f 111 ii la\ i) GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Zooals de knoop geknoopt is, moet men hem losmaken. Wie de slagen bekomen heeft, moet ze dragen. Al is de bloem nog zoo schoon, er kan toch eeu adder onder schuilen. Wie op de gunst der meuscheu ziju geluk bouwt, bouwt eeu huis op eeu fun dament van sneeuw. Wij verwonderen ons te veel over de bekrompenheid van anderen en te wei nig over de onze. Ter behartiging. Geen oprechter vriend bestaat er dan God. Hij heeft de woorden des levens en de eeuwige waarheid, Hem, eu Hem alleen, kunt gij u zelf en al het uwe veilig toe vertrouwen. Waarom talmt ge dan nog? Allerlei. Kerknieuws. In memoriam. Hij ruste in vrede. Ingezonden. van plaatselijke accijnsen, als het maar niet geschiede op levensmiddelen. Wat zou de heffing van eene Gemeente-belasting op het bier b. v. in den weg staan? Er wordt steeds meer gedronken. De bierhui zen verrijzen in de groote steden als pad destoelen uit den grond. Bezwaren hebben wi] daar op zich zelf niet tegen, in zoover wij liever bier dan sterkeu drank zien ge- gebruiken, nu de gevolgen van het bierge bruik, waar dit binnen zekere perken blijft, niet zoo noodlottig zijn, als die, uit het drankmisbruik voortvloeiende, 't Liefst van alles zagen wij het bier in den huiselijken kriug genoten, daar wij de uithuizigheid betreuren, die ook door het bezoeken van bierhuizen wordt bevorderd. Tegenover dat zich vermenigvuldigen van de bierhuizen, waardoor het bierge bruik ontzettend toeneemt, schijnt de vraag geoorloofd: waarom moet het bier vrij blij ven van Gemeente-belasting? Ook eene plaatselijke belasting op den wijn zou aan beveling verdienen. Tot hare invoering zou wel eene herziening gevorderd worden van het handelstractaat met Frankrijk, doch wij weten niet waarom Frankrijk zoo bizonder moet ontzien worden. Wederkeerig is dit land niet royaal met het doen van coucessiën aan ons. Eene gemeentelijke tabaksbelasting zou zeker weldadig werken. Slechts vluchtige wenken konden wij ge ven, doch reeds genoeg om den weusch door den heer Van Asch Van Wijck ge formuleerd, als billijk en rechtvaardig te doen uitkomen. Reeds al te lang deed de herziening der Gemeentewet op zich wach ten. Het wordt eindelijk tijd. dat men haar ter hand neme. Mocht de Groudswetherzieuiug misluk ken, dan worde men bedacht op het tot stand brengen van hervormingen, die, al zullen zij de grondslagen van ons Staats leven niet wijzigen, toch het grootst moge lijke nut kunnen stichten. De tijd is ver heeu, zegt De Gelderlander zeer saedig, waarin mijnheer de baron tot ziju neef den plnlosoof z ide, dat hij niet gaarne onze aarde een planeet hoorde noemen; 't kou wel geleerd lijken. Maar al dit waerelden, ik weet niet waar gelegen, En hun vermeend gekraai staat mij geweldig tegen. En zeer verbaast het mij, dat d* overheid nog niet Tot heil van 't algemeen die zotternij verbiedt. De overheid doceert nu zelf en leert alle we tenschap aan alle studenten. In die mate dat hun hoofd ervan barst. Zoo klagen tal van Haag- sche heeren in eene petitie aan den Minister. De Arnh. Ct. verzekert zelfs, dat zoolang het boogar en middelbaar ouderwijs geregeld is als nu, de „opleiding niet zal en niet zal kunnen deugen." Wij hebben dat al vóór jaren gezegd, maar toen was het niet waar. Of het nu waar is? De C. de la Meuse geeft het volgende staakje der gemeentelijke