B I N N E S L A N D> hij voorgesteld de sameutelliag vau eea gemengd Bestuur; uit de stukkeu kau in tegendeel worden aangetoond, dat hij zich verzet heeft tegen het plan van de Zanko- vistische Algevaardigden, die een Kabinet van fu3ie willen in 't leven roepen. De nota bevat ten slotte de verklaring, dat de Regeeriug tot alle opofferingen be reid ia eu misschien weldra in staat zal zijn, daarvan de bewijzen te leveren. Hulde aan de Nederlandselie Katho lieke Vrouwen en Jonkvrouwen. GEMENGDE BERICHTEN. Wij lezen in De Tijd hel volgende stuk, dat te belangrijk is, dan dat wij het niet zouden overnemen ten dienste ook van onze lezeressen. DE VATICAANSCHE TENTOONSTELLING. 't Is een verblijdend teeken rail liefde voor Zijne Heiligheid Paus Leo XIII, dat er in alle oorden des Lands zoo druk voor de Vaticaansche Tentoonstelling wordt gewerkt. Aan de uitnoo- diging van het hoofdcomitè wordt allerwegen gehoor gegeven, en 't laat zich weer aanzien, dat de Nederlandsche Katholieken in de openbaring van hunne trouwe gehechtheid aan Z, H. den Paus geenszins bij andere volken zullen behoeven achter te staan. Waardeering verdient bovenal de fljngevoelde kiesche gedachte om Z. H. den Paus mild in staat te stellen, bij gelegenheid van zijn gouden feest arme Missionnarissen van kerk- en altaar- benoodigdheden te voorzien. Aanstoud3 hebban daarom de heerlijk bloeiende Vereeuigingen bier te laude, die met de taederste bezorgdheid, waar zij kunnen, in den nood van arme kerken voorzieu, zich met voorbeeldigen ijver aan 't werk begeven; zij arbeiden nu met opgewekter! lust, want dit, werk barer handen moet worden uitgedeeld door den H. Vader. De vraag, welke missiën of arme kerken tot de bevoorrechte zullen behooren, zou het ver moeden van eene nevenbedoeling wekken en eene schaduw werpen over den glans van gave eu offer. Werd ook maar te midden van ontelbare edelmoedigen éér.e stem vernomen, die onnaden kend vroeg: „Waar zal het blijven? Zullen onze eigene missiën ook worden bedacht?" dan zal het antwoord noodzakelijk luiden: „Wees volkomen gerust en laat alle bekommering in deze den H. Vader over, die, volmaakt met den toestand der missiën bekend, het meest zal geven waar het meeste ontbreekt.// Het kinderlijk vertrouwen, dat de Algemeer.e Vader der geloovigen de hem zoo kiesch aange boden aalmoes goed besteden zal, behoort vast te staan als eene onwankelbare overtuiging. Wie deze schokt, doet geen goed werk; allicht zon bij enkelen de lust verminderen voor den zoo van guller harte ondernomen arbeid, en de Neler- landsche vrouwen, liever dan wat ze werkten en eamenbrachten eerbiedig neer te leggen voor den troon van Christua' Plaatsbekleeder, konden er alzoo toe worden gebracht om uitsluitend eigen landgenootec te begiftigen met de geschenken, bestemd om het vaderhart des Pausen te verheugen. Want verheugen zal den Paus ongetwijfeld de toezending der priestergewaden en aitaarbeuoo- digdhedeu uit Nederland; zegenen zal hij uit de volheid zijns harten de heerlijke Vereenigingen van 't H. Sacrament; en uit de landen over de zee zal een dankgebed opgaan voor de aalmoezen, door den Paus-zelven op zijn gouden jubelfeest aan de meest noodlijdende kerken toegedeeld. Doch van nu af komt eare toe aan de Ver eenigingen van 't H. Sacrament, die aanstouds gewillig zijn gebleken om haar arbeid voor de arme kerken dit jaar ter vrije beschikking van Zijne Heiligheid te stellen. De Katholieke vrouwen van Europa zijn tot groote en edele daden in staat, om van haar liefde voor Z. H. Paus