BINNENLAND. Koning Lodewijk van Beieren. De Sultan laat 's nachts plotseling den een of ande ren hoogen ambtenaar oproepen om hem een ^gewichtige zending* op te dragen. Ook wordt hij gekweld door eeue buitensporige bouwwoede; hij lijdt aan den vervolgings waanzin, zoodat steeds duizenden manschap pen als lijfwacht om het paleis moeten bij eengetrokken zijn. Bevreesd voor sluip moord, laat hij omtrent zijne bezoeken aan de Moskeeën steeds valsche berichten ver spreiden. Ieder, die de poort van het paleis nadert, wordt van nabij bespied. In weer wil van dien toestand leidt de Sultan toch geheel persoonlijk de buitenlaudsche staat kunde onder den invloed zijner omgeving, die door Russisch geld heet omgekocht te zijn. Reuters Office verneemt, dat lord Id- desleigh van de Porte eene nota heeft ontvangen, waarin zeer duidelijk het ver langen wordt te kennen gegeven om over de ontruiming van Egypte door de En- gelscheu te onderhandelen. Lord Iddesleigh heeft geantwoord, dat hij de nota in over weging zal nemen. Der Daily Arews wordt uit Odessa ge seind, dat verscheidene der voornaamste handelshuizen, bevreesd voor ophanden zijnde internationale verwikkelingen, wei geren hunne goederen onder Engelsche vlag uit te zenden. In telegrammen uit Durban wordt verzekerd, dat de Zoeloelaudsche Boeren weigeren een commissaris voor de grens regeling, krachtens de conventie met Have- lock, aan te stellen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. De vermaken moeten de kruiden, uiet de spijzen des levens ziju. Gevaren zjju als de bergen; in de verte weet men niet boe groot zij zijn. Waar gecritiseerd wordt, wordt in den regel niet bemint. Vrij zijn, dat is zicb zelf iutoomen. Van een korreltje waarheid, bakt de leugen een brood. Ter behartiging. Gaan wij opgeruimd voorwaarts, over tuigd, dat welk kruis wij ook te dragen hebben, bet niet zonder Christus zal wezen en dat Zijne hulp, die sterker is dan alle tegen ons saamgezworeu vijanden, ons nimmer zal ontbreken. Allerlei. Het fijne van het nieuwe artikel 76 legt De Tijd zit iu de zinsnede: „"Voor zoo verre de Kieswet, hetzij zeker be drag van den aanslag iu een of meer Rijks di recte belasting, hetzij het bezit van een of meer grondslagen van xoodauigeu aanslag als vereischte van kiesbevoegdheid stelt," enz. Menigeen vat dit zoo op alsof het alternatief, dat hier gesteld wordt, een wezenlijk alternatief ware, d. w. z. dat de Kieswet of het een of het ander moest doen. Maar dit behoeft niet. De Kieswet kan geen van beide doen, en wanneer zij geen van beide doet, dan worden alleen de vier soorten san personen van het kiesrtciit uit gesloten, die vanzelf zijn uitgesloten; dan hebben wjj algemeen kiesrecht. Een voorbeeld om dit duidelijk te maken. Wanneer de voorzitter der Kamer tot de leden zegt: „Voor zoover een uwer hetzij van het on derwerp in behandeling afdwaalt, hetzij onbeta melijk is iu zijne uitdrukkingen, roep ik hem tot de orde", dan wil dit niet zeggen, dat de leden steeds een van beiden, hetzij buiten de orde, hetzij onbetamelijk zijn. Tertium datur. Een derde is mogelijk en, gelukkig, gewoonlijk het geval. Nn zal men vragen, waarom wij dit schijnbaar alternatief het fijne van het artikel noemen. Wel, omdat nu ieder zijne gading daarin kan vinden: zoowel hij, die wensoht, dat het algemeen stem recht uitgesloten wordt, als hij, die verlangt, dat het niet uitgesloten worde. Het staal