N I E IT W E No. 1059. Zondag 21 November 1880. 11de Jaargang. Een roemvolle strijd. BUITENLAND. Liefde en plicht. HURLMSCHf (ÜIR11T. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afgjnderlpke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BtraE Aïï: St. Jansstraat Haarlem. PBIJS DEB ADVESTENTIÉN AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels30 Cent». Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers; Kïï PP EK S LA URE T. In een tijdperk, waarin de Piemouteesche Regeering een nieuwen aanval richt tegen de Kerk, voornamelijk tegen de Katholieke bizoudere scholen, is het voorzeker van groot belang eeuige merkwaardige bizon- derheden te vernemen omtrent het Katho lieke schoolwezen in de eeuwige stad. Niet zouder bedoeling ontleeneu we die bizou- derheden aan een artikel uit een liberaal dagblad, de Kölnische Zeitung. Vermijden wij daardoor aan den eeuen kant de te genwerping,dat de voorstelling in 't voordeel der Katholieke inrichtingen vau onderwijs is gekleurd, aau de andere zijde zal de aandachtige lezer de diepere gronden lee- reu kennen, welke de vijanden der Katho lieke Kerk hebben voor hunne gedragin gen in dezen veel bewogen tijd. Vervol gens zal men kunnen zien, hoe ijverig ook de Katholieken in de eeuwige stad voor het Katholiek ouderwijs werkzaam zijn en op welke heerlijke resultaten zij kunnen bogen, terwijl bovendien hun werken en handelen een spoorslag kan zijn tot navol ging voor velen. «Een der eerste daden van het «ver- eenigd Italië* na de inneming van Rome, zegt het bovengenoemd liberaal orgaan, was het in bezit nemen der bestaande hoogere scholen en de oprichting van volks scholen in de heilige stad, welke natuur lijk onder het opzicht en bestuur van lee- ken werden gesteld. De lagere scholen lieten, zooals men kan begrijpen in dien tijd te weuscheu over en de Italianissimi kunnen dus met recht op het feit wijzen, dat er thans in Rome 133 lagere- en avond- scholeu zjju, zoodat men op dit oogeublik op 256 inwoners eene liberale volksschool telt. Door een groot jaarlijksch schoolfeest, dat op den 20sten September, den dag van de inneming van Rome, wordt gehouden, door een feest, waarop de prijsuitdeeliug aan de vlijtige scholieren op hoogst luis terrijke wijze op het Kapitool plaats vindt, wist men voor de zaak in wijder kringen belangstelling op te wekken en verkreeg men het resultaat, dat deze scholen goed werden bezocht, ofschoon een eigenlijke schooldwang niet werd ingevoerd. Jammer genoeg, zoo klaagt de correspondent van de Kölnischeontbreekt het op die scholen aau de noodige leerkrachten en zijn ze veelal slecht ingericht. Het aantal dezer stadsscholen heeft trouwens geen ge lijken tred gehouden met de buitengewoon sterke vermeerdering der bevolkiug (1870: 230,000, 1886: 350,000 zielen) met ande re woorden: het liberale euthusiasme voor de zaak, heeft zeer spoedig voor eene ka- rakteriseereude onverschilligheid plaats ge maakt. In de daardoor veroorzaakte leemte kwamen echter andere corporation te hulp. In hooge mate ondersteunden de ouder scheiden kleinere Evangelische gemeenten, FE U ILL E T O N. 4). Vervolg). Ouders en kinderen hebben rondom de latei plaats genomen en zijn juist gereed om zich den geurigen drank mot hetgeen er bij werd opgediend te laten smaken, toen een extra post met een expresse-brief binnen kwam. Voor den bankier was het, wel is waar, niets buitengewoons, want zulks gebeurde meermalendoch toen bij het korte bericht van Samuel Nathanson gelezen had, verbleekte hij en de hand, waarin hij den brief hield, beefde merkbaar. De man, aan wien hij zooveel dank verschuldigd was, lag dus op sterven en verlangde hem te spreken. Zonder uitstel zou hij aau dat verlangen voldoen, aan stonds moest hij afreizen. Nathanson zou niet te vergeefs op zijne dankbaarheid rekenen. Maar wat zou de rijke, wonderbare man, ten behoeve van zijn kind, van hem verlangen? Een vloed van allerlei gedachten stroomde door zijn brein. Hij reikte zijne vrouw