gelijk bekend i» ala potasch gebezigd wordt, tervvijl men er ook wel reep van maakt. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 11 Dec. Aan deu heer D. Bakker, vau wiens vijftigjarig jubilé als ambtenaar ter Provinciale Griffie alhier wij melding maakten, is Woensdag jl. met eene zeer vleiende toespraak een prachtig aan denken vereerd, in eene bijeenkomst der leden van Gedeputeerde Staten, met den Commissaris des Konings in Noord-Hol land en den Griffier der Staten. In de jl. Woensdag gehouden Raads vergadering werd het voorstel van B. en W. betreffende de Haarlemsche Tramweg-Maat schappij eenigszins gewij/.igd aangenomen. Het voorstel tot verkoop van boomen werd aangenomen. De verordening op de heffing van bruggeld werd overeenkomstig hetvoor- stel van B.enW. gewijzigd. Besloten werd tot het aanleggen van eeuige riool- en straat werken. Vastgesteld werd het 2de suppl. kohier der pi. dir. belasting. Tot leden der commissie van toezicht op het lager onder wijs werden verkozen de heeren: J. Ursi- nus Pruim, IT. Uemkes Kz. I). Andrè de la Porte, L. Sloot, L. E. Gerdessen en Mr. A. A. Van der Merschtot curator van bet Gymnasium de heer Dr. J. Bosscha; tot lid van de Museum-commissie Mr. A. J. Enschedé, en tot lid van de gas-commis- sie de heer J. Sneltjes. Het tarief van on derstand voor 1887 werd vastgesteld. Aan G. J. Hartesveldt werd een pensioen van 400 toegekend. Het rapport van den gasopzichter werd voor kennisgeving aan genomen. Tot lid van de commissie voor bet St. Elizabeths-Gasthuis werd verkozen de heer Mr. A. A. Land. Ook hier is de telephoondienst in handen van de Ned. Bell-Telephooumaat- scbappip De abonnementsprijs bedroeg aan vankelijk 120, maar reeds in het vorige jaar gingen er onder de geabonueerden klachten op, dat die prijs te hoog was, en door velen werd toen aan de Maatschappij kennis gegeven, dat zij tegen zeker tijd stip zich van hun contract ontslagen acht ten, wanneer niet de prijs met de helft werd verlaagd. Ook de Kamer van Koop handel liet zich aan de zaak gelegen lig gen. Er werd met de directie der Maat schappij geconfereerd, maar men kreeg ten antwoord, dat eene prijsverlaging niet kou worden toegestaan, omdat alsdan ook de grootere gemeenten verlaging zouden eischen. Evenwel liet de directie zich ten slotte tot eene transactie vinden. De geabonueer den zouden namelijk voor 8 maanden het kosteloos gebruik van de telephoon krijgen, en dus slechts voor 4 maanden betalen. Op die wijze zouden zij dan toch hun weusch zien bevredigd, en zou feitelijk de prijs op de helft zijn gebracht. Inmiddels zou, meende de directie, de telephoonwet wel tot stand gekomen, en bovendien wellicht de aansluiting met Amsterdam, door mid del van de telegraaf, verkregen ziju, in welk geval er een geheel andere toestand zou in het leven treden. Noch het een, noch het ander is gebeurd, maar nadat iu April 11. de termijn van acht maanden was verstreken, werd aan de geabonueerden eene quitautie van 15 aangeboden voor 3 maanden bij vooruit betaling, zoodat ook voor het vervolg de prijsverlaging stilzwijgend werd voortge zet. Een vast contract echter is er niet, zoodat de Maatschappij zich het recht schijnt te hebben willen voorbehouden om, als zij het goedvindt, den prijs weder te verhoogen. Op het Buiten-Spaarne alhier is eene proef genomen, die zeker de belangstel ling verdient van alle liefhebbers van wa tersport. Het gold de beproeving van een water wiel, een vaartuigje bestaande uit twee lichte, doch solide scheepjes, 10 meter lang, op korten afstaud naast elkander geplaatst en in het midden verbonden door een hou ten dekje. Op dit dekje, dat plaats voor desnoods een tiental personen aaubiedt, bevinden zich de zitplaatsen van de rijders (twee in getal ën achter elkander geplaatst) benevens de kruk- of trap-asseu. De bewe ging dier assen wordt overgebracht op de as der beide schepraderen, die van sierlijke raderkasteu zijn voorzien. Bij