BINNENLAND» GEMENGDE BERICHTEN. h'an leren en wandel naar het voorbeeld der Heiligen inrichten en opgewekt zouden worden om God te aanbidden en te beminnen, en de deugd te beoefenen." Maar niet iedereen weet, dat er Protestanten zijn, d ie bij hunne godsdienstoefeningen zulk eene behoefte aan beelden gevoelen, dat zij wel geen houten of steenen beelden maken God beware hen, dat ware paapscheafgoderij! maar zich be dienenja waarvan? Vau eene Tooverlantaren. Men leze de volgende telken jare meermalen in 't Vliegend Blaadjekleine courant voor Helder, Nieuwediep en Tessel, voorkomende advertentie: Evangelie-Verkondiging. In het lokaal in de Vijzelstraat zal, zoo de Heer wil,'s avonds te 7.3C uur, onder voorstel ling met de Tooverlantaarn, het Evangelie wor den verkondigd. Toegang voor bejaarden vrij. Helder C. Breet Lz. C. Nog niet lang geleden verwierpen de liberalen elke Staatstusschenkomst in het belang van den werkmansstand, maar dat is voorbij, betoogt De Tijd. Zelfs heette het een veertig jaa: lang, dat er geen standen waren en er geen standen mochten zijn; het was een axiomajmaar tegenwoordig is het eene uitgemaakte zaak, dat er weer slanden zijn; de standen keerden niet alleen terug, maar zelfs de bevoorrechte standen. Een hunner al thans geniet het voorrecht, dat de geheele we reld zich bezig houdt met zijne belangen, zijne wenschen en eischen, het is de stand der werk. lieden, waarvoor gestreefd wordt naar bizondere wetsbepalingen, welke hem van de overige stan den zullen onderscheiden en hiertegenover in eene bevoorrechte stelling plaatsen. Daarom wijat De Tijd op de noodzakelijkheid om zich bijtijds re kenschap te geven, wat tot den werkmansstand behoort, wat niet. Volgens de natuurlijke beteekenis der woorden heeft men onder werklieden personen te verstaan die, in eene afhankelijke betrekking, door dage- lijkschen arbeid in hun levensonderhoud voorzien. Deze beteekenis wordt er echter door de beweging niet aan gehecht; zij verstaat er alleen onder het fabrieks- en ambachtsvolk der steden. Van dag- looners, toonbankbediecden, klerken, kantoorper soneel, beambten aan spoorwegen, boodschap- loopers, varensgezellen en een aantal anderen wordt niet gerept. Zoo mogelijk nog minder van vrouwelijke arbeidsters, als: werksters, naaisters, dienstboden enz. Behooren alle dezen niet tot den stand der werklieden, tot welken d«D? En be hooren zij, zooals 't geval schijnt, er wel toe, waarom op hen dan geen acht gegeven? Ou der dezen wordt toch een aantal aangetroffen, wier lot zelfs zwaarder te dragen valt, dan dat van de meeste ambachtslieden en fabrieksarbei ders. Is het dus ernst, dat meuschiicvendheid de drijfveer der beweging is, men strekke haar ook tot hen uit; anders zal het geloof aan haar ernst en hare menscklieveudkeid verloren gaan; anders zal de overtuiging veld winnen, dat zij niets anders is dan een streven om de luidruch- tigsten en lastigsten te paaien, in het belang van eene politiek van verdaehten en egoïstiieheu aard, die geen ander wit heeft dan om haar leider meester te laten van den toestand. Het orgaan van den heer Heldt, de Werk mansbode, is van oordeel, dat dr. Schaepman met zijn voorstel in zake art. 194 eene kloeke daad deed. Het blad meent, dat het voorstel niet vijandig mag bejegend worden, maar het zou toch veel liever gezien hebben, dat den voor steller, de man, die zijn groote geestesgaven ook aan deugdelijk onderwijs