NIEUWE Mo» «>74 Dirderdag 13 Januari 1887. 12de Jaargang. Het gevaar van een ontwik keld proletariaat. BUITEN LAN I), Liefde en plicht. H14MIMI COVftAIT. ABONNEMEBTTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afsonderljjke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem* AGITB MA NON AGITATE. PSIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERB k LAF1IT. De wegens zijne geleerdheid bekende Professor Dr. J. Conrad te Halle, publi ceerde onlangs in een der Duitsche bladen een opstel over »het gevaar van een ont wikkeld proletariaat in onze dagen.* Of schoon de daarin beschreven feiten en om standigheden meer bepaald betrekking heb ben op Duitschland, achten wij bet niet ondienstig het artikel onzen lezers mede te deelen, omdat in vele opzichten de toe standen in ons dierbaar vaderland, ten aanzien van een ontwikkeld proletariaat, gelijk zijn aan die iu het naburige Germa- nië. Ook in Nederland neemt bet aantal rechtsgeleerden, geueeskuudigen, leeraren van het middelbaar onderwijs in zoo booge mate toe, dat men niet zonder bezorgd heid voor de toekomst die toeneming gade slaat. Nog onlangs werd door een der liba- rale dagbladen in Nederland op bet over- groote aantal leeraren van bet middelbaar onderwijs gewezen en volgens het oordeel van dit blad was de kans om eene betrek king te krijgen voor hen, die in 't bezit zijn van eene acte voor middelbaar onderwijs, lang niet gunstig. Voor velen zou de ge- kozeu carrière niets dan teleurstelling op leveren. Dezelfde toestanden nemen we ook waar bij bet personeel van het lager ouderwijs. Vele oudere en jougere onderwijzers zien te vergeefs uit naar eene betrekking, dis hen in staat stelt om in de behoeften van zich zeiven of van huu gezin te kunnen voorzien. Sommigen verleenen reeds huuue diensteu gratis, ten einde bij eene even- tuëele vacature bet eerst in aanmerking te komen, ja, eeuigen zien zich zelfs ge dwongentot een arbeid hunne toevlucht te nemen, die bun op de normaal-of kweek scholen allerminst werd geleerd. Nadat Professor Conrad de algemeeue sterke toeneming der bevolking van Duitsch land beeft besproken, zegt bij bet volgen de: >De sterke toeneming der bevolking is 't meest te bespeuren in de meer ontwik kelde standen der maatschappij. In den laatsten tijd is er tussclieu vraag en aan bod van klassiek ontwikkelde personen eene kolossale wanverhouding ontstaan. De oor zaak biervan is gemakkelijk aan te wijzen; daartoe hebbeu we slechts den blik te slaan op de universiteiten. Terwijl vóór 1860 op de Duitsche hoogescholeu jaarlijks slechts ongeveer 13,400 jongelieden studeerden, klom dit getal iu bet tijdperk vau 1860 tot 1870 op 17,800 per jaar. Eu thans telt men op do gezamenlijke universiteiten van Duitschland 28,900 studenten. Inder daad een bedenkelijk cijfer In de laatste vijf jaren nam het aantal studenten 26 percent toe, terwijl de bevolking nauwelijks met 5 percent vermeerderde. Voor bet jaar 1870 telde men 40, thans 60 studenten op 100,000 inwoners. FEUILLETON. 190 Vervolg Aan hare jeugd en werkkracht was sij het ver schuldigd, dat zij de wisselvalligheden naars levens met gelatenheid kon verdragen; zij morde of klaagde niet en werkte met onverdroten ijver den geheelen dag door. Haar ontbrak slechts de vaste steun en een rustpunt, het vertrouwen op God en op het eeuwige leven en juist daarom voelde zij zich zoo verlaten en troosteloos, zoo danig, dat niemand haar ooit zag lachen. lutusschen ontwikkelde zich de kleine Selma uitmuntend onder de leiding der goede Zus ters en werd zij een zonnestraal in het leven barer moeder. Op zekeren morgen liet de kleine het hoofdje hangen en zeide. dat zij ziek was. De arme moeder verschrok en wijl zij zich niet anders kon behelpen, verkocht zij haar laatste kleinood om haren lieveling hulp te verschaffen. De