NIEUWE IV o. 1065. Zondag 12 December 1886. tide Jaargang. Parlementaire ziekte- teekenen. BUITENLAND. Liefde en plicht. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Foor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland Ais onderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 1,50 0,06 AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Centant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS I.AURET. Reeds meermalen gevoelden wij ons ge- drougeu te wijzeu op parlementaire ziekte- teekenen. Als wij daartoe overgingen, dan deden wij zulks altijd met de bedoeling om te doen uitkomen, hoe aan den constitu- tioneelen regeeringsvorm gevaren verbon den zijn, welke alleen door het betoon van politieke wijsheid, van zelfbedwang en zelf verloochening bij Minister en Kamerledeu zijn te ontgaan. De constitutioueele Monarchie is nu een maal de regeeringsvorm gewordeu. Wij achten haar allerminst een ideaal, doch wij zouden het eene onpraktische dwaas heid achten, tegen haar den strijd te aan vaarden. Volgens onze opvatting is het wijzer om te helpen waken tegen ontaar ding, of, waar deze is ingetreden, te trach ten het kranke te doen wijken en gezon der toestanden te doen geboren worden, dan naar het onmogelijke te streven. Men kan zeker met zijn hoofd tegen een muur aanloopeu, maar men weet vooruit, dat de muur niet zal wijken, en dat het eenige resultaat zal zijn, het bekomen van eene wonde aan of zwelling van het hoofd. Het best is dus, dat men zich eenvoudig bepale tot het aanwijzen der feilen en verschijn selen, waaruit blijken kan, welk schrome lijk misbruik vau de vrijheden, door de coustitutioneele instellingen verleend eu ge waarborgd, wordt gemaakt. Door telkens het licht der openbaarheid op die bedenkelijke teekenen te doen vallen, houdt men de nationale couscieutiën wak ker, terwijl bij de stembus met die Afge vaardigden, door wie dikwerf op zeer licht vaardige wijze in de volksvertegenwoordi ging wordt geageerd, behoorlijk kan afge rekend worden. Geschiedt dat niet, dan ligt dat aan de betrokken kiezers, niet aan de kieswet of het kiesstelsel, daar hei de, hoe gebrekkig zij ook zijn, toch niet beletten, dat de kiezers de gedragslijn der gekozenen ernstig toetsen aan de beginse len van orde, vrijheid en recht. Ditmaal werden wij tot schrijven over de parlementaire ontaarding gedrongen door een incident,dat zich voordeed in de discussie, in de Tweede Kamer gehouden over de Begrooting van het Departement van Jus titie. De zaak, welke het gold, is zoo vies (gelijk de heer Keuchenius zich uitdrukte) dat wij slechts aanduidend van haar kan nen gewagen. Door den heer Keuchenius werd name lijk gewezen op een boekje, dat zelfs ver spreid was onder de politie-agenten in verschillende plaatsen, en in welk schan delijk geschrift middelen aan de hand wor den gedaan om te voorkomen, dat de min- bedeeldeu gedrukt worden door de zorg van een groot gezin. Het bewuste hoekje is uitgegeven door den Nieuw-Malthusi- FEUILLETON. 10. Vervolg). IV. Op de vleugelen des tijds zijn weder 4 jaren heengevloden. In de woning van Helmbusch is nog alles bij liet oude gebleven; met de gewone nauwgezetheid bestiert hij zijne talrijke en veel omvattende zaken, bij is nog krachtig, alhoewel enkele zilverdraden zich in zijn donkerkaar vertoo- nen. Zijne gemalin Ernestina heeft in al dien tijd niets van hare bekoorlijkheid verloren; met (1e grootste zorgvuldigheid volbrengt zij onverdro ten hare plichten als huisvrouw. Eenige dagen geleden had Helmbusch, van eene reis teruggekeerd, twee dames medegebr.ioht, die door hare uitgelaten vroolijkheid vrij wat leven in de stillo woning deden ontstaan. Moe der stond verwonderd en blikte schier ongeloo- felijk naar beiden, die met een stormacktigeu kreet