echter te vreezen, dat het artikel, aau alleman willende be hagen, niemand zal voldoen. Het Dagblad van Zuid-Holland meldt: „Omtrent de in de afdeelingen der Tweede Kamer gevoerde beraadslaging over het wets voorstel van den heer Sehaepman, betrekkelijk art. 194 der Grondwet, meenen wij met eenige zekerheid als de algemeene indruk te kunnen weergeven: dat bij een deel der liberale partij de ingenomenheid tegen eene Grondwetswijziging op het stuk van het onderwijs zich niet al te sterk openbaarde, terwijl van den kant der rech- terziide de poging van deu heer Sehaepman, om op deze wijze alsnog tot eene oplossing vau de quaestie te geraken, niet zonder waardeering is ontvangen." De Post verdedigt het zelfstandige optreden van dr. Sehaepman om, zoo mogelijk, alsnog tot wijziging van art. 194 der Grondwet te geraken. Vooreerst acht het blad het noodzakelijk, dat er, nu eenmaal de Grondwetsherziening weer aau de orde kwam en de Regeering art 194 niet meer wilde onderhanden nemen, een voorstel van de rechterzijde uitging om te beproeven, ook dat art. zooveel mogelijk naar recht en billijkheid te wijzigen; want alle of minstens nagenofg alle le den der rechterzijde zullen wel den eisch blijven stellen: zonder herziening van art. 194 geen Grondwetsherziening hoegenaamd. Dat dus zulk een voorstel gedaan werd, waardoor blijk ge geven werd van eene zucht tot toenadering, ten einde zoo mogelijk de Grondwetsherziening, die toch wel niemand om geen enkele reden wen- schelijk zal geoordeeld worden, met onderlinge samenwerking tot stand te brengen, kan men niet anders dan prijzen. En nu verder blijkbaar de eenstemmigheid der rechterzijde in zake een voor te stellen wijziging van Hoofdstuk X niet meer bereikt kan worden, was een Afgevaardigde als dr. Sehaepman met zijn invloed, zijn wel- versueden pen eu zijne grondige kennis van het betrekkelijk onderwerp wel haast de aangewezen persoon om eeue nieuwe redactie van het bewuste artikel voor te drager,, waarvoor hij dan ook lof verdient. Wat het voorstel-zelf betreft, vindt Het Centrum bij eene vergelijking van den inhoud met den minimum-eisch bij het vorig Grondwets debat gesteld, dat bij dit voorstel lo. het aan vullend karakter der openbare school niet scherp geuoeg geteekend is, 2o. niet alleen ten aanzien van liet lager, maar ook ten aanzien van het middelbaar onderwijs deu wetgever de bevoegd heid wordt gelaten tot het stellen van eischen van bekwaamheid en zedelijkheid der onderwij zers, en 3o. de verplichte schoolgeldheffing ten opzichte van de openbare school uiet uitdrukke lijk wordt voorgeschreven. Maar daarentegeu wordt lo. voor onvermo gende!! daarbij de gelegenheid voor kosteloos onderwijs verzekerd, en 2o. de subsidiëeririg van bizondere scholen uit openbare kassen voorge schreven. In deze laatste bepaling vooral, al. 5 van dr. Schaepmau's voorstel, ligt de bizondere beteeke- nis hiervan, zegt Het Centrum, eu op dit punt gaat de geachte voorsteller inderdaad veel verder dab in het amendement der rechterzijde is ge schied. Terwijl toch in dit laatste de subsidiëe- ring van bizondere scholen slechts facultatief gestold was voor den gewonen wetgever, wordt in dr. Schaepmans voorstel de subsidi- eering imperatief voorgeschreven in de Grondwet- zelf, eu eu kei de vaststelling van den maatstaf voor de subsidiëering aan den gewonen wetgever overgelaten. Iu «én opzicht alzoo geeft het