\i I N N E L A N D> GEMENGDE BERICHTEN. meer gespannen. De brutaliteiten en on waarheden van Gadban-Effeudi zijn in de eerste plaats daaraan schuld. Daarbij is de Porte er over ontstemd, dat het Regentschap ook in Oost-Rumelië de recruteering voor de militie doet plaats hebben en het Regent schap wederkeerig is gebelgd omdat de Por te geloof schijnt te slaan aan al de las teringen, in den laatsten tijd zoo mild uit Russische brou gevloeid omtrent de zoo genaamde geweldenarijen der Regenten. De Heer Stanley is uit Amerika te Londen teruggekomen en stelt zich voor, met eeue subsidie van 31,000 p. st. van de Eugelsc'ne Regeering, eeue expeditie samen te stellen om Emiu-bey, den laatsten ou derbevelhebber van Generaal Gordon, te bevrijden, die nu reeds sedert drie jaar in het Zuiden van Soudan is ingesloten. Men had Emiu-bey reeds lang verloren gewaand, maar eeu stoutmoedig reiziger is in die streken doorgedrongen en heeft gemeld, dat hij zich daar bevond. Herman J. Schoemacher, als ziju adres, bij het doen van bestellingen van allerlei aard, opgevende 270 Van Ravesteyn-straat te 's-Gravenhage. Al daar woont F. D. Bastet en komt hij nu en dan. Hij deed zich onlangs van 's Hage afschrijven naar Haarlem, doch moet zich ook ophouden te Rot terdam. Reeds vroeger werd de aandacht op hem gevestigd. De overheid te Frankfort a/M heeft bepaald, dat alle Cajé-Chantants 's avonds te 10 uren gesloten moeten zijn. Men weet dat mr. J. W. Spin op eene vergadering van den sociaal-democratischeu Bond, afdeeling Rotterdam, medegedeeld heeft, dat hij vreesde vergiftigd te zullen worden. Thans schrijft het N. van Ned. het volgende: //Mr. J. W. Spin is nog niet vergiftigd en zijne vrees voor den giftbeker, waardoor hij zich vervolgd waant, schijnt ook niet zoo groot meer. Althans hij waagt het nog ever., alvorens vergiftigd te zijn natuur lijk, eene lezing in OJeon te houden over Conrad Busken Huet. Arme Huet; wat men zich al niet getroosten moet, wanneer men dood is!" moet toch de Kroonprins zijne groote ontevre denheid over de weinige zorg, aan zijn kind be steed, aau de Barones hebben kenbaar gemaakt. In eeneWestfaalsche courant staat het signalement opgegeven van een voortvluoh- tigen boekhouder. Als bizouder kenteeken staat vermeld: //Snellen gang." Deze zal dus langzaam moeten vluchten, wil hij niet in den kijker loopen. Verleden Zaterdag is te Londen de zevende jaarlijksche tentoonstelling van kinder- speelgoederen geopend, op touw gezet door het bekende blad Truth. Alle inzendingen zijn bestemd ter verdeeling onder de verschillende kinder-ziekenhuizen, weeshuizen, werkhuizen en andere liefdadige instellingen voor kinderen, die te Londen bestaan. Deze tentoonstelling omvat alles, wat het menschelijk vernuft tot het ver maak van meisjes eu jongens heeft uitgedacht, zoodat het daar een ware St. Nicolaas-bazar ge lijkt. Onder de inzendingen behoort een kastje met 9000 fonkelnieuwe sixpence-st ukken, door een edelmoedigen schenker voor de kinderen der werkhuizen afgestaan. De tentoonstelling werd door eeu groot aantal belangstellenden bezocht. Eene anecdote van Frederik den Qrooten. li 1772 verzocht de koopman Wind, uit Zwolle, in de Koninklijke Staten eeue fabriek van stroo- hoeden te mogen oprichten. Dj Koning zond dit verzoek aan den heer Wind terug, nadat hij er eigenhandig bij geschreven had: //Ik heb geen wind meer in mijne lauden noodig; er is al veel te veel -vind.