BINNENLAND. Le Constitutionnel heeft uit Tongkin, naar het blad verzekert, een bericht ont vangen, volgens hetwelk Paul Bert in de gevoelens der Kerk zou overleden zijn. De Franscbe Kamer heeft zich Zaterdag, op verzoek der Regeering, vereenigd met de wijzigingen, welke de Senaat gebracht had in het ontwerp betreffende de heffing der voorloopige belasting-twaalfden. Na die onveranderde aanneming dus was het werk afgeloopeu en werd door den voor zitter der Kamer, den heer Floquet, de buitengewone zitting voor 1886 gesloten. Rusland dus blijkt thans verzet zich tegen de candidatuur van Prins Ferdi nand van Saksen-Coburg voor den Bul- gaarschen Troon, en wel voornamelijk omdat de, uit de onwettige Sobranje gekozen de putatie het eerst op het denkbeeld van de zen caudidaat is gekomen. De Czaar blijft zijnen Mingreliër handhaven. Reuter s Office verneemt, dat het bericht ongegrond is, hetwelk door enkele Londen- sche bladen van den 18en is openbaar ge maakt, dat in den Kabinetsraad van den 17en besloten zou zijn, eene nota aan de mogendheden te zenden ter uiteenzetting van Eugelands inzichten omtrent den fiuan- ciëelen en militairen toestand in Egypte. In dien Kabinetsraad is de Egyptische quaestie zelfs niet behandeld. De gedachten- wisselingen, welke hier onafgebroken voort gezet worden tusschen de Regeeriug en Sir Drummond Wolff, schijnen gunstig voor de voortzetting der onderhandelingen over E- gypte met de Porte, maar hebben nog niet tot een difiuitief besluit geleid. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene ont eigeningswet voor den spoorweg MaassluisHoek van Holland. Het Marine-debat werd Zaterdag voortgezet. De heer Viruly drong aan op opheffing van de lijnbaan te Amsterdam. De Minister achtte dit ongewenscht, zoolang niet uit vergelijkende proe ven gebleken was, dat particulier touw even goed is als Rijks-touw; hij achtte tegenover den heer Schimmelpenninek Van der üye inkrimping van het aantal werklieden niet vvenschelijk. Bij art. 12 kwamen drie amendementen in behandeling: lo. van de commissie van rappor teurs, om de sommen voor een nieuw ramtoreu- sehip te schrappen totdat de Minister zelf beter weet wat hij wil; 2o. van de heeren Reuther c. s., om als het ramtorenschip vervalt, dit jaar op de Rijkswerf 3 nieuwe torpedobooten aau te bouwen, en 3o. het amend.-Rooseboom, om tot verandering van de bewapening van een ram- mor.nitor niet over te gaan. De heer Blussé beaamde het amendement der commissie als een verstandige, voorzichtige maat regel. Da heer Kielstra bestreed het amend.- Roo8eboom. De heer J. Schimmelpenninek Van der Oye drong bij den Minister aan op de ver klaring, dat hij geen gelden zou aanwenden al vorens de plannen aan de Kamer zijn mede gedeeld. Jl. Maandag werd de Surinaamsche begrooting, na nog eenige discussie over schoolregeling, aan genomen met 54 tegen negen stemmen. Hoofdstuk X (Koloniën) is aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. Het debat over de Middelen wet is aangevangen. Bij het algemeen debat over hoofdstuk Oorlog, heeft de Minister Weitzel tegenover den heer Keuther volgehouden, dat de grondwetsherzie ning oorzaak was dat geen organieke wetten kon den worden gewijzigd. Het onder de wapenen houden van de oudste lichting der militie werd sterk aanbevolen door de heeren J. Schimmelpenninek Van der Oije en Rooseboom en bestreden door de hh. De Vos eu Reuther. Het werd voor het oogenblik door den Mi nister onnoodig geacht. De nieuwe pensioen regeling voor officiereu zou