BI N iM E i\ L i ÏÏi Naar men verzekert, heeft de Porte bericht ontvangen, dat de orders tot mo bilisatie der troepen in de Krim worden voorbereid. Zij heeft haren Ambassadeur gelast, te St. Petersburg deswege inlichtingen te vragen. De 50,000 franks voor de slachtoffers der overstroomiugen in Frankrijk zijn be willigd. De toestand in Zei l-Fraukrijk is zeer treurig; van alle kanten boort uien van dreigend gevaar, groote schade en on gelukken. Te Reallon bij Cap, zijn door het instorten van huizen 8 personen om gekomen. Alleen te Grauo zijn niet minder dan 50 huizen ingestort. Volgens de laatste berichten begint het water hier en daar langzaam te vallen. Volgens het Madridsche dagblad Impartial zijn knoeierijen op groote schaal ontdekt ten nadeele der schatkist van Cuba tot een gezamenlijk bedrag van 25 millioeu pesetas. Verscheidene personeu van aauzien, o. a. een lid der Cortes, zouden daarbij ziju betrokken. In het geheel zijn nu wegens het jong ste militaire opstootje 216 soldaten en onderofficieren tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Omtrent de onderdrukking van den opstand in Afghanistan wordt bericht, dat Generaal Gholam Hyder Khan, toen hij van Ghuzzi uit een aanval op de rebellen deed, eene volkomene overwinning behaalde. Tevens verneemt men de afschuwelijke bi- zonderhedeu, dat hij tien wagens vol afge houwen hoofden als teekeu van zijne zege praal naar Kaboul zond. Het huwelijk van den nog zeer jeug digen Keizer van China zal, op voorstel der Regeering, twee jaren worden uitge steld. GEMENGDE BERICHTEN. Zekere Donovan is om eene wed- het jaar 188687 een 82-jarigen grijsaard, den Het vasten schijnt in de mode te komeu. Ra den Amerikaan Tanger, die veariig dageu vastte, heeft de Italiaan Succi met gunstig gevolg eene dertigdeagsche vasten volgehouden. Thans vasi de Italiaan Merlatti te Parijs reeds twee en twintig dagen en meent het vijftig dagen te kuimen volhouden, eu zijn landgenoot Succi bereidt zich met allen ernst voor op eene tweede dertig— daagsche vasten, die hij te Parijs onder behoor lijke controle weldra zal houden. Deze mannen, die uit winstbejag of zucht naar ijdelen roem, zich aau deze proef onderwerpen, beschamen, op afdoende wijze de vijanden der Kerk, die hei verhaal der vesrtigdaagsche vasten van den Zaligmaker in de woestijn eene onmo gelijkheid eu derhalve eene fabel noemen. In plaats van rich over hun vermetel heiveren te schamen, gaan zij voort met te ontkennen. Maar het ongeloof kent geen schaamte, riet weet van blikken noch blozen. Eene fraaie hulp! roept Ie Tijd zeer te recht uit, de „suikerwet" van den Minister van Koloniën besprekende. De Miuister wil geld lee- nen aan de suikerfabrikanten tegen 6 pet. en de Staat kan geld krijgen tegen 31/2 pet. Dus pro fiteert hij zelf nog 2 Va Pct- bij zijne hulp. „Dit is niet voor de risico, waut het geld wordt verstrekt ouder hypothecair verband. Esu hypotheek alzoo van 6 pct. „Is de hypotheek niet solide, dan misleidt de Minister de Kamer, want het leenen wordt door het hypothecair verband verdedigd. Dat 6 pct. voor Indië geen te hooge rente ia, doet niets ter zake; 't is de vraag of de Nederlaudscke Staat nu die winst mag opstrijken. Maar de hooge percenten dienen als prikkel om het geld spoedig terug te geven, zegt de Minister! Die vondst is onbetaalbaar", eindigt De Tijd. „De woekeraars, mochten zij soms door wroe gingen gekweld worden, kunnea er hun voordeel mede doen!" Ter bestrijding van eens onhebbelijke