// Voor het kantongerecht te Mi d- delburg heeft meu eene spitsvondige ontduiking van het Strafwetboek (art. 4541 en de Drankwet ingang trachten te doen vinden. Strafbaar is nl. het verkoopen var. sterken drank aau kinderen be neden de 16 jaar; maar do verdediger van een be klaagden tapper wilde nu betoogeu, dat dus het afleveren niet strafbaar is, tenzij ook het betalen zij bewezen. De kantonrechter vereenigde zich echter niet met die avocasserie en veroordeelde den tapper tot f 10 boete. Ter eere van ik weet niet meer welken Vorst zou eene „réveille" gehouden worden. Maar om den Vorst door die „réveille" niet te wek ken, gelastte de commandant zijne troepen, zóó te trommelen, dat niemand er ieis van te hooren kreeg. Zoo handelt men in Geertruidenberg ook. Wegens zijne benoeming tot Burgemeester van Lichtenvoorde, nam de burgervader van Geertrui denberg afscheid van den gemeenteraad Eeu der leden gevoelde zich bij deze gelegenheid gedron gen, den Burgemeester een woord van hulde en dank te brengen, en verzocht daartoe de vergadering met gesloten deuren voort te zetten! Tout doucemenl! Tout doucemeut, dat niemand er iets vau hoorei Succi, de gewezen vaster, is ge dagvaard tot betalling van 185 fr. wegens gele verde eetwaren tusschen 1 en 18 December, ziju vastentijd! Maar de spijzen waren verorberd door de toeschouwers, die van het vasteu eetlust had den gekregen. Misschien was er bij toeval wel iets naar Succi's maag verhuisd. Raar het gerucht wil, heefteen inferieur ambtenaar ter algemeene Rekenkamer te Batavia het denkbeeld geopperd, dat de Direc teur van Financiën ten onrechte geene coutri- butiëu ten behoeve van het Civiel Weduwen- eu Weezeu-fond8 heeft ingehouden van het tractement van den Gouverneur-Generaal. Z. E. toch zou als gepensioneerd Iudisch hoofdamb tenaar tot die contributie verplicht zijn. De heer Van Rees zou aldus nog een groote ƒ18000 aan contributie moeten betalen, en nu zitten Presi dent en Leden van de Rekenkamer een middel te bedenken om de zaak bij Z. E. smakelijk voor te dragen. De Dokkumer koopman B. heeft zich jl. Donderdag-avond door drie onbekenden bij het dorp Ee laten aanranden en van ziju geld berooven, om een tekort in zijne kas te dek ken, dat minder gefingeerd was dan de aanval. De Commissaris van politie liet hem door de mand vallen. Te Tonrcoing, Frankrijk, heeft men dezer dagen eene welverzegelde doodkist aangehouden, waarmee iemand uit Bdgië was komen aanreizen en haar, ondanks de veront waardigde protesten des begeleiders over zoodanige doodenschenuis, opengebroken. De kist bevatte eene hoeveelheid tabak en sigaren, waarvoor tus schen de 1000 en 1200 frks. aan recht en had moeten voldaan worden. Zij werd met haar inhoud in beslag genomen en de geleider, zekere D. aangehouden. De Kamer vanKoophandel te De venter heeft den Gemeenteraad geadviseerd, op dc botermarkt niets dan natuurboter toe te laten. Sneller weerveranderingals in de laatste dagen, komt zelden in ons land voor. Het terrein achter het Rijksmuseum te Amster dam bood in den tijd van 24 uren achtereenvolgens gelegenheid tot schaatseuiijden, arren en roeien. Flesschen van papier worden (v o 1- gens het Journ. de Pharm. et de Chemievol genderwijs gemaakt: uit eene massa, die uit 10 dee- len lompen 40 d. stroo en 50 d. houtstof bestaat, worden bladen papier gemaakt. Elk blad wordt op beide kanten met eeu mensel van 60 dee- len versch gedefibrineerd bloed, 35 d. kalk- poeder en 5 d. aluminium sulfaat bestreken. Met hehulp van deze kleefstof woiden 10 lagen vereenigd en in verwarmde vormen zoo geperst, dat twee halve