BI N N E N L 1 N D. Uit Weenen is bericht ontvangen, dat Graaf Beust in zijn kasteel Altenburg, nabij Weenen, is overleden. In Kopenhagen is het verbranden van lijken door de Regeeriug verboden. De vereeniging tot dat doel heeft zich nu tot het Gerechtshof gewend, om dit gebod voor ongeldig te laten verklaren. Hopen we dat het Gerechtshof in deze homogeen zij met de Regeeriug. De Moniteur de Rome zegt, dat zelfs de liberalen in Nederland zich geneigd be- toonen om mede te werken tot het herstel van ons Gezantschap bij den H. Stoel; en tot bewijs hiervoor haalt het blad de onzen lezers bekeude opmerking aan van het Nieuws van den Dag. Het komt ons voor, dat het Romeinsche blad den toestand wel watflatteert! Z. H. de Paus zal weldra een Gezant naar Peking sturen, om aau het Chiueesehe Gouvernement de redenen bekend te maken, die Z. H. belet hebben reeds nu diploma tieke betrekkingen met Chiua aan te kuoo- pen. Deze Prelaat zal ook belast worden zich met het Chineesche Gouvernement te verstaan aangaande den toestand der Katho lieken in 't Hemelsche Rijk. De Cornere del Mattino wist onlangs ru6de te deelen, dat de Koningin van Italië gesluierd in het Yaticaan geweest was. Dientengevolge is dadelijk beslag op dat blad gelegd. De Hollaudsche pelgrims hebben Zater dag den grooten troost gesmaakt om te genwoordig te zijn bij de H. Mis van Z. H. den Paus en de H. Communie uit zijne han den te ontvangen. Later zijn zij door Z* H. in de troon zaal ten gehoore ontvangen en tot den voet- en handkus toegelaten, terwijl de H. Vader aan ieder in het bizonder een kostbare gedachtenis un precioso ricordo ten geschenke gaf. De scholen, die den 19den te Rome van overheidswege werden gesloten, zijn den 20en van hoogerhand weder geopend. Te Malaga (Spanje) zijn Zaterdag avond drie schokken van aardbeving ge voeld,vergezeld van onderaardsch gerommel. Er is geen schade aangericht; de bevolking verkeert natuurlijk in den grootsten angst. Zonder Godsdienst bestaat er geene opvoeding naar het oordeel der gezaghebbende paedagogen. Niemand, die het betwist, zelfs zij niet, die wil len, dat de school zich neutraal houde. Het on derwijs moet opvoedend ziju, zonder dat is het niets of erger nog dan niets. En dit getuigt zelfs de zeer liberale Etoile beige als zij zegt: „De onderwijzer of leeraar, die niet tevens op voeder is, is slecht3 een alledaagsch herkauwer van taalregels of formules, wiens invloed ot wel nul of nadeelig en schadelijk is." Eu toch tracht zij den godsdienst, de eenige hefboom bij de opvoeding, uit de school te ver wijderen. Waar blijft hier de consequentie Door de redevoering, waarmee de Miuister van Waterstaat, en ook Handel eu Nijverheid in clusief Landbouw, de Landbouw-coramissie in stalleerde, is 't aan het Venl. Wbl. duidelijk ge worden, dat de instelling van de Commissie met de vraag „protectie of vrijhandel?" niets te ma ken heeft; het zal alleen de vraag gelden: //in welk opzicht behoeft het landbouwbedrijf in Ne derland hervorming?" Daardoor is het mooi er af; want de kwijnende landbouw heeft de Re- geering niet gevraagd, dat zij hem leere hoe er meer en beter geproduceerd worde, maar dat zij de producten van onzen landbouw niet langer door vreemde producten zoodanig late depreci- eeren, dal de kostende prijs den werkelijken te boven gaat eu onze landbouw met schade werkt en dus te grond gaat. Maar tegen dezen eisch verzetten zich de vrij handelaars: „Zoo paait men 't slechte volk, Zoo legt men kinders slapen". Vondel