ge woonte om geen erger benaming te bezigen welke op vele plaatsen aan fatsoenlijke lieden grooten overlast veroorzaakt, leest men in de Zutph. Ct. de volgende waarschuwing: „De slechte gewoonte om muren of schuttingen met onreine, vuile woorden te bekladden, waardoor de open bare zedelijkheid gekwetst, het kiesch gevoel en het oog ouaaugeuaain aangedaan wordt, is vol gens art. 461 ul. 3 van ons nieuw Strafwetboek gelukkig strafbaar. Eu die straf is waarlijk zoo gering ook niet; er staat niet minder dan 5 da gen hechteuis of f 15 boete op. Dat we hier niet in den blinden weg waarschuwen, maar baldadig heid en onreinen zin zich helaas maar al te krach tig doen gelden, blijkt uit het nog eergisteren gebeurde, toen de politie tot driemaal toe de ze delijkheid kwetsende woorden van den muur der openbare meisjesschool morst wegwisschen. Men zij dus gewaarschuwd! Worden de daders vroeg of laat ontdekt, ze zullen met al de gestreng heid der wet worden gestraft." De heer Douwes Dekker (Mullatuli) ad verteert uit Neder-Ingelheim: „om misverstand uit den weg te ruimen, dat de metningen der sociaal-democraten over de middelen ter verbe tering van den treurigen toestand, waarin 'u zeer groot gedeelte der bevolking van Europa verkeert, hem voorkomen in hoofdzaak onjuist te zijn." Voor hen, die er nog niet aan gedacht heb ben, herinneren wij opnieuw, dat mei 30 Novem ber de termijn verstreken is, dat men 'voor 1/5 van het recht de buitenlandsche effecten kan la ten zegelen. Tot SI Februari is dat recht Va- Later is het volle bedrag verschuldigd. Naar men verneemt, heeft de commissie uit de Tweede Kamer voor de arbeidcrs~ei qi ête zich ook gewend tot den heer M. L. Van Gemert, Hoofd der R. K. Parochiale scholen le Haarlem en Voorzitter van de Vereeniging van B. IC. Bizondere Hoofdonderwijzers, om iuliehtingen omtrent sommige hoofdpunten, waarover haar onderzoek zal loopen. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de Indische begrootiug voortgezet. De heer Keuchenius, met handhaving van zijne meening dat de uitschrijving van coeeessia-voor- waardeu voor de exploitatie van de Ombiliën- kolenveideu in strijd is met vroegere Regee- ringstoezeggingen, zeer ten nadeele van het lands belang, en na vele aanmerkingen op de concessie zelve en den inhoud der voorwaarden gemaakt te hebben, eindigde met het voorstellen van eene motie, welke tot heden is verdaagd. De motie zegt, dat de uitbesteding vooruit loopt op het verklaarde voornemen der Regee- riug, om de miju-ontginniug in Indië wettelijk te regelen, on daarom afkeuring verdient. De heer W. Van Dedern waarschuwde tegen het vorderen van Heerendieusten, onder den naam van Dassa-diensten. De Minister van Koloniën verklaarde, dat hij er naar streeft den druk der bevolking zooveel mogelijk te verlichten. Da heer Van der Goes besprak de spoorweg- tariefplanuen der Regeering. Hij wil liever een differeutiëii vrachttarief en bezuiniging op ex ploitatie. In antwoord aan den heer Cremer, zeide de Minister vol vertrouwen te zijn in de exploitatie vat: de havenwerken Tandjong P.