B11\ E i\ L 1 1>. ging in volkomen orde uiteen gegaan. De stoet was 2 uur gaans lang. De depu tatie, door den Burgemeester en de Sche penen van Charleroi ter overhandiging van het adres ontvangen, telde 20 per sonen. De heer Dedekind, die te Wolfen- buttel was gearresteerd onder verdenking van deelneming aan het smeden van misda dige plannen, is weder op vrije voeten gesteld. Het waarschijnlijke tekort op de begroo ting van 1886/87 voor het Duitsche Rijk wordt op 40 millioen mark geraamd, waarvan meer dan de heltt ten laste komt van de mindere ontvangst der suikerbelastiug. In een aantal Duitsche plaatsen, zooals te Gotha, Mainz, Neurenberg, enz. hebben er huiszoekingen plaats gehad bij de sociaal democraten. De Fransche Minister van Onderwijs en Eeredienst zal bij den Raad van State een ontwerp-besluit indienen, tot het bui ten gebruik stellen van de Madeleinekerk te Parijs. Hoe belangrijk de schenking van Chan- tilly door den Hertog van Aumale aan het Instituut is, kan blijken uit de waarde, waarop het kasteel met de daaraan gren zende goederen en de zich daarin bevindende verzamelingen van zeldzaamheden worden berekend. Het wordt op een minimum van 45 millioen geschat. In eene bijeenkomst van de socia listische broederschap te Londen, Zondag avond gehouden, is, daar er geen antwoord is ingekomen van het hoofd der politie op haar gezonden brief, besloten, ondanks het verbod, bij het voornemen te blijven tot het organise«ren van een optocht op den lord-mayors-dag (9 November). Betreffende de Egyptische quaestie ver neemt Reuters Office, dat ondanks de agi tatie der Fransche bladen, de Engelsche Regeering in aanmerking zal nemen, dat zjj de door alle mogendheden erkende ze delijke verplichting heeft om de openbare veiligheid in Egypte te handhaven en zich dus niet zal laten afbrengen van hare te genwoordige staatkundige gedragslijn. Zij zal Egypte niet aan wanorde prijs geven en aan eene mogelijke nieuwe revolutie blootstellen. De Bulgaarsche Agent te Constantiuopel heelt van zijne Regeeriug last ontvangen om den Russischen Gezant Nelidoff een ontwerp van schikking voor te stellen, hetwelk daarin bestaat, dat er een gemengd Gouvernement zal gevormd worden, aan welks samenstelling alle partijen zullen deelnemen. Men wil weten, dat, indien Rusland zij nerzijds de Sobranje erkent en den door deze vergadering te benoemen Vorst aan neemt, de Sobranje alsdan hare werkzaam heden zal voortzetten. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. Bij sententie van het hoog militair gerechts hof is het vonnis van den krijgsraad te Kota Radja, waarbij de Europeesche fuselier J. Van Alphen is schuldig verklaard aan „als schild wacht op zijn post in de nabijheid van den vij and van zijn post afgaau, zonder te voren af- gplost te zijn" en deswege veroordeeld tot de straf des doods met den strop, bekrachtigd. Door de Nederlandsch-Indische Spoorweg maatschappij is naar men verneemt weder een voor de suikerfabrikanten zeer belangrijk be sluit genomen, namelijk tot verlaging van spoor wegvrachten met 25 cents per pikol. Met het wetsontwerp betrekkelijk de Zondags rust, zegt Het Dagblad, gaat het zoo als we 't hadden verwacht. De twee antipoden op dat terrein hebben hun principiëel woord gesproken. De Standaard zegt, dat de Minister zijne zaak bepleit met wat „gangbaar is in de kringen van onze moderne theologen". De Arnh. Ct. qualificeert de voordracht als een inconsequent vasthouden aan de tien ge