te duur uitkomen. Het verbod tegen drankverkoop in de cantines, door den beer Schimmelpenninek van Nijenbeek gewen8cht, werd door den heer Rooseboom en den Minister bestreden. De beginselen der nieuwe wrt op d: Mil. Academie zijn nog niet vastgesteld. De Re ;eeriug is verantwoordelijk voor de defensie; de Minister van Marine en Oorlog doen alles om te voorko men," dat die verantwoordelijkheid te zwaar zou drukken. De heer Fabius achtte de Regeeriug niet ont heven van de verplichting tot voorziening van den defensie-toestand, niettegenstaande de afwij zing van vroegere daartoe strekkende voorstellen. De Min. van Oorlog zal de zaak van het militair tehuis te Kampen nader onderzoeken. De aigemeene beraadslaging is daarop gesloten. De heer Keuther bestreed uitvoerig 'sMiuisters argumenten voor oprichting van de Militaire school te Haa hm. Da Minister van Marine heeft zijn ontslag gevraagd tengevolge der aanneming van een amendement van den heer Borgesius, waarbij, nadat de post voor het ramtorenschip was terug genomen, ook de daarvoor in de plaats getre den aanvulling van den post voor torpedo-mate- riëel uit de hegrooting werd gelicht. Bij Zr. Ms. besluit is vergunning verleend aan den Bizoudereu Raad der Vereeniging van den li. Vinceutius a Paulo tot het houden van eene verloting van om uiet bijeengebrachte voor werpen waarvan de opbrengst zal strekken tot ondersteuning van zijne armen. GEMENGDE BERICHTEN. Naar aanleiding van het bericht, omtrent het uiet bezorgen van een aangeterkenden brief van wege de fit ma de wed. Johan F. Van Rijckevorsel en Zonen, kassiers te 's-Hertogen- bosch, verzonden aan Nathaniel Cohen en Co., te Londen, wordt ons medegedeeld, dat bedoelde brief bij gemis van een behoorlijk adres niet aau de rechthebbenden is kunnen worden bezorgd. In plaats van Nathaniel Cohen Co., te Londen, was de brief abusievelijk geadresseerd aan Na thaniel en Co. aldaar. Na eene verkeering van dertig jaren huwde dezer dagen te Lochem een 58-jarige vrouw een 60-jarigen bruidegom. De reden van het veeljarig uitstel was, dat de bruid hare hulp behoevende (nu onlangs overleden) meesteres niet wilde verlaten. Uit Amersfoort wordt aau het U. D. gemeld: Dat huizen met vergunning nog al waarde alhier hebben, bewijst, dat eeu dusdanig perceeltje in de Valkestraat, hoogstens eene waarde vertegenwoordigende van 1000 a f 1100, Zater dag-avond werd verkocht voor J 2000. Bene kroeg in de Slijkstraat, met twee daarachter staande huifjes, te zamen hoogstens 1400 waard, werden verkoeht voor /"3340; bij die koopsom men komt dan nog 12 pCt. onkosten. De Barones Jonkvrouw E. DeV. te Oost, gem. Valkenburg, 76 jaren oud, heeft een patent genomen als koopvrouw in honden, hetwelk haar 1,24 kost. Genoemde dame houdt er 12 viervoeters op na, die haar anders in de belasting op ƒ24 zouden komen te staan. Men vraagt zich af: is het billijk, dat dergelijke patenten worden verleend? Een zonderling testament. Lucia Tempert, weduwe vau een te Londen algemeen bekend tapijtfabrikaut, overleed dezer dagen, haar geheele vermogen vermakende aan het houden-asyl te Batersea, onder voorwaarde, dat de beesten, die in het asyl vertoeven, zonder eten zouden gehouden worden op de verjaardagen van haar sterven. De familie betwist, zooals ieder redelijk wezen doen zou, de geldigheid van dit dwaze testament. Voor rekening van de Rumeensche Prinses Bibesco, die voor zich zelve en voor haar zoontje genezing verkregen heeft door de beliande- ling vau dr. Mezger, zal een biind kind