BINNENLAND» kelijken toestand in Beiereu, zal weldra door eene encycliek des H. Vaders aan de Beisrselie Bisschoppen wordeu bevestigd. Uit eene goede bron verneemt men, dat de Duitscke Keizer voor een half millioen in aandeeleu der Duitscke Oost-Afrikaan- sche Maatschappij heeft geteekend, ten blijke zijner belangstelling in de ontwikkeling van het Duitscke beschermiugsgebied. De JVorddéutsche Allgem. Zeitung meldt, dat de in Groot-Fontein, in Otowaland (Zuid-Afrika) gevestigde Boeren op hun ver zoek, met toestemming vau den Keizer, onder de bescherming van het Duitsche Rijk zijn gesteld. Volgens een telegraphisch bericht uit Ber lijn aan de Köln. Zeitung schijnt uit de be richten omtreut den uitvoer van paarden te zijn gebleken, dat er noodzakelijkheid bestaat om ten spoedigste dieu uitvoer te verbieden. Da Hamburger Correspondent meent het gerucht te kunnen bevestigen, dat de Sul tan in de Bulgaarsc'ie quaestie de bamid- deliug heeft ingeroepen van Z. H. den Paus, en deze zich daartoe bereid heeft verklaard. De JVorddeutsche deelt voorts mede, dat er tegenwoordig te Zabern, te Romanswei- Ier en in het Breusckdal door Frauscke houthandelaren groote aankoopen wordeu gedaan van planken en balken, die, naar het beet, door de Frauscke Regeering besteld zijn om militaire barakken op te richten aan de Duitsche grens. Per spoor zijn uit Romausweiler reeds vijf wageuladingen naar Nacy en vier naar Verdun gegaan. Hieruit blijkt met zekerheid, dat Frankrijk aau de grens grootere troepenmassa's brjeeutrekt, dan aldaar in de vestingen en garnizoenen kunnen gelegerd worden. Op Trafalgar-Square te Londen heeft Donderdag-middag eene demonstratie plaats gehad van werklieden zonder werk, onder leiding van Williams en andere socialisti sche hoofden. Er werden verscheidene rede voeringen gehouden, waariu desprekers werk eischten. Er heeft niets wanordelijks plaats gehad. Naar de Times uit Weeuen verneemt, steuueu Turkije, Duitschland en Frankrijk Rusland's plauuen ten opzichte van Bulga rije, terwijl zij het aftreden der Regenten en de verkiezing van eene nieuwe So oranje voorstellen. Eugelaud, ïtalië en Oostenrijk verklaarden daarin geen bezwaar te zien, indien de Bulgaren er in berusten. GEMENGDE BERICHTEN. charge gemaakt worden, om de menigte van het Voor geest en hart. De wijze heeft de oogen in het hoofd, de dwaze wandelt in de duisternis. Wee *de lauwen! Gelijk lauw water deu mensch walgt, zoo heeft God eeu afkeer van trageu arbeid. Wie den laster weet te verachten is er boven verheven. Gevoelt gij eenig gebrek iu het tijde lijke, ga dau na, of gij niet eerst in het geestelijke zijt te kort geschoten. Wij hebben altijd geld voor onze ge noegens, wij zijn alleen zuinig, wanneer het nuttige zaken betreft. Ter behartiging. Ongelukkige pen, ooizaak van zoovele rampen! Onder het talloos kwaad, dat gij sticht, is dit wel het ergste, dat het onge neeslijk is. Immers de geschreven letter blijft, verpest gausche geslachten en strekt allen en altjjd ten verüerve. Allerlei. De Nieuwe IJselbode ook blijvende volhouden, dat bij de aan de Grondwetsherziening vastge knoopte wijziging vau de Kiestabel de splitsing vau de grcote gtmeeuten iu afzonderlijke dis tricten niet achtersvege kan blijven, omdat het anders niets met de Grondwetsherziening geejt, weet mede vrij duidelijk te vertellen, üal bet in de rapporteursvergaderiug voor het kiesrecht- voorstel tóó toegegaan is, dat de