Bijvoegsel behooreede bij de NIEUWE van Zondag 16 Januari 1887. B UIT E X L A X i). la Eene vraag. Wie zal bij slot vau rekening de dupe van de historie ziju? Deze vraag rijst voor zeker bij ieder, die dezer dagen het bericht las, dat er een Duitsck-Russisch bondge nootschap gesloten is, waarbij bepaald wordt, dat Duitschland en Rusland elkander onthouding toezeggen van tusscheukomst, als het mocht komen, eeuerzij Is tot een Russisch-Oostenrijkscheu-,anderzijds tot een Duitsck-Franscheu oorlog. Dat was Bismarcks streven sedert hij het roer in handen heeft. En het eigenlijke doel, dat hij daarbij op het oog heeft is geen ander, dan de Katholieke mogend heden van de kaart van Europa te doen verdwijnen of, zoodit niet gelukt, geheel en al machteloos te maken. Al zijue handelingen doen maar al te dui delijk zien, dat hij de verdwijning van het Katholisisme met al de hem ten dienste staande middelen najaagt. Reeds in 1866, toen de Duitsche Ka tholieken,» siegestrunkeuc feestvierden,voor spelde een Duitscher, die sedert 1813 de politiek van Pruisen had gevolgd, dat de overwinning bij Königgratz den Katholie ken duur zou te staan komen. Wie dacht toen aan den Culturkampf? Bij elke overwinning vau Pruisen, zei de oude man staan de belangen der Ka tholieken op het spel. Hoe zal hei) zijn, indien én Rusland én Pruisen beiden veroveringen in Europa maken, indien Frankrijk nog meer verne derd, indien Oostenrijks invloed steeds meer en meer gefnuikt wordt Y. W. Yolgen3 een bericht uit Coustantinopel aan de Timesheeft de Gouverneur van Creta gemeld dat Grieksche gewapende benden onlangs de vesting Episcopi des nachts hebbeu overrompeld. De plaats werd later heroverd door Turksche troepen. Voorts meldt de Gouverneur dat, ouder de geheele bevolking op Creta de gisting toeneemt. Hij heeft nadere instructiëu ge vraagd. De Porte is voornemens den staat van beleg en de krijgswet op Creta toe te passen. De Times verneemt uit St. Petersburg dat Kaulbars, volgens betrouwbare be richten, eerlang naar Bulgarije terug zal gaan. Uit Coustantinopel wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat de Eugelsche Gezant eene scherpe houdiug heeft aangenomen tegen over de Porte, en in krachtige termen. Eu- geland's misnoegen heeft uitgesproken over het beleid der Porte in de Balkau-aau- gelegeuhedeu, in het bizonder ten aanzien der missie van Zaukoff. La Trïbuna zegt dat er een groote crisis iu Italië heerscht en er in verschei- deue streken veel werklieden zonder werk zijn. De toestand wordt dreigend. De begrootiug van Rusland voor 1887 wijst een tekort aan vau 36,558,634 roebels. Buitendien komen nog extra-uit gaven voor wegen en havenwerken voor ten bedrage van 48,414,194 roebel. Vol gens de uiteeuzetting van den Minister van finaueiëu spruit het tekort voort uit eene vermindering der rijksinkomsten. De mid delen tot dokking zijn voor het overige voorhanden. Van de buitengewone uitga ven, die uitsluitend voor productieve wer ken bestemd zijn, behoeven slechts 421/,, millioeu uit eene leaning gevonden te worden. Prins Alexander vau Battenberg gaat eerst op reis naar Weeueu, waar hij den 25steu dezer verwacnt wordt, van daar naar Venetië, Milaan, Floreuce, Rome en vervolgens over Briudisi naar Egypte en Palestina. Da doctoren hopen, dat 's Prin sen geschokte gezondheid door die reis in het Oosten geheel zal herstellen. Men maakt in Egypte groote toebereid selen hem te ontvangen. Da Khedive zal hem met een bizondereu spoortrein naar Caïro laten brengen, waar hij verblijf zal houden in het paleis van Kasor Nuzha, en de prachtigste jachten vau den Onder koning zullen hem ten dienste «taan voor uitstapjes op den Nijl. De Porie heeft verzet aangeteekend tegen de overeeukomst tusschen de Suez- kanaalmaatschappij eu de Egyptische Re geering, betreffende de verbreediug vau het kanaal. Volgens haar, heeft alleeu Tur kije het recht een nieuwe concessie te ver- leeneu. Door den Koning van Denemarken is goedgekeurd de door het IJslandsch Alting aangenomen wet, waarbij aau vrouwen toegang wordt verleend tot de hoogeschool eu de opleidingsschool voor Geestelijken te Reikjavik. Iu verschillende plaatsen der Unie duren ernstige werkstakingen voort. Te Newport in Virginia houdt een achthon derdtal stakers de werven van den Domi nion spoorweg bezet, al pluuderende en brandstichtende. Er zijn 4 compagniën der militia heen gezonden, om de stakers van de wer ven te verjageu GEMENGDE BERICHTEN. Zooals hakend islaten de mees te uitgevers hun drukwerk-zendingen voor Nad.- Indië te Antwerpen ter post brengen. Wat hier te lande f 100 aan fiankeeren kost, vereischt in Bdgië slechts fr. 100 dus ruim de helft minder. Vroeger werden de kisten door een bediende be geleid, maar deze kosten zijn tegenwoordig uit- HURlIflSI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5