BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. opening der Sobranje uitgesteld is tot Zon dag, daar de vergaderzaal niet gereed is. Vele Afgevaardigden zijn voornemens Alex ander te herkiezen, zeggende dat zij vrij heid daartoe bezitten, al mogen de mogend heden die keus ook niet willen bekrachti gen. De Bulgaarsche Regaering is voor nemens den staat van beleg te herstellen, om verspreiding van Russische leugens te voorkomen en te breidelen. Uit Constantinopel verneemt de Daily Dews dat de nieuwe Britsche gezant, White, een voorstel meebrengt tot eene onmiddel lijke conferentie der mogendheden tot op- lossiug van de Bulgaarsche quaastie. Het Turksche geaspireerde blal Tarik zegt, dat de Porte bereid is daaraan deel te nemen. Het heet, dat de drie Ooster- sehe Rijkeu zijn overeengekomen tot eene drie-jarige bezetting van Bulgarije door Rusland, desnoods verlengbaar. De Britsche Regeering moet aan de Porte vergunning gevraagd hebben, om een paar Britsche oorlogschepen door de Dardanellen te laten om met de Russische fregatten bij Varna samen te werken. De Porte zou echter heb ben geweigerd. Kaulbars heeft in eene nota ter keunisss van de Regeering gebracht, dat eene te rechtstelling der officieren, die bij den staats greep betrokken zijn, eene uitdaging zou zijn jegens Rusland, dat alsdan zijne uiter ste maatregelen zou nemen. De Daily News verneemt uit Petersburg, dat de censor der drukpers aan de redac teurs der Petersburger bladen heeft voor geschreven, voorloopig een vredelievenden toon aan te slaan, waardoor men hoopt het vertrouwen der beur3 weer op te wekken. Het Journal de St. Petersbourg ziet in het talmen der Bulgaarsche Regenten, met betrekking tot de samenkomst der Sobranje eeuteeken van toeschietelijkheid, maar tevens een symptoom van den abuormaleu toestand, die nog ernstiger werd door de blijken van minachting voor de eisehen des vol kenrechts. Dit laatste is dan ook de reden van het zenden der oorlogsehepeunaarVarna. In eene voorbereidende vergadering van af gevaardigden heeft eergisteren-avoud Stam- buloff eene uiteenzetting gegeven van den toestaud, en daaruit de slotsom getrokken, dat eene verkiezing van Prins Alexander onmogelijk is, en dat de nationale verga dering een candidaat verkiezen moet, wieu Rusland gunstig gezind is. Sofia is in staat van beleg verklaard. De IJselbode, het budget voor onderwijs be sprekende, zegt o. a. het volgende: Onder de dingen die in het jaar Onzes Hoe ren 1886 tot de kennis' van het geheele volk gekomen zijn, behoort het, feit dat er een over compleet aan onderwijzers bestaat. Wel is het wettige volle getal onderwijzers nog lang niet aangesteld, maar het is niet waarschijnlijk, dat het daartoe ooit overal zal komen. Inmiddels zijn er te veel onderwijzers, zooala bij elke vaca ture, zelfs in de binnenlanden van Drente, blijkt. Dit te veel aan onderwijzers wordt veroorzaakt door te vele en te groote fabrieken, waar het artikel van Regeeringswege wordt gefabriceerd. Zoo onderhoudt het Rijk zeven groote, zeer ge compliceerde en zeer dure inrichtingen, waarin het Slaat8fabricaat tot zijn grootsten glans en deugdelijkheid wordt opgevoerd, 't Zijn de Rijks kweekscholen. De jongelieden krijgen aan die inrichtingen f300 'sjaars toe als zij zoet zijnen behoorlijk van het wetenschappelijke likkepotje, dat de Staat aanbiedt, willen innemen. Elk dezer modelinrichtingen, waarin een tach tigtal wetenschappelijk en lichamelijk verpleegd wordt, kost met een en ander f 55000 els jaar waarvoor hoogstens een twintigtal onderwijzers zou kunnen worden afgeleverd. Behalve deze allerhoogste