N I E W E N«. 1067. Zondag 19 December 1886. 31de Jaargang. Het Feest van Z. II. den Paus. Allilons terugkeer. I;»' m 1 0,85 1,— 1,50 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. Voor het Buitenland Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. JöSM Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Het Comité der Diocesaau-afdeeling Haar lem voor de in December van het volgende jaar te Rome,ter gelegenheid van het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII, te houden Tentoonstelling, heeft onder de Katholieken van het Bisdom Haarlem on derstaande cireulaire verspreid: VOOlt HET GOUDEN PRIESTERFEEST Z. H. PAUS LEO XIII. Liefde en plicht. Moge Hij, die zooveel voor ons lijdt, ons terwille zulke zware lasten te dragen heeft, zich wederkeerig door ons gesteund gevoelen, opdat niet alleen het Gouden Priesterfeest van Paus Leo XIII, voor Z. II. een zedelijken en godsdieustigen triumf be reide, maar over ons zelveu Gods beste ze- geuingeu afroepe. ABONWEMENTSFBIJS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. r >- AGITE MA NOH AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEHTIÉH Uitgevers: KUPPER8 LAUBïI. VAN Voor het gebied van het bisdom Haarlem werd aan ondergeteekenden de taak opgedrage.n, de deelneming van Neerland's Katholieken aan de Vaticaansche Tentoonstelling te bevordereu en te regelen. Zij vsroorlooven zich met dit doel een beroep te doen op Uwe offervaardige medewerking. Gelijk U bekend zal zijn, heeft het door HH. DD. HH. den Aartsbisschop en de Bisschoppen benoemde Hoofdcomité ter waardige viering van 's Pausen Jubelfeest verschillends plannen ont worpen, en in 't bijzonder voor de twee volgende de medewerking ingeroepen van al de Katho lieken in den lande. Aan Z. H. den Paus, in vereeniging met de Katholieken van andere landen, een geschenk in geld aan te bieden, op de eerste plaats. De drin gende nood, welken een snood onrecht den H. Stoel bij vooitduring berokkent, noopte dit plan voorop te stellen. Voor deze feestgift zal in in het volgend jaar een algemeene col lecte worden gehouden op nader te bepalen wijze. Tevens echter wenscht het Hoofdcomité de Ka tholieken van Nederland naar hun best vermogen te doen deelnemen aan een gesehenk van andereu aard, hetwelk eveneens door de Katholieken van alle natiën voor onzen beminden Vader en Herder wordt bereid. Dit geschenk zal aan Z. H. worden aangeboden in de Vaticaansche Tentoonstelling. De Vaticaan sche Tentoonstelling zul zijn eene schitterende hulde door de Katholieke wereld aan haar feest vierend Opperhoofd gebracht. Voor 's Pausen troon toch zullen de geloovigen uit alle wereld- deelen de voortbrengselen vereeuigen van hun kunst en van hun nijverheid. Zij zal tevens zijn eene schoone daad van kin derlijke liejde. Want alles, wat zij zal bevatten, bieden de inzenders den H. Vader ten geschen ke aan, opdat Hij daarover beschikke ten bate van zijne behoeftige kinderen. Overgroot is in de Kath. wereld het aantal arme missionarissen, behoeftige kerken, gemeen ten en andere godsdienstige instellingen, welken het aan middelen ontbreekt, om de heilige ge heimen van onzen godsdienst waardig te vieren. Zij allen komen van aller Vader en Herder hulpe vragen. De Vaticaansche Tentoonstelling zal, zoo God wil, Z. H. in staat steller, om in aller be hoeften te voorzien. Door dit doel wordt het hoofdkarakter der Tentoonstelling bepaald. Zij zal in haar hoofd- afdeeling al de soorten van voorwerpen bevatten, welke tsepassing vinden bij den heiligen dienst. Opdat echter ieder Kath. kunstenaar en indus trieel gelegenheid hebbe, door zijn voortbreng- FEUILLETON. 