NIEUWE N<K 1066. Deaderiag 16 December 1886. tide Jaargang Uit Italië. BUiTËNLAN D. Liefde en plicht. Evangelie-verkondiging met de Tooverlantaren. 0,85 1»— 5 1,50 0,06 sV' ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voer Haariem Voor de overige plaatsen in ISederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTBNTlfiHr AöITE MA NOW AGITATE. Van 16 regols30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vr avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS LAU1II. Den 2cleu October, op welken dag in het jaar 1870 de groote comedie eeuer volksstemming* werd vertoond eu de vraag werd gesteld of Rome de hoofdstad van Italië moest zijn en met dit land zou vereeuigd worden, was ook in dit jaar, op bevel van de stedelijke Regeering een feest dag voor de jeugd, vermits op dien dag de prijsuitdeeliug plaats had voor de leerlin gen der stedelijke volksscholen. Van eeu auderen kant had men ge9n herinnerings feest bevolen, ofschoon de jaardag van het bombardement der eeuwige stad juist dit maal door de Italiaansche revolutionnai- ren op luidruchtige wijze was gevierd. Het motief daarvoor is in den afkeer van een groot deel der volksvereenigiugen te zoe ken, om door deelneming aan zulk eeu feest eene zegepraal der monarchie na tuurlijk van eene op revolutiounairen bo dem rustende monarchie te verheerlijken. Evenals Victor Emanuel, zoo noemt ook Humbert zich »door Gods genade eu door den wil der natie Koning van Italië; eu dit koningschap rust op het plebiscit. Op welke wjjze deze volksstemming heeft plaats gehad, is algemeen bekend. De gan- «che stemming geschiedde onder leiding van Piëmonteesche Commissarissen zonder de miuste controle of zij, die kwamen stemmen, tot het uitbrengen vau hun vo tum gerechtigd waren of niet, eu of zij een dan wel meer biljetten in de bussen kwamen depoueereu. Voornamelijk de stemming der stad Ro me op den 2eu October 1870 wordt dooi den Franschen publicist Eugètie Rendu, een der grootste voorstanders van de Itali aansche eenheid en persoonlijk vriend van onderscheidene Italiaansche libera len, in zijne brochure tRome capitale et les Romainsop merkwaardige wijze in't licht gesteld. Op genoemden dag stemden 40,785 personen met >jat en slechts 46 met >neen.« Op de nationale tentoonstelling te Turijn in het jaar 1884, op welke eene bizoudere afdeeling aan de nationale wedergeboorte* was gewijd, zag Rendu eene groote tabel waarop de uitslag van het plebiscit stond vermeld en waarbij de glosse was gevoegd: De uitslag der stemming vau Rome ten gunste der annexatie kon niet schitteren der, niet overtuigender ziju.« Naast die omineuze 46 stemmen, die tegen de ver- eeniging van Rome met het koninkrijk Italië voteerden, stelt nu Rendu het aan tal handteekeningen, die, uauwelijks vier maanden na het plebiscit (in Februari 1871,) op initiatief van den toenmaligen Eerw. Pater Curci S. J., waren geplaatst op eene protest-petitie tegen de gewelddadigheden welke der wereldlijke macht des Pausen werden aangedaan. Het waren niet min der dan 27,161 Romeinen, te Rome ge- horen of aldaar wettig gedomiciliëerd, mon dig en van het mauuelijk geslacht, die dit document onderteekeuden, en wier hand- FEU1LLETON. 12.i Vervol/). „Voor 't overige had zij haren tijd wel besteed; zij was in alle kennis en schoone kunsten, welke men bij jonge dames van haren stand verwacht, genoegzaam ervaren, doch in hoofdzaak had het verblijf in 't gesticht niet veredelend op haar gewerkt. Haar geest had hoogere vlucht genomen, en zij bleef vasthoudend van raeening, dat wijl er toch eene godsvereering moest be staan, het ook volmaakt hetzelfde was, wolken godsdienst mcr. beleed. Daarom bewoog zij zich ook op de uiterste grenzen van het streng ge- bodene. Deze verkeerde richting der geliefde pleegdoch - ter bedroefde Helmbusch en zijne vrouw in hooge mate; immers wat zou er van het jonge meisje