van onver mogende ouders worden opgenomen in het blin den—iuatituut te Amsterdam. In de gemeente Hillegersberg is sedert eenige weken het uurwerk van den toren in de war, zoodat de klok stilstaat. Alles wordt daar nu bij dag geregeldop het horloge van een conducteur van den tram. Des avonds doet de klepperman met het officiëele „ellcf heit de klok" er nog uitstekende diensten. Door het hoofdbestuur der poste- rijen is aau het Departement van oorlog aange vraagd om ook bij de te verwachten drukte met Nieuwjaar weder militairen op de postkantoren tot assistentie te krijgen. Aan de militairen, die bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest dienst hebben gedaan bij den postpakketdienst, is daar voor eene belooning toegekend van f 0,75 per dag voor een onderofficier of korporaal, en van 0,50 per dag voor een soldaat. Te Montua heeft iemand gewed, dat hij een voor veertien personen aangericht souper geheel alleen zou opeten; de Anti-Succi heeft de w. ddingschap gewonnen. Indianen-geloofDe Indianen in Zuid- Amerikaansche bezittingen der Spanjaarden ge loofden nog in het midden der 16e eeuw, dat het hoofd vau den Koning van Spanje van zuiver goud was en hij niet anders dan goud at; dit was volgeus hen dan ook de reden, waarom de Spanjaarden in alle mijnen zoo ijverig naar goud zochten. Petrus Jozef Linnaeus, de be- roemdste botanicus van zijn tijd, naar wieu (be halve te Amsterdan waar hij mede gearbeid heeft) ook eene straat in Berlijn is genoemd, uit dankbaarheid voor het vele sehooue, dat hij iu Berlijn en Potsdam tot stand bracht, was eeu der eeuvoudigste en bescheideuste menschen, die ooit leefden. In het park van Sauesouei, in het westelijk deel, dat aan hem zijn ontstaan had te daukeD, liet Koning Frederik IV nog tijdens het leveu van Linnaeus diens buste plaatsen. Maar dit beviel den eenvoudigeu man niet. Eens geleidde hij een voornamen vreemdeling door het park. Deze wees op de buste en vroeg //wie is dat?" //Dat is Voltaire," zei Linnaeus. //Zoo, men kan aau 't gezicht wel zien, welk een slechte kerel hij was," merkte de vreemdeling aan; en Linnaeus hielp hem niet uit den droom. De ambachtsheer der Gemeente Amerougen, Graaf Aldeuburgh Bentiuck, heeft aan de arme geziuuen aldaar eeu bezoek gebracht om daardoor de behoeften te leeren kennen, en daarna de groote uitdeeling van kleedingstukken, lakens en dekens gehouden. Inde Münchener lllustrirte Monatshefte für die Gesammt-Interesse des Gartenbaues (redac teuren de bekende heeren Dr. Weis en Max Kolb) wordt medegedeeld, dat een industrië<-l te Miinohen, de heer Trautmann, er iu geslaagd is, langs kouden weg planten en bloemen met eene zeer dunne metaalhuid te overdekken, waar door de natuurlijke fijne vormen in hunne niet te evenaren pracht geruimeu tijd aau de ver gankelijkheid het hoofd kunnen bieden, en aldus metallisirte piauten enz. als broche of oorknoppen enz. kunnen dienen. Ook op sommige kleine dieren is dezelfde kuustbewerking met goeden uitslag toegepast. Dr. Mezger, te Amsterdam, is op muziek gezet, iu een Mezger-marsch vereeuwigd, 'i Is natuurlijk een Duitscher, die deze „schmeich- lende" hulde heeft gebracht aan den man, die hem heeft geknepen. Als hij zijn //Mezger-marsch" in zijue „Heimath" op een programma brengt, staat echter te vreezee, dat zijns faudgeuooten zullen meenen, een „vla* rs-mais«h" te hooren uitvoeren. Hoorde men onlangs van eene koe, die eea zalm ving, iu de hoofdstad, op het Damrak, kon men eergistjren-morgen een kalf op het ijs zien