nieuwe m1071. Zondag 2 Januari 1887. 12de Jaargang. Nieuwjaar. BUITKlNL AN 1), Liefde en plicht. Het wordt bevestigd, dat de Engelsche Regeering, iu baar antwoord op de beken de circulaire der Porte, heeft geweigerd hare goedkeuring aan de candiaatuur van den Mingreliër te hechten. Zij noemt voorts de verkiezing van eeu Voist vol strekt niet zoo dringend als b. v. de be slissing der Oost-Ruraelische qnaestie. marwhi mm IT. ABOMEMEOTSPSIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem- 3 £,JM AIS TIEN DRA j AGITE MA HOE AGITATE. PRIJS DER ADVERTEHTIÉN Van 1—6 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P ES S LAUBET. Nog slechts weinige uren en het jaar, dat wij met zooveel hoop begonnen, be hoort tot het verledene. Het oude jaar is dan verdwenen in de onmetelijke eeuwig heid ën het nieuwe jaar, het jaar des hei la 1887, heeft een aanvang genomen. Vol blijde hoop zien velen ook dit jaar te ge- moet, andereu verbeiden het slechts in bange verwachtingen. Wat zal het nieuwe jaar ons brengen? Zal het voor ons ge lukkig zijn? Zoo vragen wij, nu we gereed staan den dorpel vau den nieuwen jaar kring te overschrijden. Doch wie kan hier op een bevredigend antwoord geven? De toekomst is voor ons verborgen; met een oudoordringbareu sluier heeft de Voorzie nigheid in hare wijsheid de toekomst'ge diugeu omhuld eu de mensch kau aan de raadsbesluiten vau den Almachtige niets veranderen; zij worden met onveranderlijke zekerheid ten uitvoer gebracht. De mensch moge daarnevens zijne plannen maken, bi] kan luclitkasteelen bouwen, doch de Al machtige beslist; wat Hij zegent, gedijt; al het overige vergaat eu wordt verdelgd. Voor den eene zal de toekomst geluk, vreugde eu zegen brengeu,voor den andere lijden eu beproeving. In den loop vau het nieuwe jaar zal er menige bittere traan vloeien, menige diepe smart zal meuschen- harten verscheuren, maar ook veel leed zal in vreugde veranderen, vele tranen zulleu ongetwijfeld worden gedroogd. Noodkreten en jubelklanken zulleu afwisselend worden vernomen; hier zal de hoop in vervulling komen, giuds zullen smartelijke teleurstel lingen de menscheu treffen en velen zullen van deze aarde worden opgeroepen, om voor den eeuwigen, rechtvaardigen Rechter rekenschap te geven van de hun verleende talenten, gaven en genade. De onzekerheid van ons lot, de machteloosheid van deu mensch tegenover de hoogere macht der eeuwige, alles besturende Voorzienigheid, moet ons er toe leiden al onze hoop eu wenschen, al ons leed en onze zorgen vol vertrouwen in de vaderhand vau God te leggeu en wij moeten deu Almachtige in al onze ondernemingen om hulp smeeken, opdat onze werken ten goede gedijen en voor de eeuwigheid vruchten dragen, die nooit vergaan, en aan geene verauderiug zijn onderworpen. Mocht dus ook in dit jaar, als steeds, vreugde en droefheid ons deel zijn, dan moeten wij alles als beschikking van God aannemen; wij zullen ons door het ongeluk niet laten ontmoedigen, doch veeleer de beproevingen, door geduldige, ootmoedige berusting, tot ons eeuwig heil eu zegen on dergaan; wij zullen ons echter ook niet laten verblinden door den voorspoed en het geluk, doch het goede, dat ons wordt toegezonden, de goederen, die ons ten deel vallen, met onze minder gelukkige tnede- FEUILLETON. 