kweekschool met haar leerscholen, onderhoudt de Staat nog over de geheele lengte en breedte des lands tal van normaallessen, die gezamenlijk in dit jaar de lang niet onbelangrijke som van f 600,000 verslinden. Daaronder heeft men goede en kwade inrichtin gen, die kweekelingen door hun examen brengen en andere, die dat uiet of hoogst zeldzaam doen; sommige, die in eene bestaamde behoefte voorzien en di uk door leerlingen bezocht worden en an dere waar geen of haast geen leerlingen zich aanmelden en die in de wereld geroepen schijnen om de jaarwedden van het onderwijzend perso neel te verbeteren. Nu had men mogen onderstellen, dat de heer Heemskerk in dien tot buitensporige uitbreiding gekomen uitwas eens geducht het snoeimes zou gezet hebben en het toch reeds aan zoovele uit wassen laboreerende openbaar onderwijs van dien leelijken knobbel zou hebben verlost, ten minste het (ling tot behoorlijke afmetingen zou hebben herleid. Die zoo dacht, vindt zich bedrogen. Op de geheele kapitale som van 6 tonnen gouds weet de Minister slechts f 25,000 te bezuinigen. De heer Heemskerk schijnt den aanfok met kracht te willen voortzetten, ondanks de markt verliep en het artikel minder gewild en gevraagd is. Recht voor elks recht, het volksblad tegen socialisme, dat te Amsterdam verschijnt, betoogt, dat de vraag naar den normalen arbeidsdag een van de gevaarlijkste eisehen van onzen tijd is, //omdat die vraag lo. noodwendig moet leiden tot de willekeurigste ingrijping in de persoon lijke vrijheid en het persoonlijk belang door het geweld der strikes en tan den Siaatsdwang; 2o. tot de schreeuwendste onbillijkheid van den eiach naar meer loon voor minder werk, en 3o. tot de smartelijkste teleurstelling door toenemende el lende". De bepalingen tot bevordering van Zondagsrust door de Regeering in een wetsontwerp voorgesteld, verbieden loonarbeid op Zondag in of voor eenig bedrijf buiten gebouwen en daar binnen, zoo hij buiten ziebthaar of hooriraar is, met uitzonderin gen of zoo zij niet hinderlijk zijn voor anderer Zondagsrust of noodzakelijk, zoodat goederen en personenvervoer zijn toegelaten. Vrijstelling van het verbod wordt verleend in geval van noodzakelijkheid. Voorts wordt verboden: het honden van ver- koopingen op Zondag; het drijven van handel op zichtbare of hoorbare wijze behalve in eet- en drinkwaren; het houden van openbare ver makelijkheden of geraasmakende spelen binnen een afstand van 200 meter van de plaats voor openbare godsdienstoefening; den verkoop van sterken drank in het klein in lokaliteiten vóór 12 uren op Zondag, alles op straffe van boete of bij herhaling van hechtenis. Hij, die eene overtreding in zijne woning toe laat is mede strafbaar. De Tweede Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen a. s. Don derdag 4 November, des namiddags te 1 uur. Haarlemmermeer, 29 October. Aangaande de bijdrage in de kosten van het telegraafkantoor en den bouw van een post- en telegraafkantoor alhier, heeft de Gemeenteraad besloten, zich op nieuw bij adre» te wenden tot de Tweede Ka mer en aan den Minister van Waterstaat enz. te be richten, dat, zoolang de onzekerheid duurt omtrent het al of niet blijven van het telegraafkantoor, de Raad nog geen besluit kan nemen omtrent het bouwen van een post- en telegraafkantoor. Tot hoofdingeland van Haarlemmeerpolder is benoemd de heer Jb. Van Zijverden te Haar lemmermeer. Een zeer brutale diefstal is op den St. Louis-Eraucisco-spoorweg (Ver. Si.) ge pleegd. Daar beeft een dief onder yoorwendsel dat hij gezonden was, om de beambten te helpen, zicb toegang versohaft tot den postwaggon