De krijgsraad te Madrid veroordeelde eergisteren tot levenslange opsluiting 83 militairen, die hadden deelgenomen aan de ongeregeldheden van den 19 September. Ook in de vlakten van Piemont hebben overstroomingeu plaats. De Po is buiten hare oevers getreden. De Fransche Minister-president heeft in de Kamer van afgevaardigden medege deeld, dat de heer Paul Bert overleden is. GEMENGDE BERICHTEN. L. Crol heeft als mondeling ge machtigde van F. Domela Nienwenkuis, voorde som van f 5215 aangekocht een huis, met schuur en erf en een perceel bouwland te Beewster, groot 1 hectare, 31 aren 10 centiaren. Voor de rechtbank te A i x werd de- zer dagen eene aai:klacht tegen een daar verschij nend dagblad behandeld, welke was ingediend door zekeren Garbe, die voor eenigen tjjd. tot acht jaren dwangarbeid werd veroordeeld. De man werd onlangs, na verzachting van straf bekomen te hebben, weder in vrijheid gelaten, en stelde toen terstond eene vervolging in tegen genoemd dagblad, dat, bij het verslag geven van zijn proces, van hem had gesproken in bewoor dingen //waardoor hij in zijne eer was gekrenkt." De rechtbank heeft echter den zonderlingen eisch ontzegd. Voor 5 gulden kan men aandeel houder worden in het droogmaken der Zuider zee! Met aandeeleu van 5 cent zou het Comité even ver komen en dan kon de schooljeugd actiën nemen. Zoo'n echt practisch idee! Te Par ij s is het eerste museum voor blinden geopend. Het bevindt zich in de woning van den blinden Professor G/dlbeau, 22 Rue Rousselet, en is eenmaal per week, Dinsdag, toegankelijk voor liet publiek. Men vindt daar een exemplaar van alle boeken en couranten voor blinden (Frankrijk heeft 3 bladen voor blinden: het maandblad Louis Braille, het weekblad Les troit Mondes, en een muzikaal blad). Voorts vindt men er sohrijfbecoodigdhtden voor blinden, leermiddelen, spelen enz. En het „aanraken der voorwerpen" is hier niet, zooals op andere ten toonstellingen, verboden, maar aanbevolen voor de blinde bezoekers. Tijdens de kermis te Breda is een kind uit den draaimolen gevallen. De gevolgen hiervan waren stuipen en vervolgens den dood. Ook te Leipzig zal eene ten too n- stellirg plaats hebben van levensmiddelen van alles wat op de kookkunst en de volksvoeding betrekking heeft, en wel vau 27 tot 31 Januari e. k. Deze tentoonstelling beloofd zeer interessant te zullen zijn. Zij zal onder veel meer de buigerlijke en de fijuere keuken omvatten en als iets nieuws zal daaraan toegevoegd worden de keuken aan de hoven der Duitsche vorsten. Voor het eerst zal hier gelegenheid zijn de spijsbereiding in alle stadiën na te gaan, van de eerste behan deling der ruwe stoffen tot de algeheele voltooi ing van het gerecht, hetgeen zeer leerzaam be looft te zijn. Ook Duitsche couranten kunnen zouderlinge aardrijkskunde debiteeren. Het Ber liner Tagblatt verhaalde dezer dagen aan zijne verbsasde lezers, dat bet geschil tu9schen Italië en de Amerikaansclie republiek Columbia geëin digd was „door het verschijnen van een Itali- aansch eskader voor Bogota." Nu, var. eene Italiaansche vloot kan men alles verwachten, maar toch niet dat ze het anker werpt voor de hoofd stad van Columbia, Santa Fe de Bogota, die ver landwaarts in, ter hoogte van 8000 voet boven zee, op een bergpas der Cordilleras is gelegen. Te San José, in Californië, heeft men de gasverlichting geheel afgeschaft en ver vangen door een stelsel vaa electrische verlich ting, waarbij de lichtboog zeer hoog geplaatst werd en van reflectors voorzien, die in de praktijk uitstekend voldoen. In de laatste dagen werd veel ge sproken vau „den kleinsten staat in „Europa", waarvoor men het dorpje Moresnet, op de Duitsch- Belgische grens hield. Maar het is gebleken, dat er een nog kleiner onafhankelijk Staatje is. Dat is nl. een stuk gronds van slechts weinige