Men kan toch maar niet dol worden als men wil. De Roermondsche Volksvriend bestrijdt niet alleen het denkbeeld om de Nederlandsche legatie bij het Vaticaau te herstelleu maar dat blad wil te dezer gelegenheid zelfs den Internun tius te 's-Gravenhage het recht van verblijf hier te lande onzeggen. En dat noemt zicli dan nog nliberaal" 1 Hoever booze hartstochten, als er voedsel aan gegeven wordt, toch kunnen vervoeren 1 De heer D. Burger, te Amersfoort, vraagt in de N. Rott. Ct. of het waar is, dat Neder landsche boekhandelaars hun voor Indië bestemde boekwerken eerst naar Antwerpen zenden, omdat de handel der Belgen met Ned.-Indië minder bezwaard is dan die der Nederlanders; zoo ja dan acht hij dit natuurlijk onrechtmatig. De N. Rott. Ct. antwoordt in zoo verre be vestigend, dat het feit der verzending langs dien omweg bestaat, maar dat de oorzaak alleen ge legen is in het lagere porto naar de Nederland sche koloniën, dat de Belgische Postadministratie heft; hier te lande eischt men het dubbele daar van. De N. Rott. Ct. stemt op dien grond met de afkeuring in. Dat iemand, die geen vrijhandelaar is, zulke toestanden onrechtmatig vindt, zegt het Dagblad, is niet meer dan natuurlijk, maar dat de N. Rott. Ct. er iets tegen heeft, begrijpen wij niet best. Het geheele vrijhandelsstelsel is er immers op berekend, den buitenlander, die onder gunstiger omstandigheden produceert dan hier te lande, in staat te stellen, den Nederlandschen producent eene doodeüjke concurrentie aan te doen. Welnu, daarvoor is ook de door den heer B. gewraakte toestand uitnemend dienstig. Wat wil de N. Rott. Ct. dan meer? Misschien heeft zij er bezwaar tegen, dat niet enkel vreemde lingen het voordeel er van genieten, maar dat ook NederIand8Clie boekhandelaars er in geslaagd zijn, den weg te vinden om er ook iets van te profiteeren? Het liberale Nederland doorleeft bange da gen, zegt Be Post. Niet alleen dreigt de on schatbare vrijheid om oproer te stoken onthalsd te worden, maar nu kwam ook nog uit R/mede ontzettende mare, dat onderhandelingen gevoerd worden over herstel van het Gezantschap bij dan Pauselijken Stoel. Heel de liberale pers is er reeds door onthutst en in de war gebracht. Al leen het N. v. d. D. durfde tegen den zg. li beralen stroom van in werkelijkheid illiberale meeningen oproeien, door te verklaren, dat het toch wel overweging verdient of indertijd, met de opheffing, uiet een weinig overhaast werd ge- handeld. Dit, meent De Post, zal ieder moeten toege ven, die niet geheel door papeuhaat verblind is. Zestien jaren geleden kon nog gedacht worden, dat niet alleen de wereldlijke macht, maar ook de zedelijke invloed van het Pausdom verloren was gegaan, maar nu het tegendeel is gebleken, behoorde men zich te spiegelen aan het bescha mende voorbeeld van Duitschlands grijzen Vorst en Duitschlands grootsten staatsman. Het is ech ter niet te verwachten, dat een voorstel tot her stel zal worden aangenomen; maar dan zullen onze zg. liberalen toch weer eens verplicht zijn kleur te bekennen, ten bewijze dat hun verzeke ringen van liberaliteit en verdraagzaamheid niet dan ijdele klanken zijn. De heer Pilot, die onlangs met de socia listen in debat was getreden, trad ook Zondag in hunne vergadering, nadat de heer Eortuyu „de leugens der bourgeoisie" had besproken, ter be strijding der socialistische theorieën op. Al da delijk noemde bij hun programma eene dwaling; de eerste beste schooljongen kon dat reeds inzien. De leiders weten niet wat zij