te danken heeft - had medegewerkt tot zoodanige verbetering van het openbaar lager onderwijs, als waardoor dit het waarachtig volksonderwijs kon worden, toegan kelijk voor allen. Dat dr. Schaepman zijne groote geestesgaven aan deugdelijk onderwijs dankt, meenen wij te moeteu betwisten. Deugdelijk onderwijs kan geestesgaven ontwik kelen, polijsten en schaven, maar niet scheppen- Edoch, de juistheid van ontwikkeling hier ter zijde gelaten en alloen op de bedoeling van de Werkmansbode lettende, komt het ons voor, dat de heer Heldt hier een vrij dubbelzinnige en zwakke pleitrede houdt ten gunste van het neu traal volksonderwijs, dat natuurlijk zijn ideaal is. Dat de Afgevaardigde vau Breda, waarvan hier sprake is, ten deele zijne ontwikkeling daukt aan deugdelijk onderwijs, zijn we volkomen met deu heer Heldt eens. Evenwel, dit onderwijs was althans zeker voor zoover het zijue groote ontwikkeling hetreft, waarop de heer Heldt hier doelt, geen neutraal onder wij sl Het wa3 „clericaal" in den hoogsten graad. O. „De Katholieken hebben geene andere vrien den dan zich zelven", zei dr. Windthorst, de altoos slagvaardige redenaar, in den Eijksdag. Ofschoon alle audere gezindten den Katholieken quand même het vijandigst zijn, toch is de na tuur vaak sterker dan de leer, en de bitterste vijanden van het Katholicisme ziju huns ondanks gedwongen, hunne bewondering, ik zou haast zeg gen hun eerbied te betuigeu voor de Katholieke Kerk tn ha>e instellingen. Nog onlangs zei de heer Keuchenius in de Kamer „Evenals De Standaard (een protestantBch blad) eerbied hebbende voor de schitterende majesteit (hoort, hoort!) van de Roomsche hië rarchie, gevoel ik behoefte, hier openlijk hulde te brengen aan Rome's ijver in Ned-Indië en aan de trouw eu aaa de deugd van zijue Geeste lijken, zoowel mannelijke als vrouwelijke." „Tot oplossing van het sociale vraagstuk zal de Evangelische Kerk, ook onder de gunstigste omstandigheden, in de verste verte dat niet tot stand kunnen brengen, wat de Katholieke Kerk vermag". Verder zegt de schrijver, dat de Katholieke Kerk door hare instellingen, broederschappen! l vereenigingen, geestelijke orden enz. weldra in staat zou zijn het sociale vraagstuk ten genoege van alle stauden op te losset), zoo niet de Loge haar overal, vooral in Erankrijk, België en Italië eene spaak in het wiel stak, en haar trachtte te breken. V. W. De IJselbode, die ingenomen is met het voorstel-Schaepman, wijst er op, dat het praktisch bslang vooral ligt in de vordering, aan de open bare kassen gesteld, om naar zekeren maatstaf de kosten »an h«t onderwijs aan de kinderen van bedeelden en overmogeudeu aan de vrije bi zondere school te vergoeden. Wel stelt het den eisch tot heffing van eeu billijk schoolgeld niet, maar daarvoor is een artikel in de Grondwet geen vereischte. Het zal op zijn tijd van den ge wonen wetgever afhangen of hij dit wil bepalen. Het onderwijsblad Ons Recht verklaart, dat het in alle opzichten kan instemmen met het formulier-Schaapman voor een nieuw Grond wetsartikel 194. In navolging van de regeling voor het loopende jaar, is aan de Staten-Generaal een wetsontwerp aangeboden tot regeling van de wijzei waarop zal worden voorzien in het kas-tekort van den Indiachen dienst gedurende 1887, welk te kort einde December van dit jaar vijftien mi'- lioen guidon zou kunnen bedragen. De Minister van Einanciën wordt nu bevoegd verklaard om dat bedrag