16.1 (Vervolg). Doch niets kon haar nog tot zingen aanspo ren. E'en als lvaar vader bezat zij eene groote voorliefde voor klassieke oudheden, en zij gaf waarlijk groote sommen uit, om ergens een voor werp van waarde te koopen. Zij was jong en rekende niet met de toekomst, haar ontbrak de hoofdzaak: een wijze en verstandige raadgever. Het waren uren van geluk voor haar, als Max voor een paar dagen op bezoek kwam. Wel is waar, had hij nooit een woord van liefde tot haar gesproken, doch zij twijfelde niet, dat hij haar meer dan eene broederlijke liefde toedroeg. Waarom spreekt hij er niet over? vroeg zij zich af, toen hij van haar afscheid genomen had. Als het soms het verschil in deu Godsdienst was, kon deze hinderpaal toch uit den weg ge ruimd wordenzij wilde gaarne gelooveu, wat bij geloofde. Aldus ging de tijd met reuzenschreden voorbij menschen deelen eu daardoor nieuwen ze gen en geluk voor tijd en eeuwigheid Dach ten te verkrijgen. Wat leed ook het nieuwe jaar ons zal aanbrengen, wij zullen het gemakkelijk dragen, als we onzen blik ge vestigd houden op God eu in alle droe vige omstandigheden uitroepen: alles komt van God; Ziju heilige wil geschiede! Vertrouwen we derhalve op den Almach tige. Onder Zijue hoede, ouder Zijne be scherming kan ons geeu werkelijk leed ge schieden; alles zal ten slotte ons tot heil eu zegeu verstrekken. Doen we steeds on zen plicht, volbrengen we in 't vertrouwen op de beschermende hand van God onze taak en laten we voor het overige alles over aau deu alwijzeu, alle3 regelenden en alles besturenden God. Dat al onze lezers en lezeressen en alle overige menschen in dezen geest het nieuwe jaar beginnen, dat allen met een vast en onwrikbaar vertrouwen hunne wenschen en verlangens slechts aan Gods vaderhart openbaren, dat is onze eerste en innigste weusch; dan zal het nieuwe jaar ongetwij feld, eeu zegenrijk eu heilvol jaar voor al len zijn, ook dau wanneer niet alle ver wachtingen eu alle hoop op die wijze zullen vervuld worden, als wij wenschen eu ver langen, of zooals wij er deu Almachtige om vragen, maar zooals het voor ons eeuwig heil goed eu nuttig is. Niet altijd immers is het aardsche goed, den menschen heilzaam eu dienstig. Het goud wordt iu het vuur gelouterd; eveuzoo de meusch iu lijden en wederwaardigheden. Ook is niet altijd datgene, wat ons hard en moeilijk en als een ongeluk toeschijnt, een werke lijk kwaad. Slechts de alwetende God weet wat goed voor ons is. Dat nu alle meu- scheu alles verkrijgen, wat werkelijk goed en heilrijk voor hen is, dit is de weusch, dien wij al onze lezers en lezeressen bij deu aanvang van bet nieuwe jaar van harte toeroepen. Moge Gods zegenende hand op lieu rus ten, moge Zijne genade en gaven iu rijke mate hun teu deel vallen; moge Zijue machtige bescherming de heilige Kerk in het lijden eu de rampen, waaronder zij thans gebukt gaat, sterkeu eu bewaren eu mogen de zegeningen vau den waren vrede ons aller deel worden. Verdrijven we de al te sombere eu zorg volle gedachten uit ons brein bij den aan vang van het nieuwe jaar. De Kerk noemt het eeu jaar des heils. Eu een jaar des heils zal het ook voor ons zijn, als wij er ons naar willeu gedragen. En al worden ook niet al onze wenschen vervuld, toch hebben de heil- eu zegenweuschen, die jong en oud, groot en klein, aim en rijk elkan der van jaar tot jaar toevoegen, recht van bestaan. Trouwens tegen alle teleurstellin gen, welke het nieuwe jaar ons ongetwij feld zal op leveren, hebben wij een genees middel, eeu wapen ontvangen. Eu dit wa- eu reeds waren er tivee jaren na den dood van Helmbusch verloopen. Carola droeg thans als Zuster Angela het ordekleed en hare brieven spraken van eeu vrede, dien de wereld niet geven kan. Op zekeren dag was Max weder op bezoek naar Frankfort gekomen. Sara had hem geschreven, dat zij zijn raad in eene belangrijke aangelegen heid noodig had. Dat hij hieraan met allen ijver voldeed, spreekt van zelf. Zijne steeds toene mende praktijk veroorloofde hem echter slechts drie dagen vaeantie. Hij vond Sara bekoorlijker dan ooit eu verzocht haar kort voor zijn vertrek, hem ten afscheid nog een lied te willen zingen. Zij neeg het hoofd en lachte op eene eigenaardige wijze, daarna trad zij naar hare schrijftafel, zocht een wijle in hare schrijflade, tct zij ein delijk een geel geworden notenblad in handen kreeg eu zette zich alsdan voor de piano. Na een