leeniugeo, goedgekeurd door de Gedep. Staten van Limburg, teueinde de buitengewone uitgaven te dekken, die deu bouw of herbouw van openbare scholen, mei woning voor den onderwijzer, deu aankoop van bouw terrein, deu aankoop van schoolmeubelen enz gedurende htt tijdperk van 1875 tot 1885, nou- dig maakten. Beesel 6000 gulden, Betitelen 1000, Bergen 6000, Boeholtz 3500, Boru 4500, Cadier en Keer 1400, Echt 3000, Eygelshoveu 4500, Val kenburg 7000, Greveulicht 5000, Gulpen 10000, Herkenbosch en Melick 1000, Houlhem 2500, Jautek 1600, Kerkrade 13230, Maasbree 9000, Maasniel 10000, Mheer 3000, Montfoort 4000, Obe en Laak 2500, Oorsbeek 1000: Schaesbergh 14000, St. Gaertruide 4500, Voerendaal 10000 en Wijuaudsrade 2000. Totaal 129,130 Hol- laudsche guldens, eu dat bij steeds afnemende welvaart. Op het door mr. Haas, advocaat te Amsterdam, gedaan verzoek om kwijlscheldiug van de door haar nog te ondergane straf, voor zijne cliënte Jeanne Lorette, is door Z. M. deu Koning afwij zend beschikt. De gevangene schijnt, zonder ge vaar voor haar leven, in de gevangenis te worden verpleegd en verkeert reeds in minder zorgwek- keuden toestand dar; vóór eenige weken. Tengevolge van het door mevrouw Bulklty tot deu Minister van justitie gerichte adres heeft de heer mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius, naar men verneemt, zich aan de verdere behartiging barer belangen geheel onttrokken. Te Arnhem ia de heer Van der Sleyden onbestreden tot lid der Tweede Kamer herkozen. De Eerste Kamer is tot hervatting vau hare werkzaamheden bijeengeroepeu tegen 7 De cember a. s., des avonds te 8 uren. Raar wij vernemen, zijn bij de Tweede Kamer ingekomen een gewijzigd voorstel betref fende. de veranderingen in art. 76 der Grondwet (regeling van het kiesrecht), benevens een voor- loopig kiesreglement. Haarlemmermeer; 26 Nov. Het telegraaf kantoor zal in onze gemeente opg«heven worden, wanneer er niet spoedig eene aanzuivering der ach terstallige gelden plaats heeft. Mogen gemeente- en polderbesturen en parti culieren de handen inéén slaan, opdat wij ons in het bezit van het telegraafkantoor mogen blij ven verheugen. Da Gemeenteraad heeft in beginsel be sloten de stoomtramplannen der heeren Sanders C. s., financieel te steunen. Voor den Burgemeester eener Noord-Hollaudsche gemeente werd dezer dagen door de politie een laudlooper gebracht, die zeker betere dagen had gekend. Hij was althans in het bezit van een testament, waarin o. m. de zon derlinge bepaling voorkwam: „dat ziju lijk moest worden gewikkeld in de Nederlaudsche vlag." Ot die bepaling zal kunnen worden nagekomen, als de man straks misschien in een bedelaars gesticht sterft, valt te betwijfelen. Te Bordeaux stond dezer dagen een student terecht, die bij een examen „gedro pen" was, eu in zijne woede daarovor een der examinatoren opgewacht en mishandeld had. Hij werd tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De heer Roulleaux, lid der Fran ache Kamer voor de Orue, van iemand vernomen heb bende, dat een zijner politieke tegenstanders zijn hond naar hem genoemd heeft, schrijft doorover het volgende: „Mijn waarde heer! Ik trek het mij volstrekt niet aan, dat een houd mijn naam draagt. Ik houd veel van honden; het zijn me9st verstandige, goedaardige diereu. Laat dus de be minnelijke republikein te uiveut ziju hond Roulleaux blijven noemen. Wel zou ik hst mij aautrekkeu en