spoedig geroepen geneesheer trok de schouders op en "schudde het hoofdhij kon slechts weinig Omtrent de afzonderlijke faculteiten kun nen we bier bet volgende vermelden. Vóór bet jaar 1860 telde men nauwelijks-3000 studenten iu de rechtsgeleerdheid. Iu 1883 werd bet hoogste getal, 5426, bereikt, 't welk thans tot 496Ó is gedaald. Deze ver mindering is echter slechts onbeduidend. In Pruisen worden thans jaarlijks ongeveer 300 rechtsgeleerde ambtenaren benoemd. Iu 1882 voldeden er echter aan bet staats examen 537, iu 1885 622, dus meer dan bot dubbele aantal rechtsgeleerden, die op eene benoeming kunnen rekenen. Iu 1875 telde men in Pruiaischeu Staatsdienst 1938, Referendarissen, than* 3724. In 1875 be stouden er slechts 220 iGericbtsassesso- reu* thans 1288. Tot in den laatsten tijd kou men aannemen, dat de studie in de geneeskunde nog de beste vooruitzich ten schouk. Dit nu is volstrekt niet meer bet geval. In Duitscblaud telt men op 't oogenblik 13,200 artsen. Ter vervanging van overledenen en ter coinpleteeriug van den voorraad, zooals de toeneming der be volking dit vereiscbt, zijn ongeveer 3500 ih 3600 studenten iu de medicijnen noodig. Dit is dan ook het getal studenten, die vóór 1870 feitelijk iu de geneeskunde studeerden; huu aantal hield nagenoeg gelijken tred met de juristen. Iu bet laatste halfjaar echter studeerden er iu plaats van 3600, 8465,dus 3500 meer dan het aantal studenten iu de rechten-Volgens een onlangs verschenen geschrift van Prof. Billroth bevonden zicli te Weeuen iu den zomer van het jaar 1879 778 medische studenten; iu 't zomerse mester van 1886 echter 2219. Iu Prui sen ziju jaarlijks ongeveer 250 geneeshee- reu ter completeering en ter uitbreiding van het gewone getal uoodig. Iu bet laatste jaar deden er echter 431 bet Staatsexamen, in ganscli Duitschland 882 tegen 620 vóór bet jaar 1870. Moeilijker dan bij de thans besproken faculteiten is bet, den overvloed bij de phslosophische met cijfers te betoogen, om dat deze faculteit zoo vele takken van studie omvat. Wij zullen slechts opmerken, dat ook iu deze faculteit in de laatste twintig jaren eene vierdubbele vermeerdering van studeerenden valt aan te wijzen. Het is trouwens van algemeeue bekendheid, welk eeu overvloed vau pkilologen, mathematici, pbysici euz. er in Duitscblaud bestaat. In de provincie Saksen moeten onderwijzers, die bet staatsexamen hebben afgelegd, jaren lang zonder bezoldiging onderwijs geven. Ouderwijzers in de wiskunde moeten na genoeg vier jaren wachten, alvorens zij eene bezoldigde betrekking krijgen en nog langer alvorens zij in de zekere haven van eene vaste benoeming zijn aangekomen. Het aautal leerlingen der technische hoogescholeu is vrij wel stationnair. Eeu feit is bet echter, dat in de jaren 1879— 1882 iu Pruisen 407 architecten bet staatsexamen aflegden,dat echter slechts 65 van dezen eene betrekking als architect machtig werden. 't Zou gemakkelijk zijn de wauverbou- hoop op herstel geven, binnen weinige uren zou het lot zijn beslist Dien slag overleef ik niet! riep Sara, terwijl zij het bleeke kind aan haar hart drukt» en haar gelaat met tranen bevochtigde. De kleine sloeg hare armpjes om den hals der moeder en fluisterdeTreur niet moedor, als ik sterven ga; in den hem-.l bij den Heven God zal het schoon zijn en omdat ik altijd braaf en lief geweest ben, kom ik er immers ook." «Kindlief, spreek zoo toch niet: gij breekt mij het harte. Neen, gij moogt niet sterven, dat leed zou mij het verstand doen verliezenl" Selma zwe-g en rustte uit. Daarop zeide zij plotseling. Als gij zoozeer verlangt, lieve mama, dat ik genezen zal, bid dan tot Maria de moeder van den Messias ga naar de Munsterkerk. Zie eens, de kleine Anna, die naast mij in de school zit, was voor eenige dagen ook ziek, zóó, dat de ouders meenden, dat