MARKTBERICHTEff. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. maar daar is het de hond zelf, aan wien het in het bloed der wond gedoopte brood wordt voortgezet, en wordt het niet als proef maar a!s geneesmid del gedaan. De opbrengst van hetpersonen- vervoer der Noord-Zuidhollandsche Stoomtram weg Maatschappij Haarlem—Leiden bedroeg in November jl. ƒ4541.32; het goederenvervoer ƒ435,32; totaal 6,37 per dag-kilometer. De uitvinding van den luchtbol. M o n t g o 1- fier, de uitvinder van den luchtbol, was ook de eerste, die velijn papier in Frankrijk maakte. Het toeval, dat hem tot de uitvinding van den luchtbol bracht, was vrij zonderling- Op zekeren dag kookte hij water in een pot, die toevallig met een papieren zak was dichtgedekt. Van liever lede werd de zak met damp gevuld, zwol op, en geraakte doordoor van den pot los. Montgolfiier was daarover verbaasd, herhaalde de proef, en het papier «teeg weder omhooor. Dit gaf hem aanleiding om de werking van verdunde lucht te berekenen, die lichter zijn moest dan die van de atmosfeer en de luchtbol was uitgevonden. De leeuw! de lees»! klonk het tegen middernaeht op den boulevard llochechouart te Parijs, leder, die nog op straat was, zocht zich te bergen. Men gevoelde reeds den herten adem van het monster iu den hals. Gelukkig bleek het een simpel varken te zijn, dat uit eene menagerie was ontsnapt. Vandaar de drukte. Het arme dier was zelf nog meer ontsteld dan zijne vervolgers, en 't kostte der politie heel wat moeite, het knorrende varken behoorlijk in een politie bureau onder dak te brengen. Een Eransch ingenieur heeft van den Shall van Perzië concessie gekregen tot het maken van een spoorweg van Teheran tot Shab- dulaza, een afstand van vier mijlen. Voor het meerendeel wordt door Russisch kapitaal in de kosten voorzien. Door den Raad van Haskerveld is tot opheffing van het armbestuur besloten... omdat er geene armen zijn. Aan de o 1 e o m a r g a r i n e w e t in de Ver. Slaten van N. Amerika wordt streng de hand gehouden. In de stad Hartfort, Connecticut, zijn niet minder dan aeht hotel- en restauratie- houders in hechtenis genomen, omdat zij nage laten hadden, in hunne lokalen een biljet op te hangen met het opschrift: „Hier wordt oleomar garine gebruikt". Gelijk met het 50 jarig Priester- jubiló van Z. H. Paus Leo XIII zal er te Turijn een groot Katholiek congres worden gehouden. De jongste storm is vooral hevig geweest op de kust van Wales, waar men in twin tig jaren niet zulk een orkaan beleefde. De kust is er, volgens de Engelsche bladen, met wrakken bezaaid, en een aantal dooden zijn er aange spoeld. Op verscheidene plaatsen werden, met groote inspanning, schipbreukelingen gered. Een jager uit Meckeokeim (Rijn- Pruisen) heeft dezer dagen bij Hilberath een git zwarten haas geschoten. Het zeldzame dier wordt opgezet. Prins en Prinses Scherbakoff, d i e een tijd lang in het Amstel-Hötel te Amsterdam onder behandeling waren van Dr. Mezger, hebben den architect Dr. P. J. H. Cugpers opgedragen, een vorstelijk verblijf voor hen te bouwen op hun landgoed, nabij St. Petersburg. Slechte oude wijnen. Daar zeer dik- wijls „oude" wijnen al» het „Non plu» ultra" voor zieken en zwakken aanbevolen worden, is het dienstig te wijzen op onderzoekingen van ouden wijn uit den beroemden „Bremer Raths keller", waarbij bleek, dat de oude wijnsr. bestanddeelen bevatten (o. a. te vael vrije zuren), die de aanwending voor zieken bedenkelijk maakten. Op den Rostoff Vladikavkas- spoorweg in Rusland hebben nog onbekende die ven een postwagen geplunderd, en de twee be wakers vermoord. Het gestolene, uitsluitend staatsgeld, bedraagt 70,000 roebel. De violoncel van Stradivarius, de eenige, die nog voorhanden is van den be roemden instrumentmaker en die in het bezit van Jozef Servais was gekomen, is thans door een rijk Brusselaar voor 50,000 franks gekocht. Een paar dagen geleden