BEURSBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 8 Dec. De beer D. Bakker Jr., sedert 1 Januari 1848 commies-chef de bureau-afdeeling militie en schutterij aan het Provinciaal Gouvernement te Haar lem, mocht gisteren den dag herdenken waarop bij voor 50 jaar ter provinciale Griffie als ambtenaar iu dienst trad. Kerknieuws. Kunst en Letteren. ÏÖ01/4 Nog eens hel Engelschejury- etelsel. Rechter tot den beklaagde s //Gevangene, uw advocaat oordeelt, dat gij onschuldig zijt; de pleiter ter andere zijde eveneens, en ik waar lijk ook. Maar eene jury uwer laudgenooten, in de uitoefening van zoo veel gezond verstand als zij mogen bezitten, vindt u schuldig. Daarom moet ik eene straf op u toepassen. En die straf zal bestaan uit één dag gevangenis. Nu was die dag echter gisteren, en dus kunt gij gaan, waarheen gij verkiest". Voorschrift *m doorzichtig papier te maken. Wanneer men een blad zeer fijn eu wit papier in eene dikke oplossing van Arabische gom weekt, en vervolgens tusschen twee bladen papier van dezelfde soort iu de pers zet, dan worden de drie aldus geperste bladen tegelijk doorschij nend. Deze soort van doorzichtig papier is verre te verkiezen boven het geoliede. Van het eerste in de koloniën gebrouwen bier der brouwerij „de Kroou" ge tuigt de Java-Bode: Het bier smaakt uitstekend, is niet zoo zwaar aangezet als de Engekohe bieren en bevat niet die schadelijke brstanddeelen, welke in vele Duitsche biersoorten worden ge vonden. Ook de prijs is niet te hoog. Het vraag stuk der bierbrouwerij in Indië is dus door de hh. Dermout c. s. alleszins bevredigend opgelost. Een onlangste Bergen-o p-Zoom gehuwd paar heeft, na voor een annzieulijk be drag aan waren, vooral goud en manufacturen, ingeslagen en in reisgeld omgezet te hebben, eene hnwelijks-reis aanvaard, blijkbaar met bet voornemen om niet terug te keeren. De laatstelijk te Portsmouth ge- nomen proeven met torpedo's hebben, volgens Duitsche berichten, aan dit moderne vernieliugs- vaartuig veel van zijne glorie doen verliezen. In de eerste plaats bleek daarbij, dat de Wbite- head-torpedo tegenover een goed systeem van etaaldraadnetten bepaald onschadelijk is. De netten werden heschadigd, maar bet schip bleef onge deerd. Netten kunnen echter slechts gebruikt worden, als het sohip voor anker ligt. Het was daarom van belang, den torpedo te laten werken tegen een onbeschermd schip. Hiertoe werd een met 93 pond schietkatoen geladen en Whitehead- torpedo 8 voet beneden den wateispiegel aan de Resistance bevestigd. Het schip werd door de ontploffing wel is waar ernstig beschadigd, maar niet tot zinken gebracht, daar de waterdichte schotten onbeschadigd bleven. Waren de stoom machines evenwel in werking geweest, dan zou de torpedo ongetwijfeld de ketels hebben doen springen. Sedert 22 Nov. neemt de Pos t-a d- ministratie te Weenen proeven met rijwielen voor het bestellen van de brieven. Naar de Delftsche Opm. verneemt is Van Raay, de vroegere bekende spreker der sociaal-democratische partij, die later onaange naamheden met Domela Nieuwenhuis had, en toen een eigen arbeiders-vereeniging in Den Haag oprichtte, welke evenwel niet opnam, thans in de fabriek van den heer Jac. Duyvis te Utrecht werkzaam, zonder meer te politiseeren. De Milaansche Secoio van 4 D c. deelt eene gewichtige ontdekking op geneeskundig gebied mede, van den heer Bareggi directeur van het instituut voor hondsdolheidiurntingen te Milaan, wien het gelukt zou wezen de smetstof der vreeselijke ziekte te outdskken, zoodat thans het onderzoek van een droppel bloed van den persooD, die gebeten is, voldoende blijkt, om uit te maken of de beet al dan niet is toegebracht door een hond, die lijdende was aan dolheid. Eenekardhandige dame te Frank fort a/d Main, die reeds meermalen bestraft werd wegens lichamelijke mishandeling van haar vrouwelijk dienstpersoneel, heeft dezer dagen de gouvernante