B N i\ E N L A I). GEMENGDE BERICHTEN. De nasporingen naar de schuld i- Voor geest en hart. Gulden woorden. De Daily News verneemt uit St. Peters- burg; dat, ondanks alle tegeuspraak, de overtuiging veldt wint, dat het Europee- sche Congres in zake Bulgarije eerlang bijeen zal komen. De Freycinet heeft in den Frauschen Mi nisterraad telegrammen uit Honoi overge legd, volgens welke roovers op de grens nabij Akoï een tolk, verbonden aan de com missie voor de afbaking der grenzen, den secretaris dier commissie en 4 soldaten heb ben vermoord. De Tijd komt terecht op tegen de stelselloosheid iu het voorstel der R peering nopens eeu nieuwe in - deeliug der kiesdistricten. Neemt het voorstel iu het algemeen het stelsel van enkele districten aan, voor de vijf grootste gemeenlen wordt daarvan afge weken. Het is begrijpelijk, dat men opziet tegen de bezwaren, aan genoemd stelsel verbonden; maar niet zoo gemakkelijk te begrijpen is het, dat men bij een voorstel van indeeling, met do gevreesde nadeelen van het stelsel der enkele districten, zeer zeker het nadeel der meervoudige districten voor zijue rekening neemt. Dat nadeel bestaat daariu, dat elk denkbeeld van evenredige vertegenwoordiging verstikt, daar in een grooie gemeente éene stem beslissen kan over 5 of 10 vertegenwoordigers, terwijl de plattelandsbewoner slechts over 1 of 2 leden heeft te beslissen. De Grondwetgever heeft allerzekerst bedoeld, voor zoover in hem was, eene evenredige vertegen woordiging mogelijk te maken. Daarvoor heeft hij de verdeeliug van het Rijk ia districten be paald; deze ware anders niet noodig geweest. Waarom zouden de groote gemeenten ook eene uitzondering moatea maken? Wil man de gemeen telijke eenheid als argument doen gelden, dan strijden hiertegen ietter en geest der Grondwet beide, die niet eens van vertegenwoordiging van de provincie heeft willen hooreu, hoeveel te min der van de gemeente. Beroept men zich op de bespottelijkheid, dat eeu bewoner van de eene straat of gracht een anderen vertegenwoordiger zou hebben, dan die van aangreuzende straten of grachten, dan mag gevraagd worden of het ver schil maakt, dat uw buurman door eene sloot dan wei door eene rij huizen van u wordt afgeschei den. Trouwens, het stelsel van verdeeling der groote gemeenten is toch ook wel reeds voor de kantons toegepast, zonder dat daar ooit klachten over zijn gevallen. Op het partybelang wil De Tijd bij eene be slissing over het. stelsel niet gelet hebben; maar zich neerleggende bij eene regeling, die aan onze richting op de eene plaats de zekerheid eener gemakkelijke overwinning ontneemt, komt hij er tegen op, dat men op de andere ons niet eens de kans wil laten om eeuig gewicht in de schaal te werpen. In elk geval eischt hij consequentie. Wil men meervoudige districten, men neme ze voor het geheele land. Wil men enkele, men handele eveneens. Het maken van een te eene- male willekeurig onderscheid is bewuste of on bewuste politieke knoeierij. Niet ware vrijzinnigheid is hoofdkenmerk van de liberalen, maar lonter eigenbelang be toogt Het Centrum. Wat het ouderwijs betreft, laten zij voor het onderwijs hunner kinderen hunne tegenstanders meebetalen. Als Rotterdam vele millioeuen noodig heeft voor zya waterweg naar zee, heet het, dat heel het land belaug heeft bij den bloei van den handel; zoodra eshter «prake is van eenigen steun aan onzen landbouw tegen de overmatige buitenlandsche concurrentie, wordt het vrijhandelstelvel ingeroepen en afschuw be toond. Het voorstel-Van Dedem c. s. bewijst, dat men er niet tegen opziet, een offer van meer dan een millioen 's jaars aan de suikerfabrikauten