III i\ N E L A I). Ook de Zwitsersebe Stendenraad heeft thans (met 35 tegen 12 stemmen) de in voering van een alcohol-monopolie voor den Staat goedgekeurd, De New-Yorker Post verneemt, dat Oostenrijk in Amerika 400,000 repeteerge weren heeft besteld, in Maart af te leveren. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Goede gedachten, brandspuiten en be rouw komen meestal te laat. Tijd is geld eu geld is macht; maar alleen voor hem, die den tijd te besteden en het geld te gebruiken weet. Men moet zwijgen of iets zeggeu, dat beter is dan zwijgen. Het is niet genoeg, dat men logisch is iu deze wereld; men moet ook weten te leven, met hen, die het niet zijn. De heerlijkste vreugde is vreugde te vrspreiden. Ter behartiging. Evenals de eene spijker door den anderen wordt uitgedreven, zoo moet streven door tegenstreven, de eene gewoonte door de andere worden overwonueu. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. De Eerste Kamer heeft de Indische Begroo ting in behandeling genomen. Bij het algemeen debat wees de heer Fransen Van de Putte op de noodzakelijkheid om de belangen der inland- sche bevolking te behartigen, wat zijns inziens door den Minister eu den Gouverneur-Generaal te zeer werd nagelaten. Het inlandsch onderwijs was ingekrompen. Het hoofdgeld bracht meer op, dan de uitgaven voor de afschaffiug van pautjes- diensten. De tabaksbelasting drukt te sterk. De Minister van Koloniën verklaarde niet ta willen achterstaan bij den heer Van de Putte in liefde voor de inlandsche bevolking. Maar de omstandigheden moesten in aanmerking worden genomen. Er bestond alleen verschil in de ap preciatie. Ook gingen de belangen der industrie meest samen met die der bevolking. Het ontwerp betreffende vermindering van den cijns is aangenomen met 29 tegen 7 stemmen en dat tot afschaffing van het uitvoerrecht op de suiker aangenomen met 34 tegen 2 stemmen. Nog zijn aangenomen de Hoofdstukken I en Vila der Staatsbegrooting, alsmede de Midde lenwet met 32 tegen 2 stemmen. De Kamer is daarna uiteengegaan tot Maan dag 10 Januari. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene ge wijzigde Marine-begrooting, hangende 's Kouings beslissing op het verzoek des Ministers om ontslag. De Oorloge- en Vestingbegrootingen zijn aan genomen, de eerste met 48 tegeu 25 stemmen (met behoud van den post verfraaiing van deu toren der geschulgieterij te 's Gravenhage). Voor de stemming verklaarde de heer Lieftinek, na mens zijne Eriesche mede-afgevaardigden, deze begrooliug meer als credietwet aan te merken, en de begrootiug goed te keuren, ter bespoedi ging van de Grondwetsherziening, waaruit ver mindering van de defensie-laslen zal voortvloeien, hetgeen de heer Corver Hooft betwijfelde. De heer Rugs achtte het behoud van de mi litaire school ondergeschikt. De conclusie in zake Ratelband is aangenomen. De Minister zal de mi litaire schrijvers voortaan met huuue militaire onderworpenheid bekend maken. Da Waterstaatsbegrooting is daarna in behan deling genomen. De heeren Van der Borlc en A. Van Dedem vroegen maatregelen tot opbeu ring van deu landbouw. De heeren Lieftinek en Buma wenschten van Regeeringswege het particulier initiatief voor de bevordering van landbouwbedrijven, met name de zuivelbereiding, krachtig te zien steunen. De Minister van Waterstaat verdedigde de instelling van de Landbouwcommissie, van welker volledige plannen zijne maatregelen tot verbete ring van den landbouwtoestaud zeilen afhangen, waarin de steun van het