MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Kerknieuws. pbemie-leeningen. rechtbank veroordeeld tot schadevergoeding we gens verbreken van hun contract. Middel tegen graten in de Iceel. Tegen graten in de keel raadt professor Voltaliai van Breslau aan, de gorgelen met een mengsel van vier deelen zoutzuur en één deel salpeterzuur met twee honderd veertig deelen water. Bij het gebruik van dezen gorgeldrank is het noodig de tanden tegen de werking der zuren te bescher men door ze met spek of olie ta besmeren. On der deze behandeling worden de graten zacht en buigzaam en verdwijnen geheel. Te probeeren. In zeker Engelsch blad wordt selderij, rauw, gestoofd of in so>'p, als het middel bij uitnemendheid tegen rheumaliek aan bevolen. Een bekend technoloog in ons land houdt zich onledig met het zoeken van eene plant of gewas van Java, om die daarop groote schaal aan te planten ter verwerking tot cellu lose voor de Europeesche papierfabrieken. Ook bestaat het plan om de ampas van suikerriet daartoe te gebruiken. In Duitschland bestaan 61 speel- kaarten-fabrieken. In het afgeloopeu jaar zijn daar 37/i. millioen spellen vervaardigd van 36 en minder kaarten en l3/io millioen spellen van meer dan 36 kaarten. Als een voorbeeld van zeldzame kracht op zeer hoogen leeftijd kan zekere Cor nelia Koopman, een verpleegde in het gesticht van weldadigheid te Oudeschild op Tessel, die nen. De man is 87 jaren oud, in het volle bezit zijner zintuigen en nog zóó sterk, dat hij zon der inspanning of vermoeienis een HL. zaad of of erwten een goed eind wegdraagt. De oudste Tesseiaar, Arie Bremer, die nu de 93 achter den rug heeft, liep 5 jaren geleden nog van Oude schild naar Oosterend, een afstand van l'/i uur en had daarvan niet den minsten hinder. Nu wordt zijn gang wat onzekerder, ofschoon de oude heer nog rechtop loopt. Door de politie teScheveningen is een sjouwer aangehouden, die werkzaam aan de ruïne van het Kurhaus, in de puinhoopen een gouden dameshorloge met zilveren ketting ge vonden had en zich dat had toegeëigend. In Frankrijk zijn twee soorten van vergiftigingen bekend geworden, die nieuw genoemd worden. De eene, in twee zuidelijke departementen, is het gevolg van het gebruik van druiven aan wijnstokken, die met kopersul faat behandeld waren, weshalve de Fransche Kegeering dienaangaande een onderzoek heeft bevolen; de andere is eene vergiftiging van ar beiders door het totale bederf van de lucht en het openbare water in grooten omtrek, ten gevolge van het bezigen van baryt in suiker fabrieken, in Auberviiliers van Wallers, volgens het systeem van Durbrunfaut. Bedoelde fabrie ken ziju door de overheid gesloten. Ook elders dient men op deze toepassing van baryt toe te zien, te Maagdenburg b. v. werkt de firma Höudorf Bicker thans ook op bedoelde manier. De stichting van eeneKatholieke universiviteit te Freiburg, in den trant van die te Leuven, te Lyon enz., is nu zeker, volgens het Vaterland. Voorloopig komt er slechts eene Godgeleerde en eene rechtsgeleerde faculteit. In het Haagsche bosch verloor een heer eergisteren zijne portemonnie met f 9 a 10. Een jongen van nog geen tien jaren merkte dit van verre op en ijlde den wandelaar na, om hem het verlorene terug te geven. Het knaapje zag er helder, maar somber in de kleeren uit en 10 zou zeker een schat voor zijne moeder zijn geweest, die bovendien ziek lag. Toch kwam de gedachte om het geld te houden niet bij het kind op maar op de vraag van den heer of hij de portemonnaie met het geld liever zou willen houden, kon hij toch niet anders antwoorden dan, „ja, als ik 't krijg, graag". De heer ging daarop met den kleine naar de woning der moeder, overtuigde zich, dat het jongentje waar heid gesproken had en dat de vrouw werkelijk lijdende was en het niet breed heeft en hij schonk aan den jongen de portemonnaie en het geld aan de moeder. De veelbesproken r ij wie 1-v eror- dening is door den Baad van Oldebroek Zater dag, met 6 tegen 5 stemmen