van haar kind zoodanig om de ooreu geslagen, dat het meisje er doof van werd. Zij verlangt nu schadevergoeding en eischl 20,000 mark. De dame wil echter slechts 5000 Mark geven. Voluens het advies van zes geneesheeren zal de gouvernante aan haar eene oor levenslang doof blijven. Van de 20 mijnwerkers, die zich Vrijdag-ochtend nog in de diepte der kolenmijn Eleonore, te Durham, bevonden, waar daags te voieu eene lievige ontploffing van mijngas plaaia had, zijn tot heden 16 als lijken naar de opper vlakte gehaald. De overige 4 ziju vermoedelijk eveneens dood. Eene vrouw zonder armen is te Neurenberg iu het huwelijk getreden. Zij teekende haar naam met den rechtervoet en de ring werd aan den kleinen teen van den linkervoet gestoken. Bij het examen voor apotheker s- bediende to 's-Hage zijn gisteren al de geëxa- minearden afgewezen. Naar gemeld wordt, laat mevrouw de wed. Bolkley thans vlak achter de woning van den heer Hoek, haar schoouzoon, op het ter rein van haar speeltuin voor kinderen, die na den bekenden aanslag gesloten werd, een kinderzie kenhuis bouwen. Naar men verzekert, z»l dit hnis twintig duizend gulden kosten. In het Vliegend Blaadje voor Den Helder wordt het optredc-n aangekondigd van een acro baat, den heer Tegelaar. Deze „artist" versiert zichzelf met den titel van: 't Rijks geoctrooieerde Hercules". Ook Dokkum heeft thans eene honderdjarige. De weduwe Vlint aldaar vierde vóór een paar dagen haar lOOaten verjaardag. Als middel om de huiselijkheid te be- vorderen vinden wij iu een onzer bladen een dames-werktafeltje aanbevolen. Minder praktisch schijnt ons de man toe, die in een ander blad de naaimachine aanbeveelt ook al als middel tot bevoidering dier deugd. Voor de dames dat zou misschien gaan, maar voor de mannelijke huis- genooten Zoo ziet men, de smaken ver schillen! Alles wat u niet van God wordt inge geven is bekoring en moet u verdacht zijn. De gewoonte is de grootste vijandin der beste werken, want zij beeft de licht vaardigheid tot bare gezellin. Weinig maar goed is beter, dan veel maar slecht gedaan. Eene stad zonder bewaking is de speelbal barer vijanden. Daden, meer dan woorden, spreken Van ware christelijke liefde, want ook daden hebben hare eigenaardige taal. Zoo min een ruw eu vormloos blok ver moedt, dat het door de bekwame haud des beeldhouwers in een wonder van kunst kan herschapen worden, evenmin bevroe den velen, die nu ter uauwernood als Chris ten leven, dat zij door Gods hand tot Hei ligen kunnen gevormd wordeu, mits zij zich niet tegen de Meesterbaud verzetten. Eigenaardige leening. Gevangene A. Waarom zit jij eigenlijk hier gevangeD? Gevangene B. Omdat ik van een woekeraar tien gulden heb geleend. A. Dat heb ik nog nooit gehoord, dat men in de gevangenis zit, omdat men geld heeft geleend. B. Ja, maar ik heb den kerel eerst neergeveld, voor hij het geld wilde geven. Ordinair. Gravin Van Pompenheim. Die Barones Van Pietersom is toch een ordinair menBch. Verbeeld je, onlangs heeft ze van hare keukenmeid gedroomd. Astronomisch. Hij. Maar, vrouwlief, dit tafelkleed is alles behalve zindelijk, er zijn vlek ken in en een tafelkleed moet blank zijn als de zon. Zij. Juist en zoo is het ook, want ook de zou heeft vlekken. Gemoedelijk. Rechter. Schaamt ge u niet voor de rechtbank te moeten verschijnen, op aanklacht vau uwe eigene vrouw? Beschuldigde. Neen; wat doet gij, mijnheer de rechter, als uwe vrouw u een ellendigen dronkaard noemt? Diplomatiek. Moeder. Maar, kind, waarom schenk je mij nu eene roede voor mijn verjaar dag? Zoontje. Met opzet, mama, u aal tooh niet onheusch ziju, met iets te slaan, wat u ten ge schenke ontving. Zorg voor de toekomst. Vroux». Maar, beste man,waarom verzamel je toch die sigarenasch? Man. Vrouw, je weet mijn innigste wensch is: grondbezitter te worden en asah is een voortref felijke mest. In het bierhuis. A. Zie, amice, die heer daar ginds is mijn zoon, hij studeert. B. Dat heb ik al dadelijk gedacht, toen ik hem zag drinken. Des morgens ontving by degelukweu- scbeu van alle ambtenaren ter Griffie. Een van de hoofdambtenaren bield daarbij eene toespraak. Ook door den Commissaris des Konings 9n den Griffier der Staten werd de jubilaris begroet. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: C v. d. Berg en E J Van Waard; Jhr. J C Teding Van Berkhout en J C J Duijmar v. Twist, B Koster en N Sundag; 1 'I M A v. Deenen •n A M K Tim uiers. Getrouwd: J Koning en J C v. d. Weetering; N Molenaar an G C üittenbosch: C Luers en E H Prager. Bevallen: M Heinhuis geb. Boonekamp d. H J G Malberbe geb. Stammeijer z. S v. Liemt geb. Althoff z. F G Kuipers geb. Boskma d. M Kabel geb. Bunders d. S C v. Gog geb. Kirsch z. J A Tiaarbach geb. Be Bie d. M Ras geb. Winters z. K C W Zonneveld geb. Verzijlbergb z. J Stellens geb. v. d. Mije d. it De Zwart geb. Slieker d. C J Maass geb. Visser d. A H v. Boerum geb. Borger z. M v. d. Korft geb. Duits d. J J v. d. Bosch geb. Ploeg d. A Reehorst geb. Tieleuius Kruijthoff d. J Van Raaphorst geb. v. d. Hulst d. A Boer- kool geb. Kerkman z. II v. Eijkern geb. Misset d Y H v. d. Wal geb. Nooit d. G A M Heiligers geb. De Bruijn z. T v. d. Hoek geb. Gord z. AM Prinsen geb. v. Acker z. A v. Veen geb. De Vlieg e. C v. Dam, geb. v. Velzen z. J C v. d. Ham geb. Holsmuller d. M Calandt geb. Van Os z. A M Rooij geb. De Smit z. II Gondstra geb. Uhlen- broek d. KM Robbé geb. Verdouk z. .T Fróiich geb. Mandemaker d. WC Venneer geb. Verzeilberg d. J A Divendal geb. Schiltman z. A Klnijt geb. Plas z. M Heijboer geb. Niekerk d. J Hirs geb. Renout z. Overleden E Hirdes 68 j. wed. v. J Vastenonw lange Heerenvest; AG Willebord 2 j. z. Rozen- priëelstraat; AM Grauwstuck 5 mn z. Spoorwegstr. M A J Scholtc 11 mn. z. Leliestraat; M J v. d. Berg 2 j. d. Langen Heerenvest; J Jansen 56 j. Kennemerplein; M J Jongewnard 90 j. wed. v. M De Boer, Nienwegracht; ME Kok 40 j. echtg. v. A J Martin, Molensteeg; G Schaap 34 j. echtg van W Rademaker, Bronwel-straat; J Tibboel 67 j. Lal ge Heerenvest; M Bos 9 mn. d. Keunemerstraat; A Zoomer 27 j. echtg. v, T J Kors, Keunemerstraat: J Waij 2 j. z. Leliestraat; J Gieseling 48 j. Burg wal; C Rietman 70 j. Lange Margarethastraat. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, Bisschop van '1 Bosch, heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Bruten den Zeereerw. heer J. D. Joren, Pastoor te Leeuwen; tot Pastoor te Horsen den Weleerw. beer A. J. N. Vermeu len; tot Kapelaan van de St. Augustinuskerk te Nijmegen den Weleerw. beer H. Van de Veerdonk en tot Assistent te Goorle den Weleerw. heer C. P. Verstappen, Priester van bet Seminarie. Inhoud van de „Wetenschappelijke Nederlander" Tweede Serie No. 24 is als volgt: Óp Uuiversiteiligebied. Institutiones morales A Iphonsianse.De godsdienst van Israël volgens Prof. Tiele, door J. v. d. Glieyn. De Bazar van d. h. J. W. v. d Linden, opengesteld voor alle lezers vau De Gids. Betreffende de Kon. Vlaam- 8che Academie. La politica di Clemente VII. J% JF. Brouwers. Fransche leestafel. Stinkt Nikolaua. Da9 Marehen von Schwalbach. De Camera Obscura en Waarheid en Droomen. Dom Francis- Regis J JF. Br. Brom. een bundel gedichten. Op Kunstge bied. Mededeelingen. Inhoud van tijdschriften. Amsterdam, 7 Dec. 1886. Prijzen der onderstaande effecten Nederland. Gertif. Werk. Sohuld. genoleer- pGt. de koers. 31 31. Hongarije. Obl. Leening 18675 Gotidleening Italië. Obl. Paneel. Leen. 1860-84 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli). B Portugal. Obl. buitoni. 1853-84 8 Buiiand. bij Hope Sc, Coup. Oude Kussen 5 Obl. Nio. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 30-100 B Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76 1» 18768 (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Schuld 186B. 5 u u 1869. 