mijn man maarl" Is dit dan eene benaming voor hem, wien vroeger drie stoelen nauwelijks genoeg waren, om er zich op uit te strekkendie, al3 hij wandelde, voor niemand op zij ging, maar altijd, als een man die weet, wat hij zich zei ven schuldig is, het midden van het voetpad nam en daarop bleef. De aanleg om „mijn man maar" te worden, kan zeer gemakkelijk liggen te sluimeren, zelfs bij hem, die thans zoo wild en ongenaakbaar is als een vuurspuwende berg; zoo ook kan het verlangen om „hoofd des huizes" te zijn, zelfs hij de zachtste schooner, sluimeren. Omstandig heden alleen kunnen dezen aanleg ontwikkelen zelfs het scheermes moet uitwendige hulp hebben om zijne snede te bekomen, en de takt om te bevelen, zoowel als de geschiktheid om te ge hoorzamen, wachten tot do gebeurtenissen haar doen te voorschijn komen. Zoo sommigen ge boren zijn om te gehoorzamen, is het noodza kelijk, dal anderen eene ingeschapen© bekwaam heid tot onderwerping hebben, wij noemen het eene bekwaamheid, want somtijds is onder worpen en gedwee zijn eene zaak, die alles behalve gemakkelijk is. Trouwens de Russen zijn in den laatsten tijd op vrij aanmatigende wijze in de poli tiek van Europa opgetreden. Nog onlangs publiceerde een Rus, dat er spoedig eene nieuwe verdeeliug der aarde zou plaats hebben en bij die feestelijke gelegen heid zou aan Rusland de Zwarte Zee, aan Oostenrijk de Egeïsche Zee eu aan Frank rijk de Middellaudsche Zee ten deel vallen. Inderdaad eene mooie toekomstmuziek! Dat Engeland en Duitschland aan het Europeesche concert ook nog deelnemen en in zake van verdeeling ook nog wel een woordje hebben mee te spreken, zulks sehjjut de Russische profeet totaal te heb ben vergeten. De Germania bevestigt thans een be richt, vroeger in een ander Duitsch blad opgenomen, en volgens hetwelk de onder handelingen tusschen de Pruisische Regee ring en het Vaticaan over de herziening der Meiwetteu, niet langer bij wijze van vertrouwelijke bespreking, maar als een bepaald diplomatiek overleg worden ge voerd. Het genoemde blad prijst die nieuwe gedragslijn der Regeering, daar langs den nieuw ingeslagen weg de herziening der Meiwetteu plaats zal hebben op den bodem van wederzijdsche overeenstemming. In den Rijksdag van het Groothertog dom Weimar ging het dezer dagen woelig toe. Tusschen de conservatieven en de li beralen was een hevige discussie ontstaan over het dansen. Een der ledeu eischte een hooge belasting op de danszalen, die, vooral in de provincie Thüringen een gevaar zijn voor de openbare zedelijkheids Hiertegen kwam een ander lid op. Hij verklaarde, dat in Thüringen het dansen »eeu natio naal vermaak* is en dat het ongehoord zou zijn, indien men het belastte. Ten slotte behaalden de danslustigen de overhand. Men zegt, dat zij dauseude naar huis ziju gegaau. Zaterdag-avond is de Fransche Mi nister voor posterijen en telegraphen te Brussel aangekomen, waar hij door den Frauscheu gezant, den heer Bourée, werd ontvangen. Maandag-ochtend heeft hij met den Belgischen Minister van openbare werken, de heer de Moreau, eene samen- Iu de verdeeling dezer eigenschappen schijnt de natuur meuigwerf grillig te werk te gaan. Niet zoldeu vindt men in eene mannelijke ge stalte, eene schroomvallige, ingetogene, vrouwe lijke geaardheid, die voor de ruwe wisselvallig heden des levens dadelijk het hoofd buigt, als ware zij gelijk de vrouw, „geboren om beheerscht te worden." De gestalte van een Hercules om sluit een hart, dat niet meer geestkracht of moed bezit dan het kleine ding, dat in den boezem vau een schuchter vijftienjarig maagdelijn klopt; terwijl menige schoone juffer voor haar huwelijk wanneer deze geaardheid nog slui mert geheel zachtheid en nederige schroom valligheid is, terwijl in haren boezem de on wrikbare vastberadenheid van een Alexander of van een Hanibal schuilt. De geaardheid, die haar, zoo zij een man ware, tot een ver overaar of een beroemd politie-officier zou