particulier initiatief past. Ontwikkeling van de verkeersmiddelen en betere heffing van invoerrechten acht hij het meest bevorderlijk aan de nijverheid en den land bouw. Nieuwere voorstellen omtrent landaan winning aan de Eriesche Wadden zijn gereed. Hij wil deu beperkten Zondagsdienst voor de Posterijen handhaven en ontkende eert politiek vair meegaandheid. Bij de replieken bestreed de heer Rutgers na der het instellen van de Landbouw-commissie als doelloos en slechts ijdele verwachtingen op wekkende. De Engelsehe vrouwen zullen aan Koningin Victoria bij haar vijftigjarig jubi leum in 1887 een huldeblijk aanbieden. Het maximum der bijdragen is op 1 p. st., het mi nimum op 1 penny gesteld. Het zal aan de Koningin zelve worden overgelaten, aan de aldus bijeengebrachte gelden eene bestemming aan te wijzen. Gisteren, zegt de Amst. Courant, werd te Amsterdam een schutter gearresteerd, die ongeveer honderd zestig gulden boete had te betalen. Da landsverdediger zal nu in de pro voost zijne boete moeten verdienen door een dag of drie te zitten. Da provoost van de sehutterij schijnt trouwens niet zoo afschrikwekkend. Het eten moet er zeer goed zijn. De kachel snort er gezellig. Dezer dagen kwam dan ook een wer keloos schutter, die nog iets op zijn kerfstok had, vragen of men hem niet kon arresteeren, want hij !iad gehoord dnt der, anderen dag groote boonen met spek tot het provoostrantsoen behoor den en daar was hij dol op! Op de tramlijnen te Berlijn waren Dinsdag 3200 man aan het werk om de sneeuw weg te ruimen. Een Maltees, genaamd Martabelli, thans pakjesdrager te Philippeville, heeft zich bereid verklaard 72 dagen te vasten. Als matroos kwam hij bij i eu schipbreuk terecht op een eilaud, waarop niets groeide, en het duurde T2 dagen voordat hem hulp werd verleend. Woensdag is de vasten begonnen. Met groote deelnening zal zeker het bericht worden vernomen, dnt de cordate gezagvoerder van hei bij Draaiden gestrande schip Stella hoewel niet onmiddellijk, toch ten slotte een slachtoffer van het ongeval is geworden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ongeveer tegen den morgen, is de heer J. Bruins, die op het vaartuig was, naar 't schijnt door een golfslag overboord geslagen. De arbeiders, die juist hun werk wildeu brgiunen eu op de Stella aanvoeren, zagen hem zwemmen. On middellijk roeide er eene vlet heen, en een wei nig later was hij met een haak opgeviseht. In hewusteloozen toestand werd hij naar het hotel No. 1 te IJmuiden vervoerd, waar het aau den geneeskundige, die geraadpleegd werd, gelukte de levensgeesten weder op te wekken. Voor niet langen tijd evenwel keerde het bewu-tzijn terug. Want nadat de heer Bruins per boot naar Amat. was overgebracht, openbaarden zich weldra ijlende koortsen, die Zondag-middag een einde aan zijn leven maakten. In 1877 was de overledene kapi tein geworden, en sedert 1872 was hij in dienst bij de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. Zoowel van hen, die boven hem stonden, als van zijn scheepsvolk genoot hij bizondere achting. Hij laat eene weduwe met zeven kindereu na. In het gebergte bij Vicenza is eene bende van 17 smokkelaars door een sneeuwval bedolven en om het Leven gekomen. De Amerikaanscbe marine-inge nieur Pears heeft in den vorigen zomer in Groen land een tocht over het binnenlandsche ijs on dernomen, en is daarbij 130 Eng. mijlen in het binnenland doorgedrongen. ProfessorNordenskjöld kwam in 1883 slechts 64 Eng. mijlen ver terwijl 2 Laplanders, die