NIEUWE N». 1070. Donderdag 30 December 1886. 11de Jaargang. De lersche uitzonderings wetten. B UIT EN L~A ND. "ISP® Liefde en plicht. HMRLMSBHI COB RMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afz Dnderl jjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BIT RE ATJ: St. Jansstraat Haarlem' AlNXlENDRAf AGITE MA NOU AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS& LAUB.HT. Gausch Europa werd iu den laatsten tijd door de Russische kuiperijen op het schier eiland van den Balkan in gevaar gebracht en verontrust, maar geene mogendheid wordt door Ruslands streven naar het be zit der Dardauelleu, de sleutel vau Azië, zoo ernstig bedreigd, dan Brittannië. Hoe komt het nu, dat Eugelaud thans niet dezelfde energie iu de verdediging zijuer positie toout, als in het jaar 1856, toen het deu Russiseheu beer iu de flank viel en de Zwarte Zee versperde, of zooals iu het jaar 1878 toen een eukel woord, ge sproken door Lord Beaconsfield, voldoende was om de Noordsche legermacht, welke reeds voor de minarets vau Constautinopel was genaderd, tot den aftocht te dwingen. Zijn de omstandigheden veranderd? Moet Engeland niet als weleer weerstand bieden aan het machtige Czarenrijk? Moet Enge land niet zorg dragen, dat zijne macht en zijn aanzien iu Azië niet moreel te gronde wordt gericht? Zeer zeker. Maar noch de nooddrang van het gevaar, noch de tamelijk gunstige uit zichten op het succes van een oorlog, kun nen Engeland tot een beslissend optreden bewegen. Engeland blijft op den achter grond en wacht tot de eeue of andere mo gendheid op het vaste land door de Rus sische iutriges wordt geschaad. Van waar deze zwakheid, deze machte loosheid van het Britsche Rijk? Het antwoord op deze vraag is gemak kelijk te geveu. De aandacht eu de zorg der Engelsch# staatslieden worden iu deu te- geuwoordigen tijd in hooge mate door de lersche beweging geëischt. De lersche quaes- tie beheerscht de openbare meeniug aan geue zijde van het Kanaal ganscli eu al, en zelfs zij, die het gevaar in het Oosten in geheel zijn omvang erkenneu, verklaren Engeland niet iu staat om voor zijne be langen tegenover Rusland met energie op te tredeu, omdat Albion ia dit geval, dat wil zeggen bij een oorlog in het Oosten, vreest, tegelijkertijd eene lersche onwenteliug te zien ontstaau. Het feit van het bestaan dezer vrees en de daaruit voortkomende machteloosheid van Eugeland is bizonder leerrijk. Het be wijst vooral, hoe goed Gladstone eu zijne vrienden waren ingelicht, toen zij aan het Parlement voorstelden, deu siuds eeuwen met wederzijdsche verbitteriug eu woestheid gevoerden strijd tusschen de beide eilanden, door een vergelijk uit de wereld te helpen en om aan het lersche volk eindelijk het recht van een eigen bestuur eu van eigen wetgeving terug te geven, een recht het welk aan het groene Erin willekeurig werd ontnomen, waarin zich echter alle overige bezittingen der Kroon ongestoord verheu gen. Het Eugelsche volk is ter verzoening geneigd, maar de bevoorrechte standen, door de indeeling der kiesdistricten begun- FEU1LLETON. 16.* Vtrvolg). Reeds na enkele weken verliet Carola voor immer het ouderlijke huis, om zich aau hare heilige roeping te wijden. Sara was ontroostbaar over het verlies van hare beminde zuster, wier besluit, om de wereld vaarwel te zeggen, zij maar niet kon begrijpen „Nu zult gij de arme Sara spoedig vergeten zijn", zeide zij haar omhelzende. „Geloof dat niet, kind; God verscheurt geene banden des harten, maar heiligt eu veredelt ze; wees verzekerd, dat ik u steeds met de teeder- ste liefde zal blijven gedenken," was het ant woord van Carola. Max verkoos het ouderlijke huis om van daar uit zijne praktijk uit te oefenen. Sara betrok het huis haars vaders te Prankfort a./M. stigd, hebben, met behulp vau zekere kies- manoeuvres, eeue meerderheid vau