B1 N N E L A l\ i). De Regeering beveelt de afschaffing der inkomende rechten op vreemde kunstwer ken aan. De ontvangsten der schatkist wijzen een groot overschot boveu de uitgaven aan. Dit maakt eene andere verdeeling der lasten nocdig, maar het is niet weüschelijk ver anderingen te brengen in de tegenwoordige staatkunde, die daarop rust, dat de inko mende rechten de hoofdbron .zijn van de inkomsten. De President beveelt opnieuw het schor sen der zilveren aaumuutiug aan eu zet daaraan klem bij door eene toespeling op de vermeerdering van den gouduitvoer. Volgeus het rapport van den secretaris der schatkist bedroegen de inkomsten van het dienstjaar, eindigende den 30sten Juni, 336,439,727 dollaren de uitgaven 242,483,138 dollar. Uit hetgeen gedurende het loopende dienstjaar ontvangen is, mag men afleiden dat dit jaar de inkomsten de uitgaven met 90 millioen zullen te boven gaan. GEMENGDE BERICHTEN. Da heer Van Houten verdedigt niet alleen de sociaal-democraat voor de rechtbank, hij verde digt hen ook in de Kamer. In de Kamerzitting van Donderdag nam de heer Van Houten het op voor de socialistische vergaderingen, waarmee naar zijne meeniug, de politie zich te druk bemoeit. Laat dio lieden hun gang gaan, zegt de afgevaardigde uit Gro ningen, want toen men in 1870 de Internationale liet begaan in woorden en geschriften, bloedde zij ook dood. Het komt ons voor, dat de heer Van Houten hier meer voor de socialisten, dan voor de rust en orde in den Staat in de bres sprong. Zooals de Minister van Justitie in de Kamer zitting vanZaterdagjl. opmerkte,kan men toch geene vergaderingen dulden, waarin tot moord en roof wordt aangezet. De gerechtigheid eischt dit anders. Eu boven dien, het laatste jaar vooral heeft hier te lande bewezen, dat men de socialisten niet kan laten begaan en de tusschenkomst van de bevoegde macht wel degelijk noodig is. Zelfs liberalistische bladen erkenden in den laatsteu tijd, dat een krachtiger optreden tegen de uitspattingen van het socialisme noodzakelijk is, nadat zij vroeger eerst met de waarschuwin gen der conservatieve pers den draak hebben gestoken. Zal de heer Van Houten eerst tot die over tuiging komen, wanneer de feiteu nog duidelijker hebben gesproken? vraagt Het Centrum. De (micisteriëele) Rotterd. Ct. oordeelt, dat het wetsvoorstel van den heer Dr. Schaepman betrekkelijk art. 194 van de Grondwet, in zijn* algemeene strekking //een uituemeudeu bodem op levert vooi Ue partijen, om elkaar te ontmoeten cu tot overeenstemming te geraken. In dien zin opgevat, vormen de denkbeelden, door Dr. Schaep man in zijn voorstel netiergelegd, een lichtpunt in do politieke nevelen vau hel oogeublik". Het blad zou wenscheu, dat de rechterzijde (nadat zij zich onderling bij het voorstel-Scbaepmau, al dan niet gewijzigd, zou hebben aaugeeloteu), bij monde van JL)r. Schaepman, in overleg met de linkerzijde, bij monde van Mr. De Beaufort, zou trachten tot overeenstemming te geraken over de in het wetsvoorstel nedergeltgde gedachte. De Eransche Republiek gaat met. reuzen schreden op den weg der verlichting vooruit. De heer Alphouse Humbert heeft in eene raadsvergade ring te Parijs eene lofrede gehouden op de Commune. Hjj was er trotsoh op, tot de soldaten der commune behoord te hebben. Dat dorst een man in volle raadsvergadering zeggen, in het stadhuis, dat zijne makkers én geplunderd én in brand hebben gestoken. Tegen deze taal werd slechts