STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 22 Jan. In de jl. Woensdag gehouden vergadering van den Gemeente raad werden de missives van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Aan B. en W. is een crediet verleend van 1200 voor 's Konings verjaardag. Aan den heer A. Van der Steur Jr. werd, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de Burger-avondschool. De af- deelingen van den Raad werden samenge steld bij trekking. Besloten werd, de pen sioenbijdrage van Dr. P. M. Heringa voor rekening der gemeente te nemen. De plaat sing van school letter C.werd uitgesteld. Besloten werd, toe te treden tot het lid maatschap der Zuiderzee-Vereeniging en het gymnastiek-lokaal aan de Yereeniging »Concordia« te verhuren. Op het request van den heer A. Broese Van Groenou werd goedgunstig beschikt. Op het request van den heer II. Scholten werd besloten, aan hem eenigen grond in den Hout te ver- koopen. Het request van den heer II. Figee werd uitgesteld. Eene wijziging van de instructie der brugwachters werd vastge steld. Het voorstel betreffende de beteuge ling van het kermisvermaak werd uitge steld. Naar aauleiding van het request tot verplaatsing der kermis werd besloten, de plaatsen elk jaar in den Raad vast te stel len. Aan joukvr. A. I. M. Teding Van Barkhout werd toegestaan eeu boom op het Begijnhof te doen rooien, maar niet eeu nieuwen aldaar te plaatsen. Het request van de heeren Gaaien Bremer Sf Co. werd gesteld in handen van de commissie van financiën; het verzoek van eenige ingeze ten betreffende den toegang tot deu Veer- polder in hauden van B. eu W. Het rap port van den gasopzichter werd voor ken nisgeving aangenomen. Het request van den heer P. J. Schwartz werd gesteld in banden van B. en W. op het ijs op de Oude Waal, onder Ubbergen, eeu flesch cognac in een mand had verborgen, wegens overtreding der drankwet proces-verbaal opgemaakt. Ten vorige jare werd dezelfde persoon voor een dergelijk feit door de rechtbank te Arnhem tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een ongetrouwd heer, tegen de vijftig, was een hartstochtelijk liefhebber van oude en zeldzame boeken. Een oude dienstbode verzorgde zijn huishouden. Door steeds de boe kenkasten van haar meester in orde te houden en af te stoffen, had Augustine langzamerhand een hartstochtelijke lust in lezen gekregen, en om dezeu te bevredigen, besteedde zij al haar loon aan het koopeu van boeken. Merkwaardig was het, dat ook zij slechts oude boeken las. Op zeketcn namiddag kwam zij thuis met een groot pak oude boeken, welke zij op eenige stal letjes had gekocht. Uit nieuwsgierigheid blader de haar meester eenige dier boeken door, toen zijn gelaat plotseling verhelderde eu hij haar vroeg hoeveel zij voor een werk, dat hij haar aanwees, had betaald.» Vijftien sous" antwoordde Augustine. „Vijftien sous! maar dat werk is 20,000 frs. waard", riep de andere opgetogen uit. Te laat bedacht hij eene dwaasheid gezegd te hebben. Te vergeefs beproefde hij, zijne woor den terug te nemen. „Ik geef je er 50 frs. voor", bood hij; maar Augustine antwoordde maar steeds: „mijnheer heeft mij gezegd, dat het werk twin tigduizend frs. waard is. Augustine was slim. De boekenliefhebber ging tot 1500 frs. Hij had echter mooi bieden, zijne dienstbode wilde geen centime afslaan. Twintigduizend frs. was hem te hoog. De man droomde 's nachts van het boek. Weldra kon hij geen weerstand meer bieden. Tot eiken prijs moest hij het boek hebben. „Augustine verzorgt mij goed; zij schijnt denzelfden harts tocht te hebben als ik", sprak hij op zekeren ochtend tot zich zelven; „waarom zou ik haar niet trouwen? Dan krijg ik het boek van zelf". Zoo gezegd zoo gedaan; bij trouwde met zijne dienstbode, die het oude boek als bruidschat meebracht. Men