N I E U W E buTt e n l a n d. Mo. 1058. Donderdag 18 November 1886» IIde Jaargang. De kritieke toestand. Per 3 maanden voor Haarlem t 0,35 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenlaud 1,50 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. paus DER ADVERTEBTTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Er zijn in de politiek oogenblikken, die zeer kritiek zijn, van welke het wel en wee van millioenen afhaügt en die over het lot van een gansch werelddeel kunnen be slissen. Zulk een oogenblik is gekomen in de Bulgaarsch-Oostersche quaestie, want wij staan thans voor de beslissing: oorlog of vrede. Dat de vrede zal behouden blij ven, wotdt uu zelfs door die officieuze bla den betwijfeld, welke kortzichtig en Rus- sischgezind genoeg waren om de daad vau geweld vau den 2lsteu Augustus jl. als een waarborg voor den Europeeschen vrede te beschouwen. De opmerkenswaardige zwenkingen der Duitsche officieuze bladen, de officinale verklaringen in deOostenrijksch- Hougaarsche delegaties en de troonrede van Keizer Frans Jozef, die vau de gebeurte nissen in Bulgarije als van eeue gevaar lijke crisis spreekt, die bij.de regeling, welke ten slotte moet plaats hebben, de mede werking der mogendheden noodig acht en wieu bet noodzakelijk voorkomt, dat er van de billijke wenscheu der Bulgaren goede nota wordt genomen, dat alias bewijst ten volle, dat de toestaud zeer ernstig is en kritiek. De Russische Regeering laat door Kaulbars, die, zoo men officieel meldt, ge heel en al op bevel van den Czaar han delt, in Bulgarije samenzweringen stichten en de bevrijding der misdadigers afdwin gen. De Russische Regeering heeft oor logsschepen naar Varna gezonden,troepen daar doen lauden en gedreigd, elke hin dernis tegen die lauding met het onmid dellijke bombardemeut van Varna te zullen beantwoorden. Zij heeft de gruwelijke moor- deu van Dubnitza op haar geweten, den opstand in Burgas op touw gezet en een nieuw oproer in Rutichuc voorbereid. Welk een heerlijk schouwspel voor de nihilisten, het legitieme Rusland in bondgenootschap te zien met samenzweerders! Ook in de strategisch belangrijke haven van Burgas is reeds een Russisch kruiser aangekomen, naar gezegd wordt, om de verbinding tus- schen Burgas enVarna te onderhouden, ver mits de telegraafdraad in de omstreken van Burgas gedurende de laatste gebeurtenissen is afgesneden dat het echter de Russische samenzweerders zei ven zijn, die de tele graafdraden hebben vernield, wordt zeer wijselijk verzwegen, 't Gaat daarmee als met de onderscheiden oproeren: eerst wor den zulke revoluties door Russische agen ten aangericht en dan komt Rusland om het oproer te smoren.In dit intrigen- spel vereeuigt zich het brutaal geweld en ruwheid met eene domheid, die de ellen digste diplomatie tot schande zou strek ken; maar Rusland acht het niet eens de moeite waard zijne daden door diploma tieke advocatenstreken te bemantelen en te laten verontschuldigen; het gaat op bru tale wijze en met ergelijke driestheid op zijn doel af, dat niet alleen bestaat om Bulgarije te bezetten, maar ook om het FE U 1 L L E T O N. Liefde en plicht. ,/tfu waarom aarzelt gij de aangeboden hulp aan te nemeu? vroeg Natlianson, toeu hij zag, hoe Helmbusch het papier verlegen in de hand omdraaide en geeu woord kou uitbrengen. gewone eu bijna 28 millioeu voor buiten gewone uitgaven. Bij het vorige budget werden ruim 15 millioen voor buitengewone uitgaven aangevraagd. Die verhooging vloeit voort uit meerdere behoeften voor de aan vulling van het materieel en circa 6 mil lioen voor de kustverdediging. Iu het Rijksland worden weder vele bouwwerken voor de garnizoenen ondernomen. Daarvoor wordt 21/g millioeu meer dan in het vorige jaar aangevraagd. Door de politie te Frankfort zijn ver- sch lleude personen gevangen genomen. De arrestatiën staan iu verband met aan wijzingen, welke outvaugen waren betrek kelijk het