in zijn gevolg waren, nog 120 mijlen meer oostwaarts moeten gekomen zijn, zon der de oasen, te ontdekken, die zich volgens de theorie vau Nordenskjëld in de binneulauden van Groenland moeten bevinden. Pea:s begon zijn ijstocht in gezelschap van een iu Groenland gevestigden Deen bij den Pakitsokfjord, op 69° 30' Noorderbreedte16 mijlen meer noordwaarts dan Nordenskjöld. Het ijs was gemakkelijk te bereiken en de oppervlakte tamelijk effen. Overal ontwaarden de reizigers slechts de eentonige ijswoestijn. Een groot gedeelte van den weg moe ten zij met Ainerikaansche ijssleden afgelegd heb ben, en vooral de terugreis moet gedurende den storm uit het Zuidoosten met buitengewone snel heid zijn gemaakt. Pears beeft later nog den op 70° NB. gelegen grooten Torsukatakijsfjord nauwkeurig onderzocht. Te Deventer kunnen zij, die geen werk hebben, een goed daggeld verdienen met het hakken van ijs, hetwelk zij voor 1,70 par meter aan eene bierbrouwerij kuunen verkoopen. Een vreemd gebruik heeft zich iu de laatste jaren ingedrongen onder de boereu van twee dorpen in Rusland, die elkauaer het recht om een stuk weiland, tussehen beide dor pen gelegen, door vuistgevechten betwisten. Vroeger werd deze weide begrensd door de rivier de Uran. Toen deze evenwel voor zeven jaren hare bedding verlegde, liep er een stuk grond droog, en om 't bezit van dit stuk worden de bewuste vuistgevechten gehouden. Telken jare tegeu Pinksteren verzamelt zich de bevolking van beide dorpen, ongeveer 1500 personen, op de wei, en nadat ze zich eerst geducht te goed hebben ge daan aau brandewijn, begint bet gevecht, dat zoolang duurt, tot een der partijen zich overwon nen verklaart. Tengevolge der bekomen wonden hebben reeds vele boereu dit barbaarscb gebruik met hun leven betaald; het opkomend geslacht beschouwt deze gevallen geenszins als eene waar schuwing, maar vindt even groot behagen in de vuistgevechten en wordt er ook nog door de ouden van dagen toe aangemoedigd. Daar er tengevolge vau de aan- houdende sneeuwbuien sedert twee dagen te Dresden, Leipzig, Chemnitz eu andere omliggende plaatseu geeu buitenlaodsche dagbladen aaugeko- rneu ziju, is er een postdienst tussehen Dresden en Leipzig door middel van sleden ingericht. Duizend Engelsehe mijlen met een kruiwagen. Eenige dagen geleden maakten de Engelsehe dagbladen gewag van een zonderling middel om geld te verdieueu. Een zekere Gordon, oud zeven en-veertig jaar, geboren te Dundee, fabrieks arbeider van beroep, was door het verlies van drie vingers van zijne recbteihand, waardoor hij niet meer kon werken, tot de grootste armoede vervallen. Om in de behoefte van ziju gezin ta voorzien werd hij kruier, maar ondanks zijne beste pogingen om de kost voor zijne vrouw eu twaalf kinderen te verdienen, werd de toestand van hem en de zijnen al slechter eu slechter. Reeds maakte de wanhoop zich van hem meester, toen hem plotseling de groote daden van zijn naamgenoot, den bf roemden Generaal Gordon, voor den geest kwamen. Komaan, dacht hij, al kan ik mij dan ook niet door heldenfeit naam verwenen, ik wil toch de wereld van mij laten spreken, en geld verdienen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij kocht een kruiwagen, waarop hij een hord spijkerde, met het opschrift: van Dundee naar Londen en terug. Deze afstand bedraagt ongeveer 1000 Eu- gelsche mijlen of 290 uur gaans. In alle steden eu plaatsen, waar hij kwam, verzocht hij de post beambten om hun naam te schrijven in een boekje dat zijne coutróle