aan de Indische kas voor te schieten, en daarin te voorzien door uit" gifte of beleening van bewijzen van vlottende schuld. De bedoeling van h. t nieuw ingediende suiker-ontwerp is om het uitvoerrecht op suiker in Indië gedurende twee jaren te schorsen, te beginnen met 1 Juni 1887. De beslissing over het voortbestaan der uit voerrechten in het algemeen moet verband houden met de nieuwe regeling van de landrente, waar omtrent in twee jaren wel eene beslissing kan genomen worden. In de Tweede Kamer heeft de Minister van Koloniën verklaard, gisteren van den Gouverneur- Generaal de treurige tijding te hebben ontvangen van het overlijden vau Generaal-Majoor Demeuuii te Fajakumbo (Sumatra's Westkust), waarheen hij wegens ziekte was geëvacueerd. Bij de behandeling van de afd. Onderwijs werd het debat voortgezet over de ouderwjj i-examens, welke besproken werden door de heeren De Beaufort en Keuchenius. De heer Schaepman klaagde over de jongste circulaire omtrent het aantal onderwijzers. De heer Borgtsius bestreed den heer Haffmaus. De Minister van Binnenlandse/ie Zaken ver klaarde, dat overwogen zal worden de verlenging van den overgangstijd voor het wettelijk aantal onderwijzers. Men maakt zich nog aleens vroo- lijk met de Bredasche gemeenteraadszittingen. Men moet echter niet denken, dat de leden jonge, vroolijke snaken zijn; neen, de meeste zijn zeer bedaarde heeren, wier leeftijd reeds boven het middelmatige is. Volgens den voorzitter, die zelf l'eeds op het bovenste gedeelte der gewone le vensladder staat, is het aantal jaren, dat de 17 leden van den Raad in den strijd vat tiet leven hebben volbracht, meer dan 1000, zoodat onze vroede mannen gemiddeld 55 jaren tellSD. Eer. eerbiedwaardige vergadering dus, maar waarin vooral da voorzitter door zijn sterk gekruide woorden dikwerf het vroolijke aanbrengt. Mag men de N. Bred, en Oosterh. Ct. gelooven, QaD zouden volgens haar verslag der gemeenteraads zitting van jl. Donderdag niet minder dan 13 gezegden van den voorzitter hilariteit hebben verwekt. In aanmerking nemende, dat zijne goede trouw niet verdacht was en hij de politie zelfs hielp bij het in beslag nemen, is tegen een sigarenhandelaar te 's Hage, die bons uitgaf in den vorm van bankbiljetten (bij het nieuwe Strafwet boek verboden), door het O. M. bij het kanton gerecht de minimum-boet#, f 0,50, geëisebt. Alle avonden, zegt de „W o r 1 d" is de „Avennetheater" opgepropt met personen, die tot de hoogste Eiigelsche aristocratie behooren. W at is de reden van die nobele nieuwsgierig heid? Eene jonge dame van deu hocgsten adel, vrouw van een pair lid der lordskamer, heeft zich geëngageerd als balletdauseres. Het jnarlykache congres der so ciaal-democratische partij in Nederland zal op de Kerstdagen plaats vinden te Heug-loo. Melkkoeien zooals Amerika ze in zijn veestapel heeft, kennen wij in Europa nog niet. In het stamboek staat eene melkkoe inge schreven, „Sultana" geheeten. In haar proeftijd leverde zy in twee maanden niet minder dan 2290 liter melk. Zij was geplaatst in een goede weide en kreeg eiken dag eene extra voeding van haver en tarwe. De grootste hoeveelheid melk op een dag was 44,55 liter. z/Sultana" is zeven jaar oud en heeft een gewicht van 721 Kilo grammen. De Noorsche hardrijder Axel Paulsen is dezer dagen te Cliristiania op eene baan van 25,000 meter door Harold Hagen met 1000 meter geslagen. De eigenaar der groote brood- en