te brengen; maar van het zweet en bloed der Javanen, waarover indertijd zoo veel werd gere deneerd, is geen sprake meer, nu zij, iu plaats van voor het Gouvernement, voor de particu lieren moeten arbeiden. Den uoodiotiigen Atjeh- oorlog hebben wij te danken aan een liberaal Minister; nu zwijgt men er over; maar wat zou men niet hebben moeten hooreu van de liberale denkkrachten, die ons wel voor die ramp zouden bewaard hebben, wanneer omgekeerd eene anti liberale autoriteiten ons haar op den hals hadden gehaald! Noodkreten zcuden dan klinken van den Doüard tot aan de Schelde. Uit de tabellen, die de Regeering bij haar kiesrecht-voordracht overlegde, blijkt, dat in Zuid- en Nootd-Hollaud het aantal oninbare posten schrikbarend groot is. Te Rotterdam bijv. zijn voor het dienstjaar '84 tot '85 van de 21,253 aanslagen in het personeel, 10,007 niet ten volle belaald, dus bijna de helft! Iu gehee! Drente daarentegeu met 15,857 aanslagen waren er slechts 189, dis geheel of gedeeltelijk onbetaald blijven. Men berekent, dat volgens het voorloopig kiesreglement, door de Regeering aangeboden, in de gemeenten boven 48,000 iuwouers, het kiesrecht wordt geschouken aan allen wier we- kelijksche huurwaarde f 5 en daarboven bedraagt. Betaalt men minder huur, maar nog f 12 grond belasting, dan wordt men ook kiezer. Naar men ons mededeelt, is bepaald, dat de binneulaudsehe postwissels ook de maand vol gende op die der uitgifte, zonder nadere mach tiging, door de Postkantoren kunnen worden uit betaald. Het voorstel- Schaepman tot herziening van art. 194 der Grondwet, komt hierop neder: Hei geven van onderwijs is vrij. Het Toezicht der Overheid op het onderwijs in het algemeen, de imichting van het Openbaar Onderwijs en de eisahen van bekwaamheid en zedelijkheid voorden ouderwijzer hij het Lager- en Middelbaar on derwijs worden wettelijk geregeld. Het Leger Ouderwijs wordt zoodanig ingericht, dat cr gelegenheid bestaat om voldoend lager ouderwijs te genieten, zonder krenking van iemands godsdienstige overtuiging. De kosten van het Lager Onderwijs aan kin deren van bedeelden en onvermogenden worden naar weltelijkeu maatstaf aaa elke school uit de openbare kassen vergo-d. Bij de Twaeds Ktmer is het rapport der commissie voor het analytisch verslag ingediend. Het zal uitsluitend voor de leden worden ge drukt en later aan de orde gesteld. Het algemeen debat over H >ofdstuk Justitie is daarna voortgezet. De heer Van Ossenbruggen bestree 1 da cir culaire betreffende de toepassing van het stelsel van water en brood. De heoreti De Meyer en Van der Kaay drongen aan op verzachting van het Kon. besluit, betreffende de toepassing van straf in gevangenissen. Do heer De Ranitz bestreed de circulaire omtrent het ingaan van gevange nisstraf. De hi er Hartogh drong aan op vereen voudiging van het procesrecht, speciaal op in voering v.a het ap:èl voor zaken tussohen f 200 eu f 400. Voorts, onder afkeuring van het adres der Wed. Bulkley eu htt niet houden barer be lofte, kwam hij op tegen hot verlam m in de laatste tij ien van gratia als gunst.. Voorwaardelijk gratie benadeelde bovendien bet prestige vaa het gezag. Gisteren is het debat over de begrootiug van Justitie voortgezet. Do Minister verklaarde tot pirtiëelete wijzigingen van wetboeken, zoo noo dig, bereid te zijn, doch na advies van de Staatscommissie. Draokwetswijziging kon hij thans niet toezeggen. De Rsgeeriug heeft nooit een algemeen voorschrift gegaveu aan de gemeente lijke overheden omtrent hare hou ling iu zake socialistische vergaderingen; de gemeentelijke autoriteiten dragen de verantwoordelijkheid en alleen