voorstsl-Sciiaep- mau minder, een iu auder opzicht meer dan de minimum-eisch der rechterzijde. Breedvoerig betoogt De Standaard nog maals, dat aanneming van bat stelsel der en kelvoudige kiesdistricten voor het geheele land, maar daarop eene uitzondering maken voor du vijfgrootste gemeenten, eene stuttende onrecht vaardigheid zou zijn. Zijn de kausen van de ver andering in verscheiden districten voor de par tijen wisselvallig, zal de eene hier winnen, maar ginds verliezen, te Amsterdam en te Rotterdam zou de ongerechtigheid gehandhaafd blijven, dat de minderheid daar onderdrukt bleef eu aan de liberalen daardoor bun dertien stemmen ver zekerd bleven. Dat is geen stelsel, zegt De Std. dat is een spotten met elk stelsel. Met een wet, die zoo stuitende onrechtvaardigheid wil invoeren, gaan we dus iu geen gevai mee. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rappoiteuis o?cr het voorstel van den heer dr. Sehaepman betrekkelijk art. 194 benoemd dc heeren Van der Kaay, Reugers, De Ranitz, Godin De Beaufort eu Mees. De Eerste Kamer der Stateu-Generaal heeft Dinsdag-avond hare werkzaamhedeu hervat. De heer Van Royen, het onlangs voor Grouiugeu herkozen lid, en die reeds in 's Koniugs haudeu den eed had afgelegd, heeft weder zitting ge nomen. De Vergadering ontving de Bedert haar vojig bijeenzijn door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen, onder welke de Indische Begrooting voor 1887. Zij werdeu uaar de (vooraf vtruieuwde) afdeelingen verzonden, die zich met het onderzoek hebben bezig gehouden. Iu de Tweede Kamer is Douderdag jl. uit Itidië een telegram ontvangen van de toezending door suikerfaorikauten van het aangekondigd adrei tegen de suikervoorstellen. Aangenomen zijn verschillende ontwerpen, o. a. de suppletoire Indische begrooting voor 1885. Daarbij beloofde de Minister ran Koloniën, als de koffie-opbreugst gunstig blijft, de indiening opnieuw van eene wettelijke regeling der fioauci- eele verhouding met Iudië. De heer Corver Hooft zou elk zoodanig ontwerp bestrijden. De heer Keuchenius drong aan op desiufectie- maatregelen tot weriug van de beri-beri. Bij de domeiubegrooting drong de heer De Beaufort aau op de heiziening van de domein- wat van 1848. De Minister kon die uiet toezeggen. Het debat over Hoofdstuk Biunenlandsche Za ken is aangevaugeu. De heer Van Delden pro testeerde tegen het Kou. besluit waarbij het Raadsbeluit üer gemeente Hattem was goedge keurd lot toelating van een Raadslid, ofschoon zijn overled n tegeucandidaat de meeste stemmen had verworven. De heer De Beaufort drong aan op wettelijke grensregeling van Nieuwer-Amatel en Amsterdam, daar de toestand onhoudbaar is, en ook op ont eigeningswet toor de Vechtwaterleiding. Bij het voortgezet debat over Hoofdstuk Binnenlaudsche Zaken, verdedigde de Minister uitvoerig de subsidiëu aau sreneeskuudigeu en vroedvrouwen. Het amendement-Msckay, om alleen aan vroedvrouwen subsidiën toe te kennen, werd verworpen met 43 tegen 26 stemmen, en het artikel zelf onveranderd aangenomen met 48 tegen 21 stemmen. Bij de afdeeübg Onderwijs drongen de heeren Zaaijer eu Vermeulen sterk aan op inkrimping der leeistof bij het onderwijs, vooral aan de gymnasia. Da heer Beaufort bestreed den aau- drang om het Grieksch te doen verdwijneu als verplicht examen-vak. Haarlemmermeer, 10 December. Woensdag ochtend omstreeks 11 uur is afgebrand de her berg „Klein Amsterdam", aan