ingetrokken. Eene verplaatsbare spoorwegkerk is door de orthodoxe beambten van den Bussi- schen Zuid Wester-spoorweg aangevraagd. Zij zouden die kerk met een locomotief van de eene plaats naar de andere willen vervoeren, om op plaatsen, waar geen orthodoxe ksrk bestaat, den spoorwegbeambten gelegenheid te geven tot het vervullen van hunne Godsdienstplichten. De Dienst op den stoomtram Be- verwijkWijk aan zee wordt met 1 November e. k. voorloopig gestaakt. De heer Evelyn, lid van de Eugel- sche Parlement voor een Zuid-Londeusch kies district, heeft een rondreis aangevangen als ridder der natuurboter bij haar strijd tegen kunst boter. Thans bevindt hij zich voor zijn onder zoek in Ierland; vandaar zal hij aan Nederland een bezoek brengen om er de zuivelbereiding in alle onderdeelen te bestudeeren. Voor 12 plaatsen als surnumerair bij de posterijen hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. Een in Mexico overleden Duit- scher heeft aan Von Bismarck ƒ7500 vermaakt, die hij door groote spaarzaamheid had bijeen verzameld. Eugen Bichter beweert in zijn blad, dat de overledene waanzinnig is geweest, 't Heeft er wel iets van. Nu weet men, dat het verdwenen zwavelstokken-meisje uit Limburg in dienst is bij eene achtenswaardige familie in Luxemburg. Moge ze daar blijven en 't er zéé goed hebben, dat ze haar zilveren jnbilieum viert euwij tot zoo lang nieis meer vau haar hoorsn; riau zal ze, n' en déplaise al het rumoer dat er over gemaakt is, beter af zijn dan toen hare moeder haar met zwavelstokken den boer opstuurde. Als de Pastoor daarin de hand gehad heeft, dan is ze aan hem meer dank schuldig, dan aan haar lieve bloedverwanten en de Limburgsche predikan ten er bij, zegt het Dagblad. I n A m e r i k a b e g i n t menopgroote schaal alcohol te trekken uit aromatische hout- soorteu, welke alcohol dan verwerkt wordt tot allerlei soort van biter, in 't bizonder her sterke „Augostura bitter" dat in Londen nog al veel wordt gebruikt. De America Anglist, die in den Staat New-York verschijnt, noemt de hout alcohol een allerverderfelijkst product. Volgens berichten in de Zutf. Ct. moet zich het volgende staaltje van oplichterij in Eijser. hebben voorgedaan: Dezer dagen kwam de vrouw van een polderwerker in een schoen winkel, om reu paar laarzen voor haar man te koopen. Zij verzocht eene laars, die haar man van pas scheen, mee te mogen nemen, opdat haar man die zou aanpassen. Zij zou dan terug komen om de andere laars ook te halen en dan te betalen. Later ging zij naar een anderen schoenmaker en deed daar eveuzoo; maar nu nam zij een laars voor het rechterbeen mee, en bij de eerste een voor het linker. Alzoo had haar man een paar nieuwe laarzen zonder dat het haar iets kostte. Te Bandwijk wordt het rrjnd- vleesch le qualiteil door de slagers verkocht voor 32Va "ent het half kilo. Door een M i 1 aneesch-Co m i t is dezer dagen het reglement bekend gemaakt eener „nationale, telegrapbische tombola" ten bate van de noodlijdenden der cholera-epidemie. De prijs per lot bedraagt 1 lire èn de twee hoofd prijzen respectievelijk 20,000 en 5000 lires, betaalbaar in goud. De uitgelote nummers zullen per telegraaf door alle steden van het Bijk worden bekend gemaakt. Ieder wil winuen, maar niet ieder wil sparen, ofschoon sparen winnen is. Een ieder denkt, dat zijn ongeluk het grootste is. Eerst het kwade eruit, dan krijgt het goede ruimte. Roei zelf den spaan en verlaat u niet op anderen. Aan de schoonste rozen der vreugde groeit in stilte een doorn van verdriet. God alleen kan aan de behoeften eeuer onsterfelijke ziel voldoen; daar het hart alleen voor Hem geschapen werd, kan Hij alleen het vervullen. Vertrouw dus op den Almachtige. Taalstudie. Willem. Zeg eens, Betsy, ken jij al Fransch? Betsy. Een beetje; jij ook? Willem. O ja, ik versta het opperbest; als pa en ma Fransch spreken, weet ik dat ik een pak slaag krijg. Onze dienstboden. Mevrouw A. Is Me vrouw thuis? Dienstmaagd. Neen, Mevrouw. Me- vrtuw