door enkele con servatieve raadsleden geprotesteerd. Indien wij op dieu weg voortgaan, dan is 't best mogelijk, dat in 1889 Parijs niet alleen door de vlammen vaa een stadhuis en de Tuileiitën wordt verbekt, maar door de lichte laaie, die uit al de pracht- en praalgebouwen der stad zullen opstijgen. Dat zal de ware verlichting zijn, die de gods dienstloze school ons brengt. V. W. Bij het voortgezet debat in de Tweede Kamer over Hoofdstuk Justitie, verdedigde de Minister de opvoeding in de Rijks-opvoedingsge- stichten. De heer De Vos bestreed 's Ministers klassioalie van de gevangenen. De heer Huber kwam op tegen de plaatsing van gevangenen, die tol minder dan drie maan den veroordeeld ziju, in de celgevaugeuissen. De heer Rutgers tegen den ellendigen toestand der kantongerechten te Amsterdam. Het wetsontwerp tot ruiling van grond te Zutfen is aangenomen met 54 tegen 6, en de post voor den bouw van een nieuw rechtsgebouw aldaar met 57 tegen 3 stemmen. Haarlemmermeer, 7 Dcc. Aan den Ring dijk nabij Haltweg, is Zaterdag-avond te 11 uur, in een twist, met een mes vermoord Jacob Mienus, 21 jaar, door Dirk Van den Berg. De dader is geval door den veldwachter Kooy. De verslagene stond bekend als een oppassend jongmensah, in deze gemeente wonende. Een rijke wijnkooper van Malaga slieif dezer dagen te Santander, en heelt een kapitaal vastgezet, dat jaarlyks 6000 douro's (30,000 fr.) rtnte oplevert, welke rente dienen moet om jaarlijks een huwelijksgift uit te reiken aan vier onbemiddelde mtisjs, die ouder dan dertig jaar eu in het oog vallend leelijk zijn! Bij al de reeds bestaande moei- lyk heden, waartoe de ligging van Heereuveen in drie gemeenten onophoudelijk aanleiding geeft, kan het toch ook zijne eigenaardigheden opleve ren bij feestvieringen. Ia Haskerlaud was te Hee reuveen in dat gedeeiU der plaats Sint Nicolaas gesteld op Zaterdag, in Engvvirden was geen andere dag aangewezen, dus: op Zondag, er. Schoterland besloot het op Maandag te vieren. De Heerenveeuers kooden dit jaar alzoo drie ach tereenvolgende dagen het Sint Nicolaasfeest ge nieten. Volgens de Amst. Ct. vond men in de Laurierstraat te Amsterdam bij de le dwars straat ter eere van St. Nicolaas voor het win kelraam van een koopman in fruit enz. surpri ses uitgestald: sierlijk aangekleede en naast elkander opgestelde. Engelsche bokkings. Zaterdag-ochtend viel in Den Haag een geheele Sinterklaasbezending in het water. Het paard, dat vooreen tijdelijk in dienst der pakketpost rijdenden wagen gespannen was, schrikte op den Loosduinschen weg van de paa- aeerende stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard, wagen en lading (eene menigte postpak- keljes) tuimelden in de Bloot bij de houtkooperij. Gelukkig kreeg de voerman geen letsel eu kon den paard en karretje weldra op het droge wor den gebracht. Wat de pakketten aangaat ze werden grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te voor schijn ziju gekomen, dat laat zich dei/ken! Alsof er nog niet genoeg suiker in de wereld ware, wordt nu bij Maagdenburg ee .e groote fabriek gebouwd, waarin druivensuiker door vermenging met saccharine zal worden ver anderd in gewone zoete melis-suiker, maar goed- kooper dan deze. Ook Nederland heeft zijn vaster. Een zekere Alexander Jacques te Amsterdam, die franctireur was in den Fransch-Duitscheu oorlog, heeft zich thans onder behoorlijk toezicht tot vasten gezet. Ook hij beweert