BINNENLAND. MAKKTBEBIÜHTBN. overal ruimschoots steuu en sympathie on dervinden en Gods zegen deze prijzens waardige pogiugen begeleiden. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Zelfzucht. Allerlei. Wij hebben dezer dagen gemeld, zegt De Tijd, hat het Gemeentebestuur van Parijs opnieuw twee hospitalen heeft verwereldlijkt. Het afscheid der Zusters, vooral in het hospitaal de 'l Enfant Jesus, waar slechts kinderen aan hare zorsren zijn toevertrouwd, was hardverscheurend. Daags te voren kwam de beroemde dr. Olivier, een der zes chefs van dienst, hoewel zelf ziek, naar het hospitaal, om van de Zusters afscheid te nemen en zijn innig leedwezen uit te drukken over haar vertrek. E;u republikeiusch en anti-clericaal apotheker, die reeds vier jaren in het hospitaal woont, protesteert in een der Parijsche bladen tegen de verdrijving der religieuzen. De Zusters waren de moeder der kindereu, zegt hij; nimmer zal Mlie X. of Z. de „moeder" in hare diensten behoorlijk kunnen vervangen. Eer. groot aantal personen van allen rang en stand zijn de Zusters daags vóór hare uitdrijving hunrre hulde komen aanbieden. Donderdag-ochtend vroeg verlieten de Zusters de hospitalen. Een journalist, die ge tuige was van het vertrek der Liefdezusters uit het hospitaal Neckerbeschrijft dien uittocht als volgt. Om zeven uur kwamen de Zusters lang zaam en zwijgend, met de onderwerping en het verdriet op het gelaat, uit de kapel, waar zij voor het laatst de H. Mis hadden bijgewoond, naar buiteD. Bleek en de oogen vol tranen, schre den zij zachtkens voort in de Rue de Sèvres, verwondering en verontwaardiging wekkend bij ieder, die haar ontmoette. Op het oogenblik waarop zij het Gasthuis verlieten, trad een der omstan ders met ontbloot hoofd op haar toe eu zeide met luide stem: „Zusters, weest overtuigd, dal alle weldenkeudeu zich aan uwe zijde scharen." De werklieden, die naar hun werk gingen, ont blootten het hoofd en spraken van de uitdrijving der religieuzen op een voor het Gemeentebestuur alles behalveu gunstigeu toon. Eene vrouw uit het volk riep, de Zusters ziende, uit: „Is het geen schande, dat men die goede ZuBters aan de zie ken ontneemt." Vrouwen weeudeu. In de Gast- huizeu weenden en zuchtten intusscheu de zieken en verpleegden en zagen niet zonder argwaan de sierlijk opgesmukte dametjes aankomen, die de teak moeten overnemen der teedere, eenvoudige en zorgzame Liefdezusters. De N. Rott. Ct. schrijft naar aanleiding van de aan dr. Scbaepmau verleende onderscheiding het volgende: „Met die hulde stemt voorzeker ieder in. Maar hoe algemeen ook de daad des Konings zal worden toegejuicht, wij gelooven dat geheel het land liever zou gezien hebben, dat den voortretïelijken Nederlandscheu dichter de Orde van den Nederlandschen Leeuw ge schonken ware, in plaats van een onderschei- diugsteeken, waarover de Koning buiten mede werking van zijneRegeering beschikt, HetMiuisterie zou niet te vreezen hebben gehad, dat een ont wikkeld man in Nederland daarin iets anders zou gezien hebben, dan eene welverdiende hulde aan een der geniaalste zonen des lauds." In de Haagsche tooueelwereld heeft zich een verschijnsel voorgedaan, dat men daar niet zou verwacht hebben. De directeur der Franeche opera heeft namelijk besloten de bekende schan delijke opera Herodiade, waarin de H. Johannes de Dooper als verliefd jonkman ten tooueele gevoerd wordt, van zijn répertoire te schrappen, en dat wel wegens gemoedsbezwaren „van vele hooggeplaatste en aanzienlijke zijden" tegen die voorstelling geuit. Ook het gemeentebestuur zou die „bezwaren van andersdenkenden" hebben ge