Leo te doen blijken, maar in dezen wedstrijd van liefde zal het Katholieke Nederland zich niet over zijne vrouwen hebben te schamen. Eene gulle bekentenis, en van niemand minder dan van ds. dr. Kuyper. Zijn Edele schrijft: „De Nederduitsclie Gereformeerde Kerk te Amsterdam is diezelfde Kerk van Christus, die toen deze stad gebouwd wierd in deze stad, te gelijk met haar opkomen, gesticht is'. Alzoo is de Ned. Ger. Kerk te Amsterdam geene andero dan de Katholieke. Of bestoud er voor Luther reeds eene Ned. Ger. Kerk te Am sterdam. De denkende Amsterdammer en andere Gereformeerden in den lande zullen staan te kij ken, als ze dat lezen. Verder schrijft ds. dr. Kuyper: „Ook in de dagen der reformatie van 1517 was het getal geordende leeraren, die /hier den moed in hun geloof vonden (tot het afwerpen van het juk), naar verhouding, o, zoo klein, en van hen, die overkwamen waren er, helaas, nog maar al te veel, in wier leven en wandel uitkwam, hoe ze nog wel iets anders „dan den Heere te behagen" op het oog haddeu." Wij wisten zulks lang, doch wij zouden het niet hebben durven aanhalen, indien niet een geestverwant der Gereformeerden, en wel een man van eruditie het had geschreven. V. W. Te Hoorn vierde men dezer dagen den 300n gedenkdag van de geboorte van Jan Pietersz. Koen. Moge het niet bij feestvieren blijven, maar de herinnering aan die forsche figuur ook van in vloed zijn op de daden van het tegenwoordige geslacht, dat Indië niet meer heeft te veroveren en er alleen wat meer nut van behoeft te willen trekken dan tegenwoordig geschiedt, zegt Het Dagblad. Dat ook onze marine met de spanning, welke in Europa heerscht, zich niet rustig ge voelt, moge hieruit blijken, dat men op de werf te Nieuweditp een2000-!al bultzakken in gereed heid brengt, eu de verlofpassen aldaar van eene nota worden voorzien, waarin ieder gelast wordt, om bij eventuëele mobiliseering onmiddellijk naar zijn bodem terug te keeren, De heer O. A. Hamer te Nijmegen, die Zaterdag jl. zijn 25-jarig jubilé als voorzitter der vereeniging van dea H. Vincentius van Paulo aldaar vierde, is door Z. H den Paus benoemd tot Ridder der St. Gregorius-orde. Z. D. H. Mgr. Claessens, Apostolisch Vi caris van Nederl. O. I., is door Z. H. den Paus benoemd tot Assistent-Bisscbop bij dea Pause lijken Troon en tot Romeinach Graaf. De leden vati de Eirste Kamer zijn tegen a. s. Maandag, des avonds te 8 uur tot hervat ting der werkzaamheden opgeroepen. Volgens de nieuwste uitgaaf vau het Londensche „Post-adresboek", zijn in de Eü- gelscbe hoofdstad 2125 msnsehen die Smith, 1104 die Jones, 708 die Brown en 467 die Robinson heeten. De namen, dia in liet Amsterdamsch adresboek bet veelvuldigst voorkomen zijn: De Vries 160, Meyer 170, Jansen en Janssen 160. De vermaarde waterval van den Rijn te Schaffaausen heeft in gevaar verkeerd van door practise'», gebruik bedorven te worden. De firma Neher Zn., te Laufeu, had namelijk het plan gevormd, het jvater van den Rijn op dat punt te gebruiken als beweegkracht (15,000 paardekrachten, naar zij berekent.) voor de werk tuigen in hare fabriekea. Dit plan verwekte echter een storm vaa verontwaardiog in hat land, en de Regeeriug van Schaffiiausen heeft een dergelijk gebruik van den waterval yerboden, wegens de „ideale belangen" en ten behoeve van de „Vreem delingen-industrie," om den waterval zijne aan trekkelijkheid voor de vreemdelingen te doen behouden. De Hooge Raad heeft eergisteien het cassatieberoep van E. Domela Nieuwenhuis verworpen. t Was avond eu bij moest