het zou mij tot eeue vervolging in rechten dwingen, als de eigenaar vau den houd mijn naam zelf aannam, want dan zou die gedragen wordeu door een uil. Geloof mij", enz. len oude woekeraar te Chemnitz; de 75 jarige Ctiristoph Jahu, heeft eene welver diende straf ontvangen. Hij is door de rechtbank, wegens woeker eu meineed, veroordeeld tot 21/2 jaar tuchthuisstraf, 1400 Mark boete en 5 jaren verlies van eer. De man nam dikwijl» van arme lieden 100 pCt. rente. Zestien gevallen van üieu aard werden voor het gerecht bewezen. Men zegt, dat een kind van vijf jaar niet veel meer dan twee a drie honderd woorden gebruikt out zich uit te drukken, maar dat eene volwassen dame, die een nieuwen hoed thuis krijgt, welke haar niet bevalt, in tien mi nuten een geheele diclionnaire kan uitputten. „Deensch-Hollandsche Koffie- maatschappij// is de naam eener firma te Kopen hagen, die eeue nieuwe wijze vau kolii. brands u toepast, waaroij geen gruis verloren gaat, noen ontwikkeling van bruin gebrande bijproducten plaats heeft. Dit laatste wordt voorkomen door de boonen, die in de röteerende trommels ge brand wordeu, steeds op 160* C. temperatuur te houden. Ook bij de afkoelingi die in eene atmos feer van koolzuur of stikstof geschiedt, wordeu bizondere maatregeieu genomen. H e t Journal de Medecine bericht we- der het overlijden van een der Franscbe patiën ten van Pasteur, eu de Oorrespondencia uit Ma- d< id meldt, dat daar ter steile ook 3 door den beroemden geleerde ingeente peisonea j'.ijn ge storven. Een ongeluk komt toch zelden alleen. Zoo weid in eeu harOsrg te Maasbree dezer dagen een zilveren horloge verloot. Na de verloting is het uurwerk op geheimzinnige wijze verdwenen, zoodat de winner het niet in handen keeeg. Na tuurlijk werd van dezen diefstal de politie in ken nis gesteld. Dat was aan het rechte kantoor geklopt, want deze maakte nu op deu koop toe nog proces-verbaal op tegen den verloter en tegen den herbergier, bij wien de verloting plaats had zonder de vereischte vergunning. Als een middel om de zoo lastig e russchenplaut in de wsdanden te vernietigen, laat eeu practisch landbouwer in Achtkarspeleu (Pr.) de pollen der russchen diep uitgraven, opdat het water zich in de gaten kan verzame len, waardoor de pollen en de wortels doodgaan, tot groot voordeel van deu veehouder. Vóór de ramen van een winkel in petten en matsen in de Hoogstraat te Amsterdam stond dezer dagen te lezen: „Wie voor een gul den koopt, krijgt f 2 op den koop toe". Het spreekt vanzelf', dat veel voorbijgangers, vooral zij, die van buiten de stad met den Maandag de markt bezochten, zich lieten verlokkeu, om hun slag te staan. De meesten gingen met eeu pet of muis naar huis, maar niemand ontving de beloofde twee gulden. Toch was de winkelier in ziju recht; daar niet één voorwerp tegen één gulden werd verkocht, maar wel daarbeneden of daarboven, kon niemand er zich op beroepen, dat hij voor een gulden had gekocht. De stad Pittsburg in Noor d-A m e- rika is geheel van natuurlijk gas voorzien, dat iu den omtrek uit deu grond te voorschijn komt. De tospassing van dat gas is algemeen, en het wordt zoowel tot verwarmiug als tot verlichting gebezigd, Hans Von Bülow b 1 ij kt toch niet onherroepelijk besloten te hebben nooit weder voor een Duitsch publiek op te treden. Hij gaf dezer dezer een coutert. te Breslau. Ook daar werd hij met rumoerige teekenen van