komen, indien zij het vaste en zedelijke steun punt miste Deze pijnigende gedachten en zorgen konden helaas niets aan de zaak veranderen God heeft in zijne wijze raadsbesluiten de toe- teekeuiugeu wettig werden bekrachtigd. »Niet de Romeinen,* zegt de liberale Fran- sche publicist, hebben deze phantastische meerderheid gevormd, maar de zwerm avon turiers, die door de bres waren binnenge drongen. Alle vrijmetselaarsloges zonden hunne recruten naar Rome. Eenige dagen voor de stemming had de grootmeester L. Frapolli aan de loges bekend laten maken, dat het Italiaansche Groot-Oosten onver wijld naar de zooeven door de Regeeriug in bezit genomen stad zou trekken. In eene Romeinsche correspondentie van de Flo- reutijusche uNazione* van September 1870 leest men: »Rome is evenals een res nullius aau de ondernemers van schandalen, aan alle speculanten op de anarchie, welke in de honderd steden van Italië zich ophou den, als eeu buit uitgeleverd geworden en •s>Fanjulla< gaf hare verwondering te ken nen, »dat door de nauwelijks geopende poorten in Rome zooveel galgenbrokken waren binnen gedrongen. Rendu ontkent niet, dat een groot getal werkelijke Ro meinen voor de annexatie lubben gestemd, maar hij toont ook aau hoe »in elke wijk van Rome vrij wat gespuis heeft gestemd zonder dat er eenige controle werd uitge oefend. Stembiljetten werden aan iedereen gegeven, die ze verlangde. Onderscheiden bezitters van stembiljetten brachten hunne stem uit in elk der verschillende wijken van de stad. Vele Duitschers schepten er vermaak in van het eene stembureau naar het andere te trekken en overal biljetten met »ja« ingevuld af te geveu; drie Fran schen brachten zelfs achttien stemmen uit. Zooals in Rome, zoo ging het ook iu de provinciën. In het stadje Gollicano bij Palestrina hadden alle inwoners, op zes na, met »neeu« gestemd; deze stemming werd eenvoudig omgekeerd en als uitslag ver kondigd: allen »ja«, uitgenomen zes*. Op eene andere plaats zegt de schrijver; »IIet door de kanonnen voorbereide plebis cit werd door de sabel geleid.* Eu deze uitspraak wordt door eene brochure van den Markies Del Gallo ten stelligste be vestigd. Uit het hier vermelde blijkt duidelijk, dat op den 2den October 1870 ouder lei ding van den Piëmonteeschen Generaal Gadorna en de hoofden der Italiaansche vrijmetselarij door eene bende galgenbrok keu te Rome eeue comedie werd gespeeld, om de wereld te misleiden. Siuds dien tijd is er natuurlijk veel gebeurd, wat met de plebiseits-goochelarij in lijnrechte tegen spraak is. Wij behoeven slechts te wijzeu op het feit, dat bij de jaarlijksche verkie zingen voor leden van dén Gemeenteraad de Candidateu der Katholieke kiesvereeni- giugeu 8 a 9000 stemmen verkrijgen. Het overtuigende bewijs dezer feiten heelt zelfs den ex-Minister Bonghi tot de erkentenis gedwongen; «Te Rome heeft de Paus meer aanhangers dan men gelooft. Er zjju te Rome nog maar al te veel Romeinen, die, na eene dertienjarige Italiaausche heerschap- komst voor ons verborgen, en wanneer ook vele zijner schikkingen en regelingen aan ons verstand doelloos en onbegrijpelijk voorkomen, durven wij toch getroost in de toekomst zien, want zijne vaderhand leidt iedereen, die op Hem vertrouwt, langs omwegen naar het gcwenschte doel, het eeuwige Vaderland. Intusscheu besefte Sara de zorgen niet, dia men zich voor haar maakte; zij verheugde zich zeer om weder iu den gozelligen kring der haren te vertoeven eu ontving met trotsche beleefdheid de eerbowijzingeu, die haar van alle zijden in hooge mate werden gebracht. Wijl Helmbusch tot in de hoogste kringen alle achting genoot, ging er schier geen enkel familiefeest voorbij, waarop hij niet werd uitge- noodigd. Ofschoon hij, zoowel als zijne vrouw, aan alle buitensporige vermaken vreemd bleef, zoo kon hij toch uit maatschappelijke belangen zulke bezoeken niet altijd afzeggen en richtte daarom ook een paar malen in het jaar in zijn huis een kleiu feest in. Dezen winter verschenen Carola en Sara voor de eerste maal in de gezelschappen en haar ver schijnen wekte bij allen de grootste bewondering op, want beiden waren rozen van schoonheid en pij, aan de Pauselijke Regeering en aan de vroegere toestanden hunner stad ziju gehecht.