zij zou sterven. Toen ijlde de moeder aanstonds naar den dom, wierp zich voor het beeld der Madonna op de knieën en riep: Lieve Moeder Gods, ik smeek u, maak mijn kind weder gezond. Zoudt gij dat ook niet kunnen doen, mama? j „Laat mij zulke taal nooit meer hooreu, dingen tusschen vraag en aanbod ook iu andere takken van beroep aan te wijzen; de hier vermelde voorbeelden zullen echter wel voldoende zijn om de bewering te rechtvaardigen, dat voor alle betrekkingen, waarbij hoogereoutwikkeling wordt vereiscbt, een overvloed van caudidateu bestaat zooals nog nimmer werd waargenomen. Dienten gevolge moet een enorm aantal liedeu, die, met opoffering van de beste jaren huns levens en van belangrijke geldsommen, zich eene klassieke vorming hebben ver schaft, jaren laug te vergeefs wachten op de eene of andere benoeming, welke, zoo ze door ben wordt verkregen, dan nog geenszins aan al hunne verwachtingen voldoet. Veel hoop op beterschap, zoo eindigt Professor Conrad zijn artikel, bestaat er niet. Integendeel de wanverhouding waar van wij spreken zal nog grooter worden, 't Is daarom goed op de wonde te wijzen zooals zij is, eu te trachten door Staat en maatschappij eene spoedigere en zachtere genezing te verkrijgen, dan bij eeu natuur lijk verloop te wachten staat. Niet alleen te Lubeck, maar ook te Hamburg, Altoua, Rendsburg, Neumün- ster en Scharlieide hebben huiszoekingen bij socialisten plaats gehad. Reeds is eeu schrijnwerkersgezel dieutengevolge te Ham burg gevangen genomen. De heer Goblet te Parijs beeft de leden der Bulgaarscbe deputatie op parti culieren voet ontvangen. Hij verklaarde, niets meer te kunnen zeggen dan betgeen de heer Fiourens had gezegd: dat Frank rijk sympathie gevoelt voor de vrijheid d«r volken, maar in de eerste plaats bedacht moet zijn op zijne eigene belangen en niet uit het oog mag verliezen, door welke banden de Bulgaren verbonden zijn aan de mogendheden, waarmede Frankrijk in vrienschappelijke betrekking staat. Hij kon slechts eene spoedige gunstige oplossing van de Bulgaarscbe quaestie weuschen, die voor geheel Europa eene van bron vau on rust is. Eeu 25 te Parijs gevestigde Duitsche socialisten hebben, onder voorzitterschap van een kleermaker, eene vergadering ge- houdeu, waarin besloten is eene vereeni- giug onder de benaming: Duitsche So- cialistenclub te Parijste vestigen. Deze vereenigiug is de eerste, die door buiten- landsche socialisten is opgericht iu Frank rijke hoofdstad. De Pauselijke Zouaveu eu de vrijwil ligers van het Westen hebben een nieuw bewijs van hunne gehechtheid aau den dap- pereu Generaal De Cbarette gegeven. Door onder elkander bijeengebrachte gelden, heb ben zij bet door den Generaal bewoonde kasteel la Basse Motte, bij Ohateuuneuf, eu de daarbij behooreude pachthoeven, zeide Sara zich van het kind afwendeDde. Doch toen de ziekte gedurende den dag in he vigheid tofiiam en het kind meer en meer naar adem verlangde, toen ijlde ook zij iu den angst haars moederharten naar den dom, alwaar de H. Bernardus eens den lof van Gods Moeder had verkondigd. Toen zij het schoone tempelgebouw binnentrad, scheen het haar toe, als ware zij iu haar huis. Het eerste, dat zij zag, waren de woorden „Salve Regina" in gulden sn gekleurde letters ter gedachtenis voor de geloovigen. Sara wist niet meer wie of wat zij was. Zij herinnerde zich al het schoone eu goede, dat zij in het huis vau Hulm- busch had gehoord: zij herdacht dezen dag, waarop men haar gezegd had: Maria, de Moeder van den Messias, is de dochter van uw volk; waarom zou zij dus haren bijstand voor de ge nezing van haar oenig kind niet inroepen Als zij groot en machtig is, dan kon zij haar zeker helpen, en aan dank zou het haar niet ontbreken. Sraeekend hief zij de handen omhoog en richtte eene stomme bede om genezing voor haar kind tot de H. Maagd, die zoo liefderijk op haar nederzag, terwijl eene zoete stem in haar bin nenste fluisterde: gij zult gehoor vinden. Plot— aangekocht en aan huu bevelhebber ten geschenke gegeven. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat de betrekkingen tusschen Rus land eu Oostenrijk in den laatsten tijd veel verbeterd ziju, waartoe vooral bijge dragen heeft bet in zeer welwillende woor den vervatte telegram van den Czaar aan deu Keizer op den Nieuwjaarsdag. Wel onderrichte kringeu te Weenen gelooven thans eerder aan eene vreedzame oplossing der Bulgaarscbe quaestie. Uit Rome wordt aan de Times gemeld, dat de Russische Regeering heimelijk een opstand voorbereidt voor bet aanstaande voorjaar op Creta en iu Macedonië, welke laatste bestemd zou zijn om het Bulgaar scbe Regentschap omver te werpen. De Standard verneemt uit Sofia, dat Zankoff, op eene nieuwe dringende dépêche van deu Grootvizier, naar Coustantinopel is vertrokken. Vandaar wordt aan hetzelfde blad geseind, dat de Sultan, tijdens eene audiëntie van den EngelschenAmbassadeur, ophelderingen heeft gegeven ter zake van de tegenwoordige politiek der Porte tegenover Rusland; de Ambassadeur herbaalde Engelauds beden kingen tegen de voorgenomen Turksch- Russische alliantie. Volgens berichten uit Rome wordt de toestand vau den Pauselijken Staatsse cretaris Z. E. Mgr. Jacobini, ondanks de goed geslaagde operatie, hopeloos geacht, omdat de hooge lijder is aangetast door eene hevige koorts. Volgens telegrammen uit St. Peters burg beeft Turkije aldaar doen voorstellen, de keuze vau eeu Vorst voor Bulgarije aan Keizer Wilhelm toe te vei trouwen. Prius Alexander vau Battenberg beeft aan Graaf Kaluoky verklaard, niet naar Bulgarije te willen terugkeeren, zelfs wan neer bij er door eene machtige partij werd teruggeroepen. De Gouverneur vau Creta beeft drin gend versterkingen bij de Porte aange vraagd. Hij rapporteert, dat reeds op twee plaatsen van het eiland onlusten zijn uit gebroken en beschuldigt de Griekscbe con suls vau het aanstoken vau oproer. Naar de Times uit Constantiuopel verneemt, maakt de Porte toebereidselen om ten spoedigste troepen naar Creta te zenden. De Bulgaarscbe Regeering beeft aan de mogendheden eene nota gezonden ter be antwoording van de jongste circulaire van den heer Von Giers over de Bulgaarsche crisis en de afbreking van de betrekkingen met Rusland. De Bulgaarscbe Regeering verklaart, dat zij binuen eeuige weken bet gezag hoopt te kunnen neerleggen in banden van een nieuwen Souverein. Wat Generaal Kaulbars betreft, hij heeft nooit, tijdens zijne zen ding, getracht de gemoederen te bevredigen; integendeel, de hartstochten der partijen heeft hij opgewekt en op alle mogeljjke wijzen de Regeering aangevalleu. Nooit heeft seling smaakte zij een vrede en eene gerust stelling, zooals zij nog nooit had ondervonden. Sara zou nog lang vertoefd hebben, als de zorg voor haar kind haar niet, als op vltugelen naar huis dreef. Met schitterende oogen lachte Selma haar bij 't binnenkomen toe en zeide „Mama, nu word ik weder gezond, ik voel geen pijn meer; zoker zijt gij naar den dora gewesst en hebt daar de Moeder Gods voor mij aangeroepen, opdat ik spoedig genezen zou, niet waar? Nu zie, ik ben genezen 1 Onder tranen van vreugde en ontroering sloot de overgelukkige moeder haar wedergevonden kind in de armen. Ik ben niet iu staat den stiijd en de verschil lende gewaarwordingen te schilderen, die nu als eene stormachtige zee in het hart van Sara op stegen. Zij meende govonden te hebben, wat alleen troost en vrede verschaft, doch haar trotsche, onbuigzame wil hield hardnekkig vast aan de overleveringen van haar volkjevenwelzij was van goeden wil en dezulken leidt God tot zegen Wordt vervolgd?)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1