naleving van de wat op vereeniging en vergadering wordt gtëischt. Wat gratie betreft, het is een recht van den Souvareiu; voorwaardelijke gratia is herhaaldelijk verleend door do Ministers Van der Brugghen, Olivier, Godefroi en Modderman. Geen wet ver biedt het. In zake Buikley wettigde haar levens gevaar de gratie, en ook al ha 1 deMinister de gevol gen voorzien, hij had toch tot gratie geadviseerd. Voor hem geldt gelijk recht voor allen. Wat Lorette betreft, zij is op verzoek van den Gees telijke niet te 's-Bosch gezet om, niet geheel verdorven te worden, en nu kan zij niet worden vervoerd. Bij de replieken erkende de heer Keuchenius, dat de Minister goed had gehandeld. Hij kwam echter op tegen vaccinedwaug, wettiging van de prostitutie, verspreiding door de politie van eeu onzedelijk geschrift van het nieuw maltusiaansch verbond en tegen niet-indiening van de kies tabel. Haarlemmermeer, 3 Dec. Te Hoofddorp is het huis van deu heer J. W. De Hey door het Rijk aangekocht voor postkantoor, om het met 15 Februari a. s. als zoodanig te doen be trekkeu. De ontwerper van hetstrafwet- boek van het Zwitsersche kanton Bern, de 80jarige Prof. Pfoteuhauer, is thans, naar men bericht, zelf, krachtens dat wetboek, tot 30 dageu gevan genisstraf veroordetdd, omdat hij in eene vlaag van woede, een dienstmeisje mishandeld (gebeten) heeft. Een avontuur uit het leven van Garriek, den tooneelspeler, dat door de dichteis bezongen ea door de schilders is vereeuwigd, is het navolgend»: Een zijner vrienden had zijn vader door den dooi verloren en wist met zeker heid, dat de mau, bij wieu de overledene in huis had gewoond, diens portefeuille had gestolen, waarin zich eens waarde van zevenduizend pond sterling bevond. Garrick, die wellicht de groulste grimeur uit vroegeren eu tateren tijd was, trok nu de kleederen van deu doode aan, en wist zoo geheel diens houding, stem en manieren na te bootsen, dat de Waard, hem ziende, eeu geest waande te ontmoeten. Garrick eischte op hoogen toon, op staanden voet, zijne portefeuille terug, en de onthutste man, haastte zich aan dat bevel te voldoen. Aan het bestuur van den Neder 1. vrouwenbond tot verhooging van hot zedelijk ne- wustziju, gevestigd te 's-Gravenhage, is door de maatschappij lot exploitatie »au staatsspoorwegen toestemming verleend, in de stations er. in de rijtuigen 3e klasse kosteloos eene lijst op te han gen van "Te Huizen, Logementen voor Vrouwen." Een ex-journalist deelt van een intervieuw, dat hij met den grooteu Vauderbilt in New-York had,het volgende mede: Mr. Vau derbilt was stil en ant woordde zoo goed als niets. Ik begreep hem anders te moeten aanvatten en zeide: Waarde heer, het kan immers uwe be doeling niet zijn een arm journalist ie benadeeleu en te beletten een paar dollars te verdieueu. Ik zio kans een aardig bedrag te kloppen uit het gesprek, dat ik mei u zal voeren. Dat veran dert, riep de spoorwegkoniug uit. Ik wil eens praten met iemand, die geld uit mij kan slaan. Dat is nog weinig meuschen gebeurd. Steek maar van wal met je vrageul Een electrisch toestel tot het aangeven van dc maat is uu iu de groote Opera te Parijs iu gebruik, en voldoet zeer goed. Daar door kunnen koren achter de schermen met de zelfde juistheid invallen, alsof zij deu man stok van deu orkestdirecteur vlak voor zich hadden. Onder den titel Manuel d'initruction national» is dezer dagen iu Erankrijk eeu niet oubelaugrijk vlugschrift verschenen, waarop van onderscheidene kanten de aandacht wordt gevestigd. Iu verband met de binnen kort te behandelen legerwet, wordt daariu gewezen op bet feit, dat in dan oorlog van 1870 het leger