-iok door par ticulieren. Hij wenscht geen duurdere, maar ge meenschappelijke tarieven over groota afstanden. De Prinses vanWales vond onder hare uit Parijs ontboden wintertoiletten ook een kleed, gegarneerd met zwartachtig bruin bont, welke de bewondering der Vorstin in hooge mate gaande maakte. Zij liet haren gemaal roepen. De vrooiijke troonopvolger bezag het kleed gedu rende eenigen tijd met de grootste aandacht en toen de Prinses onophoudelijk de voortreffelijk heden er van prijzende vroeg: „van welk zeld zaam dier zou toch wel die huid komeD, die buitengewoon glanzige pels? Gij, als geoefend jager, zult dat toch wel weten,// toen antwoordde de troonopvolger in een sohaterlach uitbarstende: „Zulk wild heb ik nog nooit gejaagd, dat laat ik dea riooUclioonmakers van Parijs over, het bout voor dit wintertoilet is geleverd door de allergewoonste rioolratten." De Prinses was ont zet en liet nog deuzelfden dag het kostbare en zeldzame pelswerk naar Parijs terugzenden. De Duitse lie Keizer is toch waar- lijk een kras man. Nu is hij weer naar Lelzlingen vertrokken om te gaan jagen. Eu dat op 90 jari gen leeftijd! denschap van 500 dollars verltdeu Zondag van de hangende btug beneden de watervallen in de Niagara gesprongen, eene hoogte van 190 voet. Hij werd in eene boot opgenomen en viel toen flauw. Bij ouderzotk bleek, dat het boratvlies gescheurd en eene rib was gebroken. Donovau betuigt, dat hij den scbiikkelijken sprong voor geen millioeu dollars en al de Vereenigde Staten er bij nog eens zou wiiieu doen. Intuascken was hij reeds vroeger te New-York van de brug naar Brooklyn gesprongen. Het Duiteche leger telt 427,276 man, waaronder 18,138 officieren, 51,402 onder officieren, 791 aspiraut-kwnrtiernieesters, 13,440 muzikanten. Het getal mil. artsen bedraagt 686. Soldaten-handwerkslieden zijn er 10,135 en hos pitaal-beambten 3534. Dezer dagen hadden zich een paar reizende berenleiders onder Babiloniënbroek tegen eene hooischelf neergevleid om een uiltje te knappen, toen heer Bruin ongemerkt wist te ont- snappen. Op ziju gemak wandelde hij 't veld door eu schoon hij mtnsch noch dier moeide, deed bij toch melksters eu andere personen, die hem za gen, het veld ruimen. Ten laatste aau de Kom genaderd, werd hij door een geoefend jager met een schot hagel begroet, zonder dat dit spelde- prikje zijne koude kleeren raakte. In een griend geweken, verwarde de uasltpende ketting in de struiken, hetgeen zijn to geschoten bewakers gelegenheid gal hem te bemachtigen, wat echter niet dan met zoete woorden en het toedienen van wittebrood gelukte. De bedelaars hebben een nieuw middel ontdekt, om uit de handen der politie te blijven. Zij begeven zicb daartoe op de perrons der station» en geven daar aau de reizigers met leedwezen te kennen, eenige centen voor hun reis te kort te komen, welke reis natuurlijk in verband staat met het bekomon van werk. Zijn de centen in hunne handen, dan verdwijnen ze in vele gevallen liefst in een der kroegen in de nabijheid van het station. De politie te Amster dam kreeg de lucht van deze industrie en zond er een paar rechercheurs op af. Don eersten den besten keer liep er al een in, die de rechercheurs aansprak om een paar ceuten ter completeer ing der reiskosten, die 45 ct. moesten bedragen. Aan htt bureau gebracht, bleek het, dat hij slechts in het bezit van 3 centen was. Door de recht bank werd dc man, wegens bedelarij aau den openbaren weg, tot 12 dagen hechteuis veroordeeld. Een verlies, dat dc Vereeuigde Staten jaarlijks lijden tengevolge van boschbran- den, bedraagt voigens matige berekening 300 millioeu dollars, ëene som ongeveer gelijk te stel len met het bedrag, dat jaarlijks aan rente wordt uitbetaald voor alle staatsschulden van de ge- heele wereld. Voor de beplanting der taluds, wordt door den heer Cambier, een bekend Fransch spoorwegambtenaar, de dubbele slaapbol aaube- volen, wegens de door elkander groeiende worte len, dia deze plant schiet. Gewoon gras eu klaver behoeven verscheidene maanden om betrekkelijk zwakke wortelen te schieten, terwijl de dubbele slaapbol in enkele dagen kiemt eu in 14 dagen reeds genoeg wortel schiet om het talud eenigs- zins te beschermen; na 3 maanden zijn de wor tels 30 a 35 cM. lang en zij doorstrengelen elkander zoodat geeua aarde m er los werkt. 