af keer begroet. Maar de rust was er spoedig met behulp van de politie hersteld. In het „Duitsche Thea ter" te Praag verwekte voor eenige dagen alleen het noemen van Biilow's naam zulk een storm van af keuringsbetuigingen, dat de voorstelling uiet kon koorgaan. Kort en bondig. Een spoorwegamb- tenaar te Gotha heeft op zijne visitekaartjes later, drukken: Eisenbahndotationscassencentralbuchhal- tungsregistraturfunctional-. Eene winkelierster van de Prin- sengracht te Amsterdam wierp dezer dagen een man, die met lucifers ventte een cent iu zijn mandje. Toen de koopman vertrokken was, be merkte zij tot haar schrik, dat het een gouden cent was geweest. Spoedig werd de man achterhaald, en ja wei, het goudtientje lag nog iu de mand. De vrouw gaf deu koopman een 21/» centstuk .oor zijne zorgvuldige bewaring van haar gouden cent. D e Amst. Ct. legt haar lezers de vraag voor: Hoe moet men loopen, om van Kat tenburg naar de groote koopmansbeurs te komen, zonder eene btug of sluis te passeereu? Te Houtrijk enPolanenstaatop eeoigen afstand van het dorp eeu arbeidershuisje, waar het zoo geducht spookt, dat niemand er wil wonen, ook het spook zelf niet, naar het schijnt. EenEugelsche beul Berry wenscht de photographieën te ontvangen van alle door hem ter dood gebrachte personen. Hij looft voor elke toezending aan de familie eeu geschenk uit. Waarschijnlijk een eind touw van den strop, die bij de terechtstelling heeft dienst gedaan! De spoorwegmaatschappij Luik- Maastricht herdacht eergisteren haar 25-jarig be staan. Gedurende die jaren werden op die lijn niet minder dan 16 miliioen reizigers ver voerd, zonder dat éen gedood of zelfs gekwetst werd. De begrafenis van een held. Te Londen werd Zaterdag onder e»u grooten toevloed van vrienden eu vereerders, het stoffelijk overschot ter aarde besteld van een der kapiteins der Na tional-stoomvaartlijn, die bij den jougsten storm in deu Atlauliachen Oceaan den heldendood stierf. Zoolang er gevaar was voor het schip en de pas sagiers, 'vilde kapitein Grace, zoo heette hij, zijn post niet verlaten. Zoo stond hij 48 uren achter een op de brug bevelen te geven, telkens overge goten door stortzeeën en schier stijfgevroren door eeu ijziget: wind. Toen het gevaar geweken was, legde hij zich te bed. Maar twee uren daarna was hij reeds dood. Markies Cantino, een der beken ri ste leden der vreemdelingen-kolonie te Nizza, maakte daar kennis met eene jeugdige. Eugelsche millionaire, mej. Ada Rutland, en zou met haar iu 't huwelijk tredeu. Op deu trouwdag verscheen de schoone Eugelsche met eeu bruidskleed, dat getooid was met guirlandes vau ontelbare witte duifjes. De dame had sedtrt maanden aan hare pachters in Engeland opgedragen, alle witte duif je» op te vangen, die zij konden meester worden en haar die te zenden. De bruidegom, een en ander vernemende, achtte het beter zulk eeue lieftallige vrouw niet te huwen en keerde haar deu rug toe: de trouwplechtigheid was afgeloo- peu. De heeren J. Mouton en Zoon, scheikundigen te 's-Hage, onderzochten dezer dagen gekleurde griffels, die iu nette doosjes in den handel komen, en bevonden van twee soor ten de kleuren uiet ouschadelijk voor kinderen, die op zulk een griffel zuigen. De Amerikaanse he bladen t. ij n bekend door hunne Munchhausiadesaltijd zullen zij beproeven zou mogelijk elkander te overtreffen in 't verhalen der zoudeiliugste nieuwtjes. Zoo