flesschen ontstaan, die dan door drukking en verwarming met elkander vereenigd worden. Deze flesschen zijn onbreekbaar en zou den geschikt zijn om wijn, alcohol, likeuren enz. te bewaren. In verband met de te houden tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amster dam zal er aldaar een dagblad in verschillende talen verschijnen, gewijd aan de belangen dier tentoonstelling. Spoortrein met electrische verlichtingO p d e Wurtembergsche Staatsspoorwegen loopen reeds sinds geruitnen tijd treinen met electrische ver lichting. Dj kosten daarvan blijken zeer gering te zijn, daar in de e;rste plaats voor arbeid niet3 behoeft betaald te worden. Alles te zamen gere kend, bedragen de kosten voor de vlam van 5 kaarsen slechts 3ls/ioo pf. per uur, en wel bij slechts 2100 branduren in het jaar en in de ouderstelliug, dat de accumulatoren alleen ge durende de tijd van verlichting worden geladen. De inrichting in de treinen is zeer eenvoudig en het licht zeer bestendig en rustig bij elke snelheid van de treinen. De accumulatoren ziju van het systeem-De. Khotinsky (Rotterdam), en hebben in de praktijk tot dusver nog geen aan leiding gegeven tot klachteu. De heer J. Chapman Ent hoven te 's-Hage is Vrijdag 101 jaar oud is geworden. De waardige grijsaard is nog vrij kras. Een hevige brand heeft Vrijdag te Liverpool de groote „Lewis-bazar" geheel en al vernield. Ouder de afdeeling van het gebouw was ook eene menagerie. Al de dieren, die daarin waren, kwameu om het leven. E;n paar honderd menschen, die in den bazar dienst deden, zijn door het ongeluk broodeloos. Men schat de schade op 250,000 p. st. (ƒ3,000,000). Het zwaarste stuk geschut, dat ooit gemaakt is, werd voor eenige dageu te Aut- werpeu ingescheept met bestemming naar Italië. Het is 46 voet lang, weegt ongeveer 116,000 Kg. of 116 ton, en met de sluitstukken mede 119 ton. Het vervoer te land van Essen naar Autwerpen geschiedde op een langen wagen met 32 wielen. Aanvankelijk bestond het plan dit monsterkanon geheel over land te vervoeren, maar de St. Goitbard eu de Zwitsersche spoor wegen hadden bezwaar zulk eene belasticg toe te laten op hunne bruggen. Het stuk zal te Spezzia in een der havenforten worden gemon teerd. De heer U. te Maastricht, die het voornemen had eene hotigerkuur te beginnen, heeft deze, volgens het Venl. Weekbl., uitgesteld tot eeue som van 3000 fr. is ingeschreven. No, dan zal de man wel bij ziju voornemen moeten blijven, tot groot genoegen van zijne maag. De „Berliner Wespen" stellen een recruut voor, die in 't bijziju van Von Molkte wordt goedgekeurd. „Maar Excellentie," zegt de militaire dokter, „do man ziet verschrikkelijk scheel uit beide oogeu!" Voortreffelijkgoedge keurd! Lieden, die tegelijkertijd naar het Oosten en het Westen zien, kunnen wij juist nu bizon der goed gebruiken!" De chef van eeue groote meelfa briek speelde sinds jaren eeu heel lot iu de Prui sische staatsloterij, me.stal met geluk. Hij had de gewoonte de helft der winst onder zijn per soneel te verdeelen. Dezer dagen viel op zijn lot 60,000 Mark, en ook de helft daarvan ver deelde hij onder zijn werkvolk. Men kan zich voorstellen, hoe blij die menschen waren in den wintertijd zoo onverwacht eeu aardig som metje te krijgen. Aan de oevers van de Dnieper is eeue stad ontdekt. Op 5 werst afstand van het dorp Bielszerck bevonden zich ruïnen, eu deze zijn thans voor het eerst onderzocht. Men vond over blijfselen van regelmatig aangelegde straten, grond muren. van huizen eu ruimten, die met