houden van een socialisten-bij eenkomst. De Times meldt uit St. Petersburg, dat de Pri us vau Mingrelië de candidaat voor deu Bulgaarschen troon, zich onderweg bevindt naar St. Petersburg. Aan de Daily Aews wordt uit Odessa geseiud, dat de firma Krupp ten spoedig ste het zwaar geschut aanvoert, hetwelk zij bij contract ter verdediging van Sebas- topol moet leveren tegen de aanstaande leute. De Koning van Denemarkeu heeft »in de gegeven omstandighedenzijn zoon Waldemar niet willen machtigen tot het aannemen der Bulgaarsche Kroon en in dien geest voor hem aan het Regent schap geschreven. Da twee Regenten Stam- buloff en Mutkuroff zijn hierop afgetreden, maar de Sobranja heeft hen aanstonds her kozen, hun als derden man (iu plaats van Karaveloff) den heer Jevkoff toevoegende. Voorts benoemde de vergadering eene de putatie, bestaande uit de bh. Grekoff, Stai- loff eu Kaltcheff om een bezoek te brengen aan de verschillende Hoven, teneinde de mogendheden van den waren staat van zaken iu deu lande op de hoogte te brengen. Hierop heeft de Sobranja zich voor on be paalden tijd verdaagd en heden vertrekken Regenten en Ministers weder naar Sofia, waar mogelijk eerlang de gewone of kleine Sobranja weer zal worden bijeengeroepen. Kaulbars heeft inmiddels weer eeu nieu wen eisch gesteld. Te Philippopel, dat in slaat van beleg verkeert, gelijk men weet, schijnt dezer dagen eeu der Lavassen of gewa pende bedienden van het Russisch Consulaat, iu hechtenis te zijn geuomeu.Deze kavassen, weet men, zijn gewoonlijk de brutaalste Moutenegrjjuen, die voor geld te krijgen zijn, eu trekken bij de minste aanleiding hunne pistolen. Eeu hunner werd fe Phi lippopel ingerukt, en nu verlangt Kaulbars niets minder dan dat de commandant der stad en de commandant van de gaimizoeus- brigade zullen ontslagen worden, en dat het garnizoen aan de Russische vlag de militaire eer zal bewijzen, een en auder vóór den 17den a. s. Te Sofia is iu den nacht van 11 op 12 dezer eeu nieuw komplot ontdekt, tengevolge waarvan 50 personen zijn ge- arre teerd. Wordt vervolgd.) HAAMIMSCH ABOÏIEEMEMTSFBIJS OOVR4IT. AQ-ITE MA HOK AQITATE. 3). „Vergevitg, goede heer, doch uwe grootmoe dige tusschen komst verrast en verwart mij der mate, dat ik niet weet wat te zeggen om u de gevoelens mijns harten uit te drukken. Wees verzekerd van mijne grenzenlooze daukbaarheid. Gij reikt een schipbreukeling de reddingplank toe op het oogenblik, dat alle hoop verloren was. Doch ik reken het mij ten plicht u daarop opmerkzaam te maken, dat ik voor de verzeke ring dezer som geen andoren waarborg kan stellen dan mijn goeden wil en het geluk, want niets van alles, wat ik bezit, behoort mij toe," antwoordde Helmbuscb. „Haal het geld maar, ik zit er niets over in en zou ik mij dan ook vergist hebben, clan is Samuel Natlianson toch nog rijk genoeg, om zulk een verlies niet te betreuren," was het korte antwoord. gansche schiereiland van den Balkan en de Zwarte Zee geheel alleen te beheerschen. De bezetting van Bulgarije behoeft niet te geschieden; zij is reeds daardoor een feit geworden, dat de Russische oorlogsschepen voor Varna eu Burgas ankerden en de Sultan is waarschijnlijk niet de man om Rusland de doorvaart door de Dardanellen of zelfs een eskader voor Coustarstiüopel te zullen weigeren. Dit alles kou slechts geschieden doordien Europa met de handen in den schoot bleef zitten. Het heeft toestanden geduld die hemeltergend zijn en in St. Peters burg heeft men in de laatste maanden zoo gehandeld alsof er geeu andere mogendhe den meer in de wereld bestaan. Evenwel de maat der Russische gruweldaden en intriges schijnt vol te zijn eu men schijnt op de gedachte te komen, dat er toch nog een Europa bestaat. Oostenrijk schijnt bereid te verklaren: tot hiertoe en niet verder en men mag aannemen, dat dit niet zonder voorkennis vaa de Duitsche bondgenooteu geschiedt. Wellicht zal ook Engeland