uitmaakte. Reeds in de eerste dagen van zijne reis ondervond hij vele blijken van sympathie; en het enthusiasme nam steeds toe, naarmate de Engelsehe bladen het voornemen van Gordon alom bekend maakten en zijn ijver prezen. Overal waar hij kwam, wierp men geld stukkeu in zijne kar, en inviteerden de hotelhou ders hem om strijd. Toeu hij ternauwernood eeuige dageu op reis was, kon hij zijne vroutv reeds zestig gulden sturen. Hoe meer hij de hoofdstad vau Eugelnud naderde, des te grooter werd de toeloop van beu, die den energieken wandelaar wilden zien, ja, dikwerf moest de politie de menigte uiteendrijven. In Londen aangekomen, reed hij de geheele stad door, en oogstte daar op ruime wijze de vruchten van zijne zonderlin ge, maar iu het oog van de Engelschen zeer prijzenswaardige daad. Men meldt uit Amsterdam: Iu den eisch, door de firma De Bruyn van de Holiandsche gasfabriek tegeu de gemeente Am sterdam ingesteld, wegens schade door de afsnij ding der gasbuizen, is conclusie genomen door den Officier van justitie. Hij concludeerde tot niet-ontvaukelijkverklaring. Den 1 Februari a. s. uitspraak. Een vijf-en-twintig jaar geleden werd in het toen pas aangelegde Willemspark iu D n Haag eene villa gebou vd voor den heer Arnold, die kort te voren uit Indië was terug gekeerd. Volgens de sage moest zij zóu zijn iu- gericht, dat de bewouer thuis komende, m-t ziju rijtuig voor de deur van zijne slaapkamer kon rijden, wat door ophoogiag van het terrein aan de achterzijde zou verkregen zijn. Of dit ooit gebeurd i3 en of het in stand is gebleven, weten wij niet meer; thans echter is die villa verkocht voor f. 50,000, en uit den Haag wordt bericht, dat het voornemen bestaat ia dat gebouw eene sociëteit te vestigen, waaraan iu dat meer ver wij- dorde gedeelte der stad behoefte schijut te be staan. Naar de Haagsche berichtgever van het U. D. mededeelt, zou intusschen de oprichtiug van deze nieuwe sociëteit geen invloed hebben op het ledental der Witte of litteraire. Toch had den velen zich daarmede gevleid en niet zonder reden; het getal candidaat-leden voor die socië teit toch bedraagt 500 en het duurt zeveu jaren, eer een candidaat iu aanmerking komt voor het lid maatschap. Bij eene onlangs te Londen ge houden veiling werd een merkwaardig boek ver kocht, nl. een exemplaar van het schaakspel: Translation of the Game and Plage of Chesse, gedrukt en uitgegeven door Caxton (f 1492.) de eerste, die de boekdrukkunst inEngeland in voerde. Van dit boek moeten nog slechts vier- volledige exemplaren bestaau. Voor het nu ver kochte werd 645 7,740) betaald. Tot- de win teruitspanningen, welke te Parijs in de mode ziju, behoort ook eene wandeling door de riolen, welke, zooals men weet, zeer belangwekkend zijn gebouwd. De wan delaars ea wandelaarsters begeven zich, in lange, voor vocht ondoordringbare mantels, iu de gan gen. Natuurlijk gaan er altijd gidsen mee; want bij plotselinge regenstroomeu of het barsten van eene pijp kon de tocht gevaarlijk worden. De wandelingen geschieden bij fakkellicht, en nu en dan wordt Bsngaalsch vuur ontstoken. In de Maderastraat te 's Grave n- hage heeft de heer M. een ornament, dat boven een poortje was gemaakt, weggenomen, omdat hij daarvoor aangeslagen werd voor 18 gulden 'sjaars, als zijnde dit een tochtportaal. De heer M. heeft het ornament nu tegen den muur laten plaatsen en schreef er boven: a Voor 18 gulden 'sjaars heette ik het tocht- portaal Terwijl 'Ie als Ornament hier niemendal betaal." Men herinnert