van een trein, onderweg den beambte vastgebonden, en zich toen uit de voeten gemaakt met brieven en pakk'tteu ter waarde van 50,000 dollars (f 125,000.) Voor de politie-rechtbank van Westmiuster, zoo verhaalt de Loudensche Globe, stond dezer dagen een Nederlander, zekere heer N., terecht, wegens dronkenschap. Die heer was in zeer „keunelijken staat" gevonden in King's Road, en naar het politie-bureau gebracht. Daar verhaalde hij, dat hij een werk over dronken schap schreef, (zijn toestand was dus een door hem genomen proef!) en dat hij het zeer hard vond, dat men de dronken lieden opsluit. Men moest hen b. v. naar een gasthuis zenden, en bouillon geven. Thans ontkende hij niet, beschon ken te zijn geweest. Maar hij was verontwaar digd, dat de politie hem niet in een cab naar huis had laten brengen. Hij was een der naaste bloedverwanten van eenige voorname staatslieden, en hij protesteerde met verontwaardiging tegen zulk eene behandeling. Hij zou zich bij den Nederland8chen Consul beklagen. Hij betaalde de boete waartoe hij veroordeeld was 6 shilling en ging daarop heen, met de verzekering, dat „de zaak hiermee nog niet uit was." Tot staatkundige verwikkelingen zal echter deze be handeling van een Nederlandsch onderdaan wel geene. aanleiding geven! Inmiddels maken de En- gelsche bladen zich vroolijk over den /indignant Dutchman," dat is te begrijpen. Bij den uitgever W. J. van Hengel te Rotterdam is verschenen: Het zoogenaamde dierlijk magnetisme of hypnotisme (Catalepse. Lethargie, Somnambulisme, Fascinatiepopulair beschreven en toegelicht, door dr. W. Nolen. Aan het einde zijner beschrijving en beschouwing der hypno tische verschijnselen kat dr. Nolen deze slotsom volgen: „Naar onze meening is het opwekken van hypnose bij luer.schen alleen dan te verde digen, wanneer dat door wetenschappelijke man nen geschiedt, hetzij om te trachten daardoor de kennis omtrent de physiologie der hersen- functiën uit te breiden, hetzij om te beproeven, daardoor in bepaalde ziektegevallen genezing te verkrijgen. Hypnose opwekken louter voor de grap is, naar het ons toeschijnt, schandelijke lichtzinnigheid, het hypnotiseeren te exploiteeren tot eene kostwinning, geweteulooze kwakzalverij." Voor veelvraten! Vóór eene Par ij- sclte restauratie leest mer, thaus: "Table ri'höle voor drie franks het uur." Aide onderoffieren van het Duit- sche leger moeten nu, ingevolge een Regeerings- besluit, telegraphie leeren. In de kazernen te Berliju is men reeds begonnen met het onderwijs in het behandelen van de telegraaf-toestellen, en ook te Straatsburg wordt eerstdaags zulk een cursus geopend. Volgens 't v e r h a a 1 zou M i r s, w ij len de bekende Eransche journalist en fiuancie- man, op de volgende wijze de eerste stap gedaan hebben op den weg, die tot zijn volgend fortuin leidde. Hij was klerk op een kantoor te Bordeaux, maar slaagde er in werk te krijgen bij een locaal blad. Daar was bij o. a. belast met het samen stellen der geboorte-, huwelijks- en doodrubriek. In de laatste werd door hem eene zonderlinge wijziging gebracht. In de kolom der overledenen las men voortaan: Overleden mr. AODder behandeling van dr. X. daar en daar; mevr. B...., onder behandeling van dr. Y. daar en daar, enz. Bij ieder overledene werd de naam en de woon plaats gevoegd van den geneesheer, die hem of haar had verpleegd. Eenige weken ging dit goed en het publiek begon al lijsten op te maken van de doctoren, die de meeste dooden hadden. Het blad werd druk verkocht, maar 't scheen dat de dokters minder op deze bizondere vermelding gesteld waren. Zij poogden bij den uitgever