'Ofschoon het eene jaarplant ia, zaait zij giohzalve na het eerste jaar, en het onderhoud van een spoorweg of anderen dijk wordt, wat hot talud betreft, daardoor tot een minimum gebracht. Er is alweder een „vaster" komen opdagen, en thans te Coblenz. Zikare Anton de Crinis, aldaar, hoeft aau een Berlijnsch dokter geschreven, dat ook hij veertig dagen wil vasten, als de overheid het goedkeurt, eu als men hem 30,000 Mark daarvoor betaalt. Misschien •pringt het plan wel op die laatste voorwaarde af. Er zijn trouwens al genoeg vrijwillige honger lijders. Ten gevolge van de boekdrukker s- weikstaking is men in Duitschland op de ge dachte gekomen, eene school op te richten waar vrouwen het letterzetten kunnen leereu. Het D. v. Ned. heeft een bericht ontvangen over eene te Harderwijk gehouden aan besteding van geriefelijkheden ten dienste der manschappen, die uuar Oust-Iudië vertrekken; daaronder komt ook voor een perceel: ijzeren handboeien met slot en sleutel-, zonder twijfel een groote geriefelijkheid! Thans z ij nop alle 1 ij n e n der M a a t- schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de rijtuigen 3e klasse verwarmd. In het Saksische stadje Col ditz (ongeveer 5000 inwoners) heeft zich eene ver eeniging gevormd ouder den naam „Naturheil- verein." De leden willen de genezing van alle ziekten en kwalen overlaten aan de natuur. De zes geneesheereu aldaar hebben als contra-demon stratie aau alle leden der Vereeniging laten aan zeggen, dat zij hun in't vervolg geen geneeskun dige hulp zuilen verleenen in ernstige gevallen, zelfs al hielden zij op leden dezer vereeniging te zijn. Bij de concerten, gegeven in het concertgebouw te Iserlohn, hebben de knechts vilten pantoffels aan, om het hinderlijk ge schuifel te voorkomen. Volgens een Belgisch geneeskun dig blad zullen onze Zuiderbroeders over 3 jaren met 4000 geneesheeren gezegend zijn, terwijl zij er nu ongeveer 2000 bezitten. Het blad stelt voor de medische faculteiten der hoogescholen voor vier jarcu te sluiten, om dat onrustbarend toenemen van het aantal dokters legen te gaan. De laatste overblijfselen van het kasteel van Karei den Grooten te Nieder-Ingel- heim zullen nu afgebroken worden, om plaats te maken voor nieuwe gebouwen. Eenige Berlijnsche firma's heb- ben onlangs uit. Engeland eene bestelling gekregen van 83,000 centenaars (415,000 kilogr.) oude hoefijzers. Die hoefijzers zijn bestemd om naar China uilgevoerd te worden, waar de slimme zo nen van het Hemelsche Rijk het staal dat door het geregeld hamereu onder de hoeven van het paard, en door den aanhoudenden invloed der dierlijke warmte bizonder hard en tevens rekbaar is geworden tot het maken van sa belklingen en messen gebruiken. Merlatti i3 reeds z ij n 23 s t e n v a s- tendag ingetreden. Hij verklaart zicb zoo wel te bevinden, dat hij den lekkersten maaltijd zou kunnen zien opbrengen, zonder den minsten lust le gevoelen er deel aau te nemen. Uit Amsterdam wordt ons ge meld: Heden-middag werd de tentoonstelling van de laatstelijk opgevischte voorwerpen uit