zich nog wel den naam van deu socialist Van Ommeren, die, we gens het aanplakken van biljetten met smalenden inhoud op Z. M. deu Koning, zich gevan genisstraf op den hals haalde. Welnu dezen Van Ommeren zal, als hij op 7 Januari a. s. wit de gevangenis wordt ontslagen, een //feestmaal" wor den aangeboden op socialistischen grondslag natuurlijk. Een schoenmaker te Brussel, die Zaterdag-avond druk werk had met het gereed maken van lapwerk, had nog geen tijd gehad om zijne boterhammen met een gebakkeu bok king op te eteo. De kat die spiedig de lucht van deu visch in den neus kteeg, waagde een sprong en liep met den gabakkeii bokking weg. De schoenmaker, hierover gebelgd, krijgt de kat bij deu staart te pakken en trekt haar terug. De kat wendde zich echter eu zette hare nagels in het oog vau den werkman. Een oogheelkun dige heeft totale blindheid geconstateerd. Bij deurwaarders-exploot werd onlangs op het Schotsebe eiland Sky wegens niet- betaling der huur in beslag genomen eene wieg, een zuigeling eu een hond. Op de ver- kooping schatte de executeur den hond dubbel zooveel waard als den zuigeling. Of de laatste ook onder den hamer werd gebracht, wordt niet vermeld. Uit Warga schrijft men: De in den laatsten tijd steeds toenemende belangstelling in het ijsvermaak komt ook de schaatseu-fabrikage alhier ten goede. Van oudsher werden reeds sehaatsen vervaardigd en stonden de Warga'ster schaalsen,naast de IJlsterals de beste uit de provincie bekend, doch die roem bleef uit den aard der zaak grootendeels binnen de grenzen van Friesland beperkt. Sidert de hardrijderijen op schaatsen echter //internationaal" ziju gewor den, hebben de Warga'ster schaatsen haar weg door geheel Europa gevonden. De groote fabri kant, de heer A. K. Hoekstra alhier, ziet zijn dcbi:t gestadig toenemen, zoowel binnen-als bui tenslands, en heeft thans reeds een wederver- kooper gevestigd te Bei lijn, terwijl hij voorts in de laatste weken bestellingen ontving uit Stock holm, Hamburg en zelfs uit Rumenië. B ij een spoorwegongeluk loopt men behalve de kans verminkt of gedood te worden, nog het gevaar eene verschrikkelijke ziekte op te loopen. Deze bestaat in eene hersen- of rugge- mergschudding, die de vreemdsle verschijnselen te voorschijn kan roepen. In de kliniek voor zenuwlijders te Berlijn kreeg men onlangs zulk een patiënt.Hij was bij eene botsing van twee treinen met geweld op zijn rug terecht gekomen; hij herstelde spoedig van den schrik, maar behield sinds dat oogenbiik, een zonderlingen gang. Als hij vooruit loopt, stampt hij met alle macht op den grond en schudt daarbij met zijn bovenlijf heen en weer; achterwaarts gaat het loopen zeer goed. De Engelsehe geueesheeren hebbeu sinds eenigen tijd de aandacht op deze ziekte geves tigd, die zij ,/railway-spine" noemen. De vorm, waarin de ziekte optreedt, is zeer verschillend; elk geval brengt iets bizonders medeeen ver schijnsel als hst bovengenoemde is echter nog nooit opgemerkt. In sommige gevallen heeft hoofdza kelijk de geest geleden, in andere ziet men hy pochondrie of nerveuze storiugen optreden. Som mige patiënten leven in voortdurende vrees voor een spoorwegongeluk; alleen het zien van een spoorwagen veroorzaakt hun hevigen angst. De verschijnselen zijn altijd het ergst bij die passa giers, welke met deu rug naar de locomotief zaten, op het oogenbiik, dat de schok gevoeld werd, terwijl reizigers, die in liggende houding sliepen, meestal vrij blijven van nadeeligts gevolgen. Altijd