6 Egypte. Obl. Leaning 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' V 1877 4 Columbia. Obligatien4', Peru. Leaning 18706 1873 B Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. .divid Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1875B Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatach. Aand.. 5 Baltiscbe Spw. Aand3 Jelez Griasi Obl6 Kiew Brest AandB Kursk Ohark.Obl. ƒ1000.. B Morscliansk Sytran Aand. S Riaschk Wiasma B Humenlo. Aaudeeleu Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Gert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Gert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 1 PB.EMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam8 Gemeente Orediat.. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. l®6* 18665 Geldkoers prolongatie 3'/. pet. 75 89 99'i, iOl'/s 91»/, 94'/s 67Va 67 55»/,, 1021/, 87 V» 99'/, 47'/, 621/, 77 IO81/4 SO"/,, 14Ui. ""/i. 119 160 113 70//, 130 90 10 62>/i, 119'/, 591/4 951/, 52'/, 48*/, 140 37»/,, 135 109'/, 111 104'/, 1021/, 1100»/, 11 6 111'/, 134 1353/, 128'/, HAARLEM6 Dec Ter graanmarkt van hsden gedaan: roode tarwe f a f-,witte f 6.25 a f7'65 rogge! 5.10 a f -.— Haver 13.00 a f3,25 gerst f 5 5,30; duivenboonen f6,35 a 6,85; paardenboouen f580 s 6,20 bruine boonen f a f 1 Gr. erwten f— 7:50. AMSTERDAM, 6 Dec. Ter veemarkt waren aangevoerd 530 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. 1 0.67. dito 2de qual. f 0.60 dito 3de qualiteit ƒ0,54 per kilo;melk- en kalfkoeien 100 a 265, 8 graskalv. 25 a 40, 31 nuchter kalveren 7 a 16, 31 schapen en lammeren a vette varkeus 36 a 41 c.; beiden per kilobiggen a paarden a ROTTERDAM, 6 Dec. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: paard, 149 runderen, 35 vette- en graskalveren, 7 nuchtere kalveren, - »cha- pen of lammeren, 568 varkens,biggen, - bokken. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 70 e. 2de qual. 65 c., 3de qual. 60 c.; kalveren late qual. 90 c. 2de qual. 80 c., schapen 55 c., alles per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 56 2de f 50 3de qual. 1 46. ALKMAAR, 4 Dec. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 20 koe J 110 a 140, 20 nuchtere kalveren 12 a 25 vette kalveren a,389 schapen 14 a/ 21 varkens t 11 14 per kilo, 82 ma gere dito /Ha 14,— bokken/ a9 paarden 85 A /150, lammeren f A 6 Dec. L'er veemarkt werden verkocht 7 koeien vnn 130 a 150, 81 kalveren van f 35 a 125 15 nuchtere dito van f 14 a 25, 966 schapen f 22 a 31,217varkens 36 a 45 c. 7 magere 12 a 14 c. per kilo. SCHIEDAM, 6 Dee. Moutwijn per Ned. vat a f7,25 Jenever f 12,75 Amsterd. proef I 14,— Spoeling fl,80 dito commissie f 2, LONDEN6 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 6000, Schapen en Lammeren 13000, Kalveren 160, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/- 4/9 Schapen en Lammeren 3/9 a 6/-, Kalveren 3/8 a 5/2 Zwijnen 2/4 4/4, LEIDEN, 3 Dec. Aan de maikt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet tarwe winter- azomer- /-,a f beet. rogge winter- a .zomer- a -,beet. gerst zomer- a chevalier a -.beet. haver, zware- -.— De prijs der boter was beden pei '/4 vat lste qual 50.— a 62.2de qual. f a HOORN, 4 Dec. Op de weekmarkt van beden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet. tarwe 8,50 a 8,- heet. rogge fbeet. gerst 5.4 50beet. haver f 4,mosterdzaad a karwijzaad f 18,50 a 19,50 heet. boonen: heet. bruine 111, a 11,50 gele heet piardeboonon a heet. erwten a heet. groene/ 16,a 12, heet. grauwe 14,a 18, heet. witte beet. aardappelen a manden appelen a alles per heet. De aanvoer vau vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 30 tot 160 veulens t a koeien van 1tot kal veren van 26 tot 16, schapen van 18tot 26,— lammeren van tot varkens van 14 a 28, —zengen 40 a 35, biggen van 5 a 8, PURMEREND, 7 Dec. Kaas: aangevoerd 195 stapels; prijs der kleiuekaas f31,50, middelbare ƒ30..Bote; 1.15 a 1.25 per