naar huis, naar vrouw en kind. Snel stapte hij" van de tram en liep met verhaasten stap voort, 't Scheen hem toe, dat hij werd achtervolgd. Hij luisterde. Ja 't was zoo. Hij stond stil, de andere ook. Hij versnelde zijn pas, ook zijn vervolger liep vlugger. In zijne verbeelding zag bij een re volver op zich gericht of .vel een mes, dat werd getrokken. Hij besloot zieb zekerheid te verschaf fen en liep eene straat om. De voetslappen volgden. Hij sloeg een pad in, dat over het kerkhof leidde; de ander hem op de hielen. Hij keerde op zijne schreden terug; steeds hoorde hij ziju vervolger. Eind lijk keerde hij zich om en de man, die hem had gevolgd een forschgebouwde kerel stond voor hem. Wat moet je? Waarom volg je mij? Nu, ik moet zeggen mijnheer, dat je een rare mauier hebt om naar huis te gaan. Ik moet in de *"**st.raat zijn en toen ik den con ducteur van de tram naar den weg vroeg, zei hij, dat ik u maar moest volgen, want dat u daar ook wooude. Maar u loopt den koristen weg niet, naar ik bespeurl Een sluiswachter te Vlissingeu ving dezer dagen met een net tusschen de eb- en de vloeddeuren van de schutsluis een zeehond. Het dier, dat, aan een touw, om den. eenen achteipoot bevestigd, in de schutkolk heen en weer zwemt, is te koop. De Teleplioo n-M aatschappij te Lissabon heeft eene overeenkomst gesloten met de directie van de opera, en is daardoor in staat de aau het telephoonnet aangeslotenen, tegen eene geringe bijbetaling boven den gewonen abonne- mentspiijs, muziek en zang te huis te leveren. Als eeue bizouderheid voor dezen tijd van het jaar, kan zeker worden gemeld, dat te Wageningen in de vorige week een gekleurde vlinder is gevangen. Het gebruik van de slakken, die van de hoogovens als bijproduct verkregen worden, is door eene nieuwe ontdekking, voor vele nuttige toepassingen, een nieuw tijdperk ingetreden. Wer den zij sedert eenigen tijd in den vorm van slak- kenwol gebracht, thans heeft men geleerd, door langzame afkoeling in ijzeren vormen er een steen uit te maken, die uitmuntend geschikt is voor verschillend gebruik. Wordt die steen fijn gemaakt eu met cement vermengd in vormen geperst, dar. verkrijgt men na drie maanden een steen, die voor plaveisel niets te wenschen overlaat. Hertog Karei Theodoor van Beie- ren, zooals men weet, een bekwaam oogheel kundige, heeft nu een werk uitgegeven over „de pathologische anatomie van het oog bij leverziek ten." Een heer, aan de Steenstraat te Arnhem wonende, gaf een arm meisje, naar hij meende, vijf 2i/s centstukken als aalmoes. Esrst later bemerkte hij in vergissing daarbij een gouden tientje gegeven te hebben, en deed daarom bij de politie aaugifte. De moeder vau het meisje was hem echter reeds vóór geweest eu had mede kennis gegeven van het abuis. Voor hare eer lijkheid werd de vrouw behoorlijk beloond. Eene gefrankeerde briefkaart. Dezer dagen schreef iemand te Amsterdam een briefje en voegde daarbij een postzegel van vijf cent voor antwoord. Dit antwoord kwam eenige dagen daar na en was geschreven op eeue briefkaart, terwijl het gezonden postzegeltje geplakt was op den 2Vs ct- stempel der kaart. Het zegeltje was na tuurlijk door de post afgestempeld. Een 3000t al personen waren Zon- dag-middag in het „Volkspark" te Amsterdam verzameld, grootendeels uit nieuwsgierigheid naar hetgeen er gebeuren zou bij de ovatie van Vau Ommeren. Die ovatie bepaalde zicb echter tot de aanbieding van een bloemtuiltje door eene jonge juffrouw, voor die feestelijke gelegenheid van top tot teen ia 't rood