kolen, potscherven eu stukken van beenderen gevuld waren, alsmede waterluizen, huisraad, fragmen ten van standbeelden, Grieksche munten met het opschrift Olbia. Zeer waarschijnlijk lag op die plek de oude stad van dien naam. Als de overige 9/io van de ruïne zullen zijn opgegra ven, zal men er zeker vrij wat meer van weten. Te Rotterdam h e b b e n o n g e v e e r 300 abonués der Bell-telepkoou-Mij. geteekend voor tariefverlaging, terwijl 110 firma's bereid zijn tegen verminderden prijs nieuwe of meerdere aansluiting te nemen. Er is nu sprake van de uitvoering van een plan, om den waterval van de Niagara te gebruiken als beweegk'acht ter ontwikkeling van de noodige electriciteit voor de electrische verlichting van de stad Buffalo. Werktuigkundi gen bereKenen, dat de 2,050,000 gallon (een gallon 41/s liter) welke daar per seconde val len, 7 millioen paardekrachten vertegenwoordigen. Het weik zou 5 millioen dollars (ƒ12,500,000) kosten. Men hoopt reeds iu Januari a. s. er mede te kunnen beginnen. Frankrijk bezit het meeste goud- geld van alle landen. Men schat den voorraad gemunt goudgeld van alle Staten ter wereld op 18 milliarden, en daarvan heeft Frankrijk alben een vierde gedeelte: 41/a milliard. Eugeland volgt in dit opzicht op het Frausche gemeenebest; het heeft 3 milliarden goudgeld. Duitsckland heeft slechts 18 millioen gouden muntstukken. De tunnel onder het Kanaal, tus- schen Engeland eu Frankrijk, welks uitvoering, zooals meu weet, begonnen, maar weder gestaakt werd, komt nu iu Engeland weder meer ter sprake. Sir William Watkin heeft, iu eene vergadeting van aandeelhouders der onderneming, verklaard, dat het reeds voltooide gedeelte van de tunnel (2000 meter ouder de zee), volkomen droog ge bleven is, en dat de kalksteen, waardoor zij ge boord is, niet afbrokkelt, maar, aan de lucht blootgesteld, harder wordt. Er zal overgegaan Naar aanleiding van den afloop der stemming over de begrooting van oorlog in de Tweede Kamer wordt aanDc Tijd medegedeeld het vol gende: Huismiddeltjeom, eene bedreigde Begrooting te doen aannemen. Neem het eeu of andere nieuw privilege voor het openbaar onderwijs, trek daarvoor een post uit op uwe begrooting, welke post, natuurlijk, door de Linkerzijde gretig wordt aangenomen; dwing zoodoende de Rechterzijde (die plan had voor uwe Begrooting te stemmen, waardoor de liberale meerderheid (die plan had uw Begrooling af te stemmen) gedwongen wordt, die aan te nemeD, en klaar is Kees. Probatum est. Weitzel invenit (Weitzel vond het uit). Gericke neglexit (Gericke verzuimde het). De leus van Underbergs Maagbitter: O c c i d i t qui non servat. (YVie nitt oppast, raakt er mee van de been) is ook op dit recept toe passelijk. De heeren liberalen en anti-katholieken hebben thans een andere leus aangenomen, 't ls nu niet meer: „Het clericalisme is de vijand. Wij hebben het enkel tegen de uitramontanen. Het zijn enkel de Jezuïeten, die ons, liberalen, hindereu". Neen, men komt in Italië, waar de Regeering nochtans eene katholieke wil ziju, met eeue leus voor den dag, die voor de niet on- noozelen sedert lang maar al te duidelijk was. Thans heet het vlak weg: „Het Katholicisme is de vijand". Ja, heeren, dat wisten de Katholieken reeds lang. Deze staan u overal in den weg. Zij willen niet mee door dik en duu. Het Katholicisme kent nog een anderen God dan den Staatsgod. Daarom zijn ze onhandelbaar. Daarom laten zij zich niet kneden en boetseeren, zooals de kleine Jupiters dit zouden willen. Iudien het Katholicisme