willeu. Hoe kau, wat zij beweren, arbeid de bron van alle rijk dom zijn, als men de productie gelijkelijk wil verdeden? Ook wil men het kapitaal verdeeler., opheffing van het privaat bezit en een propor tioneel successierecht. Maar wat valt er dan te erven? Tot die vraag komt spreker, al behoorde hij tot de radicale partij. Onwaar noemde hij Fortuyn 's beweren, dat de belangen van het kouingschap altijd te genover die van het volk staan en dat de re- geerende machten niet willen toegeven. Het laatste zal wel moeten in een tijk, waar het volk zijn vertegenwoordigers heeft. Vervolgens trad spreker met den heer F. in gedachtenwisseliug over de radicale partij en de anarchistische, aan welke laatste hij met Most althans geest tot zelfopoffering toeschreeef. Ten slotte gaf op dit punt ook burger Domela Nieu- wenhuis zijne ideeën ten beste. De heer Pilot werd nu en dan met gesis be groet, een oogenblik zelfs met de bedreiging: „Er uitl" Doch het kwam zoo ver niet en de heer Pilot kwam er dus ditmaal nog zonder kleer scheuren af. Wij vernemen, dat de Minister van jusiitie binnenkort eon wetsontwerp tot bevordering van de Zondagsrust bij de wetgeveude macht aan hangig zal maken. GEMENGDE BERICHTEN. Tot al het moois, dat we in deze dagen aan onze huizen te zien en te hoeren krijgen, zegt De Zoom, behoort ook een robusten kerel, die een ziekelijk wezen, een knaap van 8 a 10 jaren, die, naar u gezegd wordt, geheel lam is, in zijne armen draagt en als „bron van inkomsten" vertoont. Orgelmuziek is er bij. „Behoort zeker ook al tot de „„kermis■vermakelijkheden]"11 hoor den wij iemand in 't voorbijgaan zeggen. Van de 5,500,000 schoolplichtige kinderen in Pruisen komen 4,800,000 hun school plicht na. Dooreen genomen is ieder onderwijzer met het onderricht van 78 kinderen belast. Wie het wapen der kellners niet kende, kan het thans te Keulen gaau bezichtigen, waar het gilde der koffiehuis- en hotelbedienden een prachtig vaandel heeft doen vervaardigen, dat als een meesterstuk in dit genre wordt geroemd. Aan de eene zijde prijkt het wapen der stad; aan de omm zijde de heraldiek der kellners: een kurkeutrekker in een gouden kwartier, op een wit veld (zijnde een servet) en omringd door een aantal wrjnflesschen van verschillend merk. In de Oranienburgerstrasse te Berlijn heeft een herbergier een transparant voor het raam geplaatst, waarop te lezen staat: Borg je een vriend, dan is 't verloren, Borg je hem niet, dan geraakt hij in toorn, Maar beter zijn toorn, dan vriend en geld verloren. TeVenloo bestaat algemeene on- tevredenheid over den aanslag in de personeele belasting, die voor de burgerklasse telken jare wordt opgevoerd. Deze ontevredenheid heeft thans haar toppunt bereikt, omdat men meent bemerkt te hebben, door den Rijksboekhouder misleid te zijn. In 1885, bij het ophalen van de aangifte biljetten, waarschuwde en vermaande deze ten sterkste, om toch de huurwaarde te verhoogen, ten eiude schatting te voorkomen, waarna men hooger zou aangeslagen worden dan nu; een 80-lal ingezetenen gaf aan dezen schijnbaar goe den raad gehoor. Dit jaar echter komt dezelfde heer en bemerkt dat de aanslag te hoog was en men maar reclameeren moest, waaraan men alweer te goeder trouw gevolg gaf; geen kwaad vermoedende, deed men het, maar in plaats van vermindering, zag men een paar schatters komen en eene nieuwe verhooging van 30 a 50 pCt. is er weder het gevolg van. Nauwelijks heeft men zekerheid bekomen omtrent het lot van de Duitsche Gravin \on