den brief over en nadat deze hem gelezen had, was het ook hare meeuing, dat hij onverwijld naar Frankfort moest reizen, mogelijk, dat hem nu de gelegenheid openstond om eindelijk den heiligen plicht van dankbaar heid te vervullen. welke sinds 1870 op dezen voor haar zoo lang ontoegaukelijken bodem ziju ontstaan, de propaganda op het gebied der volks school. De eerste Italiaansck-Evangeliscke gemeente, welke in Rome werd gesticht, namelijk die der Waldeuzen, opende reeds in 't voorjaar van 1871 eene lagere- en eene Zondagsschool, van welke de eerst genoemde al spoedig ruim 100 leerlingen telde. Haar volgde met de oprichting van Zondags- en avondscholen de Baptistische genootschappen en met bizonder succès uam de «Vrije Italiaausche Kerk* den arbeid op het gebied der scholen ter hand, terwijl ook particuliere personen, in het belang der Protestantsche propaganda, scho len openden en tijdelijk ook grooten toe loop van leerlingen verkregen. Daar kwam echter ook de Katholieke Kerk te voorschiju. Paus Pius IX bewees, dat ook hem de schoei niet overschillig was eu de onder zijn toezicht staande «Vereeniging voor Katholieke belangen nam hare maatregelen tegen dezen nieuwen verderfelijkeu geest en begon de scholen langzamerhand te heroveren. Zij richtte door een uarer afdeeliugen te Rome eenige avond- en ambachtsscholen op in den geest vau Don Bosco en voerde in de nog aan wezige, in kerkelijkeu geest bestuurde be waarscholen, het in de meeste Protestant sche inrichtingen bestaande gebruik in, om aan de kinderen des middags een maaltijd te verschaffen, teueinde op deze wijs juist de armste klassen te lokken en de leerlin gen langer dan vroeger onder toezicht te honden. Leo XIII verleende zijne hulp eu bijstand aan de «Vereeniging voor Katho lieke belangen,benoemde in 1883 den Vi caris-Generaal van Rome tot voorzitter van een bizouderen Schoolraad, en gaf den wensch te kennen, dat er zou gezorgd wor den voor het vormen van goede Katholieke onderwijzers en onderwijzeressen, die aan de examens, welke de Italiaansche wet eischt, moesten voldoen en derhalve het recht hadden om in 't openbaar onderwijs te geven. Z. H. verzocht de Geestelijkheid om de examens op de scholen bij te wo nen en langs een anderen weg het aan zien der bestaande en nieuw op te richten Katholieke Scholen te releveeren eu stelde eene jaarlijkscbe som vast om de kosten der nieuwe inrichtingen te bestrijden. De uitslag ging alle verwachtingen te boven. Ten huidigen dage zijn de Protes tantsche bizoudere scholen, de grootste con currenten op dit gebied, schier alle uit den weg geruimd. Van al de genoemde scho len bestaat er nog maar eene enkele, na melijk die der «vrije kerk.Maar ook deze is door een net van clericale scholen totaal omgeven, die baar van alle kanten als eeue vesting belegeren en wellicht binnen kor ten tijd ook aam haar bestaan een einde zullen maken. Iu hare nabijheid toch zijn niet minder dan 13 inrichtingen voor on- Spoedig bracht Helmbusch al het noodige voor eene afwezigheid van enkele dagen in orde en na verloop vau een uur spoorde hij met den sneltrein naar Frankfort. Intussclien telde de zieke Nathanson de uren, die hem als eene eeuwigheid schenen, wijl hot licht zijns levens het tanen nabij was. Eindelijk, daar tiad de zoo lang verbeide bet vertrek bin nen. Een nieuw leven scheen den zieke te be zielen, toon hij Helmbusch zag. „Geloofd zij de Heer, die u nog te gelegener ure tot mij zendt," klonk het met een zucht van ziju bleeke lippen, terwijl hij Helmbusch de hand toestak, welke deze met beide handen omvatte en diep bewogen op den zieken man neerzagwant hij kon niet tot de overtuiging komen, dat do levenstijd van den goedeu man het einde nabij was. Hetzelfde scheen Nathanson ook te gevoelen; met alle moeite en inspanning richtte hij zich van zijn bed op en sprak met eene heeache stem „Het einde mijner dagen is niet meer verre, zon der klacht ging ik tot mijne vaderen, maar ik moet Sara, mijn kind, het kleinood