ij voegsel behoor eede NIEUWE van Zondag 21 November 1886. BUITENLAND. Unie De Liberale Uuie heeft al weer eens tweedracht gesticht. Het Nieuws vm den Dagblijkbaar het orgaan van het bestuur der Uuie, diende in zijn nummer van Maandag jl. den libe ralen afgevaardigde van Zutfen, Willink, eene vrij scherpe afstraffing toe, omdat deze heer in de Kamer, ter gelegenheid van het enquête-voorstel, zich tegen Regeeringsbe- moeiing had verklaard. Zulke mannen behooreu niet bij de Liberale Unie,« riep het Nieuws veront waardigd uit, zij zijn verkapte conserva tieven^ en hiermee had het blad tevens op het oog de kiezers, di* den heer W. af vaardigden, wanneer deze althans het met hau vertegenwoordiger eens zijn. Het liberalistisch orgaan van Zutfen, de Zutphensche Courantis met het betoog vau het Nieuws alles behalve ingenomen en in vrij scherpe bewoordingeu teekeut het protest aan tegen de verwijten, die het Ume-orgaan den heer W., diens kiezers en der kiesvereeniging deed. De Zutpli. Ct. zelve verklaart gesympa thiseerd te hebben met het enquête-voor stel, maar is gelukkig zoo liberaal om te dulden, dat eene gewijzigde opinie, zelfs door een Afgevaardigde, wordt uitgespro ken! 2>Ons liberalisme,zegt het blad »is geen dwangbuis, dat onze Afgevaardigden bij hunne verkiezing wordt aangetrokken Wij willen en mogen geeu groot- inquisi- toreu zijn, of wij verloochenen ons begin sel. Eu op dien weg is de Liberale Unie, indien althaus het hoofdartikel van het N. v. d. D. haar van het Hoofdbestuur is toegezonden of met instemming van dat bestuur uit de pen der redactie is ge vloeid. De Zutphensche heeft niet heelemaal on gelijk, maar hoe kou liet blad zoo onnoo- zel ziju te veronderstellen, dat de libera listische Afgevaardigden bijhuuue verkiezing geen dwangbuis wordt aaugetrokken! Hoe naïef. In de statuten der Liberale Unie staat ook wel geschreven, dat het bestuur niet zal ingrijpen in de vrijheid der kiesver- eenigingeu, maar deze woorden vormen slechts het lokaas voor die vereeuigingeu, welke onnoozel geuoeg zijn zich bij de Unie aan te sluiten. Eu wordt dau niet geheel gehandeld in den geest van het hoofdbestuur, wil men dau zijn vrijheid gebruiken en zich de weelde vau een eigen meeuing veroorlo- ven, dan wordt men eenvoudig ais over kapte conservatieven gedoodverfd. Wel aardig, die vrijheid der »liberale« kiesvereenigingen onder het bestuur der Liberale Unie! C. Het Deensche Folkething heeft beslo ten de wets-ontwerpeu tot bestrijding der socialistische woeling in overweging te nemeu. Renter's Office vorueemt dat er dezer dagen tusschen de gezantschappen der groote mogendheden eene gedachtenwisse- liug heeft plaats gehad met het doel de wenschelijkheid na te gaan van het hou den eener internationale conferentie ter regeling der Bulgaarsche aangelegenheden. De onderhandelingen hebben echter nog geen formeel karakter aangenomeu, omdat nog geeu enkele mogendheid het iuitiatief genomen heeft tot eeu bepaald voorstel. Iu de diplomatieke kringen laat men uit komen dat de nota, bij gelegenheid der ontzetting van Vorst Alexander door de Porte aan de mogendheden gezonden, en van welke deze slechts op formeele wijze de ontvangst hebben bericht, den weg baant voor eeue conferentie, iu geval uit heb Bulgaarsche vraagstuk ernstig gevaar mocht ontstaan. Door den Italiaanscheu Minister van Justitie wordt een wetsontwerp betreffende het beheer der Kerkelijke goederen voor bereid, dat ten grondslag heeft de opbrengst dezer goederen te veranderen iu eene in schrijving op het Grootboek, met uitzon dering van de vaste bezittingen, die tot woningen aan de Geestelijkheid verstrekken. De berichten omtrent den watersnood iu Italië luiden gunstiger, de rivieren blij ven dalende. De aangerichte schade is ech ter onberekenbaar groot en de ellende on beschrijfelijk. Tengevolge van het stilstaande water zijn allerwege moeraskoortsen uit gebroken. Door de Russische Regeering is op Turkijes vraag: wat de troepenbewegingen in de Krirn beteekenden, geautwoord, dat het hier slechts proeven gold, door den Minister vau Oorlog evenals op nog audere punten des lauds met het nieuwe mobi lisatieplan genomen, zoodat slechts sprake is van militaire manoeuvres, geljjk ze op bepaalde tijden elk jaar wederkeeren. Generaal Kaulbars heeft eene nota over legd, in welke gezegd wordt dat de Czaar zijne welwillende gezindheid ten aanzien van het Bulgaarsche volk wilde betooneu. Geeu raadgeving vau Rusland werd ech ter opgevolgd. Bovendien werden beleedi- geude aanslagen gepleegd op Russische ouderdanen, zonder dat de Bulgaarsche Regeeriug daarop acht sloeg. Eindelijk kwam de Sobranje bijeeu zouder vooraf gaand overleg met, ja zelfs, oudanks het verzet van Rusland. Dit alles was het ge volg van den wensch der regenten om bui ten Rusland om te haudeleu. Kaulbars verklaart dat om deze redeueu de tegen woordige Regeeriug vau Bulgarije het ver- o O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5