Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 23 Januari 1887. Eene stem uit den vreemde. Beginsel en gevolgen. Zonderlinge samenloop van om standigheden. HURIEflSIHE 101 RUT. Een anti-katholiek blaadje, in Limburg verschijnende, tracht bij elke gelegenheid zijn lichtgeloovigeu, onnoozelen lezers aan het verstand te brengen, dat de Katholieke Kerk, zoo al niet zieltogende, dan toch kwijnende is. De lui wilden zoo graag, dat bet zoo was. Van eene minder verdachte zijde hooreu wij echter juist bet tegendeel. De Evange lische Zeitung, die men waarachtig niet van partijdigheid ten gunste van de Katholieke Kerk zal verdenken, zegt, van haar spre kende: zij neemt steeds toe. Zij geeft over al teekeuen van verjongde kracht. Het aantal Katholieke Kerkgebouwen vermeer dert met den dag. In 't afgeloopen jaar werden er niet minder dan 20 nieuwe ge bouwd, de meeste in Evangelische streken en steden. Dat geschiedt in Duitschland, ondanks den aanhoudenden cultuurstrijd, ondanks de broodkorfwetteu, onaauks de bemoeilij king in de opleiding van Geestelijken. Te Parijs is een man ter dood veroor deeld, die na huisbraak te hebben gepleegd en het perceel te hebben geplunderd, poog de het nog in brand te steken. Ten over vloede heeft hij, toen de politie hem wilde aanhouden, zich gewelddadig verzet en een politie-agent zwaar gewond. Hierbij liet hij het echter nog niet. Voor het gerechtshof heeft hij getracht zijne daden te verontschuldigen en zijne on schuld te bepleiten op grond, dat hij. anarchist is Omdat hij anarchist is, was hij, volgens zijn eigen gevoelen, altijd gerechtigd te doen, wat hij gedaan had en een aantal anarchisten in de zaal aanwezig, betuig den luid hunne instemming met het betoog van den misdadiger en moesteu met ge weld door de politie worden verwijderd. Ziedaar een waarschuwend gevolg van de opruiende woorden, die ook wel eeu» bij ons te land worden vernomen: Steelt, moordt, brandt! Men praat de massa's zoolang voor, dat zij biertoe het recht hebben, dat de mis leiden ten slotte aannemen, wat men hun voorhoudt en dat men door te moorden, te stelen en te branden, eenvoudig aan zijne politieke overtuiging* lucht geeft. Zoo zal ook iedere booswicht zijne lus ten kunnen botvieren, op grond dat bij socialist of anarchist is! Maar nu ziet en voelt toch een ieder duidelijk, dat beginselen, die tot dergelijke uitersten leiden, onmogelijk een goeden grond kunnen hebben en voor de maat schappij verderfelijk ziju! C. Op den dag dat de zaak van den Pas toor te Chateauvillaiu, die met geweld in eene particuliere kapel werd gestoord in zijne Godsdienstoefening en op den koop toe door de republikeinsche Regeering werd vervolgd, door toedoen van den Minister Goblet en den onder-prefect Balland, op denzelfden dag, dat gezegde Pastoor en de overige onschuldig vervolgden voor het ge recht moesteu verschijnen, waren èn de Minister èn zijn werktuig, beiden genood zaakt hun ontslag te nemen. Loontje komt steeds om ziju boontje. V. W. GEMENGDE BERICHTEN. Inde Parijscke hospitalen wor den tegenwoordig proeven genomen met eene nieuwe geneeswijze var. tering, waaromtrent door prof. Ooruil aan de Academie van geneeskunde aldaar gunstig verslag werd uitgebracht. De be handeling bestaat in het toedienen van inspuitin gen in de darmen van zwavelwaterstof en kool zuur. De resultaten schijnen niet ongunstig te zijn, althans bij vele patiënten namen de ziektever schijnselen belangrijk af en werd de algemeene toestand gunstiger. Zekere Antoine Cluzel, geboren in 1871, is te Vanosc, in het Ardéche-departe- meut overleden. Ondanks ziju 106 jaren genoot hij tot zijne laatste oogenblikken het gebruik van al zijn zintuigen. Gedurende de twintig laatste jaren leefde hij afgezonderd en alleen in eene hut en weidde zijne kudde. Eerst sedert twee maanden woonde hij bij ziju zoon in. Toen de oude man zich aankleedde, verloor hij zichtbaar zijne krachten en stierf zonder een# klacht te slaken. W ij lezen i n h e t Predikbeurtenblad deze advertentie: „10C0 leden van een begrafenis- en ziekenfonds worden met 1 Februari a contant ter overname aangeboden." De commissaris van politie te Roermond maakte op de laatste markt proces verbaal op tegen eene boerin, die boter verkocht had, welke in hoofdzaak niets anders bevatte dan wagensmeer! Bon appttit! Onuitwischbare inkt wordt verkregen door 2 deelen geelbloedloogzout (ferrocyaanka lium), 2 deelen ammonia liquida en 2 deelen wijnsteenzuur op te lossen in 210 deelen water. De oplossing wordt gefiltreerd en daarbij worden gevoegd 160 deelen citroenzuur-ijzeroxyde-am moniak (de citras ferricus atnmonicalis der apo theken), 40 deelen ammonia liquida, 8 deelen anilineblauw, 70 deelen arabische gom en eindelijk 20 deelen pyrogallol (pyrogalluszuur). Het Farad ij s der deurwaarders is Szegedin. In 1886 werd door de 27 deur waarders aldaar 25,067 maal beslag gelegd; dat is gemiddeld driemaal bij elk gezin. Door de rijkspolitie te Nijmegen is tegen een herbergier aldaar, die in eene teut

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5