mijns harten, achterlaten in eene wereld, vol arglist en bedrog." Een aanval van hoest onderbrak zijne rede. Helmbusch trachtte hem moed in te spreken, doch Nathanson schudde afwijzend met het derwijs gesticht ui. bewaarscholen, lagere scholen voor jongens- eu meisjes in welke Nonnen eu Broeders les geven. Maar ook de stedelijke volksscholen beginnen de con currentie der uieuwe clericale scholen deer lijk te voelen. Wel is waar is haar aantal iu de laatste jaren niet verminderd, veel eer met een vrij aanzienlijk getal vermeer derd, doch in de laatste weken werden een bedenkelijk teeken op een dag 28 onderwijzers uit hun ambt ontslagen en het getal leerlingen is in de laatste tien jaren niet toegeuomen in verhoudiug met de vermeerdering van de bevolking.* Daarover rezen klachten in het rijk der «broeders.De zegsman van de Kölnische ziet in het hedeudaagsche Rome een tweede België en zegt weeklagend: de «kinderen van tallooze ouders worden daar zoowel als in Rome iu de stadsscholen niet met waar dige middelen opgevoed: alle ten dienste staande Geestelijken eu materiëelen invloed worden op niet kieskeurige wijze aange wend om het doel van het Katholiseereu der scholen in Rome te bereiken. Hier ge biedt de Pastoor van het kerspel of de biechtvader van de moeder der kindereu dat zij hare lievelingen van de kettersche (Protestantsche) of goddelooze (gemeente lijke) school moet nemen; daar dreigt men met neringschade en andere middelen om de ouders te doen gehoorzamen. Ginds geeft men in de nieuw gebouwde schoollokalen groote schoolfeesten met redevoeringen en prijsuitdeeliug, feesten, die in de parochie kerken gehouden worden eu waaraan zelfs door Kardinalen en audere Prelaten wordt deelgenomen. (Voor de luisterrjjke school feesten op het Kapitool heeft de schrijver geen enkel afkeurend woord). Tegelijker tijd is men in de gelegenheid betere loka len aan te schaffen en de scholen een goed uiterlijk te geven, omdat men talrijke ge ëxamineerde Schoolbroeders eu Nonuen, zeer goedkoope (en voortreffelijke, voegen wij er bij) leerkrachten, ter beschikking heeft, 't Is dus geen wonder, dat deze schoolstrijd thans reeds op merkwaardige resultaten voor de clericale partij kan bo gen. Het aantal lagere scholen dezer partij bedroeg behalve de avondscholen voor ambachtslieden en de bewaarscholen reeds in den aanvang van het laatste school jaar meer dau veertig; het aantal leerlin gen ongeveer 4000. Zekere omstandighe den zijn oorzaak, dat de meisjesscholen tal rijker en sterker bevolkt zijn, dau de scho len voor knapen. Men wil allereerst op bet zwakkere geslacht invloed uitoefenen, om dan later de gedweeheid en gehoor zaamheid der vrouwen ten voordeele en iu het belang vau de zaak der Kerk te exploiteeren. Aan de spits der gausche clericale school- bewegiug staat een bestuur, iu hetwelk namen vau voorname personen ruimschoots zijn vertegenwoordigd. De Vicaris-Gene- lioofd en ging daarna op smeekenden toon voort. Ik bezit geene bloedverwanten, zelfs niemand aan wien ik de zorg voor mijn kind met een geru9t gemoed kan toevertrouwen; echter ik dacht aan u en benoemde u door de Rechtbank als voogd over mijne Sara en tevens als beheerder van mijn vermogen, tot zij meerderjarig is. Gij zelf rijt vader en kunt daarom de angsten en zorgen eens stervenden vaders om zijn kind heseffen. Ik twijfelde niet aan uwe bereidwillig heid om mijne wenschen te vervullen en daarom hebben reeds alle rechterlijke formaliteiten plaats gehad. Nu blijft mij niets meer over, dan dat gij in mijne handen de belofte aflegt om de plaats als vader voor mijne Sara te zullen innemen de rechtvaardige God zal liet, xoo niet aan u, dan toch aan uwe kinderen vergoeden, hetgeen gij voor een verlaten kind hebt gedaan." Helmbusch aarzelde te antwoorden. Zeker, hij was gaarne bereid, om het hart eens stervenden vaders te bevredigen immers hij was een oprecht Christen en daarom steeds bereid, een werk van barmhartigheid te doen, en hier gebood hem de