boden, wat den Sabbath betreft. Als een waarschuwend voorbeeld houdt ook Het Centrum ons het debat voor oogen, dat dezer dagen in de Fransche Kamer gevoerd wordt over de Onderwijswet en waarin de „li berale" onverdraagzaamheid zich weder van haar zwakste zijde doet kennen. Tout comme chez nous. „Mag men niet met het volste recht veronderstellen en aannemen, dat onze liberalisten het voetspoor van hunne Fransche geestverwanten zullen volgen, wanneer de omstandigheden hun daartoe gelegenheid zul len scheuken, wanneer de rechterzijde tot mach teloosheid is gedoemd en de linkerzijde haar wil geheel eu al kan doordrijven, wanneer de Grond wetsherziening in „liberalen" geest is gewijzigd en niets den liberalisten belet, hun anti-gods dienstige neigingen bot te vieren? Radicalen en „gematigden" zulleu zich dan aaneensluiten, om het „clericalisme" in het onderwijs op de aller eerste plaats zoo mogelijk den doodBteek toe te brengen." „Wij staan thans nog krachtig en sterk tegen over dien vijand. Met het voorbeeld, dat Frankrijk ons te aanschouwen geeft, voor oogen, dringt zich als vanzelf aan ieder onzer de plicht op, al te doen, wat in ons vermogen is, opdat ook wij niet eenmaal, evenals de Fransche conservatieven aan handen eu voeten gebonden, aan den vijand zulleu zijn overgeleverd en machteloos staan te genover de grievendste vernedeiing en verguizing". „Hoe langer hoe doller" zegt het Doet. Wbl. van een voorstel tot onderwijs-hervorming, ge daan door iemand, die zich Jan Kritiek noemt, en niet alleen zou willen, dat in't vervolg tot schoolopzieners, examinatoren enz. alleen onder wijzers benoembaar zouden zijn, maar ook aan eene commissie uit de onderwijzers het maken van een nieuwe Schoolwet zou willen opdragen. Jan Kritiek meent, dat niemand zich tegen dit denkbeeld kan verklaren, tenzij hij de onderwijzers voor „onmondig" houdt, dat wil zeggen voor „ongeschikt om zelf de beate wijze te bepaleu, waarop hunne zaken moeten worden behartigd". De Redactie van bovengenoemd weekblad er kent, in haar eenvoud, tot nog toe altijd geloofd te hebben, dat de onderwijzers er waren voor het onderwijs; maar Jaa Kritiek heeft haar nu terechtgewezen. De school is er voor deu onder wijzer; zij is zijne zaak. Wat dus billijker dan dat de onderwijzer alteen bepale hoe die zaak moet gedreven worden, dat de onderwijzer ook worde schoolwetgever. De overige Nederlanders, de ouders der kinderennu ja, die ziju er alleen om te betalen. Men spreekt van eene betooging eene „reusachtige" weet men reeds bij voorbaat dat ze zijn zou die in Februari te Amsterdam zal worden gehouden ten gunste van algemeen stemrecht. In het Nederl. Tijdschrift voor geneeskunde behandelt dr. Bardenis v. Barlecom het wets ontwerp tot wijziging van het geneeskundig staats toezicht. Hij acht vooral aanbevelenswaardig de oprich ting der gezoadheids-commissiën en de afschaf fing der geneeskundige adj.-inspecteurs. Van de vorming vau eene centrale commissie uit inspecteurs met een bureau te 's-Hago, vreest hij te veel centralisatie, terwijl hij beweert, dat, zoo de geneeskuudige raden niet aan de ver wachting van velen hebben beantwoord, en hun nut niet eveuredig schijnt te zijn aan de moeite en kosten, zij toch, zoo noodig eenvoudiger sa mengesteld, te verkiezen zijn boven de te hunner vervanging voorgestelde adviseurs. De beide andere geneeskundige wetsontwerpen blijven onbehandeld. Z. M. de Koning heeft den Zeereerw. Hooggel. heer Dr. H. J. A. M. Schaepman