den Sloterweg, bij den Kruisweg, bewoond door B. Meegdes. De oorzaak is onbekend. Het stortregende, anders zou wellicht met zoo'n sterken wind de geheele buurt gevaar hebben geloopeu. Het verbrande was tegen brandschade verzekerd. Een der militairen, die Zaterdag in Den Haag belast was behulpzBnm te zijn bij de pakketverzeuding ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeeat, waande zich nog in de theorie kamer vau de kazerne, want toen eeu beambte ham vroeg: „hoeveel pakken heb je?" kreeg deze ten antwoord: „Drie! Groot tenutl Marsch- tenuc! Klein tenue en een witte broek!" Men zal in Maart 1888 te Mel bourne eene groote tentoonstelling houden, in ver band met het eeuwfeest der Britsch-Australische Kolouië.i.Da Engelsche Kroonprins eu zijne ge malin zullen uitgenoodigd wordeB, bij die gele genheid de koloniën te bezoeken. De spionnenvrees iu Frankrijk strekt, zich thans zelfs tot de postduiven uit. Een voorstel van Generaal Boulanger om den invoer van duiven uit het buitenland te verbieden, uit vrees, dat de Duitschers voor militaire doel einden duivenstations in Frankrijk zouden kunnen vestigen, heeft onder de talrijke duivensociëteiten in België nog al opschudding veroorzaakt,, en de Belgische Minister van Biunenlandsche Zaken heeft reeds zijne tussehenkomst beloofd aan die vereenigingen, welke toch reeds door de France militaire zijn beschuldigd van het invoeren iu Frankrijk van Duitsche duiven onder de hunne. Da zar.k is nog hang-nde, en de beslissing van Generaal Boulanger in dsze gewichtige aangele genheid wordt te Brussel met «enige bezorgd heid verbeid. Volgens de Milaansche Gazette M u- sicale wordt to Florence voor de opera Evelia een baszanger gevraagd, ouder zeer zonderlinge voorwaarden. Hij moet ol. eene ruwe, schorre, wildklinkende stem hebben, en iu staat zijn, een recitatief vau eenige maten weer te geven, volgens de bedoeling van den toondichter, die van de streng realistische uitvoering van deze partij het welslagen zij ïer opera af.ia ikelijk acht. Het geneeskundig comité van toezicht op het vasteu van Merlatti, te Parijs, is nu ontbonden. De vaster, die het nu 44 dagen heeft volgehouden, is mager en zwak, maar eenige genenkundigen, die hem onderzochteu, vonden zijn toestand niet onrustbarend, en hij is vast besloten, vol te houden tot den vijftigsten dag. Onder zijne bezoekers zijn er ook eenigen geweest, die hem op verschillende, ook godsdienstige gronden, het dwaze van zijne proefneming onder het oog trachtten te brengen. Maar hun praten maakte hem slechts boos. Merlatti zal op den 50n dag een feestmaal in het Grand Hotel ge ven, van 20 franks per couvert. Na afloop daarvan zal hij een aantal door hem geschilderde land schappen verloten. Dat zijn dan stukken van iemand „van naam," al heeft hij dien naam ook niet als kunstenaar verworven. De vrijwillige hongerlijder maakt terecht op velen een aller- treurigsten indruk. Men heeft al gevraagd, waarom de politie wel iemand verhindert zich te ver drinken, maar niets doet om deu man, die op deze wijze zichzelveu dreigt te vermoorden, iu zijn dwaas bestaan te stuiten? Door de koude bevangen, zonk Zondag-morgen do schildwacht, die de Ned. Bank bewaakte, op de straat neer (hij zakte in elkaar zegt hel bericht); de man werd naar het gasthuis gebracht (waarna de nieuwsgierigen uit een gin gen, had het bericht, om consequent te blijven, er moeten bijvoegen). Om