het op den lOdeu October 1799 nabij Tersohelling ver gane fregat de Lutine in het Tolhuis te Buik sloot geopend, in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten, waaronder de Burgemeester van Amsterdam en gerioodigden. De catalogus bevat 154 nummers, waarvan vooral de aandacht trek ken twee kanonnen, waarvan een met volle lading opgehaald werd, kogels, granaten, pistolen, degens, enterbijlen, gouden zegelringen en eene belang rijke verzameling gouden, zilveren eu koperen munten. De opbrengst der tentoonstelling, is ten bate van het Willem Barendsfonds. Het aanstaand Regeeringsjubi- leum van Koningin Victoria heeft al heel wat van zich doen hooren. Een van de weldadigste berichten daaromtrent is zeker, dat het de be middelde nièUicheu ook opwekt om fondsen te stichten en bijdragen te offeren voor liefdadige doeleinden. Zoo heeft een voormalig koopmau te Kendal, zekere heer Sudall, besloten, ter herin nering aan het jubileum 12 huizen ten behoeve van buiten hunne schuld aan lager wal geraakte kooplieden, benevens eene kerk te bouwen. De eerste spade is reeds in den grond gestoken. Men gaat nu ook te Aken der Rijks- post concurrentie aando. n, door eene bizondere post-onderaemiijg, welke daar wordt gesticht. Middel tegen ratten. Deze lastige gas ten kan men verjagen door in hun schuilhoek pepermuntplantjes te leggen, waarvan zij de lucht niet kunnen verdragen. Waar zulke plantjes ont breken, hebben eenige druppels pepermuntolie op een wollen lap dezelfde uitwerking. Van Grant's veelbesproken ge- denkschriften zal eerlang eene prachtuitgave ver schijnen van 500 exemplaren, welke elk eenige bladen van het oorspronkelijke handschrift tan Grar.t zullen bevatten. In het Engelsche stadje Cliip- ping-Norlotr heeft men, ter viering van Koningin Victoria's gouden feest, tot Burgemeester voor heer Wiikins gekozen, die bij de troonsbeklim ming der Koningin ook dat amot bekleedde. Voor 'tgs val de overproductie van suiker mocht voortduren, heeft tneu er nu eeue nieuwe toepassing in de nijverheid voor ge vonden; met gelijke declen kalk vermengd, vormt ze een bizonder hecht cement zoodat wij mo gelijk; nog wel woningen van 9uiker te wachten hebben. Een Rotter da ra sch ingezetene ontving voor eenige dagen eene partij eieren. Eergistereu-ochtend een bezoek brengende aau zijn pakhuis, kwam hij tot de minder aangename ontdokking, dat bij ia 400 stuks waren uitgezogen, vermoedelijk door de ratten, waarvan het pakhuis wemelt. De eigenaar zal zich nu een rattenvanger aanschsffeu. Volgens Le Figaro heeft de heer Gré/y het volgend telegram ontvangen van Akas- samadou, Ko ing van Abyssinië: „Ik wijd mijn telegraafkabel in met mijn broederlijken groeten algeheele toewijding aan de Republiek." Een Koning, die per draad zijn verknochtheid aan de Republiek verzekert, welk een vooruitgangl De heer N. Cuperus, lid van den Antwerpschen gemeenteraad en voorzitter van den Belgischen Gymnastiekbond, heeft zich in een uit voerig schrijven aau de Autwerpsche bladen ver klaard tegen de zoogenaamde schoolbataljons, omdat hij deze schadelijk voor de jeugd en hare opvoeding acht. Met klem van redenen dringt hij er bij alle ouders op aan, hunne zonen te weigeren tot zulke bataljons toe ta treden. Door der. Raad der gem. Smallin- gerland is het openbaar schoolgebouw teOudega afgestaan voor het houden van gezellige ta- menlcomsten. Te Deldeu bestaat de gewoonte dat de eikels, welke van de boomen vallen, door de arme jeugd worden