een wouder drankje te hebber., dat honger en dorst zal we ren. Hij heeft zich niet voor een bepaalden tijd verbonden, maar gelooft het langer uit te houden dan Succi. Evenals deze, is hij van plan dagelijks lichaamsbeweging te nemen. V r ij d a g-m orgen zou door het Hof te Arnhem uitspraak worden gedaan in de zaak der drie personen, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide. Een van hen, onder geleide van rijksveldwachters, nabij het gebouw gekomen, keerde zich plotseling om en zette het op ecu loopen. De rijksveddwachter zette hem wel na, maar motst ai spoedig den wedloop opgeven. De beschuldigde toch is hardlooper van beroep. In weinige oogenbliknen had hij de Sabelspoort bereikt. Tot dusverre is hij nog niet opgespoord. Twee inwoners van Waddinxveen, verdacht van verschillende diefstallen van konijnen, hebben, na in een verhoor hunne schuld te hebben bekend,... de wijk genomen naar Amerika!! Oesters zijn duur, dat weet ieder- een. Maar niet iedereen heeft de overweging ge maakt, waarmede een Silezisch blad de lief hebbers tracht te~troosten over den hoogan prijs der oesters. //Van 400 millioeu oesterkiemen," zegt het blad, //blijven er slechts 400 in het leven, zooals de ervaring leert. Wie dus met verstand oesters wil eten, moet steeds voor oogen houden, dat er ongeveer 1,000,000 moeten te niet gaan, voor er een enkele opgroeit, die ge schikt is voor het verbruik." Te Parijs is nu de nieuwe wet tot onderdrukking van het spelen in werking getreden. Geen leeniugen of spelen op eerewoord is geoor loofd en verscheidene spelen zijn verboden. Als bijdrage tot de onverkwik kelijke gesehiedenis van de loslating van Mevrouw Bulkley kan wellicht dienen, dat reeds op den jaardag van hel Prinsesje het denkbeeld van be vrijding uitgesproken werd in een adres van ge- lukweuecheu, door Mr. William J. Ten Hoet tot de Koningin gericht. Het geschiedde in dezeu vorm, dat het Prinsesje als gunst op haar jaardag genade zou verzoeken voor ween arm, ziek groot moedertje" enz. enz. Het schijnt, dat daarop de eerste stappen gevolgd zijn tot eene daad van ge nade, ovsr welker waardeering de gevoelens zeer verdeeld zijn. Onder de Engelsche bouwmees- ters heerscht eene levendige beweging met het doel, een besluit van het Parlement uit te lokken, waarbij wettelijke eischen worden vastgesteld, waaraau zij moeten voldoen, die den titel van bouwmeester willen voeren. Een der grootste tot heden ver- vaardigde draaibruggen is op dit oogenblik in aanbouw bij de Impresa Industrials llaliaua voor het militaire arsenaal Ie TareDto. De gebeele lengte der brug bedraagt 90.48 M. en zij heeft eene doorvaart-openiug van 61 M. De brug zal door middel van hydraulische beweegkracht in 4 mi nuten tijds geopend of gesloten worden. Toen het Soedaneesch orkest dezer dagen op de studenten-sociëteit te Leiden een concert gaf, had gedurende eeuige oogen- blikken eene kleine opschudding plaats, doordien een muzikant, van den stam der Takelawi's wei gerde langer het Soedaneesch volkslied te spelen voordat hij ook dat van zijn stam had gehoord. Gelukkig had de Soedantes geen assegaai hij zich, en was de orde spoedig hersteld. Er is niet vee! kans, dat de schul- digen aan den Belgischen spoorweg-diefstal van 1 millioen franks ooit gevat en gestraft zullen worden. Het is zoo goed als zeker, dat zij Engel- zeken zijn, en alleen als zij geen Eugelschen wa ren, zou men hen gevangen