zich met de Russisch-Oosteurijk- sclie verwikkelingen bemoeien, want als Rusland het Oostelijk gedeelte der Middel- landscbe Zee bebeerscht, dan zou het ook in de Egyptische quaestie een ernstig woord willen meespreken en dan voor Frankrijk een niet te versmaden bondgeuoot worden. Dat zou natuurlijk niet slechts voor (ie Eugelsche, maar ook voor de Duitsche be langen nadeelig zijn. Behalve het werkelijke gevaar, dat Euro pa door het Panslavisme dreigt, bestaat er ook nog een denkbeeldig gevaar: dat van liet Jezuïetisme en Clericalisme; en de vrees daarvoor Leeft deu grooten strijd veroor zaakt, die sinds jaren iu de meeste Euro- peesche Staten heeft gewoed eu gedeelte lijk nog voortduurt. Wij lachen er over, dat men in de middeleeuwen bang was voor heksen, die iu staat zoudeu zijn ge weest alle mogelijke onheil aan te richten; maar als iemand in onze dagen lacht over de vrees voor de Jezuïeten, dan wordt hij verklaard niet op de hoogte van zijn tijd te zijn, of hij is een landsverrader, die het laud aan zijue wreedste vijanden wil overleveren. Zoo heeft b. v. iu Duitschlaud de angst, dat de Jezuïeten naar dien Staat zullen terugkeeren de cultuurstrijders iu toorn doen ontbranden en een toestaud teweeg gebracht, die aan de ergerlijkste dagen van deu kerkelijk-politikken strijd herin nert. Niet genoeg, dat de Jezuïeten uit Duitschlaud zjju verbannen en hun terug keer nog eene in de lucht hangende ver onderstelling is, wordt thans Oosteurijk ook nog bewogen, haadlaugers-diensten te be wijzen aan de Jezuïeten-vervolgers. 't Is dan ook iets verschrikkelijks in de wereld, die Jezuïeten!!! Men moest die Staatsvijaudige Orde afschaffen en de adel lijken, die hunne kinderen bij de Jezuïe ten laten opvoeden, naar de galeien zen den! Men moest eigenlijk alle openbare en Metinnigeu dank aan God nam Helmbuscb de zoo onverwachte hulp aan. Hij kou nu zijne zaak op de gewone wijze voortzetten en niemand merkte iets van zijn neteligeu toesmud. Het geluk was hem steeds gunstig, want door een onverwachten ommekeer ran omstandigheden, werden hom vele verloren gewaande sommen terugbetaald, zoodat hij spoedig in staat was aan Natlianson de voorgeschoten 80,000 gulden te kunnen wedergeven. Hij was den grootmoedigen man uit het diepito zijns harten dankbaar en wenschte maar, dat hij eens in de gelegenheid zou gesteld worden hem deze dankbaarheid metierdaad te kunnen bewijzen. Hiertoe was echter weinig vooruitzicht, want Natlianson was een geheel buitengewoon menschenkiudhij rekende niet op dankbaarheid, en drong er ook niet op aan; hij had Helmhusch alleen voorgeschoten, wijl Hij wist, dat hij met een verstandig eu rechtschapen mail te doen had. En hij had zich niet bedrogen, integendeel, hij was er zeer tevreden over, te meèr, omdat hij nu ondervond, dat er toch eerlijke meuschen in de wereld waren. Later dacht hij er niet meer er over na. Toen nu echter eene langdurige ziekte zijn lichaam meer en meer uitputte en verzwakte en Uitgevers: KUPPERS LA URE Y. private bibliotheken laten onderzoekeu en de door Jezuïeten geschreven werken ver branden, ivant de Jezuïeten zijn wel ver jaagd, maar hunne werken zijn hun niet gevolgd; deze wordeu meer dan ooit gele zen en bestudeerd. Is het dus wonder als bij de Geestelijkheid c'e nationale denkwijze in een staatsgevaarlijk vergift verandert?! En als dat alles niet helpt, dan kon men de Jezuïeten immers met dynamiet in de lucht doen springen, hetgeen wel niet zeer humaan, maar toch al tijd nog meer radicaal mag geheeten wordeu, dan de voortduren de plagerijen en vervolgiugszueht. Ook zou men eeue straf kunnen bepalen voor hen, die het woerd >Jezuïet< uitsprekeu of schrijven 1 1 1 De groote internationale strijd tegen de Kerk en hare Dienaars heeft de meeste ellende, welke in dé ouderscheiden Staten van Europa wordt gevonden, op zijn ge weten. Hoe gelukkig eu tevreden zou meu iu vele landen leven