heer Van der Linden, die geweigerd heeft het Verslag mee te ouderteekeuen, „zich heeft afgescheiden van zijue politieke vrienden tu uudeotauders." En dan zegt de Nieuwe IJselbode- Het komt ons voor, dat het woord, 't wolk de liberalen zoo dikwijls van de daken hebben verkondigd: „de publieke zaak moet publiek be handeld wordeu!" hier wet eens zijne toepassing moent viudeu. Nu is èu Regeering èu Land over hel oordeel van het een vijlde gedeelte der Ka mer iu het duister. Immers de rapporteur der derde sectie heeft van de meeuing dier atdee- ling niets doen blijken cn wilde zelfs van bet Voorloopig Verslag het gezag van zijn naam niet leenen. Maar is dit genoeg? Kan de heer Van der Linden hiermede volstaan? Is de on derstelling, die wij hierbovtn uitspraken, juist, dan is het Verslag niets meer of minder dan valsch. De heer Vaa der Linden kan hier licht ontsteken in de duisternis en meer licht is in derdaad wel noodig. Hij is het, als publiek per soon, aan zich zelf, aan de Regeering, aan zijne medeleden, aan het land verplicht, de geheimen der rapporteursgeschiedenis bloot te leggen. Komt dan de Grondwetsherziening tot stand, dau zal hij zichzelf de getuigenis kunnen geven, dat hij het zijne niet verzuimd heeft om die herziening te doen gelukken, en vau de resultaten zal hij kunnen zeggen: quorum pars magna jui." Ons Noorden zegt omtrent het kiesrecht: Dat de staatkuudige toestand te onzent ver andering eischt, is onbetwistbaar zeker. Maar op welke wijze die verandering te verkrijgen is, ligt iu het duister. Zoolaug de Regeering de Schoolwet niet durft vernielen, is die verbetering door verandering van het kiesreglement wel te verkrijgen. Maar zal die verandering geschieden naar evenredig heid der politieke gesteltenis des volks, of zal die verandering alleen ten goede komen aan de minderheid in het land, die zoo dikwijls door onwettige verknipping en versnippering meer derheid in de Kamer werd? Zil de herziening van het kiesrecht het ge- weuschte resultaat opleveren, dan moet zij zoo zijn ingericht, dat de stembus, allereerst op het stuk Schoolwet, de zuivere gevoelens van het volk uitspreekt. Hel „Caeterum censeo Carthagir.em esse de lendam" geldt iu zoo hooge mate onze School wet, dat geeue verbetering van onzen politieken kanker verwacht kan worden, zoolaDg deze wet blijft bestaan. Op een andere plaats zegt hetzelfde blad: „Als de socialisten hun zin niet krijgen, heb ben wij niets minder te wachten dan eene om wenteling, ten minste als de Amst. Cf. gerekend mag worden goed op de hoogte te zijn. Zeer uitgebreid stemrecht kan ons daarvan bevrijden. Alsof de socialisten nog om een stam icht ge ven en nog iets anders beoogen, dan omverwer ping van altaar en troon, vernietiging van bestaande toestanden, hetzij za goed zijn of niet. „Niet het algemeen of zeer uitgebreid stem recht zal de beroering bezweren, niet de gelijkheid van allen, de vernietiging vau alle standen iu het maatschappelijk leven, raaar de terugkeer tot de eerste oorzaak, het laatste doel, ,1e hoogste wet, èa voor de burgerlijke samenleving, èn voor den Staat, den eanig waren en alweteuden God, kan den vrede en de rust in het maatschappelijk leven verzekeren". De commissie van enquête in de Tweede Kamer maakt bekend, dat de processen-verbaal der verhooren, door haar van 4 tot en mat 15 Januari 1887 afgenomen, tiia is zijn gedrukt. Voor colleges, ambtenaren, vereenigingen en particulieren, die