gekleed; verder was er niets te zien en de politie vond dan ook niets te doen Oin 11 uur arriveerde de martelaar en een half uur later was alles afgcloopen. Hoe uooger de beschaving stijgt heeft een beroemd ieiziger gezegd des te later is bet etensuur. Dit is in zekeren zin een troost voor dezulken, die verplicht zija het diner tot den volgenden dag uit te stellen. In de afgeloopen weekzijninde Nicolaas-kazerue te Utrecht opruiende socialistische blaadjes gevonden, welke dadelijk in beslag zijn genomen. Er is toen onverwachts een onder zoek ingesteld in de kistjes der manschappen, bij wie geen van die blaadjes ziju gsvoaden. Het waren blaadjes van verschillenden inhoud, o. a. een mat het opschrift: Brood voor allen en eeti Aan de Militairen met den aanhef Broeders, laatstgenoemde overgedrukt uit Recht voor allen, beiden gedrukt aau de typographie Excelsior in den Haag. Voor de betrekking van stads- architect te Kuilenburg, tegen eene jaarwedde van f400, hebben zicb 65 sollicitanten aangemedd. Een zonderlinge dief. In de hoogere kringen dar Eugeische hoofdstad is bet omstreeks een halt jaar herhaalde malen voorgekomen, dat uit de salons dingen van waarde werden vermist, zonder dat men zelfs het minste spoor van den dief vermocht te ontdekken, tot men hem dezer dagen op heeter daad betrapte. Het was de heer Walter Cameron, de meest gezochte leeraar in de muziek van geheel Londen, die voor elk half uur, dat hij les geeft, een pond sterling hono- larium bekomt, wien, tot de algemeene verba zing, deze diefstallen, moesten worden ten laste gelegd. Het oogen'ulik, waarop hij aan hui3 van den Overste Le Mesurier een ring van 200 in den zak liet glijden, die zijne leerlinge om gemakkelijker te kumien spelen even te voren had afgelegd, was voor hem het noodlottige ooger.blik, dat hem ontmaskerde. Te zijnen huize voud men een gaasch museum van ge stolen kostbaarheden. Uit het jaarverslag van denBur- gemeester van Hamburg over 1885 blijkt, dat in dat jaar 51,001 varkens, 61,833 hammen, 166 zijden spek en 304 andere stukken varkeus- vlee8ch op trichinen werden onderzocht. Daarbij werden 21 varkens en 3 hammen met trichinen besmet gevonden, d. i. omstreeks r/s P°L vaa het onderzochte. Het onderzoek werd door 50 personen verricht. In ruim 13 jareu is de bevolking van Amsterdam met 100,000 zielen toegenomen. Op 1 Jau 1871 wareu er 272,000 Amsterdam mers en nu 379.000. Een vurige rivier. Meermalen zijnde reizigers, die vau de stoombooten op de Groene rivier, iu Iudiana, gebruik maken, getuigen van een hoogst zeldzaam verschijnsel. Terwijl men kalm op het dek kuiert, wordt plotseling de kreet vernomen: „de rivier staat iu brand!" eu in een oogwenk ia de stoomboot door blauw ge kleurde vlammen omgeven. Zorgde men niet dat de machinekamer gesloten bleef, dan was er alle kans, dat het schip zeif vuur valte. Stopt de boot echter, dan verdwijnt het vuur vauzelf. Dit buitengewone verschijnsel laat zich gemakkelijk verklaren. De bodem der rivier is bedekt met ee .e dikke laag plantaardige overblijfselen, waar aan de rivier baar naam ontleent. Als het water laag is, brengt de boot die vergane zelfstandig- hedeu in bewegiug, waardoor eene boeveelheid aan de lucht ontvlambaar gas vrij wordt en de blauwe vlammen outstaan. Ook te W eenen begint men nu het gebruik van snelwielers voor de postboden bij hunne tochten door de stad in te voeren. Aan de Ned. Gist-&Spiritusfa- briek te Delft werd, wegens het overlijden van den eersten beslagkoker Oversloot, de tweede koker A. Van Peppen in