betichtte kortelings eeu dagbladEen schilder heeft een dun lucifershoutje als marmer beschil derd eu zulks zoo natuurlijk, dat het, in het water gelegd, zonk, alsof het werkelijk marmer was. Ook zou diezelfde kunstenaar een winter landschap geschilderd hebben, dat een gedeelte van New-Hampshire voorstelt, en ook dit moet bizonder natuurgetrouw gedaan zijn, want een thermometer voor de schilderij gehouden, daalde zelfs lot 7 graden onder het vriespunt. Vau het schoone lichten der zee gaat nu ook al de poëzie af: de medische faculteit te Berlijn heeft aangetoond, dal ook daar weer bacillen de hand (pooi?) in hebbtn. Een Parijsch modemagazijn heeft eeu aantal „reclame-vrouwen" gehuurd, die het in allerlei keurige kostumes in optocht door de drukste staten laat wandelen, als sprekende be wijzen van het moois, wat in het bedoelde maga zijn te krijgen is. Die vrouwen, voor het meercu- deel arbeiitsters zouder werk, verdienen daarmede wat geld, en ziju tevens goed eu warm gekleed. Niet minder dan 276 candidate 11 hebben zich aangemeld, om deel te nemen, aan het eerstdaags te houden vergelijkend examen voor hoofden aan vier nieuw te openen scholen de gemeente Amsterdam. Geen stoelen genoeg. Frederik II ontmoette esns 's morgens op een wandelrit een extra- postrijtuig, dat van den kant van Berlijn kwam eu waarin hij een van zijne Generaals zag, die zeer veel schulden had. „Waar gaat gij zoo vroeg naar toe?" sprak de Koning hem aan. „Naar Potsdam, Uwe Majesteit, om eeue zittiag te hou» den voor een accoord met mijne schuldeischer»," was het antwoord. //Och," zeide Erederik, „kadt gij dat maar liever in Berlijn gedaan, want voor zulk eene zitting zijn in Potsdam geen stoelen genoeg." Evenwicht. „Wat is dat toch eigenlijk voor een vaartuig, een Skiff„Wel, dat is een bootje, zoo rank, dat de roeier zijne scheiding precies in't midden moet hebben, anders dui kelt hij om." Toekomen. Kleine Frits (met zijn schoolwerk bezig): Pa! wat is de toekomeude tijd van „heb ben?' Vader (uit zijn gepeins opschrikkend): Toekomen? Toekomen? We komen nooit toe. Spreekwoorden. Oud. Die zijn schulden be taalt, verarmt niet. Modern. Die ze converteert nog veel minder. Persoonlijk. Het denkbeeld eener persoonlijke toegangskaart wist het bal-comité op eene plaats niet duidelijker uit te drukken, dan door op de biljetten te doen zetten: „niemand wordt toege laten, dan wanneer hij zelf komt." Ondeugend. Vader (die het gedragboekja van zijn zoon inziet). Dus alweer een nommer verlaagd! Zoo iets kon mij in mijn jeugd niet gebeuren! Zoontje. Was u dan altijd numero lest? Oprecht. A. Of mijn meisje van poëzie houdl? Ze heeft Voudel in het hoofd en Bilderdijk iu het hart! B. Zoo; dan schiet er voor jou ge dichten zeker geen plaats over? A. O Ja, daar zit ze mede in de maag! ARKOND RECffTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 25 Nov. 1886. 1. M V. te Haarlem, hoon; f3 boete of een dag hech tenis c. e. 2. H B. te Beverwijk; bel. bed. beambte in fnnctie; f 5 boete of 5 dagen hechtenis c. e. 3. B W. te Haarlem; wederspaunigheid; 6 dagen gev. straf c. e. 4. F A M te Haarlem; mishandeling; bij verstek, 14 dagen gev. straf c. e. 5. C v. d. S. te 's Gravenhage; (gadet); oplichterij; 4 maanden gev. straf c. e. met vrijspraak van het overige ten laste gelegde. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. P. M' Snickersheeft den Weleerw. heer J. H. Van der Vegte benoemd tot Pastoor te Deutichem. Z. D. H. de Bisschop van Bieda, Mgr. P. Leijten, heeft benoemd tot Conrector bij de Eerw. Broeders te Oudenbosch den Weleerw. heer J. Verdurmen; tot Kape laan te Huile.-h.eii den Weleerw. heer J. C. Daverveldt en tot Kapelaan te Spruudel den Weleerw. C. A. Oomen, Priester uit het Seminarie. Een slag, die reeds lang dreigde, is eindelijk gevallen. De Zeereerwaarde Heer C. L. Van DIJCK, Priester van de Orde van den H. Fran- ciscus en Kapelaan aan de parochie kerk van den H. Antonius alhier, is Vrijdag-morgen, na een vrij hevig lijden, hetwelk hij met Christelijke gelatenheid wist te dragen, in den Heer ont slapen. Sinds 1872 in deze stad als zielzorger werkzaam, wenschten duizenden den waardigen Herder nog lang in hun midden te zien. Het behaagde echter God zijn Dienaar tot zich te roepen. Algemeene droefheid heerscht onder de Ka tholieken van Haarlem bij het overlijden van dezen zoo zeer beminden Herder, die in de lange jaren zijner bediening veel voor hen heeft gedaan. Ge heel het leven als Geestelijke van dezen geliefden doode, kenmerkte zich door de ontplooiing van de meest godsdienstige en humane gevoelens. Innig aan het Geloof gehecht, 't welk hij met zooveel overtuiging en liefde predikte, kenschetste hij zich door eene hulpvaardigheid en goedheid, die hem de warmste liefde en de hoogste sympathie zijner parochianen en andere geloofsgenooten deed verwerven. De dierbare overledene werd den 17n Nov. 1820 te Deijnze geboren en bereikte dus den leeftijd van ruim 00 jaren. Moge de goede God hem het loon voor zijne vele deugden en godsdienstigen ijver reeds ge schonken hebben. X. «raagt of er geen mogelijkheid bestaat, dat het Bestuur der Sociëteit Vereeniging, wanneer er operettes of tooueeLoorslellingeu voor de leden gegeven worden, door inzage te vragen van de libretto's, zich kan overtuigen van den eerbaren inhoud der op te voeren stukken? Aanleiding lot die vraag vindt hij in de drie operettes, Dinsdag-avond door 4 hoogst onbe duidende ariisten uit Amsterdam opgevoerd. X. laat het spel, de mise-en-scèue en de vree- selijk lange pauzen geheel buiten beschouwing, maar protesteert legende opvoering van stukken, die het schaamrood brengen op 't gelaat van iedet fatsoenlijk meusch. X. vraagt verder, of men bij het doeu opvoeren van tooneelstukken, steeds zijne toevlucht moet nemen tot de ergerlijke producten der Eransohe en Duit sche pornographieehe tooueelliteratuur? MARKTBERICHT EN. HAARLEM, 24 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen eu prijzen als voigt koeien verkocht 30, voor i 120 a 170. I stier verk. voor f 70 vaarzen, - verkocht voor f pinken verkocht 7 voor f 75 a 60 graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 35 verk. voor 8 a 16, 40 schapen, verk. voor 1 13 a 24 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 76 stapels kaas, 8,609 stuks, wegende 17784 kilo, hoog ste prijs f 28,50 middelbare prijs per 50 kilo tot f a AMSTERDAM, 24 Nov. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: 3 rundereu,147 vette kalverenfstequal 0,90 2de qual. 0,70 per kilo, graakail/ a 22 nuchtere kalveren, 8 a 15, 2 schapen en lammeren a 139 vette varkens 41 a 36 c. per kilo. GOUDA, 25 Nov. Op de kaasmarkt waren 50 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 23 a 28.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2