verneemt datmetloEebru- ari alle koffiehuizen in 's-Gravenhage, zonder onderscheid, te 1 uur na middernacht gesloten zullen moeten zijn. Tot nog toe hadden vele vergunning om tot 2 nur geopend te blijven. De Duitse he reiziger Dr Einwald heeft op zijne tochten in Zuid-Afrika, ook den krijgsman gesproken, die het bevel voerde bij den aanval van de Zoeloes op Prins Louis Napoleon, en die zelfs den Prins met een spset doorstak. De Kaffer was wanhopig, toen hem verteld werd hoeveel voordeel het hem en den zijuen had kunnen opleveren, als bij den Prins niet gedood, maar gevangen had genomen. Ter gelegenheid van deu 70en ver jaardag van Z. M. den Koning is de Haar- lemsche afdeeling van den »Volksbond« voornemens, een feestavond te geven in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging. Jl. Donderdag werd het stoffelijk overschot van den heer Mr. J. J. Enschedé ter aarde besteld. Eene groote menigte vrien den, bekenden eu belangstellenden had zich op den doodeuakker vereenigd, waaronder de redactie, geëmployeerden en werklieden van de Opregte Haarlemsche Courantle den van de rechterlijke macht, Regenten van het Gereformeerd Weeshuis, Kerkvoog den der Nederd. Herv. Gemeente, enz. De heer A. Van Straalen herdacht den overledene als Regent van het Weeshuis, en sprak met gevoelvolle woorden tot de weeskinderen, die om liet graf geschaard stonden eu deu indruk verhoogden door het zingen van toepasselijke liederen. Daarna sprak de heer Jhr. Mr. Rethaan Macaré namens de Rechterlijke macht, eu Ds. Snethlage namens Kerkvoogden der Her vormde Gemeente. Nadat de schoonzoon van den overledene een hartelijk woord van dank had gesproken, werd de plechtigheid geëindigd. Gisteren-morgen is door de politie alliier in beslag genomen een valsche gul den, voerende de beelteuis van Koning Willem III eu het jaartal 1865, blijkbaar bestaande uit lood. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den II. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezeue HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Catechis mus, te 3 uur het Rozenhoedje met de Lita nie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. eu O. Hart van Maria, tot bekeering der zon daars, met Preek. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lot ter eere vau het HH. Sacrament. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere vau het H. en O. Hart van Maria, tot be keering der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 's avonds te 6 uur het Lot eu van 5 tot ]0 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen te 8, half 9 en half 10, en de Catechismus naar ge woonte. Parochiekerk van den II. Autoniu* van Pndua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag te half 9 uur gezongen H. Mis, ter eere van St. Autouius, te 6 uur het Lof. Woensdag-avond te 7 uur Vergadering voor de leden der Derde Orde. Vrijdag te half 9 gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te 8, half 9, 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie; 's avonds te half 7 Lof eu Predikatie. Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 4de WEEK VAN HET JAAR 1887. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Toegewijd aan de vereering van Jezus Kindsheid. 23. Zondag. 3e na Drie-Koningen. O. L. V. Verloving. H. Emereutiana, Maagd. Evang. Jesus geneest den knecht van den hoofdman. 24. Maandag. H. Timotheus, Biss. en Mart., bizondere vriend van den H. Pau- lus, f 97. 25. Dinsdag. Bekeering van Saulus tot Paulus. 26. Woensdag. H. Polycarpus, Biss. en Mart. 166. 27. Donderdag. H. Joannes Chrysostomus, Biss.Bel. en Leeraar. f 407. 28. Vrijdag. Zalige Karei de Groote. 29. Zaterdag. H. Franciscus van Sales, Biss. Bel. en Leeraar, f 1622.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6