schitterend voorspel klonk in smeltende tonen het liefelijke Salve Regina, de bede der lijdende menschheid tot de Hemelkoninginna, dat zij eens als kind op den 1 Mei zoo bekoorlijk gezongen en hetgeen zij van dien tijd af als een kostbaar keinood zorgvuldig had bewaard. Max stond tegen een pilaar geleund en schuee ten deele aan de wereld onttrokken, zoo zeer trof hem het heerlijk gezang en uit het diepste pen heet: tevredenheid, en wel die tevre denheid, welke de meusch iu deu huiselij- keu kring, ver van de woelingen der wereld vindt, die hem rust geeft iu deu harden strijd voor het bestaan. Wij Katholieken hebben bovendien nog een talisman, dien we ook iu het nieuwe jaar medeuetneu. Het is de hoogheilige naam van Jezus. Hij zij onze beschermer en onze toevlucht iu leven en dood. Onder de bescherming vau dezen Goddelijken r.aam zijn wij goed geborgen. Hij is het beste en zekerste wapen tegeu al onze vijanden. Tot Hem moeten ouze eerste gedackteu iu het nieuwe jaar zich verheffen, tot Hem, deu Koning der eeuweu, iu Wien wij leven eu zijn. Trachten we ons iu het nieuwe jaar meer eu meer te heiligen. Eu geheiligd zullen we worden door onze beste krach ten iu 't werk te stellen God volmaakt lief te hebben. Dat er geeu dag voorbij ga, waarop we niet iets goeds gedaan hebben, iets voor de eeuwigheid hebben verricht. Of zou de heidensche Keizer ons moeten beschaamd maken, die verklaarde, dat hij eiken dag als verloren beschouwde, waarop bij niet iets goeds bad tot staud gebracht? Hoe meer we ons heiligen, hoe spoediger zal ook de dag der overwinning van onze O O H. Kerk over het tailooze leger barer vij anden aanbreken. Als trouwe zouen en kinderen onzer H. Kerk zullen wij dus met haar strijden voor al hare rechten en vrijheden. Iu zaken des Geloofs en der zeden toch erkennen wij geene andere macht dau Rome. Wij zulleu dus ook iu het nieuwe jaar met goeden moed tegeu de vijan den der Kerk blijven strijdenen in dien strijd volharden tot zoolang wij hebben over- wouueu. Het Kruis eu de waarheid toch zullen eenmaal zegepralen. Ia dezen geest en in den geest van liefde, offervaardigheid eu toewijding, wen schen wij al onze hooggeachte lezers en lezeressen eu al die beu lief en dierbaar zijn, een gelukkig, eeu heilvol en eeu zegenrijk Nieuwjaar. Prins Von Bismarck zou, naar gemeld wordt, op dit oogeublik ziju uiterste krach ten beproeven voor het doen tot stand ko men van een compromis tusschen Rusland en Oostenrijk nopens de Bulgaarscbe quaes- tie. Dat hij wel moge slagen, wenscht zsker ieder, die den vrede van Europa wil ge handhaafd zien. Van onderscheidene zijden worden er bij den Rijkskanselier eu den Rijksdag verkla ringen ingezonden, zoowel van instemming met, als vau protest tegeu de houding van den Rijksdag ten opzichte van het ontwerp der legerwet. Zoo bijv. nu onder anderen van de algemeens vergadering der vrijzin- nige partij in het groothertogdom Hessen, zijns harten steeg een smeekgebed tot de Moeder des Heeren voor het arme meisje, dat hij in de dagen dor kindsheid als zuster zoo trouw had bemind. Toen de laatste toon weggestorven was, zeide hij, terwijl hij Sara de hand drukte: „O, welk eene vreugde verschaft gij mij door dit lied, Sara; ik waande mij woder in de rozige dagen onzer kindsheid. Wie toch steeds kind koude blijven! De toenemende jaren veranderen zoo veel in onze verhoudingen en inzichten 1" „Ik wist, dat dit lied u genoegen zou doen, antwoordde Sara. Zeker, toen was het (v-n heer lijke tijd, wij kinderen waren ééne ziel. Herin nert gij u nog de schoone passage uit de H. Schrift, waar eene dochter van ons volk tot hare schoonmoeder zeide: „Uw volk is mijn volk en uw God is mijn Godl" Destijds zeide het Carola en nu zeg ik liet: „Waarom zouden wij eenmaal niet hetzelfde zeggen?" Zij zweeg en in hare blikken lag de uitdruk king eener