* 't Is dus even oneerlijk als belachelijk, wanneer er in de tusschen Koning Hum- bert en de Stedelijke Regeering van Rome gewisselde brieven van de trouwe aanhan kelijkheid der Romeinen aau het Huis van Savoie sprake is en het plebiscit van den 2en October 1871 eene groote patriotti sche gebeurtenis wordt geheeteu. Maar van de Italiaansche revolutiounairen kau men alles verwachten; want iu de kunst van liegen en bedriegen hebben zij het wou derbaarlijk ver gebracht. Volgens eene bekendmaking van den Rec tor der Berlijnsche universiteit is het voor taan aau de studenten verboden, iu opeu- bare vergaderingen als spreker op te treden. Tevens zijn eenige studenten, die in de bijeenkomsten van den Acadamisch-Libera len Vereiti het woord hebben gevoerd, voor de uuiversiteits-recktbaukgeduagd. De zaak wekt veel bevreemding. De heer Goblet, zegt Li Gaidois, mis haagt aan niemand in Europa, om de een voudige reden, dat Europa dezen >Jesuiteu- fresser* niet kent. Daarentegen mishaagt hij erg aan het Vaticaan; want hij is de iucarnatio van de anti-godsdienstige onder- wijs-beweging en de eenige beteekeuis, welke zijn Ministerie kau hebben, is eeue bedreiging tegen het Katholicisme; het eeni ge terrein waarop deze dolle scheurmaker zich kan bewegen, Is dat van den strijd tegen den Godsdienst. Daarom hebben de onverzoenlijken on gelijk, dat zij niet tevreden zijn, zooals de Katholieken ongelijk hebben door niet verschrikt te zijn. Naar luid van telegrammen uitWeeuen heeft in de nabijheid van het Rumeeusche koninklijke slot »Cotrocedi« eeue groote dyuamietontploffing plaats gehad in eeue al daar zich bevindend magaziju. Het verbrij zelde lijk werd gevonden vau den mau, die de ontploffing had veroorzaakt. Overigens werd er niemand gekwetst. De Daily News meldt uit Coustanti- nopel, dat de Porte verboden heeft de meerderjarigheid van den Griekscheu Kroon prins in Turkije te viereu. Uit Caïro verneemt de Standard dat, behoudens onvoorziene gebeurtenissen, de geheele Britsche troepenmacht in het Nijl- gebied vóór April naar Caïro terugkeeren zal, op welk tijdstip eeue belangrijke ver meerdering van het bezettingsleger is voor genomen. De Times meldt uit Coustantinopel, dat de Porte hare onvoorwaardelijke ondersteu ning der caudidatuur van den Prins van Mingrelië heeft teruggenomen. Tegen de verwachting heeft de Rus sische gezant te Weenen, de heer Lobanoff, de Bulgaarsche deputatie, toen zezich Vrij dag bij hem aanmeldde, wél ontvangen, Jeugd eu toch zeer verschillend van aard. Carola 'n hare teedere lieftalligheid met de fijne, edele trekken, was gevoegelijk bij eeu helderen len tedag te vergelijken, terwijl Sara in hare ernstige, bekoorlijke schoonheid en den diepen blik harer heerlijke, zwarte oogen aan een Italiaanschcn sterrennacht deed denken. Op eene soiree bij den Graaf Eelsberg, waar heen Helmbusch op dringend aanzoek zich met de meisjes begaf, werden dezen van alle zijden met bewijzen van eerbied en bizoudere onder scheiding als overladen. De jotigeheeren van den eersten rang, wedijverden om de gunst, een woord uit haren mond te vernemen eu vele oude en jonge schoonen moesten stilzwijgend getuigen, dat de dochters van den bankier mogelijk wel den palm zouden wegdragen. Men onderhield en amuseerde zich voortreffe lijk en toen eenige zanglustige heeren en dames verschillende liederen voordroegen, drong men er van alle zijden op aan, dat Sara en Carola ook iets ten beste zouden geven. De jonge dames lieten zich niet lang uitnoodigen, Carola sloeg een muziekboek open, plaatste