van blijdschap haar in de armen sloten en haar aanhoudend begroetten, als haar beider innig geliefd moedertje. aanscken Bond, waarvan zekere heer Ger ritsen president is en de heer Heldt, lid der Iweede Kamer, secretaris. Laatstgenoemde heer stond, nadat de heer Keuchenius de medewerking van den Minister van Justitie had ingeroepen, om althans het propaganda-makeu voor zulke begiuseleu ouder de politie-agenten te voor komen, op, ten einde het bewuste boekje te verdedigen. Dat een lid der Nederlaudsche Tweede Kamer zich kan geroepen achten het op te nemen voor eeu geschrift, welks strek king in strijd is met de Goddelijk wet en zelfs met de teederkeid van's meuschen zede- gevoel, daarin zien wij een bedenkelijk tee- keu des tijds. Het feit verraadt dan ook de afwijking van het algemeeue zedelijk heidsbegrip, in de Christenwereld gehuldigd, en het werpt eeu schitterend licht over de samenleving, de maatschappij,aan den avond van de 19e eeuw. De Minister van Justitie schonk, geluk kig, voldoening aau de veroutwaardigiug vau den heer Keuchenius. Het pleidooi vau den heer Heldt eenvoudig ignoreerende, be loofde hij den Minister vau Binnenland- sche Zaken in kennis te zullen stellen met het door den heer Keucheuius medegedeelde. Die Minister was de aangewezen persoon om den Burgemeester vau die Gemeente, waarin de verspreiding onder de politie agenten had plaats gehad, daarover te schrijven en zijn oordeel te zeggen. De heer Keuchenius verklaarde zich voldaan met de toezeggiug van den Minister. Trouwens van den heer Du Tour Van Bellinchave was niet anders te wachten, dan dat hij alles zou doen, wat de hand having der beginselen van zedelijkheid kan in de hand werken. Niet alleen de Minis ter vau Justitie, ook de President der Ka mer hield zich ferm in deze zaak. Toen de heer Heldt het boekje in bizonderheden wilde gaan bespreken, merkte hjj dien Af gevaardigde op, dat de theorie van den Nieuw-Maltkusiaauschen Bond niet aau de orde was en toen de heer Heldt toch zijn gevoelen over de tendenz van het boekje wilde ontvouwen, verklaarde de President zoo beslist mogelijk, dat hij niet kou toe staan, dat over den inhoud van het ge schrift in quaestie eene uitvoerige discus sie werd gehouden. Dat afworend optreden van den Voor zitter der Tweede Kamer dient te worden geprezen. De heer Keuchenius had zich niet dau met eeu zeer enkel woord uitgelaten over de brochure (alleen hare verspreiding onder de politie-ambtenaren had hij aangeroerd) terwijl bij later erkende, dat zij te onrein moest geacht worden om, ongeroepen, ken nis met haar te maken. Het feit, dat een der Afgevaardigden des volks de verdediging van het onzedelijk geschrijf vau den Nieuw-Malthusiaanschen Bond op zich durfde nemen, noemden wij Maar hoe was het mogelijk, dat de twee kinderen in eeu tijdsverloop van vier jaren zoo zeer veranderd waren De twee dames waren niemand anders, dan Garola en Sara, die als zeer ontwikkelde meisjes, den ouden huiselijken kring kwamen verlevendigen. Carola had in al hare fijne trekken de ge- heele bekoorlijkheid van een kind bewaard en voegde daarbij de waardigheid der vrouw. Op ge heel haar wezen lag de blos der lieftalligheid. Hare schoonheid kon men het best vergelijken bij een schoonen lentedag, waarop geur van bloesems en zonneschijn u tegenlacht. Was Carola schoon en minzaam, Sara verscheen als eene tooverprinses. Was dit nu het anders zoo bleeke kind, met het mager uitzicht op de kantige trekken, zooals wij haar hebben leeren kennen? Is deze slanke, bekoorlijke meisjes gestalte met de voortreffelijke houding en het marmerblanke, klassiek sekoone gelaat dan wer kelijk onze Sara? Het lijdt geen twijfel of zij is het, ja zij is het in eigen persoon, want al is zij ook zeer veel veranderd, hare