moreel en iu getalsterkte grootere verliezen heeft geleden tengevolge van de lichamelijke zwakte der man nen, daii door de vijandelijke kogels. Niet minder dan 330,000 man waieu niet iu staat de ver moeinissen van den ooilog te verduren, en wer den ziek of stierven. D<Ze zieken veroorzaakten veel last; zij vulden de hospitalen, dikwijls ten koste van de gekwetsten, wien het meermalen aau de noodige verpleging ontbrak, of wel zij werden op marsch achterblijvers, hetgeen nadeelig werkte op het moreel van den troep, en vielen dan later op gemakkelijks wijze iu handen van den vijand, die ze zonder slag of stoot krijgs gevangen maakte. Met het oog op deze vreese- lijke les, wil de schrijver de kracht van het leger, dus van de natie, vsrhoogen, door alle jongelie den beoeden de 20 j.v'en te verplichten, zich te oefenen in het gebruik der wap ns en iu het afliggen van groote marscher.. Door dia oefening zou hunne gezondheid gebaat, hunne lichaams kracht vermeerderd, en daardoor tie kracht der latere mannen en bijgevolg die van liet leger eu van Frankrijk belangrijk worden verhoogd. Het Duitsche Keizerlijke Pos t- amt heeft met betrekking tot het beslag van de- paarden iets nieuws ingevoerd, dat ook el ders de aandacht verdient. Tusschen de hoef ijzers der paarden worden cl. kleine, uit Brazi- luansche vezelstof gevlochten, kurkachtiga kus sentjes, da z. g. B :ckmaan'sche hoef kussens, geschoven. Daardoor verkrijgt het paard het vermogen, om zelfs op de gladste straat, op as phalt enz. vast te kunnen staau, dat zooals uit lang voortgezette proeven is gebleken, het gevaarlijke uitglijden geheel wordt belet. Bovendien wordt de schadelijke werking van de harde straat door het elastieke kussen verzacht, wat van zeer groot belang moet geacht worden. Eeu geneesheer, dezer dageu een patiënt broomkalium voorschrijvende, kortte dit op zijn recept af als: brom. pot. De patiënt, die meer zeil kennis dan chemische keunis bezat, las eene onaangename appreciatie van zijn humeur iu dat gebruik van „potassium voor //kalium". H e t Groot Nationaal Panorama te Rot terdam kwam eergislereu-avond onder den hamer. Het doek „de Slag bij Nieuwpoorl" bracht in veiling, met de bijbehoorende poppen enz.slechts flLO op, zijnde nog niet één gulden per meter. Het heeft indertijd duizenden gekost. Het gebouw, voor afbraak, werd geveild ad f 2950, terwijl de 6 perceeleu grond aau den Siationsweg te zamen in trekgeld kwamen op f46,347.50. In S t.-S tepben's Hall, te Westmin- ster, wordt op dit oogeublik het derde eeuwfeest gehouden van de invoering der aardappelen in Europa onder de regeeriug van Koningin Eliza beth, die door sommigen wordt toegeschreven aan sir Waiter Raleigh, door anderen aan sir Francis Drake. Het gedenkfeest wordt natuurlijk ifevierd door eene tentoonstelling van aardappelen van alle mogelijke soorten benevens van alle wer ken, die op de invoering vau dit gewichtige voedingsmiddel betrekking hebbejp. Het eleetrische licht van het t r ij— heidsbeeld, in de haven van New-York, is sinds 1 December voor goad gedoofd. De chef der kuatverlichting, Fairschild, gaf daartoe last, omdat onophoudelijk klachten inkwamen van scheepskapiteins, die het schitterende licht veel meer schadelijk dan nuttig voor de scheepvaart beschouwen. Eeu citaat uit een nieuwsblad van Stockholm, dat iu 1740 werd uitgegeven welk citaat voorkomt in Aftonbladet van 25 Nov. doet zien, dat het langdurig, zij 't ouvrijwillig, vasten, niet door Tanner, Succi of Merlatti voor 't eerst in praktijk gebracht werd, maar „schon da gewesen" is. Meu schreef toen ui. 