plicht der dankbaarheid bovendien om liet uit gedrukte verlangen te bevredigen, doch als een reusachtige toren vertoonden zich ook voor zijn geest de moeilijkheden, waarmede de voogdij zou gepaard gaan. Hoe zou hij een Israëlietiscli kind eene passende opvoeding kunnen verschaffen te vaal is, zooals wij reeds vroeger gezegd hebben, Voorzitter en de Pau3 laat niet na vau tijd tot tijd behalve door het groote bedrag, dat hij jaarlijks tot onderhoud vau het materieel en het personeel der inrichtin gen voor onderwijs besteedt den ijver der bestuurders eu der leerlingen door be tuiging zijner persoonlijke deelneming aan de zaak aan te sporen. De tijd is dus niet meer verre, dat (zooals trouwens in Turijn en Florence reeds het geval is) de cle ricale scholen ook te Rome, waar zij bijna geheel waren verdwenen, de openbare scholen zullen overvleugelen.* Ontdaan van de hatelijkheden, die dit artikel van de Kölnische bevat, mag het opstel eene openbare bekentenis genoemd worden van de nederlaag van het libera lisme op het gebied der volksschool in de eeuwige stad. De hatelijkheden moeten we maar op den koop toe nemen. Ieder wel gezind Katholiek weet immers, dat de «Vereeniging voor Katholieke belaugeu* deze resultaten niet verkreeg door listen en lagen van den kant der Geestelijkheid maar slechts door de macht der waarheid eu liefde, die alle ondernemingen van onze Moeder de H. Kerk leiden. Juist de bloei der Katholieke scholen heeft klaarblijkelijk den toorn der libera len en vrijmetselaars opgewekt. Eu vermits men niet met de Katholieke scholen kan concurreeren, tracht men ze met geweld te vernietigeu. 't Is het oude lied op de oude wijs. In de politieke kringen van Berlijn ver zekert meu dat de Prins vau Mingrelië zich bereid heeft verklaard, de eventueels keuze tot Vorst vau Bulgarije te aanvaar den. Men wil, dat de Russische Regeering zeer spoedig aau de Mogendheden zal te kennen gegeven, dat hij als de Russische candidaat moet worden beschouwd. Iu den Belgischen Senaat heeft de Minister Beeruaert verklaard, dat de Mi nister van justitie 757 verzoekschriften heeft ontvangen om gratie ten behoeve van de ter zake der gebeurtenissen in de maand Maart veroordeelde personen. Aan 468 per sonen is gratie toegestaan. Circa 300 ver zoekschriften zijn nog in onderzoek. De Minister zeide tevens, dat, zoo de Regeeriug een ruim gebruik deukt te maken van het recht van gratie, zij zich evenwel krach tig verzet tegen het verleeneu van am nestie. Het voorstel van den heer Crocq tot het verleenen van amnestie is hierna niet iu overweging genomen. Iu de Fransche Kamer handhaafde de Minister van fiuauciëu de begrootiug, zooals die door de Regeeriug was inge diend, in haar geheel. Hij wederlegde voorts hetgeen door eenige sprekers iu de zitting midden zijner eigen kinderen En Ernstina, zijne vrouw, zou hij zonder hare toestemming zoo iets op zich durven nemen De eigenaardige, scherpe blik van don sterven den Nathanson had de gedachten, die het brein van Helmbusch bestormden, geraden en daarom voegde hij er bij: „Wees voor mijne Snra een vader; liet zal u niet de minste moeilijkheid veroor zaken. Het kind, alhoewel nog jong, is zeer wel in onze godsdienstige beginselen onderwezen, daarom vrees er niet voor het tot u te nemen. Zij telt thans tien jaren, tot haar veertiende jaar kan zij geschikt bij uwe familie haar „tehuis" vinden en gedurende dien tijd eeue private Israëüetische school bezoeken, immers het is maar de hoofd zaak, dat de kleine in de warme lucht der liefde naar geest en lichaam ontwikkelt. Is Sara dan veertien jaren geworden; zend haar dan hierheen, naar Frankfort, in het beroemde gesticht vau Mevrouw Oolmfield, alwaar zij haro verdere op voeding en beschnving ontvangen en tot haar achttiende jaar verblijven zal. Dan is Sara oud genoeg, om zelve te weten, wat zij te doen en te laten heeft en zij zal noch uw hui9, noch uwe familie tot oneer verstrekken." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1