banketfabriek te Charkoff, in Rusland, Polo- juektoff genaamd, is algemeen bekend om zijne ijdelheid en wordt om zijne rijke giften zeer ge vierd. Hij heeft een aantal medailles en eeretee- kens, maar daarentegen niet veel verstand. Dezer dagen vervoegden zich drie heeren bij hem, die zich afgevaardigden uit Bulgarije noemden, en verklaarden gemachtigd te zijn, om hem de Bulgaarsche kroon aan te bieden. Terwijl zij nog spraken, komt er een dépêche uit Sofia met zijn gelijk aanbod. Prolojucktoff dacht eerst aan eene mystificatie, doch hield ten slotte de zaak toch nog niet voor onmogelijk. Hij vraagt de heeren om bij hem te blijven dineeren, trekt zijn officieel gewaad aan (hij is lid van deu Raad) en rijdt naar deu Rector der hoogesshool, om hem te raad plegen over hetgeen hem te doen staat en of het geen zaak zou zijn, om deu Gouverneur der pro vincie het gebeurde mee te deelen. De Rector raadt hem aan niet naar het krankzinnigenge sticht te rijden. Dat begrijpt de goede man nu ook en gaat naar huis. Daar vindt hij de „de putatie" niet meer, en met haar was alles ver dwenen wat er in sijn schrijftafel en in zijn prachtig gemeubeld vertrek aan waarden en kost baarheden te vinden was geweest. De Brusselsche vaster Simon is geen vaster meer; hij heeft ontbeten «n wel deu elfden dag. 't Meest heeft het hem verveeld, dat er niemand was, die zich voor zijn persoon in teresseerde. Zoo ziet men, wat de reclamegeest uitwerkt. Men denkt nu, dat hij te Londen ver tooningen zal gaan geven. Hij rekent op de voed zaamheid van de mist, omdat men die „met messen kan snijden". E e n e E n g e 1 s c h e dame vermaakte baar vermogen aan „hare nicht Harriet Cloak". Twee personen maakten aanspraak op de nalaten schap: Harriet Crave, geb. Cloak, eene volle nicht van de overledene en eene achternicht, ongehuwd, die ook Harriet Cloak heet. De Rechtbank wees de vordering van de eerste toe, als de naast» bloedverwant. Het Hof van appèl vernietigde het vonnis, en verklaarde, dat de ongehuwde Harrist Cloak als erfgenaam was aangewezen. In een Dresdener blad komt de volgende advertentie voor: „Een in geldverlegen heid verkeerend jongmeuech vraagt aan wel denkende menscben eene som gelds, ten?iude zich eene velocipede te kunnen aanschaffen, die hij noodig heeft om eene vermageringskuur te ondergaan. Meldende dat onze justitie in de maag zit met eene bende Zigeuners, die eerst België en nu weer Pruisen ons telkens terug zond, merkt de Arnh. Ct. op, dat dit vraag stuk ann de diplomatie vrij wat hoofdbrekens zou kunnen kosten. Waar is der heidenen va derland? vraagt het blad. Het komt ons voor, dat, afgescheiden van deze nu weer tu6schen Nederland en België zwervende individuen, het on derwerp zeer goed internationaal ware te regelen. Der heidenen vaderland is toch wel ongeveer te bepalen; en als dan de beschaafde Staten overeenkwamen, hen onmiddellijk aan hunne grens weer terug te brengeu in de richting van waar ze kwamen, dan zouden ten minste die be schaafde natiën bevrijd blijven van dat volkje, dat althans in Nederland, België enz. zeker niet thuis behoort. In Bulgarije, Wailachije, Grieken land en zulke streken zouden ze vermoedelijk onopgemerkt hun weg kuunen gaan; zooal niet in hun vaderland, zijn ze daar dan toch meer en pays de connaissance. Op eene in het Leidsch Dagb lad g e- plaatste advertentie van een verloren sleutel, zijn er niet minder dan 28 aangeboden, waaronder