bouwstoffen tot dit deel der enquête hebben geleverd, zijn die proeessen-ver- baal kosteloos verkrijgbaar, mits daartoe iloor hen vóór 1 Eabr. a. s. aanvrage worde gedaan. Dis aauvrage moet geschieden oader het adres: „Tweede Kamer der Stateu-Generaal, commissie van enquête, te 's-Gravenhage" cn een nauw keurige opgave bevatten van het adres, waaraan men het verlangde exemplaar vvensche te hebben gezonden. Iu de Eerste Kamer, bij de behandeling van Hoofdstuk Waterstaat, heeft de heer De Sitter gewezen op het slechte spoorwegmateriëel op de lijn Groningen Leeuwarden. De heer Tak Van Poortvliet drong aan op spoedige aanbesteding van de Spaarndaramer- sluis, op aauieg op korten termijn van de schut sluis te IJmuiden, op zuiniger dan gewoon Wa terstaats-beheer en bevordering vau de totstand koming van boards of trade, samengesteld uit leden van alle handels- en nijverheids-organen. De heer Wertheim drong aau op spoedige overkapping van het Centraal-station te Amster dam eu wegneming van de zakking bij de viaduct. Hij en de heer Van den Breggen pleitten krach tig voor verbetering vau den waterweg van Am sterdam naar Rotterdam. De heer De Vos wil bevordering van conces sies voor kleine verveningen in Drente. De heer Huydecooper wenschte keeriug vau brakwater iu Amstellaud. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Haarlem, ter vervuiling van de open gevallen plaats door het overlijden van den heer A. L. Dyserinck, zal plaats hebben op Diugsdag 22 Februari e. k. De uitslag van de gisteren gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Stateu van N.-Holland te Edam is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren F. Pont van Edam en W. Sligcher van Monnikendam. Egmond, 21 Jan. De zeereeiwaarde keer W. Janmaat, 11. K. Fasloor alhier, vierde dezer da gen zijn 25-jarige ambtsvervulling. Het kerk gebouw was fraai versierd. Uit vele huizen wap perde de vlag en vele kostbaie geschenken en andere blijken van belangstelling bewezeu den hooggeachten Jubilaris hoezeer zijne werkzaam heid wordt gewaardeerd. Uit Den Haag meldt men ons, dat tegen F. Domela Nieuwenhuis proces-verbaal is opgemaakt, wegens overtreding van art. 131 «au hel Wetboek van Strafrecht. Zondag-avond toen hem door de socialisten voor zijue woning eene serenade werd gebracht, moet hij hen hebben aangezocht, om „iu optocht" te gaan naar de gevangenis eu daar eeue serenade te brengen aau den gevangen vriend Croll. Optochten nu moEeu zonder vergunning niet worden gehouden. Te Ivrea in Italië ligt de sneeuw 90 centimeter hoog. Men is zeer bevreesd voor' ongelukken bij het invallen van den dooi. Te San Francisco heeft den 16 dezer eeue vreeselijke ontploffing plaats gehad. Een schoener, beladen met grof buskruit, die schipbreuk had geleden en verlaten was, liep dieu dag op de hoogte van de Gouden Poort bij den ingang der haven op den grond. Toen ontplofte het kruit. Vele personen werden ge kwetst en het Cliff House Hotel, benevens vele andere gebouwen wtrden geheel verbrijzeld. De schok werd mijlen ver in het rond gehoord. Een drijvende vuurtoren. Het eerste dusdanige kunstverlichtings-vaartuig is sedert kor ten tijd op de reede van Svranspil, in de bocht van Queenscliff, iu gebruik. Het vaartuig is ge heel cirkelvormig eu heeft eeue doorsnede vau 36 voet 1 dm., terwijl het van binnen 17V2 voet hoog is in den dag. Behoorlijk beballast heeft het vuurschip een diepgang van 11 