uit welks garnizoenen elk oogenblik ver sterking kan worden aangevraagd, zoo dit noodig is. Alweder dus het al zoo vaak tot Enge- land's schade uitgeloopeu waagstuk van een kleine troepenmacht te laten in het midden van een wel is waar niet vijande lijk, maar toch nog slechts ten deele be vredigd land. Ook blijkt nog altijd niet of de Porte en Frankrijk, (dat haar aanport) deze troepen-vermindering zullen aannemen als een aequivalent voor de weigering om een bepaalden termijn aan te wijzen voor de algeheele ontruiming. Met toestemming der Koningin en van den Hertog van Cambridge, eere-comman- dant der militaire school van Sandhurst, is de zeventienjarige Hertog van Orleans, zoon van den Graaf van Parijs, onder de leerlingen opgenomen. Het schijnt, dat Kaulbars nu weer niet koel door den Czaar is ontvangen. Integendeel zou Z. M. zeer welwillend tegenover den Generaal zijn geweest. Russische bladen bevatten advertentiën betreffende eene belangrijke levering van krijgsmateriaal tegen April, o. a. van 50,000 tenten. Uit Constantinopel verneemt de Daily News, dat de Porte vermoedelijk Gadbau Effendi zal terugroepen. De Turksche onderdanen in Bulgarije beginnen ook al op te spelen evenals de Russische, nu Gadbau-Effeudi als Kaulbars begint op te treden. Te Rustschuk hebben zij besloten belasting-betaling te weigeren, wat het Regentschap hun echter waar schijnlijk wel eens spoedig zal afleeren. De bekende republikein Castelar heeft in de Spaansche Kamer eene lange en merk waardige redevoering gehouden over den politieken toestand van zijn land. Hij ein digde met deze woorden: Boven de de mocratie, de republiek en alle vrijheden, verkies ik den vrede en den voorspoed van mijn vaderland.* GEMENGDE BERICHTEN- STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 18 December. In het restant der provinciale leening van f 265,000, ten bedrage van 100,000, is voor zesmaal dit bedrag ingeschreven. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de maand November kan het volgende worden medegedeeld: Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven: 20 gevallen van roodvonk, 3 van febris typhoïdea en 2 van mazelen, terwijl 2 lij ders aan roodvonk en 2 aan febris typhoï dea bezweken. Het sterftecijfer was iets hooger dan in de vorige maand. Het to taal der overledenen, daaronder begrepen 10 lovenloos aangegeveuen, bedraagt 84. Verhoudiug der overledenen tot 1000 in woners per jaar, voor deze maand bere kend, 20,8. Aau lichaamszwakte stierven 11, aan kauker 2, aau stuipen 2, aan apoplexie 6, aau hersenziekten 2, aan croup 3, aau kinkhoest 3, aan hartziekten 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 18 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsver- teriugs-werktuigen 3, aau andere oorzaken 14, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 22, van 1^-5 jaren 11, vau 514 jaren 2, vau 1420 jaren geen van 2050 jaren 9, van 5065 9, van, 6580 jaren 18, boven 80 jaren 3. Ge boren zijn 74 jongens en 78 meisjes. Door het prov. bestuur van N.-Hol- land is bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onderhoud der Heldersche zeewering, behoorende tot de Rijkszeewer- ken in Noord-Hoiiand. (Raming f7200 per jaar). Minste inschrijver de heer D. De Vries te Helder, voor f 6226 per jaar. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is benoemd tot gemeeutebode J. Van den Bosch, thans agent van politie alhier. Kathedrale m Parochiekerk van dm H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 3 uur het Rozen hoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria tot bekeering der zondaars, metPreek. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof ter eere van het A.H. Sacrament. Vrijdag-middag van 4 tot 10 uur gele genheid om te biechten. Zaterdag te half 6 Te Deum, plechtige Nachtmis met toespraak, daarna om het half uur gelezene HH. Missen, te half 11 uur de plechtige Hoogmis. Na de Nacht mis en onder die van 8 uur, uitreiking der H. Communie; 's middags te 4 uur het Rozenhoedje, de plechtige Vespers en de Feestpreek, en daarna tot 10 uur gelegen heid om te biechten. In de week de HH. Missen te 8, half 9 en half tien, en de Catechismus naar ge woonte. Parochiekerk van den H.Antonius van Pudua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur met onderrichting, te half 11 uur de plechtige Hoogmis tot dankbaar heid aan God voor verkregen weldaden, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers en Processie. mis. 25. Zaterdag. Kerstmis. Evang. De geboorte van Christue. Naar men weet, heeft Z. M. de Ko ning aan de Zaandamsche bewaarschoolhouderes, mejuffrouw II. IJkes, gratie verleend van een vonnis, door de Haarlemsche rechtbank over haar geveld, omdat zij kinderen in hare bewaarschool opnam, zonder het vaccinebewijs dier kinderen te verlangen. Thans heeft, volgens de Standaard, de bewaarschoolhouderes ecu adres aau Z. M. den Koning gezonden, waarin zij te kennen geeft, de ontvangen gratie niet te kunnen aanvaarden, daar gratie het aanwezig zijn van schuld veron derstelt, en adressaute zich geen schuld bewust is, daar zij geen enkele wet heeft overtreden. Zij zou zich echter ten hoogste verblijden, wan neer het Z. M. mocht behagen, het over haar geslagen vonnis te vernietigen. Voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen is f70,000 voor het waarborg fonds van f 100,000 ingeschreven. De beslissing over het doorgaan der tentoonstelling is nog niet genomen; men zal nl. trachten, nog enkele dagen uitstel te verkrijgen, teneinde het ont brekende alsnog bijeen te brengen. Men is in Zwitserland gestreng tegen melkvervalschers. In het district Meilen is een boer, die de melk, welke hij verkocht, met 60 pCt. water vermeerderd had, tot f 50 boete en zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Aan de gehuwde vrouwen, thans werkzaam in de aardewerkfabriek Ceramique te Maastricht, is aangezegd, dat zij met .1 Jan. a. s. niet meer tot den arbeid in de fabriek zullen worden toegelaten. KERKBERICHTEN. Dinsdag te half 9 uur gezongen H. Mis, ter eere van St. Autonius, te 6 uur het Lof. Woensdag-avond te 7 uur Predikatie en Oefening van den H. Kruisweg. Vrijdag te half 9 gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Zaterdag, Kerstdag, de eerste HH. Mis sen te 5 uur, de tweede te 8 uur, de derde te 10 uur; te half 4 uur de Vespers. Ü6ze week de HH. Missen te 8, half 9, 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie; 's avonds te half 7 Lof en Predikatie. Maandag-avond te 7 uur het Lof. Dinsdag, H. Thomas, gezongen II. Mis te half 9 uur. Woensdag-avond te 7 uur het Lof. Zaterdag, Hoogfeest van Kerstmis, de le gezongen H. Mis te 5 uur, van 6 uur af elk half uur eene H. Mis, de Hoogmis te half 11 uur, 's namiddags te 6 uur Vespers en Predikatie. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 51e WEEK VAN HET JAAR 1886. DECEMBER, (Wintermaand,) 31 dagen- Toegewijd aan de Onbevlekte Ontvangcni der allerzuiverste Maagd Maria. 19. Zondag. 4e Zondag van den Advent. H. Nemisou, Martelaar, f 250, Evang. Joannes predikt in de woestijn. 20. Maandag. H. Julius, Martelaar.^ 21. Dinsdag. H. Thomas, Apostel. 22. Woensdag. Vastendag, H. Huugerus, Bisschop van Utrecht en Belijder. 23. Donderdag. H. Servulus, Belijder. 24. Vrijdag. Vastendag. Vigilie va" Kerst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 6