ook de gezochte. D e Frankf. Ztg. houdt er nog alt ij d uitmuntend ingelichte correspondenten in Neder land op na. Zoo meldde er een, ddo. 8 Dec. uit Amsterdam: „Door zware regenbuien en het water, dat uit de talrijke grachten over de straten stroomt, is bijna alle verkeer gestremd." Dat gold nu ce qtt'on voit. Vrage: hoe vertrouwbaar is die correspondent we! als hij gaat spreken over ce qu'on ne voit pas, over politiek eu der gelijke onderwerpen? De prijs voor de oplossing van den rebus No. 1 der „Kath. Illustratie", zijnde een tafelservies ter waarde van f 200, is gewon nen door den heer D.in de Rembrauiitstraat te 's Hage. Een Engelsche dorpsonderwijzer zond onlang, een brief aan de Regeering, waai in hij aanbood, eene lijst over te leggen vau alle mogelijke spelfouten, welke hij gedurende zijne veeljarige loopbaan in de opstellen zijner leer lingen liad gevonden. Misschien, zoo meende hij, kon die lijst van dienst zijn bij de pogingen, om de schrijftaal te vereenvoudigen. Het antwoord, door hem ontvaugen, luidde echter: „MDo lijst van spelfouten, welke gij ons zoo welwillend aanbiedt, zal waarschijnlijk voor ons weinig waarde, hebben. Zij zou dunkt ons, niet volkomen aan de vereischtec beantwoorden, want wij vonden in uw eigen brief zeven spelfouten!" Als eene groote zeldzaamheid wordt door het Wiener Fremdenbl medegedeeld, dat onlangs te Gmunden, op het jachtgebied van deu Hertog van Cumberland, vier sneeuw witte reebokken met zwarte koppen zijn gescho ten. Volgens sommige deskundigen is dit ver schijnsel te wijten aan de temperatuurtoestanden van verleden jaar winter. H e t Berl. Fremdenbl. maakt melding van eene curioiiteit, die eeoig in haar soort is; het betreft namelijk eene parel, afkomstig van een der Znidzee-eilandeo, die zoo sprekend op het gelaat van Von Bismarck gelijkt, dat zelfs de Keizer daarover zijn verwondering betuigde. De bezitter van dit unicum, een Berlijnsch handelaar in preciosa, weigert het af te staan, ofschoon er hem reeds belangrijke sommen voor geboden zijn. Konden de postambtenaren tot dusverre, ia bizondere gevalleD, ten opzichte van het gewicht der postpakketten, met eeuige toe gevendheid te werk gaan, thans is bij beschik king van den Min. van Waterstaat bepaald, dat voortaan geene postpakketten meer ter verzending mogen worden aangenomen, welker gewicht 5 Kilo te boven gaat. Te Pöseldorf bij Hamburg bemerk te eeu heer, terwijl hij in de tram zat, dat hij zijue beurs vergeten had; daar hij zeer dikwijls van dit vervoermiddel gebruik maakte, en den conducteur dus wel kende, vroeg hij hem 10 pf. tar leen. Tot groote verwondering van den con ducteur verscheen do heer sinds dien dag niet weder. Deze begaf zich eindelijk naar het huis van den heer, om te vragen waarom hij niet mcar medereed, eu vernam daar, dat de vroegere reiziger was ovcileden. Hij verzocht nu aan de erfge namen, hem zijn 10 pf. terug te geven, maar werd door dezen met ruwe woorden afgescheept. Verontwaardigd diende de conducteur eene aan klacht in en won zyn proces, en de erfgenamen moesten dus, behalve de 6 «enten, nog de pro- ceskoaten betalen. De vaak besproken Kurhaus-brand te Scheveningen zal waarschijulijk toch nog aan leiding geven tot eene gerechtelijke vervolging. Wij vernemen althans, dat dezer dagen 's Hofs raadkamer, in strijd met de beslissing der Recht bank, die geene termen moet hebben gevonden tot het doen instellen eener