dansen. H-t ijs was het, door de gevallen sneeuw iu een glijbaan herschapen, voetpad, en het dansen bestoud in een nu eees springend dan weer op alle vier pooten glijdend, maar voor de vele toeschouwers allervermake- lijkst snel vluchten voor een paar slagerskuechts, die lang en handen vol werk hadden om den vluchteling weêr te bemachtigen. Nu te Oldebroek de beruchte be paling omtrent trapwagens is vervallen, zou men vermoeden, dat het rijwiel voortaan als middel van vervoer erkend, en dus door geheel ons land mag gebruikt worden. De argelooze wielrijder zij hiermee echter voorzichtig en overschrijde vooral uiet het grondgebied der gemeeule Alkemade. Aldaar toch werd onlangs een vél oei pèdist door den veldwachter aangehouden met dn mededee- ling, dat hij, volgens art. 12 der gemeente-ver- ordening, wegens het rijden met eeu trapwageu door het dorp, zou bekeurd worden. De politie te Madrid heeft in eene der voorsteden eene fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. De falsarissen zijn gepokt. Zij hebben krachtig tegenstand geboden; verschei dene hunner werden gewond. Menige huismoeder denkt om de zen tijd: waar komen toch al die versche eieren van daan, die er nu op de markt worden gebracht. De kippen leggen nu niet en toch zijn er nog altijd versche eieren te verkrijgen, al zijn zij wat duur. Dit is een minder groot geheim als men oppervlakkig zou denken. In Italië en Hongarije leggen nu de kippen op z'n best; daar worden nu de eieren iu kisten gepakt en in tallooze spoorwegwaggons verzonden naar groote steden. Zoo komen er ook waggons te Brussel en de groothandelaars daar hebben weer vaste leverin gen afgesloten met kleinere handelaars in andere steden, die ze aau banketbakkers en voorts aan zoogenaamde marskramers verkoopen. Laatstge noemden brengen ze ter markt en niet zoo heel zelden laten zij zich daarbij helpen door kleinere boereu of boerinnen, die zich wel wachten het publiek aan den neus te hangen, dat zij Itali- aansche of zoogenaamde kisteiereu te koop aan bieden voor meer dan het dubbele van den prijs, die deze eieren kosten. B ij de behandeling van de g e- meeutelijke begrooting in den gemeenteraad te Breda, werd bij den post: Onderhoud van pom pen, door den voorzitter gezegd: „Ja, mijne hee ren, de pompen hebben mij al sedert jaren bezig gehouden, en niet zelden heb ik, door zelf te gaan pompen, mij persoonlijk van hare meer dere of mindere deugdelijkheid trachten te over tuigen. In Engeland is men op het denk- beeld gekomen, om aan jonggehuwden in hun huishouden, in plaats van eeu aantal onnoodige, maar kostbare zaken, de huishuur voor een zeker tijdsverloop ten geschenke te geven. De bloed verwanten treden iu overleg met de moeder der bruid; deze kiest eene geschikte wouing, en de bloedverwanten betalen gezamenlijk de huur daar van vooruit voor vijf, acht of tien jaren, al naar zij willen. Blijkbaar zijn in Engeland bloedver wanten milder met hunne geschenken dan in Nederland. Hier zou iu den regel voor het geld van al de presenten van familie eu kennissen op zijn best een kwartaal van de huur kunnen betaald worden, zegt de Arnli. Ct. De aannemers Christoforni en Fantoni, aau wier slordigheid en achteloosheid het instorten van een nieuwgebouwd huis te Gre noble te wijten was, bij welk ongeluk 6 men schen gedood en 6 zwaar gewond werden zijn nu respectievelijk tot 13 en 16 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eigenaar vau het huis, Darmet, kreeg drie maanden gevangenisstraf. Das Echo deelt