NIEUWE No. 1053. Zondag 31 October 1886. 11de Jaargang. Vrijheid? B UI TE NL A Ni)" Zijn er zoo? IÜ1LEIHCIE COERm. ABOirarEMEIÏTS PK IJ S Per 8 maanden voor Haarlemj 0,85 Voor de «verige plaatsen in Nederlaud fr. p. p. 1,— Voor het Buitenlaud 1,50 Afzinderljjke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUKEATT: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HOK AGITATE. PKIJS DEK ADVEKTEBTTIÉH Van 16 regels30 Gents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdsg avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever*: KÜPPERS fc LAUBET. De republiek is de vrijheid. Dat was de leus, welke nu voor bijna eene eeuw iu Frankrijk weerklonk. Er werd niets meer of minder dan een paradijs van geluk, vrede en voorspoed aan de Franscke Natie, doch aan haar niet alleen, aan geheel de wereld beloofd. Eu de meer derheid des volks liep in de val, door de valsche vrijheidsliefde voor haar uitgezet. Buiten Frankrijk zelfs maakten de nieuwe ideeën grooteu opgang. Ook iu ons lieve vaderland danste men om deu vrijheidsboom. Wij zijn nu eene eeuw verder. De vraag is nu gerechtigd: wat is er vau al die fraaie beloften geworden? Raadplegen wij de historie, dan ziet het er somber met de vrijheid uit. Spoedig na de omwente ling, toen men het wettig bestuur had verjaagd en deu gezalfden Koning, met zijne gemalin, had vermoord, zegevierde de guillotine-politiek; al wat niet knielde voor den afgod van den dag, werd onthalsd. De slachtbank was een middel van regeereu geworden. Dat was een der eerste liefe lijke vruchten, welke de revolutie schonk. Zoo ging het voort, totdat zelfs den republikeinen de toestand onhoudbaar voor kwam. De moordenaars werden op hunue beurt vermoord. Aau de ware vrijheid werd toch het leveu nog niet geschonken. Napoleon I werd de tuchtmeester der revolutie vauFrankrijk en tevens eeu wraak engel Gods, ook voor andere volken, die moesten gestralt worden voor het boelee ren met de wanbegrippen der omwente ling. Het wettig koningschap werd in Frankrijk hersteld en ook in het overige Europa kwamen er weder legale toe standen. Toch bleef het beginsel der revolutie voortwerkeu; geheel vrij van de inwerking der valsche vrijheidsbegrippen bleven de meeste Natiën niet. De uitkomst is bekend. Iu Frankrijk werden de Bourbons verdre ven en kwamen de Orleansen op deu Troon. Misschien zou Koning Louis Philippe er iu geslaagd zijn aan zijn volk duurzaam heid van instellingen te verzekeren, doch nieuwe omwentelingen drukten hem en hij zelf hinkte op twee gedachten. Daar kwam de Februari-revolutie; de Koning werd we der van den Troon gestooteu. Hij viel door dezelfde kracht, welke hem op deu zetel had verheven. De republiek werd opnieuw uitgeroepeu, maar lij was welhaast weder onmogelijk geworden. Napoleon III greep de teugels van het bewind eu het scheen werkelijk, dat hij de orde en de rust zou kunnen handhaven. Hij werd echter spoedig het werktuig der revolutie, welke hem tot haar doel gebruikte. Toen moest hij als Keizer te ouder gaan, vermits op revolutie bodem geen Troon kan staud houden. FEUILLETON. Vervolg). Maar dergelijke beuzelingen schrikten onzen Handspaak niet af. Hij vertrouwde op zijn eigen talent van te regeeren; hij zag gaarne die kleine uitbarstingen van ongeduld, en verheugde zich als hij dacht, hoe onder zijn bewind, een enkele gestrenge blik olie op de golven zou uitstorten: en boe bij hare opvliegendheid even zeer zou wegnemen, als hare liefde aaukweeken. Om de taktiek, die onze Handspaak bij zijne verkeeriDg in acht nam, wel te verstaan, moeten wij het volgende gesprek mededeelen, doorhem met zijn vriend Michaël Mits gehouden. Mijn heer Mits wai een lang, mager, oud heer, wiens vreemd gevormde haviksneus hem reeds op