fonkelende oogeu staren droomend on nadenkend, als voorheen het schijnt, als wilde zij de vlucht harer ge dachte tot in de breede, oneindige ruimte volgen. zoo straks reeds een parlementair ziekte- teeken van den dag. Zou de meerderheid, wij zeggen niet der opgekomen maar van al de ingeschre ven kiezers in het district Sneek, het met den vertegenwoordiger van Sneek, die voor zulk eeu schandelijk geschrijf durfde te pleiten, eens zijn? Wij gelooveD en hopen van neen. Doch waarom werd het mandaat van zulk een man nog in Juni van dit jaar hernieuwd? Moet het antwoord op die vraag niet lui den: omdat zeer vele honderden kiezers in het district Sneek, lauwe menschen zijn, voor wie het eene onverschillige zaak sehijnt te wezen, aan welke mannen de beharti ging der groote volksbelangen wordt op gedragen. Dat er duizenden bij duizenden zulke kiezers in Nederland ziju, daaraau moet het geweten worden, dat de toeken ning vau kiesbevoegdheid aau de burgerij vaak zulke slechte vruchteu draagt. Waren alle kiezers mannen van begin selen en karakter, dan zou het kiesstelsel, waaronder wij leven een ideaal voor ons vormen. Thans is zulks niet het geval. Wij aanvaarden het kiessysteem dau ook als een noodzakelijk kwaad. Over de zedelijkheids-quaestie had in de Tweede Kamer ook eene belangrijke ge dachten wisseling plaats. De heer Keuchenius had het veel besproken geschrift onzedelijk genoemd. Daartegen kwam de heer Van Houten op. Hij ontzegde den heer Keuche nius het recht om te decreteeren, wat ze delijk is. Volgens het oordeel van den heer Van Houten kan de heer Keuchenius niet verder gaan, dau getuigeuis te geven van hetgeen hij, persoonlijk, voor zedelijk houdt. Moesten wij dus den heer Van Houten gelooven, dau bestaat er geen objectieve zedelijkheid meer; wij hebben dan alleen te maken met de zoogenaamde onafhanke lijke moraal, van welke geene betere qua- lificatie kan gegeven worden, dan dat zij onafhankelijk is van alle moraal. De heer Van Houten ging nog verder. Hij stelde het goddelooze boekje gelijk met eeu godsdienstig traktaatje. Wij gelooven, dat de richting, waartoe ook de heer Van Houten behoort, zich wel niet sterker in al hare ontzettende diepte van miskenning van de Goddelijke wet kan openbaren, dau in de uitspraak van dien Afgevaardigde geschiedde. Opmerkelijk is het, dat dit debat juist plaats had bjj de beraadslaging over het Departement van Justitie. Ging toch de leer van den heer Van Houten op, dan zouden er geen misdrijven of overtredingen bestaan, geheel het Departement van Jus titie, ja het pas ingevoerde nationale strafwetboek zou kunnen opgeheven worden of afgeschaft. Vele dieven eu moordenaars zouden natuurlijk beweren, dat, volgens liunne opvatting, stelen eu moorden niet onzedelijk is, mitsdien ook niet door den Zeker, bare schoonheid ware verblindend, indien men bij baar niet miste, wat Carola zoo aan trekkelijk maakte. Zij geloofde nog niet in het teeken des Kruises. Vroolijk gestemd was Sara, na vier jaren, in het huis harer pleegouders teruggekeerd eu zij gedroeg zich, als of zij het nog nooit had ver laten, want hare ziel hing geheel en al aan de braven, die zich harer, de verlaten wees, zoo liefderijk hadden aangetrokken. Hoewel Helmbusch en zijne vrouw reden had den, om met waren hoogmoed op Sara neder te zien, toch konden zij elkander niet verhelen, dat zij, zoowel uiterlijk, als innerlijk, veel was veranderd. Het verblijf in bat gesticht had haar tot het bewustzijn gebracht, welke macht de schoonheid eu de rijkdommen op de stervelingen hier beneden uitoefenen. Wijl zij nu wist, dat zij zich in 't bezit dezer hoedanigheden bevond, was zij bij wijlen voor hare omgeving zeer trotsch en afgepist en volgde zij steeds haren eigen zin. Troffen haar dan de verwijtende blikken