be noemd tot ridder der orde van den Goudcu Leeuw van Nassau, als blijk van Zr. Ms. hooge waar- deeriug van Dr. Scliaepman's arbeid op het ge bied van letteren eu kunst. De Zeereerw. Hooggel. heer J. W. Brouwers, Oud-Prof., Pastoor te Bovenkerk zal op Maandag 22 November in het lokaal van St. Jozefsgenoot schap te Gent, bij gelegenheid der huldebetooging aan de hh. Frans De Potter en Hendrik Claeijs, daartoe door de iurichtiugs-commissie uitgenoo- digd, de feestrede houden. Haarlemmermeer, 2 Nov. In deze gemeente is Zaterdag-morgen te 6 uren een groot ge deelte afgebrand van de boerderij dar familie Gevers van Eudegeest, in huur bij G. J. J. Geertzema, aan deu Hoofdweg J. J. 11. Het bewoonde gedeelte, het zomerhuis, de bergen met koren, twee schuren eu de meeste gereedschappen ziju behouden gebleven. De oorzaak is onbekend. De woning, het koren en de gereedschappen waren verzekerd. De nieuwe spuit van Hoofddorp deed voor het eer6t dienst en voldeed goed. Van een tandarts, die per spoor trein zijn patiënten afrijdt, weet een reiziger uit Denemarken te vertellen. Hij zag op deu Vetnb- Lemvig-spoorweg bij elk station een of meer boereu of boerinnen, met kiespijudoekeu om, staan wachten. Er ging dan een waggon 3e klasse open; zij gingen daarbinnen, kwamen na eenigen tijd er weer uit en de trein bleef iutusschen gedul dig staan wachten. Bij navraag vernam hij, dat in den waggou een tandmeester uit Ringbjöbiug zat, dis eiken Za'erdag op deze wijze zijue patiënten buiten de stad kwam behandelen. Mevrouw Stewart is te Ne w-Y o r k overleden. Drie jaren geleden had haar man haar 340 millioen nagelaten. Daar de overledene geen rechtstreekscke erfgenamen heeft, zal dit aardig sommetje onder neven en nichten worden verdeeld. Een veehouder te Noordwolde werd dezer dagen door rijksambtenaren aardig beetgenomen, ofschooon hij zelf het wellicht zeer onaardig zal vinden. Ter ontduiking van den accijns had hij in zijne woniug een puikbesten pink doen slachten. Terwijl hij nu 's nachts te bed lag, drong plotseling een noodkreet in zijne ooren: „Help, help, een man te water!" Bereid vaardiger in het hulp bieden dan in het betalen van den accijns, staat hij fluks op en vliegt naar buiten. Nauw echter is de deur geopend of eeu paar mauneu snellen even vlug naar binnen, en vóórdat de man goed weet wat er gaande is, hebben de ambtenaren het geslachte rund bena derd. Hij kon nu niet alleen eene som gelds stor ten, om te beletten, dat de „drenkeling" werd meegevoerd, maar kreeg eeu proces-verbaal op deu koop toe. Als een voorbeeld, hoe in den tegenwoordigen tijd r,aar werk gezocht wordt, diene dat het aanbod gedaan is om den herbouw van het Kurhaus te Scheveniugen uit te voeren voor ƒ400,000, of ƒ150,000 beneden het ra mingsplan, naar hetwelk de opbouw zal worden ondernomen. Te Milaan had dezer dagen eene lachwekkende vergissing plaats. In den gemeen teraad was besloten de fa9»de der galerij Victor Emanuel te doen schoonmaken, en wel 's nachts, om het verkeer niet te stremmen. Toen nu de werklieden, hiermede belast, zich des avonds om half tien met ladders, emmers en verdere benoo- digdheden gewapend aau 't werk wildeu begeven, werd hun dit door de wacht belet, die hen met luider stem vroeg wie zij waren eu hen blijkbaar voor nihilisten, petroleurs of iets dergelijks aan zag. Te vergeefs trachtten de werklieden hun aan 't verstand te brengen wie zij waren, het mocht alles niets baten, zoodat zij ten slotte