het eerste gezicht als een man van buiten sporige denkbeelden deed kennen, terwijl een half geopende scheeve mond en een starend oog, op zijn misnoegd vocrkomen duidelijk het kenmerk van besluiteloosheid drukte. Hij had geenszins een tegenzin in den huwelijken staat, De oorlog met Pruisen (Duitsehland) werd voor Frankrijk noodlottig; van Sedau ging de Keizer in ballingschap. Weder kwam de republiek, doch wat ook ging of kwam: de vrijheid kwam iu Frankrijk niet. In geheel Europa werd zij maar spaarzaam in werkelijkheid door de volken genoten. Tot eer van ons vaderland mag het wor den getuigd, dat bier betrekkelijk de meeste vrijheid werd genoten. De verklaring van dit verschijnsel moet hierin worden ge zocht, dat in Nederland de Godsdienst, Goeie zij dank, nog door velen bleef geëerd. De heillooze invloed der revolutie werd daardoor bij niet weinigen gebroken. Maar iu 't algemeeu leed Europa ouder de voort durende werking der wanbegrippen van de omwenteling. De internationale verhoudin gen veranderden geheel en kwamen totaal in strijd met de geschiedkundige ontwik keling. Wettige Vorsten werden onttroond eu over hun land naar welgevallen be schikt. Dat alles verder thans aan te wijzen, ligt niet iu onze bedoeling. Wij keeren naar Frankrijk terug. Het liberalisme heeft daar eene eeuw gewoeld en gewroed en nu is het zoo ver gekomen, dat de vrijheid met de wettige macht is onttroond. Zij bestaat niet meer. In navolging van hetgeen de eerste revo- lutiemauneu deden, wordt aan niemand vrijheid gelaten dan aan de libertijnen. Eeu nieuw eu droevig bewijs vau de revolutionnaire opvatting der vrijheid, le vert de onderwijswet, waarover in de Ka mer van Afgevaardigden opnieuw werd beraadslaagd. Het doel dier wet is iu wei- uig woorden te formuleeren. Men wil de godsdieustlooze school onbeperkt doeu keer- schen. De bizoudere, Christelijke school wordt doodeenvoudig vermoord. In afma ken ligt trouwens de kracht van de mo derne Jacobijneu. Deze onzalige wet was reeds laug iu aantocht. Tegen de Christelijke volksschool werd elk jaar hardnekkig gestreden. De heillooze toeleg zal nu gelukken; de Frau- sche Natie wordt nu zoo ou beschaamd mo- geljjk vau deu zegeu eener Christelijke opvoeding beroofd. Al de geestelijke Broe ders en Zusters, die het heilig werk der opvoeding met zulk eene verheveu toewij ding volbrachten, worden uit de scholen verdreven. De stofvergoders zullen de plaat sen, door het Geloof ledig gelaten, gaan innemen. Dat alles heeft het liberalisme gedaan. Hoe ver die bovendrijvende partij iu hare vervolgiugszucht durft gaan, zulks blijkt uit eeu merkwaardig incident, 't welk zich Dinsdag jl. voordeed. Het gebeurde verdient wel de aandacht uit het oogpunt eener juiste waardeeriug van het drijven der li bertijnen. Wat geschiedde? Bjj de discussie over de Onderwijswet maar veeleer het beste deel zijus levens doorge bracht om eene vrouw uit te zien. Zijne ondervinding had hem derhalve veel geleerd, waarmede hij anderen, die een stapje verdel gingen dan hij ooit had durven wagen, ken gerieven. Iedereen, die plan heeft te huwen, wil een vertrouweling hebben, en onze Pieter had Mits daartoe gekozen, omdat hij wist, hoe bekwaam deze was in raad te geven, en anderen te zeggen hoe zij moesten handelen. iiJa, Pieter," zeide Mits, terwijl zijn mond en neus noch scheever trokken dan gewoonlijk, „ja, Pieter, zoo gij besloten hebt deze persoon te huwen, ik voor mij zie geene reden waarom gij u zoo haast, er zijn zooveel meisjes en vrouwen gij kunt gerust nog eens rond zien, dan is de hoofdzaak, dat gij zorgt, zeker van haar bezit te zijn. I)at is onbetwistbaar. De eer.ige vraag is maar zoo gij geen geduid hebt, om haar karakter door en door te loeren kennen