kunnen nemen. Want volgens de Engelsche wet kunnen Engelsche on derdanen niet vervolgd worden wegens diefstallen in het buitenland gepleegd. De dieven kunnen das, als zij Eugelschen zijn, gerust de gestolen papieren te gelde maken, zonder dat de politie hun iets kan doen. De gemeenteraad vanHennaar- deradeel heeft, naar aanleiding van het bekende adres van don Erieschen lJsbond, eene politie verordening vastgesteld, waarin o. a. voorkomt: //Heeft het ijs in de gemeeute-vaarten eene dikte van 15 mM. verkregen, dan zullen bij vriezeud weder de bruggen voor de scheepvaart gesloten worden eu zal niemand dat ijs mogen vernielen." Te Laten (in Groningen) is iemand door eene koe gedood. De man had de koe voor eene kar gespannen eu daar het dier onwillig was, had hij het mishandeld, waarop het in angst of woede hem met zulk een kracht tegen den muur stiet, dat hij eenige uren later aan de ge volgen stierf. HansYonBulow heeft eene gerech telijke vervolging ingesteld tegen de Hessieche Morgenzeitung,vie\Yh\Tn\ zich op eene voor den kun stenaar kwetsende wijze he.ft uitgelaten over ziju optreden te Praag. Eene locomotief van kolossale afmetingen wordt thans vervaardigd aan de Bald win Works te Philadelphia voor de Cairo Short line. Dit gevaarte zal 42,000 kilo wegen eu cy linders hebben van 48 cM. middellijn bij 61 cM. slag. De Dickson Locomotive Company bouwt er vier met slechts weinig kleinere afmetingen, nl. met cylinders vaa 46 cM. diam. bij 61 cM. slag. Ook eene suprise. Te Ooltgensplaat is in de gemeenteraadsvergadering door B. en W., als uitmakende het burgerlijk armbestuur, mede gedeeld, dat door hen in de bus, bestsmd voor de collecten ten behoeve van ;,dec grooteu armen", gevonden is f 25,000 in bankbiljetten, waarbij was gevoegd een ougeteekend briefje, inhouden de, dat deze som gegeven was ten behoeve van z/den grooten armen" van Ooltgensplaat. Een zeer groote vinvisch, die, naar beweerd wordt, 10 meter lang en 4 meter breed moet zijn, is jongstleden Zaterdag op de Vliehors aangespoeld. De Markies Santiago, een kunst- lieveud millionair te Madrid, ontbood onlangs den tenorzanger Gayarre. //Ik heb reeds veel oier u hooren spreken", zeide de Markies, ;/ik verzoek u de hooge C te zingen. Het honorarium, dat ik u aanbied, is even groot als dat, hetwelk ge in de opera ontvangt: 2000 frs." De zanger zette zich aan het klavier en bracht eene toon ladder ten gehoore, die door eene prachtige C werd gekrooud. De Markies applaudisseerde en Gayarre moest het kunststukje herhalen. Dan nam hij uit de handen van den Markies eene portefeuille met 4000 frs. in ontvangst, zijn honorarium voor twee hooge C's en ging vergenoegd huiswaarts. //Op dezelfde conditiën", echrerf hij den Markies, «verklaar ik mij ten volle bereid een engagement voor een jaar aan te gaan of eene uitgebreider gastvoorstelüng te geven." Onlangs heeft eene koe te A m- meldange, in het Noorden van Luxemburg, uit de rivier, waar een meisje haar liet drinken, een piachtigen zalm van 14 pond ge vangen. Het meisje bracht dien zalm eau den eigenaar der visschecde koe; deze gaf hem haar echter ten geschenke. De Ernnschen vinden hunne regie- sigaren niet lekker meer; dat is op zich zelve niet bevreemdend, want aan andere personen hebben zij sedert iai g niet meer gesmaakt. Bevreemdend is echter zegt de Deutsche Tabak Zeitung de verklaring, die de Figaro voor de slechte qualiteit van de Eransche