voet. Het licht, aangebracht in het voorste gedeelte van een hollen ijzeren toren ter hoogte van 30 voet boven het dek, is van de 4de soort, eu op 4 mijlen zichtbaar. Het is een dioptisch licht. De bouw van het lichtschip is zoo volkomen, dat bij eene proef om het om te werpen, waar bij de bovengenoemde lichtdrager de oppervlakte der zee raakte, het niet omviel. Slechts 3 man zijn voor de bediening van het vaartuig noodig. Eergisterenmorgen is te Zand- voort op het jachtterrein van den heer G. Eltz- bacher door den jachtopziener E. v. d. Valk een gioote arend geschoten, die eene vlucht van ruim twee meter had. Volgens beweren vau deskundigen het een Russische vogel, die vermoedelijk wegens de groote hoeveelheid sneeuw naar deze streken is overgekomeu. De Academie van wetenschappen te Parijs, heeft dezer dagen een harer uitgeloofde belooiiiugen toegekend aau eeu krankzinnige, den heer Barbier, die in het gesticht te Chareuton is opgesloten en daar, in zijne heldere oogeublik- ken, zich met wetenschappelijke studiën bezig houdt. Een indertijd door de couranten medegedeeld middel tegen zware verkoudheid in neus en hoofd is, zegt het N. v. d. D., door een onzer lezers beproefd en (natuurlijk) uitstekend bevonden. Het bestaat in het diep opsnuiven van een paar droppels zuivere levertraan, eenige kee- reu p-:r dag herbadd, bijv. om de twee uren. In 24 uren verkreeg hij beterschap. Naar De Tijd verneemt, zoude heer W. Hovy te Amsterdam eene ton gouds hebben gegeven aan de „doleerende Kerk" aldaar. Dezer dagen stond te Ancona eene vrouw terecht wegens mishandeling van eene doode. Zij had net lijk harer tante, op wier geli zij altijd gerekend had, maar die haar had onterfd, onder een vloed van gemeene scheldwoorden her haaldelijk geslagen. De furie werd tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. De socialist'F. Domela Nieuwen- huis is eergisteren-ochtend per trein van 6.15 van den Rijnspoorweg naar Utrecht overgebracht, om in de celgevangeuis aldaar zijne straf te on dergaan. Hij werd door twee rijksveldwachters begeleid en in eene vigilante van het huis van bewaring te 's-Hage naar het station vervoerd, alwaar op dat vroege ochtenduur slechts zeer weinige partijgenooteu aanwezig waren. Een Engelsche verzekerin g-m a a t- schappij, The Star, is, naar men uit Weenen meidt, veroordeeld tot eene boete vau ƒ30,000, omdat zij iu Oostenrijk zaken heeft gedaan, zonder daartoe te zijn gemachtigd. Eeu Amerika a usche wildzang a d- verteerde in een Newyorksch blad, dat hij aan wie hem 20 stuivers zond, het middel zou aan wijzen om gemakkelijk zijne huur te betalen. Hij kreeg verscheiden 20 stuivers en betaalde daar mede zijn eigen huisheer. Toen men nu vroeg naar ziju middel, antwoordde hij: „Doe zooals ikl" Een student in de medic ij nen aan de hoogeschool te Bonn, de heer Oito Effertz, uit Duestldorf, moest in den afgeloopen zomer als artillerist de militaire oefeningen in de om streken van Cobleutz bijwonen. Bij die gelegen heid schold de luitenant Vou Nauendort hem uit voor eeu „brutalen lummel", omdat hij zich aau eeu klein dienstvergri.jp had schuldig ge maakt, waarvoor de student daarenboven tot drie dagen arrest werd veroordeeld. Toen de militaire oefeningen waren afgeloopen, daagde de student den officier uit tot een sabelduel, hetwelk te Bonn plaais had en waarbij de officier belang rijke verwondingen aan het hoofd bekwam, zoo dat hij den strijd moest