Arnim, of de Duitsche bladen melden, dal er opnieuw eens hooggeplaatste dame verdwenen is en wel eene Russische Prinses, Leouie van Sipia- guin, geboren Galitzin. Het laatst logeerde zij eenige dagen in het hotel „8 alt Rom" te Dresden, waaraan zij 19 S/pt. nog uit Ptrrn i eene depeche heeft gezonden. Sedert dien datum is meu haar spoor geheel bijster geraakt. Het schijnt dat ook hare geestvermogens niet geheel normaal waren. Van 1 September 1885 tot 1 S e p- tember L886 ziju in de Vereöiigle Staten van Noord-Amerika 328,917 landverhuizers aange komen; het vorig jaar beliep het aantal landver huizers 349,030. Te B e r 1 ij n werden b ij eene h u i s- zoeking, die bij een glasslijper ingesteld werd, 1112 valsche bankbiljetten gevondeu. Zooals de mau voorgeeft heeft hij, met medewerking van eeu lithograaf, 10,000 Oostenrijksche bauknoteu vervaardigd. De aleoht uitgevallen exemplaren werden verbraud, die echter goed gelukt waren, werden vooral in Bohemeu uitgegeven en ver spreid. De valsche papieren onderscheiden zich van de echte, doordat ia den Hongaarschen tekst in plaats van „foriutban" „forintbau" gedrukt staat. Te Edinburg is dezer dagen als student ingeschreven de Indische Prins ThaJcoer van Goedal. De heer Gladstone heeft Zaterdag 11., bezig zijnde met in zijn park te Hawarden eeu boom to vellen, een wespennest gestoord, en werd door de vertoornde wespen zoodanig ge stoken, dat hij Zondag niet ter kerk kon gaan. A. D. Prillevitz is door het gerecht s- hof te Amsterdam, wegens brandstichting iu zijne woning te Haarlem aan het Donkere Spaarne, in de maand Juli jl.veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. Eene dame verscheen onlangs te Manchestar voor de rechtbank, om zich te ver antwoorden wegens onbetamelijk gedrag in de St. Janskerk aldaar. Zij had namelijk tegen den predikant, wiens preek haar niet beviel, een zoo- genaamden „langen neus" getrokken. De dame hield vol, dat zij het recht had, op die wijze hare afkeuring te kennen te geven. Maar de rechter had eer.e andere meening, en legde haar eene geldboete van 5 shilling op, of 4 dagen gevangenisstraf. Zij wil niet betalen, en zal liever naar de gevangenis gaan, „ter wille van het be ginsel." In een der dorpen in het Zuid- westen van Drente worden klokken die vuil zijn, op eene eigenaardige wijze gereinigd. Het uurwerk wordt er uitgenomen en gewoonweg gedurende een uur in een ketel met kokend water gehangen. Daarna hat men bet uurwerk drogeu en roesten, en opnieuw met olie ingesmeerd doet het gedurende geruimen tijd weer dienst. Zo nda g-n acht te ruim half twaalf zou een 41-jarig heer te Amsterdam huiswaarts keeren. Maar was het onder den invloed vau het gebruikte of speelde zijn geheugeu hem parten? Hoe hij zich bezon, hij kon zich maar uiet her inneren waar hij woonde! In zijne verlegenheid wist hij niets beter te doen dan het naastbijzijnd polilie-bureau binnen te loopen en er een ver- huisfciljet te vragen. Daar zou, meende hij, zijne woning met het noramer er bij toch wel opstaan. Aan het politiebureau was men echter van gevoelen dat, zijn abnormalen toestand in aanmerking ge nomen, een weinig rust hem goed zou doen. Men hield hem dan ook voorloopig in de wacht kamer. Naar wij vernemen is de Par k- schouwburg te Arasterdam eigendom geworden van den heer Yan Hall, te Utrecht, voor /öOtLOOO. De onlangs te Frankfort over- leden Baron v. Rothschild heeft een testament nagelaten, dat iu 1856 werd opgemaakt, en waar aan na elkauder vier-en-ve..rtig