't volgende nieuwsbericht: „Den 15 Mei van den jare 1737, op dsn vijfden Zondag na Faachen, werd een al- gemeene dankzegging iu de St. Katharina-kérk te Stockholm gehouden voor den vijftien-jarigen Zitcharias Besk, zoon van een smid, dia twee dagen te voren weder was begonnen te eten en te driukeu, nadat bij een jaar en 6 weken buiten spijs of drank had geleefd. Genoemde knaap ver loor in April 1736, na eeue zware ziekte, op ens allen eetlust en kreeg zelfs een zoodanige afkeer van spijs eu drank, dat hij, wanneer zij ouders uit vrees voor zijn leven hem dwongen om iets te gebruiken, dit tegen zijn wil dadelijk weer te rug gaf eu daarvan zwak eu ziek werd. Onthield hij zich echter geheel van eten eu drinken en dit deed hij vervolgens meer dan een jaar dan gevoelde hij zich opgeruimd en wasgnzond. Toen dit geval bekend was geworden, werd er in de meeste en voornaamste kerken van zijne woonplaats, Stockholm, voor hem gebeden, tot dat hij ten laatste op 13 Mei 1737 onverwachts weer begon te eten eu te driukeu en zich daarbij toen zeer wel bevond." De Keizer en de Keizerin van Duiischlaud hebben, zegt men, eene medaille in gesteld, die zal worden verleend aau eohigenooten wehe hun gouden of zilveren bruiloft hebben ge vierd. Volgens de Arnh. Ct. is te L u n t e r e u, op dertigjarigen leeftijd, overleden de heer J. G. Van den Steen, gedurende bijna 39 jaren pre dikant aldaar. Voordat de heer V. d. Steen geboren werd, was hij dus reeds 9 jaren pre dikant van Luisteren. Zulk eeu wouder van vroege ontwikkeling was zeker noch nicht dage- wesen. Naar aanleiding van deu grooten spoorwegdiefstal iu België wordt herinnerd aan eene waarschuwing, een week of drie geleden in het Journal des Chimins de fer geuit. Iu dat blad werd gezegd: „Als de hoeren dieven wisten, op welke wijze het vervoer \an groote sommen gelds op Staatsspoorwegen plaats heeft, zouden zij niet zooveel gelegenheden om eeu goeden slag slaan, laten voorbijgaan," enz. Het bestuur der spoorwegen heeft dat waarschuwend woord niet ter harte genomen, maar de huereu dieven blijk baar wel. Lord Charles Tbynne werdeer- gisteren door Kardinaal Manning gewijd als Friester der R.-Ksth. Kerk. De nieuwe Friester is de jongste zoon van den tweeden Markies van Bath en 73 jaar oud. Vroeger behoorde hij tot de EugelscUe Staatskerk eu was van 1835 1852 Kauonikus der kathedraal van Canterbury. In 1853 trad hij tot de R.-Kath, kerk toe. gen aan den grooten spoorwegdiefstïl in België zijn alleen opgegeven voor zoover Brussel be treft, Hit is zoo goed als zeker, dat de dieven naar E igalaud zijn teruggekeerd. De Procure ur- generaal heeft nu een zijner ambtenaren naar Engeland gezonden, om daar in overleg met de Britsche politie, te trachten, de schelmen op te sporen. Het hoofd der justitieële politie te Lon- dén heeft beloofd, alles te doen wat hij kan om den Belgischen ambtenaar bij zijn onderzoek te helpen. Te Londen heeft iemand, een Franschman, Alexander Jacq iet gsheeton, een vasten van eene maand begonnen. Hij heeft aan genomen om eiken dag gedurende zijn vasten 12 a 18 kilometer afstand te voet af te leggen. Ook hij heeft, evenals Succi,vooraf eeu urank ingenomen. Beter zijn de wonden van de hand eens vriends, dan de liefkozingen eens vleiers. Beter pijn in de maag dan in het gemoed. Meu benutte zijne invallen niet uit sluitend tot uitvallen. Eeu scboou gebed is bet volgende: Heer zegen hen, die mij kwaad hebben ge daan, eenmaal; die mij weldaden hebben bewezen, tienmaal; en die ik wellicht leed heb géiaau, honderdmaal. Ware virtuoseu zijn vele meuschen iu de kunst, zicbzelveu en anderen bet le ven te verbitteren. Wanneer aau eeu gevaugene iu