vervolging tegen d# dienstbode, op grond ran art. 158 Strafwetboek, een nieuw onderzoek heeft bevolen. De grootste telescoop der wereld, die te Calilornië geplaatst wordt, zal in April a. s. gereed zijn in het Lick-observatorium. De leuzen zullen ieder f 300,000 kosten. Er komt ook wel eens een geluk bij eeD ongeluk: Woensdag-avond (het stormde verschrikkelijk) verliet in Den Haag de vrouw van eeu gepasporteerd militair haar werkhuis en nauwelijks had zij hare parapluie opgestoken, of de wind liet deze eene luchtreis maken, terwijl zij den knop er van in hare handen hield. Het regenscherm kwam juist neer op de impériaal van eene voorbij snorrende vigelant en in aanra king met deu hoed van den koetsier, waardoor diens hoofddeksel zeer nederig de laagte zocht. Onderwijl hij met eene hand het kaloeneu ver sleten ding machtig had weten te worden en met de andere zijn voertuig deed ophouden, had de vrouw zich meester gemaakt, van den ouden hoed eu staken ze gelijk over. Waar mot je heen, moeder? vroeg de koetsier. „Naar het Scheve- niugsche Veer!" was het antwoord. ,.Stap dan maar in! Ik moet in de Zeestraat voorkomen." De vrouw liet zich dit niet tweemaal zeggen, en hare paraplaie had daarvoor vrij van dienst ge kregen. Vóór eenige jaren, toen G. Len- sirg scheper (schaapherder) te Sehoonloo was, passeerde daar een rijtuig met eene Hollandsche dame, die nog nooit een scheper had aanschouwd en dien gaarne wilde zien. Op verzoek van den voerman kwam Lensing, gehuld in ziju grooten, langen wanten pijjakker, die hem tot aan de enkels reikte, zijne voeteu gestoken in stevelklom- pen en zijn hoofd bedekt met eene ruige beren muts, bij het rijtuig. Vol verwondering riep de dame uit: „Het lijkt toch veel op een mensch!" Men schrijft uit Maastricht, van 10 dezer: Bij een hevigen storm en regen werd gisteren door de Belgische gendarmes naar de zijde van Nederland over de grenzen gezet een matroos, genaamd Peijel, geboren te Breslau, en thans zonder vaste woonplaats. De arme suk kel was te ziek om te kunnen loopen eu werd daarom in een kruiwagen vervoerd eu op Neder- landsch grondgebied aan deu weg nedergelegd. De Burgemeester van Oud-Vroenhoveu, mensch- lievender dan de Belgische gendarmes, liet on middellijk een rijtuig ontbieden en den ongeluk kige naar het gesticht Calvariënberg te Maastricht overbrengen, waar hij op dit oogenblik wordt ver pleegd. Aan de bevoegde macht is van het ge beurde kennis gegeven. Uit Tessel wordt gemeld: Eenige dagen geleden spoelde hier uit zee een groote bruinvisch aan, van wel negen voet lang. Spoedig zaten een aantal meeuwen en kraaien op den buit te azen. Ze werden echter verjaagd door eeu verbazend grooten arend, die dag aan dag zich aan het lijk te goed deed, zoodat eindelijk alleen het gebeente bleef liggen. Men maakte wel jacht op den arend, doch slaagde er niet in hem te schieten. In zake hondsdolheid schrijft men aan het N. v. d.: D. In het medicijnboek van dr. Beverwijk, een vermaard geneesheer uit Dordrecht, uitgegeven in 1652, staat, dat om zich te overtuigen, dat een beet door eeu hond toege bracht, die van een dollen is, men eenvoudig een stuk kruim van brood een paar uren op de wond legt, dit dan aan een kip te eten geeft, en bijaldien de hond dol is geweest de kip bin nen 24 uur sterft. In een der fabelen van Phae- drus vindt men van iets dergelyks gewag gemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2