rtgie-sigaren geeft. Dat blad is namelijk tot de ontdekking gekomen, dat de slechte smaak dezer sigaren enkel en alleen te wijten is aan de omstandigheid, dat het regie- bestuur voor de fabricage der sigaren machines gebruikt, die in Duitschland zijn gemaakt. Proeven met het pooten der zoo genaamde championsaardappelen op bovenveen, te Ekloërveen genomen, hebben dit jaar uitste kende resultaten opgeleverd. Deze aardappelen ziju zoo dik van stuk, dat zeven stuks der dikste soort een inhoudsmaat van vijf liter vulden. Eene douceur, welke nog eens de moeite waard is, werd onlangs geschonken door den bierbrouwer Sir Guinness, te Dublin, die voor eeuigen tijd zijne zaak, met een kapiteal van 6 millioen pond starling (f 72,000,000), in eeue maatschappij in aandetleu heeft veranderd. Hij gaf nl. aan zijn meesterknecht Purser, die 40 jaren bij de firma in dienst is geweest, als blijk van achting en vertrouwen, een bankiersbriefje van 21.7,000 pond sterling (f2,604,000). Te Yerviers heeft een brand ge woed, waarbij de echtelieden Schrouet in de vlammen omkwamen terwijl zij aan het straat venster op de bovenverdieping de hulp afwacht ten, die men hun met brandladders zou brengen. Het vreeselijk schouwspel deed zich hierbij voor, dat drie volwasseu kinderen hunne ouders levend zagen verbranden, nadat zij ziohzelven gered hadden door uit een achterraam te springen op bed matrassen, die zij op het plat van de binnenplaats hadden geworpen. Eerst stelen eu dan met het ge- stoien geld aptculeeren is weer gezien in het ge val van zekeren William Reed, kassier van een paardentram-maatschappij te Boston. De trou- welooze had 100,000 gestolen en op de Beurs zoek gemaakt- Een Leidenaar had reeds lang het voornemen zijne werkzaamheden voor een dag aan kant te zetten om te Haarlemmermeer te komen jagen. Hij had daartoe 's morgens om 5 uar Leiden verlaten en was om 7 uur te Haar lemmermeer afgestapt bij den boer, waar hij zijn hartstocht zou bot vieren. Na zich met een war men kop koffie gerestaureerd te hebben, bemerkte hij, dat hij ziju geweerte Leiden had ach tergelaten. De hoogeschool te Berlijn wordt dezen winter door 5357 studenten bezocht. Dat is het hoogste cijfer 't welk ooit door eene Duit- sche hoog/school werd bereikt. Daarenboven zijn er nog 1523 toehoorders voor verschillende col leges. Een kind van 1 jaar dat 84 kilo weegt. In de Passage in Den Haag is een tweede zeer fraai automatisch weegtoestel geplaatst. Een be woner vau een der magazijnen aldaar wilde on middellijk van die gelegenheid gebruik maken om ziju kind te laten wegen en belastte daarmede zijne dienstbode, die hij daarvoor drie centen ter hand stelde. Weldra was zij teruggekeerd en deelde haar patroon mede, dat zijn een-jarige lieveling 84 kilo woog! Da meid had het kind op den arm genomen en het zoo laten wegen. In eeneantimoniu m-m ij n, b ij P s c h i- bram, in Bohemen, heeft men dezer dagen een goudader ontdekt. Het goud moet in gehalte veel beter zijn dan het Galifornisohe. De Pruisische hoofdstad, Berlijn, heeft eeue belasting op het innemen van gemeen tegrond. Daar zijn ook de uithangteekens brlast, op groad dat die uitsteeksels licht, lucht en pas sage belemmeren en de ingezetenen daarin dus geen oubelemmerde vrijheid mogen genieten. Nu geeft //Ulk" een staaltje van bekeuring op dit gebied. Een agent ziet een levend uithangteekeD, een bewoner met erg uitstekenden neus, die uit de eerste