13A Vervolg). De wereld zal wellicht nog voor haar in bewondering nederknielen," fluisterdon eenige heoren tot den gastheer. „Best mogelijk, antwoordde deze, maar deze koningin uit hot morgenland zal bezwaarlijk iemand, die aan hare voeten knielt, de hand reikendit verraden genoegzaam de verachte lijke blikken, waarmede zij diegenen aanzag, welke haar zoo'u rijken bijval betuigden." Carola stond tot tranen toe bewogen; zoo zeer had haar dit gezang getroffen. Helmbusch en zijne gemalin verheugden zich over den welverdienden bijval, welken Sara in oogste, doch bezorgd vroegen zij zich zeiven af: of er wezenlijk in het hart \an hun lieveling een storm woedde, zooals het hartstochtelijk voorspel liet vermoeden en ware dit zoo, welken afloop dat zou hebbeu? Het antwoord op deze vtnag was nog in het bock der toekomst beslo ten, waarvan de inhoud Gode alleen bekendis. Helmbusch was innerlijk verheugd, toen do tijd aan bal en genoegen een einde maakte wai.t de voornaamste familiëu vereerden hem Bet uitnoodigingeu, om zijne schoone dochters seleu den Paus te huldigen, zal nog eene tweede afdeeling worden ingericht voor voorwerpen van anderen aard. De liefde, die vindingrijk is, zal ook aan deze voorwerpen eene bestemming weten te geven, welke aan bet doel der milde gevers beantwoordt. Ter verdere inlichting diene nog het volgende: Aan inzenders, welke wenschen mede te dingen, zullen beloooingen worden toegekend voor de voorwerpen, welke eene. onderscheiding waardig zullen zijn bevonden. Bevoegde iury s zullen vol gens bijzondere reglementen de voorwerpen be— oordeelen en de prijzen toekennen, welke bestaan in: eerediploom, diploom van gouden medaille, diploom van zilveren medaille, diploom van bron- zen medaille, diploom van aanmoediging. De eerste of Hoofdafdeeling zal worden ge vormd door vier groepen. De eerste groep zal bevatten weefsels linnengoed, liturgische ge waden, enz.; de tweede voorwerpen in hout, metaal enz. Vaten in metaal, verschillende kerk- en altaarutensiliën, glas- en kristalwerk; de derde Boeken - boeken bestemd voor den h. dienst, boeken handelende over den godsdienst; de vierde schoone kunsten en aanverwante vakken bouwkundige ontwerpen en modellen, schilderijen, beelden, orgels, klokken, enz.; In bet Reglement der Tentoonstelling, dat bij onzen Voorzitter steeds verkrijgbaar is, worden al de voorwerpen genoemd, die onder de verschil lende groepen vaÜen, en nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent de voorwaarden der mede- dingiug. Met het gezegde meenen wij te kunnen vol staan, om U plan en doel der Tentoonstelling te doen kennen en ons Uwe gewaardeerde mede werking te verzekeren. Aan de Kath. dames en de vrou- welijke religieuzen van ons land zij het overgelaten te zorgen voor onze waardige ver tegenwoordiging in de groep weejsels. Op uit- noodiging van het Hoofdcomité hebben zij alom in den lande reeds haar arbeid begonnen. Wij vragen Uwe hulp en Uwe bijdragen voor namelijk voor de Nederlandsche inzending in de andere groepen en afdeelingen. Wordt door U een of andere tak van knust, in 't bijzonder van kerkelijke kunst, of nijverheid uitgeoefend, dan meenen wij op een of meer dere van uwe producten te mogen rekenen. Is zulks niet het geval, dan verzoeken wij U, eene passende gave te doen vervaardigen of aan ons met dat doel eene geldelijke bijdrage te overhan digen. Wellicht ook kunt Gij door Uw invloed in een Kath. Vereeniging deze overhalen, om hetzelfde te doen. Gaarne belasten wij ons met de uitvoering van Uwe wenschen; aan ver dienstelijke kunstenaars, welken wij het vervaar digen van geschikte voorwerpen kuunen opdragen, ontbreekt het in ons vaderland niet. Wenscbelijk i3 het zeker, dat op de Vaticaan sche Tentoonstelltng het Kath. Nederland prijke met voorwerpen, die door kostbaarheid en uit voering den roem van onze liefdadigheid en kunstvaardigheid handhaven, maar het doel der Tentoonstelling doet ook de meest eenvoudige stukken welkom zijn. Aan ieder welgezind Katho liek richten wij derhalve met vertrouwen de bede: help ons door Uwe bijdrage, hoe gering lij ook zij, aan Onzen Beminden Vader en Her der hulde, aan onze behoeftige broeders hulpe bieden. in hare kringen te zien en in het vooruitzicht Sara's stem te hooren. De ernstige Carola vond reeds na den eersten avond der bijeenkomst geen lust meer in dat bedwelmend genoegen; de laffe vleierijen en niets- beduidende gesprekken der voorname salonhelden walgden haar, doch gehoorzaam aan den wensch der ouders, overwon zij weldra haren tegenzin en was vroolijk en lustig, alsof haar de bals en de bijeenkomsten het grootste genoegen verschaf ten. Zij vond vele aanbidders, doch over haar gansche