diens plaats aange steld, die door de bevordering aanspraak kreeg op hooger loon. Vrijwillig deed bij echter afstand van deze loonsvermeerderiug ten behoeve der weduwe vau zijn overleden kameraad, tot tijd en wijle hij wellicht zelf er over mocht gaan denken de zorgen voor een eigen huishouden op zich te nemen. Bij de vermelding dier edele daad zegt de Fabrieksbode-. „Braaf zoo!" en met recht. Te Par ij s is nu op de Quai Valmy een tweede gesticht voor nachtelijke zwervers geo pend, waar 200 ongelukkigen opgenomen kunnen worden. De afvoer van warm water uit fa- brieker. kan bij de vischtce't goede diensten be wijzen. lil Oostenrijk heeft men vijvers aangelegd, die hun water ontvangen uit den condensator eener naburige fabriek, en waarin de karperteelt buitengewoon veel oplevert. In een aldus van water gevoeden vijver, waarin voor zeven jaar 300 jonge karpers gebracht werden, hebben deze zicb zoo sterk vermenigvuldigd, dat een hen gelaar er nu 100 ia een uur kan vangeu. Iu Lancashire en Yorkshire teelt men goudvissohen in van de fabrieken komend warm water. Ook zou meu in waterbassins van oranjerieën op deze wijze de goudvisschenteelt met vrucht kunnen inrichten. Te Zwolle zijn Vrijda g-m o r g e n op de botermarkt verschillende boeren en boerin nen bekeurd, die vervalschte boter hadden aan gevoerd. De boter is ir. beslag gebracht en tegen de overtreders proces-verbaal opgemaakt. Dr. Oidtmann, geneesheer te L im- nich, is door bet Hof te Aken veroordeeld tot 3 geldboeten, te zamen 175 Mark, terzake van in een bezwaarschrift aan den Rijksdag bij de behandeling vaa de wet op de inenting, Dr. Koch au consorten te hebben verweteu statis tieke bescheiden, die tegen de inenting pleiten, te hebben verduisterd. Dr. Oidtmau is een te genstander van de inenting en beeft, gesteund door zijne geestverwanten, dit proces uitgelokt, dat in üuitsohlaud nog al opzien wekte. Er loopea to«h (zegt de Midielb. Ct.) wonderlijke kostgangers op de wereld rond! Zoo moet eeue dame iu de omgeving van onze goede stad, eea bizonder middeltje hebben gevonden otn hare dienstboden te doen bsmirken, dat zij vertoornd op haar is, nl. baar bij vriezeud weer een paar emmers koud water over het hoofd te gieten. Eeue dergelijke strafoefening had gistereu- avoud plaats, 't Gevolg van dieu maatregel was, dat de meid haar dienst verliet en bij de politie recht kwam vragen. Te Munchen brandde voor het eerst op den Kerstavond, in het klooster, in de Roomsche kerk en in de school der arme School zusters het Edisonsche electrische licht. Om dat liet nieuwe licht zooveel gezonder is voor de atmospheer in lokalen, is tot deze verbetering overgegaan. De volgende correspondentie be vat het Utr. DgblA. te A. vraagt of de pet dragers ook in den auti-hoedafnemersboud worden begrepen? Dat spreekt, dunkt ons, van zelf. Het geldt hier een gezondsmaalregol, wair- van niemand mag uitgesloten worden. Wij be treuren bet dan ook, dat zoo velen, uit o. i. misplaatste beleefdheid, zich niet houden aan het eenig artikel van den bond, maar zich, door het afnemen van pet of hoed, voortdurend blijven blootstellen aau eene ernstige verkoudheid, zonder dat eenig wezenlijk nut daar tegenover staat. Een wel gefortuneerd man teRot- terdam, die echter minder met aardsche goede ren bedeelde bloedverwanten er op na houdt, schonk aan dezen op 1 Januari eene som van f500 mat de belofte, dat, zoo zij op Nieu wjaars- dag 1888 zullen kunnen bewijzen dit geld op nuttige wijze te hebben besteed, zij dieu dag wederom eene gelijke