den bodem van schepen te be- schutteu tegen het aanzetten van zeegewassen hebben F. Capilaiua, te Berlijn, en J. Bernard, te Parijs, met goed gevolg celluloid aangewend. Vóór 5 jaar werd de proef op eeu schip genomen. Telken jare werd de scheepsbodem uugezien, eu bevond men de celluloïdplaten steeds geheel on geschonden en vrij van aangroeisels, terwijl over al waai die platen niet waren aangebracht, alles was volgegroeid. Te Luik staat een voor militair arts stndeerend jongmensch terecht, die uit de laboratoria van de Universiteit vergift nam, waar mede hij zich naar de koffiehuizen begaf om het in de koffie der gasten te werpen. Op die wijze heeft hij reeds een ingeuienr gedood; later ver giftigde hij een kapitein, die nog tijdig van den dood werd gered. Men vermoedt, met een krank zinnige te doen te hebben. Ook in België is men thans be gonnen de briefmaien, die via Osteude aankomen, bij den doorvoer daar eeu postbeambte te doen bewaken. Uit Caltanisetta wordt bericht, dat de zwavelmijnen „Junico" in brand staan. De mijnen zullen gesloten blijven tot de brand heeft uitgewoed. Er woiden geen meuschenlevens betreurd. Een ongeluk op de N. Keizers- gracht te Amsterdam door den storm veroorzaakt, is overkomen aan den heer Cremers, ambtenaar aan het Entrepotdok, die, op weg van zijn wouing naar het dok, den vallenden boom bij het voor bijgaan op het gelaat kreeg. De dood volgde onmiddellijk. Het lijk wera in het Isrnëlietisch ziekenhuis gebracht. Een heer, die zijn kinderen naar school geleidde, zag het verschrikkelijke feit en moest, builen kennis van ontzetting, in eene woning tot bewustzijn worden gebracht. Door het stormachtig weer der laatste dagen, en de daarmede gepaard gaande schaaischle aan zeeviseh, worden voor het wti- nige dat nog wordt gevangen, soms verbazend hooge prijzen besteed. Als een bewijs daarvan kan dienen, dat eergisteren door eene Bloep te Hieuwe- diep 1200 schelvisschen werden aangebracht (waaronder slechts 250 levenden) die uiet min der dan ƒ41,50 per honderd opbrachten. Op den Hollandscheu IJzeren Spoorweg zulleu met l Januari 1887 worden ingevoerd abonne menten le klasse, geldig op alle lijueu door de Maatschappij geëxploiteerd (met uitzondering van de tramwegen), voor den prijs van vijfhonderd gulden voor eeu geheel jaar. Langs de Sudeton, zoo bericht men uit Hirschberg (Pr. Silezië), hebben zware sneeuwstormen het verkeer zeer belemmerd. Som mige treinen ondervonden eene vertraging van 6 uren, en een goederentrein bleef onderweg steken. Het goederenverkeer is voorloopig gestaakt. De sneeuw ligt op veie plaatseu 2 meter hoog. Het Engelsche Leger. De jongste opgave be treffende het Engelsche leger, geeft eene totale sterkte van 200.000 man aan, die over het ge heele gebied van het Britsche Rijk, in vier we- relddeelen, met eene bevolking van 306 millioeu zielen, verdeeld zijn. Wanneer men van de ge heele uitgestrektheid van het Rijk, ter grootte van 9 millioen vierk. Engelsche mijlen, de 6.700.000 vierk. mijlen va i Australië en Amerika aftrekt, dair iu Australië volstrekt geen Engel sche troepen en in Noord-Atnerika slechts 1300 man zijn, heeft het leger eeu gebied van 2 mil lioen vierk. mijlen te verdedigen; op één soldaat van Europeesche afkomst, zou, volgens de Hee- reszeitg. dit op ougeveer 10 vierk. mijlen komen. Als St. Nicolaas geschenk is door de directie der Alkmaarsche stoommeelfabriek aan