dooi\de wacht naar 't politiebureru werden gebracht, door een groot aantal toeschouwers vergezeld, waar eindelijk de vergissing werd opgehelderd. Een landbouwer te Tilburg hield er eene koe op na, waarvoor de slachters eene betrekkelijk kleine som wildeu geven. Dr mau slachtte de koe zelf, verkocht het vleesch 10 ct. minder dan de slachters, en de slotsom was, dat hij nog ƒ30 meer ontving, dan de slagers hem hadden geboden. Een der politie-rechercheurs te 's-Hage heeft de hand gelegd op eeu knaap, op wien de aandacht was gevestigd door den direc teur eener begrafeuisvereenigiug daar ter stede. Dit jonge mensch, een oude bekende der justitie, ging namelijk op den uitkijk staan voor de wouingeu van ingezetenen, waar een begrafenis stoet stond. Nauwelijks waren de koetsen uit het gezicht of hij schelde aan het sterfhuis aau en vroeg, uit naam van den begrafenisbezorger, de lijkkist-schragen terug en eene fooi. Soms uara hij beide, meerendeels echter alleen het fooitje aan, zeggende de schragen later te komen halen. Maaudag werd hij op heeterdaad betrapt, toen hij op deze wijze de bewoners van een huis op deu Dennenweg wilde bedriegen. Pasteur's hulp werd dezer dagen ingeroepen voor een groot aantal koeien te La- marzelle, die door eeu dollen houd waren gebe ten. Maar hij weigerde, omdat hij niet zeker was van de goede uitwerking zijner inenting op de dieren. Men schrijft uit Eist: Naar men beweert, kan eeu meusah het zonder eten een vrij langen tijd uithouden. Dat dit bij een dier ook het geval kan zijn, bleek onlaugs bij den landbouwer G. De Graaf, in het dorp Eldeu, waar men eeu varkeu, dat als vermist beschouwd werd, ouder eeu karrevracht strooisel pakte. Veertien dagen later toen het strooisel werd op geruimd, kwam het varken, wel eenigszins ver magerd, maar toch levend te voorschijn. Het Sjarig zoontje van J. N. in het voormalige Delftshaven, dat eeu paar maan den geleden uit een fLscbje met loog dronk, is eergisteren aan de gevolgen daarvan overleden. De Bremer bark Schiller, kapt. Steimboemer, heeft op hare rei3 van Queenstown naar Havre, vau 13 tot 18 October, vreeselijk te lijden gehad van storm en holle zee. Uit het dagverhaal van die reis blijkt, dat het ontzettend gehavende schip den lödeu geen stormzeeën meer overkreeg. „Dat was misschien alleen te dauken aan het vaak vervvorpen middel om een zak met olie over boord ie hangeu," zoo zegt het bericht. Den I8den ontmoette het schip eene sleepboot, die het gelukkig op de reede vóór Havre bracht. uit eene halve verdonving wakker geworden, die, zooals hij dra bespeurde, door eeu dikken damp was veroorzaakt. Da venstergordijnen waren, zoo als de iuzeuder meldt, in brand geraakt en wel daardoor, dat zekere dealen der karaf, die op de vensterbank stond, de stralen der morgenzon op één punt van het gordijn geconcentreerd en daar door in brand hadden gestoken. Volgens telegram uit Londen, bij de Vereeniging vau Assuradeuren ontvangen, zijn de stoomschepen Print Hendrik, van Batavia naar Amsterdam en Hubbock, vau Sydney naar Louden, ter reede vau Aden in aauvariug geraakt. Esrstgemeld stoomschip zonk en het laatste is zwaar beschadigd. De Prins Hendrik werd aan stuurboord iugeloopen en ligt met het tusscheu- dek ouder water. Men hoopt het schip echter lens te pompen. Al de opvarenden ziju gered. Eenige bedriegers te Londen schijnen het op den Diitschen handelsstand ge munt te hebben. Het Berliner Tageblatt vindt het ten minste noodig, tegen