weeep. lag zulk een waas van kuischheid en zielenadel, dat niemand haar durfde aan spreken. De geestrijke baron Wertheim, die haar in s'ilte aanbad, vergeleek baar treffend bij eene lelie, die de velden siert, doch in eene nog zoo schoone feestzaal niet op hare plaats is. Sara gaf zich zoodanig aan de genoegens over, als ware dit de hoofdzaak des levens. Haar toilet was steeds kostbaar, doch van den hoog stelt eenvoud, want zij vermeed het, hare schoon heid door uiterlijk praalvertoon te doen uitko men en zag met verachting op al degenen neder, die door uiterlijken glans wilden schitteren. In weerwil der talrijxe aanbidders kon zich toch niemand beroemen, zelfs het geringste toe ken barer gunst ooit te hebben verworven. Zij was in waarheid trotsch en ongenaakbaar als eene koningin. Den jeugdigen Graaf Sandini, die haar bij Aangenaam zal het ons zijn, het hier volgend formulier weldra ingivuld van U terug te mogen ontvangen. Gaarne hadden wij vóór 1 Januari van liet volgende jaar de geldelijke bijdrage, welke U bereid is voor da Vaticaansche Ten toonstelling te schenken. Later zullen wij een lokaal aanwijzen, waarheen de voorwerpen uit ons bisdom voorloopig kunnen worden gezonden. Waarschijnlijk zal bet Hoofdcomité van de ingekomen geschenken, alvorens zij naar Rome worden verzonden, hier te lande eene tentoon stelling houden, en vervolgens in overleg met het locale comité te Rome zelf voor de ver zending en goede plaatsing zorg dragen. Het Nederlandsch Comité voor de Vaticaansche Tentoonstelling. Diocesaan-afdeeling Haarlem. F. L. STRACKÜ, Jnz. Voorzitter, Haarlem. J. J. GRAAF, Ouderkerk. J. A. DE RIJK, Hageveld. A. B. J. STERCK, Amsterdam. J. DE BRUYN, 's Gravenhage. J. A. SNICKERS. Rotterdam. Het comité mocht voor die verspreiding op de bereidvaardige hulp der Parochiale Kerk en Sb. Viuceutius-armbesturen, enz. reke nen. Het kou echter zijn, dat niet iedereen in het bezit er van geraakte; om aan dit verzuim, zoo mogelijk, te gemoet te ko men, verzoeken wij beleefd hun, die zulks mochten verlangen, zich daartoe wel bi) genoemde besturen of bij een der leden van het comité te willen aanmelden. Ounoodig voorzeker is het een goed ge voelend Katholiek hart nog meer aan te spo ren.Het bloedt voorzeker bij de gedachte aan de vele en aauhoudetide rampen, die Chris tus' Kerk op aarde treffen, vooral in kaar zichtbaar Opperhoofd, onzen geëerbiedigdeu Opperherder, die aan de gruwzaamste en meest pijnigende vervolging ten prooi, reeds zoovele jaren, zijne middelen dagelijks ziet verminderen en de hulpbronnen, waarover Christus' Stedehouder eertijds zoo ruim schoots kon beschikken, ziet opdrogen, waardoor voornamelijk het werk der Ka tholieke Missiën, zooal niet verhinderd, althans aanmerkelijk wordt benadeeld. Kan er zich wel schooner gelegenheid aanbieden om aan onzen H. Vaderde blij ken onzer grootste sympathie en van onze teederste verknochtheid te geven, dan door Hem, bij dit zjju heerlijk Gouden Jubel feest, op de meest praktische wijze onze hulde te brengen, met ons, de inspraak van ons hart volgende, bij Hem te doen ver tegenwoordigen, door hetgeen Z. II. reeds bij herhaling heeft doen blijken, zoozeer voor zijne Kerk te behoeven? Niet allen kuunen wij in December van het volgende jaar naar Rome gaan, maar wel kuuneu wij, hetzij in persoon, hetzij ons bij groepeu vereenigend, voor liet schoone doel, de voorziening in de behoeften van onzen H. Godsdienst, de versiering van Gods Huis, het werk der Missiën, eene bijdrage elke gelegenheid verzekerde, dat hij haar harts tochtelijk beminde en zonder haar niet leven kon, zeide zij met een onbeschrijfelijken blik dei- diepste verachting; „Wat hebt gij in uw leven nuttigs voor de mensclielijke maatschappij ge daan, heer Graaf? Ik geloof nog in 't geheel niets. De man echter, die mijn hart wil ver overen, moet iets grootsch tot stand gebracht hebben voor het welzijn zijner medeburgers, even als de helden der oudheid „Schoone dweepster," was het eenvoudige ant - woord van den Graaf. Hij verwijderde zich onder eene diepe buiging, doch durfde Sara geen woord meer toe te spreken. Op deze en soortgelijke wijze weerde zij allen