aan hangers der verdrukkingspolitiek en der uitzonderingswetten in het Lager Huis ver kregen, daarbij de nietigste voorwendselen aanvoerende en de beginselen looche nende, waarop hunne eigen macht is ge baseerd. Men vroeg niet: hebben de Ieren recht op een eigeu Parlement? op regeling hun ner eigen aangelegenheden? eeue vraag voor welker ontkenning niet den minsten grond bestaat maar welk gebruik zou den zij vau dit recht kunneu maken, als het hun werd terug gegeven?Eu toen be dacht men, dat de Ieren wettige maatre gelen kouden nemen ten gunste der land bouwers tegenover de pachters, iu 't be lang vau de pachters tegenover de grond bezitters. Deze laatsteu nu zijn voor het meerendeel Eugelschen, die eeuwen gele den, de bezittingen ten geschenke ontvin gen, welke eertijds aau de iu den opstand overwonnen, verbauueu of vermoorde Ieren hadden toebehoord. Ook onderscheiden cor- poratiëu te Londen bezitten onmetelijke landerijen iu het zoo zeer geteisterde Ier land. Deze omstandigheid verklaart dan ook, welke de oorzaak is, dat juist te Lon den vele tegenstanders vau de Some Rule werden gekozen. Eenmaal echter zal er aan de rechtma tige eischen van Ierland moeten gehoor worden gegeven, want de vrije publieke opinie iu Eugeland zal zich op den duur niet storen aau de ellendige beweeggron den in eene quaestie, van welke ten slotte, zoo als wij gezien hebben, Eugelands po sitie in Europa afhangt. Allereerst is het Eugelands plicht alles uit den weg te rui men, wat het Britsche Rijk hinderen kan iu de verdediging zijuer Indische heer schappij. Engeland moet gehoor geven aan den raad vau groote en beroemde Staats lieden, die met de politiek vau Gladstone ten opzichte van Ierland sympathiseeren. Het is thans genoegzaam gebleken, dat de schandelijke wetten, waaronder de arme Ieren verdrukt en vermoord worden, de sympathie van het Eugelsche volk niet be zitten eu dat zij tevens dienen om Euge land zwak en machteloos te maken. Het is meer dan tijd, dat de tegen woordige Re geering de wetsontwerpen betreffende Ier land, iu het Lager Huis indieut, welke zij niet lang geleden op de meest harduekkige wijze heeft bestreden. Op den dag, waarop de lersche uitzon deringswetten zullen afgeschaft worden, zal Ruslaud eindelijk een tegeustander in Euro pa vinden, die het Czarenrijk een krach tig >Tot hiertoe en niet verderdurft toe te roepen. Na eene langdurige ongesteldheid, waar bij zich ten slotte eene zware hersenziekte openbaarde, is Z. D. H. Dr. Robert Herzog, Prins-Bisschop van Breslau, iu den naeht Met eene gezelschapsdame en de r.oodige be dienden trok zij in de oude prachtige woning, waarin zij de eerste tien levensjaren had door gebracht. Alles bevond er zich in goeden wel stand, een paar oude bedienden hadden er met eene voorbeeldige orde huis gehouden. Nooit had het er zoo levendig toegegaan, als thans. Sara liet esnige kamers naar deu laatsten smaak inrichten en droomde stesds van vreugde en genotvolle dagen. Wanneer zij de hooge, wijde ruimten doorwandelde, waande zij zich wel de wonder-koningiu uit de sprookjes, die zij vroeger had gelezen. Toen alles naar haren zin was ingericht, be sloot zij hare vrienden en bekenden tot een klein feest in haar salon uit te noodigen. Max ontving de eerste uitnoodiging en hij verzuimde niet er aan te voldoen. Hij was er op gesteld om Sara in hare nieuwe huishouding te zien. Het was een uitgekozen kring van heeren en dames, die zich op dien avond iu Sara's salon bevonden. Ieder bewonderde de pracht en glans der inrichting, doch meer nog de jonge, schoone gastvrouw, die met de houding eener koningin de zaal doorwandelde eu onverschillig lette op vau Zaterdag op Zondag overleden. Z. D. H. was vau 1870 tot 1882 Proost der St. Hed- wigskerlc te Berlijn geweest en iu laatst genoemd jaar tot Bisschop vau Breslau benoemd, aD