vierkante meter», door 14 personen bewoond, eu gelegen bij Biickersdorf, een uur van de bad plaats Ronueburg. Een gedeelte var. Ruckers- dorf is Saksisch, eeu ander Altenburgsch gebied; naar het genoemde plekje gronds behoort tot geen van beide landen. De bewoners hebben zich eindelijk onder bescherming van Saksen gesteld. Maar dat land laat geen bestuursrechten gelden, en allen ziju er geheel vrij van belasting, dienst plicht, enz. Arthur Orton, indertijd de be- kende eischer in bet Tichborne-proces, is te New- York in hechtenis genomen, omdat hij getracht had de Regeering op te lichten, door zich voor een gepensionneerd militair uit te geveu. Te Delft leest men voor een ge sloten huis in de voorstad: Gez Blansjieussen. Te Londen is een man in hechte nis genomen op aangifte van directeuren der Exchange Telegraph Company, omdat hij den beheerder van baar bijkantoor op de Haymarket met groote"geldelijke beloften had trachten over te halen telegrammen betreffende wedreuneu eeni gen tijd op te houden. Zijue bedoeling daarmede was, dat bijjjdan met te meer kans in zijne club weddenschappen kon sluiten op paarden, waar van hij reeds wist, dat zij hadden gewonnen. De bedrieger kon zijne vrijlating slechts verkrijgen na het stellen van twee borgen, ieder voor 100 tot zekerheid van zijne verschijning voor den rechter na acht dagen. Eeu kind van buitengewoon zwaar gewicht bezoekt tegenwoordig de R. K. meisjes school te Gulpen. Het meisje, pas 61/2 jaar oud, weegt 45 KG. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef, Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 3 uur het Rozen hoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria tot bekeering der zondaars, met Preek. Maandag te half 11 uur het plechtig Jaargetijde voor de overledene Bisschoppen eu Kanunniken, eu de Conventueele H. Mis door het Hoogeerw. Kapittel dezer Kathe drale Kerk. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof ter eere van het AH. Sacrament. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot be- keering der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof tot iutentïe vau Z. H. den Paus, en van 5 tot 10 gelegen heid om te biechten. In de week de HH. Missen eu ook de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den ll.Antonius van Pudua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 de Vespers. Dinsdag te 8 uur gezongen PI. Mis, ter eere van St. Antonius, te 6 uur het Lof. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eer van St. Elizabeth, waaronder de plech tige Professie van ruim zestig Leden der Derde Orde;, na de H. Mis de geuerale ab solutie voor de Leden der Orde. Des avonds te 7 uur Vergadering voor de Leden. Deze week de P1H. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7, en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, 's middags te 3 uur de Vespers, te half 5 uur Congregatie der H. Familie. Te half 7 uur Lof. Maandag-avond te 7 uur het Lof. Woensdag-avond het Lof te 7 uur. In de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 eu 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 46e WEEK VAN HET JAAR 1886. NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Toegewijd aan de zielen in het vagevuur. 14. Zondag. (22e Zondag na Pinkster.) Oktaaf van den H. Willibrordus. Evang. Geeft den Keizer wat des Keizers en God wat Godes is. 15. Maandag. H. Gertrudis, Maagd, -j-1334. 16. Dinsdag. H. Edmond, Bisschop en Belijder. 17. Woensdag. H. Gregorius Tbaumatur- gus (wouderdoener) Bisschop en Be lijder, f 270. 18. Donderdag. Kerkwijding der Basillie- ken der HH. Apostelen Petrus en Paul us te Rome. 19. Vrijdag. H. Elizabeth, Weduwe, Her togin van Thuringen, f 1231. 20. Zaterdag. H. Felix vau Valois, Belij der, f 1212,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6