opgeven. De student Effertz is nu voor eenige dagen tot 3 maanden vestingstraf veroordeeld, terwijl de officier voor den Krijgsraad zal terechtstaau. De volgende advertentie komt voor in htt Venloosch Weedblad- Hij die ver leden Zondag eeu nieuwen hoed bij Stommel heeft medegenomen, waarin de naam van den eigenaar voluit gedrukt staat, kan deuzelven al daar ruilen; zoo niet, dan zal van den ouden soep worden gekookt. Predikanten op velocipedes be- hooreu tot de jongste merkwaardigheden dezer eeuw. In de Vereenigde Staten telt men reeds nagenoeg 300 geleerde wielrijders, waaronder ruim 20 uocioreu en hoogleeralen in de god geleerdheid; eeu aantal predikanten, die sterk op den voorgrond treden, zooals bijvoorbeeld de „Reveille-leeraar"Pentecost, dieu men op dit eigen aardig vervoermiddel door de straten ziet stui ven, wanneer hjj zieken gaat bezoeken, of de vergadering van den kerkeraad gaat bijwonen. Ook in Zwitserland hooit men reeds hier en daar van eerie velocipede. Daar te lande bedienen zich enkele predikanten van den tweewieler, om iu de naburige plaatsen, waar vacatures zijn, predikbeurten te kunnen vervullen. Eenige dagen geleden is in eene oude steengroeve in de nabijheid van het Duit sche dorp Kempfeld eene ^werkplaats van valsc'.ie munters ontdekt. Ongeveer 180 valsche twee- markstukken werden gevonden, welke nog niet geheel waren afgewerkt. Naar de misdadigeu wordt ijverig gezocht. Te Joure (Friesland) bestaat het gebruik, dat eiken morgen te vijf uur de kerk klok wordt geluid, welke taak is opgedragen aau de oudjes uit het armenhuis aldaar. Met de koude, donkere nachten schenen de stumpers met den tijd in de war te zijn: de ingezetenen hoorden eens te één uur de klok luiden, en deu kende, dat er brand was, spoedde ieder zich naar buiten. Mocht dit geval aanleiding geven tot afschaffing van de oude gewoonte, de arme verpleegden zouden zich daarin allereerst ver heugen. De poging tot brandstichting, met behulp van een paar kannen petroleum, ten huize van den Advocaat-Generaal te Amsterdam nr. Jolles, vinden wij in een ernstig blad, een „be treurenswaardige baldadigheid" genoemd. Zoo langzamerhand worden we betreurenswaardig zachtmoedig jegens de heeren misdadigers, zegt Het Dagblad. Door den heer A. Koog te Amster- dam is thans ook weder aan de Staatsspoorweg- Maatschappij het verzoek gericht tot het plaatsen op de stations van automatische verkoopkastjes. De exploitatie van dergelijke machines wordt al gemeen. DeLondensche politie had Maan- dag-middag heel wat te stellen met eeue menigte van 2000 merischen, die zich op het ijs van de Seipeutiue begeven hadden, hoewel dit, om het daaraan verhouden gevaar, was verboden. Er moest eindelijk door eene sterke politiemacht eene ijs te jagen. "Verscheidene personen werden in hechtenis genomen en naar het bureau gebracht. Twee politie-agenten werden ernstig gewond door, bij het vervolgen van de weerspannigen, een val te doen op het ijs. De vorige week zijn te Amster dam door (le ambtenaren der invoerrechten be naderd 25 kisten vloerzeil, welke ver beneden de waarde voor de invoerrechten waren aangegeven. Een dag later werden aan het Oosterspoor (N. vaart) 109 rollen oenaderd om dezelfde reden. En de tisten èn de rollen waren voor dezelfde firina, en de gezamenlijke werkelijke waarde was OQge/eer f 4500. Te Schoouebeek in hetZuiden van Drente, is dezen winter een ooievaar overgebleven. Hij had het