ziju ker ker zeventig broodeu werden gebracht en men zeide hem daarbjj, dat een er van doodelijk vergif bevatte, zon hij niet bij elk, dat hij nuttigde, deuken: dat is bet vergiftigde eu bet laatste, dat ik zal gebrui ken? Nu, bet gaat eveneens met ons. Ons leven duurt zeventig jaren dat zijn als 't ware brooden. Alleeuljjk dit weten wij niet, of het huidige brood of dat hetwelk wij ov«r eeu jaar zullen eten, bet laatste zal zijn. Wel hem, die altijd bereid is! Allerlei. De voorzichtigste weg. Rosegger ver haalde onlangs van een toerist misschien was hij het zelf die aan den oever van het Wör- thermeer stond en met luider stem riep: Hei daar, wie van jullie kan zwammen? Dadelijk om ringden de schippers hem eu riepen: Ik, me neer, ik! Slechts één bleef op den achtergrond staau. Zeg, jij daar riep de toerist kan jij niet zwemmen? Neen, meneer. Goed; zet jij me dan over. Slechts eenmaal gekozen. Waarom, me vrouw, is uw man toch niet tot candidaat ge kozen? Helaas! hij is maar eenmaal in zijn leven gekozen en dat was, ongelukkig genoeg, door mij. Inhaligheid van Mile. Rachel. 't Is bekend, dat de tragédienne Rachel zter inhalig was. Eens was zij bij een rijk Parijzenaar, eeu groot vereerder van haar talent, te dineeren ge- uoodigïl. Toen zij een fraaieu bloemruiker zag, die als middelstuk de tafel versierde, riep zij uit: O, hoe prachtig! Mag ik u dat aanbie den, mademoiselle? zeide haar gastheer, met echte Frausche galanterie, te gelijk de bloemen uit de massief zilveren vaas nemende. Maar monsieur, zeide Rachel, 'net was de vaas, die ik bewonderde. Parfaitement. C'cst a vous aussi. En de beleefde gastheer bood haar de vaas er bij aan. Toen het diner was afgeloopcn, vroeg zij haar vriend; of hij haar in zijn rijtuig naar huis wilde lateu brengen, omdat zij bang was, dat iemand haar de zilveren vaas zou outsteleD, als zij in eene fiacre terugging. Daarin stemde hij gereedelijk toe, maar toen hij haar ia he rijtuig hielp, verzocht hij vriendelijk: Gij zult mijn rijtuig immers terugzenden, mademoiselle? Als iemand sterft, zegt de „World", vraagt men in Frankrijk: „Hoe oud was hij?" in Duitsch- land: „Wat schortte hem eigenlijk?" in Amerika: „Goddank, is hij eindelijk gestorven?" in Italië zegt men: „Arme duivel!" iu Rusland: „Nu be hoeft hij niet meer te werken, hij is gelukkig!" iu Holland vraagt men: „Hoeveel geld laat hij na?" en iu Eugelaud. „Was hij geassureerd?" Zoo zijn er. Iu achtelooze houding lag Louise geleund tegen den rug van haar stoel. Haar lichtblonde haren golfden bevallig in twee groote vlechten om hare schouders eu over de leuning van den stoel. „Heerlijk, heerlijk haar, zoo zacht als zijde," fluisterde Gerard, naar verloofde, en hij streelde met zachte hand een barer pracht volle vlechten, „glinsterend als hal dons van deu gevederden zanger, die door het luchtruim sneb; vol van deu gouden glans, dien de najaarszon over het bruine loof werpt; alles verblindende „eu juist op dat oogeublik ging de vlecht los eu hield hij het haar iu de hand. Een oogeublik zwegen beiden. Toen nam Louise hem het haar uit de hand en verliet de kamer. Toen zij terugkwam, was hij verdwenen. Sn edig. Een Sultan, tijdgenoot van Stander bey, had vernomen dat deze veldheer een degen beza', waaimede hij een os in écu slag den kop afhieuw. Hij verzocht om toezending daarvan en probeerde het ook eens; het mislukte hem echter geheel. De Muzelman beschuldigde na Alexander vau overdiijving en leugen, doch hij ontving het volgende antwoord: „la heb u wel mijn degen gezonden, maar mijn arm kan ik u niet leeuenl"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2