is door een onbekende aan het spoorwegstation te Leeu warden een muntbiljet gewisseld, dat in vieren gevouwen was, en later bleek slechts de helft van een muntbiljet te zijn. Waarschijnlijk zal men trachten, elders ook di andere helft op soortgelijke wijze voor een geheel muntbiljet uit te geven. Naar men ons mededeelt heeft het socialistische blad „De Vrije Pers" opgehou den te verschijnen. De firma Krupp te Essen heeft een middel uitgedacht om het vastgroeien van schelp- en koraaldieren aan den buitenkant van schepen te voorkomen. Dit middel bestaat in het vernikkelen van de platen der buitenhuid. De drie Japans cho autoriteiten, die de zuivelbereiding hier te lande komen be- studeeren, zijn Zondag-ochtend te Amsterdam aangekomen. Na Maandag te Haarlemmermeer de Badhoeve van wijlen den heer Amersfoordt, nu in handen van den heer P. H. Smithuijseu, bezocht te hebben, maakten zij gisteren een uit stapje naar Purmerend en De Beemster. Een onzer stadgenooten, zegt het Rott. Nieuwsbl. zekere P., barbier van beroep, is dezer dagen op eene wonderlijke wijze gered geworden. Hij bevond zich op het dek van een Hollandsch stoomschip, dat koers zette naar New-York en juist uit het kanaal tusschen En geland en Frankrijk iu den Grooten Oceaan zou steken, toen hij door eene heftige schommeling van het «chip overboord sloeg. Terstond was men in de weer om de boot in zee te laten, doch voor men daarmede gereed was, kwam eene hooge golf aangerold, die onzen barbier opnam en hem, hoewel vrij onzacht, behouden en wel, weer op het dek van het schip terugwierp. Toen hij doornat weer op hat dek stond, bleek hij zijne bezinning lang niet verloren te hebben, want op de vraag van den kapitein of hij veel water had gekregen, gaf hij heel koelbloedig en onverschrok ken ten antwoord: „Dat zou ik meenen, Kapitein, meer dan ik noodig heb om te scheren. Een winkelier te Amsterdam had geadverteerd, dat hij een knecht noodig had, en sollicitanten opgeroepen om zich 's avonds bij hem aan te melden. Wel vijftig mannen gaven aan die oproeping gehoor. Voorde achtstemaal isMidden-Afri ka van Oceaan tot Oceaan doorkruist.Een Zweedsch officier, Gleerup genaamd, in dienst zijnde bij de Cougo-vereeniging, heeft in betrekkelijk kor ten tijd, den weg van Stanley volgend, van den Atlantissheu Oceaan af den tocht volbracht. Per stoomboot voer hij eerst den Congo op tot de Stanley watervallen, en vandaar worstelde hij zich door de binnenlanden, over Nijangwo en het Tanganyika meer, in zes maandon naar de kust van Zanzibar. Om gist te eonserveeren, H. B h m, te Tornow, heeft onlangs patent gekregen op zijne methode om gist te eonserveeren. De methode is deze: De gist wordt ter verdeeling iu kleine sLukjes gezeefd, bij ongeveer 35° tot op een vochtigheidsgehalte van 10 a 12°/o gedroogd en met 7y3°/o druivensuiker en 3°/o dubbelkoolzure soda vermengd. De zóó verkregene droge gist, die gedurende een geheel jaar onveranderd blijft, moet niet verward worden met het bekende, weinig werkzame, droge gistpoeder. Het drogen slechts bij eene zachte warmte en het iuacht- nemen van de gemelde vochtigheidsveihouding zijn voor de uitkomst der bereiding volstrekt noodig. Wie zich op eigen kracht verlaat, heeft geen kracht. Wie naar de volmaaktheid streeft, ziet niet naar den weg die bewandeld wordt, maar naar dien, welke bewandeld moet worden. Wat goed smaakt is daarom niet altijd gezond. Vermijd de ledigheid; zij is de bron van alle kwaad. Een gemoed, dat geen vrees meer kent, wordt hoe langer hoe slechter. Zedige, minzame taal, een kalme, vrien delijke blik, eene gepaste en stemmige houding is de sleutel der hartendaardoor wordt vaak de weg gebaand tot een ver steend gemoed, waarop alle andere middelen afstuiten. Onbeschaamdheid. De bankier Wisselmeyer heeft voor eene door hsm te geven soiree een beroemd strijkquartet geëngageerd. Terwijl hij zich in den aanvang reeds