twee firma's te waarschuwen, die waren in Duitschlaud bestellen, maar nooit betalen. Daar deze kooplieden ook met Nederland een proef zouden kunnen nemen, laten wij hier hunne adressen volgen. De een noemt zich Coulters en Co., Shipping and commission merchants 62, Carter Lane, Londen Ec; de ander A. Meyer eu Co., 1 Motky Avenue Curtain Road, Londen. Beide firma's zijn in de Londenscht handelskringen geheel onbekend. Als eene bizonderheid deelt men aan het D. mede, dat op het kippenhok, staande in deu tuin vau den heer Huiuck, aan de Bszembrug te Utrecht, zich eergisteren morgen eene slaug van circa een meter lengte, bevond, die in den afgeloopen nacht daar verschenen is, zonder dat men weet van waar. De onwelkome gast werd terstond naar het Zoölogisch Kabinet op de Hoogt overgebracht. Als eene bizonderheid kan ge meld worden, dat bij G. B. te Scherpeuzeel, dit jaar eeu appelboom voor de derde maal bloeit. Den eersten keer leverde de boom een flinken oogst op, de tweede maal droeg hij vruchten ter grootte vau een knikker, en thaus vertoonen zich weder nieuwe bloesems. Wij gaan vooruitl De kunststaat ook op het gebied der melkerij niet still Eerst hadden wij kunstboter, daarna kunstkaas, nu hebben wij ook kunstmelk. Luideus mededeelin- gen iu de Revue Scientifique en de Moniteur des Inventions industrielies heeft men den grondslag gevoudeu, om kunstmelk te maken. Vet wordt in den staat van emulsie gebracht, en men voegt er bij eenige zouten, melksuiker, albumiue en wat zoutzuur. Wel is de smaak van dat fabrikaat nog niet precies die van de melk, maar de scheikunde beeft ook iu dezen haar laatste woord nog niet gesproken! Wegens het naderen der cholera zijn door het gouvernement vau Bohemen alle geneeskuudige ambtenaren aangeschreven, zich ter herkenning van den aard der ziekte iu ge vallen van twijfel te bekwamen in de bacterio logie. Zij worden vrijgelaten in de keuze van den cursus. Prinses Seprague n-G a 1 i t z i n, die verdwenen was, is aan de Pruisisch-Russische grenzen teruggevonden. De Russische consul te Thorn had eenige dagen geleden eene havelooze vrouw bij zich ontvangen, die bleek de verloren Prinses te ziju. Zij had den weg van Dresden naar Thorn te voet afgelegd. In eene plotseliuge vlaag van krankzinnigheid had zij Dresden ver laten. De zieke is naar Warschau opgezonden en zal aldaar worden verpleegd. In Frankrijk is de wijnoogst dit- maal ongeveer overal minder geweest dan in 1885, dat reeds een slecht jaar was. Op sommige plaatsen was de opbrengst een derde, op andere de helft eu elders "Is minder. De stad Bremen heeft van 'hare tegenwoordige herfat-jaarmarkt eeu bizonder aan denken bekomen. De impresario Kamaun, die daar met eene karavaau Zoeloekaff'ers voorstel lingen gaf, is met de kas op de vlucht gegaan, vele leveranciers eu het kaffergezelscbap latende zitten. De Zoeloes, die allen aan huuue longen lijden, zijn nu voorshands armlastig geworden voor deu Bremer Staat. Onlangs is te Weenen een knaap, die met zijne makkers voor een veroordeelde speelde, die opgehangen moest worden, bij onge luk werkelijk opgehangen, en gestikt. De andere jongens nameu verschrikt de vlucht, eu toen er hulp kwam was de knaap reeds dood. Zijn arme moeder heeft van schrik de spraak ver loren. Omtrent de wijze, waarop te Giet hoorn de moordenaar van deu jachtopzieuer Kiel tot: bekentenis is gebracht, meldt de Zw. Ct. nog. Toen de verdachte F. Sch. Maandag-avond van den vergeefschen onderzoekingstocht