ëerbiedigd, zoodat er van de opvoering der opera toch waarschijnlijk niets gekomen zou zijn en de directeur dus wel genoodzaakt was er van af te zien, hoewel dit voor hem eene groote te leurstelling is. De hooggeplaatste en aanzienlijke personen, die Den Haag de schande eaner opvoering van de Herodiade hebben gespaard, en het Haagsche G meentebestuur, dat de vertooning zou hebben belet, hebb-n ongetwijfeld recht op de erkente lijkheid van alle weldenkeudeu. Het ware te wen- schen, zegt het Huisgezin, dat aldus telkens werd gehandeld, waardoor openbare vertooniugen, het Christendom of den goeden zeden geweld werd aangedaau. Wat zouden vele gememeente- Lesturen zieh verdienstelijk kunnen makeD, door de welgezinde bevolking de ergernis te besparen van zoo menige tooneelvoorstelling, waardoor het christelijk en zedelijk gevoel wordt gegriefd! Over het algemeen is het er echter ver van af, dat de overheid op dit punt hare taak begrijpt. Het „liberale" Handelsblad, zegt Het Cen trum, is natuurlijk niet ingenomen met het ont werp der nieuwe Zondagswet, wanthet heeft .en godsdienstig, een anti-revolutionnair tintje! Niet alleen de materiëele Zondagsrust, maar ook de Zondagsrust des gemoeds, wil de Minister in bescherming nemen, en dit is het Handelsblad een gruwel. Materiëele rust wil het Handelsblad wel, maar de rust des gemoeds neen, dat is „clericaal"! Alsof niet de rust des gemoeds juist het hoogste, het edelste, het meest noodzakelijke was! De clericalenhaat doet onze tegenpartij meer malen alle bezinning verliezen en tot de meest dwaze gevolgtrekkingen komen. Dat leert ons wederom het betoog van het Handelsblad en andere „vrijzinnige" bladen over het outwerp- Zondagswet! Men zou Jdeu mensch zelfs het meest onont beerlijke onthouden, alleen omdat het van dm kant der „clericalen" kwam! Van liberalen kant, zegt De Gelderlander zullen pogingen gedaan worden om de rijkssub- sidiëu voor de meisjeB-h.-b.-scholen te herstellen. En wij dachten, dat de gegoede vrienden van het middelbare onderwijs door milde bijdragen sinds dien tijd die scholen hadden gebracht tot een voorbeeldigen toestand en hoogeu financiëelen en wete ischappelijken bloei. Er over praten en sub sidies er voor wenscben, kan de domste, armste drommel wel. Vermits de heer P. W Van der Sleyden 13 bevorderd tot ingenieur vau den waterstaat lste klasse, en dus heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, zal eene verkiezing van eeu lid der Kamer moeten plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Arnhem. De Provinciale Staten van Groningen heb ben tot lid der Eerste kamer herkozen den heer mr. B. Van Roijen, met 39 van de 43 stemmen. Bij de Tweede Kamer zijn de geloofs brieven van den heer Vaa Diggelen ingekomen. De Kamer is aangevangen met de behandeling van het ontwerp, hou lende nadere bepalingen op den accijns van het gedistilleerd. De heer Bahl- man bestreed het ontwerp wegens de samen koppeling van accijnsverhooging en accijnsrege ling en de bevoorrechting van de distillateurs. D« heer Van der Loejf vreesde nadeel voor den fiscus en de eerlijke handelaars voor de ge wijzigde bepalingen omtrent de trek dc Mi nister van Financiën ontkende een en ander. Art. 1 (behoud vau de verhoogiug van den accijns tot f60) is aangenomen met 28 tegen 27 stemmen. Ook in Groo t-B rittaunië begint men nu, evenals in Duitscbland, met opleggen van schadevergoedingen aan arbeiders, die het werk staakten. Dezer dagen zijn 600 kolenmijn- arbeiders in het Schotsche graafschap Eifïe, door den rechter, aan wien de beslechting van het geschil met hunne patroons was opgedragen, in