Ilijvoegsel beboerende bij de NIEUWE van Zondag 2 Januari 1887. Parlementaire vergoeding. Wij lezen in een Frausch blad de vol gende lijst van traktementen, getrokken door de Senatoren en Volksvertegenwoor digers der verschillende parlementaire lan den. De Frausche Senatoren en Afgevaar- den trekken per dag 25 fr. Hoe langer die heeren dus den zittiugstijd rekken, hoe grooter de bezoldiging is. In België hebben de Volksvertegenwoor digers eene maandelijksche toelage van 420 fr. In Denemarken werken de leden van den Landsthing voor 9 gld. per dag; in Portugal worden de pairs en afgevaardig den met 836 per jaar betaald. De Zweed - sche Regeering betaalt slechts degenen der Parlementsleden, die present zijn. De Zvveed- sche Kamerleden trekken allen, voor een zittingstijd van vier maaudeu, 835; maar. voor eiken dag, dat zij absent zijn, wordt hun 6,75 afgehouden. Ook is de Kamer altijd bevoegd om te stemmee. In Zwitserland trekken de leden van den Bondsraad dagelijks 6,20, te betalen door de Bondsschatkist. De leden van den Staats raad ontvangen 3,75 tot 25. Iu Noor wegen, waar de zitting regelmatig zes we ken duurt, worden de leden van den Storthing met 6,25 per dag betaald. Iu Italië worden de Senatoren en Afgevaar digden niet betaald, maar zij hebben recht op kosteloos vervoer op al de spoorwegen van het land, en genieten bovendien aller hande voordeeleu en privileges; hetzelfde doet zich in Spanje voor. In Griekenland trekken de Senatoren 250 gld.de afgevaardigden 125 gld. per maand. Iu Oostenrijk is de parlementaire ver goeding even groot als die van Frankrijk: 12,50 gld. per dag. De leden van het Lagerhuis in Enge land en den Rijksdag in Duitschland trek ken niets, hebben er geen 't minste voor deel bij, mogen hun eigen reiskosten beta len, kortom, bekleeden eenvoudig een eere- post. In de Vereenigde Staten trekken de Se natoren en Congresleden 2600 gld. per jaar; boveudien krijgen zij vergoeding voor hunne reiskosten. Het koken van rundvleesch.. Hierover heersehen bij de meeste huis vrouwen nog tamelijk onbeduidende be grippen. Gewoonlijk verlangt men in eene huishouding, dat eene hoeveelheid rund- vleescli tegelijkertijd eene goede soop en een smakelijk gerecht zal opleverenBeide laat zich ecliter niet goed vereenigen. Rundvleesch, waarvan raeu een werkelijk goede soep verkregen heeft, is gewoonlijk zoo uitgetrokken, dat het droog, draderig, taai, onsmakelijk eu tevens moeilijk te verteren wordt. Aan den andereu kant kan men geen goede soep verkrijgen, als men malseh, krachtig en smakelijk vleesch heb ben wil. Beide uitkomsten kan men echter op de volgende wijze bereiken. Wil men goed smakelijk vleesch behouden, dan moet men het iu hard kokend water op het vuur zetten en zoo een tijdlaug L.ten koken. Legt men vleesch iu kokend water, dan stolt de eiwitstof, die in alle vleeschsoor- teu iu groote hoeveelheid voorhanden is, en vormt om het vleesch eene buitenste, moeilijk te doordringen laag, die de in werking van het water op het vleesch ver hindert Het laatste wordt daardoor zoo weinig uitgetrokken, dat het alle kracht eu sappigheid behoudt. Komt het dan iu de huishouding meer op het vleesch zelf aan dan op de soep, dan moet men het ver- sche vleesch met kokend water te vuur zetten. Wil men daarentegen esne soep hebben, die zoo krachtig mogelijk is, dan zet men het vleesch met koud water op. in dit geval nl. worden de losse stoffen, voordat het eiwit nog gestold is, in groote hoeveelheid door het water opgenomen en men verkrijgt daardoor eene smakelijke, krachtige soep. De E igelscheu zijn door de praktijk hiermede wel bekend. Soep wordt iu Engeland slechts zelden gebruikt en het rundvleesch wordt iu alle stauden bijna alleen gebraden gegeten. Bij het bra den vormt zich nl. evenzeer eene laag ge- stolte eiwitstof, 't geen verhindert dat het vleesch zijne kracht en sappigheid verliest. Wordt echter in de beste Engelsche huizen soep gebruikt, dan komt het uitgetrokken vleesch toch nooit op tafel. Sedert men het vleesch-extract bezit, is het echter moge lijk tegelijkertijd goed vleesch en goede soep uit dezelfde hoeveelheid rundvleesch te bereiden: terwijl men het laatste met kokend water op het vuur zet„ doet men nl. in het vleescbuat eene kleine hoeveel heid vleesch-extract, dat alle voedende en smakelijke bestauddeelon bevat eu zoodoende verkrijgt men toch goede soep. Om overi gens taai vleesch toch malsch te koken wordt door eeiiige koks aangeraden, na het afschuimen, op eeu9 hoeveelheid van acht pond vleesch een lepel brandewijn te gieten. Daardoor zou men liet taaiste vleesch toch malsch maken, zonder dat dit in 't minst naar brandewijn smaakt. Hetzelfde verkrijgt men door bijvoeging van brand netel-bladeren. GEMENGDE BERICHTEN. HAARlïiSIJfll POIIRAIT. jmuMi iiiii—i ii Ook pleizierig\ Een onderwijzeruit Den Helder zat met een 5tal personen in den trein. Aan het Centraalstation te Amsterdan ge komen dreigde een van zijne raedereijigers, die hem voor Domela Nieuweuhuis aanzag, hem een pak slaag te zullen geven. De onderwijzer vond het raadzaam de politie van die attentie kenni3 te geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5