karakterkunde iu het voor bijgaan gezegd, i» eene schoone studie hoe gij hieromtrent te werk zult gaan. De juffer nu heeft niets boren u vooruit, omdat zij terug kan werd door eeu der ledeu voorgesteld om aau de onderwijzers op de bizoudere scho len gelegenheid te geveu, wauueer zij mee- nen, dat hun onrecht wordt aangedaau, hunne bezwaren bij een onpartijdig samen gesteld college in te brengen. Men zou nu oordeelen, dat tegen eeu dergelijk voorstel volstrekt geen bezwaar kon worden ingebracht. De wet der recht vaardigheid gebiedt toch, dat men steeds aan iedereen gelegenheid verzekere,om recht te bekomen. Maar de revolutionnaire theo- ï'ieëu benevelen het gezond verstand. Zoo dra men zich op den bodem der revolutie bevindt, begint men de zaken met par tijdige oogen iu te zien. Hoogst merkwaardig was de bestrijding van het amendement. De liberale tirannen hadden den treurigen moed om het voor stel te bestrijden uithet oogpunt der vrijheid. »Wij zijn niet tegen de vrij heid, declameerden zij,» maar tegen de over- heersching Een der conservatieve ledeu riep toen uit: Waartoe zouden wij nog langer beraadslagen? De minderheid wordt doodeenvoudig geëxecuteerd!* Zoo is het. De guillotine staat nog altijd te Parijs opgericht. Men moordt nu geen menschen, maar het recht. Het wil ons voorkomen, dat het laatste uog erger is, dan het eerste. Dat zelfde lid der rechterzijde, consta teerde ook, dat de gausclie bedoeling der onderwijswet op niets anders neerkwam, dan op den boosaardigen toeleg otn de Katholieken te tergen eu te grieven. Hjj verbaasde zich daarover niet, wijl het werd bedreven door de Jacobijneu van de meest geduchte soort; doch waar hij zich over verwonderen moest, dat was over de on beschaamdheid, om die geweldenarij te ver dedigen met eeu beroep op de vrijheid eu den eerbied voor het Geloof. Eerlijk bekend moeten wij ons verbazen over de verwondering van den Graaf De Muu (hij was de bewuste redeuaar) daar hij, een der uitstekendste leden vau de conservatieve partij, toeh wel weet, dat de revolutie-beginselen leugen-beginselen hij treurige uitnemendheid zijn. Vermoe delijk was het dan ook slechts ironie van uen heer De Mun. Hij zal met de geesel- slagen van den spot de revolutionnaire geweldenaars hebben willen tuchtigen. 't Spreekt van zelf, dat het amende ment word verworpen. Zelfs een minimum van vrijheid wordt aau de niet-liberaleu geweigerd. Er bestaat voor hot bewustziju vau den liberaal geen erger zonde dan tegelooven. De liberalen sidderen voor de Hoogste Waarheid des heils als de duivel voor het Kruis. Hebben wij recht of niet, als wij telkens er op wijzen, dat de revolutie de outkeu- uing moet genoemd wordeu vau al wat treden, en u bedanken volstrekt niet. De ondervinding heeft mij geleerd, dat eerst dan, wanneer men niet gemakkelijk terug kan treden, men er ernstig aan begint te denkeu. Men zegt wel eens van een vogel iu eene kooi, dat hij kwijnt, omdat hij opgesloten ismaar de vogel klaagt niet, omdat hij in een kooitje gesloten is, maar wel omdat hij er niet uit kan, en zoo gaat het met de menschen ook. „Zoo, zoo", zeide Pieter Handspaak, terwijl hij ter sluiks zijn welgemaakten persoon overzag, doch tevens met een blik, die te kennen gaf, dat de lessen van Mits, die hem van zijne zaak dubbel zeker moesten maken, niet geheel voor hem verloren gingen. „Gij kunt er op aan", vervolgde Mits- „Wees overigens niet al te zorgeloos. Gij moogt jegens uwe geliefde zoo innemend en zachtmoedig ziju als gjj wilt, totdat zij uw aanzoek aangenomen heeft; maar dan komt het tweede bedrijf, en dan moet gij tusschenbeide eens voor blauwbaard of voor bullebak spelen, anders mocht zij die rol eens op zich nemen. Nu en dan wordt gij eens boos, en laat een