het ongelijk gesteld, en veroordeeld om ieder aan de eigenaars der mijn eene schadevergoeding van shilling te betalen voor eiken werkdag, dien zij hebben verzuimd. ie Brussel wordt den 9en Januari a. s. eene internationale telephoon-tentoonstelliiig geopend. Zij zal alles omvatten wat op „verre- spreekinrichtiugen" betrekking heeft, en vijf weken duren. Niet minder dan honderd vijftien standbeelden of gedeukteekenen voor mannen van naam heeft men, sedert bet begin van 1872, iu Frankrijk opgericht. Een medewerker van Figaro heeft dit nagegaan, en geeft eene lijst van de namen eu de plaatsen, met de verzekering, dat hij er stellig nog heeft overgeslagen. Voorts noemt hij nog een 22tal standbeelden op, waar mede eerlang de „bronzen bevolking" des lands nog zal vermeerderd worden. De merkwaardigste tocht per tweewieler, die tot dusver plaats had, is door den Zwitser Fick uit Zurich, gedaau. Iu den tijd van drie wekeu heelt hij 1400 kilometer afgelegd. Bovendien trapte hij al dien tijd slechts met één beeu, omdat het ander gebroken was geweest eu niet mocht gebruikt worden. Een ongelukkig slachtoffer van bijgeloof is een knaap te Stockton, in Californië, waarvan de New-York Herald verhaalt. Men houdt er voor, dat die knaap, Willi Brough ge naamd en 12 jaar oud, een „vuuroog// heeft, dat alles iu brand steekt, waarop hij e,enigen tijd den blik heeft gevestigd. Verscheidene branden worden aau h. m geweten en hij is om zijn oog vau school gejaagd. Er heerscht iu die geheele streek groote verbittering tegen den armen jon gen, vooral nadat er onlangs vijf branden op een dag uitbraken, en hij ontvangt van allerlei zijden dreigbrieven. Het best zou zijn dat Willi Brongh maar naar eene andere streek ging, waar men minder bang is voor zijne oogen. D e Arnh. Ct. maakt de opmerking, dat uit geen enkele taal de bastaardwoorden zulleu verdwijnen voor wij allen zuiver Vo- lgpük schrijven. Over „het bier der toekomst" werd onlangs, op het congres in verband met de bierbrouweisteulooustelling te Londe», een stuk voorgelezen, waarin de meening geuit werd, „dat er in de toekomst de meeste vraag zal zijn naar Engelsch bier, van eene lichtere soort dan een der thans iu gebruik zijnde. Reeds nu is in Engeland eene voorliefde voor lichter bier waar te nemen, zoodat bijv. met ons Haarlemsen en Amstel-bier daar zeer goede zaken zouden zijn te doen. Misschien is dan wel het Haarlemsche bier, het bier der toekomst voor deEngelsche Naiie, Eene electrische ranselmachine moet nu te Geneve uitgevonden ziju, voorname lijk ter bestraffing van ondeugende schoolknapen. De jongens worden voor dit toestel vastgebonden, zegt de Tribune de Genève, naar gelang van de verdiende straf met groote of kleine electrische vonken gekastijd! Het voordeel van die wijze van straffen moet ziju, dat zij geeue pijnlijke sporen nalaat, zooals de vroeger gevolgde wijze van kastijding. De pijn duurt slechts zoolang de straf wordt toegepast. Op het bericht, dat de Keizerin van Japan hare hofdames heeft bevolen zich naar Europeescheu trant te kleeden, is menig echtgenoot aldaar bevangen geworden door eeu Ja-panischeu schrik. Onlangs is, in de Pruisische stad Spremberg, eene groote fabriek voor een dag tot stilstand gedwongen door eene musch. Er hadden nl. musschen haar nest gemaakt onder het dak van een der fabriekslokalen. Daar ge raakten twee der vogeltjes aan het vechteneen van hen viel in een vergaarbak van water, ver dronk, en werd door de kracht van het water, toen het uit den bak liep, iu de geleidingspijp gedreven. Die pijp werd dientengevolge verstopt; de stoomketel kon geen water krijgen en de machines konden Diet werken, voordat men de kleine oorzaak van de groote stoornis gevonden eu verwijderd had. Eene nieuwe toepassing van de elsctriciteit is volgens het Gentr. Blatt f. Elektrotechnik 7. 