aan het gemeentehuis terugkwam, en het oogsublik nabij was, waarop hij utt zijn voorloopig arrest zou woiden ontslagen, wenschte de Burgemeester, de heer W. R. Verbeek, hem nog eeus alleen te spreken. Na een hartelijk en gemoedelijk woord eu aandrang om te bekennen zei Sch.: „Ja maar, Burgemeester, ik ben nog maar 22 jaar, en 20 jaar zitten loen de majoor-titulair J. M. Van Hien vervolgens binnenkwam, zei de schul dige: „Doe er de boeien maar af, ik heb 't ge daan." Eén waterkaraf-brandstichter. D i e d i t hoort zal aanvankelijk gelooven, dat het eene grap is. Toch betreft het hier een feit, dat zich onlangs te Milaan voordeed, zooals een iuzeuder in de //Mit. Ztg." bericht. Hij was des ochtends door een kwellend gevoel uit een diepen Blaap of Wat het regeeren en verdedigen van een groot land kost, kan men uit de volgende opgayeu zien. Het totale bedrag aan belastingen iu Frankrijk geheven van 1800 lot 1885, beloopt 154 milliarden frank3, waarbij nog leeningen komen ter gezamenlijke grootte van 27 milliarden. Het consulaat en het eerste keizerrijk kostten 115,000 franks per uur, de restauratie 119,000, het bestuur van Louis Philippe 150,000 de re publiek van 1848 173,000, het tweede keizer rijk 349,000 eu de tegenwoordige republiek tot 1882 405,000, en na dien tijd 463,000 fr. per uur. In ééne synagoge (die van de rue de la Victoire te Parijs) is gedurende de jongste kerkelijke hoogtijdeu (3 dagen) aan zitplaatsen- huur en offergelden 100,000 franks outvangen. De politie der Italiaaansche stad Catania heeft dezer dageu eene bende zoogenaamde „tooveuaars" gevat, die knapen magnetiseerden, om hen "schatten te doen viudeu", zooals zij den velen bijgloovigen wijsmaakten. Een der aldus behandelde jongens was dientengevolge zoo goed als krankzinnig geworden en het hoofd der „bezweerders" was juist bezig hem, ouder allerlei zonderlinge gebaren, met een stok te slaan, om „de booze geesten uit hem te verdrij ven,// toen de politie de bedriegers allen te zamen in hechtenis nam. Gedurende de maand September werden iu het stedelijk laboratorium te Parqs 439 monsters wiju scheikundig onderzocht, en van deze slechts 95 onvervalscht bevonden. Te Scheveningen is 22 Oct. het zeer zeldzaam geval voorgekomen, dat art. 180 van de gemeentewet is toegepast op den eigen aar van eeu gebouw aau deu Kanaalweg, die tegen de verordening op de bouwpolitie in een trottoir keldergaten had gemaakt. Genoemden dag, in den vroegen morgen; werd op kosten van den overtreder vau gemeentewege weggeruimd, hetgeen ia strijd met de verordening was ge maakt. De 19 klokken van het speelwerk van deu Arnemuidenschen toren, indertijd door den heer S. L. Gobetz, te Middelburg, aangekocht, zijn naar langdurende onderhandelingen voor het Rijksmuseum te Amsterdam gekocht en daar deze week afgeleverd. Vermoedelijk zullen zij in den toren van het Rijksmuseum verder aau hare bestemming beantwoorden. Wie was de grootste liefhebber? „Ja" vertelt een bereisd heer „wat die Indianen van ïum houden! Als zij er eens den smaak van beet hebben, zullen ze er lettelijk alles voor geven. Eens in Dakota bood eeu oud stamhoofd mij zijn paard, met zadel, teugels eu ik weel al niet wat meer voor een flesch rum, die ik bij mij hadl" „En sloot je den koop?" „Dat kan je begrijpen, miju laatste flesch! Maar ik vertel het je alleen maar, om je te laten zient zie je, hoe dol die Indianen op drank zijnl"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2