Jlijveegsel behoorende bij cle NIEUWE van Zondag 19 December 1886. B UIT E NL AND. In den Rijksdag is het voorstel van Dr. Reichensperger behandeld, dat strekt om het toenemend duelleeren tegen te gaan en tevens in het Strafwetboek eene bepaling tegen het zoogenaamd Amerikaansch duel op te nemen. Tegen dat laatste denkbeeld rees geen principieel verzet; alleen werd de gewenschte strafbepaling overbodig geacht, omdat het bedoelde duel in Duitscblaud zoo goed als niet voorkomt. De hoofdzaak echter, het eerste gedeelte van het voor stel, vond bp alle partijen, behalve bij de rechterzijde, wel sympathie, maar veel ge volg verwachtte men er niet van, te min der nu de Regeering zich niet zoo stellig uitliet als men had mogen verwachten. Of eigenlijk liet zij zich in het geheel niet over de zaak uit, want de Minister Yon Puttkammer verklaarde, alleen, voor zich- zelven en niet namens de Regeering te spreken. En wat de Minister zaide was wel geeue verdediging van het duel, maar toch ook geene bestrijding. Hij kou trouwens niet ontkennen, dat de Regeèring het duel tusschen officieren eer aanmoedigt dan be strijdt. Hetgeen Dr. Reichensperger daar over had gezegd liet de Minister ter zijde. De Kreuzzeitung deelt in den vorm van een brief uit Londen, op hare eerste ko lommen mede, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland in den jongsten tijd zoo gespannen waren, dat zelfs nu nog van beide kanten eene groote troepen macht aan de grenzen wordt bijeengetrokken. Om de gemoederen gerust te stellen, is het dienstig niet onvermeld te laten, dat deze wederkeerige bijcentrekking van troe pen reeds langer dan een jaar plaats vindt en bekend is. Het opwarmen daarvan in de Kreuzzeitung op dit oogenblik geschiedt blijkbaar slechts om in den Rijksdag meer stemmen te winnen voor het ontwerp tot vermeerdering van het leger. In de te Berlijn gehouden vergadering der commissie voor de aangelegenheden der defensie, heeft Hüue voorgesteld voor den tijd van 3 jaren de middeleu voor slechts 518 bataljons toe te staan, in plaats van voor 534. Hüue verklaarde voorts, dat het Centrum bereid is bovendien de uitbreiding der infanterie tot 534 bataljons voor den tijd van 1 jaar goed te keuren, maar bij wijze van uitzonderingsmaatregel. Stauffeuberg stelt eveneens voor, dat voor 518 bataljons de middelen worden toege staan, dat er voor den tijd van 3 jaren nog 15 bataljons worden geformeerd, en dat het opkomen der recruten worde ge steld in de maand Januari, alles totdat de tweejarige diensttijd zal zjju inge voerd. De Minister van oorlog verklaart beide ontwerpen onaannemelijk, en verzet zich zeer bepaald tegen den tweejarigen dienst tijd. Hij houdt vast aan het stelsel van be williging der noodige middelen voor den tijd van 7 jaren. Door de Rijksdag-commissie voor het le- gerontwerp zijn achtereenvolgens alle daarop voorgestelde wijzigingen verworpen. Daar na werd paragraaf 2 van het Regerings ontwerp, de hoogere legersterkte met 1 April 1887 vaststellende, mat 16 tegen 12 stemmen eveneens verworpen. Na deze stemming werd de vergadering voor eeuigen tijd geschorst, omdat de vrij zinnigen iu de commissie verklaarden, een nieuw voorstel te willen formuleeren. Na hervatting der beraadslagingen werd ten slotte met 16 tegen 12 stemmen, in plaats van de in 1 voorgestelde vredessterkte van 468,409 man, 450,000 man toegestaan, en dit slechts voor den tijd van 3 jaar. In de F ra ii sc he Kamer heeft de Mi nister Flourens medegedeeld, dat van de Italiaansche Regeering een telegram is ont vangen tot opzegging van het Fransch-Ita- liaausche handelstractaat .Ook tegenover Oostenrijk-Hongarije heeft Italië deuzelfden stap gedaan. De Fransche Regeeriug heeft geantwoord, dat zij het behoud der goede betrekkingen tusschen beide natiën ten zeer ste weuscht. De Senaat heeft aangenomen het wets ontwerp der voorloopige maandelijksche kre dieten, maar daarbjj geschrapt het artikel, volgens hetwelk de intrest der spaarkassen wordt verlaagd. De Kamer heeft het wets ontwerp teruggezonden aan de Commissie voor de begrooting, zooals het door den Senaat is geamendeerd. De nieuwe, door Oostenrijk opgewor pen caudidaat voor den Bulgaarschen troon, Prins Ferdinaud van Sakseu-Coburg-Ko hary, is 25 jaar oud, zeer rijk en Hon- gaarsch luitenant. Hij is een nakomeling uit deu laatsten Hougaarschen vorstenstam van Kohary. Het schjjnt twijfelachtig of Rusland zich met deze candidatuur zal ver- eenigeu, vooreerst omdat de Prins Hongaar, ten tweede omdat hij Katholiek is. Keizer Fraus Jozef heeft verklaard, tegen zijue can didatuur geeu bezwaar te hebben, maar eerst dan zijne toestemming er aan te kunnen geven, wanneer zij door alle overige groots mogendheden wordt goedgekeurd. Tevens wordt het als zeker beschouwd, dat Duitsch- lands officiëelë toestemming eerst zal volgen wanneer Rusland er mede instemt. De Bulgaarsche deputatie heeft zich met blijd schap voor de candidatuur van genoemden Prins verklaard. Aangaande Engeland's plannen tot ver mindering van het bezettings-leger iu Egypte wordt nog vernomen: Bezuiden Caïro zal slechts eene weinig aanzienlijke troe penmacht gelegerd blijven, en elders worden vijf bataljons voldoende geacht, ook we gens de nabijheid van Cyprus en Malta, HAAREEMSCRE EOERAIT. WHBBIMW ™"gm—mummBÊa&^mfVManimVMWWtrrmsamuaABËtBfmMEetamiHmiUÊHimmmHimmpmiW MBIIIIIH Uil I'''WW-gKr'-a^aiat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 5