in de laatste dagen hard te verant woorden, doch werd door de dorpelingen gedurig van voedsel voorzien. Na eenige kleiue uitvluchten, die hij dagelijks maakte, keerde hij eiken avond naar ziju nest terug. Men is tegenwoordig overal met plannen tot het bouwen van hooge torens vervuld; Dj Frauscheu bouwen hun Tour d' Eiffel, ter gele genheid vau de groote teutooustelliugjdeEugelscheQ willen een dergelijk gevaarte bouwen ter eere van Koningin Victoria. En nu heeft men te Brussel ook al plan tot het bouwen van een toren, welke evenals die te Parijs 300 meter hoog zal zijn, maar geheel uit hout zal bestaan. Het noo- dige kapitaal: 2 millioen franks hier althans heelt men dus eerst „neergezeten eu de kosten berekend" wil men splitsen door kleine aan deden ieder van 10 franks welker houders vrijen toegang tot den toren zullen hebben. Wat te doen zoo de waterleiding springt of een ongemak aan de kraan eene voort durende haastige druppeling te weeg brengt? Neem eeu rauwen, ongeschilden aardappel. Duw dieu met kracht zoover mogelijk iu de pijp, ■vaaruit de aanvoer komt, of in de kraan, die te hart lekt en onmiddellijk zal het druppelen door de zwelling van den aardappel ophouden, indien hij er maar vast inzit. Een corespondent uit Zui d-B e ve- land deelt aan de Middelb. Courant mede, dat hij er dezer dagen getuige van was, dat eeu jon gentje van 31/8 jaar met zichtbaar welgevallen eeue sigaar rookte. Zijn broeder, trouwens reeds diep in de zeveu jaren, smakte op eeu pijpje ais eeu oud gediende. Het overkwam den correspondent dezt u winter bij een eerzameu ambachtsman eeue sigaar gepresenteerd te worden. De sigaar aldus verhaalt hij lachte mij weinig toe, hij vertoonde een al te sterken familie-trek met de bekende manilla's „vau de acht", doch ik zou den man diep gegriefd hebben, door te wei geren, dus ik slak baar op. Na eenige wanho- pige pogingen om er trek in te krijgen, was ik zoo vrij haar neer te leggen.'tWas echter niets, mij werd eeue andere geprtsenteer'J, het vijfjarig zooutje, ik zal hem maar Jautje uoemen, zou het restautje wel lusten.Eu het jongentje vlamde op de welkome buit. Vele dergelijke voorbeelden zouden aangehaald kunnen wordeu ten bewijze, dat het rooken van jonge kinderen niet in het geniep, maar ouder vaders toezicht eu aanmoediging, volstrekt geeue bizouderheid meer is. Reeds vele ouderwijzers en kinderschrijvers hebben getracht deze be spottelijke en verderfelijke gewoonte tegen te gaan, helaas, voor zooverre mij bekend is, zon der resultaat. Konden de ouders maar vau huuua dwaling overtuigd worden, de kindereu zouden het wel verleeren, voor zooverre het rooken in het openbaar betreft. Iu het geniep zijn er altijd enkele piepjonge smokers geweest. Een woord op zijn pas. Mijnheer, riep een driftkop lot deu man, door wien hij zich beleedigd achtle, die zaak moet lot eeue bloe dige beslissing leiden. - Dit is goed, was bet antwoord, iaat bet dan eene fcoefbloedige ziju. Phrenelogie. Student. Dat is nu die groote phrenoloog, Gerrit. Oppasser, Phreuoloog? Wat ia dat? Student. Zoo temaud kan aan de bulteu op je hoofd voelen, wat voor een soort van een man je bent. Oppasser. Ei? Ik dacht, dat hij er eer uit zou opmaken, wat voor eeu eoort vau eene vrouw ik heb." Op de repetitie. De Directeur {tot een der acteurs). Gij moet in die rol van den schurk veel meer vuur en leven brengen; wie week

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2