opvolger van Dr. Forster. Men herinnert zich, dat Pater Stoffel, van de Congregatie vau deu II. Geest, eeuige maanden geleden, vergeefsche po gingen deed, om te Berliju autorisatie te verkrijgeu voor de vestiging vau Katho lieke missiën in Kameroen, Duitschlauds nieuw gebied aan Afrika's Westkust. Hoe zeer ook zijn plau iu de hoogste kriugen aanmoediging vond, het Pruisische Gou vernement wilde geeu andere dan Protes- tantsehe Zendeliugeu iu de nieuwe Duitsohe kolouiëu toelaten. Pater Stoffel gaat thans zijn ijver eu talenten besteden iu Franseh- Afrika, eu is reeds op weg naar het han- delsstation Mayumbo, iu een Fransch dis trict aau den Cougo, om aldaar eene Mis sie te vestigen. Iu Europa is Frankrijk de vijand van het clericalisme, terwijl Duitsch- laud zijn best doet, om volleu vrede te sluiten met Z H. deu Paus; in de koloniën treedt Frankrijk op als de beschermer van Katholieke Missiën, terwijl Duitschland ze ten strengste weert. Het aantal der oud-Katholieke gemeen ten in Badeu is sedert 1870 met vijf af genomen; het cijfer der leden met 4231. Het vroegere Knapen-seminarie te Mun ster is weder geopend. Daar ook de an dere Katholieke instellingen, het convict voor studenten in de theologie en het Priester-seminarie ook weder zijn herleefd, is in het diocees Munster de opleiding der Geestelijken weder geheel als vóór de Mei- wetten georganiseerd. Er begint iu Duitschland eene agitatie te komen, welke beoogt om deu Rijksdag te bewegen, de aanhangige legerwetteu ouverauderd aau te nemen. Vau radicale zijde wordt beweerd, dat die agitatie zal mislukken. Het is zeer wel mogelijk, dat zij niet deu omvang zal ver krijgen, welke door de leiders wordt ge- wenscht, doch met dat al kan meu er zeker van wezen, dat de groote meerder heid der Duitsche natie, tegenover de hou ding van de chauvinisten iu Frankrijk, de goedkeuring der militaire voorstellen be geert, al was 't alleen maar als nationale manifestatie. Z. H. Paus Leo XIII heeft zijne Kerst toespraak met een eigeuliaudig begeleidend schrijven aau Keizer Wilhelm gezonden. De Belgische Kamer is tot 18 Januari uiteengegaan. Belangrijk was, in de jongste zitting, de gedachtenwisseliug, tusschen de Regeering en eeuige leden, gevoerd over het al of niet voldoende der militaire maatre gelen indertijd, bij de onlusten om Charleroi. De Regeering beriep zich daarbij op het plotselinge eu onvoorziene der gebeurtenis sen, maar beloofde toch voor het vervolg aau de officiereu instructies te zullen geveu, die de troepen in staat zouden stellen kloe- ker en spoediger op te tredeu. Ook zou het gendarmerie-reglement worden verbeterd. al de eerbewijzingen, die men haar bracht. Doch een heldere glimlach vertoonde zich op haar scherp geteekend gelaat, toen de met flu weel bekieede vleugeldeur openging en Max den drempel overschreed. Hij lette nauwelijks op haar vriendelijken groet, zoo zeer had hij zich in hare wezenstrekken verdiept. Zij was niet meer dezelfde Sara van vroeger, die hij met broedorlijke liefde aanhing, maar Sara, de koningin zijns harten en zijner ge dachten, doch tot hiertoe wist hij zelf nog niet, welke verkeerde richtirg zijn gevoel had geno meu. Ook voor Sara scheen Max slechts alleen op de wereld, zoo gelukkig gevoelde zij zich bij de gedachte, (lat zij hem niet onverschillig was, want met echt vrouwelijke scherpzinnigheid had zij dit reeds lang geraden. Zij zou hem zonder aarzelen het lot haars levens toevertrouwd heb ben, immers de kloof, die ben scheidde, was volgens hare meeniug gemakkelijk te vervullen. De feelsavond verschafte allen gasten het hoogste genot en zeer voldaan verliet men de gastvrije woning en in menig hart rees de vurige wensch om de gunst vaii de schoone gastvrouw te verwerven, hetgeen ook weldra gebeurde Het Journal Officiële deelt de be noeming tot Ridder