som gelds znlien kunnen ontvangen. In een Duitsch blaadje vonden wij de volgende zonderlinge advertentie: Ea be- sckooft werfczoom Hollander verzien van de beste getuigsehritten volkomen met het ijzerAai bekend en borg kunnen de stellen, zoekt flinke agenturen in: Laudbouweer ktuigen, machiueriëo, steeukolen, machineoliën, geem afleerde eo andfre huishoudelyke artikelen etc. Offerten an Expedi tion Veendamer Ouurant Veeudam (Hollands)." Waarom plaatst die //beschoofde weikzoome" Hol lander niet liever eene Duitsche advertentie in dat Duitsche blaadje? In de schouwburg te Angers werd voor eenige dageu Verdi's Rigoletto ten tooneele gevoerd. De 3de akte, waarin Gikla haren vader de noodlotige bekentenis doet, werd zoo weg slepend schoon gezongen eu gespeeld, dat het publiek ademloos toeluisterde. Eensklaps gebeurde er iets verschrikkelijks! Toeu uamelijk Rigoletto het blonde hoofd zijner ongelukkige dochter in zijne armen sloot, geraakte een knoop aan ziju mouw in Gilda's lokkeu verward, zoodat, toen hij, in heftigen toorn losbarstend, de armen plot seling ten hemel hief, o, ontzettend! Gilda's blonde pruik mede in de hoogte vloog en de eigenares, och arme! iu minder dan eeue seconde twintig jaar ouder geworden scheen. Het pu bliek was eeu oogeublik verbluft, maar brak dan in zoo uitbundig lachen uit, dat de voorstelling geeu voortgang hebben kon, want de arme zan geres waagde bet niet, zich opnieuw met jeugdige lokkenschat op het tooueel te vertoonen eu was den volgenden dag uit de stad verdwenen. De rechtbank te Amsterdam beeft beslist, dat het beleedigend is voor de huisvrouw en grond oplevert voor scheiding, als de mau eene dienstbode in dienst neemt, die door haar is weggezouden. Er is te Par ij s eene vereeniging: Association Fonétique gesticht, welke zieh ten doel stelt, eene schrijfwijze van het Fransch in te voeren, geheel overeenkomstig met de uitspraak. Het volgens die beginseleu geschreven Fransch, waarvan Be Temps (le Tan in de nieuwe spel ling), o. a. ziju lezers een staaltje geeft, maakt een zonderlingen indruk, en zou zeker aanlei ding geven tot velerlei verwarring, door eene zelf de spelling van alie gelijkluidende of nagenoeg gelijkluidende woorden als: vers, vert, verreenz. Maar de voorstanders der nieuwe methode bewe ren, dat dit geen bezwaar is, daar men die woorden immers bij bet Bpreken altijd in da juiste beteekenis verstaat. Alphonse King, te Ne w-Y o r k, die schoenen heeft uitgevonden, waarmee men op het water kan loopen, heett dezen dagen een tocht van Badlow's-eiland naar de „Batterij" ge lukkig volbracht. Hij had tot aau Brooklyn wil len wandelen over het water, maar hij zag, om het onstuimige weder van dit plan af. Zijne pogiug om de Niagara over te wandelen is indertijd jammerlijk mislukt, en uit vrees, dat de tocht weder niet goed zou gaan, deed hij zijne water- wandcliug nu in den vroegen morgen ten aau- schouwe van slechts vier persoouen, die hem in een schuitje volgden. Ditmaal echter ging het goed. Zijne schoeiieu, of liever laarzen, zijn van zink, 0,8 M. lang, eu hebben den vorm van kleine schuitjes. Zij wegen ieder 15 kg. King kan mtt die laaizen aau de voeten op het water allerlei bewegingen maken. De waterwaudelaar ontving van verscheidene impresario's schitterende aan biedingen voor kunstvertooriingen, maar hij nam geene daarvan aan. Hij beeft met eeu rijk bankier gewed, dat hij bet meer in Central-park te water zal omwandelen, en h(j is voornemens in ht&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2