codicillen werden toegevoegd. Er schijnt een successie-strjjd te worden gevoerd onder de leden van het Huis Rothschild, over den troon te Frankfort. Volgens het laatste bericht zou deze bestegen worden door den 23-jarigen zoon van Nathaniel. Volgens de De'bats, bevindt zich te Parijs op dit oogenblik zekere Venetiaan, Camini ge naamd, die 93 talen eu tongvallen verstaat, spreekt en schrijft. Uit Terschelling wordt aan het Alg. Iibld. gemeld: Iu het thans geëindigde sei zoen voor het duiken op de Lutine zijn in het geheel opgehaald: 3 gouden dubloenen, 6 kwart dito, 5 achtste dito, 21 dubbele Louis d'Or, 7 guinjes, 5 halve dito, 10 Siciliaansche goudstuk ken, 3304 Spaansche matten, 35 halve dito, 71 kwart dito, 3 achtste dito, 9 onbekende zilveien muDten, 50 koperen munten, en halfvergane wa penen, tafelgereedschappen, lijfsieraden, kogels, kogeltrosseu, 2 kanonnen, wrakhout enz. De tentoonstelling van voeding s- middelen, in het jaar 1887 te Amsterdam te houden, wordt verdeeld in de volgende vier hoofd groepen: Groep 1. Voedingsmiddelen in onbe- reideu toestand. Voortbrengselen uit het plan tenrijk, aanstonds geschikt om tot voedsel te worden bereid. Vleesch, visch eu gevogelte. Groep 2. Voedsel in bereiden toeetaud. Versch toebe reide spijzen, conserves in 't algemeen, voort brengselen der zuivelbereiding, margarine en plan- tenvet, suiker, natuurlijke en kunstmiuerale wa teren, biersoorten, vruchtensappen enz. Groep 3. Hulpmiddelen voor bereiding, bewariug en ver zending van de, in de tweede groep, genoemde zaken. Kookfornuizen, ovens en ketels, verhit door steenkool, turf, hout, cokes, gas enz. Middelen tot voorkoming van bederf der voedingsmiddelen. Boek- en drukwerken van de kookkunst enz. Groep 4. Gebruik en toediening. Volledige inge richte volksgaarkeukens iu werking, Damasten en linueu tafelgoederen. Glaswerk, porselein, aar dewerk, tafelversiering, metaalwerken. De ten toonstelling zal gehoadeu worden in de maanden Juni, Juli, Augustus en September. Te Par ij s is aangekomen de Oos tenrijksche reus Wiakelrasier, eeu jonge mau van 21 jaar, die een lengte heeft van 2.6 meters. Zijne voeten ziju 0,50 eu zij ie handen 0.35 meter laug. Zijne ouders, die te Friedberg wonen, ziju beneden de middelmatige lengte, evenals hunne vier audere kinderen. Ook deze reus had eeu zeer gewone maat tot ziju veertiende jaar, maar toen is hij plotseling opgeschoten. Een sprong, die zeer goed een salto mortale had kunnen worden in de letter lijke beleekenis des woords, deed onlangs een tooneelspsler in het Peoples Theatre te Bovery (Vereen. St.) Bij de opvoering van een of ander drama, had hij, als gevangene, uit eau twintig voet hoog venster te springen, nam echter zijn aanloop te wild en sprong midden onder het publiek. Verscheidene sto.leu brakeu, een paar oude dames werden vrij ernstig gewond en de acteur zelf bloedeud weggedragen. De voorstelling had geen verderen voortgang. Door de politie te Arnhem is tegen 5 vrouwen uit Westervoort proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopeu van kunstboter op de maikt, anders dau op de daartoe aange wezen plaats. Eene zonderlinge quaestie is in ze keren gemeenteraad ontstaan. De notulen der vorige vergadering wezen uit, dat besloteu was de gemeenteschuld in een 3y2 pet. fonds te con- verteeren, eu de Burgemeester meende dat dit juist was. De algemeene stemmen der vergadering maakten echter uit, dat besloten was te couver teeren in een 4 pet. fouds. IJzendijk heet de