verdieping zijne pijp ligt uit terooken. Naar binneu, mijnheer, roept de man of ik be keur ul Het natuurgas, dat men in de A me- rikaansche steden Pittsburg en Meadville ge bruikte, voor koken, verwarming enz., is plotse ling weggebleven, tot groot ongerief van de vele verbruikers.De onderaardsche holte, welke dat gas bevatte, blijkt uitgeput te ziju. Omtrent het overgaan van het bezit van het huisje van Czaar Peter den Grooten, te Zaandam, verneemt de O. d. I. M. uit goede bron, dat daarbij geen sprake was van verkoop. Z. M. heeft het den Rnssischen Keizer gracieu- zelijk afgestaan. Eene nieuwe aardappelziekte. Door prof. Eerd. Cohn, te Breslau, is eene nieuwe aardap- p lz ekte beschreven. Zij treedt zóó op, dat de stengels der aardappelplanten van beneden naar boven bruin worden en later de bladen afster ven. De stengels blijken uitgehold en met een bedorven stof gevuld. In die holteu vond Cohn larven van eene vlieg, die de stengels had uit gevreten. Bij sommige soorten vau aardappelen komt de ziekte meer voor dan bij andere. Reeds van verscheidene plaatsen in Duitschland is over het voorkomen van deze ziekte bericht ingeko men. Te Meppel werd eene zeventien jarige boerin veroordeeld tot gevangenisstraf we gens het bemachtigen van wild door wildstrikken. Naar aanleiding der voorstellen van den Minister van marine voor den bouw van een ramtorenschip, geeft de Nederl. Industrieel eenige bizonderbeden omtrent eeue uitvinding, die in de jongst verloopen maanden in Noord- Amerika bizonder de aandacht heeft getrokkeD, nl. den //Peacemaker" van prof. Tuck, eene tor pedoboot, die zich in alle richtingen boven en onder water kan bewegen en in een oogwenk torpedo's onder het grootste schip brengen en ze door electriciteit hun vernielingswerk kan laten aanvangen. Met eenige gravures heldert de Ned. Industrieel deze mededeelingen op en wijst daar bij op de geringe kosten van zulke booten ƒ40,000) tegenover de millioeneD,die de ramtoren- schepeu kosten, welke niettemin in een oogwenk kunnen vernietigd worden door zulk eene boot. De 19 jarige baron Max Von Sohwöpper is tot het Katholiek geloof bekeerd. Dit komt hier van daan, zegt de Hannov. Cour- rier spijtig, dat de Luthersche Hannoveraansche adel zich heeft aangesloten bij de politiek der ultramontanen! Zulk eene uitlegging dezer be keering, doet de Köln. Volksztg. opmerken, komt hier van daan, dat de redactie van genoemd blad door het bericht geheel van streek en ia de war it geraakt. De onhebbel ij kheid, om zich door een hond in het gezicht te laten likken waar van velen het gevaar maar niet willen inzien heeft dezer dagen weer aan eene 22-jarige dame te Berlijn het leven gekost. Zij werd eenige weken plotseling ziek, en wat de doctoren ook deden, haar toestand werd steeds erger totdat zij voor eeuige dagen Btierf. Kaar dood werd, volgens de geneesheeren, vetoorzaakt door een worm, welken zij in de keel en lever gekregen had, tengevolge van de ^kusjes", die zij zich door haar St. Bernardshond Het geven. De voornaamste eigenaar van huurrijtuigjes in Londen was tot heden lord Shrewsbury, die 140 zoogenaamde hansoms tegen een vast daggeld aan de Londensche cabbies verhuurde. Thans is dit zaakje overgedaan aan eeue maatschappij, werkende met een half mil lioen p. sterling, die zich voorstelt de moest elegante hansoms ter beschikking van het publielg te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2