1886 die, waarvan de heer Newgass zich bedient, om van geslacht vee de huid af te trekken, door middel van een z. g. electrisch mes. Dat mes bestaat uit eeu beugel van platinadraad, die door een electrisehen stroom tot wit gloeiend gebracht wordt. De draad is door een niet-geleider tegen de directe aanraking met vleesch eu huid beschut. Noch huid, noch vleesch wordt beschadigd en de huid weggenomen, zooals men een sinaasappel schilt. Het vleesch zou op de huidvlakte zijne rerschheid langer bewareu dau bij de gewone handelwijs. Het Noor d-0 ostzee kanaal, waar voor nu door de Duitsche Regeering 19 millioen Mark is aangevraagd, zal al terstond aan 10,000 arbeiders werk verschaffen. D a v o s-P latz, de vermaarde g e- neeaplaats voor vele dorstlijders wordt elec trisch verlicht. Terwijl de tijd daar is, dat de wintersneeuw er zal beginnen te vallen, had men er in de vorige week gedurende twee dagen eeu (dag) temperatuur van 92o F. Met betrekking tot het ontkie men van graankorrels ouder buitengewoue om standigheden, verhaalde onlangs eeu Engelsch predikant, in eene redevoering ter gelegenheid van een oogstfeest, een merkwaardig geval. Iu eeu der Londeneche gastliuizeu nl. is een man geopereerd, die een hevige pijn in de wang had, waarvan men eerst de oorzaak niet kon ontdek ken, maar welke, zooals toen bleek, veroorzaakt werd door een graankorrel, jaren geleden in het oog van den man geraakt, cu die nu in ziju wang begon wortel te schieten! Een 26—j arig Fransch officier, de luitenant Oliviers, is in de Orde der Esrw. PP. Trappisten getreden. In Turk ij e, dat anders als Staat geen bijster goeden naam heeft op fiuanciëel ge bied, worden, volgens de Contemporary Review, de schuldeischers naar verhouding veel beter betaald dan iu andere lauden. De wetten zijn daar, op het punt van schulden voldoen, zeer onvoldoende. Maar die leemt* wordt aangevuld door de kracht van maatschappelijke en gods dienstige gebruiken. „De Turk," zoo wordt ver zekerd, „aebt het een heiligen plicht, zijne schul den te betalen.// Velen zullen zeker weuschen, dat de T.urksche Regeeriug van dezelfde gevoelens blijk kou geven! In Z u i d-A frika is men van plan aau Koningin Victoria ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum, een geheel uit struisvederen vervaardigde dolman of mantel ten geschenke aan te bieden. Op grond van art. 158 no. 2 van het nieuwe strafwetboek is door de politie te Maas tricht proces-verbaal opgemaakt tegen den persoon, aau wiens schuld dc brand, die op Dinsdag ji. daar heeft plaats gehad, wordt geweten. Zooals men weet, wordt dit feit thans gestraft met ge vangenisstraf of hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 300. Door eene bende vrijdenkers was Louise Michel uitgenoodigd, te Francouville het woord te voeren. Zij is echter van een slechte reis gekomen. De „roode maagd" werd uitgejouwd en uitgefloten en het was haar onmogelijk, zich te doen verstaan. Eindelijk schreeuwde zij zoo hard zij kon„Laat mij ten minste spreken. Buiten kunt gij mij beleedigen en vervolgen. Ik belach jelui. Ik herhaal, laat mij spreken Helaas! de vergadering wilde niets hooreu. Arme Louise! British Weekly brengt de uitkomst eener telling van de kerkbezoekers te Londen op één zondag namelijk op 24 October 11. Het bleek toen, dat op eene bevolking van meer dan 4 millioen menschen, 460,000 de morgen-gods dienstoefening en 