den inhoud mede van den brief, weikeu de vader tan den honger lijder Merlatti schreef aan eenige Parijsche dames, die hem verzocht hadden, zijn zoon het opzette lijk vasten voor zoo langen tijd achtereen te verbieden. „Mijn zoon, de gek," zoo luidde het antwoord, „is geen zuigeling meer en ik ben bovendien geen kindermeid, die stoute jongens dwingt om te eten. Als het schilderen hem niet beter voeden kan, zoodat luj tot zulke kunst grepen de toevlucht moet nemen, dan betreur ik geen enkele van de klappen, die ik hem in dertijd om zijn kuustenaars-planneu heb uitge deeld". Het verleden jaar opgerichte „bouillonhuis", te Kopenhagen, blijkt aan eene werkelijk bestaande beboette te voldoen. Het wordt dagelijks door 400 a. 500 personen be zocht, soms zelfs door 1400 daags. Er is nu een tweede bouillonhuis geopend met afzonderlijke lokalen voor vrouwen; overigens in denzelfden trant als het eerAe ingericht. Eene eigenaardige exercitie. Henri Mos er, de bekende Zwitsersche reizigei, die zich meer malen geruimen tijd in Buchara ophield, geeft iu zijn boek: „A travers l'Asie centrale," het vol gende kluchtige verhaal ten beste. In Buchara is eene zeer vreemde krijgsmanoeuvre gebruike lijk. Op een trompetsignaal, zet de troep zich met den looppas in beweging; op een tweede siguaal werpen de manschappen zich ter aarde, leggen zich op den rug en gaan uit al hunne macht iu de lucht trappen. Ik kou het doel van deze lachwekkende manoeuvre niet begrijpen, totdat later een Russisch officier, die de verovering van Samarkand had bijgewoond, mij er eene ge loofwaardige ui legging van gaf. De Kussen moes ten, tamelijk, eens de Sarafschan, aau de over zijde waarvan de Bucharaansche troepen stonden, doorwaden; op den anderen oever aangekomen, was het eerste, wat de Russen deden, het water uit hunne groote schoenen te laten loopen, door op den rug te gaan liggen met de beenen om hoog. Toen vielen zij den vijaud aan en versloegen h-m. Nu meenden de Bucharanen, dat dit in de lucht trappen da oorzaak van de over winning der Russen was en daarom voerden zij dadelijk deze nuttige manoeuvre in hun leger in. Een der merkwaardigste druk fouten, die ooit voorgekomen zijn, is wel die, welte aangetroffen wordt op de alom in Den Haag aangeplakte biljetten, waarop „Coqueliu ainé" wordt aangekondigd. Door een overhaasten greep in de letterkast, heeft de zetter ongelukkigerwijs de i laten vallen, en tot overmaat van ramp nam de man toen ook nog eeu e voor de e', waardoor aau den beroemden tooueelspeler nu eene eigen schap loegekeuii wordt, die zeker niet tot reclame kan dienen. Koningin Victoria zal voor de reeds aangekondigde talrijke ouderscheidingen aan schrijvers en kunsteuaars, bij gelegeuheid vau haar gouden Regeeringsfeest, eene uieuwe rid derorde stichten, welke waarschijnlijk de „Ro- zenorde" zal heeten. Het doet alt ij d genoegen als men personen van gezond verstand opmerkt, zegt de Arnh. Ct. Zoo zal men zeker het besluit hebben toegejuicht van den „vaster" in België, die, na drie dagen, weer aau het eten ging; en niet min der het feit 't welk den mau zelf intusschen zeer ergerde dat de Brusselaren geen notitie van hem namen. Dit pleit ontegenzeggelijk zeer voor het verstandig karakter der bewoners van België's hoofdstad. Er is trouwens ook bitter weinig te zien aan iemand, die niet eet. DeBurgemeester vanUpsalaheeft iu den Gemeenteraad verklaard, dat de straten der stad er bij avond bepaald onveilig zijn, en dat de straatschenderij er op ourustbare wijze