tooneel als van Borneo en Julia door wat sneeuw en hagel afwisselen. Gij schuift altijd de schuld miar op de jaloezie uwer liefde. Die waar, heilig en dierbaar is. Daarom had Z. H. de Paus volkomen recht, toen Hij de beginselen van 1783 plechtig veroordeelde. De beginselen van het Evangelie zijn ou- vereenigbaar met die der omwenteling. Dat is eene onomstootelijke waarheid. Zij, die met de verderfelijke leer der revolutie wil len transigeeren, begaau, in ons oog, eene groote zoude. God en Satan zijn niet te vereenigen. Men moet kiezen. De vol ken moeteu God dienen of de beginselen der wereld. Welk eene zee vau ellende heeft de re volutie niet reeds over de volken uitgestort! Zou daarin Gods baud niet zichtbaar zijn? Hjj laat zich niet bespotten. De wereld moet daarom zich weder op den eenigen en eeuwigen grondslag van recht en waar heid plaatsen. Geen vergelijk mag met de dwaling worden getroffen. Men moet, ia dat opzicht, alzoo op het hoogste gebied zich houden aau den ouverbiddelijken eisch: alles of niets. Met betrekking tot de po litieke dwaling geldt ook de waarheid, dat men zich moet wachten voor den eer sten stap. Velen rueenen, dat men wel een eind weegs met de libertij uen kan meegaan. Men moet zich maar wachten voor het te ver. Verderfelijke opvatting! Zoodra men zich eenmaal op het verkeerde pad bevindt, gaat men zoo gemakkelijk al verder en verder. Nu men weder gezien heeft, tot welke heillooze cousequentiëa de revolutie voert, zulleu onze lezers het wel met ons eens zijn, dat aan de dwaling geene enkele concessie mag gedaau worden. Telkens als men zich geneigd zou beginnen te voe len om het oor te leenen aan de inbla zingen der valsche vrijheidsvrienden, denke men aan de vrijheidsmoordeu, die de re volutie op haar geweten heeft. De verontstelde cholera-gevalleu iu deu omtrek van Mainz zijn bij ouderzoek gebleken slechts verwante ziekte-verschiju- selen eu niet die van Aziatische cholera te zijn geweest. In deu Franscheu Senaat is de be raadslaging hervat over den verkoop der kroottjuweeleu, enz. Het amendement van den heer Boulanger, om vooreerst tot den verkoop te besluiten en bij eene latere wet uit te maken, waartoe de daaruit voort komende gelden gebruikt zulleu wordeu, werd aangenomen. De politie der City heeft den optocht verboden, welken de Londensche socialisten achter dien derLord-Mayor's processie op den 9eu November willen lioadeu. De sociali sten verklaren dat zij hun optocht houden zullen, ondanks dit verbod, bewe- reude dat het onwettig is. De Times verneemt uit Sofia, dat de verscliooning ia altijd geldig. Niets scherpt de genegen he d meer dan nu^en dan een kijfpartijlje^ Zelfs de zon zou zoo helder niet schijnen, als niet de nacht tusschenbeide kwam en zulke ontroeringen houden haar gemoed in beweging, maar tevens op u gevestigd. De ondeugendste jougens zijn imm(y:s altijd moeders lievelingen de kwaadste kerels hebben altijd de beste vrou wen. Dat bewijst de waarheid van hetgeen ik zeg. Van tijd tot tijd mag eeu eukol geval ongelukkig fctioopen, maar dat bewijst niets geen regel zon der uitzondering, Eene verkeering, zwakke ze nuwen en eeu proces kunnen twintig jaren duren; als zij maar goed behandeld worden, en dan zullen zij nog evengoed ziju als iu den beginne. Negenmaal van de tien moot gij overwinnen of zelf overwonnen wordenen dan dunkt mij is het beter het eerste te kiezen. Dit is mijne meening, mijnheer Handspaak," zeide Mits met groote deftigheid, ten teeken, dat zijne wijze vermaningen geëindigd waren, terwjjl hij zijne tanden opeensloot eu ziju mond scheever trok, waarna hij zich omkeerde en heenging, onze vriend Iiuudspaak met nieuwe zorgen achter latende. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1