A. Ik meende toch te hooren dat mevrouw piano speelde. Dienstmaagd. Pardon, mevrouw, dat was ik. Gevaarlijk verschijnsel. Gravin. Bij ver andering van weer heb ik altijd vreeselijke mi graine. Heden echter niet. Om 's hemels wil, wat zou dat beduiden? Betje, haal eens spoedig den doktert In de bergen. Gids. Zie zoo, nu gaan we nog hooger, dan krijgen we nog een fraaier ver gezicht. Toerist (dood vermoeid). Neen vriend, nu niet; van daag heb ik al pleizier genoeg geleden. Uitzonderings-gevallen. Bode (tot eenige reizigers). Ons stadhuis, mijneheeren, bezit de schoonste klok van het land; zij wordt echter slechts geluid als de Commissaris des Konings komt, bij brand en watersnood en bij andere dreigende gevaren. Uitkomst. Moeder (tot haar echtgeuoot). Ik begrijp niet, dat je nog eiken avond gaat kaart spelen. Je verliest altijd, omdat je slecht speelt. Zoontje. Mama, waarom neemt Pa dan geen pri vaat-les er bij. Scherp. Dame des huizes (tot den pianist, die aan het souper is genoodigd). Maar mijnheer Peperkorrel, uw collega Kratzet:berger speelt veel langer dan g(j. Kunstenaar. Ja, mevrouw, maar die eet ook. meer dau ik. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 27 October. Naar wij ver nemen zullen in het seizoen 1886/87 als Sprekers in de R. K. Leesvereeniging al hier optreden de heerenM. J. A. Lans, Professor aan het Seminarie te Voorhout; J. R. Van der Lans, Mede-Redacteur van de Katholieke Illustratie te 's Hertogen bosch; Dr. J. A. M. Schaepman, Lid van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal; Mr. B. M. Bahlmann, Lid vau de Tweede Kamer der Stateu-Generaal en B. H. Klönne, Rector van het Amsterdamscne Beggijuhof. Twee der te houden lezingen zullen ook voor dames toegankelijk zijn. Zij, die tot den meerderen bloei der R. K. Leesvereeniging willen medewerken en van het intellectueel genot, 't welk zij aanbiedt, wenschea te profiteeren, worden verzocht tot het verkrijgen van het lidmaatschap zich aan te melden bij den Secretaris, den heer W. Kappers alhier. Wij vertrouwen, dat nog velen van de genen, die tot nu nog niet als lid zijn toegetreden, thans de gelegenheid niet zullen laten voorbijgaan zich als zoodanig te laten inschrijven. De lezingen bieden, de namen der geachte Sprekers waarborgen het ons, eene schooue gelegenheid tot aan gename en leerrijke ontspanning, waarvan voorzeker nog velen gaarne zullen pro fiteeren. Zondag-avond ontstond op het per ron van de station der Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij alhier een hevige twist over aangevoerde waren tusschen drie Is- raëlietische kooplieden. Twee van hen, de gebroeders M. stonden tegenover De V., die door de eerstgenoemden zeer belang rijk aan het hoofd en aan een der beenen werd verwond. De daders zijn voorloopig aangehouden. BUB.G. STAND DER GEM. HAARLEM Ondertrouwd: P J Smit en A C Perquin; W Wolff en A Wesseling; P H Van Eeden en M Ingerman; C Smit en A Simon; HL Schouten en A M Puis ter; P Boeree en C E Kranenburg; J v. Gelder en A Spijkerman; J C v. d. Bilt en J Singer; J Roose eu M L Martin; A v. Looij en T Gedaan; W Flooren en W Wesseling; J Fieijn en O Traksel. Getrouwd: Mr. N De Ridder en C H A v. Petersom Ramring; PM Paanakker en M E v. d. Weiden; J v. d. Sluijs en W C Waaning; HP Keasens en A Bijster; W v. Kimmenaede en J M Scheeling6. Bevallen: P v. Raaphorst geb. v. d. Hulst z. J M v. Paradijs geb. v. d. Berg z. H M De Haan geb. v. Geffen z. M J Creemers geb. Breuring z. A C Wesseling geb. Stam d. PM Droog geb. v. d. Pluim d. M W Vermeij geb. Deurnan z. E P T Klabou geb. Groenendaal z. K v. Gelder geb. Snoek d. G Nicolai geb. Van 't Padje z. P Andringa geb. Wij- bingen z. A H H Wille geb. Manche z. CM Sabelis geb. Toorrent z. M Martens geb. Nieberg d. D v. Veen geb. Oeseeman d. A C Apetz geb. Schefiers z. E Heemskerk geb. Martin d. J Kuijper geb. Slootjes d. J Huijg geb. Nederkoorn d. D Zipp geb. Beek z. J M De Ridder geb. De Groot d. A M De Nijs geb. Maas