toeneemt. Dat schijnt dus wel een „elders" te wezen waar het tamelijk erg is. Verbastering. Bekend is hoe het En- gelsche what you call" (wat je noemt) in den moud des volks als benaming voor een flinkeu opstopper is geworden „watjekou," gelijk het üuitsche, Ilabe du das" ^dat is voor jou) 't welk een oorvijg vergezelde of aankondigde in den mond des volks, is geworden tot „tabredoe- das" of „haberdoedas" en zoo zijn er ettelijke, zeer vermakelijke soms. Onlangs echter hoorden wij eene allermerkwaardigste verbastering door een oud geneesheer vertellen. Hij was bij een herstellenden zieke gekomen, een man uit het volk, en vond hem bezig met kaartspelen. Och mijnheer de dokter, zeide de vader van den zieke, om mijn zoon wat te veramusereu spelen wij „Piet jenever" dat heb ik op zee van den Eu- gelschman geleerd. Het Bpel berustte, zooals fei telijk elk spel, op de daadzaak om altijd meer troeven te maken dan de ander of wel den an der te slaan. Eerst jaren daarna ontdekte onze geneesheer door eeu toeval, dat het hem onbe kende spel van „Piet jenever" het Engelsche beat your neighbour", (sla je buurman) was. Leeringen wekkeD, voorbeelden trekken. Daarom rnaktn wij gaarne melding van een treffend feit, dat onlangs iu ons vaderland heeft plaats gehad. Men houde het ons ten goede, dat wij kieschheidshalve geen namen noemen, terwijl wij instaan voor de waarheid. Iu eene ge meente dan waren twee apothekers, derhalve concurrenten. De eerste werd door den dood aau zijn gezin ontrukt; eu daar hij werd bijgestaan door een adsisteut, die slechts het hulpapolhekers- examen had afgelegd, moest de zaak terstond worden gesloten. Ofsclioou dit natuurlijk een groot voordeel voor deu concurrent zou zijn geweest, begaf deze zich onmiddellijk naar de weduwe eu bood belangeloos zijn naam en hulp aau om haar iu staat te stelleu, de zaak voort te zetten. De visscher R. Knobbe te Woud eend had voor eenige dagen het geluk, iu het Fluessenmeer iu één trek met de zegen ruim 200 karpers machtig te worden, waaronder er waren van 12 tot 15 halve KG. Het gezamenlijk ge wicht was ruim 800 halve KG. Ruim een jaar geleden had dezelfde visscher op dezelfde plaats ecu dergelijk fortuintje. I n the Lancet wordt de aandacht ge- vesligd op het gevaar, waaraan jonge kiuderen blootgesteld worden, door hen onder het toezicht te stellen van aan tering lijdende kindermeisjes en gouvernantes. Zio vermeldde dr. Gaunet iu de Boston Society for medicine, dat een kind, afkomstig uit eene familie, waarin tering niet bekend was, eu van gezonde ouders, op 4-jarigen leeftijd aan tering stiei f. Het was op 1-jarigen leeftijd in gezouden toestand toevertrouwd aan een teringachtig kindermeisje, dat even voor de ziekte zich bij het kind openbaarde aan tering stierf. Bij het kind ontwikkelde zich eerst tering- lijden in de hersenen, daarna in de lougen. Nog beschreef dr. Gaunet eeu tweede dergelijk geval, waarbij het kind op li/j-jarigen leeftijd stierf. Sic transit gloria mundi!! zegt het Rott. Nbl. De vorige week is het socialis tisch blaadje De Vrije Pers van het wereldtoo- ueel verdwenen en thans is ook, wegens gebrek aau belangstelling, het sterk socialistisch gekleurde Orgaan van den Nederlandschen bond voor al gemeen stemrecht bezweken. Dat is het begin van het einde. De 8 t r ij d, te F a r ij s gevoerd tegen met salicylzuur vermengde bieren, heeft goede vruchten gedragen. Van de 88 protffLsschen, welke gedurende de maaud November in he(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2