harer pleegouders, dan maakte zulks grooteren indruk op haar, dan urenlange vermaningen en verwijten; dau wierp zij zich bedroefd aau het hart der braven eu was weder het lijdzame en goede kind van voorheen. Bij aardschen rechter mag gestraft worden. In het stelsel van den heer Van Houten gaat de zedelijkheid, maar ook de maat schappelijke orde en veiligheid, volkomen te loor. De «amenleviug daalt, in 't systeem van deu Groning3chen Afgevaardigde zelfs beueden het peil der dierlijke samenwoning, wijl daarin nog dikwerf sporen van zekere wetten en ordeningen te bespeuren zijn. De leer van den heer Van Houten is de bandeloosheid tot stelsel verheven. Ieder Nederlander, die zich nog niet los gevoelt van de meest eenvoudige beginselen van Godsdienst au zedelijkheid, weet nu wat hij vau de democratische richting, tot welke de heereu Heldt eu Van Houten be lmoren, heeft te wachten. En die democra tische begrippen vloeien noodwendig uit de liberale denkbeelden voort. Ook aau die waarheid zij men gedachtig. Zoo dikwerf wordt toch vergoêlijkend ge zegd, als er sprake is vau een liberaal, »nu ja, maar hij is niet gevaarlijk.* Wij zeggenhij is wel gevaarlijk, als gevolg van de beginselen, welke hij belijdt. De parlemeutaire ziekte-teekenen, bij welke wjj stil stondeu, bewijzen alzoo nog maar te zeer, de noodzakelijkheid om den strijd tegen het liberalisme, op elk gebied, met kracht te blijven voeren. Alle geloo- vigen inzonderheid moeten zich diep door dringen vau het besef, dat de wereld- eu levensbeschouwing van deu liberaal, lijn recht staat tegenover die van den Christen. Het Kruis van Golgotha is ook den liber tijn eeue ergeruis en eene dwaasheid. In de Belgische Kamer hebben, bij het onderzoek in de afdeeliugen, van het wets voorstel d'Oultrement, 52 stemmen zich vóór en 43 stemmen tegen het beginsel van deu persoonlijken dienstplicht verklaard. Het wetsvoorstel zelf is echter in de af deeliugen met groote meerderheid ver worpen. De geheele Berlijnsche pers beweert, dat het aanblijven van Generaal Boulan- ger als Minister van oorlog bij de miuis- teriëele crisis in Frankrijk eene bedreiging voor Duitschland is. Men verzekert te Parijs dat het mee- rendeel der tegenwoordige Ministers zou overgaan in het Kabinet-Goblet. Slechts voor de portefeuilles van biuneulaudsche zaken, financiën, buitenlandsche zaken en justitie zouden nieuwe titularissen op treden. Uit St. Petersburg verneemt de Stan dard dat de Russische Regeeriug weigert de Bulgaarsche deputatie te ontvangen. De Nationale Zeitung bevat eeu schrij ven uit Coustantiuopel, naar luid waarvau bij den Sultan verschijnselen van krenking van geestvermogens waargenomen zijn van dezelfde soort als zich voordeden bij wijlen de eerste gelegenheid verviel zij eehter weder in hetzelfde euvel. Volgens de laatste wilsbeschikkingen van haren vader, beschikte Sara tot hare meerderjarigheid over een aanzienlijk zakgeld, waarmede zij vroe ger, gehoor gevende aan de inspraken van haar medelijdend hart, dikwerf, al v,as het dau ook niet met overleg, den nood harer medemenschen had gelenigd. Do jarenlange verkeeriug met kameraden van haren leeftijd en der meest ver schillende geestesontwikkeling, had bij haar de zucht naar voorwerpen en benoodigdheden doen ontstaan, welke zij vroeger niet had gekend Het rijkelijke zakgeld werd schier aan nutte- looze dingen verkwist en 't was op verre na niet toereikend om hare zucht naar verkwisting te voldoen. Wel was Sara de erfgename van een groot vermogen, zoodat eenige buitensporig heden niet veel gewicht in de weegschaal legden, doch wie kon weten, welk raadsel de toekomst voor haar verborg: want kleine, oubeduideude oorzaken hebben dikwerf de grootste gevolgen (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1