kilo; 323 Runderen: aangevoerd vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- lager in prijs kalfkoeien 86 Vette kalveren aanvoel 105 stuksprijs 70 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch- gere dito: aanvoer 109 stuksprijs f 10 a 26 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 151 stuks, prijs 36 46 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 40 stuks, prijs f10 a 15 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 216stuks, prijs 4 a f7. DELFT, 3 Dec Heden werden aangevoerd 8 stapels kaas, wegende te zamen 1547, kilo; f 15A 20.50 per 100 kilo. ALKMAAR, 3 Dec. Aangev. 3500 H.L Granen.Men be steedde voor tarwe 7,75 a 8,25. roggeƒ5,75, a 6,25 gerst 4,a 4,60, dito chev. 4,90 a 5,25 haver 3.75 paardcuboonen 6,a bruine dito 10,50a 10,75, duiven dito kanariezaad a .ood mosterdzaad a geel dito karwijzaad a 1950,blauw maanzaad groene erwten 8,50 a 16,, grauwe dito 15,— a 19,vale dito 10,50 a 16,— Witte f A Kaas Heden zijn ter waag gewogenstapels, wegend» kilo. hooi kleine fcommissie fmiddel bare flaagste prijs f.Gras kleine feom missie f middelb. f. p»r 50 kilo. ZANZIBAR, 7 Dee. Doctor Juhlke, ver tegenwoordiger vau de Duitsche Oost-Afri- kaansche maatschappij, is door de Somalia te Kesmayss vermoord. PARIJS, 7 Dec. De Kamer hield hedeu zitting. Floquet bekleedde den voor- zitterstoel; de Ministers Goblet, Sarrien eu Deville waren tegenwoordig. De Kamer verwierp met 431 tegen 41 stemmen de urgentie betreffende het voorstel van Mi- chelin nopens de herziening der grondwet. LONDEN, 7 Dec. Prins Alexander van Battenberg is heden-avond hier aangeko men. Hy werd door de menigte levendig toegejuicht. Morgen gaat hij naar Windsor. De politie heeft Sir William Call gevangen genomen, als beschuldigd de foreign enlist ment act overtreden te hebban, door het uitrusten van de stoomboot Justicia tegen Venezuela. Uit Weenen wordt aan de Times ge meld, dat de Russische Regeering besloten heeft een Bulgaarsch legioen op te richten. Bulgarijers welke daarbij in dienst wea- schen te treden, wordeu kosteloos naar Odessa vervoerd. De Standard meldt uit Sofia, dat Zankoff en Karaveloff, met medeweten van Rusland, een verbond hebben gesloten. Zankoff heeft de aanzoeken vau het regentschap om tot overeenstemming te geraken, afgewezen. Men vermoedt dat hierachter eene Rus sische intrige schuilt. Heden-namiddag vergaderden de unio nistische eu de liberale leden van het La gerhuis. Hartington was voorzitter, en zeer vele, ook zeer invloedrijke personen, o. a. Goschen,waren toehoorders. Bright enCham- berlaiu hadden ieder een brief gestuurd. De eerste bestrijdt krachtig het denkbeeld om een Iersch parlement te Dublin op te richten, en zegt dat Gladstone's houding ten opzichte vau het Iersche vraagstuk hem veel verdriet heelt gedaan. MEDEDEELINGEN, d 10 Cents per regel. CONVERSIE LOTERIJ STAD BRUSSEL. Ondergeteekende belast zioh met het converteeren der Loterij Stad Brussel en met inschrijvingen, op de nieuwe 21/» pCts. premieleening. De gelegenheid tot inschrijving op bo vengenoemd© Leening is opengesteld tot 11 December a. s. (tegen den prijs van 97 francs per stuk) terwijl het recht van verwisseling aan de houders van oude Obligatiën zal kunnen uitgeoefend worden tot 15 Deo. e. k. p. J. A. BEUNS, Comm. in Effecten, Kruisweg 40, Haarlem. Proeven, eerst te Brussel, gedaan en vervolgeus iu alle landen hernomen, hebben bewezen, dat de Capsulen Guyot eene be- merkenswaardige krachtdadigheid hadden tegen de verkoudhedeu, bronchiten, tering en aamborstigheid. Twee ot drie Capsulen, geprepareerd door den heer Guyot, rue Ja cob, 19. te Parijs, genomen bij het begin van eiken maaltijd ziju voldoende om spoe dig de hai dnekkigste verkoudheid te ge- nezeu. De flacon kost fl. 1,25 en bevat 60 witte Capsulen, die alle de handteeke- ning van E. Guyot dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3