deze eerste proefneming, niettegen staande het ongunstige weer, werd een zeer bevredigende uitslag verkregen, zoowel wat snelheid, als geschiktheid om te keereu en wenden betreft. De vervaardiger twijfelt dan ook niet of bij eeuige geoefendheid der gebruikers zal de snelheid die van eene giek, met een gelijk aantal roeiers bemand, overtreffen. Dezer dagen is door de politie te Leiden aangehouden Wouter Vermeulen, oud 24 jaren, polderwerker, geboren te Grouw, die zich in deze gemeente iu eene slaapstede aan diefstal van verscheidene goe- dere had schuldig gemaakt. Donderdag-morgen was er door den sterken wind een stuk zink losgeraakt aan het dak van het huis, bewoond door den heer J. Maas, aan den Kruisweg alhier. Een timmerman met zijn knecht zouden het herstellen. De timmerman zou iu deu winkelspijkers gaan halen en liet den knecht, B. W. Jansen genaamd, alleen op het dak. Deze werd door een rukwind vau hst dak geworpen. Per brancard naar de zieken-in- richtiug van freule Teding Van Berkhout vervoerd, is hij des middags overleden. Kathedrale en Parochiekerk van den II. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezeue HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur do Hoogmis met Preek, te 3 uur het Rozen hoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria tot bekeeriug der zondaars, metPreek. Eiken dag in de week, met uitzonde ring van Zaterdag, te 12 uur de Cate chismus voor de kinderen, die tot hunne eerste H. Communie worden voorbereid. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Maandag te half 11 uur de plechtige Conventueele H. Mis door het Hoogeerw. Kapittel dezer Kathedrale Kerk. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis van Requiem voor allen, die op de doodceel dezer kerk zijn ingeschreven. Woensdag-morgen te 6 uur de Gulden Mis. Douderdag-avoud te 7 uur het Lof trn eere van het A.H. Sacrament. Zaterdag te half 9 de II. Mis ter eere van het H. en O. Hart vau Maria, tot be keering der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof tot intentie van Z. H. deu Paus, en vau 5 tot 10 gelegen heid om te biechten. In de week de HH. Missen te 8, half 9 en half tien, en de Catechismus naar ge woonte. Parochiekerk van Jeu H.Antonin* van Padua. Zondag de HH. Missen te half 6 met Predikatie, te 7 en half 9 uur, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 4 uur de Vespers, te 6 uur Lof, Predi katie en groote Processie. Maandag te 6 uur H. Mis met Predi katie, te 7, 8 en half 9 stille H. Mis, te half 10 H. Mis, waarna Predikatie, te 7 uur Lof en Predikatie waarna hernieuwing der Kruisplauting. Dinsdag de HH. Missen als Maandag, des avonds te 7 uur Lof eu Prediiatie, waarna iukleeding eu Professie van eden in de Derde Orde. Woensdag de HH. Missen als Maandag, des avonds te 7 uur Lof en Predikatie waarna met den lofzaug Te Deum de H. Missie zal gesloten worden. Donderdag te half 9 uur plechtige Mis van Requiem voor de overledenen der Paro chie, waaronder de Predikatie. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie,'s avonds te half 7 Lof en Predikatie. Maaudag-avoud te 7 uur het Lof. Woensdag te 6 uur de Gulden Mis, 's avonds te 7 uur het Lof. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 eu 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 50e WEEK VAN~~ HET JAAR 1886. DECEMBER, (Wintermaand.,) 31 dagen. Toegewijd aan de Onbevlekte Ontvangenis der allerzuiverste Maagd Maria. 12. Zondag. 3e Zondag van den Advent H. Walarieus, Abt eu Belijder, f 622. Evaug. De Joden vragen aan Joannes wie hij is. 13. Maandag. H. Lucia, Maagd en Marte lares, f 303. 14. Dinsdag. H. Nicasius, Bisschop en Mar telaar. 15. Woensdag. Quatertemper. Gulden mis. Oktaaf der Onbevlekte Ontvangenis. 16. Donderdag. H. Hegga, Weduwe, f 698. 17. Vrijdag. Quatertemper. H. Lazarus, bisschop. 18. Zaterdag. Quatertemper. O. L. V. Ver wachting. KERKBERICHTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6