van hetEere-legioen meê van Mevr. Labordein het klooster Zuster Batilde, Gasthuisnon in het militaire hos pitaal van Beauvais. Dezè moedige vrouw telt 21 jaren dieust en deed den geheeleu Fransch-Duitscheu oorlog meê. Het heette af en toe, dat de heer Dru- mout, wegeus zijn werk i>La France juivevervolgd aou worden. De termijn biuueu welken zoodanige vervolging kan plaats hebben, is echter thans verstreken. Maar toch is de zaak hiermede nog niet uit. Drumont heeft namelijk voor korten tijd een nieuw werk, getiteld »la France juive devant V opinion <r ter aanvulling en toelichting van het vorige,het licht doen zien; hiertegen nu is door deu heer Marcel De- prez, directeur vau de Maatschappij tot verschaffing van beweegkracht, eene gerech telijke vervolgiug ingesteld.De uitgevers, de heeren Marpon en Flamtnarion, worden, evenals de schrijvers, vervolgd. De eisch is o. a. veruiatiging van al de exemplaren van het werk. Bij de uitdeeling der prijzen van de 5o- ciété de sauvetage, hield eergisteren deFrau- sche Minister van Oorlog, Generaal Bou- langer, eene redevoering, waarin hij o. a. zeide: De redders hebben op de soldaten het onschatbaar voorrecht, dat huuue lauweren niet noodwendig bloedige lauweren zjjn, ver kregen bij de vaueeurijting des vaderlands. De redders vinden hun roem in het helpen hunner natuurgenooteu te midden van den vrede, waaraan de volken zulk eeue groote behoefte hebben, dat zij, die met het be stuur belast zijn, hun dien moeten verzekeren ten koste vau alle opofferingen, voor zoo ver deze noch de eer noch de veiligheid des lauds raken. De pachters van den Onderkoning van Ierland, Lord Londonderry, hebben besloten, hun landheer te verzoeken om de overige grondeigenaars met een goed voorbeeld voor te gaan en hunne pachteu te verminderen, daar het hun niet mogelijk is, de thans ge vorderde sommen op te brengen. De Eugelsche Regeering heeft besloten, het bezettingsleger iu Egypte, dat op dit oogenblik meer dau 9000 mau sterk is, on verwijld op 4000 man te verminderen. Drie bataljons infanterie,«éne compagnie genie en vier batterijen hebben order bekomen, zich tot vertrek gereed te houden. De Groote Raad van het Zwitsersche Kanton Freiburg besloot 2^/3 milioen franks te besteden tot oprichting te Freiburg vau eene katholieke universiteit. De Russische politie moet eene uitge breide nihilistische samenzwering ontdekt hebben onder de werklieden iu de gouver nementen St. Petersburg, Moskau en Vla- dimer, waar de grootste fabrieken ziju. Een aantal arbeiders ziju iu hechtenis genomen. De jongste ernstige arbeiders-ongeregeldhe den te St. Petersburg moeteu met deze sa menzwering iu verbaud staan. Tusschen het Bulgaarsch Regentschap eu de Porte worden de betrekkingen steeds Vooral was liet eeu jonge baron, die ziek on- wederstaanbaar tot haar voelde getrokken en Sara steeds met liefdesverklaringen lastig viel. Doch Sara bleef roor allen even onverschillig en koel, hetgeen hare aaubidders schier tot wanhoop bracht, zoodat zij ten slotte in allen ernst meenden, dat zij voor teedere indrukken niet v atbaar was. Dat haar hart echter reeds iu zoete banden gestrengeld was, daaraan dacht niemand. Buiten eenige avondgezelschappen, die zij in haar huis gaf, nam zij weinig of geeu deel aau de genoegens der groote wereld. De neiging, die diep in haar hart verborgen lag, was de talisman, waardoor zij de gevaren en klippen, waartegen mogelijk hare schoonheid en rijkdom men wel schipbreuk konden lijden, voorbijzeilde. Voor hare onderdanen was zij eene goede mees teres eu (1e armen prozen luide hare onbegrensde milddadigheid;werd er ergens een concert voor een goed doel gege/en, dan kon men er Sara zeker vinden en hare liefdegaven gleden in gouden kronen iu de beurs der armen. Wordt vervtlgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1