had opgehouden te bestaan, zou men met de anderen gauw klaar komen. Tegen broodkorfwetten ziju enkel de Katholieken bestand. Al hangt men den brood korf ook zoo hoog, dat de Katholieken er on mogelijk bij kunnen, daardoor krijgt eene Re geering ze toch niet tam. Dat heeft Von Bismarek maar al te goed ondervonden eu ondervindt het nog dagelijks. Het ideaal voor den Rijkskanselier was voorzeker eeue Regeering met eene Siaatskerk, zooals iu Rusland. Dan kon hij het volk kneden en buigen zooals hij het verlangde. Waar de staatswetten de noodige uitwerking misten, daar kon men de geestelijke macht er voorspannen, zooals iu Rus land, waar, door de popen zelfs, in al de Griekfche kerken op bevel van den Czaar de eucykliek van Z. H. Paus Leo mi, over het socialisme is voorgelezen. V. W. Curieus zijn de redenen, zegt Het Dagblad, die De Vrije Pers opgeeft, waarom de uitgave wordt gestaakt: haar zakken waren ledig. Dus niet genoeg belangstellende lezers? O ja, geabon neerde!: eu advertentiëu in oldoeude hoeveelheid, maar zij werden uièt betaald. Uit onmacht wellicht? Neen, uit onwil en omdat de admi nistratie geen tijd had cm behoorlijk voor de iukasseeriug te zorgen! Zal De Vrije Pers dan niet meer opstaan: De directeur-uitgever hoopt het nog: als de achter stallige betalers nu nog maar willen opkomen; eu bovendien, hij heeft zich om steun gewend tot eenigszins bemiddelde mannen. Hier wordt dus ook alweei redding verwacht van dat verfoeilijk kapitaal! Het allercurieuste zou nog zijn, als dit kapi taal zich inderdaad eens beschikbaar ging stellen om zijne doodvijanden op de been te houdeu! Bij het voortgezet debat in de Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrootiug, was de Minister ongezind tot herziening van de wetge ving op het Stoomwezen. Hij verklaarde bij de afdeeling Posterijen, dat het overleg over ver mindering van het Indisch briefport voortduurt, en dat onderhandelingen over verzending van Duitsche mails met de dagstoombooten der maat schappij „Zeeland" door den Minister van Bui- tenlandsche Zaken worden gevoerd, hetgeen den heer Van Bylaudt zeer verwonderde, daar vioe- ger die verzending als zeker was voorgesteld. Met 42 tegen 17 stemmen is het Hoofdstuk Waterstaat aangenomen. Na discussie is met 49 tegen 16 stemmen aangenomen het ontwerp tot bekrachtiging van de provincialen hondenbelasting in Limburg. Het Hoofdstuk Onvoorziene Uitgave is aange nomen met algemeene stemmen. De politie te 's-Gravenhage waal- schuwt het publiek, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekking met De Engelsche Veldmaarschalk Lord Napier van Magdala is benoemd tot Constable van den lower te Londen, in plaats van deu on langs overleden Sir R. J. Dacres. De voordeelen van dezen post eene sinecure zijn eene jaar wedde van 500 (ƒ6000) en vrije woning iu den Tower. De krijgskunst heeft haar laatste woord nog niet gesproken. Ternauwernood is het nut gebleken van de postduif, hoofdzakelijk voor belegerde steden, of men zoekt naar een afdoend middel om haar te bestrijden. Dat middel meent men thans gevonden te hebben in den valk, de geliefkoosde jager in de middeleeuwen. Te Parijs verscheen dezer dagen (librairie Pairault) eeu degelijk handboek over het africhten van valken, waarin tevens wordt aangetoond, hoezeer van deze dieren partij zou zijn te trekken in oorlogs tijd. Iu Duitsckland is men reeds eene schrede verder gegaan. Daar toch bestaan reeds eenige valkerijen tot onderhoud en africhting vau zoo genaamde boomvalken, waaraan