opgeraapt en verzameld. Door de buitengewone vruchtbaarheid van da Twickelsche hosschen waren de uilkomsten van dien arbeid dit najaar zeldzaam voordeelig; niet minder toch dan ongeveer 580 mud tegen f 1.20 per mud werd afgeleverd voor rekening van den eigenaar van de herteu op het landgoed „Twio- kei", om te dienen als wiutervoeder voor die dieren. Prof. F a 1 b, te W e e n e n, d e „a a r d- bevingsprofeel", voorspelt, dat er weder een „zondvloed" op aarde zal komen. Wij kunnen echter gerust zeggen: apres nous le deluge, want de moderne profeet berekent, dat die watervloed zal komeu in het jaar 6400 na Christus. Twee oplichters te Par ij s plaats- ten voor eenigen tijd in het Petit Journal eeue advertentie, waarbij zij verscbe eieren aanboden, tegen vooruitbetaling in postzegels. Vele lief hebbers vau dit artikel heten zich verschalken, zonden de postzegels aan het opgegeven adres, maar ontvingen geen „eieren voor hun geld" De zaak kwam echter weldra ouder de aandacht der politie, en deze had spoedig de twee bedrie gers in handen. Zij ziju ieder lot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een Italiaan over Londen. Over het kli- maat eu de lucht in de Engelsche hoofdstad sprekende, zeide eens een Italiaan: „Met mooi wtêr is hel er of men door een schoorsteen naar boven kijkt, met leelijk wcêc of je er door naar beneden kijkt!" Leer om leer. Zekere Schotse lie lord was gewoon met een grooten, nijdigen bullioud door Napels te loopen. Eens, toen het hem in viel naar Rome te gaan, stapte hij naar het station en nam plaats in een waggon eerste klasse waar de hond op de bank t genovor ziju meester ging zitten. De stationschef beduidde hem met veel gebaren, dat de bulhond niet in eeu passa- eierarijtuig mocht reizen. „Goed, neem hem er maar uit", gaf lord X. bedaard ten autvvoord. Daar had de stationschef geen zin in; maar lord X. hield zich aan zijn vroeger gezegde een raad, die niet opgevolgd werd; en naai't scheen meester vau het veld gebleven, wierp hij zich op zijne bank achterover en stak bedaard eeue si- traar op. Maar de Italianen, ook Diet linksch, hadden intusseher. den waggon, waarin de „Milor Inglese" zat, afgehaakt en lieten dieu staan.Toen hij, na een kwartier op zijn gemak gerookt te hebben, over het langdurig oponthoud ongeduldig werd en ziju hoofd uit het portier stak, om te vragen wanneer de trein eindelijk zou vertrekken, ver nam bij dat die reeds lang weg was. Hoe hjj dat opuam, kan men zich voorstellen. Onlangs stierf te Cromarty, in de Schotsehe Hooglanden, eeu ezel, die 106 jaren in de familie vau den hier Ross aldaar was ge weest. Iu het jaar 1779 werd hij aau den toen- maligen bewoner van bet laudgoed verkocht; hoe oud het dier toen was, is niet bekend. Een slag van een paard maakte een eiiide aan ziju leven. Te Mo8cou vertoonde eeu man avond aau avond voor een talrijk publiek zijne kunsten, door over dertig gekruiste bajonetteu te springen. Voor eenige dageu mislukte de reuzen sprong en de ongelukkige kwam op eeu der laatste bajonetten terecht, die hem tot diep in het lichaam drong. Da dood volgde oogeublik- kelijk. Wel eene aaugename liefhebberij om daar naar te gaan kijken! Twintig jaar geleden had men in Amerika slecnts twaalf dames-doctoren, nu ziju er over de acht honderd! Mmeraalbter. 111 het d o o r z ij 11 (j z e r- water bekende bad Fiiusberg wordt, volgens eene mededeeliug van de Nordd. BvauerZtg., op aaa-j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2