at', die het waagden, hunne bewondering in woorden uit te drukken, hoewel het den schijn droeg, nis waren haar de eer'oèwijzingen niit onaangenaam. Mocht dit nu ook het ge val zijn, dan bezat zij toch verstand genoeg, om in te zien, dat zulke opmerkzaamheden meer de rijke erfgename, dan wel haar persoon be troffen en daarnaar richtte zij haar antwoord in. Aldus vloog de tijd ong merkt voorbij. Sara had haar één en twintigste jaar voleindigd en trad nu, volgens den wil haars vaders, in hot onge stoord bezit van het groot vermogen, waarover Helmbusch' tot hiertoe, volgens plicht en gewe ten, het gezag had uitgeoefend. Toen hij aan Sara verantwoording gaf van het beheer over hare goederen en haar zeide, dat zij nu haar eigen geveneeni.g Kerkelijk- of Kunstvoorwerp laten vervaardigen of schenkenter instand houding en tot steun vaD, maar vooral als bewijs onzer innige gehechtheid aan onze Moeder de H. Kerk. Dat er in Engeland sinds langen tijd eene krachtige beweging ten gunste der Ka tholieke Kerk plaats vindt, is eene bekende zaak. Eenige nadere bizonderheden, welke wij aan een Engelscb Protestantseh blad ontleeneu (eeu onverdachte getuige aldus) zullen daarom voor onze lezers, achten we, van niet gering belang zijn. Zooals het Engelsche blad zegt, heeft de Aartsbisschop van Westminster (Londen), Kardinaal Manning, reeds bij de aanvaar ding van ziju verheven ambt gezegd, »dat het Anglicaausche schisma evenals het Ari- aausche en Douatistische uit vroegeren tijd, zal verdwijuen en na verloop van eeu paar eeuwen hoogstens eene curiositeit zal zijn en dat Engeland ongetwijfeld tot het Katho licisme zal terugkeeren.In eene vergade ring vau Geestelijken (te Liverpool den 24steu October 1878 gehoudeu), heeft ge noemde Kardinaal verklaard,dat sinds de her stelling der Katholieke hiërarchie in Enge land (welke in 1851 plaats had) de uitbrei ding der Katholieke Ksrk de stoutste ver wachtingen in velerlei opzicht heeft over troffen en den 25sten April 1885 heeft dezelfde Prelaat, by de inwijding eener kerk te Londen, verkondigd, dat het En- gelschi volk zich niet meer Protestantseh noemt en ternauwernood weet wat Protes tantisme beduidt. In den negatieven vorm als tegenstander van de Katholieke Kerk moge het bestaan, als een religieus Geloof is het reeds lang verdwenen. Het aantal Pries ters in het Bisdom Westminster is in den tijd vau 1850 1875 van 113 tot 283 geklommeu; volgens Kardinaal Man ning vermeerdert aanhoudend het aantal Missiën, scholen en kloosters en slechts dan wanneer hij buitengewone middelen uitvindt, kan de Kardinaal voldoen aan de aanhoudende vraag naar zielzorgers. Volgens officiëele opgaven zijn in deze eeuw Katholiek geworden 1051 personen uit voorname familiëu, 142 van het leger (waaronder 1 Veldmaarschalk, 6 Generaals en 4 Generaais-Majoor) 29 van de vloot (o. a. 7 Admiralen), 48 geneesheeren, 72 rechtsgeleerden, 31 schrijvers, 12 ambtena- lieev en metster in doen en laten was, wierp zij zich in zijne armen en vroeg gansch ontsteld „Wilt gij uw kind nu in den vreemde ver- stooten, waar mij overal uwe liefde zal ontbro ken; wat geef ik om rijkdom, als ik uwe liefde moet ontberen." Helmbusch drukte een kus op haar voorhoofd en zeide ontroerd: „Gij zijt en blijft ons lief kind, Sara; maar de wettelijke bepalingen moeten worden nageleefd. Gij zijt meesteres van oen groot vermogen, waarover gij naar hartelust kunt beschikken. Doet gij dit zooals het behoort, dan kant gij veel geluk en zegen verspreiden, bedenk ecliter, dat genoegens en kostbaarheden niet. het doel van ons leven ziju en dat een nog zoo rijke bron kan uitgeput raken. Neem deze vaderlijke vermaning wel ter harte, want wie weet welk raadsel de toekomst voor ons verborgen houdt." Sara sloeg den arm om ziju hals en kon hare tranen nauwelijks bedwingen, want een voorge voel maakte zich van haar moester, dat de ge lukkigste dagen haars leveus geteld waren en er nu dagen van storm voor haar in aantocht wart ndoch wat er ook komen mocht, zij be sloot moedig hat hoofd te bieden en voor de groote vrouwen, met lrunr in schatten gelijk, niet onder te doen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1