teedere bede; Max echter was het U moede, als opende zich plotseling oen diepe afgrond voor zijne voeten; hij kuste Sara's hand en ijlde heen naar liet station, alwaar hem in het eerstvolgend uur de trein naar zijue woon plaats terugvoerde. Sara gevoelde zich zoo gelukkig, als zij nog nooit was geweest: ach, zij dacht er in de vorste die er op aandringt dat er alsnog behoor- lijk tijd zal worden genomen om verder alles nauwgezet te kunnen onderzoeken. Prins Wilhelm, de oudste zoon van den Duitschen Kroonprins, zal gedurende dezen winter afwisselend werkzaam ziju aan de belangrijkste Departementen vau Algemeen Bestuur, om bekend te worden met deu gang van zaken. Het blijkt nu, uit de Duitsche La Plata Zeitung, dat in de vorige maand de cholera op enkele plaatsen zeer hevig gewoed heeft, ondanks de officiëele tegenspraak. Te Ro- sario, een stad van 40,000 inwoners, heeft de ziekte eeu erkend epidemisch karakter; daar stierven aau 't einde der vorige maand gemiddeld 40 a 50 personen daags. De Bulgaarscbe deputatie te Londen aangekomen had eene bijeenkomst met Lord Iddesleigh, die haar allerhartelijkst ontving, haar de verzekering gaf van Engelauds sympathie en haar uitnoodigde hem op ziju kasteel bij Exeter te kotneu bezoeken. De deputatie heeft de uitnoodigiug aange nomen eu zal als zij liare zending volbracht beeft, naar Parijs vertrekken. Het bericht dat zij aldaar reeds is geweest, is onjuist. De Engelsche ministeriëele crisis schijnt nog altijd geene schrede verder tot hare oplossing te zijn gekomen. Salisbury dat weet meu is met Ilartiugton in onder handeling, maar dat de Whig met deu Torg tot overeenstemming kunnen geraken, ge looft eigenlijk niemand. Eeu zonderlinge band, zuiver negatief, is het altijd geweest, die de partij van Salisbury met de Unio nisten verhoud, eu waarmede wel eene kunstmatige parlementaire meerderheid, maar geen duurzaam landsbestuur kan sa- mengehecht worden. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de onderhandelingen zullen mislukken, eu voor dat geval, heet het, zal Salisbury der Koningin aanraden tot eene Parlements- ontbindiug over te gaan. Een telegram uit Mandplay bericht, dat de Engelsche expeditie, die zich meester moet makeu vau d9 robijn-mijnen, haar d iel nadert. De inlanders ontvangen de leden wel met geweerschoten, maar trek ken toch meer en meer terug. De Prausche Regeeriug heeft hare toestemming gegeven tot het houden van stierengevechten, ten voordeele van de slachtoffers der overstroomiug in het Zui den. Deze toestemming is eene concessie aau de radicalen. De belangstelling voor de schoolbataljons te Parijs vermindert. Men vreest, dat deze verte niet aan, welk eene bittere smart haar binnen weinige dagen te wachten stond. Als in een droom keerde Max in zijne woning lerug en sloot zich in zijn studeervertrek op. Het was eeu harde strijd, dien hij daar, afge scheiden van elk menschelijk wezen, te strijden had. Sara's woorden hadden hem plotseling de oogon geopend.Eene onbeschrijfelijke zaligheid ver vulde hem bij de gedachte, dat Sara hem be- mindeen dat zij, zooals hare laatste woorden het genoegzaam te kennen gaven, bereid was, met hem hetzelfde Geloof te belijden. De vurigste weusch zijns harten werd daardoor vervuld; hoe heerlijk zou zich Sara's karakter ontwikkelen, als het door den Godsdienst voor het goede en schoone werd bezield. Doch nu ontstond er een twijfel, die al zijne droomen van liefde en geluk vernietigde. Was het eene dieps en innige overtuiging of slechts de liefde voor hem, welke Sara aanleiding gaf van geloof te ver anderen? vroeg hij zich af. Het antwoord viel niet bevredigend uit. Max was een trouw eu ijverig Katholiek, die mot een streng geweten zijn doen en laten naar Gods inzichten inrichtte en daaraan vasthield. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1