gelukkig. A. Die Willem is toch een van cle gelukkigste meuschm, die ik ken. Heb je gehoord, dat hij verleden week bij die ontplof fing zijn arm verloor? B. Ja, maar ik kan niet inzien, dat hij daarom zoo gelukkig moet ge noemd worden. A. Weetje dan niet, dat het ziju rechter arm was? B. Eu wat zou dat dan? A. Wel, hij is links. Bijtend. Eduard (in zijn eigen oog een veel belovend diohter). Zon u wel willen gelooven, waarde Mevrouw, dat ik mijue dichterlijke beel- deu dikwijls in den droom zit? Mevrouw***. Zoo, dan zal het misschien daar van komen, dat andere menschen er zoo slaperig van worden. Voor don rechter Een arme drommel, wegens landlooperij voor de rechtbank verschij nend, trekt de algemeeue aandacht, doordat hij broodmager is. Aan de gebruikelijke vraag geko men zijude: Wat is uw beroep? autwoordt hij met opgeheven hoofd: Iu de laatste dageu was ik vaster, maar ik heb het niet volgehouden, edelachtbare heeren. Inconsequent. //Ata je bij de begrootings- beraadstagiugen mijn mau daar zoo hooit goochelen met millioeneu," zegt de vrouw vau een Kamer-lid tot eene andere, «zou je niet willen gelooven, dat hij dien eigen morgen nog gebrom! heeft over eene hooge moderaaaksters- rekeuiugl" Levendig onderhoud. Gids (die een ge zelschap vau vijf dames eu één heer tot ouder een waterval heeft geleid). Als de dames nu straks een oogeublikje ophouden met praten, mijn heer, zal u het klateren van den val kunnen hooreu! Jager-latijn. //Vijftig hazen in dat écne boschje, lieeft mij een van de drijvers ver teld!" //Nu, dat is zeker een overdrijver ge weest!" Eeu afschaffer. Iu eene bijeenkomst van een Eugelsch matigheidsgenootschap hield een der sprekers eene roerende redevoering, die veler tranen deed vloeien. Maar wondersnel droogden die, toen, in eene d9r pauzen, de redenaar eeu neef van deu onsterfelijkeu Stiggins uit Pick wick waarschijnlijk in verstrooiing van het glas water, dat men hem op ziju verzoek ge bracht had, het schuim trachtte af te blazen Haarlem, 24 D=c. De leden der R. K. Lees- vereeniging eu hunne duunes hadden gisteren het genoegen, den heer J. R. Van der Lans voor de eerste maal als Spreker iu hun midden te zien optreden. Het leven, de dadeu en de marteldood van de moedige belijdster van het Kath. Geloof, Jeanne d' Are, het werktuig Gods, uitverkoren om Frankrijk te redden, vormden het onderwerp zijner keurige lezing. Op hoogst boeiende wijze en in sierlijken stijl schetste de geachte Spreker de verschillende episodes uit bet leven der vrome maagd eu martelares. De verschijning der Enge len; het gesprek van Jeanne met Baudricourt, den bevelhebber van Vaucouleurs; hare reis in 1429 naar den Koning (Karei VIII; hare ont vangst aan het Hof; het verhoor, dat zij te Poitiers voor de vergaderiug van doctoren eu geleerden moest ondergaan; haren tocht naar Orleans, de belegerde stad; het gevecht, dat onder hare leidiug tegen de Engelschen werd geleverd; haren roem rijken intocht in Reims; de kroning vau den Koniug door den Aartsbisschop Tan Reims; hare lotgevallen nadat zij te Oompiègne in de handen viel van de Bourgoudiërs, de boudgenooten der Engelschen; haar lot iu de gevangenis te Rouaau; hare verschijning voor de rechters, die haar vau toovcrij beschuldigden; de vreeselijke vervol ging, welke zij vau Pierre Cauchon had te ver duren; hare voorbereiding tot deu dood eu ten slotte hare terechtstelling, alles werd door deu taleutvollen Spreker op eene wijze voorgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2