z. H Hogeboom v. Buggenum geb. Harkmans z. W Boele geb. v. Bakel d. S v. d. Patten geb. Philippo z. S v. d. Linden geb. Koovevaar d. A P Boogaard geb. Wesselink d. M H J v. Staveren geb. Paulen d. M E Verdel geb. Zwaneuveld z. M Heere geb. Gilein z. C M v. d. Lelij geb. Steijn z. L v. Leeuwen geb. Nan- ninga a. S v. Welt geb. Hessels d. Overleden: A M v. Veggelen 46 j. echtg. van J F Pelser Ged. Kraaienhorstergracht; J M T Kol 12 j. d. Waaigat; P v. Roode 11 j. d. Ged. Kraaienhorster gracht; GA Dekker 7 mn. d. Plein; CM An- genent 69 j. wed. van A Riitter, Schachelstraat: S M Rees 67 echtg. van J Damiaans, Nieuw-Kerksplein; M De Klerk 3 mn. d. Cornelissteeg; A De Hon 2 mn. d. AuiBterdamschevaart; M v. d. Hoek 85 j. wed. van C Rosen, Jansstraat; HA Blanke 9 ran. z. Hagestraat; Een als levenloos aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van G L Rozijn, Heerensingel; G J C Wesseling 16 mn. z. Burgwal; H J v. Lunenburg 5 j. z. Spaarnew. straat. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, Bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot Kapelaan te St. Antonis den Eerw. heer H. Peters en tot Kapelaan te Schai den Eerw. heer A. J. Faazen, laatstelijk Assistent te Ooi en Persingen HAARLEM.25 Oct. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 6,20 a f-,witte f 6.30 a f7'35 rogge f 4.90 a f 5.15 Haver f3.a f3,50 gerst f 4,70 duivenboonen f6,75 a 7,— paardenboonen fa 6.bruine boonen f a f Gr. erwten f -,— 7;50. AMSTERDAM, 25 Oct. Ter veemarkt waren aangevoerd 563 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.64. dito 2de qual. f 0.58 dito 3de qualiteit f 0,50 per kilojmelk- en kalfkoeien 100 a 260, graskalv. a 31 nuchter kalveren 9 14, 44 schapen eu lammeren a vette varkens 36 a 41 c.; beiden per kilo.—biggen a paarden f a ROTTERDAM, 26 Oct. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 4 paard, 1869 runderen, 602 vette-en graskalveren, 7 nuchtere kalveren 8 scha pen of lammeren, - varkens, 353 biggen, 5 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 70 e. 2de qual. 65 c., 3de qual. 60 c.; kalveren lste qual. 80 c. 2de qual. 70 c., schapen 60 e., alles per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 64 2de f 60 3de quai. 156. ALKMAAR, Oet. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt:koeien/ a 6 nuchtere kalveren a vette kalveren a schapen avarkens fper kilo, ma gere dito a bokken a—paarden af lammeren f 25 Oct. Ter veemarkt werden verkocht 8 koeien van 150a 200, 144 kalveren van f 35 a 125 11 nuchtere dito van f 14 a 30, 596 schapen f 22 a 31,154varken» 47 a 38 c. 2o magere 12 a 16 c. per kilo. SCHIEDAM, 26 Oct. Moutwijn per Ned. vat a f6,75 Jenever f 12,25 Amsterd. proef f 13,50 Spoeling f ,80 dito commissie f 1,10. LONDEN, 25 Oct. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 4500, Schapen en Lammeren 13000, Kalveren 200, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/- 4/- Sciiapen en Lammeren 3/6 a 6/ Kalveren 3/- a 4/9 Zwijnen 2/8 5/-. LEIDEN, 23 Oct. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet tarwe winter- f a -,zomer- -,s f ,-, heet. rogge winter- -,a -,zomer- -,— a -,heet. gerst zomer- -.— a chevalier -,— a -.heet. haver, zware- f -,— -. De prijs der boter was heden per vat lste qual 50.— a 72.—, 2de qual. f a DELFT, 23 Oct Heden werden aangevoerd 64 stapels kaas, wegende'f/e zamen 18710, kilo; f16a 22.— per 100 kilo. HOORN, 23 Oct. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet. tarwe f 6,25 a 8,50 - heet. rogge fheet. gerst 5.25 4.35heet. haver f 3,75 mosterdzaad a karwijzaad f 19,a 19,50 heet. boonen: heet. bruinel 10, a 11,75 gele heet. paardeboouen 1 a-,— heet. erwten a heet. groene f ,10 s|14, heet. grauwe f 13,a 20, heet. witte heet. aardappelen 2,a 2,40 manden appelen f a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 40| tot 200 veulens f a —koeien van ftotkal veren van 20 tot 12schapen van 20 tot 26,— lammeren van13 tot 19,varkens van 10 a 17, —zeugen a biggen van 5 a 8, PURMEREND, 28 Oet. Kaas: aangevoerd 398 stapels prijs der kleine kaas i'34,middelbare ƒ32.50. Boter 1.25 a 1.35 per kilo. Runderen: aangevoerd 409 vette koeien lager in prijsmelk prijshoudendgelde- lager in prijs kalfkoeien 141 Vette kalveren aanvoer stuksprijs 60 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch- gere dito: aanvoer 25 stuksprijs (9 a 23 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 159 stuks, prijs 38 46 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 40 stuks, prijs f10 a 16 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 403 stuksprijs 3 a f 7. ALKMAAR, 22 Oct. Aangev. 4600 H.L'Granen.Men be steedde voor tarwe 7,50 a 8,25, rogge ƒ5,50, a 6,50 gerst 4,50 a 4,60, dito chev. f 4,90 a 5,40 haver J 3.— J 3 ,90 paardenboonen f -,— a bruine dito f ƒ11,25, duiven dito f kanariezaad rood mosterdzaad 13— a geel dito f karwijzaad ƒ18,75 a 20, blauw maanzaad 13,25 groene erwten 10,a 16, grauwe dito 15,— a 19,— vale dito 9,— a 14,50 Witte f a -.— Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 525 stapels, wegende 137,043, kiio. hooi kleine f commissie f middel bare f laagste prijs f.Gras kleine f35,— com missie f 33,— middelb. f. 32.50 per 50 kilo. Amsterdam, 26 Oct. 1886. Prijzeu der onderstaande effecten86Uoteelr pCt. ae koers- Nederland. Certif. Werk. Schuld. 2l 0 0 0 8 0 0 0 31 Hongarije. Obl. Leeuing 1867. 5 Goiulleening5 Italië. Obl. Pantel. Leeu. 1860-64 6 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 u ft zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 Husland. bij Hope& Comp. Oude Rutten 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100. 5 Spanje. Obi. buitoni. 1867, 1871 75. I1 18762 (Perpetueele)4 Turkije. Obi. Aig. Schuld 1865. 5 1869. 6 Bgypte. Obl. Leening 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876 4' s 1877 4 Columbia. Obligatien4s. Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Holl. iJz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18755 Hallo. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rualaud. Gr. Spw. Maatsch. Aand.. 5 Baltische Spw. Aandt Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Ohark. Obl. 1000.. 5 Morachausk Sysran Aand.. 5 Riaschk Wiasma 5 Humeuio. Aandeden Spwdi». Amerika. Chicago N. W. Cert.Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert,. 7 Nederland. Loten Amsterdam f 100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgle. Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staatsl. 1854 I860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers prolongatie 2 pot. 75 S9V, 99'A 100»/4 923/8 95'/, 66 675/is 52»/.. 102'/, 88'/.. 991/8 47 58'/, 74 110'/, 122'/, 381/- 143/, H7s 117'/, 150 110 707/8 130 897/, 11 62'/, 120»/,, 61»/., 95 99''/,, 51'/, 0OI/4 41'/, 35'/, 134'/, 107 109'/, 104 103 106'/, 106'/, 112 136'/, 135»/, 128'/, LONDEN, 26 October. Aan dë Times wordt uit Sofia gemeld, dat de Russische Regeering den militairen attaché Zakaroff, hoofdaanlegger van den staatsgreep heeft teruggeroepen. MAINZ, 26 October. In de naburige dorpjes Finthen en Gonsenheim zijn ver dachte ziekte- eu sterfgevallen voorgeko men, welke aan cholera doen denken. De overheid heeft terstond een nauwkeurig onderzoek ingesteld en maatregelen van voorzorg genomen. St. PETERSBURG, 26 October. Eene dagorder van den Czaar, ter gelegenheid van de onthulling van het militair ge- deukteeken verschenen, spreekt het ver trouwen des Keizers uit in den moed van leger en vloot, maar behelst niets met betrekking tot de hangende vragen van den dag. NISCH, 26 October. Tusschen den Mi nister van buitenlandsche zaken en den Bulgaaischen gedelegeerde Dr. Stransky, is gisteren eene schikking getroffen omtrent het herstel der vriendschappelijke en di plomatieke betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije. De benoeming van Stransky als diplomatiek agent van Bulgarije is door de Servische Regeering aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3