zich voor de piano en zong met hare begeleiding een woud lied met zooveel smaak en gevoel, dat de toe- en zelfs tamelijk vriendelijk. Hij verklaarde echter uitdrukkelijk aan de heeren van wie hij er twee persoonlijk kent, dat hij ze niet officieël kou ontvangen, daar zijne Regee riug noch het Regentschap noch de Sobranja heeft erkend, maar dat hij hun bezoek niet wilde afslaan. Hetzelfde, gaf hij be- dektelijk te kennen, zou te St. Petersburg de heer Vou Giers wel tot hen zeggeu, eeu wenk dus waarschijulijk, dat men ook daar het bezoek niet wil weigeren. Men sprak over allerlei, over de goede bedoe lingen van Rusland en de dankbare gevoe lens van Bulgarije, maar toen een der leden de candidatuur vau deu Mingreliër wilde ter sprake breugen, werd Lobanoff plotse- liug stom. Althans op dat punt. Zeer verheugd over de ontvangst, heeft de deputatie daarop ook nog eeu bezoek gebracht aan Sadullah-Bey, den Turkschen Zaakgelastigde. Nóg meer genoegen zal het echter in Bulgarije doeu te vernemeu, dat Enge- laud - welks Kouingiu dezer dagen aau Alexander vau Battenberg het groot kruis der militaire klasse vau dé Bath-orde schouk te Constautinopel heeft doen verklaren, dat het de Porte niet kan steu nen wat betreft de caudidatuur van den Mingreliër en de vervanging van het Re gentschap, daar de Engelsche Regeering dien candidaat voor ongeschikt en het Re gentschap voor niet onwettig houdt. Kaulbars moet door deu Czaar maar half vriendelijk zijn outvangen. Niet dat Z. M. niet tevredeu is met wat hij gedaan heeft, maar de Keizer wilde niets weten van ziju voorstel om Bulgarije te bezetten. Dat is dus het onderscheid, dat de meester alleen door plagen hoopte te dwingen en niet handelen wilde, terwijl de knecht ge weld wilde doeu volgen, wanneer het andere niet hielp. Dat laatste zou ten minste con sequent zijn geweest. De Russische Consulaat-secretaris Samow te Sofia, heeft bevel ontvangen zich gereed te houden om naar Belgrado t# reizen, dewijl de omstandigheden plot seling zijne terugroeping zouden noodig kunnen maken. Iedereen weet, dat de Protestanten over he' algemeen genomen een gruweüjken hekel aan religieuze beelden hebben, al leert ook de onder vinding. dat het zoo waar is, wat de Kerkver gadering vau Trente leert, nl: „dat door de ge schiedenissen van de geheimen onzer verlossing, die in beelden of andere gelijkenissen zjjn uit gedrukt, het volk onderricht en gesterkt wordt in het onthouden en gedurig naleven van de artikelen des geloofs, dat in 't algemeen uit de beelden der Heiligen veel vrucht genoten wordt niet alleen wijl het volk hierdoor herinnerd wordt aan de weldaden en gaven, die het door Christus geworden zijn; maar ook wijl de wonderen Gods door de Heiligen gewrocht en hunne heilzame voor beelden aan de geloovigen zichtbaar worden voor gesteld, opdat zij God daarvoor zouden danken, hoorders zioh een oogenblik in het groone woud vol lentegeur en zonneschijn meenden verpl uitst te zien. Onverdeelde bijval was ten slotte de belooning der blozende zangster. Nu was de beurt aan Sara; eene ademlooze stilte heerschte in de zaal, want men stond in gespannen aandacht, wat zou zij voordragen. Eene levendige uitdrukking lag op haar ge laat, terwijl zij hare slanke vingeren met een schitterend voorspel over de toetsen liet'zweven. In 't volgende oogenblik echter ruLchte een chaos van tonen door de taal, gelijk aan het bruisen der zee en het bulderen des orkaaus om daarna met alle kunstvaardigheid in de melodie van een eenvoudig, allen wel bekend avondlied over te gaan. Zij had reeds eene poos met zingen opgehou den, en allen stonden nog in ademlooze stilte te luisteren. Plotseling brak er een geweldige bijvalsstorm los, want eene stem vau zulke hel derheid, had men niet verwacht. En hierbij nog die betooverende schoonheid en e: orme rijkdom j Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1