ge daan te krijgen, dat hij ze achterwege Jiet, maar de man was onverbiddelijk en de wet liet hem l vrijheid zoo te handelen. Ten slotte, na lang overleg, veel drukte en onaangenaamheden, be sloten de gezamenlijke doctoren de quaestie af te koopen en voor eea bedrag van 50,000 franks was de uitgever te vinden. Mire3 kreeg er de helft van, vertrok naar Parijs vond daar zijn weg, verwierf glorie en ging er onder. De Chineesche Regeering moet voornemens zijn, het Hemelsche rijk een post dienst te geven, in Enropeeschen trant. Men zal, om te beginnen, als proef, al de open havens verbinden. De Regeering tracht nu daarom de opheffing te bewerken van de Eugelsche, Erauscha en Japansche postkantoren, welke in de voor naamste havens zija gevestigd. A. De H. te N ij m e g e n g i n g b 1 ij k- baar met zorg de wintermaanden tegemoet. Hij stal daarom een wollen deken verkocht die, en verteerde de opbrengst en gaf zich zelf bij de politie te Arnhem aan. Voor de eerstkomende koude is hij alzoo beveiligd, daar hem van Rijkswege voor eenigen tijd logies wordt verstrekt. Door een Afgevaardigde onder richt, dat eene kudde hoornvee door een dollen hond gebeten was, heeft Pasteur, over dit geval geraadpleegd, geantwoord, dat, zoolang de dolheid niet bij eene koe is uitgebroken, het eten van het vleesch geen gevaar oplevert. Indien de eigenaar aldus niet wil of kau handelen moet hij wachten tot de dolheid uitbreekt, waarna hij het vee moet afmaken en zoo spoedig mo gelijk begraven, d. i. nadat de eerste verschijn selen zich hebben vertoond. Koeien zijn volgens Pasteur, zeer vatbaar voor dolheid. Of men nu bij beesten prophylactische maatregelen kan nemen, zooals dit bij menschen geschiedt, weet de geleerde niet te bevestigen, daar hij ia die richting geen voldoende proeveu heeft genomen. DeHertog van Au male heeft ee n e lijfrente van 500 fr. verzekerd aaa alle bedienden, (lie hij door zijne verbanning uit Frankrijk heeft moeten afdanken. Te A 1 f e u (N.-B.) zijn bij het slaopen van het huis van den landbouwer D. Adriaanseu in eene schuur een groot aantal oude munten ter waarde van f 500 gevonden. Zij waren in een pot bewaard. Ook teGinneken heeft een boer 85 zilveren munten gevonden uit de eerste helft der 17de eeuw. Daarbij ziju er 32, die grooter zijn dan een rijksdaalder en eene waarde van f 3 aan zilver hebben. Zoo zullen er misschien wel meer zijn. In eene advertentie leest men: „Eju arts zoekt eene flinke praktijk. D e 394e jaardag der ontdekking van Amerika, door Ohristophorns Columbus is door de te New-York woonachtige Italianen met een optocht door de straten en een volksfeest gevierd. In een En gelach blad werd on langs de vraag gesteld in welken zin de Prins van Wallis gelijkstond met 15 shillings? Thans komt hierop het antwoord van „een kind//: hem ontbreekt slechts een kroon (vijf shillings) om een souverein (pond sterling) te zijn. Een jongmensch maakte onlangs een reisje naar Alexaudrië, hoofdzakelijk omdat hij steeds had hooren zeggen, dat de Alexandrijnen zes voeten hadden. Hij kwam echter teleurgesteld thuis. „Allemaal praatjes, de lui zien er net uit als jij en ik," zeide hij. Een geacht Hagenaar doet telkens voor 10 tegelijk aan plakzegels op. Men krijgt die aan een vel. Evenals vroeger echter scheurde hij ook nu de plakzegels af en bewaarde die in een houten doosje, wat hem gemakkelijker in het gebruik i3. Dat ging altijd goed. Nu echter bleek de gom zoo slecht te zijn, dat de zegels als een kliije op elkaar geplakt zaten en niet meer te gebruiken waren. Natuurlijk ging hij naar het plakzegelkantoor en verzocht de slecht