410,000 de avond-godsdienst oefeningen bijwoonden. De talrijkste bezoekers hadden de St. Paulskerk, de Westminster abdij en de kerk der Dissidenten, waar ds. Spurgeon preekte. Eene firma te Londen, die een siroopje verkoopt, aan hetwelk zij eene genezende kracht toeschrijft, werkt met een kapitaal van honderdduizend pond sterling. Eeuige harer uit gaven bedragen jaarlijks het volgende: adverten tie- en publicatiekosten 60,000; belasting en patent 25,000; frankeerkosten voor ciiculaires en catalogi 4000; eu iu weerwil vau deze enorme uitgaven maakt de firma ontzaglijke winsten. Bij den vlijtigen man gluurt de honger wel in het huis, maar hij kan niet binueukomen. Eene vette keuken geeft een mager testa ment. Die met den dief loopt, moet met hem hangen. Die door het spreken sohuldig geworden is, kan niet altijd met zwijgen betalen. Er zijn menschen, die ons in 't aangezicht spuwen, om er een vlekje van af te vegen. Geen karaktertrek spreekt in den mensch zoo sterk, dan zijue zelfzucht, die hem liefdeloos maakt iu woord en daad; ons grootste leed is soms de schuld van anderen onze grootste schuld het leed, dat wij anderen berokkenen. En tocb spreekt er diep in ons hart een gevoel van be langstelling in, ja soms vau liefde voor onze medemeuscben; ware het anders, waarom gaan we hem dan niet koud en koel voorbij, den reiziger naar verre landen? Maar neen, wij geven hem, dien wij nooit zagen en wellicht nooit weder zulleu zien, een vriendelijken groet, een hartelijker) wensch mede op zijne reize, en hing het vau ons af, ziju huikje zou ongedeerd de veilige haven bereiken. Hoe komt dit Spreekt in zulke oogenblikkei: de stem van ons beter ik zoo luid Of valt zulk een liefdebetoon ons zoo gemakkelijk, omdat bet geen offer van ons kost? Amerikaansche dagbladstijl. De auteur) die onze tooneeleritiek, voorkomende in ons nummer van met het bijschrift „Ezel" terug zoud, wordt vriendelijk verzocht ous te willen berichten, iu welken stal wij hem kunnen vinden. Anarchie in huis. Onderwijzeres. Anarchis ten ziju menschen, die met het bestaande bestuur, met hunne overheid niet tevreden zijn. Ouder welke klasse der bevolking zullen zij wel de meeste aanhangers vinden? Kleine Anna. Onder de keukenmeiden, juffrouw! Oprecht. Kleine Emma. Lieve oom, wij weu schen u geluk, bij gelegenheid van uwen ver jaardag. Gierige oudoom. Zoo, nu dat is braaf van u, lieve kiudereu. Kleine Emma. Ja, Mama zeide: wij moeten dien ouden draak tot vriend houden, heel lang leeft hij toch niet meer. Galgen-humor. Een tooneelspeler geeft rijn benefiet; de zaal is echter zeer slecht bezet. In den loop vau het stuk treedt een knecht op, die op fluisterenden toon eeue boodschap doet. „Spreek maar gerust wat harder," zegt de be neficiant bitter „niemand hoort ons hier toch." Navolgenswaardig. In zeker leesmuseum werd de volgende keuuisgeving geplubiceerd: Zij die de gewoonte hebben, de couranten vau buiten te leereu, worden beleefd verzocht de nummers van den vorigeu dag te nemen. In den dienstijver. Dame (in den muziek winkel). Ik zon gaarne eene biographie van Beet hoven willen hebben. Bediende. A deux of a quatre mains, Mevrouw? Phnenelogie. Phrenoloog (na eeu langdurig onderzoek). Deze builachtige verhoogiüg op uwen schedel is een bewijs van eene sterk ontwikkelde phantasie. Beoefent gij de fraaie letteren? Ik zou u anders raden, gedichten te maken. De onder- zechte. Dat heb ik heiaas! reeds gedaan. Gisteren bood ik de kinderen mijner Muze een uitgever aan. De door u besproken buil staat met het verkregen antwoord in een causaal verband. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, éi* dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 1 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Een bonten kraag. Een Rozenkrans. Een kerkboekje voor R. K. Een schroevendraaier. Eene ledige porteinou- naie. Een gekuipte mouw van een japon, zwart met roode streep. Een kinderschoentje. Twee stukken versch spek. Een gebedenhoekje voor R. K. Een gonjen zak. Eene witte vrouwenzak,waarin eene portemonnaie met f 0,10, een sleutel en een zakdoek. Eenige sleutel». Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den heer G. J. Heenk, Damstraat 18: eene portemonnaie met eenig geld; bij de besreu Aukea en Co. eene portemonnaie met f 6,50 bij den beer D. Heck Jr. KJ. Houtstraat 32: een levende fazant; bij den heer A. Kolderie, Klerksteeg 11: een ijlereu ketting waaraan twee haken en een ring; bij den agent van Politie Blankensteiu, Rozemarijnsteeg 14: een konijntje; bij den heer Koperberg, Ged. Oude Grachtl48: eene gouden broche met een kinderportret; bij den beer Schipper, café, Boter markt: een tascbje met eenige voorwerpen, door eeu onbekende achtergelaten. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 4 Nov. 1886. 1. S G. te Purmerende, sterken drank toedienen aan een beschonken persoon; f 3 boete of 3 dagen hechtenis c. e. 2. C W. te Edam, eenvoudige beleediging; fö boete of 4 dagen hechtenis c. e. 3. P J W. te Haarlem, feit als voren; f 5 boete of 3 dagen hechtenis c e. 4. W C. b/v. A B. en N B. beiden te Haarlemmermeer, mishan deling; ieder f 5 boete of 3 dagen hechtenis c. e. 5. J D. te Westzaan, mishandeling en vernieling van eens andtrs goed; f 8 boete of 5 dagen hechtenis c. e. met vrijspraak van het meerdere. 6. C Van E. wonende aan boord, moed willige verwonding onder Lisse; 6 dagen gev. straf c. e. 7. G IC Wz. te Westzaan, opzettelijk vernielen van eens anders goed; f 10 boete of 5 dagen hechtenis c. e. met vrijspraak van het meerdere. 8. P J B. te Amsterdam, (gedet). diefstal; 6 maanden gev. straf c. e. HAARLEM, 3 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien verkocht 71, voor 1 120 a 250. 5 stier verk. voor f 60 90 vaarzen, - verkocht voor f—- pinken verkocht 8 voor f 90 a 75 graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 21 verk. voor f 8 a 15, 45 schapen, verk. voor 1 15 a 22 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 67 stapels kaas, 8,128 stuks, wegende 16490 kilo, hoog ste prijs f 28,— middelbare prijs k per 50 kilo tot I a AMSTERDAM, 27 Nov. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: 3 runderen, 175 vette kalverenlstequal ƒ0,75 2de qual. 0,55 per kilo, graskalf/ a 25 nuchtere kalveren, 9a 16, 6 schapen en lammeren a 132 vette varkens 41 a 37 c. per kilo. GOUDA, 4 Nov. Op de kaasinartkt waren 86 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 24 a 26. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.35 1,50; der weiboter f 1.10 a 1.25 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM 5 Nov. Moutwijn, per ned. vat 6,75 Jenever f12,25, Amaterd.proef i 13,50 spoeling 11,80 dito commissie f 1,60. HOORN, 4 Nov. Ter waag gewogen 308 stapels kaaa wegende, 87838 kilo; hoog9te prijs per 50 kilo/ 35, voor kleine ƒ34,50 voor oommissie, 33,75 voor mid delbare LEIDEN, 5 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aau voeren en pryzen als volgt: paarden a f—25 stieren f56 a 186; 430 ossen f 122 a 260 256 melkkoeien f 115 a 255 kalveren dito f - a 68 288 vare dito f 114 a 232, 32 vette dito f 28 a 72 graakalveren f a vette f a —a 12 nuchtere dito f 18 a 10, 920 vette schapc*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2