ergert, dat hij voor slechts vier personen zooveel geld moet betalen, geeft hij, toen het quartet eene adagio speelde, aan zijne woede door de volgende woorden lucht: „Die muzikanten doen juist als de koetsiers. Als men dezen „op tijd" huurt, rijden ze lang zaam." Bestrafte domheid. Heer. Zeg eens, dokter, kunt ge mij ook zeggen hoe lang een mensch zonder hersens kan leven? Dokter. Hm.hoe oud is U Landelijke eenvoudigheid. Gravin (tot eenige bewoners van het dorp). Welnu, zijt ge niet blij, dat ik weer op mijn landgoed terug ben gekomen? Een der landlieden. O, zeer zeker, mevrouw de Gravin; als U er r.iet is, dan ge lijkt het kasteel wel een stal zonder vee. Ook eene maat. Onderwijzer. Hoe hoog is de Mont-blanc? Leerling. Verschrikkelijk hoog, meester. Beleefd. Landbouwer (met opgeheven stok tot een vreemdeling). Als je niet onmiddellijk dit landpad verlaat, sla ik je armen en beenen stuk. Heer. Maar, beste vriend, ik kon immers niet weten, dat men op dezen weg niet mag loopen. Landbouwer. Daarom wordt het je ook op eene beleefde wijze gezegd. Altijd dezelfde. Onderwijzer. In Schiller» Willem Teil, treden meer dan vijftig personen handelend op. Nathan Zadoks. Waarin handelen ze dan, meester? "Verschillende werking. Bad-dokter. 't Is niet mogelijk, mijnheer, dat iedereen ons bad, bevredigd verlaat. Da werking op verschillende menschen is geheel en al verschillend. Heer (op zijne beurs wijzende). Dat bespeur ik ook; mijne vrouw werd er door genezen en ik werd er door geruïneerd. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 15 Dec. Door de Gedepu teerde Staten der Provincie is bepaald, dat de jacht op klein wild iu Noord-Hollaud zal moeten zijn gesloten op Oudejaarsdag ua zonsondergang. Uit het Zuider-Buitenspaarne ouder de Gemeente Haarlemmerliede en Spaaru- woude is opgehaald het lijkje vau eeu pas geboren kind vau het vrouwelijk geslacht, geheel ongekleed. De Officier vau Justitie alhier verzoekt opsporing vau de moeder eu bericht. Tijdeus de afwezigheid van de bewoners is Maandag-namiddag diefstal gepleegd iu eeu boveuhuis iu de Verlengde Frans- Halsstraat alhier. Vermoedelijk heeft de dief zich met een valschen sleutel toegang verschaft eu uit eene linnenkast ontvreemd: een bankbiljet van 60, twee dito elk vau ƒ25, twee gouden ringen, gemerkt JAK en H P S, een nikkelen horlogeketting met gouden medaillon eu eene granaten broche met oorknopjes. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM- Ondertrouwd: H J N Loeven en M J J Vogelpoel N Wiebes en A C Boerrigtar; J Landa en A Krijnen; Getrouwd: A Klaaïsen en K Huizinga; W Augua- tinus en J Reintema; AD Broekhuijsen en A De Jong; G Kort en S Klingers; C E v. Bilderbeek en E Hos. Bevallen; E Marchand geb. De Leeuw z. SP Reeser geb. v. Gulik d. M J Bertholoe geb. r. Miegem d. M C Kapteiju geb. Bussing z. E Fortgens geb. Landsheer z. M v. Geloven geb. Böhm d. SC Van Daalen geb. Slieker a. J Koelemeijer geb. Van Toor ss. II J Van Wienen geb. Stevenhagen d. M H Bender geb. Antonisse z. H Mok geb. Deetas z. C v. Rossum geb. Van Vessurn z. J Handgraaf geb. Ruijgvoorn 2 z. MM Voorderhake geb. Broek huijsen d. H Schipper geb. De Vos d. C Serné geb. De Haan z. J M Jung geb. Brouwers z. J II Van Santen geb. Wijnders d. W Hartman geb. Vredenburg z. H Bosman geb. v. Vsenendaal d. C Qnint geb. Snoek z. J M Blanskleij geb. Andriea- sen z. E M v. Dansik geb. Scheller d. R Misset geb De Jong z. J Koster geb. Vlottes d. J C Hunting geb. De Swart d. W Beute geb. Hemink z. J M Dekker geb. Ruifrok z. E M Smit geb. Majoor d. E F W Wijers geb. Van Zijl d. A C Steffers geb. Scboos z. A Eseler geb. Visbeen d. P v. "Wijngaarden geb. v. Opzeeland z. S Reinalda geb. Raap d. A J Slot geb. Bekkers z. Overleden: A Swaau 1 mn. z. Zuid-Polderstraat; W Van Veen 1 mn. z. Leidschestrant: J J Brouwer 18 j. Ged. Raamgracht; A S Willemse 3 mn. d. Nieuw Heiligland; Een als