geleverde waar voor goede te ruilen, te meer omdat voor het kantoor de stukjes papier geen waarde hebben en zonder noemenswaardige schade door het Rijk vervangen kunnen worden, maar voor hem 5 cents per stuk vertegenwoordigen. Het antwoord luidde echter ongeveer: „Ja Mijn heer, daar kunnen we niets aan doen! We hebben er al meer klachten over gehad. Maar weet u, wat u doet: leg ze in het water, dan weeken ze los en kunt u ze zelf weer met gom bestrijken!" Een zonderling tooneel hadon- langs, naar men verhaalt, in de gerechtszaal te Cincinati plaats. De vertegenwoordiger van het openbaar Ministerie werd daar, gedurende de zitting, op last van den rechter, iu hechtenis ge nomen, omdat hij niet wilde gehoorzamen, toen deze hem beval zijne rede te eindigen. De ver toornde ambtenaar liet zich geenszius lijdelijk weg brengen. De politie werd hem niet meester, dan nadat hij den commissaris zeiven een bloedenden neus had bezorgd en verscheidene agenten lal van trappen en schoppen had toegebracht. In de koninklijk goedgekeurde statuten der sociëteit Ondtr ons te Ierseke komt eene bepaling voor, die navolging verdient: De vergaderingen mogen niet langer duren dan drie uren." Terwijl voor looiers, voor bakkers, voor geneeskundigen, voor landbouwers, voor in genieurs, zelfs voor wielrijders speciale couranten uitkomen, bleef er nog eene klasse van lieden over, die in 't geheel geen courant te lezen hadden: dat waren de dagbladschrijvers zeiven. Daarvoor is nu iu Engeland gezorgd; sidert eenige weken verschijnt te Londeu The Journalist, die omtrent de internationale letterkundige tractate», de wetten op de drukpers, het verslaggeveu „eu anderszins" heel iets wetenswaardigs behelst waar geen menech belang in stelt behalve een journalist. In een der aatste zittingen van den Gem enteraad te Weer.en had een der rede naars juist met kracht om „meer licht" in eene zaak geroepen, toen plotseling heel de electrische verlichting uitging. Men kan zich voorstellen, hoeveel vroolijkheid dit verwekte. De Parijsche kappers, kleer- en modemaaksters, die steeds in voor- en najaar iu congres beraadslagen over de in te voeren ver anderingen, hebben over verscheiden ergernis ge vende drachten het doemronair geveld. Da pen ny-krulletjes warden eindelijk afgeschaft; het haar wordt weer glad langs het hoofd en iu vlechten of krullen gedragen. Da hooge hoeden gaan naar de rommelkamer; platte vilten hoeden eu baretten komeu weer iu eere, maar.... als versiersel daarvoor dienen weder opgezette diereu, vogels en vooral katjes. Ook tournures zullen eindelijk verbannen worden. Ook thans zullen fabrikanten en winkeliers, die nog voorraden tournures en hooge hoeden bezitten, nog wel hun best doen, om die uit-stekeude kleediugstukkeu te handhaven; maar zij zijn door den Hoogen Raad der mode veroordeeld. De verdediging van den heerP. Huet uit Goes van het verschijnsel, dat de heer Abraham Spies, onderling te Ladysmith, hem uit de oorden der zaligheid was verschenen, terwijl deze nog spriogleveud was, berust op de moge lijkheid, dat een levend mensch zich ook mani festeert en de geest van een nog levende het lichaam verlaat en zich naar elders verplaatst. Zóó zal het komen, zegt het Rott. Nbl., dat de geest bij zooveel menschen absent is! Suiker als een middel tegen ketel- steen in stoomketels. Kolonel Agostino Polto, Italiaansch ingenieur, beschrijft iu een weten schappelijk tijdschrift (Italiaansch) eeuige reek sen pioeven door hem verricht, waaruit blijkt, dat suiker de aangroeiing van ketelsteen tegen gaat. Excelsior-petroleum. Onder deze veel belovende benaming