maken, maakt van haar nu zij in eeu vrouwelijk lichaam huisvest, eene Xantippe eeu Napoleon bin nen 's huis, die haar ongelukkigen gemaal als een overwonnen vorst iu het hoekje van den haard gevangen houdt. Pieter Handspaak hield zich voor zijn huwelijk voor een model van heldhaftigheid en verbeeldde zich dat hij veel meer van het fortiter in re dan van het suaviter in modo bezat; het was eene dwaling, de laatste eigenschap was ruim schoots, maar nog in een sluimerenden eu onont- komst gehad over den internationalen post- en telegraafdienst, waarbij ook eene voorloopige gedachtenwisseling heeft plaats gehad over de telephouische verbinding tus schen Parijs eu Brussel. Men beweert, dat de Gladstonianen thans bedacht zijn op een ontwerp van Iersche home ruledat ook de gematigde liberalen zou bevredigen en dus de een heid onder de partij zou herstellen. Men meent reeds sponen vau dien concilianten geest te hebben opgemerkt in dezer dagen door lord Roseberry, lord Ripon, Gladsto ne, lord Mouck eu John Bright gehouden redevoeringen. In Frankrijk blijven de vervolgingen te gen de Kerk aanhouden. Thans wil men de Geestelijken totaal uit de scholen we ren. Bij de behandeling der wet op het ouderwijs heeft namelijk de Kamer ver scheidene artikelen aangenomen, waaronder dat, hetwelk bepaalt, dat na vijfjaar geen lagere scholen voor jongens meer zullen mogen bestaan, waar niet uitsluitend door leeken onderwijs wordt gegeven. Arm Frankrijk Uit Lompalanka wordt van 2-3 dezer gemeld, dat er een complot is ontdekt tot omverwerping van het Regentschap in Bulgarije. De leider i3 de militaire Com mandant Kotavoff. Twee compagnieëu, ko mende van Widdin, namen den Comman dant gevangen. Zijne medeplichtigen ziju gevlucht. Als een nieuwe candidaat voor den Bul- gaarscheu troon, door Ruslaud gesteund naar het heet, wordt nu weer genoemd Prius George Maximilianowitch Roma- nowski, Hertog van Leuchtenberg. Deze Vorst is 34 jaren oud en een volle neef van den Keieer aller Russen. Prins Fer- dinaud van Sakseu-Koburg-Gotha zou can didaat van Oostenrijk zijn; doch niet de minste kausen hebben. Natuurlijk! Als de oppermachtige Czaar spreekt, hebben an dere machthebbers niets in to brengen! Volgens de Duitsche bladen, heeft Vorst Alexander zijn vrienden in Bulgarije uit drukkelijk verzocht, niet alleen geen moeite te doen voor zijne herkiezing, maar zelfs elke demonstratie te zijnen gunste in de Sobranja te voorkomen. Hij wenscht niet, dat ziju persoon weer op den voorgrond trede eu de verdeeldheid tusschen Rassen eu Bulgaren doe toenemen. wikkelenden toestand bij hem voorhanden. Hij droomde, dat hij wel geschikt zou zijn om een troep soldaten naar het slagdveld te brengen, niet alleen, maar ook bij hen te blij ren als zij er waren. Het geroffel van de trom en het ge schetter van eene trompet deed hem met een krijgshaftig gelaat het hoofd opheffen, en dan verbeeldde hij zich, dat hij juist de man was, om een troep enfants ptrdus voor te gaan bij het binnendringen eener bres; eene nog grootere dwaling. Maar de grootste dwaling waarin hij verkeerde was, toen hij zijne geliefde Seraphina tot mevrouw Handspaak verhief, en zich daarbij vast verbeeldde, dat, terwijl hij een rijksgenoot aannam, hij toch het oppergezag zou blijven voeren. Hierin was hij echter alleen te laken, waut hij had nu en dan gezien, hoe z(j haar zachtaardig gemoed wel eens lucht had gegeven, door met hare voetjes eene muts, die „niet goed wilde zitten", iu een ander fatsoen te brengen. Hij wist ook, dat hare muzikale opleiding een einde had geuomen, toon zij ha ren meester de guitaar op het hoofd aan stuk ken had geslagen, in eene vlaag van ongeduld, omdat het instrument een stuk „ni#t goed wilde spelen", eene halsstarrigheid, welke men hij mu ziekinstrumenten dikwijls aantreft." Wordt vervolgd.) ABCmWEMBNTSFEIJS .'--ï AG-I'FE MA NON A9ITATE. PRIJS DER ADVEBTHNTIÉN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1