door de overheid bizondere zorg wordt besteed. Te Loosdrecht is eene werkstaking uitgebroken onderde nachtwachts. Eenige personen uit de buurtschap Mijnderne, die, even als alle iu de termen vallende mannelijke inge zetenen, overeenkomstig de plaatselijke verorde ning, met een hiertoe aangesteld persoon deu dienst van nachtwaker bij beurten moeten waar nemen of doen waarnemen, hebben er voor be dankt. Aanstonds is echter door den Burgemeester in den dienst voorzien, terwijl bij verdere weige ring de rechter er bij te pas zal dienen te komen. Op de Duitsche spoorwegen is nu het verkeer, dat door de sneeuw gestremd werd, hersteld. Ook in Frankrijk is de toestand weder beter geworden. Men vreest nu echter op ver scheidene plaatsen voor overstrooming tengevolge van den dooi. In Noorwegen is aan het leger een formeel schaatsenrijderskorps toegevoegd, dat, evenals de Duitsche Ulauen en de Russische Ko- zakkeD, bepaaldelijk tot uitvoering van snelle bewegingen wordt gebruikt. Het telt in vredes tijd 500, iu oorlogstijd 800 man. Dit korps is door middel van zijne schaatsen, die inzonder heid voor de ijspaden op de bergen ingericht zijn, in staat bij kleine afdeelingen plotseling te voorschijn te komeu en even snel weder te ver dwijnen. Bij oorlog waarvoor hit zoo geluk kig gelegene land echter weinig gevaar loopt zou dit korps zeker uitstekende diensten kunnen bewijzen. Van de vlugheid dezer rijders levert het heldenstuk van een koerier, die van Körars naar Drontheim reed, eeu bevvijs. Hij legde een weg var. 25 Duitsche mijlen in lSi/2 uur af, wat iemand, die niet tot het korps behoort, hem bezwaarlijk zou nadoen. Meu bedenke slechts dat een paard iu draf gemiddeld 2,2 Meter in de seconde aflegt, terwijl deze rijder 3 Meter in elke seconde voortgleed, alsook, dat men een paard geen achttien uren aaneen kan laten draven, zon der het volkomen te bederven. Een Engelsch landeigenaar, Bar g- graaf Cranbrook, heeft wegens de treurige tijds omstandigheden, zijne pachters in Kent eene pacht- vermindering van 30 percent toegekend. Vr ij dag-avond i omstreeks 6 uur, terwijl de Eerw. heeren Geestelijken te Gul pen nog bezig waren met biecht-hooren, kwam één zwerver van zeer verdacht uiterlijk het kerk gebouw binnen. Zijne eerste bezigheid was, om de aanwezige offerbussen in oogenschouw te nemen. Hij liet iu elke bus iets vallen, waarschijnlijk om naar '1 geluid te hooren, of er geld in was, om aldaar naderhand zijn slag te slaan. De po litie, onmiddellijk van de zaak verwittigd, nam hem eenige oogenblikken later gevangen. Hij gaf op van beroep muizenvallenmaker te zijn en Hon garije als geboorteland. Volgens zijne kleediug maakte hij deel van deu Zigeuuer-troep, welke nabij Eisden kampeert. Bij visitatie vond men hem iu 't bezit van een scheermes, oene schaar, eeu mes eu een groote ïware nijptang. Hij werd deu volgenden dag over de Duitsche grenzen gebracht. Barones en kindermeid, schijnt niet goed vereenigbaar te wezm. Althans de Ba rones De Batz maakte dezer dagen een rijtoer in gezelschap van de Prinses Elizabeth, dochtertje van den Oostenrijkschen Kroonprins, in een der parken van Weeuen. Hoe htt kwam, weet uei nitt, maar het portier van het rijtuig ging optn en het kind viel voorover op de keien. Het is als een wonder te beschouwen, dat zij niet de minste kwetsureu bekwam. Alhoewel de Baron, s de schuld geeft aan madame Tomaschek, die ook in het rijtuig zat, in de hoedanigheid van kindermeid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2