gemeente, waarvan een correspondent der Midd. Ct. dit ongewone feit vermeldt. De trommen worden nu voor goed weder ingevoerd bij al de Belgische linieregi- meuten, „om de soldaten beter op de maat te doeu etappen. In het VerplegingsgestichtMa- lasplina te Palermo bevindt zich eene 104 jarige vrouw, die nog eene bijna jeugdige leven digheid aan den dag legt, ter wijl haar maag nog tegen elke proef bestand is. Al de verpleegden zijn haar hartelijk genegen en hebben allerlei kleine attenties voor haar; zij wordt door hen de moeder der ouden vau dagen genoemd. Hare gezondheid is zoo uitstekend, dat zij wel waar schijnlijk nog verscheidene lentes zal beleven. Zij bevindt zich nu sedert 4 jaar in het ge sticht. Het Kehler Wochenblatt waarschuwt tegeu het geven vau afval vau tabak als voeder aan de koeien hetgeen dikwijls gedaan wordt, iu streken waar meu tabak verbouwt. De dieren eten dien afsal gaarne, maar het is vergift voor hen. Zij sterven spoedig aan de gevolgen. Het volgend voorval veroorzaakt te Schoonebeek (Di.) niet weinig beweging en ootevredenheid. Een elftal koeien van den land man H. Wilp8chaar graasden aan het Schoone- beeker diep, bij de Pruisische grens. Door om standigheden, onafhankelijk van deu wil van W., ziju die dieren aan de overzijde van het diepop Pruisisch grondgebied geraakt, en door eeu daar ter plaatse surveilleereud Pruisisch ambtenaar, belast met het toezicht op den invoer, in beslag genomen en naar Ntueuhaus overgebracht. Eenige dageu later is het vee, dat er inmiddels niet be ter op geworden was, tegen eene borgstelling van 300 Mark aau den eigenaar teruggegeven Da zaak is nu in handen van de justitie, terwijl W. tot ziju verdediger heeft gekozen deu advocaat Dijkema, te Osuabruck. Vol belangstelling ziet men den afloop van dit vreemdsoortige proces tegemoet. Te Neustadt gingen onlangs ze ven jagers op de jacht. Met een goeden oogst kwameu zij bij hunne vrouwen weder thuis; zij hadden geschoten: 18 hazen, te zamen waard 30 gulden, en een reebok ter waarde van 18 gulden, een wilde kat van onbestemde waarde, en een prachtigen jachthond, waarvoor zij 60 gulden betaald haddeu omhem levend te ge bruiken. Naaimachines worden steeds goedkooper. Eene fabriek te Bielefeld hebben nu van eeue Engelsehe firma 100,000 hand-naai machines besteld gekregen, welker verkoopprijs 10 shillings (f 6) zal zijn. Hetgroote vrijheidsbeeld in de haven van New-York, dat den 28en dezer ont hult! wordt, houdt in de rechterhand een fakkel, welke 5 electrische lampen bevat, met een licht sterkte van 30,000 kaarsen. Men berekent, dat het licht tot op eeu afstand van 100 mijlen zal zichtbaar zijn. Aan den voet van het beeld komen vier electrische lichten, en de diadeem op bet hoofd wordt van gloeilampen voorzien. De inventaris der nalatenschap van Koning Lodewijk van Beieren is nu geheel opgemaakt. De schuldeischers worden, ouder medewerking van een paar banken, met zeven millioen Mark betaald. Naar men uit Londen bericht, heeft de veelbesproken Griekscbe Zigeunerbende, waarmede zoo gesold werd, en die zich nu te Huil bevindt, nu eindelijk eene bestemming zij het ook eene treurigeg( kregen. Eeu onderne mer heeft de arme reizigers allen te zamen ge ëngageerd, om hen voor geld te laten zien. Hij zal eeue reis met hen door de provincie onder nemen, en hen eindelijk ook te Londen tentoon stellen. Ook te Dresden zijn de werksta— kende letterzetters van eene drukkerij door d^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2