zonder dien verbitte- reudeu alles vergiftigenden strijd. Erauk- rijk o. a. staat voor een politiek, moreel en financieel bankroet en dien toestaud heeft het slechts aan den cultuurstrijd te danken. De fanatieke club-democraten iu Parijs hebben de Liefdezusters uit de hos pitalen verdreven, ondanks het protest van de geneesheereu en zeer ten nadeele van de arme zieken. De dametjes, die in de plaats der Liefdezusters zijn gekomen, gedragen zich op zulk eeue ergerlijke wijze, dat de Politie dikwerf tusschen beide moet komen. De dieust in do hospitalen te Parijs is tegenwoordig niet alleen iu alle opzich ten slecht, maar ook veel duurder dan vroe ger. Doch dit is niet de eeuige bedenke lijke verschijning als gevolg van den cul tuurstrijd. Niettegenstaande de Frausche Republiek iu de laatste negen jaren 4700 millioen franks meer uitgaf, dan door de belasting werd opgebracht, niettegenstaande in het volgende jaar eene iesning van 1466 millioen zal geschieden eu 127 millioen franks nieuwe belastingen moeten wordeD geïnd, haastte zij zich om de nieuwe school wet in te voeren, die eveneens ontelbare millioenen zal verslinden. Maar de haat maakt blind zelfs voor eigen voordeel eu voor elke rechtvaardigheid en billijkheid. Natuurlijk geschiedt eeu eu auder ter wille van de »bescbaving« maar voor eene be schaving, die de ineuschbeicl tot de bar baren terug doet keeren. Paiijs i3 inder daad niets anders dan een groote poel van zonden en ongerechtigheid eu als nu met behulp vau de schoolwet eu audere maat regelen ook iu de provinciën en op het platte land de Goddeloosheid wordt inge voerd, dan hebben de radicalen wel is waar hun wil verkregen, maar het einde vau dat alles zal verschrikkelijk zijn. De ontworpen Duitsche Rijks-begrooting voor Oorlog beloopt 267I/3 millioeu aan hem op h';t ziekbed kluisterde, was liet de groote bezorgdheid om zijn eenig kind, die hom aan Herman Helmbusch herinnerde. Helmhusch alléén was het, onder al zijne be kenden en vrienden, aan wien hij de zorg voor zijn kind kou opdragen. Hetgeen hij anders nooit zou gedaan hebben, in de zorg van zijn vaderhart herinnerde hij zich aan de dankbaar heid van Herman en nam nu het besluit zijn verlangen aan hem medetedeelen. Met angstige spanning berekende hij den tijd tot zijne mogelijke aankomst; want dat hij zou komen, daaraan twijfelde hij niet het minste. Maar eene audere vrees maakte zich van hem meester en deed hem de bandon vol vertwijfe ling ten hemel slaan, terwijl hij zuchtte„God, Rechtvaardige, genade snijd de draad mijns levens niet af, alvorens ik de toekomst van mijn kind heb verzekerd 1" II. Na den dag in de grootste werkzaamheid te hebben doorgebracht, verliet Helmbusch zijn kantoor,om den avond in den gczeliigeu kring zijner familie door te brengen. Het was een behagelijk en gezellig vertrek, waarin wij hier allen ver- gnderd vinden, een beeld van het zuiverste en vreedzaamste, familieleven, zoo als men het kan aantreffen, daar, waar de christelijke grondbe ginselen de steun van het ware geluk uitmaken. Afgemat door de zorgen en beslommeringen van den dag, rust de vader vergenoegd in den gemalckelijken leuningstoel uit en blikt terzijde naar zijne teedere en steeds bloeiende echlge- geuoote, die ais naar gewoonte, de thee opdraagt, wanneer er geeue vreemde gasten tegenwoordig zijn. De twaalfjarige Max, een vroohjke en goedige knaap, is ijverig bezig om den toeluisterenden vader eene proeve van zijne kennis in de ge schiedenis te geven, terwijl do kleine Carola zich lief kozend ttan zijne zijde plaatst en hem met ernstige en open oogen teederlijk aanstaart. Deze korte avondstonden zijn het glanspunt van den geheelen dag, want uu behoort de bankier geheel en onverdeeld aan zijne dierbaren, terwijl het overige gedeelte van deu dag meerendeels door de zorgvoreischende handelszaken wordt ingenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1