ieder der werklieden 13 pond vleesch uitge deeld, afkomstig van 6 aan die fabriek gemeste varkens. Dat het tam maken en dresseeren niets nieuws is, blijkt hieruit, dat reeds in 1774 een Engelschman een zwerm bijen vertoonde, die op zijn bevel op het hoofd, den arm of de voeten van hem of van een van de toeschouwers gingen zitten. De varkensziekte blijft steeds in Engeland voortwoeden. Iu het tijdperk van 8 weKen, op 20 November geëindigd, zijn wederom 5940 varkeus op 1021 verschillende plaatsen aangetast. Daarvan ziju gestorven 4004. Da ziekte heeft ook groote mesterijen aangetast. De meest geteisterde plaatsen zijn: Durham, Es sex, Kent, Stafford eu Suffolk. De kantonrechter te Enschedé heeft de personen, die terecht hebben gestaan wegens het weigeren van hulp bij een brand in het station aldaar, veroordeeld ieder tot f 5 boete, sabs. 2 dagen gevangenis. De commissaris van politie der 3a sectie te Amsterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van eeu 34jarigen Duit- scheu reiziger, g:naamd Frits Mertens, laatst ver blijf houdende te Amsterdam, daar hij verdacht wordt van verduistering van gelden. Hij is niet groot, zijn haar, haard eu knevel ziju donker bruin. Te Baltinglass overleed, 105 jaar oud, mej. Mathilda Johnson, die sedert zij in 1798 haar verloofde, een officier, door den dood verloor, hare verdere levensjaren ongehuwd bleef. Tot aan haar dood bleef mej. Johnson in het genot van al hare zintuigen. Over eene geheimzinnige ontdek king wordt te Zurich veel gesproken. In het district Dietsdorf heeft de politie een ongeveer 20-jnrige onontwikkelde landloopster op den weg gevonden, die aan toevallen leed en idioot scheen te zijn. Bij een nader onderzoek in het krank zinnigengesticht van Burghölzli, bleek, dat zij door de verzorging, daar ondervonden, langza merhand meer eu meer geestelijk beter werd, ter wijl de vallende ziekte afnam. Zij vertelde dat zij in een kelder opgesloten en vreeselijk mis handeld is geworden. Daargelaten of dit wartal is, is het toch opvallend, dat zij verschil lende Frausche, Engelsche eu Italiaansche zinsneden gebruikt, en dit gevoegd bij haar spre ken over eeu dameskostschool te Muuchen, wekt het vermoeden, dat zij een goede opvoeding ge noten heeft. Uit zekere uitdrukkingen meent men zelfs te kunnen opmaken, dat zij in hooge kriu- gen heeft verkeerd. Over hare reis v»u Muuchen waar zij zich naar bet schijnt vroeger heeft op gehouden, naar Zwitserland, weet zij niets op te geven; alleen beweert zij, naar Genève te moett u om bloedverwanten te bezoeken. In de bosschen van Pos terholt ziju veel wilde varkens; meu schat hun aantal op ruim 80 stuks. Scherp. A. Ik verklaar js, dat hij, die trouwt een ezel is. B. Mijnheer, gij schijnt uwe per soonlijke ervaringen als een algsmetnen regtl te beschouwen. Dankbaarheid. Rechter. Wat gaf u aanlei ding om in uwe geboorteplaats brand te stichten? Beschuldigde. Het was mijn doei aan mijne me deburgers mijn vvarmsten dank te betuigen. Een geloofwaardige getuige. „Kunt gij ook opgeven, wie er bij was toen de beschuldigde u iu't aangezicht sloeg?" „Wel, ik zelf, heer rechter." Aan den afgrond. Redenaar (leest eeue no velle van eigen schepping). Hij spoedde zich voort, over de rotsen - eensklaps wordt hij in zijne vaart gestuit. Hij wil rechts afslaan een afgrond; hij wil links een afgrond. Voorzicht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2