wordt vooral te Berliju vrij wat bewegiug gemaakt onder de petroleum- haudelareu. Het zon zijn de beste soort van petroleum, die iu den handel voorkomt; ze zou uiterlijk zich onderscheiden door hare volledige kleurloosheid, bijna geheele reakeloosheid envoi- komene zuiverheid, zou door hare scheikundige samenstelling alle gevaar van ontploffing uitslui ten en wijders alle andere soorten door haar specifiek gewicht eu den graad van hare licht- kraciit. overtreffen. Voor 18 penningen 11 cent) de liter wordt zij te Berlijn verkocht. (De andere, goede petroleum geldt thans te onzent 7V2 a 8 cent de liter, iu het klein.) De ouder- viuding zal moeten leeren, wat er waar is van al die groote beloften. Ais „absolument authentique" deelt de Figaro mede, dat eene groote Verze kering-Maatschappij in eene vertrouwelijke cir culaire aaa hare agenten dezen heeft gewaar schuwd om geene verzekeringen te sluiten op het leven van personen, die middeltjes gebruiken om zich het haar of den baard te verwen, welke gelijk men weet, veelal vergiften, met name lood, bevatten. TeLeipzig zal den 27 Januari eene internationale tentoonstelling van levensmiddelen geopend worden. Hoofdzaak dezer tentoonstelling is: verspreiding van kennis omtrent de beste wijze van volksvoeding, terwijl ook aan de leger- verpleging, zoowel in Europa als in de tropische gewesten, de aandacht zal gewijd ziju, zoomede aan de methode van voeding, te volgen in inrichtin gen van liefdadigheid. Een medicus schrijft: Esd goed koop en uitstekend tandpoeder is de gewone dub bel koolzure soda-, meu krijgt de tandeu prachtig wit. Van 1 November af zullen op al de spoorwegen in Wurtemberg de waggons le, 2e en 3e klasse electrisch worden verlicht. Zooals men weet kan men de waggons daar te lande iu alle richtingen doorloopen. Uit Roermond wordt gemeld: Een postbesteller die, in dienst zijnde, weigerde hulp te verleenen aan de politie, is eergisteren ver oordeeld tot 50 cent boete. Hij zal hiervan in hooger beroep komen. Voor hetzelfde feit werd een particnlier veroordeeld tot f5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Het vreemde in eerstgenoemd geval is, dat de postbestellers bij hun ambts eed moeten verklaren, gedurende hun dienst tijd zich met niets anders te zullen bezighou den en hun werk geheel zullen beperken tot de hun toevertrouwde bestelling en dienst verrichting. Had dus de man de gevraagde hulp aan de politie verleend, dan zou hij door zijne superieuren beboet of geschorst zijn gewordeu. De fiuanciëele uitslag der Bak- kerij-tentoonstelliug rechtvaardigt meent de Arnh. Ct. ten volle het besluit der Commissie om slechts „bewijzen" van gouden en zilveren medailles te geven en die niet in natura uit te reiken. Dan ware er zeker geen 76 pCt. van het waaiborgfonds terecht gekomen. De vraag rijst echter, of juries niet wal mild worden met gouden eu zilveren medailles, als het edel metual slechts den prijs van het papier kost. Professor I. P. Iddings, lid van het Amerikaansch Geologisch bureel, heeft een rapport ingediend ov r een onder den naam Ob sidian klip bekenden glazen berg te Yellowstone. Deze berg of klip is, volgens het rapport, een halve mijl lang en 150 tot 200 voet hooge keu- velenrei van glas, welke dezelfde eigenschappen als kunstglas bezit. De klip is waarschijnlijk door eene vulkanische uitbarsting ontstaan. De glaslaag is van onder 75 tot 100 voet dik; de poreuze, puimsteeuachtige oppervlakte is gedeeltelijk ver nield. Merkwaardig zijn de prismavormen aan den zuidelijken rug van den berg. De kleur van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2