levenl. aangeg. kind vau het vrouwelijk geslacht van K De Ko», Anthoniestraat; J W Smith 57 j. Rozenstraat M J Munnik 66 j. eebtg. van J B. Hesseling. Papentorenvest; J De Jongh 82 j. Rolsteeg; P Jongeling 11 j. z, Rozen- prieëlstraat; B W Jongen 36 j. Nieuwegracht; Een als levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk gesl. van F Capteiju, Tuifsteeg; J Sijpesteijn 13 j. z. Gortesteeg; H De Hart 43 j. Oranjeboomslaan; P Zijlstra 8 j. d. Oudeweg; P G J Keuzen 27 j. Valkecsteeg; M J v. Langen 16 dg. d. Oranjebooms laan; J G Clausing 80 j. Wijde Geldeloozepad; S C Boenders 2 j. d. Am sterdam merstraat; N Hagen 82 j. wed, v. J Kaarsgareu, Schotersingel; J Vermeer 60 j, Ravelingsteeg: P A Helge 4 mn. d. Verl. Frans Halsstraat; HAARLEM.13 Dec Tor graanmarkt van h»den gedaan: roode tarwe f 7,15 a f-,—witte t 6.85 a f7'25 roggef 5.15 a f 4.70 Haver f3.00 a 13,30 gerst f 5,25 5,30; duivenbooueu f 6,50 a 6,75; paardenboonen f585 a 6Ï20 bruine boonen f a f Gr. erwten f- AMSTERDAM, 13 Dec. Ter veemarkt waren aangevoerd 556 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.67. dito 2de qual. f 0.62 dito 3de qualiteit ƒ0,58 per kilo;melk- en kalfkoeien 100 a 270, 5 graskalv. 25 a 40, 34 nuchter kalveren 7 a 15, 17 schapen eu lammeren a vette varkens 34 a 41 o.; beiden per kilo.biggen a paarden a ROTTERDAM,14 Dec. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 42 paard, 1472 runderen, 177 vette- en graskalveren, 16 nuchtere kalveren, - scha pen of lammeren, 520 varkens, 139 biggen, 1 bokken. De prijzen van bot vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Rundereu lste qualiteit 60 c. 2de qual. 55 c.. 3de qual. 50 c.; kalveren lste qual. 90 c. 2de qual. 80 c., schapen 50 c., alles per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 56 2de f 50 3de qual. f 46. ALKMAAR, 11 Dec. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 14 koe/ 130 a 170, 29 nuchtere kalveren /12 a 25,vette kalveren a,505 6chapen 14 a/ 23 varkens per kilo, 78 ma gere dito 12 a 15,bokkena9 paarden 75 a ƒ125, lammeren f a 13Dec. Ter veemarkt werden verkocht 3 koeien van 170 a 240, 58 kalveren van f 40 a 125 11 nuchtere dito van f 13 a 23, 925 schapen f 33 a 17,182varken» 32 a 42 c. 14 magere 12 a 14 c. per kilo. SCHIEDAM, 14 Dec. Moutwijn per Ned. vat a f6,25 Jenever f 12,75 Amsterd. proef f 13,50 Spoeling f2,— dito commissie f 2,—. LONDEN". 13 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 7000, Schapen en Lammeren 12000, Kalveren 40, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/4 5/- Schapen en Lammeren 4/4 a 6/-, Kalveren 3/- a 5/4 Zwijnen 8/8 4/6. LEIDEN, 10 Dcc. Aan de maikt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet tarwe winter-a-,mmer- ƒ-,af,-,— heet. rogge winter- -,a zomer- a beet. gerst zomer- -.a chevalier a -.heet. haver, zware- De prijs der boter was hedeu pel vat lste qual a 2de qual. f a HOORN, 11 Dec. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en annvoeren der granen als volgt: - beet. tarwe f 7,50 a 8,heet. rogge f-,heet. gerst 5.4 50heet. haver f 3,75 mosterdzaad a karwijzaad f 18,75 a 19,50 beet. boonen: heet. hruinefll, a 11,gele heet paardeboonen f a -,— heet. erwten n heet. groene/ 14,a 11, heet. grauwe 17,50 a 19, beet. witte f beet. aardappelen J a manden appelen a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden vau f 40 tot 120 veulens f a —koeien vau ltot kal veren van 24 tot 19 schapen van 12tot 24,— lammeren van tot varkens van 12 a 18, —zeugen 40 a 25,biggen van 4 a 8, PURMEREND,14 Dec. Kaas: aangevoerd 233 stapels; prijs der kleinekaas f31,60, middelbare ƒ27..Boter 1.05 ft 1.15 per kilo; 245 Runderen: aangevoerd vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- lager iu prijs kalfkoeien 87 Vette kalveren aanvoer 105 stuks, prijs 70s 90 c. per kilo, handel vlug; nuch- gere dito: aanvoer 112 stuksprijs f 10 a 25 per stuk, stug- gen handel. Vette varkeus: aanvoer 181 stuks, prijs 16 48 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 30 stuks, prijs f 10 a 14 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 268stuks, prijs 4 a f7. DELPT, 3 Dec Heden werden aangevoerd stapels kaas, wegeuds te zamen kilo; fa per 100 kilo. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 14 Dec. 1886. Prijzen der onderstaande effecteng6I10teee. pCt. ae koers. Nederland. Certif. Werk. Schuld. 2' 8 e 31 j Hongarije. OM. Leening 18675 Goud leening5 Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 Rusland, bij llope& Oomp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76 I1 2 4 5 6 4 4 Turkije. Egypte. Italia. Rusland 1876. (Perpetueele) Obl. Alg. Schuld 1865. e 1869- - Obl. Leeuing 1876 N.-Amerika. Obl. Veroen. Staten 1876 1877 Columbia. Obligation4', Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. dlvid. Nederland. Holl. iJz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' a s 1875. 5 Zuid-Hal. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand.. 5 Baltiscbe Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Ohark. Obl. ƒ1000.. 5 Morscbansk Sysrau Aand.. Riaschk Wiasma Aandeden Spw Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand MisD Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PBEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgle. u Stad Antwerpen 1874. OostenrijkStaatol. 18544 18605 1864 Rusland. 1864.. 5 18665 Geldkoers prolongatie 3% pet. üumenla 5 5 di v. 74'/, 88»/. 99%, 100% 94'/, 94 66'/. 66%, 55% 101 84% 97% 47% 62 76 10 8 301/, 13% 11%. 119% 150 115 70% 131 88 9 55% 62"/.. 119% 68% 91 97% 51% 47% 140 35»/, 135 108'/, 110 104% 103'/, 101 104'/, 111% 133'/, 135 125'/, LAATSTE BERICHTEN. LONDEN, 14 December. De Ko ning van België beeft aan Stanley, die in Amerika bezig is voordrachten te houden, getelegrapheerd om dadelijk terug te komen, dewijl zijne aanwezigheid in Congo ver- eischt wordt. Stanley, die de expeditie tot bijstand van Emir Bey zal aanvoeren, woidt op 22 dezer alhier verwacht. Hij zal toezicht houden over de uitrusting der expeditie, die binnen twee maanden zal vertrekken. Aan de 2 imes wordt uit St. Petersburg gemeld, dat er weder geruchten in omloop zijn over het aftreden van den beer Yon Giers en van den Minister van financiën Bunge. Als de vermoedelijke opvolger van dezen laatste wordt genoemd de heer Vis- hingnadzky, die aan den Keizer eeu belang rijk rapport over de Russische financiën heeft uitgebracht. Naar men verzekert, heeft tengevolge der jongste onderhandelingen het Britsche Ministerie besloten het staande leger van Egypte tot 10,000 eu het Engelsche be zettingsleger tot 5000 man terug te brengen- PARIJS, 14 December. In de Kamer heeft Wilson namens de commissie voor do begrooting het verslag van deze voor gelezen, concludeerende tot het toestaan van de door de Regeeriug gevraagde credieten. Clemeuceau zeide, dat da crisis nog niet voorbij is, aangezien de ministeriëele ver klaring niet bevredigend wordt geacht. Toch zou hij voor de credieten stemmen. Hij voegde er bij, dat eene scheiding van Kerk en Staat, meer bepaaldeljjk onder andere hervormingen, eene meerderheid zou vinden, samengesteld uit al de groepen der linkerzijde. MEDEDEELINGBN, a, 10 Cents per regel. Het is altijd zeer gevaarlijk eene ver koudheid te verwaarloozen. Eene verwaar loosde of slecht verzorgde verkoudheid verandert dikwijls in bronchite. De bron- chite openbaart zich door herhaald hoes ten, gepaard met eene belemmerde adem haling, vooral 's morgens doet men om te spuwen hevige pogingen en de geringste invloed van koude of vochtigheid ver meerdert het hoesten. De Capsulen Guyot zijn het krachtda digste en het goedkoopste middel tegen deze aandoeningen. Vraagt altijd de witte Capsulen Guyot, geprepareerd, rue Jacob, 19 te Parijs. Prijs: fl. 1,25 per flacon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3